EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005AE0377

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Oznámenie Komisie pre Radu, Európsky parlament a Európsky hospodársky a sociálny výbor – Posilňovanie dôveryhodnosti elektronických trhov medzi podnikmi („business-to-business“) KOM(2004) 479 v konečnom znení

Ú. v. EÚ C 255, 14.10.2005, p. 29–32 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

14.10.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 255/29


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému Oznámenie Komisie pre Radu, Európsky parlament a Európsky hospodársky a sociálny výbor – Posilňovanie dôveryhodnosti elektronických trhov medzi podnikmi („business-to-business“)

KOM(2004) 479 v konečnom znení

(2005/C 255/04)

Komisia sa 14. júla 2004 podľa článku 262 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva rozhodla konzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom navrhovanú tému.

Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu, ktorá bola poverená prípravou prác výboru v danej veci, prijala svoje stanovisko dňa 16. marca 2005. Spravodajcom bol pán Lagerholm.

Na svojom 416. plenárnom zasadnutí konanom 6. a 7. apríla 2005 (schôdzi zo 6. apríla) prijal Európsky hospodársky a sociálny výbor počtom 131 hlasov za, pričom 4 členovia sa hlasovania zdržali nasledujúce stanovisko:

1.   Zhrnutie

1.1

Komisia predložila oznámenie o posilnení dôveryhodnosti elektronických trhov medzi podnikmi (tzv. „business-to-business“, ďalej len ako „B2B“). Výbor zastáva názor, že:

správa sa vo všeobecnosti vzťahuje na dôležité otázky o akceptovaní elektronických trhov, pričom tieto otázky spracúva vyvážene,

výbor by však chcel zdôrazniť, že toto nie je jediná aktivita, ktorú treba realizovať. Do určitej miery je tiež pochopiteľné, že reakcia trhu je pomerne zdržanlivá. Predovšetkým rozvinutejšie formy elektronických trhov sa odlišujú od tradičných modelov obchodovania malých a stredných podnikov (MSP),

pri pohľade na cezhraničný obchod existujú iné prekážky, ktoré sú oveľa závažnejšie.

2.   Oznámenie Komisie

2.1

Oznámenie Komisie je do značnej miery postavené na práci odbornej skupiny zloženej aj zo zástupcov priemyslu a poskytovateľov elektronických trhov („odborná skupina“) (1). Oznámenie reaguje na potrebu posilniť dôveryhodnosť elektronických trhov B2B s cieľom znížiť hospodárske riziká vyplývajúce z nečestných alebo nelegálnych obchodných postupov vyskytujúcich sa na týchto trhoch. Elektronické trhy B2B majú potenciál zvyšovať efektívnosť znižovaním nákladov na transakcie a zintenzívnením hospodárskej súťaže, ale pozitívne aspekty tohto zvyšovania efektívnosti závisia vo veľkej miere na ochote podnikov participovať na týchto trhoch. Komisia plánuje podniknúť nasledovné kroky s cieľom odstrániť potenciálne bariéry pri využívaní elektronických trhov B2B vyplývajúce z nedostatku dôvery:

analyzovať existujúcu národnú legislatívu vzťahujúcu sa na nečestné obchodné praktiky na trhoch B2B – v úzkej spolupráci s členskými štátmi,

podporovať zainteresované strany pri dohode o kódexe správania alebo jeho revízii s cieľom ďalšieho posilnenia korektných obchodných zásad na elektronických trhoch B2B, ako bolo uvedené v tomto oznámení,

iniciovať štúdiu o hospodárskych dopadoch elektronických trhov B2B na konkurencieschopnosť a produktivitu podnikov v EÚ, s osobitným zameraním na analýzu priamych a nepriamych nákladov a prínosov vzniknutých na strane účastníkov elektronických trhov. Výsledky tejto štúdie budú prediskutované so zainteresovanými stranami,

poskytnúť koherentné informácie o uplatňovaní existujúcich pravidiel hospodárskej súťaže na elektronických trhoch B2B s cieľom poskytnúť návod podporujúci konanie v prospech hospodárskej súťaže.

2.2

Oznámenie podnieti intenzívnejší dialóg medzi zainteresovanými stranami zapojenými do elektronických trhov B2B vzhľadom na rešpektovanie zásad korektného obchodovania a bezpečnostných požiadaviek. V dôsledku toho by mali byť odstránené potenciálne prekážky účasti na uvedených elektronických formách obchodovania. Orgány Komisie budú pravidelne predkladať správy o pokroku dosiahnutom prostredníctvom európskeho portálu elektronických trhov.

