Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2039

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2039 rendelete (2022. október 19.) az 1303/2013/EU és az (EU) 2021/1060 rendeletnek az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió következményeinek kezelését célzó további rugalmasság tekintetében történő módosításáról FAST (a területeknek nyújtott rugalmas támogatás) - CARE

    PE/48/2022/REV/1

    HL L 275., 2022.10.25, p. 23–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2039/oj

    2022.10.25.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 275/23


    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2022/2039 RENDELETE

    (2022. október 19.)

    az 1303/2013/EU és az (EU) 2021/1060 rendeletnek az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió következményeinek kezelését célzó további rugalmasság tekintetében történő módosításáról FAST (a területeknek nyújtott rugalmas támogatás) - CARE

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 177. cikkére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    az Európai Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően,

    a Régiók Bizottságával folytatott konzultációt követően,

    rendes jogalkotási eljárás keretében (1),

    mivel:

    (1)

    A tagállamokat és különösen az Európai Unió középső és keleti régióit súlyosan érintik az Oroszországi Föderáció Ukrajna ellen elkövetett katonai agressziójának következményei egy olyan időszakban, amikor a tagállamok gazdaságai még a Covid19-világjárvány hatásaiból vannak felépülőben. Az orosz agresszió elől menekülő személyek folyamatos beáramlásával egyidejűleg számos tagállamot érint a munkaerőhiány, az ellátási lánc nehézségei, valamint az árak és az energiaköltségek emelkedése. Ez egyrészt kihívást jelent az állami költségvetések számára, másrészt késlelteti a beruházások végrehajtását. Ezek a körülmények olyan kivételes helyzetet teremtettek, amelyet konkrét, jól célzott intézkedésekkel kell kezelni annak érdekében, hogy ne legyen szükség a többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalásokra és kifizetésekre vonatkozó, az (EU, Euratom) 2020/2093 tanácsi rendelet (2) I. mellékletében meghatározott éves felső határainak módosítására, és ne szenvedjen kárt a folyamatban lévő zöld, digitális és reziliens gazdasági helyreállítás.

    (2)

    A nemzeti költségvetésekre nehezedő növekvő terhek enyhítése érdekében az (EU) 2022/562 európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) több célzott módosítást hajtott végre az 1303/2013/EU (4) és a 223/2014/EU (5) európai parlamenti és tanácsi rendeletben annak érdekében, hogy megkönnyítse a tagállamok számára az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA), az Európai Szociális Alapból (ESZA) és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapból (FEAD) származó, a 2014–2020-as többéves pénzügyi keretben fennmaradó összegek felhasználását, valamint a REACT-EU-ból származó forrásoknak az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások lehető leghatékonyabb és leggyorsabb kezelése érdekében történő felhasználását.

    (3)

    Emellett az (EU) 2022/613 európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) további lehetőségeket biztosított a források gyors mozgósítására a tagállamok által viselt azonnali költségvetési terhek ellensúlyozása érdekében, és egységköltséget állapított meg, hogy megkönnyítse az orosz agresszió elől menekülő, ideiglenes védelemben részesülő személyek alapvető szükségleteinek és támogatásának finanszírozását.

    (4)

    Mindazonáltal – tekintettel az orosz invázió elhúzódó természetére – a tagállamok számára további rendkívüli intézkedésekről kell gondoskodni annak érdekében, hogy megfelelően tudjanak összpontosítani a példa nélküli társadalmi-gazdasági helyzetre való szükséges reagálásra és különösen az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívásokat kezelő műveletek tekintetében.

    (5)

