Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D2174

    Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2017/2174 (2017. gada 20. novembris), ar ko attiecībā uz veselības sertifikātu bišu un kameņu tirdzniecībai groza Padomes Direktīvas 92/65/EEK E pielikumu (izziņots ar dokumenta numuru C(2017) 7588) (Dokuments attiecas uz EEZ. )

    C/2017/7588

    OV L 306, 22.11.2017, p. 28–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021; Iesaist. atcelta ar 32016R0429

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/2174/oj

    22.11.2017   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 306/28


    KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2017/2174

    (2017. gada 20. novembris),

    ar ko attiecībā uz veselības sertifikātu bišu un kameņu tirdzniecībai groza Padomes Direktīvas 92/65/EEK E pielikumu

    (izziņots ar dokumenta numuru C(2017) 7588)

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes 1992. gada 13. jūlija Direktīvu 92/65/EEK, ar ko paredz dzīvnieku veselības prasības attiecībā uz tādu dzīvnieku, spermas, olšūnu un embriju tirdzniecību un importu Kopienā, uz kuriem neattiecas dzīvnieku veselības prasības, kas paredzētas īpašos Kopienas noteikumos, kuri minēti Direktīvas 90/425/EEK A(I) pielikumā (1), un jo īpaši tās 22. panta pirmo daļu,

    tā kā:

    (1)

    Direktīvas 92/65/EEK E pielikuma 2. daļā ir noteikts veselības sertifikāta paraugs Savienības iekšējai tirdzniecībai ar dzīvām bitēm (Apis mellifera) un kamenēm (Bombus spp.). Minētajā sertifikātā ir noteiktas dzīvnieku veselības prasības, tostarp arī saistībā ar mazās stropu vaboles (Aethina tumida) un Tropilaelaps ģints ērces (Tropilaelaps spp.) sastopamību, kas piemērojamas gan bitēm, gan kamenēm.

    (2)

    Saskaņā ar minētā veselības sertifikāta paraugā noteiktajām prasībām bites un kamenes ir atļauts pārvietot vienīgi no apgabaliem ar vismaz 100 km rādiusu, kuros nav noteikti nekādi ierobežojumi sakarā ar iespējamu vai apstiprinātu šo patogēnu sastopamību.

    (3)

    Pamatojoties uz informāciju, kas saņemta no Itālijas kompetentajām iestādēm par to pieredzi saistībā ar mazās stropu vaboles sastopamību medus bišu saimēs Itālijā, kopš tika pieņemts Komisijas Īstenošanas lēmums 2014/909/ES (2) ar mērķi novērst mazās stropu vaboles izplatīšanos no skartajiem Itālijas reģioniem, varētu šķist, ka šīs prasības nav samērīgas ar skartā biškopības sektora apsaimniekošanu ilgstošu periodu pēc minētā atgadījuma konstatēšanas.

    (4)

    Proti, šajās prasībās nav ņemts vērā, ka var būt tādi apgabali, kuri šiem atgadījumiem ir tuvāk par 100 km, bet tomēr atrodas ārpus aizsardzības zonām, kas ar valstu tiesību aktiem noteiktas ap attiecīgajām atgadījuma vietām, un kuros nav arī noteikti Savienības aizsardzības pasākumi, un kuros tiek veikta oficiāli plānota un īstenota aktīvā uzraudzība atbilstoši vadlīnijām par mazās stropu vaboles invāzijas uzraudzību, kuras sagatavojusi Eiropas Savienības references laboratorija medus bišu veselības jomā (3), un šī uzraudzība dod pārliecību, ka mazās stropu vaboles šajos apgabalos nav.

    (5)

    Turklāt, lai mazinātu iespējamo risku izplatīt mazo stropu vaboli, šīs prasības būtu jāatjaunina, lai ņemtu vērā to, ka sūtījumus vizuāli pārbaudīt un tiem nekavējoties apklāt smalku tīkliņu izcelsmes vietā ir ļoti efektīvi un tehniski iespējami sūtījumiem, kuros bišu mātes tiek sūtītas kopā ar ierobežotu skaitu pavadonēm. To apstiprina 2015. gada 15. decembrī pieņemtais Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes zinātniskais atzinums par mazās stropu vaboles izdzīvošanu, izplatīšanos un ieviešanos (4).

    (6)

    Pašreizējās prasības ir nevajadzīgi ierobežojošas, tāpēc ir jāgroza veselības sertifikāta paraugs Savienības iekšējai tirdzniecībai ar bitēm un kamenēm un jāpievieno alternatīva dzīvnieku veselības prasība bišu māšu sūtījumiem, lai atzītu, ka ir nozīme kompetento iestāžu aktīvajai uzraudzībai (lai pārliecinātos par mazās stropu vaboles neesamību) apvienojumā ar pastiprinātajiem riska mazināšanas pasākumiem Savienības iekšējā tirdzniecībā.

    (7)

    Kamenes nav uzņēmīgas pret Tropilaelaps ģints ērcēm. To apstiprina 2013. gada 27. februārī pieņemtais Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes zinātniskais atzinums par Aethina tumida un Tropilaelaps spp. iekļūšanas risku Eiropas Savienībā (5).

    (8)

    Vairumā gadījumu kamenes tiek audzētas no apkārtējās vides izolētās struktūrās, kurās tiek veikti augstas bioloģiskās drošības pasākumi un kuras kompetentā iestāde regulāri kontrolē un pārbauda, vai tajās nav slimību. Šādās saimniecībās, kuras atšķirībā no brīvdabas saimēm ir attiecīgo valstu kompetentās iestādes atzītas un atrodas tās pārraudzībā, visticamāk, nav sastopamas mazās stropu vaboles. Kompetentajām iestādēm jau tagad ir iespējams saskaņā ar Komisijas Regulu (ES) Nr. 206/2010 (6) izdot sertifikātus kameņu sūtījumu importēšanai no šādām saimniecībām.

