Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D1332

    Padomes Īstenošanas lēmums (ES) 2017/1332 (2017. gada 11. jūlijs), ar kuru attiecībā uz Komoru Salu Savienību groza Īstenošanas lēmumu 2014/170/ES, ar ko izveido nelegālas, nereģistrētas un neregulētas zvejas apkarošanā nesadarbīgu trešo valstu sarakstu

    OV L 185, 18.7.2017, p. 37–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/1332/oj

    18.7.2017   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 185/37


    PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2017/1332

    (2017. gada 11. jūlijs),

    ar kuru attiecībā uz Komoru Salu Savienību groza Īstenošanas lēmumu 2014/170/ES, ar ko izveido nelegālas, nereģistrētas un neregulētas zvejas apkarošanā nesadarbīgu trešo valstu sarakstu

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes Regulu (EK) Nr. 1005/2008 (2008. gada 29. septembris), ar ko izveido Kopienas sistēmu, lai aizkavētu, novērstu un izskaustu nelegālu, nereģistrētu un neregulētu zveju, un ar ko groza Regulas (EEK) Nr. 2847/93, (EK) Nr. 1936/2001 un (EK) Nr. 601/2004, un ar ko atceļ Regulas (EK) Nr. 1093/94 un (EK) Nr. 1447/1999 (1), un jo īpaši tās 33. panta 1. punktu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

    tā kā:

    1.   IEVADS UN NORISE

    (1)

    Ar Regulu (EK) Nr. 1005/2008 (“NNN zvejas regula”) ir izveidota Savienības sistēma nelegālas, nereģistrētas un neregulētas (“NNN”) zvejas aizkavēšanai, novēršanai un izskaušanai.

    (2)

    NNN zvejas regulas VI nodaļā ir izklāstīta procedūra attiecībā uz nesadarbīgu trešo valstu noteikšanu, demaršiem attiecībā uz valstīm, kurām noteikts nesadarbīgas trešās valsts statuss, nesadarbīgu trešo valstu saraksta izveidošanu, svītrošanu no nesadarbīgu trešo valstu saraksta, nesadarbīgu trešo valstu saraksta publiskošanu un jebkādiem ārkārtas pasākumiem.

    (3)

    Padome 2014. gada 24. martā pieņēma Īstenošanas lēmumu 2014/170/ES (2), ar ko izveido NNN zvejas apkarošanā nesadarbīgu trešo valstu sarakstu saskaņā ar NNN zvejas regulu.

    (4)

    Saskaņā ar NNN zvejas regulas 32. pantu Komisija ar 2015. gada 1. oktobra lēmumu (“2015. gada 1. oktobra lēmums”) (3) Komoru Salu Savienībai (“Komoru Salas”) paziņoja, ka to varētu noteikt par valsti, kuru Komisija uzskata par nesadarbīgu trešo valsti.

    (5)

    Komisija 2015. gada 1. oktobra lēmumā iekļāva informāciju par galvenajiem faktiem un apsvērumiem, kas būtu šāda statusa iespējamās noteikšanas pamatā.

    (6)

    Komoru Salām 2015. gada 1. oktobra lēmums tika paziņots kopā ar tā paša datuma vēstuli, kurā Komoru Salām tika ieteikts ciešā sadarbībā ar Komisiju īstenot rīcības plānu konstatēto trūkumu novēršanai.

    (7)

    Konkrētāk, Komisija Komoru Salas aicināja: i) veikt visus vajadzīgos pasākumus Komisijas ierosinātajā rīcības plānā ietverto darbību īstenošanai, ii) novērtēt minēto darbību īstenošanu un iii) ik pēc sešiem mēnešiem Komisijai sūtīt detalizētu ziņojumu, kurā novērtēta katras minētās darbības īstenošana, cita starpā tās individuālā un/vai vispārējā spēja nodrošināt pilnīgu zvejniecības kontroles sistēmas atbilstīgumu.

    (8)

    Komoru Salām tika dota iespēja rakstiski un mutiski reaģēt uz 2015. gada 1. oktobra lēmumu, kā arī citu attiecīgo Komisijas paziņoto informāciju: valsts varēja iesniegt pierādījumus, kas 2015. gada 1. oktobra lēmumā norādītos faktus atspēkotu vai papildinātu. Komoru Salām tika apliecināts, ka tām ir tiesības lūgt vai sniegt papildu informāciju.

    (9)

    Ar 2015. gada 1. oktobra lēmumu un vēstuli Komisija ar Komoru Salām sāka dialogu un uzsvēra, ka principā uzskata sešus mēnešus par pietiekami ilgu laiku, kurā panākt vienošanos.

    (10)

    Komisija turpināja vākt un verificēt visu informāciju, ko uzskatīja par nepieciešamu. Mutiskās un rakstiskās piezīmes, ko Komoru Salas iesniedza pēc 2015. gada 1. oktobra lēmuma, tika izskatītas un ņemtas vērā. Komoru Salas tika pastāvīgi mutiski vai rakstiski informētas par Komisijas apsvērumiem.

