EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004H0741

2004/741/ES: Odporúčanie Rady zo 14. októbra 2004 pre vykonávanie politiky zamestnanosti v členských štátoch

Ú. v. EÚ L 326, 29.10.2004, p. 47–63 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
Ú. v. EÚ L 153M, 7.6.2006, p. 49–65 (MT)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2004/741/oj

29.10.2004   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 326/47


ODPORÚČANIE RADY

zo 14. októbra 2004

pre vykonávanie politiky zamestnanosti v členských štátoch

(2004/741/ES)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, najmä na jej článok 128 ods. 4,

so zreteľom na odporúčanie Komisie,

so zreteľom na stanovisko Výboru pre zamestnanosť,

keďže:

(1)

Európska stratégia zamestnanosti zohráva vedúcu úlohu pri uskutočňovaní cieľov Lisabonskej stratégie v oblasti zamestnanosti a trhu práce. Úspešné uskutočnenie Lisabonskej agendy si vyžaduje, aby politika zamestnanosti členských štátov vyvážene napomáhala trom vzájomne sa doplňujúcim a podporujúcim cieľom plnej zamestnanosti, kvality a produktivity práce, sociálnej súdržnosti a začleneniu sa do spoločnosti. Dosiahnutie týchto cieľov si vyžaduje ďalšie štrukturálne reformy zamerané na 10 kľúčových konkrétnych priorít a lepšiu správu vecí verejných.

(2)

Reforma Európskej stratégie zamestnanosti v roku 2003 zdôraznila strednodobé zameranie a význam uskutočňovania politiky odporúčanej v usmerneniach pre politiku zamestnanosti v plnom rozsahu, usmernenia pre politiku zamestnanosti by sa teda mali plne revidovať iba raz za tri roky, pričom v priebežných rokoch by ich aktualizácia mala zostať prísne obmedzená.

(3)

Rada bezo zmien prijala Usmernenia pre politiku zamestnanosti členských štátov v roku 2004 rozhodnutím 2004/740/ES (1).

(4)

Rada 22. júla 2003 prijala odporúčanie k uskutočňovaniu politiky zamestnanosti členských štátov (2). Z preskúmania národných akčných plánov pre zamestnanosť členských štátov uvedeného v Spoločnej správe o zamestnanosti 2003–2004 vyplýva, že členské štáty a sociálni partneri zareagovali na tieto odporúčania Rady len v obmedzenom rozsahu.

(5)

Európska pracovná skupina pre zamestnanosť odporúčala, aby EÚ adresovala členským štátom účinnejšie odporúčania. Prioritu treba pripísať zvýšeniu prispôsobivosti pracovníkov a podnikov, pritiahnutiu väčšieho množstva ľudí k vstupu na trh práce a udržaniu sa na ňom, tomu, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých, aby sa čoraz efektívnejšie investovalo do ľudského kapitálu a celoživotného učenia a aby sa zabezpečila účinná realizácia reforiem prostredníctvom lepšej správy vecí verejných. Rada a Komisia majú na toto hodnotenie rovnaký názor a začlenili hlavné posolstvá politiky zo správy Pracovnej skupiny pre zamestnanosť do spoločnej správy o zamestnanosti.

(6)

Analýza realizácie usmernení a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti, ako aj všeobecných politických posolstiev všeobecnej politiky i posolstiev pre politiky jednotlivých štátov v správe pracovnej skupiny pre zamestnanosť poskytuje základ potrebný pre sformulovanie odporúčaní EÚ pre národnú politiku zamestnanosti pre rok 2004.

(7)

Usmernenia pre politiku zamestnanosti platia pre nové členské štáty od pristúpenia. Všetky nové členské štáty už v priebehu minulých rokov podávali správy o implementácii správ spoločného hodnotenia (JAP), ktoré sa odvolávajú na usmernenia pre politiku zamestnanosti. Nové členské štáty musia i naďalej spolu so sociálnymi partnermi vyvíjať snahu zmodernizovať svoje politiky zamestnanosti, aby mohli úspešne pokračovať v prebiehajúcej reštrukturalizácii svojich ekonomík. Pritom je podstatná nová vyváženosť medzi pružnosťou a istotou, vyššia účasť v zamestnávaní a investovaní do ľudského kapitálu prostredníctvom celoživotného učenia, ako aj potreba zlepšiť zdravie pracovnej sily. Sociálne partnerstvo a významné zlepšenie administratívnych schopností verejných orgánov sú stále vo väčšine nových členských štátov mimoriadne dôležité pre dosiahnutie plnej realizácie a účinného využívania podpory z Európskeho sociálneho fondu, hlavného nástroja na investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia.

(8)

Posolstvá pre jednotlivé krajiny obsiahnuté v správe Európskej pracovnej skupiny pre zamestnanosť sú v úplnom súlade s výsledkami preskúmania správ o implementácii JAP a môžu slúžiť ako návod na vykonávanie usmernení pre politiky zamestnanosti v nových členských štátoch,

TÝMTO ODPORÚČA členským štátom prijať opatrenia, ktoré sa ich konkrétne týkajú, ako sú uvedené v prílohe. Týmto odporúčaním sa nahrádza odporúčanie Rady z 22. júla 2003.

V Luxemburgu 14. októbra 2004

Za Radu

predseda

P. VAN HEEL


(1)  Pozri stranu 45 tohto úradného vestníka.

(2)  Ú. v. EÚ L 197, 5.8.2003, s. 22.


PRÍLOHA

ODPORÚČANIA A PRIORITY PRE JEDNOTLIVÉ KRAJINY

Ponuka väčšieho počtu lepších pracovných príležitostí je najnaliehavejšou otázkou, ktorú treba riešiť. V kontexte celkovej stratégie zamestnanosti Európska rada na svojom jarnom zasadnutí zdôraznila, že členské štáty by mali prioritne venovať pozornosť štyrom konkrétnym výzvam: prispôsobivosti, pritiahnutiu väčšieho počtu ľudí na trh práce, zlepšeniu kvality zamestnania a investovaniu do ľudského kapitálu. Európska rada taktiež zdôraznila, že podpora a obhajoba zmeny musí siahať poza jednotlivé vlády. S cieľom vytvoriť takúto podporu vyzvala Európska rada členské štáty, aby vybudovali reformné partnerstvá, ktoré budú zahŕňať sociálnych partnerov, občiansku spoločnosť a orgány verejnej moci v súlade s vnútroštátnou úpravou a tradíciami.

Kľúčové posolstvá Rady pre zamestnanosť, sociálne partnerstvo, zdravie a záležitosti spotrebiteľov, ktorými sa stotožnila s hodnotením Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a s výsledkami analýzy vykonávania usmernení pre politiky zamestnanosti a odporúčaní Rady z roku 2003 v Spoločnej správe o zamestnanosti, ukazujú, že všetky členské štáty a sociálni partneri by mali priznať bezodkladnú prioritu:

zvýšeniu prispôsobivosti pracovníkov a podnikov, okrem iného aj propagovaním pružnosti spojenej s istotou na trhu práce; modernizáciou a rozšírením koncepcie istoty pracovného miesta; maximalizovaním tvorby pracovných miest a zvyšovaním produktivity,

pritiahnutiu väčšieho počtu ľudí k vstupu a udržaniu sa na trhu práce: zabezpečiť, aby sa práca stala skutočnou možnosťou pre všetkých, okrem iného vybudovaním celkových stratégií aktívneho starnutia; ďalšími rozvojovými politikami zameranými pre zvýšenie účasti na trhu práce; posilňovaním aktívnych politík trhu práce s personalizovanými službami pre všetkých, ktorí hľadajú pracovné miesto; podporovaním politiky typu „nech sa práca vypláca“ prostredníctvom finančných aj nefinančných stimulov,

čoraz efektívnejšiemu investovaniu do ľudského kapitálu a celoživotného učenia, okrem iného spoločným znášaním nákladov a povinností medzi verejnými orgánmi, podnikmi a jednotlivcami; rozšírením ponuky odbornej prípravy, a to najmä pre tých, ktorí ju najviac potrebujú, napríklad nízko kvalifikovaní a starší pracovníci, a

zabezpečeniu účinnej realizácie reforiem prostredníctvom lepšej správy vecí verejných, okrem iného budovaním reformných partnerstiev, ktoré by mobilizovali podporu a účasť sociálnych partnerov a podľa potreby i rôznych dotknutých strán; vymedzením takých cieľov, ktoré by odrážali ciele stanovené na európskej úrovni, a zabezpečením efektívneho využívania verejných prostriedkov; podporovaním úlohy národných akčných plánov a zvyšovaním ich viditeľnosti; posilňovaním úlohy odporúčaní pre jednotlivé krajiny a vyvíjaním účinnejšieho vzájomného učenia.

