Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0503

2013/503/ES: Komisijas Īstenošanas lēmums ( 2013. gada 11. oktobris ), ar ko Savienības daļas atzīst par brīvām no bišu varroatozes un noteic papildu garantijas, kuras nepieciešamas attiecībā uz tirdzniecību un importēšanu Savienībā, lai aizsargātu šo daļu statusu “brīva no varroatozes” (izziņots ar dokumenta numuru C(2013) 6599) Dokuments attiecas uz EEZ

OV L 273, 15.10.2013, p. 38–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021; Atcelts ar 32021R0620

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2013/503/oj

15.10.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 273/38


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS

(2013. gada 11. oktobris),

ar ko Savienības daļas atzīst par brīvām no bišu varroatozes un noteic papildu garantijas, kuras nepieciešamas attiecībā uz tirdzniecību un importēšanu Savienībā, lai aizsargātu šo daļu statusu “brīva no varroatozes”

(izziņots ar dokumenta numuru C(2013) 6599)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2013/503/ES)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes 1992. gada 13. jūlija Direktīvu 92/65/EEK, ar ko paredz dzīvnieku veselības prasības attiecībā uz tādu dzīvnieku, spermas, olšūnu un embriju tirdzniecību un importu Kopienā, uz kuriem neattiecas dzīvnieku veselības prasības, kas paredzētas īpašos Kopienas noteikumos, kuri minēti Direktīvas 90/425/EEK A(I) pielikumā (1), un jo īpaši tās 15. panta 2. punktu,

tā kā:

(1)

Direktīva 92/65/EEK nosaka dzīvnieku veselības prasības attiecībā uz tādu dzīvnieku, spermas, olšūnu un embriju tirdzniecību un importu Eiropas Savienībā, uz kuriem neattiecas dzīvnieku veselības prasības, kas paredzētas konkrētos tās F pielikumā minētos Eiropas Savienības tiesību aktos.

(2)

Bišu varroatoze ir norādīta Direktīvas 92/65/EEK B pielikumā. To rada pie Varroa ģints piederošas ektoparazītiskas ērces, un par tās klātbūtni ir ziņots visā pasaulē.

(3)

Direktīvas 92/65/EEK 15. pantā ir paredzēts, ka dalībvalstij, kas savu teritoriju vai kādu tās daļu uzskata par brīvu no kādas slimības, kura norādīta šīs direktīvas B pielikumā, ir jāiesniedz Komisijai attiecīgi dokumenti, uz kuru pamata ir pieņemams lēmums.

(4)

Varroatoze izplatās ar bišu peru pārvietošanu un ar pieaugušu bišu savstarpēju inficēšanos tiešā saskarē. Šāda tieša saskare ir iespējama tikai bites lidojuma rādiusa attālumā. Attiecīgi par brīvām no slimības var atzīt tikai tādas teritorijas, kurās bišu stropu un peru pārvietošanu iespējams kontrolēt un kuras ir pietiekami izolētas, lai būtu novēršama bišu migrācija no ārpuses. Turklāt kompetentajām iestādēm ar plašas uzraudzības rezultātiem jāpierāda, ka reģions tiešām ir brīvs no varroatozes un ka, lai šo statusu saglabātu, dzīvu bišu un peru ievešana tiek stingri kontrolēta.

(5)

Somija ir lūgusi Komisiju par tās teritorijas daļu, kas brīva no varroatozes, atzīt Ālandu salas. Līguma par Eiropas Savienības darbību 355. panta 4. punktā paredzēts, ka līgumi attiecas uz Ālandu salām saskaņā ar 2. protokolu Aktā par Austrijas Republikas, Somijas Republikas un Zviedrijas Karalistes pievienošanās nosacījumiem.

(6)

Ālandu salas ir salu grupa starp Botnijas līci un Baltijas jūru, tāpēc tās ģeogrāfiski ir pietiekami nodalītas no teritorijām, kas var būt inficētas ar varroatozi.

(7)

Ālandu salās varroatoze ir slimība, uz kuru attiecas ziņošanas pienākums, un no kontinentālās Somijas uz Ālandu salām nedrīkst pārvietot aizvākotus perus un izperētas pieaugušas dzīvas medus bites. Somija salas bišu populāciju ir novērojusi vairākus gadus. Pamatojoties uz šo novērošanu, Somija patlaban var apstiprināt, ka Ālandu salās minētā slimība nav sastopama. Rezultātā attiecīgo Somijas teritorijas daļu var uzskatīt par brīvu no minētās slimības.

(8)

Tāpēc attiecīgās nepieciešamās tirdzniecības garantijas būtu jādefinē, ņemot vērā ar Somijas nacionālajiem tiesību aktiem jau ieviestos pasākumus.

(9)

Lai iedibinātu priekšnosacījumus tādu veterināro sertifikātu paraugiem, kas paredzēti dzīvu bišu pārvietošanai Savienības iekšienē starp Savienības teritorijām, kuras brīvas no Varroa, Direktīvas 92/65/EEK E pielikuma 2. daļā sniegtajā veselības sertifikātā būtu jāparedz papildu sertificēšana. Turklāt no varroatozes brīvā apgabala vai apgabalu vietējai veterinārajai vienībai saskaņā ar Komisijas Lēmumu 2009/821/EK (2) vajadzētu būt identificētai ar Traces kodu.

