Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0512

    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 512/2014 zo 16. apríla 2014 , ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 912/2010 o zriadení Agentúry pre európsky GNSS

    Ú. v. EÚ L 150, 20.5.2014, p. 72–92 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2020; Nepriamo zrušil 32021R0696

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/512/oj

    20.5.2014   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 150/72


    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 512/2014

    zo 16. apríla 2014,

    ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 912/2010 o zriadení Agentúry pre európsky GNSS

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 172,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (1),

    po porade s Výborom regiónov,

    konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom (2),

    keďže:

    (1)

    Z kombinácie ustanovení článku 14 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1285/2013 (3) a článku 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 912/2010 (4) vyplýva, že Agentúra pre európsky GNSS (ďalej len „agentúra“) má zabezpečiť bezpečnostnú akreditáciu európskych systémov satelitnej rádiovej navigácie (ďalej len „systémy“) a že na tento účel má iniciovať a monitorovať zavádzanie bezpečnostných postupov a vykonávanie auditov bezpečnosti.

    (2)

    Systémy sú vymedzené v článku 2 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013. Ide o komplexné systémy a na ich zriaďovaní a prevádzke SA podieľa mnoho zainteresovaných strán s rôznymi úlohami. V tejto súvislosti je zásadne dôležité, aby všetky zainteresované strany zapojené do vykonávania programov Galileo a EGNOS (ďalej len „programy“) manipulovali s utajovanými skutočnosťami EÚ a chránili ich v súlade so základnými zásadami a minimálnymi normami stanovenými v bezpečnostných predpisoch Komisie a Rady, ktoré sa týkajú ochrany utajovaných skutočností EÚ, a aby sa článok 17 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013, ktorým sa zaručuje rovnocenná úroveň ochrany utajovaných skutočností EÚ, vzťahoval v náležitých prípadoch na všetky zainteresované strany zapojené do vykonávania programov.

    (3)

    Medzi zainteresované strany, ktoré sa podieľajú na bezpečnostnej akreditácii a ktorých sa tento proces týka, patria členské štáty, Komisia, príslušné agentúry Únie a Európska vesmírna agentúra (ESA) a strany, ktoré sa zapojili do jednotnej akcie Rady 2004/552/SZBP (5).

    (4)

    Bezpečnostnú akreditáciu by vzhľadom na osobitosť a zložitosť systémov, rozličné subjekty zapojené do ich vykonávania a rôznorodosť potenciálnych používateľov mala uľahčovať vhodná konzultácia so všetkými relevantnými stranami, ako sú vnútroštátne orgány členských štátov a tretích krajín prevádzkujúce siete spojené so systémom zriadeným v rámci programu Galileo na poskytovanie verejnej regulovanej služby (PRS), iné príslušné orgány členských štátov, ESA, alebo ak sa tak ustanovuje v medzinárodnej dohode, tretie krajiny, v ktorých sa nachádzajú pozemné stanice systémov.

    (5)

    S cieľom umožniť vhodné plnenie úloh súvisiacich s bezpečnostnou akreditáciou je zásadne dôležité, aby Komisia poskytovala všetky informácie potrebné na plnenie daných úloh. Tiež je dôležité, aby boli činnosti bezpečnostnej akreditácie koordinované s prácou subjektov zodpovedných za riadenie programov v súlade s nariadením (EÚ) č. 1285/2013 a s ostatnými subjektmi zodpovednými za uplatňovanie bezpečnostných predpisov.

    (6)

    Prístup posudzovania a riadenia rizík, ktorý sa uplatní, by mal vychádzať z osvedčených postupov. Mal by zahŕňať aj uplatňovanie bezpečnostných predpisov v súlade s koncepciou hĺbkovej ochrany. Mala by sa v ňom zohľadňovať pravdepodobnosť výskytu rizika alebo obávanej udalosti. Mal by byť tiež primeraný, vhodný a nákladovo efektívny, berúc do úvahy náklady na vykonávanie opatrení na zmiernenie rizika v porovnaní s následným prínosom na úrovni bezpečnosti. Cieľom hĺbkovej ochrany je posilňovať bezpečnosť systémov prostredníctvom vykonávania technických a netechnických bezpečnostných opatrení usporiadaných do viacnásobných vrstiev ochrany.

    (7)

    Vývoj, ktorý zahŕňa príslušné súvisiace výskumné činnosti, a výroba prijímačov PRS a bezpečnostných modulov PRS sú osobitne citlivé činnosti. Je preto zásadné, aby sa zaviedli postupy na udeľovanie povolení výrobcom prijímačov PRS a bezpečnostných modulov PRS.

    (8)

    Okrem toho vzhľadom na potenciálne veľký počet sietí a zariadení napojených na systém vytvorený v rámci programu Galileo, a to najmä v súvislosti s využívaním služieb PRS, by v stratégii pre bezpečnostnú akreditáciu mali byť vymedzené zásady bezpečnostnej akreditácie týchto sietí a zariadení, aby sa zaistila homogenita akreditácie bez toho, aby sa zasiahlo do právomoci vnútroštátnych subjektov členských štátov, ktoré sú príslušné konať v bezpečnostných otázkach. Uplatňovaním uvedených zásad by sa malo dosiahnuť stabilné riadenie rizika a znížiť potreba vystupňovať všetky opatrenia na zníženie rizika na úrovni systému, čo by malo nepriaznivý vplyv na náklady, harmonogram, výkonnosť a poskytovanie služieb.

    (9)

    Hodnotiť a schvaľovať produkty a opatrenia, ktoré chránia pred elektronickým vyžarovaním (t. j. pred elektronickým odpočúvaním), a kryptografické produkty, ktoré sa používajú na dosiahnutie bezpečnosti systémov, by mali vnútroštátne subjekty, ktoré sú príslušné konať v bezpečnostných otázkach krajiny sídla spoločnosti vyrábajúcej takéto produkty. Čo sa týka kryptografických produktov, toto hodnotenie a schvaľovanie by sa malo dopĺňať v súlade so zásadami ustanovenými v bodoch 26 až 30 prílohy IV k rozhodnutiu Rady 2013/488/EÚ (6). Orgán zodpovedný za bezpečnostnú akreditáciu systémov by mal pri potvrdzovaní výberu týchto schválených produktov a opatrení zohľadňovať celkové bezpečnostné požiadavky systémov.

    (10)

    Nariadením (EÚ) č. 912/2010, a to najmä jeho kapitolou III, sa výslovne ustanovujú podmienky, za ktorých si agentúra plní svoju úlohu týkajúcu sa bezpečnostnej akreditácie systémov. Predovšetkým sa v nich ako zásada stanovuje, že rozhodnutia o bezpečnostnej akreditácii sú prijímané nezávisle od Komisie a subjektov zodpovedných za plnenie programov a že orgán pre bezpečnostnú akreditáciu systémov by mal predstavovať v rámci agentúry autonómny orgán, ktorý prijíma svoje rozhodnutia nezávisle.

    (11)

    Na základe uplatnenia uvedenej zásady sa nariadením (EÚ) č. 912/2010 zriaďuje Rada pre bezpečnostnú akreditáciu systémov európskeho GNSS (ďalej len „rada pre bezpečnostnú akreditáciu“), ktorá spolu so správnou radou a výkonným riaditeľom predstavuje jeden z troch orgánov agentúry. Rada pre bezpečnostnú akreditáciu plní úlohy zverené agentúre, pokiaľ ide o bezpečnostnú akreditáciu, a má právomoc prijímať v mene agentúry rozhodnutia o bezpečnostnej akreditácii. Mala by prijať svoj rokovací poriadok a vymenúvať svojho predsedu.

    (12)

    Keďže v súlade s nariadením (EÚ) č. 1285/2013 má Komisia zabezpečovať bezpečnosť programov vrátane bezpečnosti systémov a ich prevádzky mala zabezpečovať Komisia, činnosti rady pre bezpečnostnú akreditáciu by sa mali obmedziť na činnosti v oblasti bezpečnostnej akreditácie systémov a nemali by mať vplyv na úlohy a povinnosti Komisie. Malo by to platiť predovšetkým v súvislosti s úlohami a povinnosťami Komisie podľa článku 13 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 a článku 8 rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1104/2011/EÚ (7), a to aj v súvislosti s prijímaním každého dokumentu, ktorý sa týka bezpečnosti, prostredníctvom delegovaného aktu, vykonávacieho aktu alebo iným spôsobom v súlade s uvedenými článkami. Rada pre bezpečnostnú akreditáciu by však vzhľadom na svoje osobitné odborné znalosti mala byť v rámci svojej právomoci oprávnená poskytovať Komisii poradenstvo pri príprave návrhov znenia aktov uvedených v uvedených článkoch bez toho, aby tým boli dotknuté uvedené úlohy a povinnosti Komisie.

    (13)

    Tiež by sa malo zabezpečiť, aby sa činnosti súvisiace s bezpečnostnou akreditáciou vykonávali bez toho, aby boli dotknuté vnútroštátne právomoci a práva členských štátov v oblasti bezpečnostnej akreditácie.

    (14)

    V súvislosti s bezpečnosťou môžu termíny „audity“ a „skúšky“ zahŕňať bezpečnostné posúdenia, inšpekcie, preskúmania, audity a skúšky.

    (15)

    V záujme toho, aby mohla rada pre bezpečnostnú akreditáciu efektívne a účinne vykonávať svoje činnosti, mala by byť schopná zriadiť príslušné podriadené orgány, ktoré budú konať podľa jej pokynov. Mala by predovšetkým vytvoriť tím odborníkov, ktorý jej bude pomáhať pri príprave jej rozhodnutí.

    (16)

    Pod dohľadom rady pre bezpečnostnú akreditáciu by sa mala zriadiť skupina odborníkov z členských štátov, aby plnila úlohy kryptografického distribučného orgánu (CDA) súvisiace s riadením kryptografického materiálu EÚ. Táto skupina by mala byť zriadená na obmedzené obdobie s cieľom zabezpečiť kontinuitu riadenia položiek bezpečnosti komunikácií počas fázy budovania programu Galileo. Keď bude systém zriadený v rámci programu Galileo plne prevádzkyschopný, malo by sa uplatňovať také riešenie vykonávania takýchto prevádzkových úloh, ktoré je dlhodobo udržateľné.

    (17)

    Nariadením (EÚ) č. 1285/2013 sa vymedzuje schéma verejného riadenia programov v období rokov 2014 – 2020. Celková zodpovednosť za programy sa ním zveruje Komisii. Okrem toho sa ním rozširujú úlohy uložené agentúre a najmä sa v ňom stanovuje, že agentúra môže zohrávať významnú úlohu pri prevádzke systémov a maximalizácii sociálno-ekonomických výhod, ktoré prinášajú..

