Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006H0026

    2006 m. sausio 18 d. Komisijos rekomendacija, dėl 2006 m. koordinuotos Bendrijos monitoringo programos, kuria siekiama užtikrinti, kad būtų neviršijamos didžiausios leistinos pesticidų likučių koncentracijos vertės grūduose ir tam tikruose kituose augalinės kilmės produktuose bei ant jų, ir dėl 2007 m. nacionalinių monitoringo programų (pranešta dokumentu Nr. C(2006) 11) (Tekstas svarbus EEE)

    OL L 19, 2006 1 24, p. 23–29 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    OL L 118M, 2007 5 8, p. 79–85 (MT)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2006/26/oj

    24.1.2006   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 19/23


    KOMISIJOS REKOMENDACIJA

    2006 m. sausio 18 d.

    dėl 2006 m. koordinuotos Bendrijos monitoringo programos, kuria siekiama užtikrinti, kad būtų neviršijamos didžiausios leistinos pesticidų likučių koncentracijos vertės grūduose ir tam tikruose kituose augalinės kilmės produktuose bei ant jų, ir dėl 2007 m. nacionalinių monitoringo programų

    (pranešta dokumentu Nr. C(2006) 11)

    (Tekstas svarbus EEE)

    (2006/26/EB)

    EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 211 straipsnį,

    atsižvelgdama į 1986 m. liepos 24 d. Tarybos direktyvą 86/362/EEB dėl pesticidų likučių grūduose ir ant jų didžiausių koncentracijų nustatymo (1), ypač į jos 7 straipsnio 2 dalies b punktą,

    atsižvelgdama į 1990 m. lapkričio 27 d. Tarybos direktyvą 90/642/EEB dėl didžiausių pesticidų likučių koncentracijų tam tikruose augalinės kilmės produktuose ir ant jų, įskaitant vaisius ir daržoves, nustatymo (2), ypač į jos 4 straipsnio 2 dalies b punktą,

    kadangi:

    (1)

    Direktyvose 86/362/EEB ir 90/642/EEB numatyta, kad Komisija turėtų laipsniškai kurti sistemą, kuri sudarytų sąlygas įvertinti maisto produktuose esančių pesticidų kiekį. Siekiant atlikti patikimus įvertinimus, reikalingi duomenys apie pesticidų likučių kontrolę tam tikruose maisto produktuose, kurie sudaro europinės mitybos pagrindą. Visuotinai pripažįstama, kad europinės mitybos pagrindą sudaro apytikriai 20–30 maisto produktų. Atsižvelgiant į atskirų valstybių išteklius pesticidų likučių monitoringo srityje, pagal koordinuotą monitoringo programą valstybės narės kasmet gali atlikti tik aštuonių produktų mėginių analizę. Pesticidų naudojimo pakitimas yra pastebimas per trejus metus. Todėl kiekvieno pesticido kontrolė turėtų būti atliekama 20–30 maisto produktų per keletą trimečių laikotarpių.

    (2)

    2006 m. turėtų būti atliekama pesticidų, kuriems taikoma ši rekomendacija, likučių kontrolė, nes gautais duomenimis bus galima pasinaudoti apskaičiuojant pesticidų likučių dabartinius kiekius maisto produktuose.

    (3)

    Kiekvieno koordinuoto monitoringo metu, nustatant mėginių skaičių, būtina nuosekliai taikyti statistinės analizės metodus. Tokios teorijos taikymą nustatė Maisto kodekso komisija (3). Remiantis binominio paskirstymo tikimybe, gali būti paskaičiuota, kad 613 mėginių analizė su didesniu nei 99 % patikimumo laipsniu sudaro galimybę aptikti pesticidų likučių turintį mėginį, viršijantį nustatymo ribą (NR), jei mažiau nei 1 % augalinės kilmės produktų sudėtyje yra šią ribą viršijančių pesticidų likučių. Šių mėginių rinkimas turėtų būti proporcingai paskirstytas tarp valstybių narių atsižvelgiant į gyventojų ir vartotojų skaičių; per vienerius metus turėtų būti paimta mažiausiai 12 kiekvieno maisto produkto mėginių.

