Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42022X2055

    JT taisyklė Nr. 147. Žemės ūkio transporto priemonių junginių mechaninių sukabinimo įtaisų sudedamųjų dalių patvirtinimo suvienodintos nuostatos [2022/2055]

    PUB/2022/761

    OL L 275, 2022 10 25, p. 80–118 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2055/oj

    2022 10 25   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 275/80


    Pagal tarptautinę viešąją teisę, juridinę galią turi tik JT EEK tekstų originalai. Šios taisyklės statusas ir įsigaliojimo data turėtų būti tikrinami pagal paskutinę statusą nurodančio JT EEK dokumento TRANS/WP.29/343 versiją, kurią galima rasti

    https://unece.org/status-1958-agreement-and-annexed-regulations

    JT taisyklė Nr. 147. Žemės ūkio transporto priemonių junginių mechaninių sukabinimo įtaisų sudedamųjų dalių patvirtinimo suvienodintos nuostatos [2022/2055]

    Įsigaliojimo data: 2019 m. sausio 2 d.

    Šis dokumentas yra skirtas tik informacijai. Autentiškas ir teisiškai privalomas tekstas: ECE/TRANS/WP.29/2018/69.

    TURINYS

    TAISYKLĖ

    1.

    Taikymo sritis

    2.

    Apibrėžtys

    3.

    Mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies patvirtinimo paraiška

    4.

    Bendrieji mechaninių sukabinimo įtaisų arba sudedamųjų dalių reikalavimai

    5.

    Transporto priemonės su įrengtu mechaniniu sukabinimo įtaisu arba sudedamąja dalimi patvirtinimo paraiška

    6.

    Bendrieji reikalavimai, keliami transporto priemonėms, kuriose įrengiamas mechaninis sukabinimo įtaisas arba sudedamoji dalis

    7.

    Ženklai

    8.

    Patvirtinimas

    9.

    Mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies ar transporto priemonės pakeitimai ir patvirtinimo išplėtimas

    10.

    Gamybos procedūrų atitiktis

    11.

    Sankcijos už gamybos neatitiktį

    12.

    Visiškai nutraukta gamyba

    13.

    Už patvirtinimo bandymus atsakingų techninių tarnybų ir tipo patvirtinimo institucijų pavadinimai bei adresai

    PRIEDAI

    1.

    Pranešimas dėl įtaisų ir sudedamųjų dalių

    2.

    Pranešimas dėl transporto priemonių

    3.

    Patvirtinimo ženklo išdėstymo pavyzdys

    4.

    Tipiškų verčių ženklinimo išdėstymo pavyzdžiai

    5.

    Reikalavimai T, R ir S kategorijų transporto priemonių mechaniniams sukabinimo įtaisams arba sudedamosioms dalims

    6.

    T, R ir S kategorijų transporto priemonių mechaninių sukabinimo įtaisų arba sudedamųjų dalių bandymai

    7.

    Įrengimo ir specialieji reikalavimai

    1.   TAIKYMO SRITIS

    1.1.

    Šioje taisyklėje nustatyti reikalavimai, kuriuos turi atitikti mechaniniai sukabinimo įtaisai ir sudedamosios dalys, kad jie tarptautiniu mastu būtų laikomi tarpusavyje suderinamais ir sukeičiamais.

    1.2.

    Ši taisyklė taikoma įtaisams ir sudedamosioms dalims, skirtoms T, R ir S kategorijų (1) transporto priemonėms (žemės ūkio transporto priemonėms), iš kurių numatoma sudaryti transporto priemonių junginius (2).

    1.3.

    Ši taisyklė taikoma:

    1.3.1.

    2.2 punkte apibrėžtiems standartiniams įtaisams ir sudedamosioms dalims;

    1.3.2.

    2.3 punkte apibrėžtiems nestandartiniams įtaisams ir sudedamosioms dalims;

    1.3.3.

    2.4 punkte apibrėžtiems nestandartiniams įvairiems įtaisams ir sudedamosioms dalims.

    1.4.

    Ši taisyklė netaikoma mechanizuotiems keltuvams (trijų taškų sukabinimo įtaisams) arba traktoriaus apatinėms trauklėms ir jų jungtims su velkamąja transporto priemone.

    2.   APIBRĖŽTYS

    Šioje taisyklėje:

    2.1.

    mechaniniai sukabinimo įtaisai ir sudedamosios dalys – visos variklinės transporto priemonės ir priekabos rėmo detalės, kėbulo atraminės dalys ir važiuoklė, kuriomis tos priemonės bei priekabos sujungtos sudaro autotraukinius arba sujungtuosius autotraukinius. Šis apibrėžtis taikoma pritvirtintosioms, judamosioms arba keičiamosioms dalims, kuriomis mechaninis sukabinimo įtaisas arba sudedamoji dalis yra pritvirtinama arba valdoma.

    2.1.1.

    Automatinis sukabinimas yra užtikrinamas, jeigu velkančiosios transporto priemonės atgalinės eigos priekabos atžvilgiu pakanka, kad sukabinimo įtaisas būtų visiškai sujungtas, kad būtų fiksuojamas automatiškai ir kad tinkamas fiksavimo įtaisų sukabinimas būtų parodomas be jokio pašalinio poveikio.

    2.2.

    Standartiniai mechaniniai sukabinimo įtaisai ir sudedamosios dalys atitinka šioje taisyklėje nustatytus standartinius matmenis ir tipiškas vertes. Būdami vienos klasės, bet skirtingų gamintojų jie yra tarpusavyje sukeičiami atsižvelgiant į montavimo matmenis ir gali būti sujungti su atitinkamos klasės standartiniais mechaniniais sukabinimo įtaisais ir sudedamosiomis dalimis pagal 5 priedo 2 lentelę.

    2.3.

    Nestandartiniai mechaniniai sukabinimo įtaisai ir sudedamosios dalys visais atžvilgiais neatitinka šioje taisyklėje nustatytų standartinių matmenų ir tipiškų verčių, tačiau tuos įtaisus ir dalis galima sujungti su atitinkamos klasės standartiniais sukabinimo įtaisais ir sudedamosiomis dalimis.

    2.4.

    Nestandartiniai įvairūs mechaniniai sukabinimo įtaisai ir sudedamosios dalys neatitinka šioje taisyklėje nustatytų standartinių matmenų ir tipiškų verčių ir tų įtaisų bei dalių negalima sujungti su standartiniais sukabinimo įtaisais ir sudedamosiomis dalimis. Tai yra, pavyzdžiui, įtaisai, kurie neatitinka 2.6 punkte išvardytų a–r klasių įtaisų, tačiau atitinka galiojančius nacionalinius ir tarptautinius standartus.

    2.5.

    Vilkimo rėmai gali būti sudaryti iš daugiau nei vienos sudedamosios dalies ir gali būti sparčiojo aukščio reguliavimo arba kaiščiais reguliuojamo aukščio.

    Ši taisyklė taikoma vilkimo rėmams, kurie yra atskiri mazgai, bet ne traktoriaus konstrukcijos dalis.

    2.6.

    Mechaniniai sukabinimo įtaisai ir sudedamosios dalys, atsižvelgiant į tipą, skirstomi taip:

    2.6.1.

    a80 klasė

    Jungiamasis rutulys 80 ir prispaudimo plokštė, naudojantys velkančiosios transporto priemonės rutulio formos įtaisą ir laikiklius priekabai prijungti per jungiamąją movą 80.

    2.6.2.

    b80 klasė

    Jungiamoji mova 80 turi 80 mm skersmens rutulinę ertmę, tvirtinama prie priekabos grąžulo, kad būtų galima sujungti su jungiamuoju rutuliu 80.

    2.6.3.

    c40 klasė

    Šakutės tipo grąžulo jungtys su kaiščiu (30–38 mm skersmens), su velkančiosios transporto priemonės šakute ir automatiškai ar neautomatiškai įstatomu ir fiksuojamu kaiščiu priekabai prijungti naudojant jungiamąjį žiedą.

    2.6.4.

    d40-1 klasė

    Grąžulo ąsos 40, turinčios kaiščiui (30–38 mm skersmens) skirtą cilindrinę angą ir 30,5 mm nominalųjį storį, tvirtinamos prie priekabų grąžulo sujungimui su šakutės tipo jungtimi.

    2.6.5.

    d40-2 klasė

    Grąžulo ąsos 40, turinčios kaiščiui (30–38 mm skersmens) skirtą cilindrinę angą ir 42 mm nominalųjį storį, tvirtinamos prie priekabos grąžulo sujungimui su šakutės tipo jungtimi.

    2.6.6.

    d50 klasė

    Toroidinė grąžulo ąsa su 50 mm skersmens anga, tvirtinama prie priekabų grąžulo jungčiai su prikabinimo kabliu (g klasės) arba pirštine jungtimi (h klasės).

    2.6.6.1.

    d50-1 klasė

    Toroidinė grąžulo ąsa su 50 mm skersmens anga ir 30 mm nominaliuoju skerspjūvio skersmeniu, tvirtinama prie priekabų grąžulo jungčiai su prikabinimo kabliu (g klasės) arba pirštine jungtimi (h klasės).

    2.6.6.2.

    d50-2 klasė

    Toroidinė grąžulo ąsa, kurios angos skersmuo 50 mm ir skerspjūvio skersmuo ne didesnis kaip 41 mm, pritvirtintos prie priekabos grąžulo jungčiai su prikabinimo kabliu (g klasės).

    2.6.7.

    e klasė

    Nestandartiniai grąžulai, kuriuos sudaro grąžulai su šakute ir kitokie grąžulai, inerciniai įtaisai ir panašūs įrenginiai, įrengti velkamosios transporto priemonės priekyje arba ant transporto priemonės važiuoklės, tinkami jungčiai su velkančiąja transporto priemone jungiamaisiais žiedais. Grąžulo ąsos, rutulio formos jungiamoji mova arba panašus sukabinimo įtaisas.

    Grąžulai gali būti lankstiniai, kad galėtų laisvai judėti vertikalioje plokštumoje ir nelaikyti jokios vertikaliosios apkrovos, arba fiksuoti vertikaliojoje plokštumoje, kad išlaikytų vertikaliąją apkrovą (standieji grąžulai). Standieji grąžulai gali būti ištisai standūs arba su spyruokle arba būti reguliuojami (pvz., hidrauliniu būdu).

    Grąžulus gali sudaryti daugiau nei viena sudedamoji dalis ir jie gali būti reguliuojami arba lankstiniai.

    2.6.8.

    f klasė

    Nestandartiniai vilkimo rėmai, kuriuos sudaro visos sudedamosios dalys ir įtaisai tarp sukabinimo įtaisų, pvz., šakutės tipo jungties, rutulinės jungties ir kt., ir galinės traktoriaus dalies (pavyzdžiui, transmisijos, apkrovą laikančio kėbulo arba važiuoklės).

    2.6.9.

    g klasė

    Prikabinimo kabliai su prispaudimo plokšte ir nuleidimo įtaisu, valdomu naudojant išorinį energijos šaltinį sukabinimui ir atkabinimui valdyti nuotoliniu būdu, kad būtų galima prijungti prie priekabos, naudojant prikabinimo žiedus arba grąžulų ąsas.

    2.6.10.

    h klasė

    Pirštinės jungtys su prispaudimo plokšte, kurios jungiamos prie priekabos prikabinimo žiedais arba grąžulų ąsomis.

    2.6.11.

    i klasė

    Traktoriaus grąžulo jungtys nesisuka aplink išilginę ašį.

    2.6.12.

    j klasė

    Grąžulų ąsos, pritvirtintos prie priekabos grąžulo, skirtos sujungti su traktoriaus grąžulu (i klasė).

    2.6.13.

    q klasė

    Šakutės tipo grąžulo jungtys nesisuka aplink išilginę ašį.

