EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Asociācijas nolīgums ar Ukrainu

Asociācijas nolīgums ar Ukrainu

 

KOPSAVILKUMS:

Lēmums (ES) 2017/1247 un Lēmums (ES) 2017/1248 par to, lai ES vārdā noslēgtu asociācijas nolīgumu ar Ukrainu

KĀDS IR ŠO LĒMUMU UN NOLĪGUMA MĒRĶIS?

  • Ar Padomes Lēmumiem (ES) 2017/1247 un (ES) 2017/1248 tika noslēgts asociācijas nolīgums ar Ukrainu, lai tas varētu stāties spēkā.
  • Ar nolīgumu izveido jaunu posmu Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas līgumattiecībās ar mērķi nodrošināt politiskas saiknes un ekonomisko integrāciju:
    • veicinot pušu pakāpenisku tuvināšanos (labas attiecības), pamatojoties uz kopīgām vērtībām;
    • pastiprinot politisko dialogu un sadarbību brīvības, drošības un tiesiskuma jomā;
    • veicinot mieru un stabilitāti;
    • izveidojot nosacījumus pastiprinātām ekonomiskām un tirdzniecības attiecībām, kas vestu uz pakāpenisku Ukrainas integrāciju ES iekšējā tirgū;
    • radot apstākļus aizvien ciešākai sadarbībai citās savstarpēju interešu jomās.
  • Ar to aizstāj ES un Ukrainas Partnerības un sadarbības nolīgumu, kas iepriekš kalpoja par juridisko pamatu un satvaru ES un Ukrainas attiecībām.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Nolīgums ietver preambulu, kurā norādīti nolīguma noslēgšanas iemesli un tā mērķi. Tai seko septiņas sadaļas.

Vispārīgi principi

Pušu nolīguma būtiski elementi ir šādi principi:

  • demokrātijas principu, tiesiskuma, labas pārvaldības, cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošana;
  • suverenitātes un teritoriālās integritātes, robežu neaizskaramības un neatkarības principu ievērošana, kā arī cīņa pret masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanu.

ES un Ukraina arī vienojas, ka to sadarbības pamatā ir brīvā tirgus ekonomikas principi. Tāpat tās atzīst, ka attiecību uzlabošanai īpaši svarīgi ir šādi aspekti:

Intensīvāks politiskais dialogs un sadarbība

Politisko dialogu turpinās attīstīt, lai veicinātu pakāpenisku ES un Ukrainas konverģenci kopējās ārpolitikas un drošības politikas un kopējās drošības un aizsardzības politikas jomā. Politiskā dialoga mērķi cita starpā ir šādi:

  • stiprināt sadarbību un dialogu par starptautisko drošību un krīžu pārvarēšanu, lai risinātu globālas un reģionālas problēmas un galvenos apdraudējumus;
  • sekmēt uz rezultātiem vērstu un praktisku sadarbību, lai sasniegtu mieru, drošību un stabilitāti Eiropas kontinentā.

Tieslietas, brīvība un drošība

Šo jomu prioritātes ir šādas:

  • tiesiskuma un iestāžu nostiprināšana visos pārvaldes līmeņos kopumā;
  • tiesībaizsardzība,, jo īpaši tiesvedības jomā.

Mērķis ir stiprināt tiesu varu, uzlabot tās efektivitāti, sargāt tās neatkarību un objektivitāti un apkarot korupciju. Cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošana caurstrāvos pušu sadarbību tieslietu, brīvības un drošības jomā.

Puses arī apņemas:

  • uzlabot dialogu un sadarbību saistībā ar migrāciju, patvērumu un robežu pārvaldību;
  • apkarot organizēto noziedzību un nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Šajā sadaļā ir arī skaidri pausta pušu vēlme veicināt tiešus personiskus kontaktus starp iedzīvotājiem un atzīts, ka ir svarīgi attiecīgā laikposmā ieviest bezvīzu režīmu Ukrainas pilsoņiem ceļošanai uz ES ar nosacījumu, ka ir izpildīti priekšnoteikumi labi pārvaldītai un drošai mobilitātei.