    (4)

    Gairės dėl pesticidų likučių tyrimui taikomos kokybės kontrolės tvarkos paskelbtos Komisijos tinklalapyje (4). Susitarta, kad šios gairės turi būti taikomos valstybių narių laboratorijose ir nuolat būti peržiūrimos atsižvelgiant į patirtį, įgytą monitoringo programose.

    (5)

    Komisijos direktyva 2002/63/EB nustato Bendrijos mėginių ėmimo metodus oficialiai kontroliuojant pesticidų likučius augalinės ir gyvūninės kilmės produktuose ir ant jų (5). Mėginių ėmimo metodus ir tvarką, numatytą šioje direktyvoje, sudaro ir Maisto kodekso komisijos numatyti metodai bei tvarka.

    (6)

    Direktyvose 86/362/EEB ir 90/642/EEB reikalaujama, kad valstybės narės nurodytų kriterijus, kuriais remdamosi jos parengė nacionalines patikrinimo programas. Tokia informacija turėtų apimti kriterijus, taikomus nustatant imtinų mėginių skaičių, atliktinus tyrimus, ribas, kurias viršijus pranešama apie likučius, kriterijus, pagal kuriuos šios ribos buvo nustatytos ir išsamius duomenis apie tyrimus atliekančių laboratorijų akreditaciją pagal 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 882/2004 dėl oficialios kontrolės, kuri atliekama siekiant užtikrinti, kad būtų įvertinama, ar laikomasi pašarus ir maistą reglamentuojančių teisės aktų, gyvūnų sveikatos ir gerovės taisyklių (6). Taip pat turėtų būti nurodytas pažeidimų skaičius ir pobūdis bei priemonės, kurių imtasi.

    (7)

    Didžiausios likučių koncentracijos vertės kūdikių maiste nustatytos pagal 1991 m. gegužės 14 d. Komisijos direktyvos 91/321/EEB dėl mišinių kūdikiams iki 4–6 mėnesių ir mišinių kūdikiams, vyresniems kaip 4 mėnesių (7), 6 straipsnį bei 1996 m. vasario 16 d. Komisijos direktyvos 96/5/EB, Euratomas dėl perdirbtų grūdinių maisto produktų ir maisto kūdikiams bei mažiems vaikams (8) 6 straipsnį.

    (8)

    Informacija apie monitoringo programų rezultatus labiausiai tinka apdorojimui, saugojimui ir perdavimui elektroniniais (kompiuteriniais) būdais. Valstybių narių duomenų perdavimui elektroniniu paštu buvo sukurtos formos. Todėl valstybės narės savo ataskaitas Komisijai turėtų galėti nusiųsti standartine forma. Komisijos atliekamas gairių vystymas yra veiksmingiausias būdas užtikrinti tolesnį tokių standartinių formų tobulinimą.

    (9)

    Šioje rekomendacijoje numatytos priemonės atitinka Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto nuomonę,

    REKOMENDUOJA:

    1)

    Valstybės narės raginamos per 2006 m. imti mėginius ir atlikti I priede nurodytų produktų (pesticidų) likučių junginių analizę, paimant tokį kiekvieno produkto mėginių skaičių, koks jis nurodytas II priede, tinkamai atsižvelgiant nacionalinę, Bendrijos ir trečiųjų šalių dalį valstybės rinkoje.

    Mėginių ėmimo procedūra, įskaitant vienetų skaičių, turėtų būti suderinta su Direktyva 2002/63/EB.

    2)

    Didelį pavojų keliančių pesticidų, t. y. kuriems yra nustatyta ūmaus veikimo dozė (ŪVD) (pvz., OP-esterių, endosulfano ir N-metilo karbamatų) mėginių ėmimas turėtų būti atliekamas taip, kad būtų atrinkti du laboratoriniai mėginiai. Jei pirminiame laboratoriniame mėginyje aptinkamas ieškomo pesticido likutis, antrinio mėginio vienetai turėtų būti tiriami atskirai. Tai taikoma šiems produktams:

    baklažanams,

    vynuogėms (9),

    bananams,

    paprikoms.