    2.6.14.

    r klasė

    Apvalaus skerspjūvio grąžulo ąsa, pasukama aplink išilginę ašį, pritvirtinta prie priekabų grąžulo, skirta sujungti su nepasukamomis šakutės tipo jungtimis (q klasė).

    2.6.15.

    s klasė

    Sukabinimo įtaisai ir sudedamosios dalys, kurie neatitinka jokių a–r klasių, kurie naudojami specialioms reikmėms ir kuriems paprastai taikomi esami nacionaliniai arba tarptautiniai standartai (unikalūs kai kuriose šalyse).

    2.7.

    Nuotolinio valdymo sistemos – įtaisai ir sudedamosios dalys, leidžiančios sukabinimo įtaisą valdyti būnant šalia transporto priemonės arba iš vairuotojo kabinos.

    2.8.

    Nuotoliniai indikatoriai – įtaisai ir sudedamosios dalys, kurie rodo, kad sukabinimas įvyko ir fiksavimo įtaisai yra sujungti.

    2.9.

    Mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies tipas – šiomis pagrindinėmis savybėmis nesiskiriantis įtaisas arba sudedamoji dalis:

    2.9.1.

    gamintojo arba tiekėjo prekybiniu pavadinimu arba ženklu;

    2.9.2.

    2.6 punkte apibrėžta sukabinimo įtaiso klase;

    2.9.3.

    išorine forma, pagrindiniais matmenimis arba esminiais konstrukcijos skirtumais, įskaitant naudojamas medžiagas, ir

    2.9.4.

    2.10 punkte apibrėžtomis tipiškomis D, Dc, S, Av ir V vertėmis.

    2.10.

    Tipiškos D, Dc, S, Av ir V vertės apibrėžiamos arba nustatomos taip:

    2.10.1.

    D arba Dc vertė – velkančiąją transporto priemonę ir priekabą veikiančių horizontaliųjų jėgų teorinė atskaitos vertė, kuri imama horizontaliųjų apkrovų pagrindu atliekant dinaminius bandymus.

    Jei tai mechaniniai sukabinimo įtaisai ir sudedamosios dalys, neskirtos išlaikyti veikiančias vertikaliąsias apkrovas, ta vertė yra:

    Formula

    Jei tai 2.12 punkte apibrėžtų priekabų su standžiąja vilktimi mechaniniai sukabinimo įtaisai ir sudedamosios dalys, ta vertė yra:

    Formula

    čia:

    T

    – didžiausioji techniškai leidžiama velkančiosios transporto priemonės masė, tonos. Jei taikoma, ši vertė apima veikiančią priekabos su standžiąja vilktimi vertikaliąją apkrovą (3);

    R

    – didžiausioji techniškai leidžiama priekabos su grąžulu, galinčiu judėti vertikalioje plokštumoje, arba puspriekabės masė (tonomis)3;

    C

    – masė, tonomis, kuria žemės paviršių veikia priekabos su standžiąja vilktimi, apibrėžtos 2.12 punkte, ašis arba ašys, kai ji sukabinta su velkančiąja transporto priemone ir pakrauta iki didžiausiosios techniškai leidžiamos masės2;

    g

    – sunkio pagreitis (laikoma, kad lygus 9,81 m/s2);

    S

    – apibrėžtas 2.10.2 punkte.

    2.10.2.

    S vertė – vertikaliai veikianti masė kilogramais, kuria didžiausiosios techniškai leidžiamos masės priekaba su standžiąja vilktimi, apibrėžta 2.12 punkte, veikia sukabinimo įtaisą statinėmis sąlygomis.3

    2.10.3.

    Av vertė – didžiausioji leidžiamoji vairuojamajai ašiai tenkanti masė tonomis, jei priekabos su lankstiniais grąžulais.

    2.10.4.

    V vertė – vertikaliosios jėgos, kuria sukabinimo įtaisą veikia didesnės nei 3,5 tonos didžiausiosios techniškai leidžiamos masės priekaba su standžiąja vilktimi, amplitudės teorinė atskaitos vertė. V vertė – naudojama kaip vertikaliosios jėgos pagrindas atliekant dinaminius bandymus.

    Formula

    2.11.

    Šios taisyklės 6 priede vartojami simboliai ir apibrėžtys

    Av

    =

    didžiausioji leidžiamoji vairuojamajai ašiai tenkanti masė tonomis, jei priekabos su lankstiniais grąžulais;

    C

    =

    priekabos su standžiąja vilktimi masė, tonomis, žr. šios taisyklės 2.10.1 punktą;

    D

    =

    D vertė, kN, žr. šios taisyklės 2.10.1 punktą;

    Dc

    =

    priekabos su standžiąja vilktimi Dc vertė, kN, žr. šios taisyklės 2.10.1 punktą;

    R

    =

    velkamosios transporto priemonės masė tonomis, žr. šios taisyklės 2.10.1 punktą;

    T

    =

    velkančiosios transporto priemonės masė (tonos), žr. šios taisyklės 2.10.1 punktą;

    Fs

    =

    statinė keliamoji jėga, kN;

    Fh

    =

    horizontalioji bandymo jėgos dedamoji transporto priemonės išilginės ašies kryptimi (kN);

    Fv

    =

    vertikalioji bandymo jėgos dedamoji, kN;

    S

    =

    statinė vertikaliai veikianti masė, kg;

    V

    =

    V vertė, kN, žr. šios taisyklės 2.10.4 punktą;

    g

    =

    sunkio pagreitis (laikoma, kad lygus 9,81 m/s2;

    vmax

    =

    vmax – didžiausias projektinis greitis, kuriam atitinkamos transporto priemonės sukabinimo įtaisas yra bandomas ir patvirtinamas pagal šią taisyklę.

    Apatiniai indeksai:

    O

    =

    didžiausioji bandymo jėga;

    U

    =

    mažiausioji bandymo jėga;

    s

    =

    statinė jėga;

    h

    =

    horizontalioji jėga;

    p

    =

    impulsinė jėga;

    res

    =

    atstojamoji jėga;

    v

    =

    vertikalioji jėga;

    w

    =

    kintamoji jėga.

    2.12.

    Priekaba su standžiąja vilktimi – velkamoji transporto priemonė su viena ašimi arba ašių grupe, kuri negali pasisukti transporto priemonės atžvilgiu arba dėl pakabos sistemos (pavyzdžiui) buvimo gali suktis tik ribotu laipsniu apie vieną ašį, lygiagrečią su kelio paviršiumi ir skersą važiavimo krypčiai, todėl gali perduoti vertikaliąsias jėgas velkančiajai transporto priemonei. Tokios priekabos svorio dalį laiko velkančioji transporto priemonė. Hidrauliniu būdu reguliuojamas lankstusis grąžulas laikomas standžiuoju grąžulu (4).

    2.13.

    Standusis mechaninis sujungimas – sujungimas, kai įtaiso ir jo sudedamųjų dalių forma bei geometrinės savybės yra tokios, kad tas įtaisas neatsidarytų ar neatsikabintų veikiamas visų jėgų arba tų jėgų dedamųjų, kurios galėtų būti sukurtos įtaisą eksploatuojant įprastu būdu arba su juo atliekant bandymą.

    2.14.

    Transporto priemonės tipas – transporto priemonės, nesiskiriančios tų vietų, kuriose pritvirtinamas mechaninis sukabinimo įtaisas arba jo sudedamoji dalis, šiais pagrindiniais požymiais – konstrukcija, matmenimis, forma ir medžiagomis. Ši apibrėžtis taikoma velkančiajai transporto priemonei ir priekabai.

    3.   Mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies patvirtinimo paraiška

    3.1.

    Patvirtinimo paraišką teikia prekybinio pavadinimo ar ženklo turėtojas arba jo tinkamai įgaliotas atstovas.

    3.2.

    Su bet kokio tipo mechaniniam sukabinimo įtaisui arba sudedamajai daliai skirta paraiška pateikiama toliau nurodoma informacija, kuri pateikiama, pavyzdžiui, 1 priede nustatyta pranešimo forma:

    3.2.1.

    visų gamintojo ar tiekėjo prekybinių pavadinimų duomenys arba ženklai, kurie turi būti pateikti ant sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies;

    3.2.2.

    brėžiniai, kurie yra pakankamai išsamūs įtaisui arba sudedamajai daliai apibūdinti ir kuriuose nurodytas jų įrengimo transporto priemonėje būdas; brėžiniuose turi būti nurodoma 7 dalyje numatytam patvirtinimo numeriui ir kitokiam ženklinimui skirta vieta ir plotas;

    3.2.3.

    2.10 punkte apibrėžtų D, Dc, S, Av ir V verčių, jei taikomos, deklaracija;

    3.2.3.1.

    tipiškos sukabinimo įtaisų vertės turi būti bent lygios taikomoms didžiausiosios leidžiamosios velkančiosios transporto priemonės, priekabos ir junginio masės vertėms;

    3.2.4.

    išsamus techninis įtaiso arba sudedamosios dalies aprašymas, kuriame konkrečiai turi būti nurodomas tipas ir naudotos medžiagos;

    3.2.5.

    pavyzdžiai, kuriuos prašo pateikti tipo patvirtinimo institucija arba techninė tarnyba;

    3.2.6.

    visi pavyzdžiai turi būti su visa apdaila atlikus galutinį paviršiaus apdorojimą. Tačiau, jei galutinė apdaila yra dažų arba epoksidinių miltelių danga, apdorojimas neatliekamas.

    4.   BENDRIEJI MECHANINIŲ SUKABINIMO ĮTAISŲ ARBA SUDEDAMŲJŲ DALIŲ REIKALAVIMAI

    4.1.

    Kiekvienas pavyzdys turi atitikti 5 ir 6 prieduose nustatytas matmenų ir stiprumo specifikacijas. Atlikus 6 priede nurodytus bandymus, neturi būti įtrūkimų, lūžių ar kokios nors per didelės liekamosios deformacijos, kuri galėtų pakenkti tinkamam įtaiso arba sudedamosios dalies eksploatavimui.

    4.2.

    Visos mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies dalys, kurioms sugedus priekaba galėtų atsikabinti nuo transporto priemonės, turi būti pagamintos iš plieno arba ketaus. Galima naudoti kitas medžiagas, jeigu šią taisyklę taikančios susitarimo šalies tipo patvirtinimo institucijai arba techninei tarnybai priimtinu būdu gamintojas įrodo tų medžiagų lygiavertiškumą.

    4.3.

    Mechaniniai sukabinimo įtaisai arba sudedamosios dalys turi būti tinkami saugiai eksploatuoti, o sukabinimo įtaisą sukabinti ir atkabinti turi būti įmanoma vienam žmogui be jokių įrankių. Sukabinimo įtaisai, skirti priekaboms, kurių didžiausioji techniškai leidžiama masė didesnė kaip 3,5 tonos, turi būti vieno iš šių tipų:

    a)

    automatinio sukabinimo, apibrėžto 2.2 punkte, arba

    b)

    automatizuoto sukabinimo ir fiksavimo, kai pradėtas sukabinimo procesas baigiamas automatiškai ir vairuotojo regėjimo lauke nurodoma fiksavimo padėtis, arba

    c)

    rankinio užrakinimo ir fiksavimo be jokių automatizavimo priemonių ar automatinio fiksavimo įtaiso.

    4.4.

    Mechaniniai sukabinimo įtaisai arba sudedamosios dalys turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad įtaisus ir dalis eksploatuojant įprastu būdu bei tinkamai atliekant techninę jų priežiūrą ir nusidėvėjusių dalių keitimą, įtaisai ir sudedamosios dalys tinkamai veiktų ir išlaikytų šioje taisyklėje nustatytas charakteristikas.

    4.5.