Odporúčania a priority pre jednotlivé krajiny sa v tomto rámci stanovujú takto:

ODPORÚČANIA PRE JEDNOTLIVÉ KRAJINY

BELGICKO

Napriek pozitívnym trendom od roku 1997 zostáva miera zamestnanosti v Belgicku výrazne pod priemerom EÚ a ani zďaleka nespĺňa ciele z Lisabonu. Miera zamestnanosti starších pracovníkov je najnižšia spomedzi EÚ-25. Miera zamestnanosti cudzích štátnych príslušníkov je zarážajúco nízka. Po niekoľkých rokoch stabilného poklesu sa začala zvyšovať nezamestnanosť. Účasť dospelých na vzdelávaní a odbornej príprave stagnuje.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Belgicko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

lepšie predpokladať a sprevádzať reštrukturalizáciu podnikov najmä v prípade kolektívneho prepúšťania,

ďalej znižovať nemzdové náklady na prácu, najmä pri nízko platenej práci, a pritom chrániť rozpočtovú konsolidáciu,

zlepšiť spoluprácu medzi regionálnymi službami zamestnanosti s cieľom podporovať mobilitu medzi regiónmi.

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

preskúmať daňový a dávkový systém s cieľom odstrániť pretrvávajúce pasce nezamestnanosti a poskytnúť primerané stimuly pre aktívne hľadanie práce zrevidovaním podmienenosti dávok,

zvýšiť pokrytie pre nezamestnaných dospelých, znevýhodnených mladých ľudí a prisťahovalcov v rámci opatrení zavádzaných službami zamestnanosti,

vymedziť celkovú stratégiu aktívneho starnutia, prístupu k pokračujúcej odbornej príprave, podpory pre pružné pracovné prostredie a účinné hľadanie práce pre starších nezamestnaných pracovníkov vrátane rozhodnutia zredukovať systémy predčasného odchodu do dôchodku.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

prijať opatrenia na obmedzenie predčasného ukončenia školskej dochádzky,

sledovať najnovšie medziprofesné zmluvy s cieľom zvýšiť účasť pracovníkov na odbornej príprave, mimoriadnu pozornosť je potrebné venovať nízko kvalifikovaným pracovníkom.

DÁNSKO

Dánsko má mieru zamestnanosti pomerne vysoko nad lisabonskými cieľmi zamestnanosti a to aj pre ženy a starších pracovníkov. Napriek nedávnemu nárastu, ktorý zasiahol najmä absolventov a zhoršil dlhodobú nezamestnanosť, zostáva nezamestnanosť relatívne nízka. Vzhľadom na vysokú mieru zamestnanosti je kľúčovou prioritou Dánska zabezpečiť adekvátnu ponuku práce v dlhodobom horizonte.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v Spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Dánsko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

ďalej znižovať celkový fiškálny tlak na prácu chrániac pritom rozpočtovú konsolidáciu.

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

sledovať celkovú stratégiu aktívneho starnutia vrátane odstránenia stimulov pre predčasný odchod do dôchodku,

preskúmať daňový a dávkový systém s cieľom znížiť okrajové daňové sadzby a zvýšiť stimuly povzbudzujúce nízkopríjmové skupiny k práci vrátane nezamestnaných a neaktívnych osôb,

sledovať vplyv nedávnych reforiem zameraných na začlenenie prisťahovalcov na trh práce, najmä snáh vybudovať nevyhnutné základné zručnosti potrebné na splnenie požiadaviek pracovného miesta.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

sledovať trendy odbornej prípravy vo svetle nedávneho zvýšenia poplatkov za odbornú prípravu.

NEMECKO

Nemecká miera zamestnanosti prevyšuje priemer EÚ, stále je však hlboko pod lisabonskými cieľmi. Miera zamestnanosti starších pracovníkov zaostáva. Miera zamestnanosti žien prevyšuje priemer EÚ, avšak stagnuje. Napriek tomu, že výkonnosť sa líši v závislosti od regiónu, nemecký trh práce profituje z rokov ekonomického rastu v EÚ vykazovaného v rokoch 1997 až 2000. V nasledujúcich rokoch zamestnanosť upadala a zvyšovala sa nezamestnanosť. Nezamestnanosť, a to najmä dlhodobá nezamestnanosť, zostáva jednou z najväčších v EÚ. Stále pretrvávajú výrazné regionálne rozdiely medzi východnou a západnou časťou krajiny.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Nemecko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

zrevidovať financovanie systémov sociálnej ochrany s cieľom znížiť nemzdové náklady na prácu a pritom zachovať rozpočtovú konsolidáciu,

povzbudiť sociálnych partnerov, aby prevzali zodpovednosť za to, aby sa v mzdovom vyjadrení neustále odrážali miestne, regionálne a sektorové rozdiely produktivity a podmienok trhu práce a ďalej sa snažiť o pokrok v oblasti pružnej pracovnej doby a poskytovania zariadení na odbornú prípravu, napríklad formou vzdelávacích účtov (pozri hlavné usmernenia pre politiky zamestnanosti členských štátov (BEPG) č. 5),

podporovať rozvoj MSP prostredníctvom jednoduchšej regulácie a lepšieho prístupu k financovaniu; posilniť podnikateľskú kultúru najmä vo východnej časti krajiny.

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

pokračovať v reforme daňovej sústavy a systému sociálnych dávok, čím sa zabezpečia dostatočné stimuly prijať prácu, pozorne sledovať a vyhodnocovať Hartz a iné reformy trhu práce, zabezpečiť neprestajné zlepšovanie efektivity verejných služieb zamestnanosti v rámci podpory pre nezamestnaných,

zrevidovať možné daňové znevýhodnenia, ktoré demotivujú ženy vstupovať na trh práce, zvýšiť počet zariadení poskytujúcich starostlivosť o deti, a to najmä v západných spolkových krajinách, a zlepšiť súlad medzi školskými rozvrhmi a pracovnou dobou, povzbudiť sociálnych partnerov, aby prevzali zodpovednosť za výrazné zníženie priepasti v odmeňovaní práce mužov a žien,

ďalej rozvíjať celkovú stratégiu aktívneho starnutia s cieľom zabezpečiť, aby ľudia zostávali v zamestnaní dlhšie, najmä po dosiahnutí 60 rokov veku, ďalej podporovať zamestnanie mužov na čiastočný úväzok a zvyšovať prístup starších pracovníkov k odbornej príprave,

posilňovať snahy o integráciu prisťahovalov.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

zlepšovať vzdelanostnú úroveň pracovnej sily a posilňovať stimuly na zvýšenie účasti na celoživotnom učení, najmä pre nízko kvalifikovaných pracovníkov, zamestnancov MSP a starších pracovníkov,

pokračovať v modernizácii duálneho systému, obmedziť predčasné ukončenie školskej dochádzky.

GRÉCKO

Hoci tvorba pracovných miest sa v poslednej dobe zvýšila, Grécko si i naďalej udržiava jednu z najnižších mier zamestnanosti v EÚ, a to najmä žien, a klesajúcu, avšak stále vysokú nezamestnanosť. Významný je podiel neprihlásenej práce. Produktivita práce sa významne zvýšila, stále sa však pohybuje na nízkej úrovni. Účasť dospelých na odbornej príprave zostáva mimoriadne nízka, najmä vzhľadom na nízku vzdelanostnú úroveň populácie v produktívnom veku. Zvýšený počet prisťahovalcov v minulých rokoch prispel k ponuke pracovnej sily.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Grécko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

plne uskutočniť dohodnuté balíčky reforiem trhu práce, ďalej zvyšovať príťažlivosť práce na čiastočný úväzok a rozvíjať agentúry pre dočasné zamestnanie s cieľom zvýšiť rôznorodosť pracovných schém,

znížiť nemzdové náklady na prácu pri zachovaní rozpočtovej konsolidácie, vyvinúť väčšiu snahu o pretransformovanie neprihlásenej práce na regulárny zamestnanecký pomer prostredníctvom zatraktívnenia štandardných i neštandardných zmlúv pre zamestnávateľov aj zamestnancov a posilniť vynútiteľnosť práva,

propagovať podnikateľské prostredie, ktoré viac podporuje zamestnávanie.

