Use quotation marks to search for an "exact phrase". Append an asterisk (*) to a search term to find variations of it (transp*, 32019R*). Use a question mark (?) instead of a single character in your search term to find variations of it (ca?e finds case, cane, care).
A pénzügyi eszközök piacairól szóló (MiFID II) 2014/65/EU irányelv célja, hogy az Európai Unió (EU) pénzügyi piacai megbízhatóbbá és átláthatóbbá váljanak.
Az irányelv új jogi keretet hoz létre, amely megfelelőbben szabályozza a pénzügyi piacokon lebonyolított befektetési és kereskedelmi tevékenységeket, és erősíti a befektetők védelmét.
FŐBB PONTOK
Annak biztosítása, hogy a pénzügyi termékek kereskedelme szabályozott helyszíneken történjék. A cél a pénzügyi piacok szerkezetében található hézagok megszüntetése. Új szabályozott kereskedelmi platformot hoztak létre a nem szabályozott kereskedések leghatékonyabb felderítése céljából: a szervezett kereskedési rendszert (OTF)1, amely más kereskedelmi platformok, például a szabályozott piacok mellett létezik.
Fokozottabb átláthatóság. A szabályok megerősítik a – valamely pénzügyi eszközzel való kereskedést megelőzően és azt követően teljesítendő – átláthatósági követelményeket, ilyen például a pénzügyi eszközök áraira vonatkozó információk piaci szereplők általi közzétételének ideje. E követelményeket a pénzügyi eszköz típusától függően különféle módon kalibrálják.
Az árupiaci spekuláció korlátozása. Az árupiaci spekulációt – az olyan pénzügyi gyakorlatot, amely az alapvető (például mezőgazdasági) termékek árainak gyors növekedését eredményezheti – az árualapú származtatott ügyletek vonatkozásában tartott pozíciókra alkalmazandó limiteket meghatározó, összehangolt uniós rendszer bevezetése révén korlátozzák. A nemzeti hatóságok korlátozhatják az árualapú származtatott ügyletben egy személy által tartható pozíció nagyságát.
Az új technológiákra vonatkozó szabályok kiigazítása. Az új szabályok értelmében kontrollt kell bevezetni a nagy sebességen, például nagyfrekvenciás kereskedésen2 keresztül végzett kereskedelmi tevékenységekre vonatkozóan. A technológia növekvő használatából eredő, lehetséges kockázatokat olyan szabályok kombinációjával csökkentik, amely annak megakadályozására irányul, hogy e kereskedési technikák rendellenes piaci helyzetet eredményezzenek.
A befektetővédelem megerősítése. A befektetési vállalkozásoknak az ügyfeleik legjobb érdekeit szolgálva kell befektetési szolgáltatásokat nyújtaniuk. Ezek a vállalkozások gondoskodnak ügyfeleik eszközeinek védelméről, illetve biztosítják, hogy az általuk gyártott, kínált vagy javasolt termék a végfelhasználó igényeinek megfelelően legyen kialakítva. A befektetőket ezenkívül további információkkal látják el azon termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatban, amelyeket ajánlanak, illetve kínálnak nekik. Emellett a vállalkozásoknak gondoskodniuk kell arról is, hogy az adott pénzügyi termékek javaslatáért a személyzetnek járó fizetés, illetve a vállalkozások által kapott vagy nekik kifizetett ösztönzők kialakítása ne menjen szembe az ügyfelek érdekeivel.
Indulótőke. A befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről szóló (EU) 2019/2034 módosító irányelv (lásd az összefoglalót) összehangolja az OTF-eket és multilaterális kereskedési rendszereket3 (MTF-eket) működtető befektetési vállalkozások induló tőkéjének szükséges szintjét.
Engedélyezés és felügyelet. Az (EU) 2019/2177 irányelv által bevezetett módosításokat követően az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) felelősségi körébe került az adatszolgáltatást végezni szándékozó vállalkozásoknak az engedélyezése és felügyelete.
Közösségi finanszírozási szolgáltatók. Az (EU) 2020/1503 rendelet szerint közösségi finanszírozási szolgáltatóként engedélyezett jogi személyek ki vannak zárva a 2014/65/EK irányelv hatálya alá.