    Visi mechaniniai sukabinimo įtaisai arba sudedamosios dalys turi būti suprojektuoti taip, kad įtaisus ar sudedamąsias dalis būtų įmanoma standžiai sujungti mechaniškai, o uždarytoje padėtyje užrakinti mažiausiai dar vieną kartą standžiai sujungiant mechaniškai, jeigu nėra papildomų reikalavimų pagal 5 priedą. Įtaiso sujungimo patikimumą taip pat galima užtikrinti dviem arba trimis atskirais mechanizmais, tačiau kiekvienas mechanizmas turi būti suprojektuotas taip, kad jis būtų standžiai sujungiamas mechaniškai ir būtų bandomas atskirai dėl atitikties visiems 6 priedo reikalavimams. Standusis mechaninis sujungimas – 2.13 punkte apibrėžtas sujungimas.

    Įtemptos spyruoklės jėga galima tik uždaryti įtaisą ir užtikrinti, kad vibracijos veikiamos įtaiso sudedamosios dalys nepasislinktų į tokią vietą, kad įtaisas galėtų atsidaryti arba atsikabinti.

    Sugedus kuriai nors spyruoklei arba jos nesant, surinktas įtaisas neturi atsidaryti arba atsikabinti.

    Jei nuotolinis indikatorius įrengiamas transporto priemonės kabinoje, jis turi būti įrengtas vairuotojo regėjimo lauke ir turi būti aiškiai pažymėtas.

    Jei nuotolinis indikatorius įrengiamas transporto priemonės šone, jis turi būti nuolat ir aiškiai pažymėtas. Nuotolinis indikatorius turi automatiškai įsijungti ir grįžti į pradinę būseną kiekvieną kartą atkabinant ir sukabinant sukabinimo įtaisą.

    4.6.

    Prie kiekvieno įtaiso ar sudedamosios dalies turi būti pridėtos įrengimo ir eksploatavimo instrukcijos, kuriose būtų pateikiama pakankamai informacijos, kad kompetentingas asmuo galėtų juos taisyklingai įrengti transporto priemonėje ir tinkamai naudoti, taip pat žr. 7 priedą. Instrukcijos pateikiamos valstybės, kurioje įtaisas ar sudedamoji dalis būtų parduodami, kalba. Jei įtaisai ir sudedamosios dalys tiekiami kaip originalioji įranga, kurią montuoja transporto priemonės arba kėbulo gamintojas, įrengimo instrukcijų galima nepateikti, tačiau transporto priemonės arba kėbulo gamintojas atsako už tai, kad transporto priemonės operatoriui būtų pateiktos būtinos sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies tinkamo eksploatavimo instrukcijos.

    4.7.

    Sparčiojo aukščio reguliavimo vilkimo įtaiso be mechanizuotos pavaros valdymo jėga negali viršyti 40 daN.

    5.   TRANSPORTO PRIEMONĖS SU ĮRENGTU MECHANINIU SUKABINIMO ĮTAISU ARBA SUDEDAMĄJA DALIMI PATVIRTINIMO PARAIŠKA

    5.1.

    Paraišką patvirtinti transporto priemonės tipą atsižvelgiant į pritvirtintą mechaninį sukabinimo įtaisą arba sudedamąją dalį pateikia transporto priemonės gamintojas arba jo tinkamai įgaliotas atstovas.

    5.2.

    Su paraiška pateikiama toliau nurodyta informacija, leidžianti tipo patvirtinimo institucijai užpildyti 2 priede nurodytą pranešimo formą:

    5.2.1.

    brėžiniai, kurie yra pakankamai išsamūs įtaisui arba sudedamajai daliai identifikuoti ir kuriuose nurodytas jų įrengimo transporto priemonėje būdas; brėžiniuose turi būti nurodoma 7 dalyje numatytam patvirtinimo numeriui ir kitokiam ženklinimui skirta vieta ir plotas;

    5.2.2.

    išsamus techninis įtaiso arba sudedamosios dalies aprašymas, kuriame konkrečiai turi būti nurodomas tipas ir naudotos medžiagos;

    5.2.3.

    2.10 punkte apibrėžtų D, Dc, S, Av ir V verčių, jei taikomos, deklaracija;

    5.2.3.1.

    tipiškos vertės turi būti bent lygios taikomoms didžiausiajai leidžiamajai velkančiosios transporto priemonės, priekabos ir junginio masei;

    5.2.4.

    transporto priemonė, atitinkanti patvirtintino tipo transporto priemonę su įrengtu mechaniniu sukabinimo įtaisu pateikiama tipo patvirtinimo institucijai arba techninei tarnybai, kurios taip pat gali paprašyti pateikti papildomus įtaiso arba sudedamosios dalies pavyzdžius.

    5.2.5.

    transporto priemonę, turinčią ne visas tam tikrą tipą atitinkančias sudedamąsias dalis, galima patvirtinti, jeigu pareiškėjas tipo patvirtinimo institucijai arba techninei tarnybai priimtinu būdu gali įrodyti, kad trūkstamos sudedamosios dalys, atsižvelgiant į šios taisyklės reikalavimus, neturės jokios įtakos patikrinimo rezultatams.

    6.   BENDRIEJI REIKALAVIMAI, KELIAMI TRANSPORTO PRIEMONĖMS, KURIOSE ĮRENGIAMAS MECHANINIS SUKABINIMO ĮTAISAS ARBA SUDEDAMOJI DALIS

    6.1.

    Transporto priemonėje įrengiamas mechaninis sukabinimo įtaisas arba sudedamoji dalis turi būti patvirtinti pagal šios taisyklės 3 ir 4 dalių bei 5 ir 6 priedų reikalavimus.

    6.2.

    Mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies įrengimas turi atitikti šios taisyklės 7 priedo reikalavimus.

    6.3.

    Turi būti pateikiamos sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies naudojimo instrukcijos, į kurias turi būti įtrauktos visos specialios instrukcijos dėl operacijų, kurios skiriasi nuo įprastų su sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies tipu susijusių operacijų, ir sukabinimo ar atkabinimo skirtingais naudojimo režimais instrukcijos, pvz., esant skirtingiems kampams tarp velkančiosios ir velkamosios transporto priemonės. Prie kiekvienos transporto priemonės turi būti pridėtos šios naudojimo instrukcijos, parašytos bent jau tos šalies, kurioje ji būtų parduodama, kalba.

    7.   ŽENKLAI

    7.1.

    Patvirtinti pateiktų tipų mechaniniai sukabinimo įtaisai ir sudedamosios dalys turi būti su gamintojo, tiekėjo arba pareiškėjo prekybiniu pavadinimu arba ženklu.

    7.2.

    Turi būti pakankamai didelis plotas 8.5 punkte nurodytam ir 3 priede pateiktam patvirtinimo ženklui uždėti. Šis plotas parodomas 3.2.2 punkte nurodytuose brėžiniuose.

    7.3.

    Greta 7.2 ir 8.5 punktuose nurodyto mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies patvirtinimo ženklo turi būti 2.6 punkte apibrėžtos sukabinimo įtaiso klasės žymuo, 2.10 punkte apibrėžtos bei 4 priede nurodytos tipiškos vertės ir 2.11 punkte apibrėžto didžiausio projektinio greičio vertė. Šių ženklų vieta parodoma 3.2.2 punkte nurodytuose brėžiniuose.

    7.4.

    Jeigu mechaninis sukabinimo įtaisas arba sudedamoji dalis yra patvirtinti dėl alternatyvių tos pačios klasės sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies tipiškų verčių, ant įtaiso arba sudedamosios dalies gali būti pažymėtos ne daugiau kaip dvi alternatyvios vertės.

    7.5.

    Jeigu mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies naudojimas yra kokiu nors būdu apribotas, pavyzdžiui, jei įtaiso naudojimas apribotas tam tikru greičiu, tas apribojimas turi būti pažymėtas ant įtaiso arba sudedamosios dalies.

    7.6.

    Visi ženklai, įtaisą arba sudedamąją dalį įrengus transporto priemonėje, turi būti nuolatiniai ir įskaitomi.

    8.   PATVIRTINIMAS

    8.1.

    Jeigu mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies tipo pavyzdys (-iai) atitinka šios taisyklės reikalavimus, patvirtinimas suteikiamas jiems taip pat atitinkant 10 punkto reikalavimus.

    8.2.

    Kiekvienam patvirtintam tipui suteikiamas patvirtinimo numeris. Du pirmieji jo skaitmenys (šiuo metu 00) žymi pakeitimų, apimančių naujausius svarbesnius techninius taisyklės pakeitimus, padarytus suteikiant patvirtinimą, seriją. Ta pati susitarimo šalis negali suteikti to paties numerio kitam šioje taisyklėje nurodytam įtaiso arba sudedamosios dalies tipui.

    8.3.

    Apie patvirtinimo suteikimą arba patvirtinto tipo išplėtimą, atsisakymą suteikti patvirtinimą ar patvirtinimo panaikinimą arba apie su mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies tipu, patvirtintu pagal šią taisyklę, susijusią visiškai nutrauktą gamybą, šią taisyklę taikančios 1958 m. susitarimo šalys informuojamos pranešimu, kurio forma atitinka šios taisyklės 1 arba 2 priede pateiktą pavyzdį.

    8.4.

    Kiekvienas pagal šią taisyklę patvirtintas mechaninis sukabinimo įtaisas arba sudedamoji dalis, be 7.1 punkte nustatyto žymens, 7.2 punkte nurodytame plote turi būti ženklinamas 8.5 punkte aprašytu patvirtinimo ženklu.

    8.5.

    Patvirtinimo ženklas – tarptautinis žymuo, sudarytas iš:

    8.5.1.

    apskritimo, kuriame įrašyta raidė E ir tipą patvirtinusios šalies skiriamasis numeris; (5)

    8.5.2.

    8.2 punkte nustatyto patvirtinimo numerio;

    8.5.3.

    didžiosios raidės D, jei bandoma pagal 6 priedo 3.1.3 punktą (dinaminis patvarumo bandymas) arba

    8.5.4.

    didžiosios raidės S, jei bandoma pagal 6 priedo 3.3.3.2 punktą (statinis bandymas);

    8.5.5.

    didžiosios raidės T, skirtos dviejų sudedamųjų dalių bandymams;

    8.5.6.

    patvirtinimo ženklas ir numeris turi būti išdėstyti taip, kaip nurodyta 3 priede pateiktame pavyzdyje.

    9.   MECHANINIO SUKABINIMO ĮTAISO ARBA SUDEDAMOSIOS DALIES AR TRANSPORTO PRIEMONĖS PAKEITIMAI IR PATVIRTINTO TIPO IŠPLĖTIMAS

    9.1.

    Apie visus 2.9 punkte apibrėžto mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies ar transporto priemonės tipo pakeitimus turi būti pranešta tipo patvirtinimo institucijai arba techninei tarnybai, kuri suteikė patvirtinimą. Tipo patvirtinimo institucija arba techninė tarnyba gali:

    9.1.1.

    laikyti, kad pakeitimai, ko gero, neturės jokio didesnio neigiamo poveikio ir kad bet kokiu atveju įtaisas, sudedamoji dalis arba transporto priemonė tebeatitiktų reikalavimus, arba

    9.1.2.

    paprašyti kitos bandymų ataskaitos.

    9.2.

    Apie tipo patvirtinimo suteikimo patvirtinimą arba atsisakymą patvirtinti tipą, nurodant pakeitimą, šią taisyklę taikančioms susitarimo šalims pranešama 8.3 punkte nustatyta tvarka.

    9.3.

    Patvirtinto tipo išplėtimą suteikianti tipo patvirtinimo institucija arba techninė tarnyba tam išplėtimui suteikia eilės numerį ir apie tai 8.3 punkte nustatyta tvarka praneša šią taisyklę taikančioms susitarimo šalims.

    10.   GAMYBOS PROCEDŪRŲ ATITIKTIS

    Gamybos atitikties procedūros turi atitikti nustatytas 1958 m. susitarimo 1 apraše (E/ECE/TRANS/505/Rev.3) esant toliau nurodytiems reikalavimams:

    10.1.

