Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0377

    Rozporządzenie Komisji (WE) nr 377/2008 z dnia 25 kwietnia 2008 r. wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 w sprawie organizacji badania prób losowych dotyczącego siły roboczej we Wspólnocie w odniesieniu do kodowania, które należy stosować w celu przesyłania danych, począwszy od 2009 r., wykorzystania prób cząstkowych do gromadzenia danych dotyczących zmiennych strukturalnych oraz określenia kwartałów referencyjnych (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    Dz.U. L 114 z 26/04/2008, p. 57–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 01/01/2014

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/377/oj

    26.4.2008   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 114/57


    ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 377/2008

    z dnia 25 kwietnia 2008 r.

    wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 w sprawie organizacji badania prób losowych dotyczącego siły roboczej we Wspólnocie w odniesieniu do kodowania, które należy stosować w celu przesyłania danych, począwszy od 2009 r., wykorzystania prób cząstkowych do gromadzenia danych dotyczących zmiennych strukturalnych oraz określenia kwartałów referencyjnych

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 z dnia 9 marca 1998 r. w sprawie organizacji badania prób losowych dotyczącego siły roboczej we Wspólnocie (1), w szczególności jego art. 1 i 4 ust. 3,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Artykuł 1 rozporządzenia (WE) nr 577/98 wymaga, w przypadku badania stałego, sporządzenia przez Komisję wykazu tygodni tworzących kwartały referencyjne.

    (2)

    Zgodnie z art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 577/98 konieczne jest wprowadzenie środków wykonawczych określających kodowanie zmiennych używanych przy przesyłaniu danych.

    (3)

    Na mocy art. 4 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 577/98 możliwe jest wybranie spośród charakterystyk badania wykazu zmiennych, zwanych dalej zmiennymi strukturalnymi, które muszą być badane tylko jako przeciętne wartości roczne w odniesieniu do 52 tygodni, a nie przeciętne wartości kwartalne. W związku z powyższym należy określić warunki wykorzystywania prób cząstkowych do gromadzenia danych dotyczących zmiennych strukturalnych.

    (4)

    Z uwagi na znaczenie danych na temat zatrudnienia i bezrobocia, całkowite wartości tych wskaźników powinny być ze sobą spójne, bez względu na to, czy uzyskano je z rocznej próby cząstkowej czy na podstawie przeciętnej wartości rocznej z czterech kwartalnych pełnych prób.

    (5)

    Z uwagi na znaczenie danych gromadzonych w modułach ad hoc, informacje te powinny cechować się zdolnością do ich łączenia z innymi zmiennymi badania.

    (6)

    Rozporządzenie (WE) nr 577/98 ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1372/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadza obowiązek przesyłania danych dla zmiennej „wynagrodzenie z głównego miejsca pracy”. W związku z tym należy dostosować sposób ujednolicenia zmiennych.

    (7)

    Rozporządzenie Komisji (WE) nr 430/2005 wykonujące rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 w sprawie organizacji badania reprezentacyjnego dotyczącego siły roboczej na terenie Wspólnoty w odniesieniu do kodyfikacji, którą należy stosować w celu przesyłania danych, począwszy od 2006 r., i wykorzystania prób cząstkowych do gromadzenia danych dotyczących zmiennych strukturalnych (2), określa sposób kodowania jaki należy wykorzystywać do przesyłania danych począwszy od 2006 r. Należy jednak, począwszy od 2009 r., zmienić system kodowania w celu uwzględnienia zmian w dwóch zmiennych (dziedzina najwyższego poziomu edukacji lub szkolenia osiągniętego z wynikiem pozytywnym oraz miesięczne wynagrodzenie w głównym miejscu pracy), aby odpowiednio dostosować kolumny przesyłania i poprawić niektóre błędy i przeoczenia filtrów dla innych zmiennych. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 430/2005 należy w związku z tym uchylić z dniem 1 stycznia 2009 r.

    (8)

    Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego ustanowionego na mocy decyzji Rady 89/382/EWG, Euratom (3),

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Zmienne strukturalne

    Warunki wykorzystania prób cząstkowych do gromadzenia danych dotyczących zmiennych strukturalnych są określone w załączniku I.

    Artykuł 2

    Kwartały referencyjne

    Definicja kwartałów referencyjnych jaką należy stosować począwszy od 2009 r. określona jest w załączniku II.

    Artykuł 3

    Kodowanie

    Kody zmiennych, które począwszy od 2009 r. zostaną wykorzystane do przesyłania danych, określone są w załączniku III.

    Artykuł 4

    Uchylenie

    Rozporządzenie (WE) nr 430/2005 traci moc z dniem 1 stycznia 2009 r.

    Artykuł 5

    Wejście w życie

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2009 r.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 25 kwietnia 2008 r.

    W imieniu Komisji

    Joaquín ALMUNIA

    Członek Komisji


    (1)  Dz.U. L 77 z 14.3.1998, s. 3. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1372/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 315 z 3.12.2007, s. 42).

    (2)  Dz.U. L 71 z 17.3.2005, s. 36. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 973/2007 (Dz.U. L 216 z 21.8.2007, s. 10).

    (3)  Dz.U. L 181 z 28.6.1989, s. 47.


    ZAŁĄCZNIK I

    WARUNKI WYKORZYSTANIA PRÓB CZĄSTKOWYCH DO GROMADZENIA DANYCH DOTYCZĄCYCH ZMIENNYCH STRUKTURALNYCH

    1.   Zmienne roczne/kwartalne

    Wyraz „rocznie” w kolumnie „częstotliwość” kodowania ustalonego w załączniku III określa zmienne strukturalne badane tylko fakultatywnie jako przeciętne wartości roczne w odniesieniu do 52 tygodni, a nie przeciętne wartości kwartalne, metodą próby cząstkowej obejmującej niezależne obserwacje. Kluczowe zmienne, które należy badać co kwartał, zostały określone wyrazem „kwartalnie”.

    2.   Reprezentatywność wyników

    Dla zmiennych strukturalnych względny błąd standardowy oceny rocznych przeciętnych reprezentujących co najmniej 1% ludności w wieku produkcyjnym (nie uwzględniając efektu planowania) nie może przekraczać:

    a)

    9% dla krajów o liczbie mieszkańców pomiędzy 1 mln i 20 mln oraz,

    b)

    5% dla krajów o liczbie mieszkańców wynoszącej 20 mln lub więcej.

    Kraje, których zaludnienie wynosi poniżej 1 mln mieszkańców, zwolnione są z tych precyzyjnych wymagań. W tych krajach zmienne należy gromadzić dla próby całkowitej, chyba że próba spełnia wymagania określone w lit. a).

    Dla krajów, które gromadzą dane dotyczące zmiennych strukturalnych metodą prób cząstkowych, w przypadku więcej niż jednego cyklu badania, całkowita próba cząstkowa powinna obejmować niezależne obserwacje.

    3.   Spójność całkowitych wartości zmiennych 430/2005

    Zapewnia się spójność pomiędzy całkowitymi wartościami zmiennych z rocznych prób cząstkowych a przeciętnymi wartościami rocznymi z pełnej próby dla danych dotyczących zatrudnienia, bezrobocia oraz ludności zawodowo nieaktywnej w podziale na płeć i następujące grupy wiekowe: 15–24, 25–34, 35–44, 45–54, 55+.

    4.   Moduły ad hoc

    Próby wykorzystane do gromadzenia informacji w modułach ad hoc powinny dostarczać także informacji na temat zmiennych strukturalnych.