Tirdzniecība un ar tirdzniecību saistīti jautājumi

Pušu mērķis ir izveidot padziļinātu un visaptverošu brīvās tirdzniecības zonu (DCFTA). Tās apņemas izveidot tirdzniecību un ieguldījumus veicinošu, jaunu gaisotni un sekmēt konkurenci, kas ir ļoti svarīgi ekonomikas reorganizācijai un modernizācijai. DCFTA ietver muitas tarifu un kvotu pakāpenisku atcelšanu, kas kopā ar Ukrainas tiesību aktu plašāku tuvināšanas procesu ES tiesību aktiem, standartiem un praksei (acquis) uzlabos turpmāku ekonomisko integrāciju ES vienotajā tirgū.

Ekonomiskā un nozaru sadarbība

Šajā sadaļā ir aptverta sadarbība daudzās dažādās jomās un nozarēs ar mērķi panākt pakāpenisku tuvināšanos ES tiesību aktiem un praksei, kā arī attiecīgos gadījumos tuvināšanos starptautiskām normām un standartiem. Sadarbības nozaru vidū ir:

Sadarbība finanšu jomā

ES un ES dalībvalstis ir sniegušas finansiālu palīdzību Ukrainai kopš 20. gs. 90. gadiem. Ukraina var gūt labumu no nepārtrauktas finansiālās palīdzības, izmantojot atbilstošos ES finansēšanas mehānismus un instrumentus, ar kuriem sasniegt asociācijas nolīguma mērķus. 2021.–2027. gada periodā bijušais Eiropas kaimiņattiecību instruments ir aizstāts ar Kaimiņattiecību, attīstības un starptautiskās sadarbības instrumentu “Eiropa pasaulē”.

Institucionāli, vispārīgi un nobeiguma noteikumi

Pēdējā sadaļā ir aprakstīts veids, kādā tiek pārvaldītas ES un Ukrainas attiecības. Iestāžu sistēma ir šāda:

  • ES un Ukrainas samits. Augstākā līmeņa politiskais dialogs starp prezidentiem.
  • Asociācijas padome. Ministru līmeņa dialogs, kurā var pieņemt saistošus lēmumus.
  • Asociācijas komiteja. Palīdz Asociācijas padomei veikt tās pienākumus. Komiteja var veidot apakškomitejas, lai īstenotu nozaru sadarbību.
  • Parlamentārā asociācijas komiteja. Forums, kurā Eiropas Parlamenta un Ukrainas Parlamenta deputāti tiekas un apmainās ar viedokļiem.
  • Pilsoniskās sabiedrības platforma. Veicina regulāru pilsoniskās sabiedrības pārstāvju sanāksmju organizēšanu un sniedz ieteikumus Asociācijas padomei.

Tirdzniecības pagaidu liberalizācija

Ņemot vērā Krievijas neizprovocēto un nepamatoto agresijas karu pret Ukrainu, Eiropas Parlaments un Eiropas Savienības Padome 2023. gada 25. maijā pieņēma Regulu (ES) 2022/1077 par pagaidu tirdzniecības liberalizācijas pasākumiem, ar kuriem papildina tirdzniecības koncesijas, kas piemērojamas saskaņā ar asociācijas nolīgumu, un uz vienu gadu aptur esošos tirdzniecības aizsardzības pasākumus. Šie pasākumi stājās spēkā 2023. gada 6. jūnijā. Ar šo regulu atjaunina iepriekšējo Regulu (ES) 2022/870.

Uz gadu tiek apturēti visi vēl neliberalizētie tarifi saskaņā ar IV sadaļu asociācijas nolīgumā ar Ukrainu, ar ko izveido DCFTA. Apturēšana attiecas uz:

  • augļiem un dārzeņiem, uz kuriem attiecas ievešanas cenu sistēma, un lauksaimniecības produktiem un pārstrādātiem lauksaimniecības produktiem, uz kuriem attiecas tarifa likmes kvotas;
  • antidempinga maksājumu iekasēšanu par Ukrainas izcelsmes importu;
  • kopīgo importa noteikumu piemērošanu Ukrainas izcelsmes importam.