    Patvirtinimo turėtojas turi užtikrinti, kad gamybos atitikties bandymų rezultatai būtų užregistruoti ir kad pridedamus dokumentus būtų galima gauti laikotarpiu, kuris būtų nustatytas susitarimu su tipo patvirtinimo institucija arba techninė tarnyba. Jis neturi būti ilgesnis nei 10 metų, skaičiuojant nuo visiško gamybos nutraukimo momento;

    10.2.

    tipo patvirtinimą suteikusi tipo patvirtinimo institucija arba techninė tarnyba bet kada gali patikrinti kiekviename gamybos padalinyje taikomų kontrolės metodų atitiktį. Paprastai šie patikrinimai atliekami kartą per dvejus metus.

    11.   SANKCIJOS UŽ GAMYBOS NEATITIKTĮ

    11.1.

    Mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies tipo pagal šią taisyklę suteiktą patvirtinimą galima panaikinti, jeigu nevykdomi reikalavimai arba jeigu patvirtinimo ženklą turintis įtaisas arba sudedamoji dalis neatitinka patvirtinto tipo.

    11.2.

    Jeigu šią taisyklę taikanti susitarimo šalis savo anksčiau suteiktą patvirtinimą panaikina, kitoms šią taisyklę taikančioms susitarimo šalims ji apie tai nedelsdama praneša, naudodama šios taisyklės 1 arba 2 priede pateiktą pavyzdį atitinkančią pranešimo formą.

    12.   VISIŠKAI NUTRAUKTA GAMYBA

    Jeigu patvirtinimo turėtojas visiškai nutraukia pagal šią taisyklę patvirtinto tipo mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies gamybą, apie tai jis praneša patvirtinimą suteikusiai tipo patvirtinimo institucijai arba techninei tarnybai. Atitinkamą pranešimą gavusi tipo patvirtinimo institucija arba techninė tarnyba apie tai kitoms šią taisyklę taikančioms 1958 m. susitarimo šalims praneša, naudodama šios taisyklės 1 arba 2 priede pateiktą pavyzdį atitinkančią pranešimo formą.

    13.   UŽ PATVIRTINIMO BANDYMUS ATSAKINGŲ TECHNINIŲ TARNYBŲ IR TIPO PATVIRTINIMO INSTITUCIJŲ PAVADINIMAI BEI ADRESAI

    13.1.

    Šią taisyklę taikančios 1958 m. susitarimo šalys praneša Jungtinių Tautų Sekretoriatui už patvirtinimo bandymus atsakingų techninių tarnybų ir tipo patvirtinimo institucijų, kurios suteikia patvirtinimus ir kurioms turi būti siunčiami pranešimai, liudijantys apie kitose šalyse suteiktą patvirtinimą, patvirtinto tipo išplėtimą, atsisakymą suteikti patvirtinimą, patvirtinimo panaikinimą arba visišką gamybos nutraukimą, pavadinimus ir adresus.

    (1)  Kaip apibrėžta Suvestinėje rezoliucijoje dėl transporto priemonių konstrukcijos (R.E.3), dokumentas ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6, para. 2 - www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html

    (2)  Taikoma Kelių transporto konvencijoje (Viena, 1968 m., 1 straipsnio t ir u punktai) pateikta apibrėžtis.

    (3)  T ir R masės bei didžiausioji techniškai leidžiama masė gali viršyti nacionalinės teisės aktais nustatytas didžiausiąsias leidžiamąsias mases.

    (4)  T ir R masės bei didžiausioji techniškai leidžiama masė gali viršyti nacionalinės teisės aktais nustatytas didžiausiąsias leidžiamąsias mases.

    (5)  1958 m. Susitarimo šalių skiriamieji numeriai yra nurodyti Suvestinės rezoliucijos dėl transporto priemonių konstrukcijos (R.E.3) 3 priede, dokumentas ECE/TRANS/WP.29/78/Rev. 6, 3 priedas - www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html.


    1 PRIEDAS

    Pranešimas dėl įtaisų ir sudedamųjų dalių

    (Didžiausias formatas: A4 (210 × 297 mm))

    Image 1

     (1)

    pateikė:

    Administracijos pavadinimas:

    ...

    ...


    Dėl (2):

    patvirtinimo suteikimo

     

    patvirtinto tipo išplėtimo

     

    atsisakymo suteikti patvirtinimą

     

    patvirtinimo panaikinimo

     

    visiško gamybos nutraukimo

    mechaninio sukabinimo techninio mazgo ar sudedamosios dalies tipo pagal JT taisyklę Nr. 147

    Patvirtinimas Nr. ... Išplėtimas Nr. ...

    1.   

    Techninio mazgo ar sudedamosios dalies prekybinis pavadinimas arba ženklas:...

    2.   

    Techninio mazgo arba sudedamosios dalies tipo gamintojo pavadinimas:...

    3.   

    Gamintojo pavadinimas ir adresas:...

    4.   

    Jeigu taikoma, gamintojo atstovo pavadinimas ir adresas:...

    5.   

    Kiti tiekėjo pavadinimai arba prekių ženklai, kurie taikomi techniniam mazgui arba sudedamajai daliai:...

    6.   

    Techninio mazgo atveju: transporto priemonės, kuriai skirtas techninis mazgas, tipas ir markė...

    7.   

    Už gamybos atitiktį atsakingos bendrovės arba įstaigos pavadinimas ir adresas:...

    8.   

    Pateikta patvirtinti (data): ...

    9.   

    Už patvirtinimo bandymus atsakinga techninė tarnyba:...

    10.   

    Trumpas aprašymas: …

    10.1.   

    Techninio mazgo arba sudedamosios dalies tipas ir klasė:...

    10.2.   

    Tipiškos vertės: ...

    10.2.1.   

    Pirminės vertės:

    D... kN Dc... kN S.... kg

    Av....tonos vmax....km/h V... kN

    Kitokios vertės:

    D.... kN Dc.... kN S... kg

    Av....tonos vmax....km/h V... kN

    11.   

    Nurodymai tam tikro tipo sukabinimo įtaisą arba sudedamąją dalį pritvirtinti prie transporto priemonės ir tvirtinimo vietų, kurias yra nurodęs transporto priemonė gamintojas, fotografijos arba brėžiniai: ...

    12.   

    Informacija apie visų sukabinimo įtaisui ar sudedamajai daliai pritvirtinti būtinų specialių stiprinamųjų sijų ar plokščių arba tarpiklių sudedamųjų dalių įrengimą: ...

    13.   

    Bandymų ataskaitos data:...

    14.   

    Bandymų ataskaitos numeris:...

    15.   

    Patvirtinimo ženklo padėtis:...

    16.   

    Patvirtinto tipo išplėtimo priežastis (-ys):...

    17.   

    Patvirtinimas suteiktas / patvirtintas tipas išplėstas / atsisakyta suteikti patvirtinimą / patvirtinimas panaikintas2:

    18.   

    Vieta:...

    19.   

    Data:...

    20.   

    Parašas:...

    21.   

    Patvirtinimą suteikusiai tipo patvirtinimo institucijai pateiktų dokumentų sąrašas pridedamas prie šio pranešimo ir gali būti gautas paprašius:...


    (1)  Tipą patvirtinusios / patvirtintą tipą išplėtusios / atsisakiusios suteikti patvirtinimą / tipo patvirtinimą panaikinusios (žr. patvirtinimo nuostatas šioje taisyklėje) šalies skiriamasis numeris.

    (2)  Išbraukti, kas netinka.


    2 PRIEDAS

    Pranešimas dėl transporto priemonių

    (Didžiausias formatas: A4 (210 × 297 mm))

    Image 2

     (1)

    pateikė:

    Administracijos pavadinimas:


    Dėl (2):

    patvirtinimo suteikimo

     

    patvirtinto tipo išplėtimo

     

    atsisakymo suteikti patvirtinimą

     

    patvirtinimo panaikinimo

     

    visiško gamybos nutraukimo

    transporto priemonės tipo, atsižvelgiant į mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies įrengimą pagal JT taisyklę Nr. 147

    Patvirtinimas Nr. … Išplėtimas Nr. …

    1.   

    Transporto priemonės prekybinis pavadinimas arba prekės ženklas: …

    2.   

    Transporto priemonės tipas: …

    3.   

    Gamintojo pavadinimas ir adresas: …

    4.   

    Jeigu taikoma, gamintojo atstovo pavadinimas ir adresas: …

    5.   

    Transporto priemonės kategorija, pavyzdžiui, T, R (3): …

    6.   

    Didžiausioji leidžiamoji transporto priemonės masė: … kg

    Kiekvienai transporto priemonės ašiai tenkanti didžiausiosios leidžiamosios transporto priemonės masės dalis:…

    Didžiausioji leidžiamoji velkamos priekabos masė: ….kg

    Didžiausioji leidžiamoji statinė sukabinimo vietą veikianti masė:…kg

    Didžiausioji parengtos eksploatuoti transporto priemonės masė, su kėbulu, įskaitant aušalą, tepalus, degalus, įrankius ir atsarginį ratą (jeigu pateikiamas), tačiau be vairuotojo …kg

    7.   

    Reikiamos tipiškos vertės

    D… kN Dc… kN S…. kg

    Av… tonos vmax… km/h V… kN

    8.   

    Tam tikro sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies tipo tvirtinimo prie transporto priemonės instrukcijos ir tvirtinimo vietų nuotraukos arba brėžiniai: …

    9.   

    Informacija apie visų sukabinimo įtaisui ar sudedamajai daliai pritvirtinti būtinų specialių stiprinamųjų sijų ar plokščių arba tarpiklių sudedamųjų dalių įrengimą:…

    10.   

    Mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies prekybinis pavadinimas arba ženklas ir patvirtinimo numeris:…

    11.   

    Sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies klasė:…

    12.   

    Pateikta patvirtinti (data):…

    13.   

    Už patvirtinimo bandymus atsakinga techninė tarnyba:…

    14.   

    Bandymų ataskaitos data:…

    15.   

    Bandymų ataskaitos numeris:…

    16.   

    Patvirtinimo ženklo padėtis:…

    17.   

    Patvirtinto tipo išplėtimo priežastis (-ys):…

    18.   

    Patvirtinimas suteiktas / patvirtintas tipas išplėstas / atsisakyta suteikti patvirtinimą / patvirtinimas panaikintas (2):

    19.   

    Vieta:…

    20.   

    Data:…

    21.   

    Parašas:…

    22.   

    Patvirtinimą suteikusiai tipo patvirtinimo institucijai pateiktų dokumentų sąrašas pridedamas prie šio pranešimo ir gali būti gautas paprašius.…


    (1)  Tipą patvirtinusios / patvirtintą tipą išplėtusios / atsisakiusios suteikti patvirtinimą / tipo patvirtinimą panaikinusios (žr. patvirtinimo nuostatas šioje taisyklėje) šalies skiriamasis numeris.

    (2)  Išbraukti, kas netinka.

    (3)  Kaip apibrėžta Suvestinėje rezoliucijoje dėl transporto priemonių konstrukcijos (R.E.3), dokumentas ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6, para. 2 - www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29resolutions.html.


    3 PRIEDAS

    Patvirtinimo ženklo išdėstymo pavyzdys

    Image 3

    a – ne mažiau kaip 8 mm

    Pirmiau nurodytą patvirtinimo ženklą turintis mechaninis sukabinimo įtaisas arba sudedamoji dalis ar transporto priemonė – Nyderlanduose patvirtintas įtaisas arba sudedamoji dalis (E 4), patvirtinimo numeris 2405, atitinka šios taisyklės su 00 serijos pakeitimais reikalavimus, ir buvo bandyti atliekant statinius bandymus (S).