    (18)

    Za týchto nových okolností je nevyhnutné zaistiť, aby rada pre bezpečnostnú akreditáciu mohla plniť zverenú úlohu úplne nezávisle, a to najmä voči ostatným orgánom a činnostiam agentúry, a zabrániť akémukoľvek konfliktu záujmov. Je preto nevyhnutné, aby sa v rámci samotnej agentúry viac oddelili činnosti spojené s bezpečnostnou akreditáciou od ostatných činností, akými sú riadenie strediska na monitorovanie bezpečnosti systému Galileo, prispievanie k obchodnému využitiu systémov a všetky činnosti, ktoré Komisia môže zveriť agentúre prostredníctvom delegovania, najmä tie, ktoré sú spojené s prevádzkou systémov. Rada pre bezpečnostnú akreditáciu a zamestnanci agentúry pod jej kontrolou by preto mali svoju prácu vykonávať tak, aby bola zaručená ich autonómia a nezávislosť voči iným činnostiam agentúry. Zo štrukturálneho hľadiska budú musieť byť jednotlivé činnosti v rámci agentúry od 1. januára 2014 zreteľne a účinne oddelené. Vnútorné predpisy agentúry týkajúce sa zamestnancov by mali tiež zaručovať autonómiu a nezávislosť zamestnancov vykonávajúcich činnosti bezpečnostnej akreditácie voči zamestnancom vykonávajúcim iné činnosti agentúry.

    (19)

    Nariadenie (EÚ) č. 912/2010 by sa preto malo zmeniť, s cieľom posilniť nezávislosť a právomoci rady pre bezpečnostnú akreditáciu a jej predsedu a z veľkej časti zosúladiť túto nezávislosť a právomoci s nezávislosťou a právomocami správnej rady a výkonného riaditeľa agentúry, pričom je zároveň nutné zakotviť povinnosť spolupráce medzi jednotlivými orgánmi agentúry.

    (20)

    Pri vymenúvaní členov uvedených rád a pri voľbe ich predsedov a podpredsedov by sa mal vo vhodných prípadoch zohľadňovať význam vyváženého rodového zastúpenia. Zohľadňovať by sa okrem toho mali aj príslušné manažérske, administratívne a rozpočtové schopnosti.

    (21)

    Mala by to byť rada pre bezpečnostnú akreditáciu a nie správna rada, ktorá by mala pripravovať a schvaľovať tú časť pracovných programov agentúry, v ktorej sa opisujú prevádzkové aktivity spojené s bezpečnostnou akreditáciou systémov, ako aj tú časť výročnej správy o činnostiach a výhľadoch agentúry, ktorá sa týka činností bezpečnostnej akreditácie systémov. Mala by ich včas odovzdať správnej rade, aby sa dali včleniť do pracovného programu a výročnej správy agentúry. Takisto by mala vykonávať disciplinárnu právomoc nad svojím predsedom.

    (22)

    Pokiaľ ide o predsedu rady pre bezpečnostnú akreditáciu, je vhodné, aby mu vzhľadom na činnosti bezpečnostnej akreditácie bola zverená úloha porovnateľná s tou, ktorú výkonný riaditeľ vykonáva vzhľadom na ostatné činnosti agentúry. Okrem zastupovania agentúry, ktoré už je stanovené nariadením (EÚ) č. 912/2010, by mal predseda rady pre bezpečnostnú akreditáciu riadiť činnosti bezpečnostnej akreditácie pod dohľadom rady pre bezpečnostnú akreditáciu a zaistiť plnenie tej časti pracovných programov agentúry, ktorá je spojená s akreditáciou. Okrem toho by mal predseda rady pre bezpečnostnú akreditáciu predložiť na základe výzvy Európskeho parlamentu alebo Rady správu o plnení úloh rady pre bezpečnostnú akreditáciu a urobiť pred týmito inštitúciami vyhlásenie.

    (23)

    Mali by byť ustanovené vhodné postupy pre prípad, ak správna rada neschváli pracovné programy agentúry, aby sa zabezpečilo, že proces bezpečnostnej akreditácie nie je ovplyvnený a môže sa neprerušene vykonávať.

    (24)

    Vzhľadom na účasť určitých tretích krajín a na potenciálnu účasť medzinárodných organizácií na programoch, a to aj v bezpečnostnej oblasti, je potrebné výslovne ustanoviť, že zástupcovia medzinárodných organizácií a tretích krajín, najmä Švajčiarska, s ktorým by sa mala uzatvoriť dohoda o spolupráci (8), sa môžu vo výnimočných prípadoch a za určitých podmienok zúčastňovať na práci rady pre bezpečnostnú akreditáciu. Dané podmienky by sa mali ustanoviť v medzinárodnej dohode s Úniou, ktorá sa uzatvorí v súlade s článkom 218 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), berúc do úvahy bezpečnostné otázky a predovšetkým ochranu utajovaných skutočností EÚ. Rámec pre účasť Nórska (9) je už ustanovený v Dohode o spolupráci na systéme satelitnej navigácie medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi a Nórskym kráľovstvom a v protokoloch 31 a 37 k Dohode o EHP. Vzhľadom na osobitné odborné znalosti rady pre bezpečnostnú akreditáciu, by malo byť možné s ňou konzultovať pred rokovaniami o takýchto medzinárodných dohodách alebo počas nich, a to v rámci oblasti jej právomoci.

    (25)

    Nariadenie (EÚ) č. 912/2010 by sa malo zosúladiť so zásadami, ktoré sú zakotvené v spoločnej stratégii Európskeho parlamentu, Rady a Komisie týkajúcej sa decentralizovaných agentúr, ktorú tieto tri inštitúcie prijali 5. júla, 26. júna a 12. júna 2012, najmä pokiaľ ide o pravidlá prijímania rozhodnutí správnej rady, trvania funkčného obdobia členov správnej rady a rady pre bezpečnostnú akreditáciu, ako aj ich predsedov, existenciu viacročného pracovného programu, právomoci správnej rady týkajúce sa riadenia ľudských zdrojov, hodnotenie a revíziu uvedeného nariadenia, predchádzanie konfliktom záujmov a ich riadenie, zaobchádzanie s neutajovanými citlivými informáciami. V rámci procesu prijímania viacročného pracovného programu by mali byť v plnej miere dodržiavané zásady lojálnej spolupráce a zohľadňované časové nároky súvisiace s takýmto pracovným programom.

    (26)

    Pokiaľ ide o predchádzanie konfliktom záujmov a ich riadenie, je dôležité, aby bola agentúra vnímaná ako nestranná, bezúhonná a s vysokou úrovňou profesionality a aby si túto povesť udržiavala. Nikdy by nemali existovať oprávnené dôvody domnievať sa, že rozhodnutia môžu byť ovplyvnené záujmami, ktoré sú v konflikte s úlohou agentúry ako orgánu slúžiacemu celej Únii, alebo súkromnými záujmami, či vzťahmi ktoréhokoľvek zamestnanca agentúry, vyslaného národného experta alebo pozorovateľa, alebo člena správnej rady alebo rady pre bezpečnostnú akreditáciu, na základe čoho dochádza alebo by mohlo dôjsť ku konfliktu s príslušným plnením úradných povinností dotknutej osoby. Správna rada a rada pre bezpečnostnú akreditáciu by mali preto prijať komplexné pravidlá o konflikte záujmov, ktoré by sa vzťahovali na celú agentúru. V týchto pravidlách by mali byť zohľadnené odporúčania uvedené v osobitnej správe Dvora audítorov č. 15 z roku 2012, ktorú vypracoval na základe žiadosti Európskeho parlamentu, a potreba zabrániť konfliktom záujmov medzi členmi správnej rady a rady pre bezpečnostnú akreditáciu.

    (27)

    V záujme zaistenia transparentnej prevádzky agentúry by sa mal zverejniť jej rokovací poriadok. Niektoré verejné a súkromné záujmy by však mali byť chránené prostredníctvom výnimiek. V záujme zaistenia bezproblémového priebehu programov by viacročný a ročný pracovný program a výročná správa mali byť čo najpodrobnejšie. V dôsledku toho môžu obsahovať informácie citlivé z hľadiska bezpečnosti alebo zmluvných vzťahov. Bolo by preto vhodné, aby sa zverejnilo len zhrnutie týchto dokumentov. V záujme transparentnosti by však tieto zhrnutia mali byť čo najúplnejšie.

    (28)

    Je tiež potrebné zdôrazniť, že pracovné programy agentúry by sa mali stanoviť na základe procesu riadenia plnenia, ktorého súčasťou by boli výkonnostné ukazovatele a ktorého účelom by bolo účinné a efektívne posúdenie dosiahnutých výsledkov.

    (29)

    Súčasťou pracovných programov agentúry by malo byť aj plánovanie zdrojov vrátane ľudských a finančných zdrojov vyčlenených na každú činnosť, v rámci ktorého by sa zohľadnil fakt, že výdavky spojené s potrebnými novými zamestnancami agentúry by mali byť sčasti kompenzované primeraným znížením počtu miest v pláne pracovných miest Komisie pre rovnaké obdobie, a to od roku 2014 do roku 2020.

    (30)

    Bez toho, aby bolo dotknuté politické rozhodnutie o sídlach agentúry v súvislosti so želaným geografickým rozložením a cieľmi týkajúcimi sa sídiel nových agentúr, ktoré členské štáty stanovili v záveroch zástupcov členských štátov zasadajúcich v zložení hláv štátov alebo predsedov vlád 13. decembra 2003 v Bruseli, a ktoré boli spomenuté v záveroch Európskej rady z júna 2008, pri rozhodovaní o voľbe umiestnenia miestnych kancelárií agentúry, by sa mali zohľadňovať objektívne kritéria. Tieto kritériá zahŕňajú dostupnosť priestorov, existenciu vhodných vzdelávacích infraštruktúr pre deti zamestnancov a vyslaných národných expertov, prístup na trh práce, do systému sociálneho zabezpečenia a k zdravotnej starostlivosti pre rodiny zamestnancov a vyslaných národných expertov, ako aj počiatočné a prevádzkové náklady.

    (31)

    Hostiteľské štáty by mali prostredníctvom osobitných dohôd zabezpečiť nevyhnutné podmienky pre bezproblémovú prevádzku agentúry, napríklad primeraných vzdelávacích a dopravných možností.

    (32)

    Zástupcovia vlád členských štátov v rozhodnutí 2010/803/EÚ (10) stanovili, že sídlo agentúry bude v Prahe. Hostiteľská dohoda medzi Českou republikou a agentúrou bola uzatvorená 16. decembra 2011 a nadobudla platnosť 9. augusta 2012. Predpokladá sa, že hostiteľská dohoda a ostatné osobitné dohody spĺňajú požiadavky nariadenia (EÚ) č. 912/2010.