A kis- és középvállalkozások (kkv-k) növekedési piacai. Az (EU) 2019/2115 módosító rendelet új szabályokat vezet be a gyorsan növekvő kkv-k piacai használatának aktív előmozdítása érdekében, amely a 2014/65/EK irányelv értelmében létrehozott új típusú kereskedési helyszín, az MTF-n belüli alkategória. Ezeket úgy alkották meg, hogy javítsák a kkv-k tőkéhez való hozzáférését és lehetővé tegyék a növekedésüket, illetve ösztönözzék a növekedési potenciállal rendelkező kkv-k igényeit kielégítő speciális piacok fejlődését.
Covid19-világjárvány Az (EU) 2021/338 módosító irányelv a világjárvány utáni helyreállítás elősegítése céljából egyszerűsítette a MiFID egyes szabályait, amelyekről kiderült, hogy nem hasznosak, hanem inkább túlzottan megterhelők. A kereskedési és végrehajtási helyszínek, illetve a rendszeres internalizálók4 által kiadandó rendszeres jelentéseket 2023. februárjáig felfüggesztették. A módosító jogi aktus továbbá megváltoztatta az euróban denominált származékos piacok kialakulását és növekedését támogató származtatott áruügyletek limitrendszerét is.
Digitális működési reziliencia. Az (EU) 2022/2556 módosító irányelv összehangolja az irányelv és számos egyéb kapcsolódó irányelv rendelkezéseit az információs és kommunikációs technológiák (IKT) pénzügyi szervezetekre vonatkozó, a pénzügyi ágazat digitális működési rezilienciájáról szóló rendeletben ((EU) 2022/2554 rendelet – lásd az összefoglalót ) meghatározott kockázataival.
Európai egységes hozzáférési pont. Az (EU) 2023/2864 módosító irányelv a 2014/65/EU irányelv azon cikkét helyezi bele, amely előírja az uniós tagállamok számára, hogy kezdődően biztosítsák, hogy a szabályozott információk közzétételekor a befektetési vállalkozások, a piaci szereplők vagy a kibocsátók egyidejűleg nyújtsák be ezeket az információkat a bejelentő szervnek és azokról értesítsék az ESMA-t az (EU) 2023/2859 rendelettel létrehozott egységes európai hozzáférési pont eléréséhez való hozzáférés.
Az egész Unióra kiterjedő összesítettadat-kezelés5. Az (EU) 2024/790 módosító irányelv főként annak érdekében frissíti a 2014/65/EU irányelvet, hogy figyelembe vegye az uniós pénzügyi piacokon az egész Unióra kiterjedő összesítettadat-szolgáltatás bevezetését a pénzügyi eszközök piacairól szóló rendelet 600/2014/EU rendelet alapján. Ez javítja az árak átláthatóságát a kereskedési helyszíneken és a köztük folyó versenyben, valamint hozzájárul a piaci likviditás növeléséhez. Az ESMA feladata az összesítettadat-szolgáltatók kiválasztására vonatkozó kritériumok kidolgozása, majd e szolgáltatók engedélyezése és felügyelete.
Az Európai Bizottság több felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktust fogadott el, többek között az alábbiakat.
Az (EU) 2021/1269 felhatalmazáson alapuló irányelvvel módosított (EU) 2017/593 felhatalmazáson alapuló irányelv, amely a befektetővédelem következő aspektusaival foglalkozik:
az ügyfelek vagyonának és pénzügyi eszközeinek védelmezése,
a fenntarthatósági tényezők integrálása a termékirányítási kötelezettségekbe.
Az (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelet a befektetési vállalkozások szervezeti követelményeiről és működési feltételeiről, amelyet az (EU) 2021/1253 felhatalmazáson alapuló rendelet a fenntarthatósági tényezők, kockázatok és preferenciák integrációja vonatkozásában, az (EU) 2021/1254 felhatalmazáson alapuló rendelet pedig a befektetési vállalkozások szervezeti követelményei és működési feltételei vonatkozásában módosított.
Az (EU) 2016/824 végrehajtási rendelet az MTF-ek és OTF-ek működésének ismertetésére, illetve az ESMA-nak tett értesítésekre vonatkozó technikai standardokról.
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓK EZEK A SZABÁLYOK?
Az irányelvet kellett átültetni a nemzeti jogba. Az irányelvben foglalt szabályokat kell alkalmazni (a 2016/1034/EU irányelv egy évvel elhalasztotta).