    Tekintettel arra, hogy az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió további terhet ró az állami költségvetésekre, az 1303/2013/EU rendelet 98. cikkének (4) bekezdésében az ERFA és az ESZA felhasználása tekintetében az ilyen műveletek számára biztosított rugalmasságot ki kell terjeszteni a Kohéziós Alapra is, hogy annak forrásait az ERFA vagy az ESZA hatálya alá tartozó műveletek támogatására is fel lehessen használni az ezen alapokra alkalmazandó szabályoknak megfelelően. Emellett az 1303/2013/EU rendelet 98. cikkének (4) bekezdésében meghatározott egyszerűsített nyomonkövetési követelményeket helyénvaló kiterjeszteni az ESZA által támogatott, a migrációs kihívások kezelésére irányuló műveletekre, amennyiben e műveletek programozása egy, csak az említett kihívások kezelésére szolgáló prioritási tengely keretében történik. Emellett be kell vezetni annak lehetőségét, hogy a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító prioritások – ezen belül az orosz agresszió által okozott migrációs kihívások kezelésére irányuló műveletek – mindkét programozási időszakban akár 100 %-os társfinanszírozásban részesüljenek annak érdekében, hogy a tagállamok segítséget kapjanak a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek támogatásához mind most, mind a jövőben. Hasonlóképpen növelni kell a menekültek alapvető szükségleteinek és támogatásának finanszírozását megkönnyítő egységköltség összegét, és meg kell hosszabbítani annak időbeli alkalmazását.

    (6)

    Ezenkívül az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelését célzó műveletek esetében a jogosultsági határidő kezdeteként meghatározott 2022. február 24-i dátum nem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy az alapokból az e kihívások kezelésére szolgáló valamennyi releváns műveletet támogatni lehessen. Ezért helyénvaló kivételesen lehetővé tenni, hogy az ilyen műveletek a kapcsolódó programmódosítás jóváhagyása előtt kiválasztásra kerüljenek, valamint azt, hogy a fizikailag befejezett vagy teljes egészében végrehajtott ilyen műveletek kiadásai is támogathatóak legyenek, kiterjesztve ezeket a rugalmassági mechanizmusokat az Európai Tengerügyi és Halászati Alap (ETHA) által támogatott azon műveletekre is, amelyek az orosz agresszió által a halászati és akvakultúra-ágazatra gyakorolt következmények kezelésére irányulnak. Továbbá, figyelembe véve a leginkább érintett régiókban rendelkezésre álló finanszírozás korlátozott voltát, lehetővé kell tenni az ilyen műveleteknek az adott tagállami program területi hatályán kívüli támogatását, tekintettel arra, hogy az orosz agresszió elől menekülő és a tagállamokon belül, illetve azok között mozgó személyek helyzete az Unió egészének gazdasági, társadalmi és területi kohéziója szempontjából kihívást jelent. Az ilyen műveleteknek ezért attól függetlenül támogathatónak kell lenniük, hogy azokat egy adott tagállamon belül hol hajtják végre, mivel azok elhelyezkedése végső soron nem döntő kritérium a közvetlen szükségletek kielégítése során.

    (7)

    Továbbá, tekintettel arra, hogy az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelése nagy terhet ró a helyi önkormányzatokra és a helyi közösségekben működő civil társadalmi szervezetekre, az 1303/2013/EU rendelet 98. cikke (4) bekezdésének első és második albekezdésével összhangban az ERFA vagy az ESZA hatálya alá tartozó műveletek támogatására felhasznált források keretében legalább 30 %-os szintű támogatást kell az ilyen szervek számára elkülöníteni.

    (8)

    A változó igények figyelembevételével és az egyes operatív programok pénzügyi előirányzatainak való megfeleléssel kapcsolatosan a tagállamoknál felmerülő adminisztratív terhek csökkentése érdekében a 2014–2020-as programozási időszakra vonatkozó azon követelményt, hogy az ugyanazon alap és régiókategória valamely prioritásán belüli tematikus célkitűzések közötti átcsoportosítások tekintetében a programot formálisan módosítani kell, meg kell szüntetni.

    (9)

    Végül annak érdekében, hogy a 2014–2020-as programozási időszak programjainak lezárásával összefüggésben optimalizálni lehessen a 2014–2020-as előirányzatok felhasználását, az alapokból származó hozzájárulás végső egyenlegének kiszámítása céljából meg kell emelni a prioritások közötti rugalmasság felső határát.