    Pastaba. Patvirtinimo numeris ir papildomi simboliai turėtų būti prie apskritimo, virš raidės „E“ arba po ja, taip pat gali būti į dešinę nuo tos raidės arba į kairę. Patvirtinimo numerio skaitmenys turi būti toje pačioje raidės „E“ pusėje ir išdėstyti ta pačia kryptimi. Reikėtų vengti naudoti romėniškus skaitmenis patvirtinimo numeriams žymėti, kad būtų išvengta painiavos su kitais simboliais.


    4 PRIEDAS

    Tipiškų verčių ženklinimo išdėstymo pavyzdžiai

    1.   

    Visi mechaniniai sukabinimo įtaisai arba sudedamosios dalys turi būti paženklintos įtaiso arba sudedamosios dalies klasės ženklu. Be to, turi būti ženklinama simboliu, šios taisyklės 2.10 punkte apibrėžtomis tipiškomis vertėmis nurodančiu pajėgumą.

    1.1.   

    Visų raidžių ir skaitmenų aukštis neturi būti mažesnis nei patvirtinimo numerio, t. y. a/3, kai a yra ne mažesnis kaip 8 mm.

    1.2.   

    Kiekvienam ženklinamam įtaisui arba sudedamajai daliai taikomos tipiškos vertės – toliau pateikiamoje lentelėje nurodytosios vertės, taip pat žr. šios taisyklės 7.3 punktą.

    1 lentelė

    Atitinkamos tipiškos vertės, kuriomis turi būti paženklinti sukabinimo įtaisai arba sudedamosios dalys

    Mechaninio sukabinimo įtaiso arba sudedamosios dalies aprašymas

    Atitinkamos tipiškos vertės, kuriomis turi būti ženklinama

     

    Klasė

    D

    Dc

    S

    V

    vmax

    T (*2)

    Jungiamieji rutuliai 80 (a klasė)

    -

    Jungiamojo mova (b klasė)

    -

    Šakutės tipo jungtys (c arba q klasė)

    Kablio tipo jungtys (g klasė)

    -

    Traktoriaus grąžulai (i klasė)

    Vilkimo rėmai (f klasė)

    -

    Pirštinės jungtys (h klasė)

    -

    Grąžulo ąsos (d arba r klasė)

    Grąžulai (e klasė) (*1)

    -

    Pavyzdžiai

    :

    a80 D130 Dc90 S2000 žymi standartinį a80 klasės jungiamąjį rutulį 80, kurio didžiausioji D vertė yra 130 kN, didžiausioji leidžiamoji Dc vertė – 90 kN ir didžiausioji leidžiamoji statinė vertikalioji apkrova – 2 000 kg.


    (*1)  Ant lankstinių grąžulų tipo informacinės plokštės turi būti nurodyta Av vertė, bet ne S ar V vertė.

    (*2)  Velkamoji masė, kai bandoma pagal 6 priedo 3.3.3.2 punktą (statinis bandymas) (turėtų būti apibrėžtas apibrėžčių skyriuje, jei reikia).


    5 PRIEDAS

    Reikalavimai T, R ir S kategorijų transporto priemonių mechaniniams sukabinimo įtaisams arba sudedamosioms dalims

    1.   

    Jungiamieji rutuliai 80 ir prispaudimo plokštės (a80 klasė)

    1.1.   

    Bendrieji reikalavimai jungiamiesiems rutuliams 80

    1.1.1.   

    Visi jungiamieji rutuliai 80 ir prispaudimo plokštės turi būti suprojektuoti taip, kad jungiamieji rutuliai atitiktų 6 priedo 3.1 punkte nurodytų bandymų reikalavimus, o prispaudimo plokštės – 6 priedo 3.3.5 punkte nurodytų bandymų reikalavimus.

    1.1.2.   

    a klasės jungiamųjų rutulių 80 išorinė forma ir matmenys turi atitikti pateiktus 1 paveiksle. Prispaudimo plokštės padėtis pavaizduota 2 paveiksle.

    1 paveikslas

    a klasės jungiamasis rutulys (visi matmenys mm)

    Image 4

    2 paveikslas

    Prispaudimo plokštės matmenys (visi matmenys mm)

    Image 5

    1.1.3.   

    Jungiamieji rutuliai 80 turi turėti bent tokius sujungimo kampus, kurie neturi būti pasiekiami vienu metu:

    3 paveikslas

    Sujungimo kampai

    Image 6

    2.   

    Jungiamoji mova 80 (b80 klasė)

    2.1.   

    Bendrieji reikalavimai jungiamajai movai 80

    2.1.1.   

    Visos jungiamosios movos 80 turi būti suprojektuotos taip, kad jos galėtų atitikti 6 priedo 3.2 punkte nurodytų bandymų reikalavimus.

    2.1.2.   

    b klasės jungiamosios movos 80 išorinė forma ir išoriniai matmenys turi atitikti pateiktus 4 paveiksle.

    4 paveikslas

    b klasės jungiamosios movos 80 matmenys (visi matmenys milimetrais)

    Image 7

    3.   

    Šakutės tipo grąžulo jungtys (c40 klasė)

    3.1.   

    Bendrieji reikalavimai šakutės tipo grąžulo jungtims

    3.1.1.   

    Visos šakutės tipo grąžulo jungtys turi būti suprojektuotos taip, kad atitiktų 6 priedo 3.3.1 punkte nurodytų bandymų reikalavimus, o fiksavimo įtaisai – 6 priedo 3.3.1.3 punkte nurodytų bandymų reikalavimus.

    3.1.2.   

    c klasės šakutės tipo grąžulo jungčių išorinė forma ir matmenys turi atitikti pateiktus 5, 6 ir 7 paveiksluose. Visoms klasėms didžiausias šakutės aukštis turi būti pastovus bent per pusę šakutės pločio.

    3.1.3.   

    Reikalavimai:

    Automatinių sukabinimo įtaisų atveju uždaryta ir užrakinta padėtis po sukabinimo iš išorės turi būti aiškiai ir ryškiai rodoma bent vienu kontroliniu indikatoriumi.

    3.1.4.   

    Šakutės tipo grąžulo jungčių sujungimo kampai turi būti tokie (taip pat žr. 5 ir 6 paveikslus):

    a)

    vertikalioji ašis: ± 70° mažiausiai

    b)

    skersinė ašis: ± 20° mažiausiai

    c)

    išilginė ašis: ± 20° mažiausiai

    3.1.5.   

    Šakutė neturi kliudyti grąžulo žiedams suktis išilgine kryptimi bent 90° į kairę arba į dešinę apie išilginę jungties ašį, kai nustatytas stabdymo momentas yra 30–150 Nm.

    5 paveikslas

    Automatinis sukabinimo įtaisas su pastorintuoju kaiščiu (kairėje) ir automatinis priekabos sukabinimo įtaisas su cilindriniu kaiščiu (dešinėje) (visi matmenys mm)

    Image 8

    6 paveikslas

    Neautomatinis priekabos sukabinimo įtaisas naudojant cilindrinį kaištį (visi matmenys mm)

    Image 9

    4.   

    Grąžulo ąsos (d40-1 ir d40-2 klasė)

    4.1.   

    Grąžulo ąsos d40-1

    4.1.1.   

    Bendrieji reikalavimai grąžulų ąsoms d40-1

    Visos d40-1 klasės grąžulo ąsos turi būti suprojektuotos taip, kad jos galėtų atitikti 6 priedo 3.4 punkte nurodytų bandymų reikalavimus. Grąžulo ąsos d40-1 gali būti su lizdu arba be jo.

    Grąžulo ąsų išorinė forma ir išoriniai žiedo matmenys turi atitikti pateiktus 7 paveiksle.

    7 paveikslas

    Pagrindiniai standartinių d40-1 grąžulo ąsų matmenys (visi matmenys mm)

    Image 10

    4.2.   

    Grąžulo ąsos d40-2

    4.2.1.   

    Bendrieji reikalavimai grąžulų ąsoms d40-2

    Visos d40-2 klasės grąžulo ąsos turi būti suprojektuotos taip, kad jos galėtų atitikti 6 priede nurodytų bandymų reikalavimus.

    Grąžulo ąsų išorinė forma ir išoriniai žiedo matmenys turi atitikti pateiktus 8 paveiksle.

    8 paveikslas

    Standartinio jungiamojo žiedo d40-2 pagrindiniai matmenys

    Matmenys milimetrais

    Image 11

    4.3.   

    Toroidinė grąžulo ąsa (d50-1 ir d50-2 klasė)

    4.3.1.   

    Bendrieji reikalavimai

    Visos d50 klasės grąžulo ąsos turi būti suprojektuotos taip, kad jos galėtų atitikti 6 priede nurodytų bandymų reikalavimus.

    d50 klasės grąžulo ąsų išorinė forma ir išoriniai matmenys turi atitikti nurodytuosius 9 paveiksle.

    9 paveikslas

    Pagrindiniai toroidinės d50 klasės grąžulo ąsos matmenys (visi matmenys mm)

    Image 12

    4.3.2.   

    Be to, d50-1 klasės toroidinės grąžulo ąsos matmenys turi atitikti nurodytuosius 10 paveiksle, o d50-2 klasės toroidinės grąžulo ąsos matmenys turi atitikti 11 paveikslą.

    10 paveikslas

    Toroidinės D50-1 klasės grąžulo ąsos matmenys (visi matmenys mm)

    Image 13

    11 paveikslas

    Toroidinės D50-2 klasės grąžulo ąsos matmenys (visi matmenys mm)

    Image 14

    a

    Alternatyvus išorinis kontūras: išorinis kreivio spindulys ne didesnis kaip 22,5, o perėjimo viršuje ir apačioje kreivio spindulys arba perėjimo į plokščią išorinį paviršių kreivio spindulys – ne mažesnis kaip 15.

    b

    Vidinis kontūras.

    5.   

    Grąžulai (e klasė)

    5.1.   

    e klasės grąžulai turi atitikti 6 priedo 3.7 punkte nurodytų bandymų reikalavimus.

    5.2.   

    Jungčiai su velkančiąja transporto priemone grąžulai gali turėti b, d arba s klasės jungiamąją movą arba grąžulo ąsas, tvirtinamas prie grąžulo įsukamais varžtais, priveržiamais varžtais arba suvirinant.

    5.3.   

    Lankstinių grąžulų aukščio reguliavimo įtaisai

    5.3.1.   

    Lankstiniai grąžulai turi turėti įtaisus, kuriais būtų galima reguliuoti grąžulo aukštį pagal sukabinimo įtaiso ar šakutės aukštį. Tie įtaisai turi būti suprojektuoti taip, kad grąžulo aukštį galėtų reguliuoti vienas asmuo be įrankių arba kitų pagalbinių priemonių.

    5.3.2.   

    Aukščio reguliavimo įtaisais turi būti įmanoma reguliuoti grąžulo ąsų arba jungiamosios movos 80 aukštį bent 300 mm aukštyn ir žemyn nuo horizontaliosios žemės plokštumos. Šiame intervale grąžulas turi būti reguliuojamas tolygiai arba ne didesniais kaip 50 mm žingsniais, matuojant prie jungiamojo žiedo ar jungiamosios movos.

    5.3.3.   

    Aukščio reguliavimo įtaisai turi netrukdyti laisvai judėti grąžului po sukabinimo.

    5.3.4.   

    Aukščio reguliavimo įtaisai turi netrukdyti veikti bet kokiam inerciniam stabdžiui.

    5.4.   

    Jeigu grąžulai sujungti su mechaniniais inerciniais stabdžiais, atstumas nuo grąžulo ąsos vidurio iki grąžulo ąsos laisvojo kaiščio galo neturi būti mažesnis kaip 200 mm, stabdžiui esant įjungtoje padėtyje.Jeigu grąžulo ąsos kaištis yra įkištas visiškai, tas atstumas neturi būti mažesnis kaip 150 mm.

    5.5.   

    Priekaboms su standžiąja vilktimi naudojamų grąžulų atsparumo skersinėms jėgoms momentas turi būti ne mažesnis nei pusė atsparumo vertikaliosioms jėgoms momento.

