This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Gender equality in the labour market
Rodová rovnosť na trhu práce
Rodová rovnosť na trhu práce
Cieľom tejto smernice je konsolidovať niekoľko smerníc o rodovej rovnosti, a to zjednodušením, zmodernizovaním a zlepšením právnych predpisov Európskej únie (EÚ) v oblasti rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami v zamestnaní.
Rovnosť medzi mužmi a ženami je základnou zásadou práva EÚ, ktorá sa vzťahuje na niekoľko aspektov života v spoločnosti vrátane sveta práce.
Rovnosť v zamestnaní a pracovné podmienky
Smernicou sa zakazuje priama* alebo nepriama diskriminácia* medzi mužmi a ženami, pokiaľ ide o podmienky:
Okrem toho sa v článku 157 Zmluvy o fungovaní Európskej únie zakazuje diskriminácia z dôvodu pohlavia, pokiaľ ide o odmenu za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty. Táto zásada sa takisto vzťahuje na systémy klasifikácie zamestnaní, ktoré sa používajú na stanovenie odmeny.
Rozdielne zaobchádzanie s mužmi a ženami však môže byť vo výnimočných prípadoch odôvodnené, ak z dôvodu povahy určitých príslušných pracovných činností sú prijaté opatrenia legitímne a primerané.
Členské štáty EÚ musia podnecovať zamestnávateľov k tomu, aby bojovali proti diskriminácii (priamej aj nepriamej) na základe pohlavia a najmä proti obťažovaniu* a sexuálnemu obťažovaniu*.
Rovnosť v oblasti sociálnej ochrany
So ženami a mužmi sa zaobchádza rovnako v rámci zamestnaneckých systémov sociálneho zabezpečenia, najmä pokiaľ ide o:
Táto zásada sa vzťahuje na celé pracujúce obyvateľstvo vrátane:
Materská, otcovská dovolenka a rodičovská dovolenka z dôvodu osvojenia
Na konci materskej, otcovskej dovolenky a rodičovskej dovolenky z dôvodu osvojenia majú zamestnanci právo:
Ochrana práv
Členské štáty musia pre zamestnancov, ktorí boli obeťami diskriminácie, zaviesť opravné prostriedky, ako sú zmierovacie a súdne konania. Členské štáty okrem toho prijmú nevyhnutné opatrenia na ochranu zamestnancov a ich zástupcov proti nepriaznivému zaobchádzaniu zo strany zamestnávateľa v reakcii na sťažnosť v rámci podniku alebo na akékoľvek právne konanie.
Musia zaviesť sankcie a možnosti nápravy alebo náhrady v súvislosti s utrpenou škodou.
V prípade právneho konania sa dôkazné bremeno delí medzi osobu, ktorá podáva sťažnosť z dôvodu diskriminácie, a stranu, ktorá je z diskriminácie obvinená. Ak navrhovateľ predloží súdu skutočnosti, ktoré môžu nasvedčovať diskriminácii (napr. všetky ženy v spoločnosti majú nižšie platy ako muži), potom musí žalobca dokázať, že nedošlo k porušeniu zásady rovnakého zaobchádzania (napr. ich pracovné miesta sa líšia alebo pracujú na čiastočný úväzok).
Je potrebné uviesť, že kapitola III (Prostriedky nápravy a presadzovanie ) smernice (EÚ) 2023/970 o pravidlách transparentnosti odmeňovania v súvislosti s rovnakými odmenami za rovnakú prácu (pozri súhrn) sa vzťahuje na konania týkajúce sa akéhokoľvek práva alebo povinnosti, ktoré sa týkajú zásady rovnakej odmeny stanovenej v článku 4 smernice 2006/54/ES. Napriek tomu, že právo na rovnaké odmeny pre ženy a mužov za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty je zakotvené v článku 157 Zmluvy o fungovaní Európskej únie a v smernici 2006/54/ES, je uplatňovanie a presadzovanie zásady náročné. Pravidlá stanovené v smernici (EÚ) 2023/970 sa budú uplatňovať od 7. júna 2026.
Podpora rovnakého zaobchádzania
Členské štáty vymenujú orgány, ktorých úlohou je presadzovať, analyzovať a monitorovať rovnaké zaobchádzanie, aby sa zabezpečilo dodržiavanie právnych predpisov, a poskytovať nezávislú podporu obetiam diskriminácie.
Smernica mala byť transponovaná do vnútroštátnych právnych predpisov do 15. augusta 2008.
Smernicou 2006/54/ES sa revidovalo a nahradilo niekoľko smerníc (75/117/EHS, 76/207/EHS, 2002/73/ES, 86/378/EHS, 96/97/ES, 97/80/ES a 98/52/ES) aj ich následné zmeny.
Ďalšie informácie:
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/54/ES z 5. júla 2006 o vykonávaní zásady rovnosti príležitostí a rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami vo veciach zamestnanosti a povolania (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 204, 26.7.2006, s. 23).
Pozri konsolidované znenie.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/970 z 10. mája 2023, ktorou sa posilňuje uplatňovanie zásady rovnakej odmeny pre mužov a ženy za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty prostredníctvom transparentnosti odmeňovania a mechanizmov presadzovania (Ú. v. EÚ L 132, 17.5.2023, s. 21).
Posledná aktualizácia 26.05.2023