    (10)

    A példa nélküli helyzet kezelése érdekében a 2021–2027-es programozási időszak programjait szabályozó jogi keretben is rendelkezni kell bizonyos rugalmassági mechanizmusokról. Szintén a nemzeti költségvetésekre nehezedő terhek enyhítése érdekében növelni kell a „Beruházás a munkahelyteremtésbe és a növekedésbe” célkitűzés alá tartozó programok előfinanszírozási kifizetéseit. Továbbá, tekintettel a lakóhelyelhagyás jelentette kihívásokra és a tagállamoktól megkövetelt integrált válaszintézkedésekre, amennyiben egy tagállam valamely 2021–2027-es kohéziós programja keretében külön prioritást szentel a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító műveletek támogatásának, lehetővé kell tenni, hogy 2024. június 30-ig az adott prioritásra akár 100 %-os társfinanszírozási arány vonatkozzon, feltéve, hogy megfelelő szintű támogatást kapnak a helyi hatóságok és a helyi közösségekben működő civil társadalmi szervezetek, és hogy az egyes tagállamokban az ilyen prioritások keretében programozott teljes összeg nem haladja meg az adott tagállam számára az ERFA-ból és az Európai Szociális Alap Pluszból (ESZA+) együttesen nyújtott kezdeti nemzeti allokáció 5 %-át. Ez nem érinti azt a lehetőséget, hogy a tagállamok az ilyen prioritásokra a rendes társfinanszírozási arányok mellett további összegeket programozzanak. Figyelembe véve továbbá a 2014–2020-as programozási időszak végét érintő, az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió által okozott zavarokat, a Covid19-világjárványnak a projektvégrehajtásra gyakorolt hosszú távú következményeit és az értékláncok folyamatos zavarait, további rugalmasságot kell biztosítani a támogatások közvetlen odaítélésének és azon műveletek befejezésének lehetővé tétele érdekében is, amelyek végrehajtása a 2014–2020-as jogalkotási kerettel összhangban az e rendeletre irányuló jogalkotási javaslat időpontja előtt kezdődött, még akkor is, ha az ilyen műveletek a 2021–2027-es programozási időszakban nem tartoznának az érintett alap hatálya alá, kivéve azokat az eseteket, amikor az alapokat az 1303/2013/EU rendelet 98. cikke (4) bekezdésének első és második albekezdése alapján használták fel. Annak biztosítása érdekében, hogy az ilyen műveletek a beavatkozástípusokhoz rendelhetők legyenek, az (EU) 2021/1060 európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) I. mellékletét ennek megfelelően ki kell igazítani. Az ilyen műveletek támogatása nem érintheti a tematikus koncentrációra vonatkozó követelményeknek és az éghajlat-politikai hozzájárulási céloknak való megfelelésre vonatkozó tagállami kötelezettségeket.

    (11)

    mivel e rendelet céljait – nevezetesen a tagállamok megsegítését az Oroszországi Föderáció által Ukrajna ellen elkövetett katonai agresszió elől menekülő személyek kivételesen nagy számban történő érkezése okozta kihívások kezelésében, valamint a Covid19-világjárványból történő reziliens gazdasági helyreállítás érdekében tett további tagállami erőfeszítések támogatását – a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, az Unió szintjén azonban a javasolt intézkedés terjedelme és hatása miatt e célok jobban megvalósíthatók, az Unió intézkedéseket hozhat a szubszidiaritásnak az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 5. cikkében foglalt elvével összhangban. Az arányosságnak az említett cikkben foglalt elvével összhangban ez a rendelet nem lépi túl az e célok eléréséhez szükséges mértéket.

    (12)

    Az 1303/2013/EU és az (EU) 2021/1060 rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

    (13)

    Tekintettel arra, hogy gyors segítséget kell nyújtani az állami költségvetések számára ahhoz, hogy a tagállamok továbbra is képesek legyenek támogatni a gazdasági helyreállítási folymatot, és azért, hogy a műveletek 2021–2027 közötti programozási időszakra való szakaszolásának gyors programozását lehetővé lehessen tenni, e rendeletnek sürgősen, az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon hatályba kell lépnie,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az 1303/2013/EU rendelet módosításai

    Az 1303/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:

    1.

    A 30. cikk a következő bekezdésekkel egészül ki:

    „(6)   Az (1) és a (2) bekezdéstől eltérve az ERFA-ból, az ESZA-ból vagy a Kohéziós Alapból támogatott programok esetében a tagállam átcsoportosíthat pénzügyi előirányzatokat az ugyanazon alap ugyanazon prioritásán és ugyanazon program ugyanazon régiókategóriáján belüli különböző tematikus célkitűzések között.