    6.   

    Vilkimo rėmai ir kreipiamosios plokštės (f klasė)

    12 paveikslas

    f klasės vilkimo rėmo pavyzdys

    Image 15

    6.1.   

    f klasės vilkimo rėmai turi atitikti 6 priedo 3.6 punkte nurodytų bandymų reikalavimus.

    6.2.   

    Jei vilkimo rėmus numatoma įrengti nurodytų tipų transporto priemonėse, tvirtinimo taškai ir sukabinimo įtaisas turi atitikti transporto priemonės arba transmisijos gamintojo nuostatas.

    6.3.   

    Vilkimo rėmai gali būti projektuojami kaip sparčiojo aukščio reguliavimo rėmai (qha), kaiščiais reguliuojamo aukščio rėmai (pha) arba nereguliuojamo aukščio rėmai. Dažniausiai naudojami qha rėmai, skirti qha pavažoms, vadinamieji dviejų sijų rėmai, kaip pavaizduota 12 paveiksle.

    7.   

    Prikabinimo kabliai ir prispaudimo plokštės (g klasė)

    7.1.   

    Bendrieji reikalavimai prikabinimo kabliams

    Visi g klasės prikabinimo kabliai ir prispaudimo plokštės turi būti suprojektuoti taip, kad prikabinimo kabliai atitiktų 6 priede nurodytų bandymų reikalavimus, o prispaudimo plokštės – 6 priede nurodytų bandymų reikalavimus.

    g klasės prikabinimo kablių išorinė forma ir išoriniai matmenys turi atitikti pateiktus 13 paveiksle. Prispaudimo plokštės padėtis pavaizduota 14 paveiksle.

    Prikabinimo kablio sujungimo kampai turi būti pagal 1.1.3.

    13 paveikslas

    Pagrindiniai prikabinimo kablio matmenys (visi matmenys mm)

    Image 16

    14 paveikslas

    Prispaudimo plokštės padėtis (visi matmenys mm)

    Image 17

    8.   

    Pirštinės jungtys ir prispaudimo plokštės (h klasė)

    8.1.   

    Bendrieji reikalavimai pirštinėms jungtims

    Visos h klasės pirštinės jungtys ir prispaudimo plokštės turi būti suprojektuotos taip, kad pirštinės jungtys atitiktų 6 priede nurodytų bandymų reikalavimus, o prispaudimo plokštės – 6 priede nurodytų bandymų reikalavimus.

    h klasės pirštinių jungčių išorinė forma ir išoriniai matmenys turi atitikti pateiktus 15 paveiksle. Prispaudimo plokštės padėtis pavaizduota 16 paveiksle.

    Pirštinės jungties sujungimo kampai turi būti pagal 1.1.3.

    15 paveikslas

    Pagrindiniai pirštinių jungčių matmenys (visi matmenys mm)

    Image 18

    16 paveikslas

    Prispaudimo plokštės padėtis (visi matmenys mm)

    Image 19

    9.   

    Traktoriaus grąžulo jungtys nesisuka aplink išilginę ašį (i klasė)

    9.1.   

    Traktoriaus grąžulo jungčių sujungimo kampai turi būti tokie (taip pat žr. 17 paveikslą):

    a)

    vertikalioji ašis: ±90°, ne mažesnis;

    b)

    skersinė ašis: ±20°, ne mažesnis (±15° – 4 ir 5 kategorijos);

    c)

    išilginė ašis: ±20°, ne mažesnis (±15° – 4 ir 5 kategorijos);

    Šie sujungimo kampai neturi būti pasiekti vienu metu.

    9.2.   

    Sukabinimo mazgas turi būti bandomas, kaip nurodyta 6 priedo 3.3.3 punkte.

    9.3.   

    Nepasukamos šakutės tipo grąžulo jungties mazgas turi būti su įtaisu, apsaugančiu nuo savaiminio atsikabinimo.

    9.4.   

    i klasės grąžulas ir šakutė turi atitikti 17 paveikslą ir 2 lentelę.

    17 paveikslas

    Traktoriaus grąžulo ir šakutės matmenys (i klasė) (visi matmenys mm)

    Image 20

    2 lentelė

    Traktoriaus grąžulas ir šakutė. Matmenų vertės

    Matmenys milimetrais

    Matmuo

    Grąžulo kategorija

    0

    1

    2

    3

    4

    5

    Grąžulo plotis A (1)

    ne didesnis

    60

    67

    90

    100

    130

    160

    Grąžulo storis B

    ne didesnis

    20

    36

    52

    57

    64

    80

    Kaiščio skylės skersmuo C

    +1,00/-0,25

    20

    33

    33

    41

    52,5

    72,5

    Kaiščio skersmuo C1

    +1,00/-1,50

    18,5

    31

    31

    39

    51

    71

    F

    ne didesnis

    30

    45

    45

    55

    70

    80

    G (2)

    ne mažesnis

    140

    210

    210

    210

    210

    210

    Aukštis H

    ne mažesnis

    50

    70

    70

    90

    90

    100

    Kiaurymės gylis J

    ne mažesnis

    50

    70

    80

    80

    90

    110

    Grąžulo ir šakutės galo kreivio spindulys R (3)

    ne didesnis

    30

    45

    50

    60

    80

    80

    W (3)

    ne mažesnis

    20 °

    20 °

    20 °

    20 °

    15 °

    15 °

    10.   

    Grąžulo ąsos, pritvirtintos prie priekabos grąžulų, skirtos prijungti prie traktoriaus grąžulo (j klasė)

    10.1.   

    Sukabinimo mazgas turi būti bandomas, kaip nurodyta 6 priedo 3.3.3 punkte.

    10.2.   

    j klasės grąžulo ąsos turi atitikti 18 paveikslą ir 3 lentelę.

    18 paveikslas

    Padargo prikabinimo žiedas (j klasė)

    Image 21

    3 lentelė

    Prikabinimo žiedo specifikacijos (j klasė)

    Matmuo

    Grąžulo kategorija

    0

    1

    2

    3

    4

    5

    Skylė E (4)

    ne mažesnis

    23

    38

    38

    47

    56

    78

    Storis F

    ne didesnis

    30

    36

    38

    46

    50

    60

    Atstumas G

    ne didesnis

    40

    55

    55

    75

    85

    100

    Atstumas H

    ne mažesnis

    35

    40

    50

    50

    65

    80

    Plotis J

    ne didesnis

    85

    107

    115

    140

    160

    190

    Spindulys M

     

    Kurio reikia, kad būtų užtikrintas tinkamas sujungimas tarp traktoriaus ir padargo Mmax = F/2

    Kaiščio skersmuo

    ne mažesnis

    Pagal 2 lentelę

    11.   

    Šakutės tipo grąžulo jungtis nesisuka aplink išilginę ašį (q klasė)

    11.1.   

    Sukabinimo mazgo forma turi užtikrinti galimybę prikabinimo žiedui suktis tokiais mažiausiais kampais:

     

    ±60° horizontaliojoje plokštumoje (horizontalusis nukrypimas);

     

    ±20°vertikaliojoje plokštumoje (žingsnis);

     

    ±20° apie išilginę ašį (sukimosi apie išilginę ašį kampas)

    Nepasukamos šakutės tipo sukabinimo mazgas turi būti su įtaisu, apsaugančiu nuo savaiminio atsikabinimo.

    11.2.   

    Sukabinimo mazgas turi būti bandomas, kaip nurodyta 6 priedo 3.3.3 punkte.

    11.3.   

    q klasės šakutės tipo grąžulas turi atitikti 19 paveikslą ir 4 lentelę.

    19 paveikslas

    Šakutės tipo grąžulas (q klasė)

    Image 22

    4 lentelė

    Priekabų arba padargų šakutės tipo jungčių (q klasė) formos ir matmenys

    Forma

    Matmuo (mm)

    D

    ±0,5

    a

    ne mažesnis

    b

    ne mažesnis

    w

    18

    50

    40

    x

    28

    70

    55

    y

    43

    100

    80

    z

    50

    110

    95

    12.   

    Grąžulo ąsa, pasukama aplink išilginę ašį ir tvirtinama prie priekabų grąžulo, skirta sujungti su nepasukamomis šakutės tipo jungtimis (r klasė)

    12.1.   

    Sukabinimo mazgas turi būti bandomas, kaip nurodyta 6 priedo 3.3.3 punkte.

    12.2.   

    r klasės grąžulo ąsos turi atitikti 20 paveikslą ir 5 lentelę.

    20 paveikslas

    Prikabinimo žiedo matmenys turi atitikti pavaizduotus (r klasė)

    Image 23

    5 lentelė

    Formos ir matmenys (r klasė)

    Forma

    Jungiamasis žiedas (mm)

    Cilindrinės ąsos konfigūracija

    Apvalios ąsos konfigūracija

    d

    b

    c

    e

    i

    h

    d 1

    t

    d

    b

    c

    e

    i

    t

    h

    ±0,5

    ne mažesnis

    ne mažesnis

    ne didesnis

    ne didesnis

    ±1

    ±3

    ne mažesnis

    ±0,5

    ne mažesnis

    ne mažesnis

    ne didesnis

    ne didesnis

    ne mažesnis

    ±1

    W

    28

    50

    80

    30

    30

    20

    70

    44

    22

    40

    80

    30

    30

    44

    20

    X

    45

    70

    100

    60

    40

    32

    105

    63

    35

    50

    100

    60

    40

    63

    30

    Y

    62

    90

    120

    55

    40

    132

    73

    50

    55

    140

    55

    73

    35

    Z

    73

    100

    140

    75

    60

    42

    157

    78

    68

    60

    160

    75

    60

    78

    42

    13.   

    Sukabinimo įtaisai (s klasė)

    s ir p klasių sukabinimo įtaisams turi būti taikomi atitinkami 5 ir 6 priedų reikalavimai artimiausiam standartiniam arba nestandartiniam įtaisui arba sudedamajai daliai.

    14.   

    Velkančiųjų transporto priemonių arba savaeigių mašinų ir velkamųjų transporto priemonių mechaninių sukabinimo įtaisų priskyrimas

    Velkančiųjų transporto priemonių arba savaeigių mašinų ir velkamųjų transporto priemonių mechaninių sukabinimo įtaisų priskyrimas turi atitikti 6 lentelę.

    6 lentelė

    Velkančiųjų transporto priemonių arba savaeigių mašinų ir velkamųjų transporto priemonių mechaninių sukabinimo įtaisų priskyrimas

    Velkančiosios transporto priemonės sukabinimo įtaisai

    Velkamosios transporto priemonės sukabinimo įtaisai

    a80 klasė

    b80 klasė

    c40 klasė

    d40-1, d40-2 klasė

    g klasė

    d50-1, d50-2 klasė

    h klasė

    d50-2 klasė

    i klasė

    j klasė

    q klasė

    r klasė

    15.   

    Nuotolinio valdymo ir (arba) automatinis sujungimas

    Jei sukabinimas yra nuotolinio valdymo arba automatinis, operatorius visada turi matyti nuotolinį indikatorių, kuris rodytų, kad sukabinimas įvyko ir fiksavimo įtaisai yra sujungti.

    Nuotolinis indikatorius turi būti transporto priemonės kabinoje, jei sukabinimas įvyksta operatoriui neišlipant iš transporto priemonės kabinos.


    (1)  Grąžulo kaiščio rankena, šakutės tvirtinimo įtaisai gali išsikišti už A pločio, bet neturi trukdyti pasukti padargą 10 punkte nurodytų sujungimo kampų.

    (2)  G – atstumas, kuriame turi būti išlaikyti nurodyti A ir B matmenys.

    (3)  17 paveiksle pavaizduotas profilis rodo didžiausius grąžulo ir šakutės gabaritinius matmenis. Spindulys R ir kampas W gali skirtis nuo nurodytų verčių, jei dėl to neviršijami didžiausi gabaritiniai matmenys.