    (9)

    Tāpēc ir nepieciešams grozīt veselības sertifikāta paraugu Savienības iekšējai tirdzniecībai ar bitēm un kamenēm, lai tajā ietvertu alternatīvu dzīvnieku veselības prasību attiecībā uz kamenēm, kas audzētas no apkārtējās vides izolētā struktūrā.

    (10)

    Lielākā daļa kameņu sūtījumu tiek pārdoti un sūtīti pāri robežām apputeksnēšanai, un tāpēc tās nebūtu jāsertificē kā paredzētas audzēšanai vai sezonālai pārvietošanai, jo šīs kamenes neaudzēs un nekad neatgriezīs izcelsmes vietā. Tāpēc ir lietderīgi sertifikātā iekļaut vēl vienu izvēles iespēju, lai šādus dzīvniekus varētu sertificēt ražošanai.

    (11)

    Medus bites var tirgot dažādos veidos, piemēram, bišu mātes tikai ar dažām pavadonēm, veselas saimes, nukleusus un pakās. Skaidrība par sūtījumu veidu palīdzētu kompetentajām iestādēm analizēt risku, kad tās galamērķos veic oficiālas sūtījumu kontroles. Tāpēc sertifikātā būtu jāiekļauj sīka papildinformācija.

    (12)

    Tādēļ būtu attiecīgi jāgroza Direktīvas 92/65/EEK E pielikuma 2. daļa.

    (13)

    Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas atzinumu,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Padomes Direktīvas 92/65/EEK E pielikuma 2. daļu par veselības sertifikātu tirdzniecībai ar bitēm un kamenēm groza šādi:

    1)

    ierakstā I.25. pievieno izvēles rūtiņu ar šādiem vārdiem: “Ražošanai (apputeksnēšanai)”;

    2)

    ierakstā I.31. pievieno sleju ar virsrakstu “Preces veids” un šādām izvēles ziņām, katru jaunā rindā zem virsraksta: “mātes, bišu pakas, nukleusi, saimes”;

    3)

    ieraksta II.1. b) punktā pēc vārda “konstatētas” iekļauj šādu tekstu:

    “vai

    b)

    sūtījums sastāv vienīgi no bišu māšu krātiņiem, kuros katrā ir pa vienai mātei un ne vairāk kā 20 pavadoņu, un tas ir no apgabala ar vismaz 100 km rādiusu, kurā nav noteikti ierobežojumi saistībā ar iespējamu vai apstiprinātu Tropilaelaps spp. ģints ērci, un ir no saimniecības, kas atbilst visām šīm prasībām:

    tā atrodas vismaz 30 km attālumā no aizsardzības zonas robežām, kura ir vismaz 20 km rādiusā ap apstiprinātu(-iem) mazās stropu vaboles sastopamības gadījumu(-iem), un

    tā atrodas ārpus zonas, kurā mazās stropu vaboles sastopamības dēļ Savienība ir noteikusi aizsardzības pasākumus, un

    tā atrodas apgabalā, kurā kompetentā iestāde veic ikgadēju uzraudzību, kuras laikā mazā stropu vabole tiktu atklāta ar vismaz 95 % ticamības līmeni, ja invadētas būtu vismaz 2 % dravu, un

    kompetentā iestāde to pārbauda katru mēnesi ar negatīviem rezultātiem ar vismaz 95 % ticamības līmeni, ka mazā stropu vabole tiktu atklāta, ja invadēti būtu vismaz 2 % stropu, un

    tajā katrs krātiņš vai viss sūtījums uzreiz pēc vizuālās pārbaudes, kas tiek veikta ar mērķi izdot veselības sertifikātu, ir apklāts ar smalku sietiņu, kura linuma acs ir ne lielāka par 2 mm;

    vai

    b)

    kamenes ir no struktūras, kas izolēta no apkārtējās vides un ko atzinusi kompetentā iestāde, un kas atrodas kompetentās iestādes uzraudzībā un ir brīva no mazās stropu vaboles.”

    2. pants

    Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

    Briselē, 2017. gada 20. novembrī

    Komisijas vārdā –

    Komisijas loceklis

    Vytenis ANDRIUKAITIS


    (1)  OV L 268, 14.9.1992., 54. lpp.

    (2)  Komisijas 2014. gada 12. decembra Īstenošanas lēmums 2014/909/ES par konkrētiem aizsardzības pasākumiem attiecībā uz apstiprinātiem mazās stropu vaboles sastopamības gadījumiem Itālijā (OV L 359, 16.12.2014., 161. lpp.).

    (3)  Pēdējoreiz pārskatītas 2016. gada 1. aprīlī: https://sites.anses.fr/en/minisite/abeilles/free-access-documents-0

    (4)  EFSA Journal 2015;13(12):4328.

    (5)  EFSA Journal 2013;11(3):3128.

    (6)  Komisijas 2010. gada 12. marta Regula (ES) Nr. 206/2010, ar ko izveido sarakstus, kuros iekļautas trešās valstis, to teritorijas vai daļas, no kurām Eiropas Savienībā atļauts ievest konkrētus dzīvniekus un svaigu gaļu, un nosaka veterinārās sertifikācijas prasības (OV L 73, 20.3.2010., 1. lpp.).


    Top