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

prijať účinnejšie opatrenia zamerané na zvýšenie úrovne a efektivity aktívnych politík pracovného trhu tak, aby sa týkali väčšieho podielu neaktívnych osôb a nezamestnaných,

urýchliť rozvoj efektívnych služieb zamestnanosti na území celej krajiny, ktoré by ponúkali preventívne a personalizované služby, zmodernizovať štatistický monitorovací systém,

ďalej zvyšovať stimuly pre účasť žien na trhu práce, a to aj formou zamestnania na čiastočný úväzok, zvyšovať prístupnosť a cenovú dostupnosť zariadení poskytujúcich starostlivosť o deti a iné závislé osoby,

vymedziť celkovú stratégiu aktívneho starnutia, ktorá by zabezpečila pružné pracovné systémy, stimuly motivujúce starších pracovníkov zostávať v pracovnom pomere dlhšie a podporu rozvoja zručností.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

obmedziť predčasné ukončenie školskej dochádzky a posilniť význam terciárneho vzdelávania pre trh práce,

zrevidovať stimuly podporujúce celoživotné učenie a zvýšiť účasť na odbornej príprave najmä v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov a prisťahovalcov.

ŠPANIELSKO

V rokoch 1997 až 2002 vykazovalo Španielsko najvyšší nárast miery zamestnanosti a najvyššie zníženie miery nezamestnanosti spomedzi členských štátov. Nezamestnanosť však aj naďalej zostáva pomerne vysoko nad priemerom EÚ, pričom zamestnanosť zostáva pomerne pod priemerom. S veľkými odlišnosťami vo výkone jednotlivých regiónov zostáva riešenie regionálnych rozdielov stále prioritnou otázkou. Účasť žien a miera zamestnanosti starších pracovníkov je i naďalej mimoriadne nízka. Navyše markantne vysoký podiel ľudí (približne tretina pracovníkov) je stále zamestnaných na základe zmlúv uzatvorených na dobu určitú. Produktivita práce zostáva na nízkej úrovni. Celková úroveň dosiahnutého vzdelania a účasť dospelých na odbornej príprave je aj naďalej mimoriadne nízka. Zvýšený počet prisťahovalcov v minulých rokov prispel k ponuke pracovnej sily.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Španielsko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

podporovať modernizáciu organizácie práce s cieľom posilniť produktivitu a kvalitu práce,

zrevidovať regulačný rámec tak, aby boli pracovné zmluvy na dobu neurčitú príťažlivejšie pre zamestnávateľov a aby sa odrádzalo od využívania zmlúv uzavretých na dobu určitú s cieľom riešiť segmentácie trhu; zvyšovať príťažlivosť dočasnej agentúrnej práce pre pracovníkov; odstrániť prekážky brániace zamestnaniu na čiastočný úväzok,

využívať možnosti diferenciácie miezd podľa vývoja produktivity na miestnej, regionálnej a sektorovej úrovni (pozri usmernenie BEPG č. 5).

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

zvyšovať stimuly pre účasť žien na trhu práce, zvyšovať prístupnosť a cenovú dostupnosť zariadení poskytujúcich starostlivosť o deti a iné závislé osoby,

zabezpečiť lepší prístup k aktívnym prostriedkom trhu práce a jeho účinnosť pre znevýhodnených ľudí, najmä pre mladých ľudí, osoby so zdravotným postihnutím, prisťahovalcov a dlhodobo nezamestnaných, ukončiť modernizáciu verejných služieb zamestnanosti vrátane štatistického monitorovacieho systému, posilniť koordináciu medzi regionálnymi službami zamestnanosti a vyriešiť zostávajúce prekážky brániace geografickej mobilite,

vymedziť celkovú stratégiu aktívneho starnutia, ktorá by zabezpečila pružné pracovné systémy, stimuly motivujúce starších pracovníkov zostávať v pracovnom pomere dlhšie a odbornú prípravu.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

obmedziť predčasné ukončenie školskej dochádzky a zabezpečiť kvalitu a význam terciárneho vzdelávania pre trh práce,

posilniť stimuly podporujúce celoživotné učenie, aby sa zvýšila účasť najmä v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov.

FRANCÚZSKO

Vo Francúzsku je celková miera zamestnanosti pod priemerom EÚ. Miera zamestnanosti starších pracovníkov (55–64) je jedna z najnižších v EÚ. Nezamestnanosť sa v rokoch 1997 až 2000 významne znížila, avšak pri spomalení ekonomiky sa znovu zvyšuje. Nezamestnanosť zostáva jednou z najvyšších v rámci EÚ a je mimoriadne vysoká najmä u mladých ľudí (15–24). Miera zamestnanosti cudzích štátnych príslušníkov, a to najmä žien, je zarážajúco nízka. Podiel zmlúv uzavretých na dobu určitú je aj naďalej vyšší ako priemer EÚ-15, pričom účasť dospelých na vzdelávaní a odbornej príprave zostáva tesne pod priemerom.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Francúzsko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

uľahčiť prechod ľudí zamestnaných na základe zmluvy na dobu určitú na zamestnanie na základe zmluvy na dobu neurčitú, aby sa zamedzilo segmentácii trhu práce a aby sa zvýšili možnosti udržať sa a postupovať na pracovnom trhu,

vyvinúť efektívnejší systém prognózovania a riadenia reštrukturalizácie,

podporovať podnikateľsky priaznivé prostredie pre rozvoj MSP a sledovať pokrok pri raste začínajúcich podnikateľských subjektov.

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

sledovať vplyv dôchodkovej reformy na vek odchodu do dôchodku a vytvoriť celkovú stratégiu aktívneho starnutia s cieľom udržať starších pracovníkov dlhšie v zamestnaneckom pomere pomocou prispôsobenia pracovných podmienok, väčšieho prístupu k odbornej príprave a rozhodnutiu zredukovať systémy predčasného odchodu do dôchodku,

zlepšiť koordináciu služieb zamestnanosti s cieľom posilniť poskytovanie personalizovaných služieb, vybudovať účinné cesty k práci a odbornej príprave pre nezamestnaných mladých ľudí a pre prisťahovalcov, a to najmä pre ženy,

zabezpečiť správne vyhodnotenie nedávnej reformy systému poistenia v nezamestnanosti a zabezpečiť, aby ho sprevádzali vhodné požiadavky a účinné hľadanie práce.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

zabezpečiť, aby dohoda sociálnych partnerov o odbornej príprave a zákona o odbornej príprave počas celého pracovného života viedla k vyššiemu podielu obyvateľstva zúčastňujúceho sa na príprave, pričom mimoriadnu pozornosť treba venovať nízko kvalifikovaným pracovníkom a pracovníkom z MSP,

obmedziť predčasné ukončenie školskej dochádzky, uľahčiť a podporovať širší a ľahší prístup k učňovskej príprave.

ÍRSKO

Írsko dosiahlo od roku 1997 ohromný pokrok v oblasti zamestnanosti a výsledkov produktivity. Celková miera zamestnanosti sa zvýšila z 56,1 % na 65,3 %, pričom nezamestnanosť klesla takmer o dve tretiny a dlhodobá nezamestnanosť sa znížila z 5,6 % na 1,3 %. Účasť žien na pracovnej sile sa zlepšila, stále však existuje podstatná priepasť v miere zamestnanosti žien a mužov, ako aj veľký rozdiel medzi odmeňovaním práce žien a mužov. Nedostatok pracovnej sily zostáva aj naďalej problémom, hoci ho zmierňuje zvýšené prisťahovalectvo. Významným prvkom úspechu Írska je jeho schopnosť pritiahnuť priame zahraničné investície. Sociálne partnerstvo, jeho daňová sústava, dobré regulačné prostredie a investovanie do ľudského kapitálu sú tiež významné činitele.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Írsko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

zlepšiť prístup k aktívnym prostriedkom trhu práce pre väčší podiel nezamestnaného a neaktívneho obyvateľstva a zabezpečiť ich účinnosť,

zvýšiť ponuku a cenovú dostupnosť zariadení poskytujúcich starostlivosť o deti a prijať okamžité opatrenia na zvládnutie príčin spôsobujúcich priepasť v odmeňovaní práce žien a mužov.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

vykonávať koherentnú stratégiu celoživotného učenia s cieľom obmedziť predčasné ukončenie školskej dochádzky a zvýšiť účasť na odbornej príprave najmä v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov a starších pracovníkov.