    (4)  Specialiems naudojimo atvejams skylė E gali būti pailgoji.


    6 PRIEDAS

    T, R ir S kategorijų transporto priemonių mechaninių sukabinimo įtaisų arba sudedamųjų dalių bandymai

    1.   Bendrieji bandymų reikalavimai

    1.1.

    Sukabinimo įtaisų pavyzdžiai turi būti išbandyti, atliekant tų įtaisų stiprumo ir veikimo bandymus. Sukabinimo įtaisų stiprumas turi būti tikrinamas atliekant dinaminį bandymą. Mechaninio sukabinimo įtaiso stiprumas turi būti nustatomas bandymų stende jį veikiant kintamąja traukimo apkrovą. Jei dėl mechaninio sukabinimo įtaiso konstrukcijos (pvz., per didelis laisvumas, vilkimo kablys) neįmanoma atlikti bandymo veikiant kintamąja bandymo apkrova, bandymo apkrova taip pat galima veikti ją didinant traukimo arba gniuždymo, jei ši apkrova didesnė, kryptimi. Tam tikrais atvejais gali prireikti papildomų statinių bandymų. i, q ir r klasių mechaniniai sukabinimo įtaisai, skirti montuoti žemės ūkio transporto priemonėse, kurių didžiausias projektinis greitis ne didesnis kaip 40 km/h, vietoj dinaminio bandymo gali būti bandomi pagal šio priedo 3.3.3.2 punktą (statinis bandymas). Visų klasių mechaniniai sukabinimo įtaisai, skirti montuoti žemės ūkio transporto priemonėse, kurių didžiausias projektinis greitis didesnis kaip 60 km/h, turi būti bandomi pagal taisyklės 55.01 6 priedą. Be to, tipo patvirtinimo institucija arba techninė tarnyba gali atsisakyti dinaminio arba statinio bandymo, jei dėl paprastos sudedamosios dalies konstrukcijos galima atlikti teorinį patikrinimą, jei d, e, f, i, j ir s klasių jungtys yra panašios į šių klasių jungtis. Taip pat gali būti atliekami teoriniai skaičiavimai blogiausiojo atvejo sąlygoms nustatyti. Visais atvejais teoriniai skaičiavimai turi užtikrinti tokią pačią rezultatų kokybę, kokia gaunama atliekant dinaminius arba statinius bandymus. Jeigu iškyla abejonių, pirmenybė teikiama fiziškai atliekamų bandymų rezultatams.

    1.2.

    Dinaminis bandymas turi būti atliekamas veikiant maždaug sinusinei apkrovai (kintamajai ir (arba) impulsinei), esant medžiagą atitinkančiam įtempių ciklų skaičiui. Negali būti jokių įtrūkimų arba lūžių, kurie galėtų turėti įtakos sukabinimo įtaiso veikimui.

    1.3.

    Atliekant nustatytus statinius bandymus gali būti tik maža liekamoji deformacija. Jeigu nenurodyta kitaip, nustojus veikti apkrova liekamoji (plastinė) deformacija neturi būti didesnė kaip 10 % didžiausios bandymo metu išmatuotos deformacijos.

    1.4.

    Numatomos dinaminių bandymų apkrovos yra pagrįstos horizontaliąja jėgos dedamąja išilgine transporto priemonės ašimi ir vertikaliąją jėgos dedamąja. Į išilginei transporto priemonės ašiai skersines horizontaliąsias jėgos dedamąsias ir jėgos momentus neatsižvelgiama, jei jie yra mažareikšmiai.

    Jei dėl sukabinimo įtaiso arba jo jungties su transporto priemone arba papildomų sistemų (pvz., įrangos pavarų, jėgos kompensatorių, standžiojo valdymo sistemų ir kt.) jungties konstrukcijos atsiranda papildomų jėgų ar momentų, į juos turi būti atsižvelgiama atliekant tipo patvirtinimo procedūrą. Tipo patvirtinimo institucija arba techninė tarnyba taip pat gali reikalauti atlikti papildomus bandymus.

    Horizontali dedamoji jėga išilginėje transporto priemonės ašyje – tai teoriškai apibrėžta atskaitos jėga, D arba Dc vertė. Vertikali dedamoji jėga, jeigu taikoma – tai statinė vertikali atramos apkrova S sukabinimo vietoje ir skaičiuojamoji vertikali atramos apkrova V.

    1.5.

    Tipiškos vertės D, Dc, S, Av ir vmax, kuriomis pagrįsti bandymai ir kurios apibrėžtos šios taisyklės 2.10 punkte, turi būti paimtos iš gamintojo paraiškos suteikti tipo patvirtinimą duomenų, žr. 1 ir 2 prieduose pateiktas pranešimo formas.

    1.6.

    Bet koks standžiojo fiksavimo įtaisas, kurį reikiamoje padėtyje laiko spyruoklės jėga, turi išlikti savo fiksuotoje padėtyje, kai nepalankiausiąja kryptimi yra veikiamas jėga, lygiaverte trims sukabinimo mechanizmo masėms.

    1.7.

    Apkrovos prielaidos

    Dinaminis patvarumo bandymas veikiant impulsinės bandymo jėgos atstojamąja jėga:

    Formula
    (kN)

    Formula

    tempimo arba gniuždymo impulsinių įtempių intervale (atsižvelgiant į tai, kuris yra didesnis)

    čia:

    horizontalioji apkrova (kN):

    Fh = 1,0 · Dc;

    Fh = 1,0 · D – dviejų ašių priekabų;

    vertikalioji apkrova (kN):

    Fs = g · S + 0,3 · V

    2.   Bandymo procedūros

    2.1.

    Atliekant dinaminius ir statinius bandymus, pavyzdys turi būti įdėtas į tinkamą bandymo įrenginį, turintį tokią veikimo jėga priemonę, kad pavyzdžio neveiktų jokios papildomos jėgos arba jėgos momentai, išskyrus nurodytą bandymo jėgą. Jeigu atliekami bandymai su kintamąja jėga, jėgos veikimo kryptis nuo nurodytos neturi skirtis daugiau nei ± 1°. Atliekant bandymus, kurių metu veikiama impulsine ir statine jėga, kampas nustatomas atsižvelgiant į didžiausią bandymo jėgą. Tam paprastai reikės jungties jėgos veikiamo taške (pavyzdžiui, sukabinimo taške) ir kitą jungtį tam tikru atstumu toliau.

    2.2.

    Bandymas turi būti atliekamas ne didesniu kaip 35 Hz dažniu. Pasirinktasis dažnis turi būti gerokai nutolęs nuo bandymo įrenginio, įskaitant bandomąjį įtaisą, rezonansinių dažnių. Atliekant nevienalaikius bandymus, dviejų jėgos dedamųjų dažniai neturi skirtis daugiau kaip nuo maždaug 1 procento iki ne daugiau kaip 3 procentų. Plieninių sukabinimo įtaisų įtempių ciklų skaičius yra 2 × 106. Įtaisams, pagamintiems iš kitų medžiagų nei plienas, gali prireikti didesnio ciklų skaičiaus. Įtrūkimams bandymo metu nustatyti taikomas spalvotosios defektoskopijos metodas arba lygiavertis metodas.

    2.3.

    Atliekant impulsinės jėgos bandymus, jėga kinta tarp didžiausios bandymo jėgos ir mažiausios bandymo jėgos, kuri negali būti didesnė kaip 5 procentai didžiausios bandymo jėgos, jei konkrečiai bandymo procedūrai nenurodyta kitaip.

    2.4.

    Atliekant statinius bandymus, bandymo jėga turi būti tolygiai greitai didinama ir ji turi būti laikoma mažiausiai 60 sekundžių.

    2.5.

    Bandomuosius sukabinimo įtaisus arba sudedamąsias dalis paprastai reikėtų tvirtinti kiek įmanoma standžiau bandymo įrenginyje ir tokioje padėtyje, kurioje jie būtų naudojami transporto priemonėje. Tvirtinimo įtaisai turėtų būti gamintojo arba pareiškėjo nurodyti įtaisai ir sukabinimo įtaisui arba sudedamajai daliai pritvirtinti prie transporto priemonės skirti įtaisai ir (arba) identiškas mechanines charakteristikas turintys įtaisai.

    2.6.

    Sukabinimo įtaisai arba sudedamosios dalys turi būti bandomi tokios formos, kokios jie būtų naudojami kelyje. Tačiau gamintojo nuožiūra ir susitarus su technine tarnyba lanksčias sudedamąsias dalis galima standžiai pritvirtinti, jeigu tai būtina, kad būtų galima atlikti bandymą, ir jeigu neiškyla abejonių, kad tas dalis taip įtvirtinus būtų labai iškraipyti bandymo rezultatai.

    Lanksčias sudedamąsias dalis, kurios perkaista dėl to, kad šis bandymas atliekamas pagal sutrumpintą programą, galima pakeisti bandymo atlikimo metu. Bandymo apkrovomis galima veikti specialiais laisvumo neturinčiais įtaisais.

    3.   Specialieji bandymų reikalavimai

    3.1.

    Jungiamieji rutuliai 80 (a klasė)

    3.1.1.

    Pagrindinis bandymas yra patvarumo bandymas veikiant impulsinės bandymo jėgos atstojamąja jėga. Taip pat galima atlikti dviejų sudedamųjų dalių vienalaikį dinaminį patvarumo bandymą. Bandomąjį pavyzdį sudaro jungiamasis rutulys ir tvirtinimo detalės sąrankai tvirtinti prie transporto priemonės. Jungiamasis rutulys turi būti standžiai pritvirtintas bandymo stende, galinčiame sukurti kintamąją arba impulsinę jėgą, toje padėtyje, kurioje jį numatyta naudoti.

    3.1.2.

    Kaip veikimo jėga priemonė turi būti naudojama tinkama jungiamoji mova 80. Pavyzdys turi būti sumontuotas ant bandymo stendo su sukabinimo elementais ir išdėstytas taip, kad jo santykinė padėtis atitiktų numatyto naudojimo padėtį. Pavyzdžio neturi veikti jokios papildomos jėgos ar momentai, išskyrus bandymo jėgą. Bandymo jėga turi būti veikiama išilgai jos veikimo linijos, einančios per sukabinimo tašką, nukreipta atstojamuoju kampu, gautu pagal horizontaliosios ir vertikaliosios apkrovos prielaidas.

    3.1.3.

    Apkrovos prielaidos

    Kaip šio priedo 1.7. punkte.

    3.2.

    Jungiamoji mova 80 (b klasė)

    3.2.1.

    Pagrindinis bandymas yra dinaminis patvarumo bandymas veikiant kintamąja arba impulsine jėga bandymo jėga. Taip pat galima atlikti dviejų sudedamųjų dalių vienalaikį dinaminį patvarumo bandymą.

    3.2.2.

    Dinaminis bandymas turi būti atliekamas atskirą sąranką su tokio paties arba didesnio stiprumo jungiamuoju rutuliu 80.

    Pavyzdys turi būti sumontuotas ant bandymo stendo su sukabinimo elementais ir išdėstytas taip, kad jo santykinė padėtis atitiktų numatyto naudojimo padėtį.

    Pavyzdžio neturi veikti jokios papildomos jėgos ar momentai, išskyrus bandymo jėgą.

    Bandymo jėga turi būti veikiama išilgai jos veikimo linijos, einančios per sukabinimo tašką, nukreipta atstojamuoju kampu, gautu pagal horizontaliosios ir vertikaliosios apkrovos prielaidas.

    3.2.3.

    Apkrovos prielaidos

    Kaip šio priedo 1.7. punkte.

    3.3.

    Grąžulo jungtys

    3.3.1.

