Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0504

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за директива на Съвета за изменение на различни разпоредби от Директива 2006/112/EО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност COM(2007) 677 окончателен

    OB C 204, 9.8.2008, p. 119–119 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.8.2008   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 204/119


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Съвета за изменение на различни разпоредби от Директива 2006/112/EО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност“

    COM(2007) 677 окончателен

    (2008/C 204/24)

    На 22 ноември 2007 г. Съветът реши, в съответствие с член 93 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

    „Предложение за директива на Съвета за изменение на различни разпоредби от Директива 2006/112/EО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност“.

    Специализирана секция „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 20 февруари 2008 г. (единствен докладчик: г-н BURANI).

    На 443-ата си пленарна сесия, проведена на 12 и 13 март 2008 г. (заседание от 12 март 2008 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 123 гласа „за“, 1 глас „против“ и 6 гласа „въздържал се“.

    1.   Въведение

    1.1

    През 2007 г. влезе в сила „Директивата за ДДС (1)“, която обедини в един единствен текст разпоредбите относно ДДС, приемани и изменяни през годините. При прилагането й бяха забелязани някои трудности от практическо естество или проблематични аспекти, по които бяха направени бележки или предложения от страна на предприятия и на някои държави-членки. След като ги разгледа, Комисията реши да представи предложенията за изменение, които са предмет на разглежданото предложение.

    1.2

    Измененията са от различно естество и се отнасят за различни въпроси; с цел да се избегнат бюрократични и процедурни тежести, Комисията, според Комитета с пълно право, реши да ги обедини в едно единствено предложение.

    2.   Съдържание на предложението

    2.1

    Някои изменения се отнасят за енергийния сектор, чийто данъчен механизъм първоначално беше определен в директива от 2003 г (2). и след това транспониран в директивата за ДДС. Поради използваните в нея технически термини, приложното й поле се оказа твърде ограничено и несъответстващо на икономическата реалност. По-специално сред облаганите с акциз „енергийни продукти“ в нея фигурираше природният газ, доставян по газопровод или с плавателни съдове за превозване на природен газ, електроенергията, както и топлинната или охладителна енергия, доставяни чрез топлофикационни или охладителни мрежи (така наречената „дистанционна доставка“). Комисията предлага тези продукти да бъдат освободени от ДДС.

    2.2

    Относно гореспоменатите енергийни източници в предложението се предвижда облагане на предоставянето на услуги, свързани с даването на достъп в държавата-членка по местоназначение. С предложението освен това се опростяват процедурите, които позволяват на държавите-членки да прилагат намалена ставка на ДДС.

    2.3

    Що се отнася до дерогациите при присъединяването на България и Румъния беше позволено те да предоставят данъчно освобождаване за малките предприятия и да продължават да освобождават от ДДС международния превоз на пътници. Това положение остава непроменено; само беше счетено за необходимо тези дерогации да бъдат въведени в текста на директивата за ДДС, какъвто е случаят с другите държави-членки.

    2.4

    По отношение на правото на приспадане с предложението се въвежда или по-скоро изяснява един очевиден и присъщ на философията на ДДС принцип: когато в активите и пасивите на дружеството е включена недвижима собственост със смесена употреба, първоначалното упражняване на правото на приспадане е ограничено до дела на ефективната търговска употреба. Предвижда се също така система за корекция, за да се отразят във времето колебанията между търговска и нетърговска употреба на такава собственост.

    3.   Бележки и заключения

    3.1

    Предложенията, фигуриращи в параграфи 2.3 и 2.4 не се нуждаят от особени коментари: в първия случай става дума за уреждане на един предишен пропуск, а във втория — за необходимо уточняване на един, макар и добре познат и широко прилаган основен принцип.

    3.2

    Що е отнася до параграфи 2.1 и 2.2 ЕИСК счита за приемливо предложението, с което се цели адаптиране на законодателството към икономическата реалност и прилагане на еднакво данъчно третиране на различните енергийни източници.

    3.3

    В заключение ЕИСК заявява своето съгласие относно предложението на Комисията.

    Брюксел, 12 март 2008 г.

    Председател

    на Европейския икономически и социален комитет

    Dimitris DIMITRIADIS


    (1)  Директива на Съвета 2006/112 от 28.11.2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност.

    (2)  Директива на Съвета 2003/92/EО от 7.10.2003 г.


    Top