TALIANSKO

Napriek slabým hospodárskym podmienkam je rast zamestnanosti i naďalej pozitívny a od roku 1997 iba potvrdzuje zlepšovanie. Miera zamestnanosti je však aj tak jedna z najnižších v EÚ. Účasť žien a miera zamestnanosti starších pracovníkov takisto zostáva jedna z najnižších v rámci EÚ-25. V uplynulom období nezamestnanosť klesla, stále je však vyššia ako priemer EÚ-15. Pri 5 %-nej nezamestnanosti v strednej a severnej oblasti v porovnaní s 18 %-nou nezamestnanosťou na juhu je prioritou vyriešenie regionálnych rozdielov. Neprihlásená práca i naďalej zohráva významnú úlohu napriek tomu, že sa právne ošetrilo pracovnoprávne postavenie 700 000 prisťahovalcov. Celková úroveň dosiahnutého vzdelania a účasť na odbornej príprave zostáva i naďalej mimoriadne nízka.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Taliansko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

pozorne sledovať regulačné reformy zamerané na zníženie nevyváženosti medzi zmluvami na dobu určitú a na dobu neurčitú a segmentácie trhu práce, zlepšiť úroveň, pokrytie a účinnosť poistenia v nezamestnanosti,

dosiahnuť ďalšie zníženie nemzdových nákladov na prácu, najmä v prípade pracovníkov s nízkou mzdou, pri zachovaní rozpočtovej konsolidácie, vyvinúť väčšiu snahu o pretransformovanie neprihlásenej práce na regulárny zamestnanecký pomer prostredníctvom odstránenia demotivujúcich daňových nevýhod a zlepšenia vynútiteľnosti práva,

povzbudiť sociálnych partnerov, aby zrevidovali systémy kolektívneho vyjednávania miezd tak, aby zohľadňovali regionálne rozdiely trhu práce (pozri usmernenie BEPG č. 5).

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

spolu s regionálnymi úradmi zabezpečiť rozvoj účinných služieb zamestnanosti na území celej krajiny a uskutočniť partnerstvá medzi verejnými a súkromnými subjektmi, zlepšiť prístup k účinným personalizovaným službám a účasti na aktívnych schémach trhu práce, a to najmä na juhu, venovať mimoriadnu pozornosť postaveniu mladých a znevýhodnených pracovníkov a nízko kvalifikovaných pracovníkov; bezodkladne zaviesť celoštátny počítačový systém,

zvyšovať prístupnosť a cenovú dostupnosť zariadení poskytujúcich starostlivosť o deti, najmä o deti mladšie ako tri roky, a o iné závislé osoby s cieľom podporovať účasť žien na trhu práce vrátane účasti formou zamestnania na čiastočný úväzok,

rozvíjať navrhnutú stratégiu aktívneho starnutia a zabezpečiť, aby očakávané reformy poskytli postačujúce stimuly motivujúce pracovníkov zostávať v pracovnom pomere dlhšie a odradili od predčasného odchodu do dôchodku.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

sledovať nedávne reformy, aby sa zabezpečilo, že zvýšia dosiahnutú úroveň vzdelania pracovnej sily, zredukujú predčasné ukončenie školskej dochádzky a zvýšia význam terciárneho vzdelávania pre trh práce s cieľom napomôcť prechodu do pracovného procesu,

zabezpečiť efektívne stimuly pre celoživotné učenie a spolu so sociálnymi partnermi zvýšiť účasť na odbornej príprave najmä v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov, okrem iného aj prostredníctvom účinného vytvárania medziprofesných fondov.

LUXEMBURSKO

V Luxembursku sa miera zamestnanosti približuje priemeru EÚ, stále je však pod cieľovou hodnotou EÚ. Nezamestnanosť zostáva nízka a dlhodobá nezamestnanosť je jedna z najnižších v EÚ.

Hospodársky rozmach na konci deväťdesiatych rokov však neviedol k plošnému zvýšeniu miery zamestnanosti. Nové pracovné príležitosti vo väčšine prípadov dostali cezhraniční pracovníci a ženy, pričom zamestnanosť starších pracovníkov zostala na veľmi nízkej úrovni. Účasť na vzdelávaní a odbornej príprave sa aj naďalej pohybuje pod priemerom EÚ-15.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Luxembursko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

podporovať rozvoj začínajúcich podnikov a propagovať odbornú prípravu na podnikanie s cieľom stimulovať alternatívne zdroje tvorby pracovných miest,

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

rozvinúť celkovú stratégiu aktívneho starnutia najmä v súkromnom sektore a posilniť nedávne iniciatívy, aby pracovníci zostávali v pracovnom pomere dlhšie na základe rozhodnutia obmedziť systémy predčasného odchodu do dôchodku,

propagovať riešenia zamerané na prácu v prípade ľudí, ktorí spadajú do systému pre osoby so zdravotným postihnutím, ktoré však dokážu pracovať,

zlepšiť služby s cieľom umožniť lepšie zosúladenie práce a súkromného života a povzbudiť ženy, aby sa vracali do práce po dlhých obdobiach strávených mimo trhu práce, prijať opatrenia na zvládnutie príčin spôsobujúcich priepasť v odmeňovaní práce žien a mužov.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

zabezpečiť efektívne zavedenie rámcového zákona týkajúceho sa pokračovania odbornej prípravy vo svetle posilnenia stimulov pre celoživotné učenie a zvyšovanie účasti na odbornej príprave, najmä v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov,

zrevidovať celkový systém celoživotného učenia s cieľom dosiahnuť lepší súlad medzi systémami vzdelávania prípravy a obmedziť predčasné ukončenie školskej dochádzky.

HOLANDSKO

Hoci miera zamestnanosti mužov a žien značne prevyšuje lisabonské ciele, miera zamestnanosti prisťahovalcov zostáva i naďalej nízka. Trh práce charakterizuje mimoriadne vysoký podiel práce na čiastočný úväzok (okolo 44 % pracovnej sily) a vysoký počet ľudí poberajúcich dávky pre osoby so zdravotným postihnutím. Miera zamestnanosti starších pracovníkov prevyšuje priemer EÚ, stále je však hlboko pod cieľovými hodnotami EÚ.

Nezamestnanosť sa od roka 2001 významne zvyšuje, hoci i tak zostáva jednou z najnižších v EÚ. Na jeseň roku 2003 vláda a sociálni partneri podpísali dohodu, ktorá obsahuje okrem iného aj zmrazenie rastu miezd v rokoch 2004 a 2005.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Holandsko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

zaviesť a pozorne sledovať rast miezd v súlade s „Jesennou dohodou“ uzavretou medzi vládou a sociálnymi partnermi (pozri usmernenie BEPG č. 5).

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

vykonávať systematické preverovanie práceschopnosti ľudí poberajúcich dávky pre osoby so zdravotným postihnutím a pomôcť práceschopným pripraviť sa a nájsť si vhodnú prácu, venovať mimoriadnu pozornosť nadmerne zastúpeným skupinám v schéme pomoci pre osoby so zdravotným postihnutím, ako sú napríklad ženy do veku 40 rokov,

posilniť preventívny prístup k dospelým, zvýšiť účinnosť a prístup k aktívnym prostriedkom voči poberateľom sociálnych dávok a osobám s najväčšou hrozbou nečinnosti, uľahčiť integráciu prisťahovalcov,

spojiť odstránenie schém predčasného odchodu do dôchodku so stimulmi, aby pracovníci zostávali dlhšie v pracovnom pomere a odbornej príprave, najmä v prípade starších pracovníkov s nedostatočnou kvalifikáciou,

uľahčiť prechod z pracovného pomeru na čiastočný úväzok na plný úväzok, prijať okamžité opatrenia na zvládnutie príčin spôsobujúcich priepasť v odmeňovaní práce žien a mužov, zvýšiť cenovú dostupnosť starostlivosti o deti.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

prijať opatrenia zamerané na obmedzenie predčasného ukončenia školskej dochádzky, posilniť stimuly pre rozvoj celoživotného učenia a zvýšiť účasť na odbornej príprave najmä v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov a neaktívnych pracovníkov.

RAKÚSKO

Rakúsko dosiahlo v súlade s lisabonskými cieľmi celkovo vysokú mieru zamestnanosti a pomerne vysokú mieru zamestnanosti pre ženy. Nezamestnanosť je jedna z najnižších v EÚ. Sociálne partnerstvo zohráva dôležitú úlohu pri modernizácii organizácie práce, zlepšovaní pracovného práva a zabezpečovaní uspokojivého rastu miezd. Miera zamestnanosti starších pracovníkov je však mimoriadne nízka. Rast zamestnanosti sa spomaľuje a začala sa zvyšovať nezamestnanosť. Účasť dospelých na vzdelávaní a odbornej príprave je pod priemerom EÚ. Priepasť v odmeňovaní práce mužov a žien je jedna z najvyšších v EÚ.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Rakúsko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

sledovať a podľa potreby doplniť reformy právnych predpisov v oblasti odstupného a pokroku v oblasti plánovaného zavedenia nároku na dávku v nezamestnanosti pre samostatne zárobkovo činné osoby s cieľom zvýšiť úroveň profesijnej mobility.

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

vytvoriť celkovú stratégiu aktívneho starnutia vrátane odstránenia schém predčasného odchodu do dôchodku, rozšíriť stimuly s cieľom udržať pracovníkov dlhšie v zamestnaní, a to najmä starších žien, sledovať vplyv reformy dôchodkového systému na efektívny vek odchodu do dôchodku a pokrok vzhľadom na národné ciele,

prijať opatrenia na zvládnutie príčin spôsobujúcich priepasť v odmeňovaní práce žien a mužov, zvýšiť prístupnosť a cenovú dostupnosť zariadení poskytujúcich starostlivosť o deti a zhodnotiť vplyv súčasného systému prídavkov na deti na úroveň a kvalitu zamestnanosti žien.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

zrevidovať stimuly pre zvýšenie účasti na odbornej príprave najmä v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov a prisťahovalcov.