    (11)

    Tomēr Komisija nāca pie secinājuma, ka Komoru Salas nav pietiekamā mērā atrisinājušas 2015. gada 1. oktobra lēmumā norādītos problemātiskos jautājumus un novērsušas trūkumus. Turklāt Komisija secināja, ka rīcības plānā ietvertie pasākumi nav īstenoti pilnībā. Tāpēc Komisija pieņēma Īstenošanas lēmumu (ES) 2017/889 (4), ar kuru Komoru Salas noteica par NNN zvejas apkarošanā nesadarbīgu trešo valsti.

    (12)

    Balstoties uz Komisijas veikto izmeklēšanu un risināto dialogu, arī korespondenci un noritējušajām sanāksmēm, kā arī iemesliem, kas bija 2015. gada 1. oktobra lēmuma un Īstenošanas lēmuma (ES) 2017/889 pamatā, ir pamats Komoru Salas iekļaut NNN zvejas apkarošanā nesadarbīgu trešo valstu sarakstā.

    (13)

    Ievērojot NNN zvejas regulas 34. panta 1. punktu, Padomei pēc Komisijas priekšlikuma ar kvalificētu balsu vairākumu trešā valsts no nesadarbīgu trešo valstu saraksta jāsvītro, ja minētā valsts pierāda, ka situācija, kas bijusi par pamatu tās iekļaušanai sarakstā, ir labota. Pieņemot lēmumu par svītrošanu no saraksta, jāņem vērā arī tas, vai attiecīgā sarakstā iekļautā trešā valsts ir veikusi konkrētus pasākumus, ar kuriem situācijas uzlabojums būs noturīgs.

    2.   NESADARBĪGAS TREŠĀS VALSTS STATUSA NOTEIKŠANA KOMORU SALĀM

    (14)

    Komisija 2015. gada 1. oktobra lēmumā analizēja Komoru Salu pienākumus un izvērtēja, kā Komoru Salas izpildījušas saistības, kas tām jāpilda kā karoga, ostas, piekrastes vai tirgus valstij. Minētās pārskatīšanas vajadzībām Komisija ņēma vērā parametrus, kas norādīti NNN zvejas regulas 31. panta 4.–7. punktā.

    (15)

    Komisija Komoru Salu saistību izpildi izskatīja 2015. gada 1. oktobra lēmuma konstatējumu kontekstā un ņemot vērā Komoru Salu sniegto relevanto informāciju, ierosināto rīcības plānu un pasākumus, kas veikti situācijas labošanai.

    (16)

    Galvenie trūkumi, ko Komisija konstatēja ierosinātajā rīcības plānā, bija saistīti ar vairākiem starptautisko tiesību noteikto saistību nepildīšanas gadījumiem, kas konkrētāk saistīti ar to, ka: nav pieņemts pienācīgs tiesiskais regulējums un nav ieviestas reģistrēšanas un licencēšanas procedūras; Komoru Salu pārvaldes iestādes nepietiekami sadarbojas un apmainās ar informāciju kā savstarpēji, tā ar trešām valstīm, kuru ūdeņos darbojas Komoru Salu kuģi; trūkst pienācīgas un efektīvas uzraudzības, kontroles un pārraudzības sistēmas; un nav arī atturošas sankciju sistēmas. Citi konstatētie trūkumi ir vispārīgāk saistīti ar starptautisko saistību pildīšanu, tostarp reģionālo zvejniecības pārvaldības organizāciju ieteikumu un rezolūciju ievērošanu. Tika konstatēts, ka netiek ievēroti arī citu saistītu struktūru sniegtie ieteikumi un rezolūcijas, piemēram, Apvienoto Nāciju Organizācijas Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas Starptautiskais nelegālās, nereģistrētās un neregulētās zvejas aizkavēšanas, novēršanas un izskaušanas rīcības plāns un Karoga valsts darbības brīvprātīgās vadlīnijas. Tomēr nesaistošu ieteikumu un rezolūciju neievērošana tika uzskatīta vien par papildinošiem pierādījumiem un nav statusa noteikšanas pamatā.

    (17)

    Īstenošanas lēmumā (ES) 2017/889 Komisija Komoru Salas noteica par nesadarbīgu trešo valsti saskaņā ar NNN zvejas regulu.

    (18)

    Attiecībā uz iespējamajiem ierobežojumiem, kuri skar Komoru Salas kā jaunattīstības valsti, jāpiebilst, ka Komoru Salu attīstības statusu un vispārējo sniegumu zvejniecību pārvaldības jomā, iespējams, negatīvi ietekmē valsts attīstības līmenis. Tomēr, ņemot vērā Komoru Salu sakarā konstatēto trūkumu būtību, Komoru Salu attīstības līmenis nevar pilnīgi attaisnot vai citādi aizbildināt šīs valsts kā karoga, ostas, piekrastes vai tirgus valsts vispārējo sniegumu attiecībā uz zvejniecībām un tās veikto NNN zvejas novēršanas, aizkavēšanas un izskaušanas pasākumu nepietiekamību.

