Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europejska współpraca na rzecz młodzieży (2010–2018)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Europejska współpraca na rzecz młodzieży (2010–2018)

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rezolucja w sprawie odnowionego systemu unijnej współpracy na rzecz młodzieży

JAKIE SĄ CELE REZOLUCJI?

W rezolucji określono odnowione ramy lepszej współpracy na rzecz młodzieży między państwami UE w latach 2010–2018. Dokument nawiązuje do pierwszych ram przyjętych w 2002 r. na lata 2002–2009.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Głównym celem odnowionych ram, inaczej zwanych strategią UE na rzecz młodzieży, jest poprawa skuteczności obecnej współpracy i wprowadzonych w życie działań oraz zapewnienie młodzieży w UE dodatkowych korzyści.

Strategia skupia się w głównej mierze na 2 celach:

  • stwarzaniu większych, a przy tym równych szans młodzieży w dziedzinie edukacji i na rynku pracy,
  • promowaniu aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu społecznym.

Cele te należy osiągnąć przez promowanie dialogu między młodzieżą a osobami formułującymi politykę, co przyczyni się do zwiększenia aktywności obywatelskiej, sprzyjania integracji społecznej i zapewnienia włączenia młodzieży w kreowanie polityki unijnej.

W związku z tym w następujących 8 obszarach promowane są konkretne inicjatywy skierowane do młodzieży oraz inicjatywy włączające problematykę młodzieżową do innych obszarów polityki:

  • kształcenie i szkolenie,
  • zatrudnienie i przedsiębiorczość,
  • zdrowie i dobra kondycja,
  • zaangażowanie młodzieży w proces demokratyczny i życie społeczne w kontekście określonego usystematyzowanego dialogu na szczeblu UE,
  • wolontariat,
  • włączenie społeczne,
  • młodzież i świat – działania mające na celu wsparcie młodzieży w działalności poza UE lub zwiększenie jej zaangażowania w takich obszarach, jak zmiany klimatu, współpraca międzynarodowa i prawa człowieka,
  • kreatywność i kultura.

Rola państw UE i Komisji Europejskiej

W rezolucji wzywa się Komisję Europejską oraz państwa UE do przyjęcia środków pomagających zrealizować cele strategii na rzecz młodzieży. Działania w tych obszarach muszą być realizowane z zastosowaniem otwartej metody koordynacji, która wymaga woli politycznej państw UE oraz konkretnych metod pracy.

Główne instrumenty wykonawcze strategii UE na rzecz młodzieży są następujące:

  • wzajemne uczenie się od siebie państw UE,
  • bazowanie na faktach,
  • monitoring i sprawozdawczość,
  • dialog z młodzieżą oraz
  • mobilizowanie programów unijnych, takich jak program Erasmus+.

W strategii UE na rzecz młodzieży zachęcono je także do uwzględniania problematyki młodzieżowej w innych obszarach polityki mających wpływ na życie młodzieży, takich jak zatrudnienie młodzieży (w tym gwarancja dla młodzieży) i włączenie społeczne (Europejska platforma współpracy w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym).

KONTEKST

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rezolucja Rady z dnia 27 listopada 2009 r. w sprawie odnowionych ram europejskiej współpracy na rzecz młodzieży (2010–2018) (Dz.U. C 311 z 19.12.2009, s. 1–11)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie planu prac Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2016–2018 (Dz.U. C 417 z 15.12.2015, s. 1–9)

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie przeglądu usystematyzowanego dialogu, obejmującego włączenie społeczne młodzieży (Dz.U. C 183 z 14.6.2014, s. 1–4).

Rezolucja Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie z dnia 20 maja 2014 r. w sprawie planu prac Unii Europejskiej na rzecz młodzieży na lata 2014–2015 (Dz.U. C 183 z 14.6.2014, s. 5–11).

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017

Top