PORTUGALSKO

Portugalsko má blízko k dosiahnutiu lisabonského cieľa celkovej zamestnanosti a mierne prevyšuje ciele zamestnanosti pre ženy a starších pracovníkov. Nedávne hospodárske spomalenie spôsobilo zvýšenie nezamestnanosti, hoci i naďalej zostáva na pomerne nízkej úrovni v porovnaní s EÚ. Úroveň produktivity, celková úroveň dosiahnutého vzdelania a prístup k odbornej príprave zostávajú i naďalej mimoriadne nízke. Významný podiel ľudí (viac ako 20 %) je navyše zamestnaných na základe zmlúv na dobu určitú. Zvýšený počet prisťahovalcov v minulých rokov prispel k ponuke pracovnej sily.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Portugalsko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

podporovať modernizáciu organizácie práce s cieľom posilniť produktivitu a kvalitu práce,

na základe nového zákonníka práce zabezpečiť, aby pracovné zmluvy na dobu neurčitú boli zaujímavé pre zamestnávateľov ako aj zamestnancov, bojovať proti segmentácii trhu práce,

vyvinúť efektívnejší systém prognózovania a riadenia reštrukturalizácie.

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

posilniť prostriedky aktívneho trhu práce pre nezamestnaných a neaktívnych a zabezpečiť ich účinnosť, posilniť snahu o integráciu prisťahovalcov,

prijať opatrenia na zvládnutie príčin spôsobujúcich priepasť v odmeňovaní práce žien a mužov v súkromnom sektore a zvyšovať prístupnosť a cenovú dostupnosť zariadení poskytujúcich starostlivosť o deti a iné závislé osoby,

vytvoriť celkovú stratégiu aktívneho starnutia vrátane odstránenia stimulov pre predčasný odchod do dôchodku zlepšením prístupu k odbornej príprave a poskytnutím vhodného pracovného prostredia.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

zabezpečiť, aby národná stratégia celoživotného učenia účinne viedla k zvyšovaniu dosiahnutého vzdelania v rámci celej pracovnej sily, k posilneniu stimulov pre celoživotné učenie a zvyšovaniu účasti na odbornej príprave najmä v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov,

obmedziť predčasné ukončenie školskej dochádzky a posilniť význam terciárneho vzdelávania pre trh práce.

FÍNSKO

Fínsko má blízko k lisabonskému cieľu celkovej zamestnanosti a prevyšuje cieľ zamestnanosti pre ženy. V poslednom desaťročí dosiahlo veľký nárast účasti starších pracovníkov, čím sa priblížilo cieľu EÚ pre starších pracovníkov. Miera nezamestnanosti prevyšuje priemer EÚ a je mimoriadne vysoká najmä u mladých ľudí.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v Spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Fínsko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

znižovať nemzdové náklady na prácu, najmä pri nízko platenej práci, a pritom zachovať zdravé verejné financie.

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

sledovať vplyv nedávnych reforiem aktívnej politiky trhu práce na štrukturálnu nezamestnanosť a regionálne rozdiely, prijať konkrétne opatrenia zamerané na uľahčenie aktivácie a integrácie znevýhodnených mladých ľudí, osoby so zdravotným postihnutím a prisťahovalcov,

ďalej reformovať daňovú sústavu a dávkový systém s cieľom odstrániť pasce nezamestnanosti,

sledovať národnú stratégiu aktívneho starnutia formou zlepšenia pracovných podmienok, stimulov a poskytovaním odbornej prípravy pre nízko kvalifikovaných pracovníkov a starších pracovníkov.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

prijať opatrenia na obmedzenie predčasného ukončenia školskej dochádzky a zvýšiť odbornú prípravu pre nízko kvalifikovaných pracovníkov.

ŠVÉDSKO

Švédsko prevyšuje ciele EÚ ohľadom zamestnanosti vrátane cieľov stanovených pre ženy a starších pracovníkov. Celková miera nezamestnanosti sa pohybuje na úrovni okolo 5 %. Je potrebné i naďalej udržiavať snahu o zamedzenie obmedzeniam ponuky pracovnej sily. Vzhľadom na starnúcu populáciu bude potrebné udržať ponuku pracovnej sily využívaním potenciálnych pracovných zdrojov spomedzi prisťahovalcov, mladých ľudí a dlhodobo chorých a prostredníctvom zlepšovania stimulov motivujúcich k práci.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Švédsko by malo priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov

uľahčiť rozvoj MSP najmä prostredníctvom obmedzenia administratívnych prekážok.

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

riešiť zvyšujúci sa počet ľudí dlhodobo pracovne neschopných podporovaním riešení orientovaných na prácu a zlepšovaním pracovných podmienok,

eliminovať zostávajúce pasce nezamestnanosti a neaktívnosti,

pozorne sledovať výsledky opatrení zameraných na začlenenie prisťahovalcov medzi pracovnú silu.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

obmedziť predčasné ukončenie školskej dochádzky a zlepšiť prístup k odbornej príprave pre nízko kvalifikovaných pracovníkov a neaktívnych pracovníkov, riešiť otázku objavujúcich sa nepriechodných miest a nezrovnalostí ohľadom zručností v prípade sektorov vyžadujúcich nízku alebo strednú kvalifikáciu.

VEĽKÁ BRITÁNIA

Veľká Británia prevyšuje všetky ciele ohľadom miery zamestnanosti vrátane cieľov stanovených pre ženy a starších pracovníkov. Napriek spomaleniu svetovej ekonomiky zostala miera zamestnanosti pomerne stabilná a miera nezamestnanosti je výrazne pod priemerom EÚ. Avšak koncentrácia hospodárskej nečinnosti a v menšej miere aj nezamestnanosti stále pretrváva v istých komunitách a medzi konkrétnymi skupinami. Úroveň produktivity, najmä vo vyjadrení na odpracovanú hodinu, zostáva porovnateľne nízka. To je sčasti spôsobené tým, že v pracovnej sile prevládajú pracovníci s nízkou kvalifikáciou vrátane takých, ktorým chýbajú základné zručnosti. Priepasť v odmeňovaní práce mužov a žien zostáva jedna z najvyšších v EÚ.

Hodnotenie Pracovnej skupiny pre zamestnanosť a analýza plnenia usmernení EÚ a odporúčaní Rady z roku 2003 v spoločnej správe o zamestnanosti ukazujú, že Veľká Británia by mala priznať bezodkladnú prioritu týmto oblastiam:

 

Zvýšiť prispôsobivosť pracovníkov a podnikov,

zabezpečiť, aby vývoj miezd neprevyšoval vývoj produktivity (pozri usmernenie BEPG č. 3).

 

Pritiahnuť väčšie množstvo ľudí na trh práce a zabezpečiť, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

zabezpečiť, aby aktívne politiky trhu práce a dávkových systémov zamedzovali strate zručností a podporovali kvalitu práce formou zlepšenia stimulov motivujúcich k práci a podpory udržateľnej integrácie a pokroku na trhu práce pre neaktívnych a nezamestnaných ľudí, riešiť zvyšujúci sa počet osôb nárokujúcich si nemocenské dávky alebo podporu pre osoby so zdravotným postihnutím a venovať mimoriadnu pozornosť slobodným rodičom a ľuďom žijúcim v chudobnejších oblastiach,

zvýšiť prístupnosť a cenovú dostupnosť zariadení poskytujúcich starostlivosť o deti a iné závislé osoby, zlepšiť prístup k odbornej príprave pre ženy s nízkym príjmom pracujúce na čiastočný úväzok a bezodkladne prijať opatrenia na zvládnutie príčin spôsobujúcich priepasť v odmeňovaní práce žien a mužov.

 

Čoraz efektívnejšie investovať do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

implementovať národné a regionálne stratégie pre rozvoj zručností s cieľom ponúknuť lepšie stimuly pre celoživotné vzdelávanie, čím sa zvýši produktivita a kvalita práce; klásť zvláštny dôraz na zlepšenie schopnosti pracovnej sily čítať a počítať, účasť a výsledky vekovej skupiny 16- až 19-ročných a nízko kvalifikovaných pracovníkov, najmä tých, ktorí pracujú na slabo platených miestach.