    ZAŁĄCZNIK II

    DEFINICJA KWARTAŁÓW REFERENCYJNYCH

    a)

    Kwartały każdego roku odnoszą się do dwunastu miesięcy roku: styczeń, luty i marzec należą do pierwszego kwartału, kwiecień, maj i czerwiec do drugiego kwartału, lipiec, sierpień i wrzesień do trzeciego kwartału, a październik, listopad i grudzień do czwartego kwartału.

    b)

    Tygodnie referencyjne przydzielone są do kwartałów referencyjnych, tak aby tydzień należał do kwartału określonego w lit. a) do którego należą przynajmniej cztery dni tego tygodnia, chyba że wynika z tego, iż pierwszy kwartał roku składa się tylko z 12 tygodni. W takim przypadku kwartały danego roku utworzone będą przez następujące po sobie grupy 13 tygodni.

    c)

    Jeżeli, zgodnie z lit. b) kwartał składa się z 14 tygodni zamiast 13, państwa członkowskie powinny starać się rozłożyć próbę pomiędzy wszystkimi 14 tygodniami.

    d)

    Jeżeli nie jest możliwe takie rozłożenie próby aby objąć wszystkie 14 tygodni kwartału, przedmiotowe państwa członkowskie mogą pominąć jeden tydzień tego kwartału, (czyli nie uwzględnić go). Pominięty tydzień powinien być typowy pod względem bezrobocia, zatrudnienia oraz średniej liczby rzeczywiście przepracowanych godzin i powinien być częścią miesiąca zawierającego pięć czwartków.

    e)

    Pierwszy kwartał 2009 r. rozpoczyna się w poniedziałek 29 grudnia 2008 r.

    Do końca 2011 r., państwa członkowskie biorące udział w badaniu aktywności ekonomicznej ludności w połączeniu z innymi badaniami jako w jednym badaniu zintegrowanym mogą określić początek kwartałów referencyjnych tydzień wcześniej niż ustanowiono w lit. a), b) i e).


    ZAŁĄCZNIK III

    KODOWANIE

    Zmienna

    Kolumna

    Częstotliwość

    Kod

    Wyszczególnienie

    Filtr/Uwagi

    DANE DEMOGRAFICZNE

    HHSEQNUM

    1/2

    KWARTALNIE

     

    numer porządkowy gospodarstwa domowego (powinien pozostać niezmieniony we wszystkich cyklach)

    wszyscy

    01-98

    Dwucyfrowy numer porządkowy przypisany każdemu członkowi gospodarstwa domowego

    HHLINK

    3

    ROCZNIE

     

    Stosunek do osoby w gospodarstwie domowym, do której odnosi się badanie

    HHTYPE=1,3

    1

    Osoba, do której odnosi się badanie

    2

    Współmałżonek (lub konkubent/konkubina) osoby, do której odnosi się badanie

    3

    Dziecko osoby, do której odnosi się badanie (lub jej współmałżonka lub konkubenta/konkubiny)

    4

    Wstępny/wstępna osoby, do której odnosi się badanie

    5

    Inny krewny

    6

    Inny

    9

    Nie dotyczy (HHTYPE≠1,3)

    HHSPOU

    4/5

    ROCZNIE

     

    Numer porządkowy współmałżonka lub konkubenta/konkubiny

    HHTYPE=1,3

    01-98

    Numer porządkowy współmałżonka lub konkubenta/konkubiny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym

    99

    Nie dotyczy (osoba nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub w konkubinacie albo konkubent/konkubina nie pozostaje w tym gospodarstwie domowym)

    HHFATH

    6/7

    ROCZNIE

     

    Numer porządkowy ojca

    HHTYPE=1,3

    01-98

    Numer porządkowy ojca w gospodarstwie domowym

    99

    Nie dotyczy (osoba nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub ojciec nie pozostaje w tym gospodarstwie domowym)

    HHMOTH

    8/9

    ROCZNIE

     

    Numer porządkowy matki

    HHTYPE=1,3

    01-98

    Numer kolejny matki w gospodarstwie domowym

    99

    Nie dotyczy (osoba nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub matka nie pozostaje w tym gospodarstwie domowym)

    PŁEĆ

    10

    KWARTALNIE

     

    Płeć

    wszyscy

    1

    Mężczyźni

    2

    Kobiety

    YEARBIR

    11/14

    KWARTALNIE

     

    Rok urodzenia

    wszyscy

     

    Należy wpisać cztery cyfry roku urodzenia

    DATEBIR

    15

    KWARTALNIE

     

    Data urodzenia w stosunku do końca okresu referencyjnego

    wszyscy

    1

    Data urodzenia osoby przypada między dniem 1 stycznia a końcem tygodnia referencyjnego

    2

    Data urodzenia osoby przypada po końcu tygodnia referencyjnego

    MARSTAT

    16

    ROCZNIE

     

    Stan cywilny

    wszyscy

    1

    Kawaler/panna

    2

    Żonaty/zamężna

    3

    Wdowiec/wdowa

    4

    Rozwiedziony/rozwiedziona lub w separacji

    puste

    Brak odpowiedzi

    NATIONAL

    17/18

    KWARTALNIE

     

    Narodowość

    wszyscy

     

    Kody – zob. klasyfikacja krajów ISO

    YEARESID

    19/20

    KWARTALNIE

     

    Liczba lat stałego zamieszkania w danym kraju

    wszyscy

    00

    Urodzony/a w danym kraju

    01-99

    Liczba lat stałego zamieszkania w danym kraju

    puste

    Brak odpowiedzi

    COUNTRYB

    21/22

    KWARTALNIE

     

    Kraj urodzenia

    YEARESID≠00

     

    Kody – zob. klasyfikacja krajów ISO

    99

    Nie dotyczy (col.19/20=00)

    puste

    Brak odpowiedzi

    PROXY

    23

    KWARTALNIE

     

    Charakter udziału w badaniu

    wszyscy w wieku 15 lat lub więcej

    1

    Bezpośrednie uczestnictwo

    2

    Uczestnictwo poprzez innego członka gospodarstwa domowego

    9

    Nie dotyczy (dziecko poniżej 15 roku życia)

    puste

    Brak odpowiedzi

    STATUS ZATRUDNIENIA

    WSTATOR

    24

    KWARTALNIE

     

    Status zatrudnienia w tygodniu referencyjnym

    wszyscy w wieku 15 lat lub więcej

    1

    Osoba pracowała za wynagrodzeniem lub dla osiągnięcia zysku podczas tygodnia referencyjnego – przez godzinę lub więcej (również pracownicy rodzinni, lecz z wyłączeniem osób powołanych do zasadniczej służby wojskowej lub obowiązkowej pracy społecznej)

    2

    Osoba nie pracowała podczas tygodnia referencyjnego, ale była zatrudniona lub prowadziła działalność na własny rachunek (również pracownicy rodzinni, lecz z wyłączeniem osób powołanych do zasadniczej służby wojskowej lub obowiązkowej pracy społecznej)

    3

    Osoba nie pracowała z powodu przymusowego urlopu bezpłatnego

    4

    Osoba została powołana do zasadniczej służby wojskowej lub obowiązkowej pracy społecznej

    5

    Inne osoby (15 lat lub więcej), które nie pracowały ani nie były zatrudnione, ani nie prowadziły działalności na własny rachunek podczas tygodnia referencyjnego

    9

    Nie dotyczy (dziecko poniżej 15 roku życia)

    NOWKREAS

    25/26

    KWARTALNIE

     