3.   Definícia elektronických trhov B2B (Business-to-Business Electronic Markets)

3.1

Elektronické trhy B2B možno definovať ako obchodné platformy na báze internetu, na ktorých si podniky vymieňajú tovar a služby. Vychádzajúc zo širšej definície možno elektronické trhy B2B rozčleniť na nasledovné kategórie podľa rôznych ponúkaných funkcií transakcií:

Elektronické „vývesky“ (tzv. „pin boards“ alebo „message boards“), ktoré sú najjednoduchším druhom elektronických trhov a ponúkajú len obmedzené funkcie transakcií. Príprava transakcií je možná poskytnutím príležitosti oznámiť špecifické želanie kúpiť alebo predať určitý tovar alebo službu,

výmenné burzy, ktoré predstavujú rozšírenie vývesiek. Spravidla ponúkajú mechanizmy spájajúce kupujúcich a predávajúcich, kontrolujú ich interakcie a umožňujú im rokovať prostredníctvom platformy,

elektronické trhy na báze katalógov, ktoré poskytujú kombinovaný katalóg zložený s katalógov rozličných predávajúcich,

aukčné služby predstavujúce formálne procedúry cenotvorby dohodou podporované na internetovej obchodnej platforme, na ktorej sú predajné aukcie iniciované predávajúcim s cieľom predať produkty alebo služby za čo najvyššiu cenu. Tzv. „obrátené“ aukcie (nazývané aj „obstarávacie aukcie“) sú iniciované kupujúcim s cieľom obdržať produkty a služby za čo najnižšiu cenu.

Počet aktívnych elektronických trhov sa v priebehu času mení a nie je stabilný. Odhaduje sa, že momentálne je na celom svete aktívnych okolo 1 000 elektronických trhov, čo je o 20 % menej než pred dvoma rokmi [SEC(2004) 930].

4.   Všeobecné poznámky

4.1

Oznámenie Komisie sa vzťahuje na oblasť „Posilnenie dôveryhodnosti elektronických trhov medzi podnikmi (Business to Business Electronic Markets)“. Elektronické trhy sú dôležitou súčasťou všeobecnejšej oblasti elektronického podnikania, na ktorú sa zameriavajú nasledovné všeobecné poznámky.

4.1.1

Dobre fungujúce elektronické trhy prispievajú v zásade k efektívnejšiemu obchodnému prostrediu. Z dlhodobého hľadiska je to prospešné pre európske hospodárstvo aj pre zamestnanosť. Intenzívnejšia hospodárska súťaž bude na európske hospodárstvo pôsobiť stimulujúco smerom k zvýšeniu efektívnosti. EHSV preto podporuje opatrenia prospešné pre rozvoj elektronického obchodovania. Tento názor bol uvedený aj v predchádzajúcich vyjadreniach.

4.1.2

Vo svojom stanovisku k navrhnutej smernici o určitých právnych aspektoch elektronického obchodovania (2) výbor zistil, že nejasný právny rámec znemožňuje, resp. obmedzuje elektronické obchodovanie. Predložené oznámenie má za cieľ zredukovať túto nejasnosť, čo EHSV víta.

4.1.3

EHSV uviedol vo svojich stanoviskách k oznámeniam Komisie nazvaným „Pomoc MSP pri prechode na digitalizáciu“ (3) a „Prispôsobenie politiky elektronického obchodovania v meniacom sa prostredí: Skúsenosti z iniciatívy prechodu na digitalizáciu a budúce výzvy“ (4) svoje pripomienky k snahe Komisie stimulovať elektronický obchod. Tieto pripomienky sú v zásade stále platné.

4.1.4

Pre podnikateľský a verejný sektor má elektronické obchodovanie veľký význam. Otvára možnosti zvýšenia konkurencieschopnosti, obchodovania v rámci jednotného trhu a rovnosť šancí pre malé a stredné podniky (MSP). Je dôležité podporovať používanie tejto novej technológie, predovšetkým u MSP. Výbor víta a podporuje prácu Komisie v tejto oblasti.

4.1.5

Výbor tiež víta zistenia odbornej skupiny týkajúce sa internetových obchodných platforiem B2B. Táto skupina vykonala dôkladnú prácu pri identifikácii problémov, zdá sa však, že nezaujíma jasné stanovisko v otázke, do akej miery si MSP uvedomujú prínos elektronických trhov. Na strane 10 sa tvrdí, že „vo všeobecnosti si MSP sú vedomé výhod elektronického obchodovania a sú o nich presvedčené“, na strane 11 sa uvádza, že „MSP ešte stále váhajú s plným angažovaním sa v oblasti elektronického obchodu“, čoho príčinou je vraj „neuvedomovanie si rizík a prínosov“. Je však dôležité rozlišovať medzi elektronickým podnikaním (tzv. e-business) a elektronickým obchodovaním (tzv. electronic trade). Možno vyvodiť závery, že MSP sú si vedomé všeobecných možností využitia informačných technológií, no konkrétnejšie formy elektronického obchodovania im ešte stále nie sú dostatočne známe.