PRIORITY PRE NOVÉ ČLENSKÉ ŠTÁTY

CYPRUS

Miera zamestnanosti na Cypre je výrazne nad priemerom EÚ-25 a miera nezamestnanosti je nízka. Podiel cudzích pracovníkov, ktorí sú často zamestnaní len dočasne, sa za posledné roky významne zvýšil v reakcii na potreby trhu práce.

 

Zvýšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov

osobitnou výzvou pre Cyprus je zvýšiť možnosti inovácie a diverzifikácie sektoru služieb.

 

Pritiahnutie väčšieho množstva ľudí na trh práce a zaručenie, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

napriek tomu, že účasť žien prevyšuje priemer EÚ, na preklenutie priepasti medzi pohlaviami možno urobiť ešte viac. Opatrenia by mali zahŕňať zlepšenie zariadení poskytujúcich starostlivosť, zvýšenie účasti žien na odbornej príprave a zvýšenie príťažlivosti práce na čiastočný úväzok,

zahraniční pracovníci prichádzajúci dočasne na Cyprus tvoria značnú časť produktívneho obyvateľstva. Tým vzniká potreba vyžadujúca si zrevidovanie politík súvisiacich so zamestnávaním cudzincov vzhľadom na ich prínos k pružnosti trhu práce, ako aj vzhľadom na práva a príležitosti pracovníkov z radov prisťahovalcov,

je potrebné posilniť preventívne a aktívne prostriedky trhu práce tak, aby riešili jednotlivé potreby a týkali sa veľkej časti nezamestnaných a osoby so zdravotným postihnutím, starnúcich uchádzačov o prácu a žien. Posilnenie a zmodernizovanie verejných služieb zamestnanosti je taktiež prioritou.

 

Čoraz efektívnejšie investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

na základe prebiehajúcej reorganizácie školstva spustenej v roku 2000 musí Cyprus vytvoriť celkovú národnú stratégiu celoživotného učenia. To by malo pomôcť k zníženiu počtu osôb, ktoré prerušia školskú dochádzku, zlepšiť väzby medzi prvotným vzdelávaním a pokračujúcou odbornou prípravou s cieľom zabezpečiť vyššiu účasť na odbornej príprave.

ČESKÁ REPUBLIKA

Miera zamestnanosti v Českej republike mierne prevyšuje priemer EÚ-15. Nezamestnanosť je približne na úrovni priemeru EÚ-15, avšak od polovice deväťdesiatych rokov pomaly stúpa. Miera zamestnanosti starších pracovníkov sa približuje priemeru EÚ, je však nízka, najmä u žien, vzhľadom na skorý vek odchodu do dôchodku ustanovený v zákone. Regionálna nevyváženosť je významná.

 

Zvýšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov

pri plnení svojej stratégie hospodárskeho rastu a rastu zamestnanosti musí Česká republika zabezpečiť, aby sa mzdy vyvíjali v súlade s vývojom produktivity,

pomerne vysoké daňové zaťaženie príjmu z práce a nemzdové náklady na prácu bránia tvorbe pracovných miest a preceňujú nízko kvalifikovaných pracovníkov na trhu práce a odkazujú ich na sociálne dávky resp. na neprihlásenú prácu. Koherentná reforma daňovej sústavy a systému dávok by teda mala ďalej odrádzať od závislosti na sociálnej podpore a mala by zabezpečiť to, aby sa regulárna práca vyplácala.

 

Pritiahnutie väčšieho množstva ľudí na trh práce a zaručenie, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

napriek tomu, že účasť žien a starších pracovníkov prevyšuje priemer EÚ, mala by i naďalej zostať prioritou. V tomto smere by mohlo výrazne pomôcť posilnenie stimulov motivujúcich k práci na čiastočný úväzok,

je potrebné vynaložiť viac snahy na začlenenie najzraniteľnejších skupín do trhu práce. To je potrebné najmä v regiónoch mimo Prahy a predovšetkým u rómskeho obyvateľstva. To si vyžaduje preventívne a aktívne opatrenia trhu práce spojené s antidiskriminačnými opatreniami, ktoré by kládli veľký dôraz na vzdelanie, odbornú prípravu, podporu podnikania a tvorbu pracovných miest. Zmodernizovanie verejných služieb zamestnanosti by sa malo taktiež považovať za prioritu.

 

Čoraz efektívnejšie investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

stavanie na súčasnej stratégii rozvoja ľudských zdrojov, zvyšovanie účasti na terciárnom vzdelávaní a odbornej príprave, a to plošne, ako aj pre nízko kvalifikovaných pracovníkov, je nevyhnutné pre udržanie tvorby pracovných miest a podporu profesijnej a geografickej mobility.

ESTÓNSKO

Miera zamestnanosti v Estónsku je mierne pod priemerom EÚ-15. Rokmi sa miera nezamestnanosti znižuje, ale i tak zostáva vyššia ako priemer EÚ. Vysoký je navyše i podiel dlhodobo nezamestnaných. Očakáva sa, že Estónska sa najviac dotkne pokles populácie v produktívnom veku následkom demografickej zmeny.

 

Zvýšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov

zníženie daňového zaťaženia práce, najmä nízkopríjmových skupín, a podpora diverzity v rámci zmlúv a pracovného času by mohli prispieť k tvorbe väčšieho počtu pracovných miest. To by malo ísť ruka v ruke so snahou zlepšiť daňovú sústavu a transformovať neprihlásenú prácu na regulárny pracovný pomer. Takisto je dôležité, aby sa mzdy vyvíjali v súlade s vývojom produktivity.

 

Pritiahnutie väčšieho množstva ľudí na trh práce a zaručenie, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

vzhľadom na rapídny pokles populácie v produktívnom veku by sa Estónsko malo snažiť o zníženie úrovne neaktivity a o udržanie a pritiahnutie ľudí na trh práce. Pre Estónsko je stále nevyhnutné i naďalej zvyšovať účasť žien, starších pracovníkov a nízko kvalifikovaných pracovníkov,

na účely doplnenia najnovšieho zákona o poistení v nezamestnanosti sa zdá byť dôležité posilniť aktívne opatrenia politiky trhu práce s cieľom podporovať aktívne hľadanie práce, poskytnúť nezamestnaným lepší prístup k odbornej príprave a zabezpečiť, aby sa trh práce stal inkluzívnejším. Verejné služby zamestnanosti by mali takisto získavať zo zvýšených zdrojov. Znevýhodnené osoby, ako napríklad dlhodobo nezamestnaní, mladí ľudia, oosby so zdravotným postihnutím a starší uchádzači o prácu, potrebujú osobitnú pozornosť. Medzi výrazné rizikové faktory patrí príslušnosť k národnostnej menšine a neznalosť národného jazyka.

 

Čoraz efektívnejšie investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

s ohľadom na nebezpečenstvo nezrovnalostí musí mať Estónsko odvahu zlepšiť prístup k odbornej príprave pre všetkých zamestnancov, a to najmä pre nízko kvalifikovaných pracovníkov. Obmedzenie predčasného ukončovania školskej dochádzky a zabezpečenie kvality vzdelávania a odbornej prípravy sú konkrétne výzvy. Vybudovanie systému celoživotného učenia musí jasne zaradiť do agendy.

MAĎARSKO

Miera zamestnanosti v Maďarsku je nízka a to najmä v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov, znevýhodnených pracovníkov, žien a starších pracovníkov. Nezamestnanosť zároveň zostáva výrazne pod priemerom EÚ-15. To možno vysvetliť nízkou mierou účasti, t. j. veľkým počtom neaktívnej populácie v produktívnom veku. Medzi strednými a západnými regiónmi, kde sa sústreďuje „moderná ekonomika“, a zvyškom krajiny panuje veľká nevyváženosť v rámci trhu práce. Regionálna a sektorová mobilita je nízka, pričom nepriechodné miesta v rámci zručností odrážajú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a nepostačujúcu odozvu zo strany vzdelávacích a prípravných systémov na potreby trhu práce.

 

Zvýšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov

daňové zaťaženie práce zostáva vysoké a predstavuje prekážku tvorby pracovných miest a je faktorom, ktorý pravdepodobne prispieva k neprihlásenej práci. Vzhľadom na spomalenie hospodárskeho rastu sú navyše potrebné ďalšie snahy o zabezpečenie takého vývoja miezd spolu so sociálnymi partnermi, ktorý by viac podporoval zamestnávanie. Ich hnacím motorom je konkurencieschopnejšia časť hospodárstva, ktorá teda nevedie nevyhnutne k posilneniu schopnosti tvoriť pracovné miesta v slabších častiach hospodárstva.