    Powód niewykonywania pracy mimo posiadania zatrudnienia

    WSTATOR=2

    00

    Złe warunki atmosferyczne

    01

    Przestój z powodów technicznych lub gospodarczych

    02

    Spór pracowniczy

    03

    Edukacja lub szkolenie

    04

    Choroba, kontuzja lub tymczasowa niedyspozycja

    05

    Urlop macierzyński

    06

    Urlop rodzicielski

    07

    Wakacje

    08

    Urlop wyrównawczy (w ramach rozliczenia czasu pracy lub kontraktu o rocznym wymiarze godzin)

    09

    Inne powody (np. obowiązki osobiste lub rodzinne)

    99

    Nie dotyczy (WSTATOR=1,3-5,9)

    CHARAKTERYSTYKA GŁÓWNEGO ZATRUDNIENIA

    STAPRO

    27

    KWARTALNIE

     

    Status zawodowy

    WSTATOR=1,2

    1

    Osoba pracująca na własny rachunek zatrudniająca pracowników

    2

    Osoba pracująca na własny rachunek niezatrudniająca pracowników

    3

    Pracownik

    4

    Pracownik rodzinny

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    SIGNISAL

    28

    KWARTALNIE

     

    Nadal otrzymuje wynagrodzenie lub pensję

    (WSTATOR=2 i NOWKREAS≠04 i NOWKREAS≠05 i STAPRO=3) lub WSTATOR=3

    1

    Nieobecny w pracy do 3 miesięcy włącznie

    2

    Nieobecny w pracy powyżej 3 miesięcy i otrzymujący pensję, wynagrodzenia lub świadczenia socjalne w wysokości odpowiadającej co najmniej połowie wynagrodzenia

    3

    Nieobecny w pracy powyżej 3 miesięcy i otrzymujący pensję, wynagrodzenia lub świadczenia socjalne w wysokości odpowiadającej mniej niż połowie wynagrodzenia

    4

    Nie wiem

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR≠2 lub NOWKREAS=04 lub NOWKREAS=05 lub STAPRO≠3) i WSTATOR≠3

    NACE3D

    29/31

    KWARTALNIE

     

    Działalność gospodarcza jednostki lokalnej

    WSTATOR=1,2

     

    NACE Rev 2 kodowane 2 lub, jeśli to możliwe, 3 cyframi

    000

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    ISCO4D

    32/35

    KWARTALNIE

     

    Zawód

    WSTATOR=1,2

     

    ISCO-88 (COM) kodowane 3 lub, jeśli to możliwe, 4 cyframi

    9999

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    SUPVISOR

    36

    ROCZNIE

     

    Funkcje kierownicze

    STAPRO=3

    1

    Tak

    2

    Nie

    9

    STAPRO≠3

    puste

    Brak odpowiedzi

    SIZEFIRM

    37/38

    ROCZNIE

     

    Liczba osób pracujących w jednostce lokalnej

    STAPRO=1,3,4, puste

    01-10

    Dokładna liczba osób, jeśli mieści się między 1 a 10

    11

    11–19 osób

    12

    20–49 osób

    13

    50 osób lub więcej

    14

    Nie wiem, ale mniej niż 11 osób

    15

    Nie wiem, ale więcej niż 10 osób

    99

    Nie dotyczy (STAPRO=2,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    COUNTRYW

    39/40

    KWARTALNIE

     

    Kraj miejsca pracy

    WSTATOR=1,2

     

    Kody – zob. klasyfikacja krajów ISO

    99

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    REGIONW

    41/42

    KWARTALNIE

     

    Region miejsca pracy

    WSTATOR=1,2

     

    NUTS 2

    99

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    YSTARTWK

    43/46

    KWARTALNIE

     

    Rok rozpoczęcia pracy w obecnym miejscu zatrudnienia lub jako osoba pracująca na własny rachunek

    WSTATOR=1,2

     

    Wpisz 4 cyfry odpowiedniego roku

    9999

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    MSTARTWK

    47/48

    KWARTALNIE

     

    Miesiąc rozpoczęcia pracy w obecnym miejscu zatrudnienia lub jako osoba pracująca na własny rachunek

    YSTARTWK≠9999, puste i REFYEAR-YSTARTWK<=2

    01-12

    Wprowadź numer odpowiedniego miesiąca

    99

    Nie dotyczy (YSTARTWK=9999, puste lub REFYEAR-YSTARTWK>2)

    puste

    Brak odpowiedzi

    WAYJFOUN

    49

    ROCZNIE

     

    Udział publicznego urzędu pracy w znalezieniu obecnej pracy

    STAPRO=3 i rozpoczął tę pracę w ostatnich 12 miesiącach

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    STAPRO≠3 lub rozpoczął tę pracę ponad rok temu

    puste

    Brak odpowiedzi

    FTPT

    50

    KWARTALNIE

     

    Rozróżnienie między pełnym/niepełnym wymiarem czasu pracy

    WSTATOR=1,2

    1

    Praca w pełnym wymiarze czasu pracy

    2

    Praca w niepełnym wymiarze czasu pracy

    9

    WSTATOR≠1,2

    puste

    Brak odpowiedzi

    FTPTREAS

    51

    ROCZNIE

     

    Powody podjęcia pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy

    FTPT=2

     

    Praca w niepełnym wymiarze czasu pracy podjęta z powodu:

    1

    Osoba jest w trakcie edukacji lub szkolenia

    2

    Własna choroba lub niepełnosprawność

    3

    Opieka nad dziećmi lub niepełnosprawnymi dorosłymi

    4

    Innych powodów osobistych lub rodzinnych

    5

    Osoba nie mogła znaleźć pracy w pełnym wymiarze czasu pracy

    6

    Inne powody

    9

    Nie dotyczy (FTPT≠2)

    puste

    Brak odpowiedzi

    TEMP

    52

    KWARTALNIE

     

    Stabilność zatrudnienia

    STAPRO=3

    1

    Osoba ma stałą pracę lub umowę na czas nieokreślony

    2

    Osoba ma pracę tymczasową/umowę o pracę na czas określony

    9

    Nie dotyczy (STAPRO≠3)

    puste

    Brak odpowiedzi

    TEMPREAS

    53

    ROCZNIE

     

    Powody posiadania pracy tymczasowej/umowy o pracę na czas określony

    TEMP=2

     

    Osoba ma pracę tymczasową/umowę o pracę na czas określony, ponieważ:

    1

    Ma umowę na czas szkolenia (praktykanci, stażyści, asystenci w badaniach)

    2

    Osoba nie mogła znaleźć stałej pracy

    3

    Osoba nie chciała stałej pracy

    4

    Jest w trakcie okresu próbnego

    9

    Nie dotyczy (TEMP≠2)

    puste

    Brak odpowiedzi

    TEMPDUR

    54

    KWARTALNIE

     

    Łączny czas trwania pracy tymczasowej lub umowy o pracę na czas określony

    TEMP=2

    1

    Mniej niż miesiąc

    2

    1–3 miesięcy

    3

    4–6 miesięcy

    4

    7–12 miesięcy

    5

    13–18 miesięcy

    6

    19–24 miesięcy

    7

    25–36 miesięcy

    8

    Więcej niż 3 lata

    9

    Nie dotyczy (TEMP≠2)

    puste

    Brak odpowiedzi

    TEMPAGCY

    55

    ROCZNIE

     

    Umowa z agencją pracy tymczasowej

    STAPRO=3

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (STAPRO≠3)

    puste

    Brak odpowiedzi

    PRACA NIETYPOWA

    SHIFTWK

    56

    ROCZNIE

     

