Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R1817

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/1817 z dne 17. julija 2020 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z minimalno vsebino pojasnila o tem, kako se v metodologiji določanja referenčnih vrednosti odražajo okoljski, socialni in upravljavski dejavniki (Besedilo velja za EGP)

    C/2020/4748

    UL L 406, 3.12.2020, p. 12–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/1817/oj

    3.12.2020   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 406/12


    DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/1817

    z dne 17. julija 2020

    o dopolnitvi Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z minimalno vsebino pojasnila o tem, kako se v metodologiji določanja referenčnih vrednosti odražajo okoljski, socialni in upravljavski dejavniki

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2016 o indeksih, ki se uporabljajo kot referenčne vrednosti v finančnih instrumentih in finančnih pogodbah ali za merjenje uspešnosti investicijskih skladov, in spremembi direktiv 2008/48/ES in 2014/17/EU ter Uredbe (EU) št. 596/2014 (1) in zlasti člena 13(2a) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Cilj Pariškega sporazuma, sprejetega na podlagi Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, ki ga je Unija odobrila 5. oktobra 2016 (2) (v nadaljnjem besedilu: Pariški sporazum), je okrepiti odziv na podnebne spremembe, med drugim z zagotavljanjem, da se naložbeni tokovi ujemajo s prizadevanji za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in razvoj, odporen na podnebne spremembe.

    (2)

    Komisija je 11. decembra 2019 sprejela svoje sporočilo Evropskemu parlamentu, Evropskemu svetu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij z naslovom „Evropski zeleni dogovor“ (3). Evropski zeleni dogovor je nova strategija za rast, katere cilj je Unijo preobraziti v pravično in uspešno družbo s sodobnim, z viri gospodarnim in konkurenčnim gospodarstvom, ki v letu 2050 ne bo ustvarjalo nobenih neto emisij toplogrednih plinov in v katerem bo gospodarska rast ločena od rabe virov. Izvajanje evropskega zelenega dogovora zahteva, da se vlagateljem ponudijo jasni, dolgoročni signali za izogibanje nasedlim naložbam in povečanje trajnostnega financiranja.

    (3)

    Uredba (EU) 2016/1011 od upravljavcev referenčnih vrednosti zahteva, da za vsako zagotovljeno in objavljeno referenčno vrednost pojasnijo, kako ključni elementi metodologije določanja referenčnih vrednosti odražajo okoljske, socialne in upravljavske dejavnike (v nadaljnjem besedilu: ESG dejavniki).

    (4)

    Če bi se za vsako referenčno vrednost ali skupino referenčnih vrednosti uporabljali različni načini pojasnjevanja, kako ključni elementi metodologije določanja referenčnih vrednosti odražajo ESG dejavnike, bi to privedlo do nezadostne primerljivosti med referenčnimi vrednostmi in pomanjkanja jasnosti glede obsega ter ciljev ESG dejavnikov. Zato je treba določiti minimalno vsebino takih pojasnil in predlogo, ki jo je treba uporabiti.

    (5)

    Da bi bile informacije bolje prilagojene za vlagatelje, bi bilo treba pri zahtevi, da se pojasni, kako ključni elementi metodologije odražajo ESG dejavnike za vsako zagotovljeno in objavljeno referenčno vrednost ali skupino referenčnih vrednosti, upoštevati osnovna sredstva, na katerih temeljijo referenčne vrednosti. Ta uredba se ne bi smela uporabljati za referenčne vrednosti, ki ne vsebujejo osnovnih sredstev, ki vplivajo na podnebne spremembe, kot so referenčne obrestne mere in referenčni menjalni tečaji. V skladu s členom 19 Uredbe (EU) 2016/1011 se ta uredba ne bi smela uporabljati za referenčne vrednosti za blago.

    (6)

    Pojasnilo o tem, kako ključni elementi metodologije referenčnih vrednosti odražajo ESG dejavnike, bi se moralo zagotoviti za skupno tehtano povprečno vrednost in se ne bi smelo razkriti za vsako posamezno sestavino referenčnih vrednosti. Kadar je relevantno in primerno, bi morali imeti upravljavci referenčnih vrednosti možnost zagotoviti dodatne informacije o ESG dejavnikih.