 

Pritiahnutie väčšieho množstva ľudí na trh práce a zaručenie, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

otázka zdravotného stavu pracovníkov vzbudzuje obavy, čím možno sčasti vysvetliť nízku aktvitu. V tomto smere vzniká potreba politiky, ktorá by podporovala lepšie pracovné podmienky a zlepšila preventívnu i liečebnú zdravotnú starostlivosť. Reformy systémov sociálnych dávok, vrátane nemocenských dávok, by sa mali napĺňať s cieľom zabezpečiť, aby sa práca vyplácala, a aby sa znížil podiel neprihlásenej práce,

to by malo sprevádzať vytvorenie pružnejších pracovných schém priaznivejších pre rodiny vrátane príťažlivejšej práce na čiastočný úväzok najmä pre ženy a starších pracovníkov. Taktiež je potrebné posilnenie preventívnych a aktívnych prostriedkov trhu práce pre nezamestnaných a neaktívnych, a to predovšetkým v najviac znevýhodnených regiónoch. To si vyžaduje moderné verejné služby zamestnanosti, ktoré by podporovali profesijnú a geografickú mobilitu. Nadväzujúc na integračnú stratégiu je potrebné vynaložiť snahu na zlepšenie vyhliadok trhu práce pre rómske obyvateľstvo.

 

Čoraz efektívnejšie investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

je potrebné uskutočniť snahy o vytvorenie stratégií celoživotného učenia a tieto snahy by mali zahŕňať aj opatrenia obmedzujúce predčasné ukončenie školskej dochádzky, podporujúce rovný prístup k vysokoškolskému vzdelaniu a rozširujúce prístup k odbornej príprave najmä pre nízko kvalifikovaných pracovníkov a znevýhodnené osoby. Dôležité je zlepšiť efektívnosť vzdelávacieho systému a zvýšiť jeho pružnosť tak, aby sa lepšie prispôsoboval zručnostiam požadovaným na trhu práce.

LITVA

Miera zamestnanosti v Litve sa nedávno mierne zvýšila, i naďalej však zostáva výrazne pod priemerom EÚ-15. Miera nezamestnanosti sa významne znižuje, ale i tak je výrazne vyššia ako priemer.

 

Zvýšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov

výzvou je ešte stále porovnateľne nízky podiel zamestnania v službách. Napriek snahám o zmiernenie daňového zaťaženia sú nízko platené príjmy stále vysoko zdaňované, čo bráni tvorbe pracovných miest. Sociálni partneri musia zohrať konkrétnu úlohu pri plánovaní a sprevádzaní reštrukturalizácie.

 

Pritiahnutie väčšieho množstva ľudí na trh práce a zaručenie, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

nadväzne na reformu sociálnej podpory a ďalšie snahy o to, aby sa práca oplácala, sa zdá byť dôležité posilniť aktívne politiky trhu práce s cieľom pomôcť nezamestnaným a neaktívnym znova sa zaradiť do pracovného procesu. Lepší prístup k odbornej príprave, podpora pri hľadaní práce, profesijná mobilita a modernizácia verejných služieb zamestnanosti sú kľúčové priority,

Hoci v porovnaní s priemerom EÚ je účasť žien a starších pracovníkov porovnateľne vysoká, odstránenie prekážok brániacich práci na čiastočný úväzok by prispelo k ďalšiemu zvyšovaniu tejto úrovne.

 

Čoraz efektívnejšie investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

na rozvoj celoživotného učenia je potrebné vyvinúť vážne úsilie, a to najmä pre ďalšie zmodernizovanie vzdelávacieho systému, obmedzenie predčasného ukončenia školskej dochádzky a zvýšenie účasti na odbornej príprave predovšetkým v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov. Účasť zamestnávateľov na odbornej príprave vrátane ich prínosu k pokračujúcej odbornej príprave zamestnancov je nízka.

LOTYŠSKO

Zamestnanosť v Lotyšsku sa za posledné dva roky pomerne výrazne zvýšila za podpory silného hospodárskeho rastu. Celková miera zamestnanosti je však pod priemerom EÚ-15. Nezamestnanosť zostáva nad priemerom EÚ-15 s veľkými regionálnymi rozdielmi. V Rige je pritom nedostatok pracovnej sily a kvalifikovaných pracovníkov.

 

Zvýšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov

aby sa dosiahla vyššia tvorba pracovných miest, je potrebné podporovať rozvoj služieb predovšetkým v znevýhodnených regiónoch a riešiť otázku neprihlásenej práce. Podiel neprihlásenej práce znižuje príspevky na sociálne zabezpečenie a vedie k vysokému daňovému zaťaženiu práce.

 

Pritiahnutie väčšieho množstva ľudí na trh práce a zaručenie, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

spojenie minimálnej mzdy s daňovou sústavou a dávkovým systémom by malo byť dostatočne príťažlivé na to, aby ľudia prijali pracovné miesto v oficiálnej ekonomike. Mimoriadnu pozornosť je potrebné venovať tomu, aby ženy mali motiváciu zostávať na trhu práce,

to si vyžaduje aj vyššiu snahu o vytvorenie aktívnych a preventívnych politík trhu práce pre nezamestnaných, a to najmä takých opatrení, ktoré by podporovali hľadanie práce, podnikanie, geografickú mobilitu a lepší prístup k odbornej príprave. Zmodernizovanie verejných služieb zamestnanosti by sa malo považovať za prioritu. Mimoriadnu pozornosť si zasluhuje zabezpečenie spravodlivejšieho a inkluzívnejšieho trhu práce pre mladých ľudí a pre nízko kvalifikovaných pracovníkov. Medzi výrazné rizikové faktory patrí príslušnosť k národnostnej menšine a neznalosť národného jazyka.

 

Čoraz efektívnejšie investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

prekonanie priepasti v oblasti kvalifikácie a kvalifikačných nesúladov je mimoriadna výzva. Je potrebné vynaložiť viac úsilia na zvýšenie prístupu k vzdelaniu, obmedzenie predčasného ukončovania školskej dochádzky a zlepšenie prístupu k odbornej príprave predovšetkým v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov. To by malo byť súčasťou celkovej stratégie zameranej na rozvoj celoživotného učenia.

MALTA

Miera zamestnanosti na Malte je mimoriadne nízka v porovnaní s priemerom EÚ-15. Miera zamestnanosti starších pracovníkov je mimoriadne nízka. Miera zamestnanosti žien je najnižšia v rámci EÚ-25: iba jedna tretina žien v produktívnom veku pracuje. Nezamestnanosť sa za posledné dva roky mierne zvýšila, ale zostáva pod priemerom EÚ-15.

 

Zvýšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov

kľúčové výzvy, ktorým Malta čelí, sú spustenie privatizačného programu so súbežným presunom zamestnancov podľa potrieb a postupné znižovanie administratívnych nákladov a daňového zaťaženia práce. V tomto smere bude dôležité nadviazať na ustanovenia revidovaného zákona o podpore podnikania a sledovať jeho vplyv.

 

Pritiahnutie väčšieho množstva ľudí na trh práce a zaručenie, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

najdôležitejšou úlohou Malty je rozšíriť svoju ponuku pracovnej sily tým, že sa zvýši miera zamestnanosti žien. Nadväzujúc na zrevidovaný zákon o úprave podmienok zamestnávania vzniká potreba ďalších opatrení na zvýšenie účasti žien na oficiálnej ekonomike. K tomu by výrazne prispel zvyšujúci sa počet zariadení poskytujúcich starostlivosť o deti,

reforma daňovej sústavy a dávkového systému sa takisto berie ako hlavná priorita, pretože rozpätie medzi minimálnou mzdou a úrovňou dávok sa považuje za príliš malé na to, aby dostatočne motivovalo vstup do zamestnania. Táto reforma by takisto pomohla pretransformovať neprihlásenú prácu na regulárny pracovný pomer.

 

Čoraz efektívnejšie investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

nízka vzdelanostná úroveň pracovnej sily a kvalifikačné nezrovnalosti vzbudzujú obavy. Vysoká miera ľudí s neukončenou školskou dochádzkou, negramotnosť a počet nízko kvalifikovaných osôb sú mimoriadne znepokojujúce. Kľúčovými prioritami je zvýšenie celkovej vzdelanostnej úrovne, redukcia predčasného ukončovania školskej dochádzky a zvyšovanie účasti na odbornej príprave najmä v prípade nízko kvalifikovaných pracovníkov. Je potrebné uskutočniť snahy začleniť sociálnych partnerov do rozvoja systematickejšieho prístupu k vzdelávaniu a odbornej prípravy.

POĽSKO

Miera zamestnanosti v Poľsku je jedna z najnižších v EÚ-25. Za posledné štyri roky sa situácia na trhu práce zhoršovala. Miera zamestnanosti žien, starších pracovníkov, mladých ľudí a nízko kvalifikovaných pracovníkov je mimoriadne nízka. Miera nezamestnanosti dosahujúca 20 % je na najvyššej úrovni od začiatku hospodárskej transformácie a je najvyššia v EÚ-25.