    Tam tikrai šių produktų mėginių daliai taip pat turėtų būti atlikta atskirų vienetų individuali analizė antriniame laboratoriniame mėginyje, jei tokie pesticidai būtų nustatyti pirmajame mėginyje ir ypač tuo atveju, jei tai būtų vieno gamintojo produkcija.

    3)

    Iš bendro mėginių skaičiaus, kaip nurodyta I ir II priede, kiekviena valstybė narė turėtų paimti ir ištirti:

    a)

    mažiausiai dešimt kūdikio maisto, daugiausia sudaryto iš daržovių, vaisių ir javų, mėginių;

    b)

    ekologiškos produkcijos mėginius (mažiausiai vieną mėginį, jeigu jį galima paimti), kurių skaičius proporcingas ekologiškos produkcijos rinkos daliai kiekvienoje valstybėje narėje.

    4)

    Valstybės narės raginamos ne vėliau kaip iki 2007 m. rugpjūčio 31 d. atsiskaityti apie mėginių, kurie buvo tiriami I priede nurodytų produktų (pesticidų) likučių junginiams nustatyti, analizės rezultatus, nurodant:

    a)

    taikytus analitinius metodus ir pasiektas ribas, kurias viršijus pranešama apie likučius, pagal pesticidų likučių tyrimui taikomą kokybės kontrolės tvarką;

    b)

    pažeidimų skaičių, jų pobūdį ir priemones, kurių imtasi.

    5)

    Ataskaita turėtų būti pateikta forma, įskaitant elektroninę formą, pagal valstybėms narėms skirtą Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto parengtą orientacinį dokumentą dėl Komisijos rekomendacijų įgyvendinimo koordinuojamų Bendrijos monitoringo programų srityje.

    Kūdikių maisto ir ekologiško maisto mėginių analizės rezultatai turėtų būti pateikti atskirame duomenų lape.

    6)

    Valstybės narės raginamos ne vėliau kaip iki 2006 m. rugpjūčio 31 d. atsiųsti Komisijai ir valstybėms narėms pagal Direktyvos 86/362/EEB 7 straipsnio 3 dalį ir Direktyvos 90/642/EEB 4 straipsnio 3 dalį reikalaujamą informaciją apie 2005 m. atliktą monitoringą, siekiant bent jau imant kontrolinius mėginius užtikrinti, kad būtų neviršijamos didžiausios leistinos pesticidų likučių koncentracijos vertės, įskaitant:

    a)

    nacionalinių programų dėl pesticidų likučių rezultatus;

    b)

    informaciją apie laboratorijose atliekamos kokybės kontrolės tvarką, ypač informaciją apie tuos gairių dėl pesticidų likučių tyrimui taikomos kokybės kontrolės tvarkos aspektus, kurių jos negalėjo pritaikyti arba kuriuos taikant joms iškilo sunkumų;

    c)

    informaciją apie tyrimus atliekančių laboratorijų akreditaciją pagal Reglamento (EB) Nr. 882/2004 12 straipsnio nuostatas (įskaitant informaciją apie akreditacijos sritį, akreditacijos įstaigą ir pateikti akreditacijos pažymėjimo kopiją);

    d)

    informaciją apie kvalifikacijos tikrinimo ir tarplaboratorinius testus, kuriuose tyrimų laboratorija dalyvavo.

    7)

    Valstybės narės raginamos ne vėliau kaip iki 2006 m. rugsėjo 30 d. atsiųsti Komisijai numatomas 2007 m. nacionalines programas didžiausioms leistinoms pesticidų likučių koncentracijoms, nustatytoms Direktyvomis 90/642/EEB ir 86/362/EEB, kontroliuoti, įskaitant informaciją apie:

    a)

    kriterijus, kurie buvo taikomi nustatant mėginių skaičių ir tyrimus, kuriuos būtina atlikti;

    b)

    pasiektas ribas, kurias viršijus pranešama apie likučius, ir kriterijus, pagal kuriuos šios ribos buvo nustatytos;

    c)

    išsamią informaciją apie tyrimus atliekančias laboratorijas pagal Reglamentą (EB) Nr. 882/2004.