    (7)

    Da bi bile uporabnikom referenčnih vrednosti na voljo točne in posodobljene informacije, bi morali upravljavci referenčnih vrednosti posodabljati informacije, zagotovljene v predlogi, tako da odražajo morebitne spremembe metodologije, ter navesti razlog in datume posodobitve informacij.

    (8)

    Da bi vlagateljem zagotovili kar največjo preglednost, bi morali upravljavci referenčnih vrednosti jasno navesti, ali sledijo ESG ciljem ali ne –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Pojasnilo, kako se ESG dejavniki odražajo v metodologiji referenčnih vrednosti

    1.   Upravljavci referenčnih vrednosti z uporabo predloge iz Priloge k tej uredbi pojasnijo, katere okoljske, socialne in upravljavske (ESG) dejavnike iz Priloge II k Delegirani uredbi Komisije (EU) 2020/1816 (4) so upoštevali pri oblikovanju svoje metodologije določanja referenčnih vrednosti. Pojasnijo tudi, kako se ti dejavniki odražajo v ključnih elementih te metodologije, vključno z izbiro osnovnih sredstev, dejavnikov za tehtanje, metrik in približkov.

    Zahteva iz prvega pododstavka se ne uporablja za referenčne vrednosti za blago.

    2.   Upravljavci referenčnih vrednosti lahko za posamezne referenčne vrednosti namesto zagotavljanja vseh informacij, ki se zahtevajo s predlogo iz Priloge k tej uredbi, te informacije nadomestijo tako, da v pojasnilu navedejo povezavo do spletnega mesta z vsemi zahtevanimi informacijami.

    3.   Kadar referenčne vrednosti združujejo različne vrste osnovnih sredstev, upravljavci referenčnih vrednosti pojasnijo, kako se ESG dejavniki odražajo za vsako relevantno osnovno sredstvo.

    4.   Upravljavci referenčnih vrednosti lahko v pojasnilo vključijo dodatne ESG dejavnike ter povezane informacije.

    5.   Upravljavci referenčnih vrednosti v pojasnilu jasno navedejo, ali sledijo ESG ciljem ali ne.

    6.   Upravljavci referenčnih vrednosti v pojasnilo vključijo sklic na vire podatkov in uporabljene standarde za vsak razkriti ESG dejavnik.

    Člen 2

    Posodobitev pojasnila

    Upravljavci referenčnih vrednosti posodobijo pojasnilo vedno, kadar se spremeni metodologija izračuna referenčne vrednosti, v vsakem primeru pa vsako leto. Navedejo tudi razloge za posodobitev.

    Člen 3

    Začetek veljavnosti in uporaba

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 17. julija 2020

    Za Komisijo

    Predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  UL L 171, 29.6.2016, str. 1.

    (2)  Sklep Sveta (EU) 2016/1841 z dne 5. oktobra 2016 o sklenitvi Pariškega sporazuma, sprejetega na podlagi Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja, v imenu Evropske unije (UL L 282, 19.10.2016, str. 1).

    (3)  COM(2019) 640 final.

    (4)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/1816 z dne 17. julija 2020 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2016/1011 Evropskega parlamenta in Sveta glede pojasnila v izjavi o referenčni vrednosti, kako se v vsaki zagotovljeni in objavljeni referenčni vrednosti odražajo okoljski, socialni in upravljavski dejavniki (glej stran 1 tega Uradnega lista).


    PRILOGA

    PREDLOGA ZA POJASNILO, kako ključni elementi metodologije določanja referenčnih vrednosti odražajo OKOLJSKE, SOCIALNE IN UPRAVLJAVSKE (ESG) DEJAVNIKE

    POJASNILO O TEM, KAKO SE ESG DEJAVNIKI ODRAŽAJO V KLJUČNIH ELEMENTIH METODOLOGIJE DOLOČANJA REFERENČNIH VREDNOSTI

    Postavka 1. Ime upravljavca referenčne vrednosti.