    Praca zmianowa

    STAPRO=3

    1

    Osoba pracuje na zmiany

    3

    Osoba nigdy nie pracuje na zmiany

    9

    Nie dotyczy (STAPRO≠3)

    puste

    Brak odpowiedzi

    EVENWK

    57

    ROCZNIE

     

    Praca wieczorami

    WSTATOR=1 lub WSTATOR=2

    1

    Osoba zwykle pracuje wieczorami

    2

    Osoba czasem pracuje wieczorami

    3

    Osoba nigdy nie pracuje wieczorami

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    NIGHTWK

    58

    ROCZNIE

     

    Praca w porze nocnej

    WSTATOR=1 lub WSTATOR=2

    1

    Osoba zwykle pracuje w porze nocnej

    2

    Osoba czasami pracuje w porze nocnej

    3

    Osoba nigdy nie pracuje w porze nocnej

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    SATWK

    59

    ROCZNIE

     

    Praca w soboty

    WSTATOR=1 lub WSTATOR=2

    1

    Osoba zwykle pracuje w soboty

    2

    Osoba pracuje w niektóre soboty

    3

    Osoba nigdy nie pracuje w soboty

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    SUNWK

    60

    ROCZNIE

     

    Praca w niedziele

    WSTATOR=1 lub WSTATOR=2

    1

    Osoba zwykle pracuje w niedziele

    2

    Osoba pracuje w niektóre niedziele

    3

    Osoba nigdy nie pracuje w niedziele

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    PRZEPRACOWANE GODZINY

    HWUSUAL

    61/62

    KWARTALNIE

     

    Liczba godzin zwykle przepracowanych w tygodniu w głównej pracy

    WSTATOR=1,2

    00

    Nie można podać typowej liczby godzin pracy, ponieważ liczba przepracowanych godzin zmienia się istotnie z każdym tygodniem lub z każdym miesiącem

    01-98

    Liczba godzin zwykle przepracowywanych w głównej pracy

    99

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    HWACTUAL

    63/64

    KWARTALNIE

     

    Liczba godzin rzeczywiście przepracowanych podczas tygodnia referencyjnego w głównej pracy

    WSTATOR=1,2

    00

    Osoba mająca pracę lub prowadząca działalność na własny rachunek, która w ogóle nie pracowała w głównej pracy podczas tygodnia referencyjnego

    01-98

    Liczba godzin rzeczywiście przepracowanych w głównej pracy podczas tygodnia referencyjnego

    99

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    HWOVERP

    65/66

    KWARTALNIE

     

    Płatne nadgodziny w tygodniu referencyjnym w głównej pracy

    STAPRO=3

    00-98

    Liczba płatnych godzin nadliczbowych

    99

    Nie dotyczy (STAPRO≠3)

    puste

    Brak odpowiedzi

    HWOVERPU

    67/68

    KWARTALNIE

     

    Niezapłacone nadgodziny w tygodniu referencyjnym w głównej pracy

    STAPRO=3

    00-98

    Liczba niezapłaconych godzin nadliczbowych

    99

    Nie dotyczy (STAPRO≠3)

    puste

    Brak odpowiedzi

    HOURREAS

    69/70

    KWARTALNIE

     

    Główny powód różnicy między liczbą godzin rzeczywiście przepracowanych w ciągu tygodnia referencyjnego a liczbą zwykłych godzin pracy

    HWUSUAL=00-98 i HWACTUAL=00-98 i WSTATOR=1

     

    Osoba pracowała więcej niż zwykle z następujących powodów:

    01

    ruchomy czas pracy

    16

    nadgodziny

    02

    inne powody

     

    Osoba pracowała mniej niż zwykle z następujących powodów:

    03

    złych warunków atmosferycznych

    04

    przestoju z powodów technicznych lub gospodarczych

    05

    sporów pracowniczych

    06

    edukacji lub szkolenia

    07

    ruchomego czasu pracy

    08

    własnej choroby, kontuzji lub tymczasowej niedyspozycji

    09

    urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego

    10

    specjalnego urlopu z powodów osobistych lub rodzinnych

    11

    urlopu rocznego

    12

    dni świątecznych wolnych od pracy

    13

    rozpoczęcia/zmiany pracy podczas tygodnia referencyjnego

    14

    zakończenia pracy bez podejmowania nowej, podczas tygodnia referencyjnego

    15

    innych powodów

    97

    Osoba, która przepracowała typową liczbę godzin podczas tygodnia referencyjnego (HWUSUAL=HWACTUAL=01-98)

    98

    Osoba, której czas pracy zmienia się istotnie z każdym tygodniem lub z każdym miesiącem i która nie określiła powodów rozbieżności między rzeczywistym a typowym czasem pracy (HWUSUAL=00 i HOURREAS#01-16)

    99

    Nie dotyczy (WSTATOR=2-5,9 lub HWUSUAL=puste lub HWACTUAL=puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    WISHMORE

    71

    KWARTALNIE

     

    Chęć pracy w większym wymiarze czasu niż aktualna liczba godzin

    (WSTATOR=1 lub WSTATOR=2)

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    WAYMORE

    72

    ROCZNIE

     

    Sposób, w jaki osoba chciałaby pracować więcej godzin

    WISHMORE=1

    1

    Dzięki pracy dodatkowej

    2

    Dzięki pracy, w której będę pracować więcej niż w obecnej pracy

    3

    Tylko w obecnej pracy

    4

    W którykolwiek z powyższych sposobów

    9

    Nie dotyczy (WISHMORE≠1)

    puste

    Brak odpowiedzi

    HWWISH

    73/74

    KWARTALNIE

     

    Liczba godzin, które osoba chciałaby łącznie przepracować

    WSTATOR=1 lub WSTATOR=2

    01-98

    Liczba pożądanych godzin pracy łącznie

    99

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    HOMEWK

    75

    ROCZNIE

     

    Praca w domu

    WSTATOR=1 lub WSTATOR=2

    1

    Osoba zwykle pracuje w domu

    2

    Osoba czasem pracuje w domu

    3

    Osoba nigdy nie pracuje w domu

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    LOOKOJ

    76

    KWARTALNIE

     

    Poszukiwanie innej pracy

    WSTATOR=1 lub WSTATOR=2

    0

    Osoba nie szuka innej pracy

    1

    Osoba szuka innej pracy

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    LOOKREAS

    77

    ROCZNIE

     

    Osoba szuka innej pracy z powodu:

    LOOKOJ=1

    1

    zagrożenia lub pewności utraty lub wypowiedzenia aktualnej pracy

    2

    aktualna praca jest uważana za przejściową

    3

    poszukiwania dodatkowej pracy, aby zwiększyć o ten czas pracy liczbę godzin przepracowanych w obecnej pracy

    4

    poszukiwania pracy w większym wymiarze czasu pracy niż obecna praca

    5

    poszukiwania pracy w mniejszym wymiarze czasu pracy niż obecna praca

    6

    chęci poprawy warunków pracy (np. płaca, czas pracy lub dojazdów, jakość pracy)

    7

    innych powodów

    9

    Nie dotyczy (LOOKOJ≠1)

    puste

    Brak odpowiedzi

    DRUGIE MIEJSCE ZATRUDNIENIA

    EXIST2J

    78

    KWARTALNIE

     

    Istnienie więcej niż jednego miejsca zatrudnienia lub działalności na własny rachunek

    WSTATOR=1 lub WSTATOR=2

    1

    Osoba miała tylko jedną pracę lub działalność na własny rachunek podczas tygodnia referencyjnego