4.1.6

Hoci MSP si uvedomujú možnosti elektronického podnikania a mnohé MSP sú na vedúcich pozíciách čo sa jeho využívania týka, stále pretrvávajú problémy zabraňujúce plnej účasti väčšiny MSP na „spoločnosti elektronického podnikania“. Tieto problémy sú všeobecnejšieho charakteru a neobmedzujú sa len na elektronické obchodovanie. Sú však tiež podstatné pre túto oblasť.

MSP majú tendenciu zameriavať sa na bezprostredné problémy. Váhajú s investíciami do technológií a postupov, ktoré nemajú okamžitý prínos,

nedostatok riešení navrhnutých a vyvinutých špeciálne pre MSP. MSP nemajú rovnaké požiadavky ako väčšie spoločnosti a zdá sa, že konzultanti sú pre MSP príliš drahí, a preto tieto podniky nemôžu využiť existujúce riešenia,

MSP často nemajú špecialistov potrebných pre mnohé so softwarových balíkov a ani pre vývoj vlastných rozhraní pre štandardizovaný software,

mnohé veľké podniky od svojich dodávateľov vyžadujú, aby zaviedli určitý software ako podmienku preto, aby sa stali, resp. aby naďalej mohli zostať dodávateľmi. MSP sa tak dostávajú do veľmi ťažkej situácie, pretože si často nemôžu dovoliť, resp. nie sú schopné poradiť si s komplexnou technickou situáciou, ku ktorej prichádza, ak viacero ich zákazníkov požaduje vlastné špecifické riešenia. Toto možno tiež vnímať ako problém v dôsledku chýbajúcich všeobecných štandardov,

elektronické podnikanie vytvára v ekonomike podmienky, ktoré sú prospešné pre väčšie spoločnosti alebo spôsobuje regresívne účinky popísané vyššie. MSP nemôžu vytvoriť vlastné pravidlá. Náklady na zavedenie podpory sú viac-menej nezávislé od veľkosti spoločnosti. Môže sa teda stať, že MSP budú nútené zaviesť viacero rôznych riešení, pričom veľká spoločnosť bude mať len jedno.

4.1.6.1

Komisia má viacero iniciatív na podporu MSP pri využívaní elektronického podnikania. Výbor tieto iniciatívy podporuje a navrhuje Komisii, aby pridala alebo posilnila iniciatívy, ktoré by riešili špecifické potreby MSP vzhľadom na adaptovaný software a štandardy.

4.1.7

EHSV by chcel osobitne poukázať na potrebu stimulovať záujem na strane MSP o informácie, ako sa zapojiť do elektronického podnikania. Oblasť elektronického podnikania a obchodovania sa rýchlo vyvíja. Je preto dôležité podporiť potenciál celoživotného vzdelávania v MSP.

4.1.7.1

To je v súlade s odporúčaniami stanoviska Komisie o celoživotnom vzdelávaní (5), ktoré bolo schválené prednedávnom. V tomto stanovisku EHSV odporúča posilniť programy celoživotného vzdelávania zamerané na občanov v produktívnom veku, čím sa dosahuje bezprostredné prepojenie medzi týmito programami a cieľom vytvoriť hospodárstvo založené na vedomostiach. EHSV prisudzuje osobitnú dôležitosť tomu, aby MSP mali prístup k programu.

5.   Špecifické poznámky

5.1   Internetové obchodné platformy B2B

5.1.1

Odborná skupina v záverečnej správe rozlišovala medzi rôznymi formami obchodných platforiem. Výbor podporuje názor odborníkov, že „neboli by vhodné sústrediť sa len na elektronické trhy“. Existujú mnohé rôzne spôsoby účasti na „spoločnosti elektronického podnikania“. Rôzne podniky majú rôzne potreby a rôzne obchodné zásady. Ako poznamenala odborná skupina, „keďže väčšina problémov MSP sa vzťahuje na elektronické trhy, a v ich rámci predovšetkým na ‚obrátené’ aukcie, bolo tejto špecifickej forme internetových obchodných platforiem B2B ... venovaná najväčšia pozornosť.“

5.1.2

Výbor by však v tomto okamžiku chcel upozorniť na prebiehajúcu implementáciu dvoch smerníc na národnej legislatívnej úrovni, ktoré sa týkajú verejného obstarávania. Tieto dve smernice otvárajú nové možnosti elektronického obstarávania a pre podnikateľskú sféru je pravdaže veľmi dôležité – napriek tomu, že možno vnímať určité rozdiely v implementácii rôznych krajín – že verejné obstarávanie môže stimulovať používanie nových elektronických prostriedkov. Komisia aj iniciovala „akčný plán pre implementáciu právneho rámca pre elektronické verejné nákupy“, čo zohráva významnú úlohu pri oboznamovaní MSP s elektronickým podnikaním.