Szervezett kereskedési rendszer. Multilaterális rendszer, amely nem szabályozott piac vagy multilaterális kereskedési rendszer (lásd alább), és amelyben több, harmadik féltől származó, kötvények, strukturált pénzügyi eszközök, kibocsátási egységek és származtatott termékek vételi és eladási szándéka hozható össze a rendszeren belül.
Nagyfrekvenciás kereskedés. Számítógépes programok használatával végzett, nagy sebességű, a pénzügyi adatok gyors frissítését felhasználó kereskedési típus.
Multilaterális kereskedési rendszer. Olyan rendszer, amelyben több harmadik fél pénzügyi eszközökre irányuló vételi és eladási szándéka hozható össze a rendszeren belül.
Rendszeres internalizáló. A szisztematikus internalizálók olyan befektetési vállalkozások, amelyek saját számlára kereskednek olyan módon, hogy ügyfélmegbízásaikat a szabályozott piacon, multilaterális kereskedési rendszeren vagy szervezett kereskedési rendszeren kívül, többoldalú rendszer működtetése nélkül hajtják végre.
Összesítettadat-szolgáltató. Olyan központi adattár, amely összesített adatokat szolgáltat a kereskedett értékpapírok áráról és volumenéről az EU-ban, javítva ezzel az árak általános átláthatóságát a kereskedési helyszíneken. Ez lehetővé teszi a befektetők számára, hogy könnyebben hozzáférjenek a részvényekbe, kötvényekbe vagy származtatott termékekbe való befektetéshez szükséges piaci adatokhoz, és segít a piaci likviditás növelésében.
Termékirányítás. Ez biztosítja, hogy a pénzügyi eszközöket és strukturált betéteket kialakító és forgalmazó vállalkozások az ügyfeleik legjobb érdekének megfelelően járjanak el.
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács 2014/65/EU irányelve () a pénzügyi eszközök piacairól, valamint a 2002/92/EK irányelv és a 2011/61/EU irányelv módosításáról (átdolgozás) (HL L 173., , 349–496. o.).
A 2014/65/EU irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/2859 rendelete () a pénzügyi szolgáltatások, a tőkepiacok és a fenntarthatóság szempontjából lényeges, nyilvánosan elérhető információkhoz központosított hozzáférést biztosító egységes európai hozzáférési pont létrehozásáról (HL L, 2023/2859, )
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2554 rendelete () a pénzügyi ágazat digitális működési rezilienciájáról, valamint az 1060/2009/EK, a 648/2012/EU, a 600/2014/EU, a 909/2014/EU és az (EU) 2016/1011 rendelet módosításáról (HL L 333., , 1–79. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2556 irányelve () a pénzügyi ágazat digitális működési rezilienciája tekintetében a 2009/65/EK, a 2009/138/EK, a 2011/61/EU, a 2013/36/EU, a 2014/59/EU, a 2014/65/EU, az (EU) 2015/2366 és az (EU) 2016/2341 irányelv módosításáról (HL L 333., , 153–163. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/1503 rendelete () az európai közösségi finanszírozási üzleti szolgáltatókról, valamint az (EU) 2017/1129 rendelet és az (EU) 2019/1937 irányelv módosításáról (HL L 347., , 1–49. o.)
A Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete () a 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a befektetési vállalkozások szervezeti követelményei és működési feltételei, valamint az irányelv alkalmazásában meghatározott kifejezések tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 87., , 1–83. o.)
A Bizottság (EU) 2017/593 felhatalmazáson alapuló irányelve () a 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az ügyfelek pénzügyi eszközeinek és pénzeszközeinek védelme, a termékirányítási kötelezettségek, valamint a díjak, jutalékok vagy pénzbeli és nem pénzbeli juttatások nyújtására vagy átvételére alkalmazandó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 87., , 500–517. o.)
A Bizottság (EU) 2016/824 végrehajtási rendelete () a pénzügyi eszközök piacairól szóló 2014/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően a multilaterális kereskedési rendszerek és a szervezett kereskedési rendszerek ismertetésének, valamint az Európai Értékpapír-piaci Hatóságnak tett értesítéseknek a tartalmára és formátumára vonatkozó végrehajtás-technikai standardok meghatározásáról (HL L 137., , 10–16. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete () az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., , 84–119. o.)