    (19)

    Ņemot vērā 2015. gada 1. oktobra lēmumu un Īstenošanas lēmumu (ES) 2017/889, kā arī Komisijas dialogu ar Komoru Salām un tā iznākumu, var secināt, ka ar Komoru Salu veiktajām darbībām, ņemot vērā pienākumus, kas šai valstij ir kā karoga valstij, nepietiek, lai izpildītu Apvienoto Nāciju Organizācijas Jūras tiesību konvencijas 63., 64., 91., 94., 117. un 118. pantu.

    (20)

    Tātad Komoru Salas nav izpildījušas pienākumu censties novērst, aizkavēt un izskaust NNN zveju, ko Komoru Salām kā karoga valstij uzliek starptautiskās tiesības.

    3.   NESADARBĪGU TREŠO VALSTU SARAKSTA IZVEIDE

    (21)

    Ņemot vērā secinājumus, kas izdarīti par Komoru Salām, minētā valsts saskaņā ar NNN zvejas regulas 33. pantu būtu jāiekļauj nesadarbīgu trešo valstu sarakstā, kas izveidots ar Īstenošanas lēmumu 2014/170/ES. Tādēļ minētais lēmums būtu attiecīgi jāgroza.

    (22)

    No Komoru Salu iekļaušanas šajā sarakstā, kurā uzskaitītās trešās valstis nesadarbojas NNN zvejas apkarošanā, izriet NNN zvejas regulas 38. pantā noteikto pasākumu piemērošana. NNN zvejas regulas 38. panta 1. punkts paredz aizliegumu importēt nesadarbīgu trešo valstu karoga kuģu nozvejotus zvejas produktus. Komoru Salu gadījumā minētajam importa aizliegumam būtu jāaptver visi krājumi un sugas, proti, visi zvejas produkti, kas definēti NNN zvejas regulas 2. panta 8. punktā, jo pienācīgu NNN zvejas apkarošanas pasākumu trūkums, kura dēļ Komoru Salām noteikts nesadarbīgas trešās valsts statuss, neskar tikai kādu atsevišķu krājumu vai sugu vien.

    (23)

    Jāatzīmē, ka NNN zveja cita starpā noplicina zivju krājumus, iznīcina jūras biotopus, apdraud jūras resursu saglabāšanu un ilgtspējīgu izmantošanu, izkropļo konkurenci, apdraud nodrošinātību ar pārtiku, nostāda neizdevīgā situācijā godprātīgus zvejniekus un novājina piekrastes kopienas. Ņemot vērā ar NNN zveju saistīto problēmu apmēru, tiek uzskatīts, ka Savienībai pasākumi attiecībā uz Komoru Salām kā nesadarbīgu valsti jāīsteno steidzami. Tādēļ šim lēmumam būtu jāstājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    (24)

    Ja Komoru Salas pierādīs, ka valsts ir labojusi situāciju, kuras dēļ tikusi iekļauta sarakstā, Padomei ar kvalificētu balsu vairākumu pēc Komisijas priekšlikuma saskaņā ar NNN zvejas regulas 34. panta 1. punktu Komoru Salas no nesadarbīgu trešo valstu saraksta jāsvītro. Pieņemot šādu lēmumu par svītrošanu no saraksta, būtu jāņem vērā arī tas, vai Komoru Salas ir veikušas konkrētus pasākumus, ar kuriem situācijas uzlabojums būs noturīgs,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Ar šo Īstenošanas lēmuma 2014/170/ES pielikumā pievieno ierakstu “Komoru Salu Savienība”.

    2. pants

    Šis lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Briselē, 2017. gada 11. jūlijā

    Padomes vārdā –

    priekšsēdētājs

    T. TÕNISTE


    (1)  OV L 286, 29.10.2008., 1. lpp.

    (2)  Padomes Īstenošanas lēmums 2014/170/ES (2014. gada 24. marts), ar ko izveido NNN zvejas apkarošanā nesadarbīgu trešo valstu sarakstu saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1005/2008, ar ko izveido Kopienas sistēmu, lai aizkavētu, novērstu un izskaustu nelegālu, nereģistrētu un neregulētu zveju (OV L 91, 27.3.2014., 43. lpp.).

    (3)  Komisijas Lēmums (2015. gada 1. oktobris) par trešās valsts informēšanu par iespējamību, ka tai var noteikt nesadarbīgas trešās valsts statusu cīņā pret nelegālu, nereģistrētu un neregulētu zveju (OV C 324, 2.10.2015., 6. lpp.).

    (4)  Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2017/889 (2017. gada 23. maijs), ar kuru Komoru Salu Savienību nosaka par nelegālas, nereģistrētas un neregulētas zvejas apkarošanā nesadarbīgu trešo valsti (OV L 135, 24.5.2017., 35. lpp.).


    Top