 

Zvýšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov

akcie, ktoré majú pomôcť vytvoriť prostredie priaznivejšie pre zamestnávanie, a opatrenia zamerané na podporu podnikania sú veľmi dôležité, a to najmä v kontexte reštrukturalizácie,

v nadväznosti na nedávne opatrenia, ktorými sa znížili náklady na prácu nízko kvalifikovaných pracovníkov a mladých ľudí, sa zdá byť dôležité zrevidovať systém daní a dávok, aby sa komplexne vyriešilo vysoké daňové zaťaženie práce najmä nízkopríjmových skupín. To by pomohlo znížiť aj podiel neprihlásenej práce,

sociálni partneri zohrávajú kľúčovú rolu nielen pri udržaní takého rastu miest, ktoré napomáha zamestnávaniu, ale aj pri aktívnej podpore zmeny na podnikovej úrovni a pri umožňovaní pracovnej mobility.

 

Pritiahnutie väčšieho množstva ľudí na trh práce a zaručenie, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

ako súčasť snahy o vytvorenie efektívneho partnerstva pre zamestnávanie na miestnej úrovni a pri rozvoji aktívnych politík trhu práce by Poľsko malo urýchlene založiť nové verejné služby zamestnanosti s postačujúcimi zdrojmi ohľadom financovania, personálneho zabezpečenia, odbornej prípravy a výbavy,

takisto je dôležité, aby reforma rôznych dávkových systémov vrátane dávok pri zdravotnom postihnutí a dávok sociálnej podpory pokračovala s dôrazom na podporu aktívneho hľadania práce a reintegrácie. Znevýhodnení mladí ľudia si zasluhujú mimoriadnu pozornosť. Snaha o odstránenie prekážok brániacich práci na čiastočný úväzok by takisto prispela k udržaniu pracovných príležitostí pre ženy a starších pracovníkov.

 

Čoraz efektívnejšie investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

v nadväznosti na úsilie o vytvorenie koherentnej stratégie celoživotného učenia bude dôležité zabezpečiť, aby systém vzdelávania a odbornej prípravy poskytoval trhu práce nových uchádzačov so zručnosťami potrebnými pre taký pracovný trh, pre ktorý je charakteristická štrukturálna zmena. Mimoriadnu pozornosť bude treba venovať zabezpečeniu rovného prístupu k vzdelaniu a zlepšeniu efektívnosti a kvality vzdelania. Väčšie stimuly investovať do odbornej prípravy a uľahčiť prístup k takejto príprave, ako aj angažovanosť sociálnych partnerov sú kľúčové požiadavky pre vytvorenie stratégie celoživotného učenia.

SLOVINSKO

Miera zamestnanosti v Slovinsku je mierne pod priemerom EÚ-15, je však mimoriadne nízka u starších pracovníkov. Miera nezamestnanosti je výrazne pod priemerom EÚ.

 

Zvýšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov

je potrebné posúdiť interakciu medzi minimálnou mzdou a rôznymi zložkami daňového zaťaženia na prácu s cieľom zvýšiť aktivitu a znížiť podiel neprihlásenej práce. Je dôležité uskutočniť snahy o podporu pružných foriem práce a zároveň udržať vhodnú rovnováhu medzi pružnosťou a istotou.

 

Pritiahnutie väčšieho množstva ľudí na trh práce a zaručenie, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

jasnou prioritou pre Slovinsko je zvýšiť zamestnanosť ľudí starších ako 55 rokov. Ďalšie snahy by sa mali týkať zredukovania systémov predčasného odchodu do dôchodku, zabezpečenia jednotnosti medzi reformou daní a dávkového systému (napr. opatrení zameraných na zníženie neprihlásenej práce a na dôchodkovú reformu), podpory pružných foriem práce a prístupu starších pracovníkov k odbornej príprave,

aby sa práca vyplácala, je dôležité zrevidovať vzájomné pôsobenie nezamestnanosti, sociálnych dávok a minimálnej mzdy s cieľom zvýšiť motiváciu vstúpiť do zamestnania v oficiálnej ekonomike.

Verejné služby zamestnanosti vyvinuli pri implementácii svojho preventívneho prístupu súhrnný model riadenia, i tak však bude ešte potrebné vylepšiť prípravu zamestnancov pracujúcich vo verejných službách zamestnanosti tak, aby dokázali účinne zvládnuť i najťažšie zamestnateľné osoby. Vzťahy medzi súkromnými a verejnými službami zamestnanosti možno zintenzívniť.

 

Čoraz efektívnejšie investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

v nadväznosti na súčasný pokrok a iniciatívy pri vytváraní systémov celoživotného učenia sa javí potrebné zvýšiť podiel dospelej populácie zúčastňujúcej sa ďalšieho vzdelávania a odbornej prípravy. Vzniká potreba primeraných zdrojov a stimulov pre pracovníkov a zamestnávateľov investovať do odbornej prípravy, ako aj jasného definovania úlohy všetkých zúčastnených strán. Zníženie miery predčasného ukončenia školskej dochádzky sa javí byť ako dôležitý problém.

SLOVENSKO

Celková miera zamestnanosti na Slovensku je v porovnaní s priemerom EÚ-15 naďalej nízka. Nezamestnanosť, napriek tomu, že sa znižuje, je i naďalej veľmi vysoká s veľkým podielom dlhodobo nezamestnaných. Miera zamestnanosti žien je nízka a miera zamestnanosti mladých ľudí, nízko kvalifikovaných a starších pracovníkov (najmä žien) je mimoriadne nízka. Regionálna nevyváženosť je významná.

 

Zvýšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov

je dôležité ďalej znižovať vysoké daňové zaťaženie práce, ktoré tvoria najmä príspevky na sociálne zabezpečenie. Sociálni partneri by mali mať odvahu podporovať vyššiu diverzitu v rámci zmlúv a pracovnej doby (napr. odstrániť prekážky brániace práci na čiastočný úväzok), aby vznikalo viac pracovných príležitostí a uľahčila sa pracovná mobilita.

 

Pritiahnutie väčšieho množstva ľudí na trh práce a zaručenie, aby práca predstavovala skutočnú možnosť pre všetkých

dôležité je účinne pokračovať pri odstraňovaní pascí nezamestnanosti a neaktivity a transformácii neprihlásenej práce na zamestnanie nadviazaním na prebiehajúce reformy daňovej sústavy a dávkového systému. Uskutočnenie a vplyv reforiem sa musia správne monitorovať,

okrem úsilia zameraného na to, aby sa oplácalo pracovať, je potrebné i naďalej venovať osobitnú pozornosť zvyšovaniu účasti starších pracovníkov na zamestnanosti, a to najmä formou vykonávania pracovnoprávnych predpisov a dôchodkovej reformy, prostredníctvom pružnejších foriem práce a rozsiahlejšieho využívania práce na čiastočný úväzok. To by pomohlo aj zvýšeniu účasti žien,

financovanie aktívnej politiky trhu práce a podiel ľudí zúčastnených na aktívnych opatreniach by sa mal postupne z nízkej úrovne zvyšovať. Je dôležité, aby sa trh práce stal inkluzívnejší a aby sa uskutočnili reformy, ktoré by si vynútili aktívne hľadanie práce. To si vyžaduje modernú aktívnu politiku trhu práce, lepší prístup nezamestnaných a neaktívnych k odbornej príprave a moderné verejné služby zamestnanosti, ktoré by zabezpečili širšie pokrytie populácie. Viac pozornosti si vyžadujú aj ohrozené skupiny (dlhodobo nezamestnaní, mladí ľudia, osoby so zdravotným postihnutím, starší pracovníci) a znevýhodnené regióny. Nová priorita venovaná integrácii rómskeho obyvateľstva sa musí rýchlo premietnuť do činov.

 

Čoraz efektívnejšie investovanie do ľudského kapitálu a celoživotného učenia

znepokojujúco vysoká miera nezamestnanosti mladých ľudí ukazuje na potrebu preklenutia rozdielov medzi kvalifikáciou získanou podľa pôvodného vzdelania a kvalifikáciou potrebnou pre uplatnenie sa na trhu práce. Ekonomická reštrukturalizácia, nezrovnalosti medzi regiónmi a kvalifikáciami si takisto vyžadujú väčšiu podporu pre profesijnú a geografickú mobilitu počas života,

väčšie stimuly investovať do odbornej prípravy a uľahčiť prístup k takejto príprave sú kľúčové požiadavky pre vytvorenie stratégie celoživotného učenia. Existuje potreba podporovať investície do ľudského kapitálu a propagovať celoživotné učenie sa prostredníctvom reformy vzdelávacieho systému a prehodnotením prínosu jednotlivcov, podnikov a spoločnosti ako takej.


Top