5.1.3

Výbor sa stotožňuje s názorom, že elektronické trhy majú špecifický potenciál, ktorý by mal byť využitý. Oznámenie je preto vítané. Výbor však zastáva názor, že nedostatok dôvery – napriek tomu, že má dosť veľkú váhu – nie je jediným dôvodom pre váhavý prístup MSP k elektronickým trhom alebo koniec koncov aj všeobecnejšieho konceptu internetových obchodných platforiem B2B.

5.1.3.1

Ako uvádza odborná skupina, „politika pre oblasť podnikania môže zohrávať užitočnú úlohu pri pomoci MSP adaptovať sa na nové výzvy internetových obchodných platforiem pomocou podpory transparentnosti trhu, interoperability a korektnosti. ... verejné orgány by nemali podporovať špecifické formy elektronického podnikania, ale mali by zostať neutrálne s ohľadom na rôzne distribučné kanály a rôzne funkcie v oblasti internetových obchodných platforiem. … Potreba ďalších opatrení bola identifikovaná predovšetkým v oblastiach zvyšovania povedomia, transparentnosti trhu, štandardizácie a dôveryhodnosti.“

5.1.3.2

Internetové obchodné platformy B2B musia byť vo všeobecnosti naplnené informáciami z MSP. Čím pokročilejšie, tým väčšia je potreba štandardov. Tieto štandardy ešte ani zďaleka nie sú dokončené, a keď sa dokončia, je potrebné vytvoriť aj špeciálny software prispôsobený potrebám MSP, aby ich mohli aplikovať.

5.1.3.3

Nedostatok štandardov nie je len technickou otázkou, ale vzťahuje sa aj na rozhranie človek/stroj. Vzhľadom na množstvo obchodných platforiem a okrem toho aj na problematiku viacjazyčnej komplexnosti, je pochopiteľné, že MSP sú pri využívaní váhavé. Túto oblasť budú musieť preskúmať orgány vytvárajúce štandardy ako aj Komisia, predovšetkým keď jej cieľom je podporiť cezhraničný obchod. Týka sa to taktiež tvorby štandardov pre klasifikáciu výrobkov alebo služieb a formulácie v prípadoch, kde EHSV podporuje pretrvávajúce úsilie v CEN/ISSS.

5.1.3.4

Do určitej miere majú MSP problém zúčastňovať sa elektronických aukcií a iných elektronických trhov kvôli objemom požadovaným v tendri. MSP majú limitovaný potenciál dodávať veľké objemy. Najmä v oblasti verejného obstarávania to predstavuje problém, ktorý by si zaslúžil pozornosť.

5.1.3.5

Ďalšie oblasti, ktoré by mohli vytvoriť prekážky pri využívaní internetových obchodných platforiem, sú rôzne národné právne systémy a rôzny stav implementácie smerníc EÚ. Z hľadiska harmonizácie je poľutovaniahodné, že mnohé smernice umožňujú vytvorenie národných alternatív, pričom hlavným problémom je elektronický podpis. Výbor víta a veľmi podporuje iniciatívu Komisie analyzovať existujúcu legislatívu.

5.2   Elektronické trhy vrátane elektronických aukcií

5.2.1

Rôzne internetové obchodné platformy B2B sú vhodné pre rôzne účely. Elektronické trhy majú tendenciu k „najnižším cenám“. V mnohých prípadoch to však nie je najdôležitejší faktor. Dodávka „just in time“, servisné náklady a náklady na užívateľské prispôsobenie sú rovnako dôležité – ak nie ešte dôležitejšie. Tieto faktory sa dajú len veľmi ťažko zahrnúť do viac-menej automatizovaných elektronických trhov, čo by mohlo čiastočne vysvetliť pomerne nízku akceptáciu výraznejšie automatizovaných elektronických trhov.