    (33)

    Počas celého výdavkového cyklu majú byť finančné záujmy Únie chránené primeranými opatreniami, najmä predchádzaním nezrovnalostiam a ich zisťovaním, vedením vyšetrovaní, vymáhaním stratených, neoprávnene vyplatených alebo zle použitých finančných prostriedkov a prípadne ukladaním správnych a finančných sankcií.

    (34)

    Keďže sa článkom 8 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 stanovuje, že členské štáty budú môcť na financovanie určitých prvkov programov vložiť dodatočné finančné prostriedky, musí dostať agentúra možnosť zadávať spoločne s členskými štátmi zákazky, ak je to potrebné na plnenie jej úloh.

    (35)

    Agentúra by mala uplatňovať predpisy Komisie týkajúce sa bezpečnosti utajovaných skutočností EÚ. Tiež by mohla ustanoviť predpisy pre manipuláciu s neutajovanými, ale citlivými informáciami. Tieto predpisy by sa mali vzťahovať výlučne na manipuláciu s takýmito informáciami zo strany agentúry. Neutajovaná, ale citlivá informácia je informácia alebo vec, ktorú by agentúra mala chrániť z dôvodu právnych záväzkov ustanovených v zmluvách a/alebo z dôvodu jej citlivosti. Patria sem okrem iného informácie alebo veci, na ktoré sa vzťahuje povinnosť služobného tajomstva podľa článku 339 ZFEÚ, informácie súvisiace so záležitosťami uvedenými v článku 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (11) alebo informácie v rozsahu pôsobnosti nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (12).

    (36)

    Nariadenie (EÚ) č. 912/2010 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

    PRIJALI TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Nariadenie (EÚ) č. 912/2010 sa mení takto:

    1.

    Články 2 až 8 sa nahrádzajú takto:

    „Článok 2

    Úlohy

    Úlohy agentúry sú ustanovené v článku 14 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1285/2013 (*1).

    Článok 3

    Orgány

    1.   Orgánmi agentúry sú:

    a)

    správna rada;

    b)

    výkonný riaditeľ;

    c)

    Rada pre bezpečnostnú akreditáciu systémov európskeho GNSS (ďalej len ‚rada pre bezpečnostnú akreditáciu‘).

    2.   Orgány agentúry plnia svoje úlohy vymedzené v článkoch 6, 8 a 11.

    3.   Správna rada a výkonný riaditeľ, rada pre bezpečnostnú akreditáciu a jej predseda spolupracujú s cieľom zaistiť fungovanie agentúry a koordináciu jej orgánov podľa podrobných pravidiel stanovených vnútornými predpismi agentúry, akými sú rokovací poriadok správnej rady, rokovací poriadok rady pre bezpečnostnú akreditáciu, finančné pravidlá platné pre agentúru, vykonávacie predpisy zabezpečujúce právne postavenie zamestnancov a podmienky prístupu k dokumentom.

    Článok 4

    Právne postavenie, miestne kancelárie

    1.   Agentúra je orgán Únie. Má právnu subjektivitu.

    2.   V každom členskom štáte má agentúra najvyšší stupeň právnej spôsobilosti priznaný právnickým osobám podľa práva. Môže predovšetkým nadobúdať hnuteľný a nehnuteľný majetok alebo ním disponovať a byť stranou v právnych konaniach.

    3.   Agentúra môže rozhodnúť o zriadení miestnych kancelárií v členských štátoch s ich súhlasom alebo v tretích krajinách zúčastnených na práci agentúry v súlade s článkom 23.

    4.   O umiestnení uvedených kancelárií sa rozhoduje na základe objektívnych kritérií stanovených na zabezpečenie bezproblémovej prevádzky agentúry.

    Ustanovenia týkajúce sa zriadenia a fungovania agentúry v hostiteľských členských štátoch a hostiteľských tretích krajinách, ako aj výhod, ktoré tieto tretie krajiny udelia výkonnému riaditeľovi, členom správnej rady a rady pre bezpečnostnú akreditáciu a zamestnancom agentúry a ich rodinným príslušníkom, sú predmetom osobitných dojednaní uzatvorených medzi agentúrou a týmito štátmi a krajinami. Osobitné dojednania schvaľuje správna rada.

    5.   Hostiteľské členské štáty a hostiteľské tretie krajiny zabezpečia prostredníctvom osobitných dojednaní uvedených v odseku 4 podmienky nevyhnutné pre bezproblémovú prevádzku agentúry.

    6.   S výhradou článku 11a ods. 1 písm. f) zastupuje agentúru jej výkonný riaditeľ.

    Článok 5

    Správna rada

    1.   Týmto sa zriaďuje správna rada na plnenie úloh uvedených v článku 6.

    2.   Správna rada sa skladá z:

    a)

    jedného zástupcu, ktorého vymenuje každý členský štát;

    b)

    štyroch zástupcov vymenovaných Komisiou;

    c)

    jedného zástupcu bez hlasovacieho práva, ktorého vymenuje Európsky parlament.

    Členovia správnej rady a rady pre bezpečnostnú akreditáciu sú vymenovaní na základe úrovne ich príslušnej skúsenosti a odborných znalostí.

    Funkčné obdobie členov správnej rady trvá štyri roky, pričom ho možno raz obnoviť. Európsky parlament, Komisia a členské štáty sa usilujú obmedziť fluktuáciu svojich zástupcov v správnej rade.

    Predseda alebo podpredseda Rady pre bezpečnostnú akreditáciu, zástupca vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (ďalej len ‚VP‘) a zástupca Európskej vesmírnej agentúry (ďalej len ‚ESA‘) sú prizývaní na zasadnutia správnej rady ako pozorovatelia za podmienok ustanovených v rokovacom poriadku správnej rady.

    3.   Účasť zástupcov tretích krajín alebo medzinárodných organizácií a podmienky ich účasti sa podľa potreby ustanovia dohodami uvedenými v článku 23 ods. 1 a sú v súlade s rokovacím poriadkom správnej rady.

    4.   Správna rada si spomedzi svojich členov volí predsedu a podpredsedu. Ak si predseda nemôže plniť svoje povinnosti, automaticky ho zastupuje podpredseda. Funkčné obdobie predsedu a podpredsedu je dva roky, možno ho raz obnoviť a každé funkčné obdobie končí zánikom členstva tejto osoby v správnej rade.

    Správna rada má právomoc odvolať predsedu, podpredsedu alebo oboch.

    5.   Zasadnutia správnej rady zvoláva jej predseda.

    Na rokovaní sa zvyčajne zúčastňuje výkonný riaditeľ, pokiaľ predseda nerozhodne inak.

    Správna rada má dve riadne zasadnutia ročne. Okrem toho zasadá na základe podnetu predsedu alebo na žiadosť najmenej jednej tretiny svojich členov.

    Správna rada môže prizvať kohokoľvek, o koho stanovisko môže mať záujem, aby sa zúčastnil na zasadnutí ako pozorovateľ. Pokiaľ to rokovací poriadok povoľuje, členov správnej rady môžu sprevádzať poradcovia alebo odborníci.

    Sekretariát správnej rady zabezpečuje agentúra.

    6.   Pokiaľ nie je v tomto nariadení ustanovené inak, správna rada prijíma svoje rozhodnutia absolútnou väčšinou svojich členov, ktorí majú hlasovacie právo.

    Na zvolenie a odvolanie predsedu a podpredsedu správnej rady, ako je uvedené v odseku 4, a na prijatie rozpočtu a pracovných programov je potrebná dvojtretinová väčšina všetkých členov, ktorí majú hlasovacie právo.

    7.   Každý zástupca členského štátu a Komisie má jeden hlas. Výkonný riaditeľ sa na hlasovaní nezúčastňuje. Rozhodnutia podľa článku 6 ods. 2 písm. a) a b) a podľa článku 6 ods. 5, okrem vecí, na ktoré sa vzťahuje kapitola III, nemožno prijať, pokiaľ za ne nehlasujú zástupcovia Komisie.

    Podrobnosti o hlasovaní, najmä podmienky, za ktorých môže jeden člen konať v mene iného člena, sa ustanovia v rokovacom poriadku správnej rady.

    Článok 6

    Úlohy správnej rady

    1.   Správna rada zabezpečuje, aby agentúra plnila úlohy, ktoré jej boli zverené, za podmienok stanovených v tomto nariadení, a s týmto cieľom prijíma všetky potrebné rozhodnutia bez toho, aby boli dotknuté právomoci udelené rade pre bezpečnostnú akreditáciu, pokiaľ ide o činnosti súvisiace s kapitolou III.

    2.   Správna rada plní aj tieto úlohy:

    a)

    najneskôr do 30. júna prvého roka viacročného finančného rámca stanoveného v článku 312 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prijme viacročný pracovný program agentúry na obdobie, na ktoré sa viacročný finančný rámec vzťahuje, a to potom, ako doň bez akýchkoľvek zmien začlení časť vypracovanú radou pre bezpečnostnú akreditáciu v súlade s článkom 11 ods. 4 písm. a) a po doručení stanoviska Komisie. Tento viacročný pracovný program sa konzultuje s Európskym parlamentom za predpokladu, že účelom konzultácií je výmena názorov a výsledok nie je pre agentúru záväzný;

    b)

    do 15. novembra každého roka schvaľuje pracovný program agentúry na nadchádzajúci rok potom, ako doň bez akýchkoľvek zmien začlení časť vypracovanú radou pre bezpečnostnú akreditáciu v súlade s článkom 11 ods. 4 písm. b) a po doručení stanoviska Komisie;

    c)

    plní funkcie týkajúce sa rozpočtu ustanovené v článku 13 ods. 5, 6, 10 a 11 a v článku 14 ods. 5;

    d)

    zabezpečuje prevádzku strediska na monitorovanie bezpečnosti systému Galileo ako sa uvádza v článku 14 ods. 1 písm. a) bode ii) nariadenia (EÚ) č. 1285/2013;

    e)

    v súlade s článkom 21 tohto nariadenia prijíma podrobné pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (*2);

    f)

    schvaľuje dojednania uvedené v článku 23 ods. 2 po konzultácii s radou pre bezpečnostnú akreditáciu o tých ustanoveniach týchto dojednaní, ktoré sa týkajú bezpečnostnej akreditácie;

    g)

    prijíma technické postupy potrebné na účely plnenia svojich úloh;

    h)

    prijíma výročnú správu o činnostiach a výhľade agentúry, potom ako do nej bez akejkoľvek zmeny začlení časť vypracovanú radou pre bezpečnostnú akreditáciu v súlade s článkom 11 ods. 4 písm. c), a do 1. júla ju doručuje Európskemu parlamentu, Rade, Komisii a Dvoru audítorov;

    i)

    zaisťuje vhodné monitorovanie záverov a odporúčaní z hodnotení a auditov uvedených v článku 26, ako aj záverov a odporúčaní vyplývajúcich z vyšetrovaní Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) a všetkých správ externého alebo interného auditu a rozpočtovému orgánu zasiela všetky informácie relevantné z hľadiska výsledkov hodnotiacich postupov;

    j)

    výkonnému riaditeľovi poskytuje stanovisko týkajúce sa dohôd o delegovaní uvedených v článku 14 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 skôr, ako sa podpíšu;

    k)

    na základe návrhu výkonného riaditeľa schvaľuje pracovné dojednania medzi agentúrou a ESA uvedené v článku 14 ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013;

    l)

    na základe návrhu výkonného riaditeľa schvaľuje stratégiu boja proti podvodom;

    m)

    v prípade potreby a na základe návrhov výkonného riaditeľa schvaľuje organizačnú štruktúru agentúry;

    n)

    prijíma svoj rokovací poriadok a zverejňuje ho.