    Priimta Briuselyje, 2006 m. sausio 18 d.

    Komisijos vardu

    Markos KYPRIANOU

    Komisijos narys


    (1)  OL L 221, 1986 8 7, p. 37. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos direktyva 2005/76/EB (OL L 293, 2005 11 9, p. 14).

    (2)  OL L 350, 1990 12 14, p. 71. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyva 2005/76/EB.

    (3)  Codex Alimentarius, „Pesticide Residues in Foodstuffs“, Roma 1994, ISBN 92-5-203 271-1; 2 tomas, p. 372.

    (4)  Dokumentas Nr. SANCO/10476/2003, http://europa.eu.int/comm/food/plant/protection/resources/qualcontrol_en.pdf

    (5)  OL L 187, 2002 7 16, p. 30.

    (6)  OL L 165, 2004 4 30, p. 1.

    (7)  OL L 175, 1991 7 4, p. 35. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyva 2003/14/EB (OL L 41, 2003 2 14, p. 37).

    (8)  OL L 49, 1996 2 28, p. 17. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyva 2003/13/EB (OL L 41, 2003 2 14, p. 33).

    (9)  Laikoma, kad vynuogių vienetas (t. y. standartinė kekė) sveria 500 g.


    I PRIEDAS

    PESTICIDŲ (PRODUKTŲ) JUNGINIAI, KURIE TURI BŪTI STEBIMI

    Pesticidų likučiai, kuriuose ieškomi

     

    2006

    2007 (1)

    2008 (1)

    Acefatas

    b)

    c)

    a)

    Acetamipridas

     

    c)

    a)

    Aldikarbas

    b)

    c)

    a)

    Metilazinfosas

    b)

    c)

    a)

    Azoksistrobinas

    b)

    c)

    a)

    Benomilų grupė

    b)

    c)

    a)

    Bifentrinas

    b)

    c)

    a)

    Bromopropilatas

    b)

    c)

    a)

    Bupirimatas

    b)

    c)

    a)

    Buprofezinas

     

    c)

    a)

    Kaptanas + folpetas

    Kaptanas

    Folpetas

    b)

    c)

    a)

    Karbarilas

    b)

    c)

    a)

    Chlormekvatas (2)

    b)

    c)

    a)

    Chlorotalonilas

    b)

    c)

    a)

    Chlorprofamas

    b)

    c)

    a)

    Chlorpirifosas

    b)

    c)

    a)

    Chlorpirifosmetilas

    b)

    c)

    a)

    Cipermetrinas

    b)

    c)

    a)

    Ciprodinilas

    b)

    c)

    a)

    Deltametrinas

    b)

    c)

    a)

    Diazinonas

    b)

    c)

    a)

    Dichlofluanidas

    b)

    c)

    a)

    Dichlorvosas

     

    c)

    a)

    Dikofolis

    b)

    c)

    a)

    Dimetoatas + ometoatas

    Dimetoatas

    Ometoatas

    b)

    c)

    a)

    Difenilaminas

    b)

    c)

    a)

    Endosulfanas

    b)

    c)

    a)

    Fenheksamidas

    b)

    c)

    a)

    Fenitrotionas

     

    c)

    a)

    Fludioksonilas

    b)

    c)

    a)

    Heksitiazoksas

     

    c)

    a)

    Imazalilas

    b)

    c)

    a)

    Imidaklopridas

    b)

    c)

    a)

    Indoksakarbas

     

    c)

    a)

    Iprodionas

    b)

    c)

    a)

    Iprovalikarbas

     

    c)

    a)

    Metilkrezoksimas

    b)

    c)

    a)

    Lambda-cihalotrinas

    b)

    c)

    a)

    Malationas

    b)

    c)

    a)

    Manebų grupė

    b)

    c)

    a)

    Mepanipirimas

     

    c)

    a)