    Šakutės tipo jungtys (c klasė)

    Dinaminis patvarumo bandymas turi būti atliekamas su pavyzdžiu. Sukabinimo įtaisas turi būti su visais tvirtinimo elementais, kad tą įtaisą būtų galima pritvirtinti prie transporto priemonės.

    3.3.1.1.

    Priekabų su standžiuoju grąžulu

    Dinaminis patvarumo bandymas impulsinių tempimo įtempių intervale veikiant impulsinės bandymo jėgos atstojamąja jėga (traukimo kryptimi atgal ir žemyn)

    Kaip šio priedo 1.7 punkte.

    3.3.1.2.

    Priekabų šakutės tipo jungtys

    Naudojamos apkrovos prielaidos atsižvelgiant

    Formula

    į D vertę.

    R1 ir R2, kaip nurodė gamintojas (R2 R1). Dinaminiai patvarumo bandymai, kaip šio priedo 3.3.1.1 punkte.

    3.3.1.3.

    Sukabinimo kaiščio fiksavimo įtaiso statiniai bandymai

    Naudojant šakutės tipo jungtis su necilindriniais kaiščiais, taip pat būtina patikrinti užraktą ir visus fiksavimo įtaisus naudojant atidarymo kryptimi veikiančią 0,25 · D statinę jėgą.

    Sukabinimo įtaiso cilindriniams kaiščiams pakanka 0,1 · D bandymo jėgos.

    Ši jėga turi būti tolygiai ir greitai padidinama iki pirmiau nurodytos vertės ir laikoma 10 sekundžių.

    Atliekant bandymą užraktas neturi atsidaryti ir neturi būti jokio pažeidimo.

    3.3.2.

    Prikabinimo kabliai (g klasė)

    Kaip šio priedo 3.3.1 punkte.

    3.3.3.

    Traktoriaus grąžulai (i klasė)

    3.3.3.1.

    Bandymas pagal 3.3.1 punktą arba vietoj dinaminio bandymo – 3.3.3.2 pastraipoje aprašytas statinis bandymas, jei grąžulą numatoma įrengti žemės ūkio transporto priemonėse, kurių didžiausias projektinis greitis ne didesnis kaip 40 km/h.

    3.3.3.2.

    Statinio bandymo metodas

    3.3.3.2.1.

    Bandymo specifikacijos

    3.3.3.2.1.1.

    Bendrieji dalykai

    Tikrinant mechaninio sukabinimo įtaiso konstrukcijos charakteristikas turi būti atliekami jo statiniai bandymai pagal 3.3.3.2.1.2, 3.3.3.2.1.3 ir 3.3.3.2.1.4 punktų reikalavimus.

    3.3.3.2.1.2.

    Pasiruošimas bandymui

    Bandymui atlikti naudojama speciali mašina, kai mechaninis sukabinimo įtaisas ir jam prie traktoriaus korpuso prijungti skirta bet kokia konstrukcija tvirtinama prie standžiosios konstrukcijos, naudojant tas pačias sudedamąsias dalis, kurios buvo naudojamos jai pritvirtinti prie traktoriaus.

    3.3.3.2.1.3.

    Bandymui atlikti naudojami prietaisai

    Prietaisų, naudojamų apkrovoms ir poslinkiams registruoti, tikslumas turi būti toks:

    a)

    veikiančių apkrovų – ± 50 daN,

    b)

    poslinkių – ± 0,01 mm.

    3.3.3.2.1.4.

    Bandymo procedūra

    3.3.3.2.1.4.1.

    Sukabinimo įtaisas iš pradžių turi būti veikiamas pradine apkrova, neviršijančia 15 % traukimo bandymo apkrovos, apibrėžtos 3.3.3.2.1.4.2 punkte.

    3.3.3.2.1.4.1 punkte aprašytas veiksmas kartojamas bent du kartus, pradedant nuo nulinės apkrovos, kuri palaipsniui didinama iki 3.3.3.2.1.4.1 pastraipoje nurodytos vertės ir tada mažinama iki 500 daN; galutinai nustatyta apkrova turi būti išlaikoma bent 60 sekundžių.

    3.3.3.2.1.4.2.

    Duomenys, registruojami deformacijos kaip traukimo apkrovos funkcijos kreivei gauti, arba tos kreivės grafikas, kurį brėžia prie traukimo mašinos prijungtas spausdintuvas, turi būti gauti sukabinimo įtaiso atskaitos centrą veikiant tik vis didėjančia apkrova, pradedant nuo 500 daN.

    Kai veikiama apkrova, ji turi tolygiai didėti iki ne didesnės kaip traukimo bandymo apkrovos, kurios dydis nustatomas kaip 1,5 karto didesnė nei techniškai leidžiamą priekabos masę; be to, deformacijos kaip apkrovos funkcijos kreivė turi tolygiai didėti be nukrypimų intervale nuo 500 daN iki 1/3 didžiausios traukimo apkrovos.

    Liekamoji deformacija registruojama deformacijos kaip traukimo apkrovos funkcijos kreivėje 500 daN apkrovos atžvilgiu po to, kai bandymo apkrova grąžinama iki tos vertės.

    Registruojama liekamoji deformacija neturi būti didesnė kaip 25 % didžiausios gautos tampriosios deformacijos.

    3.3.3.2.1.5.

    Prieš 3.3.3.2.1.4.2 punkte nurodytą bandymą turi būti atliktas bandymas, kurio metu sukabinimo įtaiso atskaitos centras veikiamas pradine apkrova, tris kartus didesne nei gamintojo rekomenduota leidžiamoji vertikalioji jėga (matuojamą daN, lygią g · S/10), ją tolygiai didinant nuo 500 daN.

    Atliekant bandymą sukabinimo įtaiso deformacija neturi būti didesnė kaip 10 % didžiausios įvykusios tampriosios deformacijos.

    Tikrinama nustojus veikti vertikaliąja jėga (matuojama daN, lygia g · S/10) ir grąžinus 500 daN pradinę apkrovą.

    3.3.4.

    Pirštinės jungtys (h klasė)

    Kaip šio priedo 3.3.1 punkte.

    3.3.5.

    Šakutės tipo grąžulo jungtys nesisuka aplink išilginę ašį (q klasė)

    Kaip šio priedo 3.3.3 punkte.

    3.3.6.

    Prispaudimo plokštės (visoms a, g ir h klasių grąžulo jungtims, jei yra)

    Rutulinių, kablio tipo ir pirštinių jungčių bei lygiaverčių įtaisų prispaudimo plokštė turi būti bandoma veikiant statine jėga Fs stat = 0,6 · D (vertikaliai į viršų). Negali būti jokių įtrūkimų arba lūžių, kurie galėtų turėti įtakos sukabinimo įtaiso veikimui.

    3.4.

    Grąžulo ąsos (d klasės)

    3.4.1.

    Šakutės tipo jungtims skirtų grąžulo ąsos (d40-1 ir d40-2 klasės) turi būti bandomos atliekant dinaminius bandymus ir darant lygiavertės apkrovos prielaidas (žr. 3.3.1 punktą).

    Grąžulų ąsos, kurios naudojamos tik dviejų ašių priekaboms, turi būti atliktas bandymas taikant horizontaliosios apkrovos prielaidas.

    Bandymas gali būti atliekamas veikiant kintamąja arba impulsine bandymo jėgą, kaip nurodyta 3.3.1 punkte.

    3.4.2.

    Prikabinimo kabliams skirtos grąžulų ąsos (d50 klasė), traktoriaus grąžulai arba pirštinės jungtys turi būti bandomi taip pat, kaip ir šakutės tipo jungtims skirtos grąžulų ąsos.

    3.5.

    Grąžulo ąsos (r klasė)

    Kaip šio priedo 3.3.3 punkte.

    3.6.

    Vilkimo rėmai (f klasė)

    3.6.1.

    Vilkimo rėmai turi būti veikiami bandymo metu tomis pačiomis jėgomis kaip ir sukabinimo įtaisas. Bandymo apkrova turi būti veikiama horizontaliu ir vertikaliu atstumu, atitinkančiu sukabinimo įtaiso padėtį, kurioje jis labiausiai veikia vilkimo rėmą.

    3.6.2.

    Pasiruošimas bandymui

    Bandymai turi būti atliekami pagal 3.3.3.2.1.2 punktą.

    3.6.3.

    Bandymui atlikti naudojami prietaisai

    Taikomoms apkrovoms ir poslinkiams registruoti naudojami prietaisai turi atitikti 3.3.3.2.1.3 punktą.

    3.6.4.

    Vilkimo rėmų palyginimas

    Vietoj privalomų bandymų vilkimo rėmai gali būti įvertinti atliekant lyginamuosius skaičiavimus. Lyginamasis rėmas savo pagrindinėmis konstrukcijos charakteristikomis turi būti panašus į jau bandytą rėmą.

    3.7.

    Grąžulai (e klasė)

    3.7.1.

    Grąžulai bandomi tokiu pačiu būdu kaip ir grąžulų jungtys (žr. 3.3.1 punktą). Tipo patvirtinimo institucija arba techninė tarnyba gali atsisakyti nuovargio bandymo, jeigu dėl sudedamosios dalies paprastos konstrukcijos stiprumą galima patikrinti teoriniais apskaičiavimais.

    Teorinio tikrinimo projektinės jėgos skaičiuojamos taip:

    Formula

    čia:

    V – jėgos amplitudė, nurodyta 3.3.1.1 punkte;

    Fsc – apskaičiuota vertikalioji apkrova.

    Leidžiamieji įtempiai turi atitikti ISO 7641-1:1983 5.3.

    Leidžiamasis suvirinimo siūlės įtempis neturi viršyti 90 N/mm2.

    Lenktų grąžulų (pvz., S formos) ir dviejų ašių priekabų grąžulų atveju turi būti atsižvelgiama į horizontaliąją jėgos dedamąja

    Formula
    .

    3.7.2.

    Jei tai dviejų ašių priekabų grąžulai, galintys laisvai judėti vertikalioje plokštumoje, be patvarumo bandymo arba teorinio stiprumo tikrinimo turi būti tikrinamas atsparumas klupdymui, atliekant teorinius skaičiavimus, veikiant projektine jėga
    Formula
    , arba atliekant klupdymo bandymą, veikiant
    Formula
    jėga.

    Skaičiavimų atveju leidžiamieji įtempiai turi atitikti 3.7.1 punktą.

    3.7.3.

    Vairuojamųjų ašių atsparumas lenkimui turi būti patikrintas atliekant teorinius skaičiavimus arba lenkimo bandymą. Horizontaliąja skersine statine jėga turi būti veikiama sukabinimo vietos centre. Šios jėgos dydis turi būti pasirinktas taip, kad priekinės ašies vidurį veiktų momentas
    Formula
    (kNm). Leidžiamieji įtempiai turi atitikti 3.7.1 punktą.

    7 PRIEDAS

    Įrengimo ir specialieji reikalavimai

    1.   

    Traktoriai

    1.1.   

    Traktorius gali turėti vieną ar daugiau mechaninių sukabinimo įtaisų pagal 2.6, atsižvelgiant į 5 priedo 6 lentelę.

    1.2.   

    Jei traktorius turi mechaninius sukabinimo įtaisus pagal 2.6, atsižvelgiant į 5 priedo 6 lentelę, bent vieno iš įtaisų tipiškos D, Dc, S, Av ir vmax vertės turi atitikti traktoriaus gamintojo nurodytas traktoriaus didžiausiąsias leidžiamąsias tipiškas vertes.

    2.   

    Velkamosios transporto priemonės

    Jei velkamoji transporto priemonė jungiama prie traktoriaus, velkamųjų transporto priemonių mechaniniai sukabinimo įtaisai pagal 2.6, atsižvelgiant į 5 priedo 6 lentelę, turi turėti tipiškas D, Dc, S, Av ir vmax vertes, bent atitinkančias velkamosios transporto priemonės gamintojo nurodytas didžiausiąsias leidžiamąsias tipiškas vertes.


    Top