5.2.2

MSP si často nekonkurujú primárne len „najnižšou cenou“, ale aj flexibilitou a užívateľským prispôsobením. Pre MSP sú dôležité osobné vzťahy. Využívanie elektronických trhov predstavuje novú „podnikateľskú kultúru“, na ktorú MSP často nie sú prispôsobené. Anonymita internetu môže MSP odradiť. Je celkom možné, že tieto psychologické dôvody môžu zohrávať významnú úlohu pri váhavosti využívať rozvinutejšie elektronické trhy. Kódexy správania musia zohľadniť tieto okolnosti.

5.2.3

V diskusii o pravidlách hospodárskej súťaže pre elektronické trhy B2B sa poukazuje na obavu, že „takzvané sieťové účinky“ môžu viesť k dominantnej pozícii operátora siete. Je diskutabilné, do akej miery je táto obava oprávnená. Zdá sa, že riziko zneužívania takejto dominantnej pozície je vo väčšine prípadov obmedzené. Výbor však podporuje Komisiu v tom, aby tejto otázke venovala aj naďalej patričnú pozornosť, aby bolo možné zistiť prípadné zneužitie vyplývajúce z významnej sily, ale zároveň zastáva názor, že by v tomto ohľade nemali byť zavedené špecifické nariadenia pre elektronické trhy. Nariadenia pre elektronické trhy by mali v čo najväčšej miere zodpovedať pravidlám pre tradičné trhy. Pravidlá a smernice musia byť neutrálne z hľadiska technológií a mechanizmu dodávky služieb.

5.3   Dôveryhodnosť

5.3.1

Výbor podporuje Komisiu, ktorá odporúča zainteresovaným stranám, aby sa dohodli na kódexe správania alebo na jeho revízii. Výbor chce tiež podporiť myšlienky predložené odbornou skupinou, týkajúce sa používania kontrolného zoznamu.

5.3.2

Komisia v Oznámení (strana 4) uvádza, že mnohé podniky pravdepodobne „dokážu len s problémami rozlišovať medzi zmenou trhovej sily, ktorá musí byť z ekonomických dôvodov akceptovaná, a nekalými praktikami, ktoré nie sú v súlade s právnymi predpismi kódexu správania“. Keď sa zavádzajú nové obchodné modely, často nejaký čas potrvá, kým sa trh prispôsobí. Poznámka Komisia určite platí, a preto by sa mal väčší dôraz klásť na vysvetľovanie nových trhových mechanizmov.

5.3.3

Hoci niektorí dodávatelia sa môžu stavať negatívne k tzv. „obráteným“ aukciám, je táto forma nástrojom s veľkým potenciálom pre komodity (výrobky definované s mimoriadnou presnosťou a nízkym stupňom obsahu služieb a malou možnosťou pre tvorbu značky). Výbor súhlasí s Komisiou, že musia byť zavedené prísnejšie pravidlá pre tento druh aukcií, či už v elektronickej alebo akejkoľvek inej forme.

5.3.4

Problematika dôveryhodnosti má mnoho dimenzií:

dôvera v koncepciu trhu a presvedčenie, že táto koncepcia trhov je pre môj podnik prínosom,

dôvera v špecifický trh ako taký a presvedčenie, že je „najlepším“ trhom pre moje účely,

dôvera, že neexistuje „text medzi riadkami“ (skryté pravidlá),

dôvera v pravidlá trhu a že všetci účastníci ich rešpektujú,

dôvera v podpornú technológiu, vrátane bezpečnosti,

dôvera v prístup k relevantným informáciám o kupujúcom alebo predávajúcom,

dôvera, že relevantné dimenzie sú dimenziami definujúcimi výsledok.

Do úvahy je potrebné zobrať tieto a iné rámcové podmienky dôveryhodnosti.

5.4

Súhrnne vyjadrené vyjadruje Výbor súhlas so všetkými podstatnými témami a závermi oznámenia. Výbor však považuje za dôležité poukázať na to, že toto oznámenie by mohlo byť dôležitým alebo dokonca nevyhnutným krokom pri podpore používania internetových obchodných platforiem B2B, a predovšetkým elektronických trhov, no zároveň to nie je jediný potrebný krok. Štandardy, vhodný software, budovanie povedomia, národná a európska legislatíva sú ďalšími oblasťami.

V Bruseli 6. apríla 2005

Predsedníčka

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Anne-Marie SIGMUND


(1)  Záverečná správa odbornej skupiny o internetových obchodných platformách B2B:

http://europa.eu.int/comm/enterprise/ict/policy/b2b/wshop/fin-report.pdf

(2)  Ú. v. ES C 169, 16.6.1999.

(3)  Ú. v. ES C 80, 3.4.2002.

(4)  Ú. v. EÚ C 108, 30.4.2004.

(5)  Ú. v. EÚ C 133, 6.6.2003.


Top