    Metalaksilas

    b)

    c)

    a)

    Metamidofosas

    b)

    c)

    a)

    Metidationas

    b)

    c)

    a)

    Metiokarbas

    b)

    c)

    a)

    Metomilas

    b)

    c)

    a)

    Miklobutanilas

    b)

    c)

    a)

    Oksidemetonmetilas

    b)

    c)

    a)

    Parationas

    b)

    c)

    a)

    Penkonazolas

     

    c)

    a)

    Fozalonas

    b)

    c)

    a)

    Pirimikarbas

    b)

    c)

    a)

    Pirimifosmetilas

    b)

    c)

    a)

    Prochlorazas

     

    c)

    a)

    Procimidonas

    b)

    c)

    a)

    Profenofosas

     

    c)

    a)

    Propargitas

    b)

    c)

    a)

    Piretrinas

    b)

    c)

    a)

    Pirimetanilas

    b)

    c)

    a)

    Piriproksifenas

     

    c)

    a)

    Kvenoksifenas

     

    c)

    a)

    Spiroksaminas

    b)

    c)

    a)

    Tebukonazolas

     

    c)

    a)

    Tebufenozidas

     

    c)

    a)

    Tiabendazolas

    b)

    c)

    a)

    Tolkloflosmetilas

    b)

    c)

    a)

    Tolilfluanidas

    b)

    c)

    a)

    Triadimefonas + triadimenolis

    Triadimefonas

    Triadimenolis

    b)

    c)

    a)

    Vinklozolinas

    b)

    c)

    a)

    a)

    Pupelės (šviežios arba sušaldytos), morkos, agurkai, apelsinai arba mandarinai, kriaušės, bulvės, ryžiai, špinatai (švieži arba sušaldyti);

    b)

    baklažanai, bananai, žiediniai kopūstai, vynuogės, apelsinų sultys (), pupelės (šviežios ir sušaldytos be ankščių), pipirai (saldieji), kviečiai;

    c)

    obuoliai, gūžiniai kopūstai, porai, salotos, pomidorai, persikai, įskaitant nektarinus ir panašius hibridus; rugiai arba avižos, braškės.


    (1)  Duomenys 2007 ir 2008 m. yra orientaciniai ir priklauso nuo programų, kurias bus rekomenduojama vykdyti nurodytaisiais metais.

    (2)  Reikėtų ištirti chlormekvato kiekį grūduose, morkose, vaisinėse daržovėse ir kriaušėse.

    (3)  Valstybės narės turėtų nurodyti, iš ko pagamintos apelsinų sultys (iš koncentratų ar šviežių vaisių).


    II PRIEDAS

    Kiekvieno produkto imtinų ir analizuotinų mėginių skaičius kiekvienoje valstybėje narėje.

    Šalies kodas

    Mėginiai

    AT

    12 (1)

    15 (2)

    BE

    12 (1)

    15 (2)

    CY

    12 (1)

    15 (2)

    CZ

    12 (1)

    15 (2)

    DE

    93

    DK

    12 (1)

    15 (2)

    ES

    45

    EE

    12 (1)

    15 (2)

    EL

    12 (1)

    15 (2)

    FR

    66

    FI

    12 (1)

    15 (2)

    HU

    12 (1)

    15 (2)

    IT

    65

    IE

    12 (1)

    15 (2)

    LU

    12 (1)

    15 (2)

    LT

    12 (1)

    15 (2)

    LV

    12 (1)

    15 (2)

    MT

    12 (1)

    15 (2)

    NL

    17

    PT

    12 (1)

    15 (2)

    PL

    45

    SE

    12 (1)

    15 (2)

    SI

    12 (1)

    15 (2)

    SK

    12 (1)

    15 (2)

    UK

    66

    Bendras minimalus mėginių skaičius: 613


    (1)  Minimalus mėginių skaičius kiekvienam atskiram taikomam pesticidų likučių analizės metodui.

    (2)  Minimalus mėginių skaičius kiekvienam taikomam įvairių rūšių likučių analizės metodui.


    Top