    3.   Správna rada vykonáva voči zamestnancom agentúry právomoci menovacieho orgánu a orgánu oprávneného uzatvárať zmluvy o zamestnaní, ktoré pre ňu vyplývajú zo Služobného poriadku úradníkov Európskej únie (*3) (ďalej len ‚služobný poriadok‘) a Podmienok zamestnávania ostatných zamestnancov (ďalej len ‚právomoci menovacieho orgánu‘).

    Správna rada v súlade s postupom ustanoveným v článku 110 služobného poriadku prijíma úradníkov na základe článku 2 ods. 1 služobného poriadku úradníkov a článku 6 podmienok zamestnávania ostatných zamestnancov rozhodnutie, ktorým sa výkonný riaditeľ poveruje príslušnými právomocami menovacieho orgánu a ktorým sa vymedzujú podmienky, za akých sa toto prenesenie právomocí môže pozastaviť. Výkonný riaditeľ predkladá správnej rade správu o výkone týchto prenesených právomocí. Výkonný riaditeľ je oprávnený tieto právomoci delegovať ďalej.

    V súlade s druhým pododsekom tohto odseku, ak si to vyžadujú výnimočné okolnosti, správna rada môže prostredníctvom rozhodnutia dočasne pozastaviť prenesenie právomocí menovacieho orgánu na výkonného riaditeľa a právomocí, ktoré výkonný riaditeľ deleguje ďalej, pričom ich môže vykonávať sama alebo môže nimi poveriť niektorého zo svojich členov alebo iného zamestnanca než výkonného riaditeľa.

    Odchylne od druhého pododseku je však správna rada povinná poveriť predsedu rady pre bezpečnostnú akreditáciu právomocami uvedenými v prvom pododseku, pokiaľ ide o nábor, hodnotenie a preradenie zamestnancov zapojených do činností, na ktoré sa vzťahuje kapitola III, ako aj disciplinárne opatrenia, ktoré majú byť prijaté voči takýmto zamestnancom.

    Správna rada prijíma vykonávacie predpisy služobného poriadku a podmienok zamestnávania ostatných zamestnancov v súlade s postupom ustanoveným v článku 110 stanov. Pokiaľ ide o nábor, hodnotenie a preradenie zamestnancov zapojených do činností, na ktoré sa vzťahuje kapitola III, ako aj o disciplinárne opatrenia, ktoré sa majú prijať voči uvedeným zamestnancom, najskôr konzultuje s radou pre bezpečnostnú akreditáciu a náležite zohľadňuje jej pripomienky.

    Prijme tiež rozhodnutie, ktorým sa stanovujú pravidlá vysielania národných expertov do agentúry. Správna rada pred prijatím daného rozhodnutia konzultuje s radou pre bezpečnostnú akreditáciu vyslanie národných expertov, ktorí sú zapojení do činností bezpečnostnej akreditácie uvedených v kapitole III, a náležite zohľadní jej pripomienky.

    4.   Správna rada vymenúva výkonného riaditeľa a môže jeho funkčné obdobie predĺžiť alebo ukončiť v súlade s článkom 15b ods. 3 a 4.

    5.   Správna rada vykonáva disciplinárnu právomoc nad výkonným riaditeľom v súvislosti s jeho pôsobením, najmä pokiaľ ide o bezpečnostné otázky, ktoré patria do právomoci agentúry, s výnimkou činností vykonávaných v súlade s kapitolou III.

    Článok 7

    Výkonný riaditeľ

    Agentúru riadi výkonný riaditeľ, ktorý si plní svoje povinnosti pod dohľadom správnej rady, bez toho aby boli dotknuté právomoci udelené rade pre bezpečnostnú akreditáciu v súlade s článkom 11 a predsedovi rady pre bezpečnostnú akreditáciu v súlade s článkom 11a.

    Bez toho, aby boli dotknuté právomoci Komisie a správnej rady, je výkonný riaditeľ pri výkone svojich povinností nezávislý a nesmie žiadať ani prijímať pokyny od žiadnej vlády ani od žiadneho iného orgánu.

    Článok 8

    Úlohy výkonného riaditeľa

    Výkonný riaditeľ vykonáva tieto úlohy:

    a)

    zastupovanie agentúry okrem činností a rozhodnutí podľa kapitol II a III a podpisovanie dohôd o delegovaní uvedených v článku 14 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 v súlade s článkom 6 ods. 2 písm. j) tohto nariadenia;

    b)

    príprava pracovných dojednaní medzi agentúrou a ESA uvedených v článku 14 ods. 4 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013, ich predkladanie správnej rade v súlade s článkom 6 ods. 2 písm. k) tohto nariadenia a po získaní súhlasu správnej rady ich podpisovanie;

    c)

    príprava práce správnej rady a zúčastňovanie sa na práci správnej rady bez hlasovacieho práva, s výhradou článku 5 ods. 5 druhého pododseku;

    d)

    vykonávanie rozhodnutí správnej rady;

    e)

    vypracúvanie viacročného a ročného pracovného programu agentúry a ich predkladanie správnej rade na schválenie s výnimkou tých častí, ktoré vypracúva a schvaľuje rada pre bezpečnostnú akreditáciu v súlade s článkom 11 ods. 4 písm. a) a b);

    f)

    vykonávanie viacročného a ročného pracovného programu s výnimkou tých častí, ktoré vykonáva predseda rady pre bezpečnostnú akreditáciu v súlade s článkom 11a ods. 1 písm. b);

    g)

    príprava správy o pokroku o vykonávaní ročného pracovného programu a prípadne viacročného pracovného programu na každé zasadnutie správnej rady, do ktorej bez akýchkoľvek zmien začleňuje časť vypracovanú predsedom rady pre bezpečnostnú akreditáciu v súlade s článkom 11a ods. 1 písm. d);

    h)

    príprava výročnej správy o činnostiach a výhľade agentúry s výnimkou tých častí, ktoré vypracúva a schvaľuje rada pre bezpečnostnú akreditáciu v súlade s článkom 11 ods. 4 písm. c), pokiaľ ide o činnosti, na ktoré sa vzťahuje kapitola III, a jej predkladanie správnej rade na schválenie;

    i)

    prijímanie všetkých potrebných opatrení, najmä prijímanie vnútorných administratívnych pokynov a uverejňovanie oznámení s cieľom zabezpečiť fungovanie agentúry v súlade s týmto nariadením;

    j)

    vypracúvanie návrhu odhadovaných príjmov a výdavkov agentúry podľa článku 13 a plnenie rozpočtu v súlade s článkom 14;

    k)

    zabezpečovanie, aby bola agentúra ako prevádzkovateľ strediska na monitorovanie bezpečnosti systému Galileo schopná reagovať na pokyny vydávané na základe jednotnej akcie Rady 2004/552/SZBP (*4) a plniť svoju úlohu podľa článku 6 rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1104/2011/EÚ (*5);

    l)

    zabezpečovanie obehu všetkých relevantných informácií, najmä informácií týkajúcich sa bezpečnosti, medzi orgánmi agentúry uvedenými v článku 3 ods. 1 tohto nariadenia;

    m)

    oznamovanie názoru agentúry na technické a prevádzkové špecifikácie potrebné na realizáciu vývoja systémov uvedených v článku 12 ods. 3 písm. d) nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 Komisii vrátane vymedzenia postupov akceptácie a preskúmania, a výskumných činností na podporu tohto vývoja;

    n)

    v súvislosti so záležitosťami týkajúcimi sa činností v oblasti bezpečnostnej akreditácie, na ktoré sa vzťahuje kapitola III tohto nariadenia, príprava organizačnej štruktúry agentúry v úzkej spolupráci s predsedom rady pre bezpečnostnú akreditáciu a jej predkladanie správnej rade na schválenie;

    o)

    uplatňovanie právomocí uvedených v článku 6 ods. 3 prvom pododseku voči zamestnancom agentúry do takej miery, pokiaľ sú mu uvedené právomoci delegované v súlade s druhým pododsekom uvedeného odseku;

    p)

    prijímanie opatrení potrebných na zriadenie miestnych kancelárií v členských štátoch alebo v tretích krajinách v súlade s článkom 4 ods. 3 so súhlasom správnej rady;

    q)

    zabezpečovanie toho, aby rada pre bezpečnostnú akreditáciu, orgány uvedené v článku 11 ods. 11 a predseda rady pre bezpečnostnú akreditáciu mali k dispozícii sekretariát a všetky zdroje potrebné na ich riadne fungovanie;

    r)

    príprava akčného plánu na zabezpečenie nadviazania na zistenia a odporúčania hodnotení a auditov uvedených v článku 26 s výnimkou časti akčného plánu týkajúcej sa činností, na ktoré sa vzťahuje kapitola III, a predkladanie správy o pokroku Komisii dvakrát ročne, do ktorej bez akýchkoľvek zmien začleňuje časť vypracovanú radou pre bezpečnostnú akreditáciu, pričom sa táto správa pre informáciu predkladá aj správnej rade;

    s)

    prijímanie nasledovných opatrení na ochranu finančných záujmov Únie:

    i)

    preventívne opatrenia a účinné kontrolné opatrenia proti podvodom, korupcii alebo akejkoľvek inej nezákonnej činnosti;

    ii)

    v prípade zistenia nezrovnalostí, vymáhanie neoprávnene vyplatených súm a prípadné uplatňovanie účinných, úmerných a odrádzajúcich správnych a finančných sankcií;

    t)

    vypracúvanie stratégie agentúry na boj proti podvodom, ktorá je primeraná riziku podvodu, pričom zohľadňuje analýzu nákladov a prínosov opatrení, ktoré sa majú prijať, a v ktorej sa zohľadnia zistenia a odporúčania vyplývajúce z vyšetrovaní OLAF, a predkladá ju správnej rade na schválenie.

    (*1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1285/2013 z 11. decembra 2013 o zriadení a využívaní európskych systémov satelitnej navigácie, ktorým sa ruší nariadenie Rady (ES) č. 876/2002 a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 1)."