(10)

Dzīvu bišu ievešana Savienībā ir atļauta tikai ar nosacījumiem, kas paredzēti Komisijas Regulā (ES) Nr. 206/2010 (3). Lai teritorijām, kas atzītas par brīvām no varroatozes, attiecīgo statusu aizsargātu, papildus minētajā regulā noteiktajām prasībām ir lietderīgi Savienībā aizliegt ievest tādus sūtījumus ar bišu mātēm un bitēm, kuru deklarētais galamērķis ir no varroatozes brīva teritorija.

(11)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Pielikumā sniegtās tabulas trešajā slejā norādītās dalībvalstis vai to teritorijas tiek atzītas par brīvām no varroatozes.

2. pants

1.   Pielikuma sarakstā minētās dalībvalstis nodrošina, lai teritorijās, kas norādītas pielikuma tabulas trešajā slejā, būtu ievēroti šādi nosacījumi:

a)

saskaņā ar nacionālajiem tiesību aktiem varroatoze ir slimība, uz kuru attiecas ziņošanas pienākums;

b)

tiek veikti regulāri uzraudzības pasākumi, kuri pamato atzinumu, ka Varroa ģints ektoparazītiskās ērces nav sastopamas.

2.   Pielikuma sarakstā minētās dalībvalstis par 1. punkta b) apakšpunktā minētās uzraudzības rezultātiem Komisijai ziņo katru gadu līdz 31. maijam.

3.   Par to, ka pielikuma tabulas trešajā slejā norādītajās teritorijās ir atklātas Varroa ģints ektoparazītiskās ērces, pielikuma sarakstā minētās dalībvalstis nekavējoties ziņo Komisijai un citām dalībvalstīm.

3. pants

1.   Pielikuma tabulas piektajā slejā norādīto preču sūtījumus ir aizliegts ievest teritorijās, kas norādītas minētās tabulas trešajā slejā.

2.   Atkāpjoties no 1. punkta, pielikuma tabulas piektajā slejā norādītās preces atļauts ievest minētās tabulas trešajā slejā norādītajās teritorijās, ja ir izpildīti šādi nosacījumi:

a)

preču izcelsme ir cita dalībvalsts vai tās teritorija, kas atzīta par brīvu no varroatozes saskaņā ar Direktīvas 92/65/EEK 15. panta 2. punktu;

b)

minētajiem sūtījumiem līdzi ir veterinārais sertifikāts, kurš izstrādāts atbilstoši Direktīvas 92/65/EEK E pielikuma 2. daļā sniegtajam veterinārā sertifikāta paraugam un kurā II daļas 2. punktā ir pievienota šāda informācija:

“Komisijas Īstenošanas lēmuma 2013/503/ES pielikumā sniegtās tabulas piektajā slejā norādītās preces no tādām dalībvalstīm vai to daļām, kuras saskaņā ar Direktīvas 92/65/EEK 15. panta 2. punktu atzītas par brīvām no varroatozes un kurās pēdējo 30 dienu laikā nav ziņots neviens varroatozes gadījums.”;

c)

ir veikti visi iespējamie piesardzības pasākumi, lai novērstu sūtījumu inficēšanos ar varroatozi pārvadāšanas laikā.

4. pants

1.   Dalībvalstis neatļauj Savienībā ievest Regulas (ES) Nr. 206/2010 7. panta 3. punkta a) apakšpunktā minētos bišu sūtījumus, ja to galamērķis, kas ierakstīts sūtījumiem līdzi esošo veterināro sertifikātu I.9., I.10. vai I.12. ailē, ir kāda no pielikuma tabulas trešajā slejā norādītajām teritorijām.

2.   Atkāpjoties no 1. punkta un ņemot vērā Regulā (ES) Nr. 206/2010 noteiktās importa prasības, dalībvalstis 1. punktā minētos sūtījumus var atļaut ievest Savienībā, ja to galamērķi maina uz teritoriju, kas nav norādīta pielikumā sniegtās tabulas trešajā slejā.

5. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2013. gada 11. oktobrī

Komisijas vārdā

Komisijas loceklis

Tonio BORG


(1)  OV L 268, 14.9.1992., 54. lpp.

(2)  Komisijas 2009. gada 28. septembra Lēmums 2009/821/EK, ar ko izveido apstiprināto robežkontroles punktu sarakstu, paredz konkrētus noteikumus par inspekcijām, kuras veic Komisijas veterinārijas eksperti, un nosaka Traces veterinārās vienības (OV L 296, 12.11.2009., 1. lpp.).

(3)  Komisijas 2010. gada 12. marta Regula (ES) Nr. 206/2010, ar ko izveido sarakstus, kuros iekļautas trešās valstis, to teritorijas vai daļas, no kurām Eiropas Savienībā atļauts ievest konkrētus dzīvniekus un svaigu gaļu, un nosaka veterinārās sertifikācijas prasības (OV L 73, 20.3.2010., 1. lpp.).


PIELIKUMS

Dalībvalstis vai to teritorijas, kas ir atzītas par brīvām no varroatozes

1

2

3

4

5

ISO kods

Dalībvalsts

Teritorija, kas atzīta par brīvu no varroatozes

Traces kods

Vietējā veterinārā vienība

Preces, kuras aizliegts ievest trešajā slejā norādītajās teritorijās

FI

Somija

Ālandu salas

FI00300 AHVENANMAAN VALTIONVIRASTO

Aizvākoti peri un izperētas dzīvas medus bites


Top