    2

    Osoba miała więcej niż jedną pracę lub działalność na własny rachunek podczas tygodnia referencyjnego (ale nie było to spowodowane zmianą pracy lub działalności na własny rachunek)

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=3-5,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    STAPRO2J

    79

    KWARTALNIE

     

    Status zawodowy (w drugiej pracy)

    EXIST2J=2

    1

    Osoba pracująca na własny rachunek zatrudniająca pracowników

    2

    Osoba pracująca na własny rachunek niezatrudniająca pracowników

    3

    Pracownik

    4

    Pracownik rodzinny

    9

    Nie dotyczy (EXIST2J=1,9 puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    NACE2J2D

    80/81

    KWARTALNIE

     

    Działalność gospodarcza jednostki lokalnej (w drugiej pracy)

    EXIST2J=2

     

    NACE Rev. 2

    00

    Nie dotyczy (EXIST2J=1,9, puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    HWACTUA2

    82/83

    KWARTALNIE

     

    Liczba godzin rzeczywiście przepracowanych w drugiej pracy podczas tygodnia referencyjnego

    EXIST2J=2

    00

    Osoba nie pracowała w drugiej pracy podczas tygodnia referencyjnego

    01-98

    Liczba godzin rzeczywiście przepracowanych podczas tygodnia referencyjnego

    99

    Nie dotyczy (EXIST2J=1,9, puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    WCZEŚNIEJSZE DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE OSOBY POZOSTAJĄCEJ BEZ PRACY

    EXISTPR

    84

    KWARTALNIE

     

    Istnienie wcześniejszego doświadczenia zawodowego

    WSTATOR=3-5

    0

    Osoba nigdy nie była zatrudniona (prace wyłącznie dorywcze, takie jak praca wakacyjna, zasadnicza służba wojskowa lub obowiązkowa praca społeczna, nie są uważane za zatrudnienie)

    1

    Osoba była już zatrudniona (prace wyłącznie dorywcze, takie jak praca wakacyjna, zasadnicza służba wojskowa lub obowiązkowa praca społeczna, nie są uważane za zatrudnienie)

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=1,2 lub 9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    YEARPR

    85/88

    KWARTALNIE

     

    Rok, w którym osoba pracowała po raz ostatni

    EXISTPR=1

     

    Należy wskazać cztery cyfry roku, w którym osoba pracowała po raz ostatni

    9999

    Nie dotyczy (EXISTPR=0,9, puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    MONTHPR

    89/90

    KWARTALNIE

     

    Miesiąc, w którym osoba pracowała po raz ostatni

    YEARPR≠9999, puste i REFYEAR-YEARPR<=2

    01-12

    Należy wskazać numer miesiąca, w którym osoba pracowała po raz ostatni

    99

    Nie dotyczy (YEARPR=9999, puste lub REFYEAR-YEARPR>2)

    puste

    Brak odpowiedzi

    LEAVREAS

    91/92

    ROCZNIE

     

    Główny powód porzucenia ostatniego zatrudnienia lub działalności na własny rachunek

    EXISTPR=1 i REFYEAR-YEARPR<8

    00

    Zwolniony z pracy

    01

    Umowa o pracę na czas określony wygasła

    02

    Opieka nad dziećmi lub niepełnosprawnymi dorosłymi

    03

    Inne obowiązki osobiste lub rodzinne

    04

    Choroba lub niezdolność do pracy danej osoby

    05

    Edukacja lub szkolenie

    06

    Wcześniejsza emerytura

    07

    Emerytura

    08

    Zasadnicza służba wojskowa lub obowiązkowa praca społeczna

    09

    Inne powody

    99

    Nie dotyczy (EXISTPR=0,9, puste, lub EXISTPR=1 i osoba nie pracowała przez okres ostatnich ośmiu lat)

    puste

    Brak odpowiedzi

    STAPROPR

    93

    KWARTALNIE tylko, jeśli osoba pracowała przez okres ostatnich 12 miesięcy,

    ROCZNIE w innych przypadkach

     

    Status zawodowy w ostatnim miejscu zatrudnienia

    EXISTPR=1 i REFYEAR-YEARPR<8

    1

    Osoba pracująca na własny rachunek zatrudniająca pracowników

    2

    Osoba pracująca na własny rachunek niezatrudniająca pracowników

    3

    Pracownik

    4

    Pracownik rodzinny

    9

    Nie dotyczy (EXISTPR=0,9, puste, lub EXISTPR=1 puste i osoba nie pracowała przez okres ostatnich ośmiu lat)

    puste

    Brak odpowiedzi

    NACEPR2D

    94/95

    KWARTALNIE, jeśli pracowała przez okres ostatnich 12 miesięcy,

    ROCZNIE w innych przypadkach

     

    Działalność gospodarcza jednostki lokalnej, w której osoba ostatnio pracowała

    EXISTPR=1 i REFYEAR-YEARPR<8

     

    NACE Rev. 2

    00

    Nie dotyczy (EXISTPR=0,9, puste, lub EXISTPR=1 i nie pracował przez okres ostatnich ośmiu lat)

    puste

    Brak odpowiedzi

    ISCOPR3D

    96/98

    KWARTALNIE, jeśli osoba pracowała przez okres ostatnich 12 miesięcy,

    ROCZNIE w innych przypadkach

     

    Zawód wykonywany w ostatnim miejscu pracy

    EXISTPR=1 i REFYEAR-YEARPR<8

     

    ISCO-88 (COM)

    999

    Nie dotyczy (EXISTPR=0,9, puste, lub EXISTPR=1 i nie pracował przez okres ostatnich ośmiu lat)

    puste

    Brak odpowiedzi

    POSZUKIWANIE PRACY

    SEEKWORK

    99

    KWARTALNIE

     

    Poszukiwanie pracy przez ostatnie cztery tygodnie

    (WSTATOR=3-5 lub SIGNISAL=3) i Wiek<75

    1

    Osoba już znalazła pracę, która rozpocznie się w okresie co najwyżej 3 miesięcy

    2

    Osoba już znalazła pracę, która rozpocznie się w okresie powyżej 3 miesięcy i nie szuka zatrudnienia

    3

    Osoba nie szuka zatrudnienia i nie znalazła żadnej pracy, która rozpocznie się później

    4

    Osoba szuka zatrudnienia

    9

    Nie dotyczy (WSTATOR=1,2 lub 9 i SIGNISAL≠3) lub wiek równy lub większy niż 75

    SEEKREAS

    100

    ROCZNIE

     

    Powody nieposzukiwania zatrudnienia

    SEEKWORK=3

     

    Osoba nie szuka zatrudnienia, ponieważ:

    1

    oczekuje na przywrócenie do pracy (osoba na przymusowym urlopie bezpłatnym)

    2

    własna choroba lub niezdolność do pracy

    3

    opieka nad dziećmi lub niepełnosprawnymi dorosłymi

    4

    inne obowiązki osobiste lub rodzinne

    5

    edukacja lub szkolenie

    6

    emerytura

    7

    przekonanie, że nie ma dostępnej pracy

    8

    inne powody

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠3)

    puste

    Brak odpowiedzi

    SEEKTYPE

    101

    KWARTALNIE

     

    Rodzaj poszukiwanego (lub znalezionego) zatrudnienia

    SEEKWORK=1,2,4 lub LOOKOJ=1

     

    Szukane zatrudnienie (dla SEEKWORK=1,2 zatrudnienie znalezione) to:

    1

    jako osoba pracująca na własny rachunek

     

    jako pracownik:

    2

    i poszukiwana (lub już znaleziona) jest tylko praca w pełnym wymiarze czasu pracy

    3

    i poszukiwana jest praca w pełnym wymiarze czasu pracy, ale w przypadku, gdy nie jest dostępna, zostanie przyjęta praca w niepełnym wymiarze czasu pracy

    4

    i poszukiwana jest praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, ale w przypadku, gdy jest niedostępna, zostanie przyjęta praca w pełnym wymiarze czasu pracy

    5

    i poszukiwana (lub już znaleziona) jest tylko praca w niepełnym wymiarze czasu pracy

    6

    i osoba nie określiła, czy poszukuje pracy (lub już ją znalazła) w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠1,2,4 i LOOKOJ≠1)

    puste

    Brak odpowiedzi

    SEEKDUR

    102

    KWARTALNIE

     

    Długość okresu poszukiwania zatrudnienia

    SEEKWORK=1,4 lub LOOKOJ=1

    0

    Poszukiwanie jeszcze nie rozpoczęte

    1

    Mniej niż jeden miesiąc

    2

    1–2 miesięcy

    3

    3–5 miesięcy

    4

    6–11 miesięcy

    5

    12–17 miesięcy

    6

    18–23 miesięcy

    7

    24–47 miesięcy

    8

    4 lata lub dłużej

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠1,4 i LOOKOJ≠1)

    puste

    Brak odpowiedzi

    METODY STOSOWANE W CIĄGU OSTATNICH TYGODNI, ŻEBY ZNALEŹĆ PRACĘ

    METHODA

    103

    KWARTALNIE

     

    Kontakt z publicznym urzędem pracy w celu znalezienia zatrudnienia

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODB

    104

    KWARTALNIE

     

    Kontakt z prywatnym biurem pośrednictwa pracy w celu znalezienia zatrudnienia

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODC

    105

    KWARTALNIE

     

    Bezpośrednie zgłaszanie się do pracodawców

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODD

    106

    KWARTALNIE

     

    Pytanie przyjaciół, krewnych, związków zawodowych itp.

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODE

    107

    KWARTALNIE

     

    Zamieszczanie lub odpowiedzi na ogłoszenia w gazetach lub czasopismach

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODF

    108

    KWARTALNIE

     

    Przeglądanie ogłoszeń w gazetach lub czasopismach

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODG

    109

    KWARTALNIE

     

    Branie udziału w teście, rozmowie kwalifikacyjnej lub egzaminie

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODH

    110

    KWARTALNIE

     

    Poszukiwanie terenu, lokalu lub sprzętu

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODI

    111

    KWARTALNIE

     

    Staranie o zezwolenia, licencje lub środki finansowe

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODJ

    112

    KWARTALNIE

     

    Oczekiwanie na wyniki złożenia podania o pracę

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODK

    113

    KWARTALNIE

     

    Oczekiwanie na wezwanie z publicznego urzędu pracy

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODL

    114

    KWARTALNIE

     

    Oczekiwanie na wynik konkursu na stanowisko w sektorze publicznym

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    METHODM

    115

    KWARTALNIE

     

    Inne zastosowane metody

    SEEKWORK=4 lub LOOKOJ=1

    0

    Nie

    1

    Tak

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠4 i LOOKOJ≠1)

    WANTWORK

    116

    KWARTALNIE

     

    Chęć podjęcia pracy przez osobę nieposzukującą zatrudnienia

    SEEKWORK=3

     

    Osoba nie szuka pracy:

    1

    niemniej jednak chciałaby mieć pracę

    2

    i nie chce mieć pracy

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠3)

    puste

    Brak odpowiedzi

    AVAILBLE

    117

    KWARTALNIE

     

    Możliwość rozpoczęcia pracy w ciągu dwóch tygodni

    SEEKWORK=1,4 lub WANTWORK=1, puste lub WISHMORE=1

     

    Jeżeli praca zostałaby znaleziona teraz:

    1

    Osoba mogłaby podjąć pracę niezwłocznie (w ciągu dwóch tygodni)

    2

    Osoba nie mogłaby podjąć pracy niezwłocznie (w ciągu dwóch tygodni)

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK≠1,4 i WANTWORK≠1, puste i WISHMORE≠1)

    AVAIREAS

    118

    ROCZNIE

     

    Powody, dla których osoba nie mogłaby podjąć pracy w ciągu 2 tygodni

    AVAILBLE=2

     

    Osoba nie mogłaby podjąć pracy niezwłocznie (w ciągu dwóch tygodni), ponieważ:

    1

    musi dokończyć edukację lub szkolenie

    2

    musi odbyć zasadniczą służbę wojskową lub obowiązkową pracę społeczną

    3

    nie może opuścić obecnego miejsca zatrudnienia w ciągu dwóch tygodni ze względu na okres wypowiedzenia

    4

    ze względu na obowiązki osobiste lub rodzinne (włącznie z macierzyństwem)

    5

    ze względu na własną chorobę lub niezdolność do pracy

    6

    inne powody

    9

    Nie dotyczy (AVAILBLE≠2)

    puste

    Brak odpowiedzi

    PRESEEK

    119

    ROCZNIE

     

    Sytuacja bezpośrednio przed rozpoczęciem poszukiwania pracy (lub oczekiwaniem na rozpoczęcie nowej pracy)

    SEEKWORK=1,2,4

    1

    Osoba pracowała (w tym praktykanci i stażyści)

    2

    Osoba kształciła się w pełnym wymiarze czasu

    3

    Osoba była powołana do zasadniczej służby wojskowej lub obowiązkowej pracy społecznej

    4

    Osoba miała obowiązki domowe/rodzinne

    5

    Inne (np. emeryt)

    9

    Nie dotyczy (SEEKWORK=3,9)

    puste

    Brak odpowiedzi

    NEEDCARE

    120

    ROCZNIE

     

    Potrzeby w zakresie opieki

    FTPTREAS=3 lub SEEKREAS=3

     

    Osoba nie szuka pracy lub pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, ponieważ:

    1

    odpowiednie usługi w zakresie opieki nad dziećmi są niedostępne lub zbyt drogie

    2

    odpowiednie usługi w zakresie opieki nad osobami chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi są niedostępne lub zbyt drogie

    3

    odpowiednie usługi w zakresie opieki nad dziećmi i osobami chorymi, niepełnosprawnymi i starszymi są niedostępne lub zbyt drogie

    4

    dostęp do usług w zakresie opieki nie wpływa na decyzję o podjęciu pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy lub nieposzukiwaniu zatrudnienia

    9

    Nie dotyczy (FTPTREAS≠3 i SEEKREAS≠3)

    puste

    Brak odpowiedzi

    REJESTR

    121

    ROCZNIE

     

    Zarejestrowanie się w publicznym urzędzie pracy

    wszyscy w wieku od 15 do 74 lat

    1

    Osoba jest zarejestrowana w publicznym urzędzie pracy i otrzymuje świadczenia lub pomoc

    2

    Osoba jest zarejestrowana w publicznym urzędzie pracy, ale nie otrzymuje świadczeń ani pomocy

    3

    Osoba nie jest zarejestrowana w publicznym urzędzie pracy, ale otrzymuje świadczenia lub pomoc

    4

    Osoba nie jest zarejestrowana w publicznym urzędzie pracy i nie otrzymuje świadczeń ani pomocy

    9

    Nie dotyczy (osoba poniżej 15 lub powyżej 75 roku życia)

    puste

    Brak odpowiedzi

    GŁÓWNY STATUS ZATRUDNIENIA

    MAINSTAT (fakultatywnie)

    122

    ROCZNIE

     

    Status zasadniczy

    wszyscy w wieku 15 lat lub więcej

    1

    Wykonuje pracę, łącznie z bezpłatną pracą dla przedsiębiorstwa rodzinnego, łącznie z okresem praktyki lub płatnym stażem itp.