    (*2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie (Ú. v. ES L 145, 31.5.2001, s. 43)."

    (*3)  Služobný poriadok úradníkov a Podmienky zamestnávania ostatných zamestnancov Európskej únie ustanovený v nariadení Rady (EHS, Euratom, ESUO) č. 259/68 (Ú. v. ES L 56, 4.3.1968, s. 1)."

    (*4)  Jednotná akcia Rady 2004/552/SZBP z 12. júla 2004 o aspektoch fungovania Európskeho satelitného rádionavigačného systému, ktorý má vplyv na bezpečnosť Európskej únie (Ú. v. EÚ L 246, 20.7.2004, s. 30)."

    (*5)  Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1104/2011/EÚ z 25. októbra 2011 o pravidlách prístupu k verejnej regulovanej službe, ktorú poskytuje globálny satelitný navigačný systém zriadený v rámci programu Galileo (Ú. v. EÚ L 287, 4.11.2011, s. 1).“"

    2.

    Vkladá sa tento článok:

    „Článok 8a

    Pracovné programy a výročná správa

    1.   Vo viacročnom pracovnom programe agentúry uvedenom v článku 6 ods. 2 písm. a) sa stanovujú činnosti, ktoré musí agentúra vykonať v období, na ktoré sa vzťahuje viacročný finančný rámec ustanovený v článku 312 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, vrátane činností spojených s medzinárodnými vzťahmi a komunikáciou, za ktoré zodpovedá. V tomto programe sa stanoví celkové strategické plánovanie vrátane cieľov, referenčných bodov, očakávaných výsledkov a výkonných ukazovateľov, ako aj plánovanie zdrojov vrátane ľudských a finančných zdrojov vyčlenených na jednotlivé činnosti. Sú v ňom zohľadnené hodnotenia a audity uvedené v článku 26 tohto nariadenia. Na informačné účely obsahuje viacročný pracovný program aj opis prenesenia úloh zverených agentúre Komisiou, vrátane úloh riadenia programu podľa článku 14 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013.

    2.   Ročný pracovný program uvedený v článku 6 ods. 2 písm. b) tohto nariadenia vychádza z viacročného pracovného programu. Ustanovujú sa v ňom činnosti, ktoré musí agentúra vykonávať v nadchádzajúcom roku vrátane činností spojených s medzinárodnými vzťahmi a komunikáciou, za ktorú zodpovedá. Ročný pracovný program obsahuje podrobný opis cieľov a očakávaných výsledkov vrátane výkonových ukazovateľov. Jasne sa v ňom uvádza, ktoré úlohy sa doplnili, zmenili alebo vypustili v porovnaní s predchádzajúcim rozpočtovým rokom, a čo sa zmenilo vo výkonových ukazovateľoch a ich cieľových hodnotách. V programe sa stanovujú aj ľudské a finančné zdroje vyčlenené na každú činnosť. Na informačné účely zahŕňa úlohy zverené agentúre Komisiou na základe dohody o delegovaní ako sa vyžaduje podľa článku 14 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013.

    3.   Po schválení správnou radou zasiela výkonný riaditeľ viacročný a ročný pracovný program Európskemu parlamentu, Rade, Komisii a členským štátom a uverejňuje ich zhrnutie.

    4.   Výročná správa uvedená v článku 8 písm. h) tohto nariadenia obsahuje informácie o:

    a)

    plnení viacročného a ročného pracovného programu, a to aj pokiaľ ide o výkonové ukazovatele;

    b)

    plnení rozpočtu a o pláne personálnej politiky;

    c)

    systéme riadenia a systéme internej kontroly agentúry a o pokroku, ktorý bol dosiahnutý pri zavádzaní systémov a techník riadenia projektu uvedených v článku 11 písm. e) nariadenia (EÚ) č. 1285/2013;

    d)

    akýchkoľvek opatreniach na zlepšenie environmentálneho profilu agentúry;

    e)

    záveroch z interného a externého auditu a o opatreniach nadväzujúcich na odporúčania z auditu a odporúčanie na udelenie absolutória;

    f)

    vyhlásení výkonného riaditeľa o vierohodnosti.

    Zhrnutie výročnej správy sa uverejní.“

    3.

    V článku 9 sa odsek 1 nahrádza takto:

    „1.   V súlade s článkom 16 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013, sa v prípadoch, keď môže prevádzka systémov ovplyvniť bezpečnosť Únie alebo členských štátov, uplatnia postupy ustanovené v jednotnej akcii 2004/552/SZBP.“

    4.

    Články 10 a 11 sa nahrádzajú takto:

    „Článok 10

    Všeobecné zásady

    Činnosti v oblasti bezpečnostnej akreditácie pre systémy európskeho GNSS uvedené v tejto kapitole sa vykonávajú v súlade s týmito zásadami:

    a)

    činnosti a rozhodnutia v oblasti bezpečnostnej akreditácie sa vykonávajú v kontexte kolektívnej zodpovednosti za bezpečnosť Únie a jej členských štátov;

    b)

    pri prijímaní rozhodnutí sa vynakladá úsilie o dosiahnutie konsenzu;

    c)

    činnosti v oblasti bezpečnostnej akreditácie sa vykonávajú použitím prístupu posudzovania a riadenia rizík, pričom sa zvažujú riziká, pokiaľ ide o bezpečnosť systémov európskeho GNSS a vplyv na náklady na akékoľvek opatrenie sledujúce zníženie rizík alebo vplyv na harmonogram, ktorý sa týka takéhoto opatrenia, pričom sa zohľadňuje cieľ neznížiť všeobecnú úroveň bezpečnosti systémov;

    d)

    rozhodnutia o bezpečnostnej akreditácii pripravujú a prijímajú náležite kvalifikovaní odborníci na akreditáciu zložitých systémov, ktorí majú bezpečnostnú previerku na príslušnej úrovni a ktorí konajú objektívne;

    e)

    vyvinie sa úsilie o konzultáciu so všetkými relevantnými stranami zainteresovanými v bezpečnostných otázkach;

    f)

    činnosti v oblasti bezpečnostnej akreditácie vykonávajú všetky relevantné zainteresované strany v súlade so stratégiou bezpečnostnej akreditácie bez vplyvu na úlohu Európskej komisie vymedzenú v nariadení EÚ) č. 1285/2013;

    g)

    rozhodnutia o bezpečnostnej akreditácii sú podľa procesu vymedzeného v relevantnej stratégii pre bezpečnostnú akreditáciu založené na rozhodnutiach o miestnej bezpečnostnej akreditácii prijatých jednotlivými vnútroštátnymi orgánmi členských štátov pre bezpečnostnú akreditáciu;

    h)

    procesom nepretržitého, transparentného a plne zrozumiteľného monitorovania sa zabezpečuje, aby sa odhalili bezpečnostné riziká systémov európskeho GNSS, aby sa vymedzili bezpečnostné opatrenia na zníženie týchto rizík na prijateľnú úroveň z hľadiska bezpečnostných potrieb Únie a členských štátov a v záujme bezproblémového priebehu programov a aby sa uvedené opatrenia uplatňovali v súlade s koncepciou hĺbkovej ochrany. Účinnosť týchto opatrení sa priebežne vyhodnocuje. Proces súvisiaci s posudzovaním a riadením bezpečnostných rizík vykonávajú strany zainteresované na programoch spoločne ako opakujúci sa proces;

    i)

    rozhodnutia o bezpečnostnej akreditácii sa prijímajú úplne nezávisle, a to aj vo vzťahu ku Komisii a iným orgánom zodpovedným za plnenie programov a poskytovanie služieb, ako aj vo vzťahu k výkonnému riaditeľovi a správnej rade agentúry;

    j)

    pri vykonávaní činností bezpečnostnej akreditácie sa zohľadňuje potreba primeranej koordinácie medzi Komisiou a orgánmi zodpovednými za vykonávanie bezpečnostných predpisov;

    k)

    všetky zainteresované strany, ktoré sa podieľajú na plnení programov, manipulujú s utajovanými skutočnosťami EÚ a chránia ich v súlade so základnými zásadami a minimálnymi normami uvedenými v príslušných bezpečnostných predpisoch Rady a Komisie týkajúcich sa ochrany utajovaných skutočností EÚ.

    Článok 11

    Rada pre bezpečnostnú akreditáciu

    1.   Týmto sa zriaďuje Rada pre bezpečnostnú akreditáciu systémov európskeho GNSS (ďalej len ‚rada pre bezpečnostnú akreditáciu‘), ktorá plní úlohy stanovené v tomto článku.

    2.   Rada pre bezpečnostnú akreditáciu si plní úlohy bez toho, aby bola dotknutá zodpovednosť, ktorá sa zveruje Komisii na základe nariadenia (EÚ) č. 1285/2013, najmä pokiaľ ide o otázky súvisiace s bezpečnosťou, a bez toho, aby boli dotknuté právomoci členských štátov v súvislosti s bezpečnostnou akreditáciou.

    3.   Rada pre bezpečnostnú akreditáciu ako orgán pre bezpečnostnú akreditáciu zodpovedá v súvislosti s bezpečnostnou akreditáciou pre systémy európskeho GNSS za tieto úlohy:

    a)

    vymedzovanie a schvaľovanie stratégie bezpečnostnej akreditácie, ktorá zahŕňa:

    i)

    rozsah činností potrebných na akreditovanie systémov európskeho GNSS a ich potenciálneho prepojenia s inými systémami, ako aj na spravovanie tejto akreditácie;

    ii)

    proces bezpečnostnej akreditácie pre systémy európskeho GNSS s mierou podrobnosti, ktorá zodpovedá požadovanej miere zabezpečenia a jasnému uvedeniu podmienok schválenia; uvedený proces sa vykonáva v súlade s príslušnými požiadavkami, najmä tými, ktoré sa uvádzajú v článku 13 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013;

    iii)