     

    Postavka 2. Vrsta referenčne vrednosti ali skupine referenčnih vrednosti.

    Izberite relevantno osnovno sredstvo s seznama iz Priloge II k Delegirani uredbi (EU)2020/1816.

     

    Postavka 3. Ime referenčne vrednosti ali skupine referenčnih vrednosti.

     

    Postavka 4. Ali metodologija določanja referenčnih vrednosti za referenčno vrednost ali skupino referenčnih vrednosti upošteva ESG dejavnike?

    ☐ Da ☐ Ne

    Postavka 5. Če je odgovor na postavko 4 pritrdilen, spodaj za vsako skupino referenčnih vrednosti navedite tiste ESG dejavnike, ki se upoštevajo pri metodologiji določanja referenčnih vrednosti, pri čemer upoštevajte ESG dejavnike, navedene v Prilogi II k Delegirani uredbi (EU) 2020/1816.

    Razložite, kako se ti ESG dejavniki uporabljajo za izbiro, tehtanje ali izključitev osnovnih sredstev.

    ESG dejavniki se razkrijejo po skupni tehtani povprečni vrednosti na ravni skupine referenčnih vrednosti.

    a)

    Seznam upoštevanih okoljskih dejavnikov:

    Izbira, tehtanje ali izključitev:

    b)

    Seznam upoštevanih socialnih dejavnikov:

    Izbira, tehtanje ali izključitev:

    c)

    Seznam upoštevanih upravljavskih dejavnikov:

    Izbira, tehtanje ali izključitev:

    Postavka 6. Če je odgovor na postavko 4 pritrdilen, spodaj za vsako referenčno vrednost navedite tiste ESG dejavnike, ki se upoštevajo pri metodologiji določanja referenčnih vrednosti, pri čemer upoštevajte ESG dejavnike, navedene v Prilogi II k Delegirani uredbi (EU) 2020/1816, glede na zadevno relevantno osnovno sredstvo.

    Razložite, kako se ti ESG dejavniki uporabljajo za izbiro, tehtanje ali izključitev osnovnih sredstev.

    ESG dejavniki se ne razkrijejo za vsako sestavino referenčne vrednosti, ampak se razkrijejo na ravni skupne tehtane povprečne vrednosti referenčne vrednosti.

    Vse te informacije se lahko zagotovijo tudi v obliki povezave do spletnega mesta upravljavca referenčne vrednosti, ki se vključi v to pojasnilo. Informacije na spletnem mestu morajo biti na voljo in lahko dostopne. Upravljavci referenčne vrednosti zagotovijo, da so informacije, objavljene na njihovem spletnem mestu, na voljo pet let.

    a)

    Seznam upoštevanih okoljskih dejavnikov:

    Izbira, tehtanje ali izključitev:

    b)

    Seznam upoštevanih socialnih dejavnikov:

    Izbira, tehtanje ali izključitev:

    c)

    Seznam upoštevanih upravljavskih dejavnikov:

    Izbira, tehtanje ali izključitev:

    Povezava do informacij o ESG dejavnikih za vsako referenčno vrednost:

     

    Postavka 7. Uporabljeni podatki in standardi

    a)

    Vhodni podatki

    (i)

    Opišite, ali se podatki poročajo, modelirajo ali pridobivajo prek notranjih ali zunanjih virov.

    (ii)

    Če se podatki poročajo, modelirajo ali pridobivajo prek zunanjih virov, navedite zunanjega ponudnika podatkov.

     

    b)

    Preverjanje in kakovost podatkov

    Opišite, kako se preverjajo podatki in kako se zagotavlja njihova kakovost.

     

    c)

    Referenčni standardi

    Opišite mednarodne standarde, ki se uporabljajo v metodologiji določanja referenčnih vrednosti.

     

    Datum zadnje posodobitve informacij in razlog za posodobitev:

     


    Top