    2

    Bezrobotny

    3

    Uczeń, student, dalsze szkolenie, bezpłatne zdobywanie doświadczenia zawodowego

    4

    Na emeryturze, wcześniejszej emeryturze lub zaprzestał prowadzenia działalności na własny rachunek

    5

    Trwale niepełnosprawny

    6

    W trakcie zasadniczej służby wojskowej

    7

    Wykonujący prace domowe

    8

    Inna osoba nieaktywna

    9

    Nie dotyczy (dziecko poniżej 15 roku życia)

    puste

    Brak odpowiedzi

    EDUKACJA I KSZTAŁCENIE

    EDUCSTAT

    123

    KWARTALNIE

     

    Student lub praktykant podlegający regularnemu kształceniu w ciągu ostatnich czterech tygodni

    wszyscy w wieku 15 lat lub więcej

    1

    Jest studentem lub praktykantem

    3

    Osoba podlegająca regularnemu kształceniu, będąca na wakacjach

    2

    Nie jest studentem ani praktykantem

    9

    Nie dotyczy (dziecko poniżej 15 roku życia)

    puste

    Brak odpowiedzi

    EDUCLEVL

    124

    KWARTALNIE

     

    Poziom edukacji lub szkolenia

    EDUCSTAT=1 lub 3

    1

    ISCED 1

    2

    ISCED 2

    3

    ISCED 3

    4

    ISCED 4

    5

    ISCED 5

    6

    ISCED 6

    9

    Nie dotyczy (EDUCSTAT=2,9, puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    EDUCFILD (fakultatywnie)

    125/127

    ROCZNIE

     

    Dziedzina edukacji lub szkolenia

    EDUCSTAT=1 lub 3 i EDUCLEVL=3 do 6

    000

    Programy ogólne

    100

    Kształcenie nauczycieli i pedagogika

    200

    Przedmioty humanistyczne, języki i sztuki piękne

    222

    Języki obce

    300

    Nauki społeczne, handel i prawo

    400

    Nauki ścisłe, matematyka i cyfrowe przetwarzanie danych

    420

    Nauki przyrodnicze (w tym biologia i wiedza o środowisku)

    440

    Nauki fizyczne (w tym fizyka, chemia i geologia)

    460

    Matematyka i statystyka

    481

    Informatyka

    482

    Zastosowanie komputerów

    500

    Inżynieria, produkcja i budownictwo

    600

    Rolnictwo i weterynaria

    700

    Zdrowie i opieka socjalna

    800

    Usługi

    900

    Nieznana

    999

    Nie dotyczy (EDUCSTAT=2,9, puste lub EDUCLEVL≠(3 do 6))

    puste

    Brak odpowiedzi

    COURATT

    128

    KWARTALNIE

     

    Czy dana osoba uczestniczyła w kursach, seminariach, konferencjach lub pobierała prywatne lekcje lub przechodziła szkolenia poza regularnym systemem edukacji (zwane dalej formami kształcenia) w ciągu ostatnich czterech tygodni?

    Wszyscy w wieku lat 15 lub starsi

    1

    Tak

    2

    Nie

    9

    Nie dotyczy (dziecko poniżej 15 roku życia)

    puste

    Brak odpowiedzi

    COURLEN

    129/131

    KWARTALNIE

     

    Liczba godzin przeznaczonych na formy kształcenia w ciągu ostatnich czterech tygodni

    COURATT=1

    3 cyfry

    Liczba godzin

    999

    Nie dotyczy (COURATT=2,9, puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    COURPURP (fakultatywnie)

    132

    ROCZNIE

     

    Cel ostatniej formy kształcenia

    COURATT=1

    1

    Głównie związany z pracą (zawodowy)

    2

    Głównie osobisty/społeczny

    9

    Nie dotyczy (COURATT=2,9, puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    COURFILD (fakultatywnie)

    133/135

    ROCZNIE

     

    Dziedzina ostatniej formy kształcenia

    COURATT=1

    000

    Programy ogólne

    100

    Kształcenie nauczycieli i pedagogika

    200

    Przedmioty humanistyczne, języki i sztuki piękne

    222

    Języki obce

    300

    Nauki społeczne, handel i prawo

    400

    Nauki ścisłe, matematyka i cyfrowe przetwarzanie danych

    420

    Nauki przyrodnicze (w tym biologia i wiedza o środowisku)

    440

    Nauki fizyczne (w tym fizyka, chemia i geologia)

    460

    Matematyka i statystyka

    481

    Informatyka

    482

    Zastosowanie komputerów

    500

    Inżynieria, produkcja i budownictwo

    600

    Rolnictwo i weterynaria

    700

    Zdrowie i opieka socjalna

    800

    Usługi

    900

    Nieznana

    999

    Nie dotyczy (COURATT=2,9, puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    COURWORH (fakultatywnie)

    136

    ROCZNIE

     

    Czy ostatnia forma kształcenia odbywała się podczas płatnych godzin pracy?

    COURATT=1

    1

    Tylko podczas płatnych godzin pracy

    2

    W większości podczas płatnych godzin pracy

    3

    W większości poza płatnymi godzinami pracy

    4

    Tylko poza płatnymi godzinami pracy

    5

    Nie byłem w tym czasie zatrudniony

    9

    Nie dotyczy (COURATT=2,9, puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    HATLEVEL

    137/138

    KWARTALNIE

     

    Najwyższy osiągnięty z wynikiem pozytywnym poziom edukacji lub szkolenia

    Wszyscy w wieku lat 15 lub starsi

    00

    Brak formalnej edukacji lub poniżej ISCED 1

    11

    ISCED 1

    21

    ISCED 2

    22

    ISCED 3c (krócej niż dwa lata)

    31

    ISCED 3c (dwa lata lub więcej)

    32

    ISCED 3a, b

    30

    ISCED 3 (bez rozróżnienia a, b lub c, 2 lata i dłużej)

    41

    ISCED 4a, b

    42

    ISCED 4c

    43

    ISCED 4 (bez rozróżnienia a, b lub c)

    51

    ISCED 5b

    52

    ISCED 5a

    60

    ISCED 6

    99

    Nie dotyczy (dziecko poniżej 15 roku życia)

    puste

    Brak odpowiedzi

    HATFIELD

    139/141

    ROCZNIE

     

    Dziedzina najwyższego poziomu edukacji lub szkolenia osiągniętego z wynikiem pozytywnym

    EDUCLEVL=22 do 60

    000

    Programy ogólne (1)

    100

    Kształcenie nauczycieli i pedagogika (1)

    200

    Przedmioty humanistyczne, języki i sztuki piękne (1)

    222

    Języki obce

    300

    Nauki społeczne, handel i prawo (1)

    400

    Nauki ścisłe, matematyka i cyfrowe przetwarzanie danych (1)

    420

    Nauki przyrodnicze (w tym biologia i wiedza o środowisku) (1)

    440

    Nauki fizyczne (w tym fizyka, chemia i geologia) (1)

    460

    Matematyka i statystyka (1)