    úlohu relevantných zainteresovaných strán, ktoré sa podieľajú na procese akreditácie;

    iv)

    harmonogram akreditácie, ktorý zodpovedá fázam programov, najmä pokiaľ ide o zavedenie infraštruktúry, poskytovanie služieb a rozvoj;

    v)

    zásady bezpečnostnej akreditácie pre siete pripojené k systémom a zariadenia PRS pripojené k systému zriadenému v rámci programu Galileo, ktorý majú vykonávať vnútroštátne subjekty, ktoré sú oprávnené konať v bezpečnostných otázkach v danom členskom štáte;

    b)

    prijímanie rozhodnutí o bezpečnostnej akreditácii, najmä pokiaľ ide o schvaľovanie vypúšťania satelitov, povoľovanie prevádzkovania systémov v rôznych konfiguráciách a na rôzne služby až po signál vo vesmíre vrátane, a povoľovanie prevádzkovania pozemných staníc. Čo sa týka sietí a zariadení na účely PRS napojených na systém zriadený v rámci programu Galileo, rada pre bezpečnostnú akreditáciu rozhoduje len o udeľovaní povolení subjektom na účely vývoja a výroby prijímačov PRS alebo bezpečnostných modulov PRS, pričom zohľadňuje odporúčania vnútroštátnych subjektov členských štátov, ktoré sú oprávnené konať v bezpečnostných otázkach, ako aj celkové bezpečnostné riziká;

    c)

    preverovanie a schvaľovanie dokumentácie týkajúcej sa bezpečnostnej akreditácie okrem prípadov, kedy ide o dokumenty, ktoré Komisia prijíma na základe článku 13 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 a článku 8 rozhodnutia č. 1104/2011/EÚ;

    d)

    poskytovanie poradenstva Komisii v rámci svojich právomocí pri príprave návrhov znenia aktov uvedených v článku 13 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 a článku 8 rozhodnutia č. 1104/2011/EÚ, a to aj na účely zavedenia operačných bezpečnostných postupov (SecOPs), a poskytovanie vyhlásenia so záverečným stanoviskom;

    e)

    preverovanie a schvaľovanie posúdenia bezpečnostného rizika vypracovaného v súlade s postupom monitorovania uvedeným v článku 10 písm. h), pričom sa dbá o súlad s dokumentmi uvedenými v písmene c) tohto odseku a dokumentmi vypracovanými v súlade s článkom 13 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013 a článku 8 rozhodnutia č. 1104/2011/EÚ; spolupráca s Komisiou na vymedzovaní opatrení na zníženie rizika;

    f)

    kontrola vykonávania bezpečnostných opatrení v súvislosti s bezpečnostnou akreditáciou systémov európskeho GNSS vykonávaním alebo financovaním bezpečnostných posúdení, inšpekcií alebo preskúmaní v súlade s článkom 12 písm. b) tohto nariadenia;

    g)

    potvrdzovanie výberu schválených produktov a opatrení, ktoré chránia pred elektronickým odpočúvaním (TEMPEST), a schválených kryptografických produktov, ktoré sa používajú na dosiahnutie bezpečnosti systémov európskeho GNSS;

    h)

    schvaľovanie prepojenia systémov európskeho GNSS s inými systémami, prípadne účasť na tomto schvaľovaní spoločne s príslušným subjektom, ktorý je oprávnený konať v bezpečnostných otázkach;

    i)

    uzatváranie dohody o modeli na kontrolu prístupu uvedenom v článku 12 písm. c) spoločne s príslušným členským štátom;

    j)

    informovanie Komisie na základe správ o rizikách uvedených v odseku 11 tohto článku o svojom posúdení rizík a poskytovanie poradenstva Komisii, pokiaľ ide o možnosti riešenia zvyškových rizík spojených s daným rozhodnutím o bezpečnostnej akreditácii;

    k)

    pomoc Rade pri vykonávaní jednotnej akcie 2004/552/SZBP, ktorú jej poskytuje na základe osobitnej žiadosti Rady a v úzkej spolupráci s Komisiou;

    l)

    vykonávanie konzultácií potrebných na plnenie svojich úloh.

    4.   Rada pre bezpečnostnú akreditáciu plní aj tieto úlohy:

    a)

    vypracúva a schvaľuje tú časť viacročného pracovného programu uvedeného v článku 8a ods. 1, ktorá sa týka prevádzkových činností, na ktoré sa vzťahuje táto kapitola, a finančných a ľudských zdrojov potrebných na realizáciu týchto činností, pričom túto časť programu včas predkladá správnej rade, aby ju mohla začleniť do viacročného pracovného programu;

    b)

    vypracúva a schvaľuje tú časť ročného pracovného programu uvedeného v článku 8a ods. 2, ktorá sa týka prevádzkových činností, na ktoré sa vzťahuje táto kapitola, a finančných a ľudských zdrojov potrebných na realizáciu týchto činností, pričom túto časť programu včas predkladá správnej rade, aby ju mohla začleniť do ročného pracovného programu;

    c)

    vypracúva a schvaľuje tú časť výročnej správy uvedenej v článku 6 ods. 2 písm. h), ktorá sa týka činností a výhľadu agentúry, na ktoré sa vzťahuje táto kapitola, ako aj finančných a ľudských zdrojov potrebných na realizáciu týchto činností a výhľadov, pričom túto časť správy včas predkladá správnej rade, aby ju mohla začleniť do výročnej správy;

    d)

    prijíma a zverejňuje svoj rokovací poriadok.

    5.   Komisia priebežne informuje radu pre bezpečnostnú akreditáciu o vplyve potenciálnych rozhodnutí rady pre bezpečnostnú akreditáciu na riadny priebeh programov a o vykonávaní plánov týkajúcich sa riešenia zvyškových rizík. Rada pre bezpečnostnú akreditáciu zohľadňuje všetky takéto stanoviská Komisie.

    6.   Rozhodnutia rady pre bezpečnostnú akreditáciu sú určené Komisii.

    7.   Rada pre bezpečnostnú akreditáciu sa skladá z jedného zástupcu za každý členský štát, zástupcu Komisie a zástupcu VP. Členské štáty, Komisia a VP sa usilujú obmedziť fluktuáciu svojich príslušných zástupcov v rade pre bezpečnostnú akreditáciu. Funkčné obdobie členov rady pre bezpečnostnú akreditáciu trvá štyri roky a je obnoviteľné. Zástupca ESA je prizývaný na zasadnutia rady pre bezpečnostnú akreditáciu ako pozorovateľ. Výnimočne možno na zasadnutia pozvať aj zástupcov tretích krajín alebo medzinárodných organizácií ako pozorovateľov v otázkach, ktoré sa priamo týkajú tretích krajín alebo medzinárodných organizácií. Dojednania týkajúce sa takejto účasti zástupcov tretích krajín alebo medzinárodných organizácií a podmienky ich účasti sa ustanovia dohodami uvedenými v článku 23 ods. 1, pričom sú v súlade s rokovacím poriadkom správnej rady.

    8.   Rada pre bezpečnostnú akreditáciu si spomedzi svojich členov volí predsedu a podpredsedu dvojtretinovou väčšinou všetkých členov, ktorí majú hlasovacie právo. Ak si predseda nemôže plniť svoje povinnosti, automaticky ho zastupuje podpredseda.

    Rada pre bezpečnostnú akreditáciu má právomoc odvolať predsedu, podpredsedu alebo oboch. Rozhodnutie o odvolaní prijíma dvojtretinovou väčšinou.

    Funkčné obdobie predsedu a podpredsedu rady pre bezpečnostnú akreditáciu trvá dva roky a je jedenkrát obnoviteľné. Funkčné obdobie oboch sa končí zánikom ich členstva v rade pre bezpečnostnú akreditáciu.

    9.   Rada pre bezpečnostnú akreditáciu má prístup k všetkým ľudským a materiálnym zdrojom potrebným na poskytovanie zodpovedajúcej administratívnej podpory a na to, aby bola spolu s orgánmi uvedenými v odseku 11 schopná plniť svoje úlohy nezávisle, najmä pokiaľ ide o spracúvanie spisov, iniciovanie a monitorovanie vykonávania bezpečnostných postupov a realizáciu auditov bezpečnosti systémov, prípravu svojich rozhodnutí a organizáciu svojich zasadnutí. Takisto má prístup ku všetkým informáciám, ktoré sú potrebné na vykonávanie jej úloh a ktoré agentúra má k dispozícii, a to bez toho, aby boli dotknuté zásady autonómie a nezávislosti uvedené v článku 10 písm. i).

    10.   Rada pre bezpečnostnú akreditáciu a zamestnanci agentúry pod jej kontrolou vykonávajú svoje činnosti tak, že je zaručená autonómia a nezávislosť voči iným činnostiam agentúry, najmä voči prevádzkovým činnostiam spojeným s využívaním systémov, v súlade s cieľmi programu. Na tento účel sa v rámci agentúry vytvorí účinné organizačné oddelenie zamestnancov zapojených do činností, na ktoré sa vzťahuje táto kapitola, a ostatných zamestnancov agentúry. Rada pre bezpečnostnú akreditáciu bezodkladne informuje výkonného riaditeľa, správnu radu a Komisiu o všetkých okolnostiach, ktoré by mohli obmedziť jej autonómiu alebo nezávislosť. Ak agentúra nenájde žiadne nápravné riešenie, Komisia preskúma situáciu v rámci konzultácie s relevantnými stranami. Komisia na základe výsledku uvedeného preskúmania prijme vhodné nápravné opatrenia, ktoré vykoná agentúra, a informuje o nich Európsky parlament a Radu.

    11.   Rada pre bezpečnostnú akreditáciu zriadi osobitné orgány, ktoré jej budú podliehať, konajúce podľa jej pokynov, na riešenie osobitných otázok. S cieľom zabezpečiť potrebnú kontinuitu rada pre bezpečnostnú akreditáciu najmä vytvorí tím odborníkov na realizáciu prieskumov a skúšok bezpečnostných analýz s cieľom vypracúvať príslušné správy o rizikách a pomáhať rade pre bezpečnostnú akreditáciu pri príprave jej rozhodnutí. Rada pre bezpečnostnú akreditáciu môže na podporu práce tohto tímu odborníkov zriaďovať, ako aj zrušiť, expertnú skupinu.

    12.   Bez toho, aby bola dotknutá právomoc členských štátov a úlohy agentúry podľa článku 14 ods. 1 písm. a) bodu i) nariadenia (EÚ) č. 1285/2013, sa počas fázy budovania programu Galileo zriadi pod dohľadom rady pre bezpečnostnú akreditáciu skupina odborníkov z členských štátov, aby plnila úlohy kryptografického distribučného orgánu (CDA) súvisiace s riadením kryptografického materiálu EÚ predovšetkým na účely:

    i)

    riadenia letových kľúčov a iných kľúčov potrebných na fungovanie systému vytvoreného v rámci programu Galileo;

    ii)

    overovanie zavedenia a uplatňovania postupov evidencie, bezpečnej manipulácie, uchovávania a distribúcie kľúčov PRS.

    13.   Ak nemožno dosiahnuť konsenzus všeobecnými zásadami uvedenými v článku 10 tohto nariadenia, rada pre bezpečnostnú akreditáciu prijíma rozhodnutia väčšinovým hlasovaním ustanoveným v článku 16 Zmluvy o Európskej únii a bez toho, aby tým bol dotknutý článok 9 tohto nariadenia. Zástupca Komisie a zástupca VP nehlasujú. Rozhodnutia prijaté radou pre bezpečnostnú akreditáciu podpisuje v mene rady pre bezpečnostnú akreditáciu jej predseda.