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS

Spēkā stāšanās datums ir 2017. gada 1. septembris.

KONTEKSTS

Vairākas svarīgas nolīguma daļas tika provizoriski piemērotas no 2014. gada 1. novembra:

  • cilvēktiesību, pamatbrīvību un tiesiskuma ievērošana;
  • politiskais dialogs un reformas;
  • tieslietas, brīvība un drošība;
  • ekonomiskā un nozaru sadarbība (piemēram, enerģētika, vide, klimata politika, transports, lauksaimniecība, lauku attīstība, patērētāju aizsardzība un zvejniecība) un sadarbība finanšu jomā, ieskaitot krāpšanas novēršanu.

Padziļināta un visaptveroša brīvās tirdzniecības zona ir provizoriski piemērojama kopš 2016. gada 1. janvāra.

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTI

Asociācijas nolīgums starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses (OV L 161, 29.5.2014., 3.–2137. lpp.).

Asociācijas nolīguma turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Padomes Lēmums (ES) 2017/1247 (2017. gada 11. jūlijs) par to, lai Eiropas Savienības vārdā noslēgtu Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses, izņemot noteikumus saistībā ar darbībām attiecībā uz trešo valstu valstspiederīgajiem, kas kā darba ņēmēji likumīgi nodarbināti otras Puses teritorijā (OV L 181, 12.7.2017., 1.–3. lpp.).

Padomes Lēmums (ES) 2017/1248 (2017. gada 11. jūlijs) par to, lai Eiropas Savienības vārdā noslēgtu Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses, attiecībā uz noteikumiem saistībā ar attieksmi pret trešo valstu valstspiederīgajiem, kas kā darba ņēmēji likumīgi nodarbināti otras Puses teritorijā (OV L 181, 12.7.2017., 4.–5. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2023/1077 (2023. gada 31. maijs) par pagaidu tirdzniecības liberalizācijas pasākumiem, ar kuriem papildina tirdzniecības koncesijas, kas Ukrainas ražojumiem piemērojamas saskaņā ar Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses (OV L 144, 5.6.2023., 1.–6. lpp.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/870 (2022. gada 30. maijs) par pagaidu tirdzniecības liberalizācijas pasākumiem, ar kuriem papildina tirdzniecības koncesijas, kas Ukrainas ražojumiem piemērojamas saskaņā ar Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses (OV L 152, 3.6.2022., 103.–108. lpp.).

Informācija par to, ka stājas spēkā Asociācijas nolīgums starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses (OV L 193, 25.7.2017., 1. lpp.).

Paziņojums par to, lai provizoriski piemērotu Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses (OV L 321, 5.12.2015., 1. lpp.).

Paziņojums par to, lai provizoriski piemērotu Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses (OV L 311, 31.10.2014., 1. lpp.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2015/478 (2015. gada 11. marts) par kopīgiem importa noteikumiem (OV L 83, 27.3.2015., 16.–33. lpp.).

Nobeiguma akts starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses, attiecībā uz Asociācijas nolīgumu (OV L 278, 20.9.2014., 4.–5. lpp.).

Padomes Lēmums 2014/668/ES (2014. gada 23. jūnijs) par to, lai Eiropas Savienības vārdā parakstītu un provizoriski piemērotu Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses, attiecībā uz nolīguma III sadaļu (izņemot noteikumus par attieksmi pret trešo valstu valstspiederīgajiem, kas kā darba ņēmēji likumīgi nodarbināti otras Puses teritorijā) un IV, V, VI un VII sadaļu, kā arī saistītajiem pielikumiem un protokoliem (OV L 278, 20.9.2014., 1.–3. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Padomes Lēmums 2014/295/ES (2014. gada 17. marts) par to, lai Eiropas Savienības vārdā parakstītu un provizoriski piemērotu Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Ukrainu, no otras puses, attiecībā uz tā preambulu, 1. pantu un I, II un VII sadaļu (OV L 161, 29.5.2014., 1.–2. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 09.06.2023

Top