    481

    Informatyka

    482

    Zastosowanie komputerów

    500

    Inżynieria, produkcja i budownictwo (1)

    600

    Rolnictwo i weterynaria (1)

    700

    Zdrowie i opieka socjalna (1)

    800

    Usługi (1)

    900

    Nieznana

    999

    Nie dotyczy (HATLEVEL=00, 11, 21, 99, puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    HATYEAR

    142/145

    ROCZNIE

     

    Rok, w którym najwyższy poziom edukacji lub szkolenia został ukończony z wynikiem pozytywnym

    HATLEVEL=11-60

     

    Wpisać 4 cyfry roku, w którym najwyższy poziom edukacji lub szkolenia został ukończony z wynikiem pozytywnym

    9999

    Nie dotyczy (HATLEVEL=00, 99, puste)

    puste

    Brak odpowiedzi

    SYTUACJA NA ROK PRZED BADANIEM

    WSTAT1Y

    146

    ROCZNIE

     

    Sytuacja w odniesieniu do działalności na rok przed badaniem

    wszyscy w wieku 15 lat lub więcej

    1

    Wykonuje pracę, łącznie z bezpłatną pracą dla przedsiębiorstwa rodzinnego, łącznie z okresem praktyki lub płatnym stażem, itp.

    2

    Bezrobotny

    3

    Uczeń, student, dalsze szkolenie, bezpłatne zdobywanie doświadczenia zawodowego

    4

    Na emeryturze, wcześniejszej emeryturze lub zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej

    5

    Trwale niepełnosprawny

    6

    W trakcie zasadniczej służby wojskowej

    7

    Wykonujący prace domowe

    8

    Inna osoba nieaktywna

    9

    Nie dotyczy (dziecko poniżej 15 roku życia)

    puste

    Brak odpowiedzi

    STAPRO1Y

    147

    ROCZNIE

     

    Status zawodowy na rok przed badaniem

    WSTAT1Y=1

    1

    Osoba pracująca na własny rachunek zatrudniająca pracowników

    2

    Osoba pracująca na własny rachunek niezatrudniająca pracowników

    3

    Pracownik

    4

    Pracownik rodzinny

    9

    Nie dotyczy (WSTAT1Y≠1)

    puste

    Brak odpowiedzi

    NACE1Y2D

    148/149

    ROCZNIE

     

    Działalność gospodarcza jednostki lokalnej, w której osoba pracowała na rok przed badaniem

    WSTAT1Y=1

     

    NACE Rev. 2

    00

    Nie dotyczy (WSTAT1Y≠1)

    puste

    Brak odpowiedzi

    COUNTR1Y

    150/151

    ROCZNIE

     

    Kraj zamieszkania na rok przed badaniem

    Wszyscy w wieku 15 lat lub więcej

     

    Kody – zob. klasyfikacja krajów ISO

    99

    Nie dotyczy (dziecko poniżej jednego roku życia)

    puste

    Brak odpowiedzi

    REGION1Y

    152/153

    ROCZNIE

     

    Region zamieszkania na rok przed badaniem

    Wszyscy w wieku 15 lat lub więcej

     

    NUTS 2

    99

    Nie dotyczy (osoba, która zmieniła kraj stałego zamieszkania lub dziecko poniżej jednego roku życia)

    puste

    Brak odpowiedzi

    DOCHÓD

    INCDECIL

    154/155

    ROCZNIE

     

    Miesięczne wynagrodzenie netto z pracy głównej

    STAPRO=3

    01-10

    Porządek decylowy

    99

    Nie dotyczy (STAPRO≠3)

    puste

    Brak odpowiedzi

    DANE TECHNICZNE ODNOSZĄCE SIĘ DO WYWIADU

    REFYEAR

    156/159

    KWARTALNIE

     

    Rok badania

    wszyscy

     

    4 cyfry roku

    REFWEEK

    160/161

    KWARTALNIE

     

    Tydzień referencyjny

    wszyscy

     

    Numer tygodnia liczonego od poniedziałku do niedzieli

    INTWEEK

    162/163

    KWARTALNIE

     

    Tydzień przeprowadzenia wywiadu

    wszyscy

     

    Numer tygodnia liczonego od poniedziałku do niedzieli

    PAŃSTWO

    164/165

    KWARTALNIE

     

    Kraj

    wszyscy

     

    Kody – zob. klasyfikacja krajów ISO

    REGION

    166/167

    KWARTALNIE

     

    Region gospodarstwa domowego

    wszyscy

     

    NUTS 2

    DEGURBA

    168

    KWARTALNIE

     

    Stopień zurbanizowania

    wszyscy

    1

    Obszar gęsto zaludniony

    2

    Obszar pośredni

    3

    Obszar słabo zaludniony

    HHNUM

    169/174

    KWARTALNIE

     

    Numer porządkowy gospodarstwa domowego

    wszyscy

     

    Numery porządkowe nadawane są przez krajowe instytuty statystyczne i pozostają niezmienione we wszystkich cyklach

     

    Zapisy dotyczące różnych członków tego samego gospodarstwa domowego noszą ten sam numer porządkowy

    HHTYPE

    175

    KWARTALNIE

     

    Rodzaj gospodarstwa domowego

    wszyscy

    1

    Osoba żyjąca w gospodarstwie domowym (lub na stałe w hotelu) i przebadana w tym gospodarstwie domowym

    2

    Osoba przebywająca w instytucji i objęta badaniem w tej instytucji

    3

    Osoba przebywająca w instytucji, lecz objęta badaniem w gospodarstwie domowym

    4

    Osoba żyjąca w innym gospodarstwie domowym na terytorium danego kraju, ale objęta badaniem w gospodarstwie domowym, z którego pochodzi

    HHINST

    176

    KWARTALNIE

     

    Rodzaj instytucji

    HHTYPE=2,3

    1

    Instytucja edukacyjna

    2

    Szpital

    3

    Inna instytucja socjalna

    4

    (poza objętymi pkt 1–3)

    5

    Hotel robotniczy, robotnicze kwatery na placach budowy, dom studencki itp.

    6

    Obiekt wojskowy

    7

    Inne (np. więzienie)

    9

    Nie dotyczy (HHTYPE=1,4)

    puste

    Brak odpowiedzi

    COEFFY

    177/182

    ROCZNIE

     

    Roczny czynnik ważący

    wszyscy

    0000-9999

    Kolumny 177–180 zawierają liczby całkowite

    00-99

    Kolumny 181–182 zawierają miejsca dziesiętne

    COEFFQ

    183/188

    KWARTALNIE

     

    Kwartalny czynnik ważący

    wszyscy

    0000-9999

    Kolumny 183–186 zawierają liczby całkowite

    00-99

    Kolumny 187–188 zawierają miejsca dziesiętne

    COEFFH

    189/194

    ROCZNIE

     

    Roczny czynnik ważący próbki charakterystyk gospodarstw domowych (w przypadku próbki jednostkowej)

     

    0000-9999

    Kolumny 189–192 zawierają liczby całkowite

     

    00-99

    Kolumny 193–194 zawierają miejsca dziesiętne

     

    INTWAVE

    195

    KWARTALNIE

     

    Numer porządkowy serii badania

    wszyscy

    1-8

    Liczba porządkowa cyklu

    INTQUEST

    196

    KWARTALNIE

     

    Użyty kwestionariusz

    wszyscy

    1

    Wyłącznie kluczowe zmienne

    2

    Cały kwestionariusz


    (1)  Lub podpodziały ISCED 1997 – dziedzina edukacji – kodowana 3 cyframi.


    Top