    14.   Komisia priebežne a bez zbytočných odkladov informuje Európsky parlament a Radu o dosahu prijatých rozhodnutí o bezpečnostnej akreditácii na bezproblémový chod programov. Ak sa Komisia nazdáva, že rozhodnutie, ktoré prijala rada pre bezpečnostnú akreditáciu, môže mať významný vplyv na riadny chod programov, napríklad pokiaľ ide o náklady, harmonogram alebo plnenie, bezodkladne to oznámi Európskemu parlamentu a Rade.

    15.   Komisia môže po zohľadnení stanovísk Európskeho parlamentu a Rady, ktoré by sa mali vyjadriť do jedného mesiaca, prijať v súlade s nariadením (EÚ) č. 1285/2013 zodpovedajúce vhodné opatrenie.

    16.   Správnej rade sa pravidelne oznamujú informácie o hodnotení práce rady pre bezpečnostnú akreditáciu.

    17.   Harmonogram prác rady pre bezpečnostnú akreditáciu je v súlade s ročným pracovným programom uvedeným v článku 27 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013.“

    5.

    Vkladá sa tento článok:

    „Článok 11a

    Úlohy predsedu rady pre bezpečnostnú akreditáciu

    1.   Predseda rady pre bezpečnostnú akreditáciu vykonáva tieto úlohy:

    a)

    riadenie činnosti bezpečnostnej akreditácie pod vedením rady pre bezpečnostnú akreditáciu;

    b)

    plnenie časti viacročného a ročného pracovného programu agentúry, na ktorú sa vzťahuje táto kapitola, pod vedením rady pre bezpečnostnú akreditáciu;

    c)

    spolupráca s výkonným riaditeľom s cieľom pomôcť mu pri príprave návrhu plánu pracovných miest uvedeného v článku 13 ods. 3 a organizačných štruktúr agentúry;

    d)

    príprava oddielu správy o pokroku uvedenej v článku 8 písm. g), ktorá sa týka prevádzkových činností, na ktoré sa vzťahuje táto kapitola, a jej predkladanie rade pre bezpečnostnú akreditáciu a výkonnému riaditeľovi včas s cieľom jej začlenenia do správy o pokroku;

    e)

    príprava oddielu výročnej správy a akčného plánu uvedených v článku 8 písm. h) a r), ktorá sa týka prevádzkových činností, na ktoré sa vzťahuje táto kapitola, a jej včasné predkladanie výkonnému riaditeľovi;

    f)

    zastupovanie agentúry v činnostiach a rozhodnutiach, na ktoré sa vzťahuje táto kapitola;

    g)

    uplatňovanie právomoci uvedených v článku 6 ods. 3 prvom pododseku voči zamestnancom agentúry zapojeným do činností, na ktoré sa vzťahuje táto kapitola, a ktoré sú im delegované v súlade s článkom 6 ods. 3 štvrtým pododsekom.

    2.   Pokiaľ ide o činnosti, na ktoré sa vzťahuje táto kapitola, Európsky parlament a Rada môžu vyzvať predsedu rady pre bezpečnostnú akreditáciu na výmenu názorov, v rámci ktorej by tieto inštitúcie informoval o práci a výhľade agentúry, a to aj s ohľadom na viacročný pracovný program a ročný pracovný program.“

    6.

    V článku 12 sa písmeno b) nahrádza takto:

    „b)

    umožní riadne oprávneným osobám menovaných radou pre bezpečnostnú akreditáciu za súčinnosti národných orgánov oprávnených konať v bezpečnostných otázkach prístup ku všetkým informáciám a do všetkých oblastí a/alebo na miesta súvisiace s bezpečnosťou systémov spadajúce pod ich právomoc, v súlade s ich vnútroštátnymi zákonmi a nariadeniami a bez akejkoľvek diskriminácie na základe štátnej príslušnosti príslušníkov členských štátov, a to aj na účely bezpečnostných auditov a skúšok podľa rozhodnutia rady pre bezpečnostnú akreditáciu a na účely monitorovania bezpečnostných rizík podľa článku 10 písm. h). Tieto audity a skúšky sa uskutočňujú v súlade s týmito zásadami:

    i)

    zdôrazňuje sa význam bezpečnosti a účinného riadenia rizík v rámci preverovaných subjektov;

    ii)

    odporúčajú sa protiopatrenia na zníženie konkrétnych následkov v prípade, že dôjde k strate dôvernosti, integrity alebo dostupnosti utajovaných skutočností.“

    7.

    Článok 13 sa mení takto:

    a)

    odsek 3 sa nahrádza týmto:

    „3.   Výkonný riaditeľ vypracuje v úzkej spolupráci s predsedom rady pre bezpečnostnú akreditáciu, pokiaľ ide o činnosti, na ktoré sa vzťahuje kapitola III, návrh odhadovaných príjmov a výdavkov agentúry na nasledujúci rozpočtový rok, pričom vo výkaze odhadov jasne oddelí prvky, ktoré sa týkajú činností v oblasti bezpečnostnej akreditácie, od prvkov týkajúcich sa ostatných činností agentúry. Predseda rady pre bezpečnostnú akreditáciu môže napísať vyhlásenie k uvedenému návrhu a výkonný riaditeľ predloží návrh odhadov a vyhlásenie správnej rade a rade pre bezpečnostnú akreditáciu spolu s návrhom plánu pracovných miest“;

    b)

    odseky 5 a 6 sa nahrádzajú takto:

    „5.   Správna rada na základe návrhu výkazu s odhadmi príjmov a výdavkov a v úzkej spolupráci s radou pre bezpečnostnú akreditáciu, pokiaľ ide o činnosti, na ktoré sa vzťahuje kapitola III, každý rok vypracuje výkaz s odhadmi príjmov a výdavkov agentúry na nasledujúci rozpočtový rok.

    6.   Správna rada zašle do 31. marca Komisii a tretím krajinám alebo medzinárodným organizáciám, s ktorými Únia uzavrela dohody v súlade s článkom 23 ods. 1, výkaz odhadov, ktorý zahŕňa návrh plánu pracovných miest spolu s predbežným ročným pracovným programom.“

    8.

    V článku 14 sa odsek 10 nahrádza takto:

    „10.   Európsky parlament na základe odporúčania Rady konajúcej kvalifikovanou väčšinou udelí do 30. apríla roku N + 2 výkonnému riaditeľovi absolutórium za plnenie rozpočtu za rok N; s výnimkou plnenia tej časti rozpočtu, na ktorú sa vzťahujú úlohy, ktoré sú prípadne zverené agentúre na základe článku 14 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1285/2013, a na ktorú sa uplatňuje postup uvedený v článkoch 164 a 165 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 (*6).

    (*6)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, a zrušení nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (Ú. v. EÚ L 298, 26.10.2012, s. 1).“"

    9.

    Vkladá sa táto kapitola:

    „KAPITOLA IVa

    ĽUDSKÉ ZDROJE

    Článok 15a

    Zamestnanci

    1.   Na zamestnancov agentúry sa vzťahuje Služobný poriadok úradníkov Európskej únie, Podmienky zamestnávania ostatných zamestnancov a pravidlá, ktoré spoločne prijali inštitúcie Únie na účely uplatňovania uvedeného služobného poriadku a podmienok zamestnávania.

    2.   Zamestnanci agentúry pozostávajú zo zamestnancov prijatých agentúrou podľa potreby na účely plnenia jej úloh. Musia mať bezpečnostnú previerku zodpovedajúcu stupňu utajenia informácií, s ktorými manipulujú.

    3.   V súlade s článkom 10 písm. i) vnútorné predpisy agentúry, akými sú rokovací poriadok správnej rady, rokovací poriadok rady pre bezpečnostnú akreditáciu, finančné pravidlá platné pre agentúru, vykonávacie predpisy služobného poriadku a podmienky prístupu k dokumentom zaručujú autonómiu a nezávislosť zamestnancov vykonávajúcich činnosti bezpečnostnej akreditácie voči zamestnancom vykonávajúcim iné činnosti agentúry.

    Článok 15b

    Menovanie a funkčné obdobie výkonného riaditeľa

    1.   Výkonný riaditeľ je zamestnaný ako dočasný zamestnanec agentúry v súlade s článkom 2 písm. a) Podmienok zamestnávania ostatných zamestnancov.

    2.   Výkonného riaditeľa menuje správna rada na základe jeho vhodných vlastností a potvrdených administratívnych a manažérskych schopností, ako aj jeho zodpovedajúcej odbornosti a skúseností, a to spomedzi kandidátov, ktorých Komisia navrhne potom, ako po uverejnení výzvy na vyjadrenie záujmu v Úradnom vestníku Európskej únie alebo iných publikáciách prebehne otvorené a transparentné výberové konanie.

    Kandidáta, ktorého vyberie správna rada, možno pri najbližšej príležitosti vyzvať, aby predniesol vyhlásenie pred Európskym parlamentom a odpovedal na otázky jeho členov.

    Pri podpise pracovnej zmluvy s výkonným riaditeľom zastupuje agentúru predseda správnej rady.

    Správna rada prijíma rozhodnutie o vymenovaní výkonného riaditeľa dvojtretinovou väčšinou hlasov svojich členov.

    3.   Funkčné obdobie výkonného riaditeľa je päť rokov. Na konci jeho funkčného obdobia Komisia uskutoční hodnotenie činnosti výkonného riaditeľa, v ktorom zohľadní budúce úlohy a výzvy agentúry.

    Na základe návrhu Komisie môže správna rada vzhľadom na hodnotenie uvedené v prvom pododseku jedenkrát predĺžiť funkčné obdobie výkonného riaditeľa na maximálne obdobie štyroch rokov.

    Rozhodnutie o predĺžení funkčného obdobia výkonného riaditeľa jej členovia prijímajú dvojtretinovou väčšinou.

    Výkonný riaditeľ, ktorého funkčné obdobie bolo predĺžené, sa po jeho skončení nemôže zúčastniť výberového konania na to isté miesto.

    Správna rada informuje Európsky parlament o svojom úmysle predĺžiť funkčné obdobie výkonného riaditeľa. Výkonného riaditeľa možno pred predĺžením funkčného obdobia vyzvať, aby predniesol vyhlásenie pred príslušnými výbormi Európskeho parlamentu a odpovedal na otázky poslancov.

    4.   Správna rada môže na návrh Komisie alebo jednej tretiny svojich členov výkonného riaditeľa odvolať rozhodnutím prijatým dvojtretinovou väčšinou hlasov svojich členov.

    5.   Európsky parlament a Rada môžu výkonného riaditeľa vyzvať na výmenu názorov, v rámci ktorej by tieto inštitúcie informoval o práci a výhľade agentúry, a to aj s ohľadom na viacročný a ročný pracovný program. Uvedená výmena názorov sa netýka záležitostí súvisiacich s činnosťami v oblasti bezpečnostnej akreditácie, na ktoré sa vzťahuje kapitola III.

    Článok 15c

    Vyslaní národní experti

    Agentúra sa môže obracať aj na národných expertov. Títo experti majú bezpečnostnú previerku zodpovedajúcu stupňu utajenia informácií, s ktorými manipulujú. Na týchto zamestnancov sa nevzťahuje služobný poriadok a podmienky zamestnávania ostatných zamestnancov.“

    10.

    Články 16 a 17 sa nahrádzajú takto:

    „Článok 16

    Boj proti podvodom

    1.   Na účel boja proti podvodom, korupcii a akejkoľvek inej protiprávnej činnosti sa na agentúru uplatňuje bez obmedzenia nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 883/2013 (*7). Agentúra na tieto účely pristupuje k medzinárodnej dohode z 25. mája 1999 medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Komisiou Európskych spoločenstiev týkajúcej sa vnútorných vyšetrovaní vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF) (*8) a prijíma vhodné opatrenia uplatniteľné na zamestnancov agentúry a vyslaných národných expertov, pričom používa vzor rozhodnutia nachádzajúci sa v prílohe k uvedenej dohode.

    2.   Dvor audítorov má právomoc kontrolovať prostredníctvom dokumentov, ktoré sa mu odovzdajú, alebo prostredníctvom inšpekcií na mieste príjemcov prostriedkov agentúry, ako aj dodávateľov a subdodávateľov, ktorým sa prostredníctvom agentúry vyplatili finančné prostriedky Únie.

    3.   S cieľom bojovať proti podvodom, korupcii a akejkoľvek inej nezákonnej činnosti poškodzujúcej finančné záujmy Únie môže OLAF v prípade grantov, ktoré agentúra financuje, alebo zákaziek, ktoré zadáva, viesť vyšetrovania vrátane kontrol a overovaní na mieste v súlade s ustanoveniami nariadenia (EÚ, Euratom) č. 883/2013 a nariadenia Rady (Euratom, ES) č. 2185/96 (*9).

    4.   Bez toho, aby boli dotknuté odseky 1, 2 a 3 tohto článku sa v dohodách o spolupráci, ktoré agentúra uzatvára s tretími krajinami alebo medzinárodnými organizáciami, zmluvách a dohodách o grante, ktoré agentúra uzatvára s tretími stranami, a v každom rozhodnutí o financovaní, ktoré agentúra prijíma, výslovne ustanovuje, že Dvor audítorov a OLAF môžu vykonávať kontroly a vyšetrovania v súlade s ich príslušnými právomocami.

    Článok 17

    Výsady a imunity

    Na agentúru a jej zamestnancov uvedených v článku 15a sa uplatňuje Protokol č. 7 o výsadách a imunitách Európskej únie, ktorý je pripojený k Zmluve o Európskej únii a Zmluve o fungovaní Európskej únie.

    (*7)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 883/2013 z 11. septembra 2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999 a nariadenie Rady (Euratom) č. 1074/1999 (Ú. v. EÚ L 248, 18.9.2013, s. 1)."

    (*8)  Ú. v. ES L 136, 31.5.1999, s. 15."

    (*9)  Nariadenie Rady (Euratom, ES) č. 2185/96 z 11. novembra 1996 o kontrolách a inšpekciách na mieste, vykonávaných Komisiou s cieľom ochrany finančných záujmov Európskych spoločenstiev pred spreneverou a inými podvodmi (Ú. v. ES L 292, 15.11.1996, s. 2).“"

    11.

    Článok 18 sa vypúšťa.

    12.

    Články 22 a 23 sa nahrádzajú takto:

    „Článok 22

    Bezpečnostné pravidlá súvisiace s ochranou utajovaných alebo citlivých informácií

    1.   Agentúra uplatňuje bezpečnostné predpisy Komisie týkajúce sa ochrany utajovaných skutočností EÚ.

    2.   Agentúra môže v rámci svojich vnútorných predpisov ustanoviť aj manipuláciu s neutajovanými, ale citlivými informáciami. Tieto ustanovenia sa okrem iného týkajú výmeny, manipulácie a uchovávania týchto informácií.

    Článok 22a

    Konflikty záujmov

    1.   Členovia správnej rady a rady pre bezpečnostnú akreditáciu, výkonný riaditeľ, ako aj vyslaní národní experti a pozorovatelia vydajú vyhlásenie o záväzkoch a vyhlásenie o záujmoch, v ktorých uvedú, že nemajú alebo majú priame či nepriame záujmy, ktoré by mohli spochybniť ich nezávislosť. Uvedené vyhlásenia sú presné a úplné. Vydávajú sa písomne pri nástupe do funkcie a každoročne sa obnovujú. V prípade potreby, a predovšetkým v prípade relevantných zmien osobnej situácie dotknutých osôb sa obnovujú.

    2.   Členovia správnej rady a rady pre bezpečnostnú akreditáciu, výkonný riaditeľ, ako aj vyslaní národní experti, pozorovatelia a externí experti, ktorí sa zúčastňujú na ad hoc zasadnutiach pracovných skupín, vydávajú pred každým zasadnutím, na ktorom sa zúčastňujú, presné a úplné vyhlásenie o neexistencii alebo existencii akýchkoľvek záujmov, ktoré by mohli spochybniť ich nezávislosť vo vzťahu k akýmkoľvek bodom programu, a nezúčastňujú sa na rozpravách a hlasovaniach o takýchto bodoch.

    3.   Správna rada a rada pre bezpečnostnú akreditáciu stanovia vo svojom rokovacom poriadku praktické postupy týkajúce sa vyhlásenia o záujmoch uvedeného v odsekoch 1 a 2, ako aj predchádzania konfliktu záujmov a jeho riadenia.

    Článok 23

    Účasť tretích krajín a medzinárodných organizácií

    1.   Agentúra je otvorená účasti tretích krajín a medzinárodných organizácií. Táto účasť, ako aj jej podmienky sa ustanovia v dohode medzi Úniou a touto treťou krajinou alebo medzinárodnou organizáciou v súlade s postupom ustanoveným v článku 218 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

    2.   V súlade s príslušnými ustanoveniami týchto dohôd sa pripravia praktické dojednania účasti tretích krajín alebo medzinárodných organizácií na práci agentúry, vrátane dojednaní o ich účasti na iniciatívach agentúry, finančných príspevkoch a zamestnancoch.

    Článok 23a

    Spoločné zadávanie zákaziek s členskými štátmi

    Agentúra je na plnenie svojich úloh oprávnená spoločne s členskými štátmi zadávať zákazky podľa podrobných podmienok stanovených delegovaným nariadením Komisie (EÚ) č. 1268/2012 (*10).

    (*10)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 1268/2012 z 29. októbra 2012 o pravidlách uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie (Ú. v. EÚ L 362, 31.12.2012, s. 1).“"

    13.

    Článok 26 sa nahrádza takto:

    „Článok 26

    Revízia, hodnotenie a audit

    1.   Do 31. decembra 2016 a potom každých päť rokov Komisia vykonáva hodnotenie agentúry najmä z hľadiska jej vplyvu, dobrého fungovania, pracovných metód, potrieb a využívania zverených zdrojov. Hodnotenie obsahuje predovšetkým posúdenie akejkoľvek zmeny rozsahu alebo povahy úloh agentúry a finančného vplyvu takejto zmeny. Týka sa uplatňovania politiky agentúry v oblasti konfliktu záujmov a uvedú sa v ňom všetky okolnosti, ktoré môžu obmedziť nezávislosť a autonómiu rady pre bezpečnostnú akreditáciu.

    2.   Komisia predloží správu o hodnotení a svoje závery Európskemu parlamentu, Rade, správnej rade a rade pre bezpečnostnú akreditáciu agentúry. Výsledky hodnotenia sa zverejňujú.

    3.   Každé druhé hodnotenie obsahuje prieskum bilancie agentúry z hľadiska jej cieľov a jej úloh. Ak Komisia usudzuje, že so zreteľom na ciele a úlohy, ktoré agentúre boli udelené, už nie je opodstatnené agentúru zachovať, môže podľa vhodnosti navrhnúť, aby sa toto nariadenie zrušilo.

    4.   Na žiadosť správnej rady alebo Komisie sa môžu uskutočniť externé audity pôsobenia agentúry.“

    Článok 2

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť tretím dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Strasburgu 16. apríla 2014

    Za Európsky parlament

    predseda

    M. SCHULZ

    Za Radu

    predseda

    D. KOURKOULAS


    (1)  Ú. v. EÚ C 198, 10.7.2013, s. 67.

    (2)  Pozícia Európskeho parlamentu z 12. marca 2014 (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku) a rozhodnutie Rady zo 14. apríla 2014.

    (3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1285/2013 z 11. decembra 2013 o zriadení a využívaní európskych systémov satelitnej navigácie, ktorým sa ruší nariadenie Rady (ES) č. 876/2002 a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 1).

    (4)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 912/2010 z 22. septembra 2010 o zriadení Agentúry pre európsky GNSS, ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1321/2004 o štruktúrach riadenia európskych programov satelitnej rádiovej navigácie a ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008 (Ú. v. EÚ L 276, 20.10.2010, s. 11).

    (5)  Jednotná akcia Rady 2004/552/SZBP z 12. júla 2004 o aspektoch fungovania Európskeho satelitného rádionavigačného systému, ktorý má vplyv na bezpečnosť Európskej únie (Ú. v. EÚ L 246, 20.7.2004, s. 30).

    (6)  Rozhodnutie Rady 2013/488/EÚ z 23. septembra 2013 o bezpečnostných predpisoch na ochranu utajovaných skutočností EÚ (Ú. v. EÚ L 274, 15.10.2013, s. 1).

    (7)  Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1104/2011/EÚ z 25. októbra 2011 o pravidlách prístupu k verejnej regulovanej službe, ktorú poskytuje globálny satelitný navigačný systém zriadený v rámci programu Galileo (Ú. v. EÚ L 287, 4.11.2011, s. 1).

    (8)  Ú. v. EÚ L 15, 20.1.2014, s. 1.

    (9)  Ú. v. EÚ L 283, 29.10.2010, s. 12.

    (10)  Rozhodnutie 2010/803/EÚ prijaté vzájomnou dohodou zástupcov vlád členských štátov z 10. decembra 2010 o sídle Agentúry pre európsky GNSS (Ú. v. EÚ L 342, 28.12.2010, s. 15).

    (11)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie (Ú. v. ES L 145, 31.5.2001, s. 43).

    (12)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 z 18. decembra 2000 o ochrane jednotlivcov so zreteľom na spracovanie osobných údajov inštitúciami a orgánmi Spoločenstva a o voľnom pohybe takýchto údajov (Ú. v. ES L 8, 12.1.2001, s. 1).


    Top