    Az ilyen átcsoportosításokat úgy kell tekinteni, hogy azok nem jelentősek, és az ilyen átcsoportosításokhoz nem szükséges a program módosításáról szóló bizottsági határozat. Ezen átcsoportosításoknak meg kell azonban felelniük minden szabályozási követelménynek, és a monitoringbizottságnak előzetesen jóvá kell hagynia azokat. A tagállam a felülvizsgált pénzügyi táblázatokat megküldi a Bizottságnak.

    (7)   Az (1) és a (2) bekezdéstől eltérve az egyes programokon belül a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító prioritási tengelyek – köztük az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelését célzó műveletek – esetében a 120. cikk (9) bekezdése szerinti, legfeljebb 100 %-os társfinanszírozási arány alkalmazásához nem szükséges a program módosításáról szóló bizottsági határozat. A módosítást a monitoringbizottságnak előzetesen jóvá kell hagynia. A tagállam a felülvizsgált pénzügyi táblázatokat megküldi a Bizottságnak.”

    2.

    A 65. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

    „(10a)   A (6) bekezdés nem alkalmazandó az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelését célzó műveletekre.

    A (6) bekezdés az ETHA-ból támogatott azon műveletekre sem alkalmazandó, amelyek az ezen agresszió által a halászati és akvakultúra-ágazatra gyakorolt következmények kezelésére irányulnak.

    A 125. cikk (3) bekezdésének b) pontjától eltérve az ilyen műveletek a módosított program jóváhagyását megelőzően is kiválaszthatók az ERFA-ból, az ESZA-ból, a Kohéziós Alapból vagy az ETHA-ból nyújtandó támogatásra.”

    3.

    A 68c. cikk első albekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

    „Az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelését célzó műveletek végrehajtása érdekében a tagállamok a kifizetési kérelmekben bejelentett kiadásokba belefoglalhatnak egy olyan egységköltséget, amely az (EU) 2022/382 tanácsi végrehajtási határozattal (*1) és a 2001/55/EK tanácsi irányelvvel (*2) összhangban a nemzeti jog alapján átmeneti védelemben vagy egyéb megfelelő védelemben részesülő személyek alapvető szükségleteihez és támogatásához kapcsolódik. Az említett egységköltség összege heti 100 EUR minden olyan teljes vagy részleges hét után, amikor a személy az érintett tagállamban tartózkodik. Az egységköltség a személy Unióba való érkezésének időpontjától kezdődően legfeljebb összesen 26 hétig alkalmazható.

    (*1)  A Tanács (EU) 2022/382 végrehajtási határozata (2022. március 4.) a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek Ukrajnából való tömeges beáramlása tényének a 2001/55/EK irányelv 5. cikke értelmében történő megállapításáról és átmeneti védelem bevezetéséről (HL L 71., 2022.3.4., 1. o.)."

    (*2)  A Tanács 2001/55/EK irányelve (2001. július 20.) a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek tömeges beáramlása esetén nyújtandó átmeneti védelem minimumkövetelményeiről, valamint a tagállamok e személyek befogadása és a befogadás következményeinek viselése tekintetében tett erőfeszítései közötti egyensúly előmozdítására irányuló intézkedésekről (HL L 212., 2001.8.7., 12. o.).”"

    4.

    A 70. cikk (2) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:

    „Amennyiben az ERFA-ból, az ESZA-ból vagy a Kohéziós Alapból támogatásban részesülő, az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelésére irányuló műveleteket a programterületen kívül, de a tagállamon belül hajtják végre, csak az első albekezdés d) pontja alkalmazandó.”

    5.

    A 70. cikk (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

    „(4)   Az (1), a (2) és a (3) bekezdés nem vonatkozik az európai területi együttműködési célkitűzés alá tartozó programokra. A (2) bekezdés negyedik albekezdésének kivételével a (2) és a (3) bekezdés nem vonatkozik az ESZA-ból támogatott műveletekre.”

    6.

    A 96. cikk (10) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „(10)   A 30. cikk (5), (6) és (7) bekezdésének sérelme nélkül a Bizottság végrehajtási jogi aktus révén határozatot fogad el az e cikk hatálya alá tartozó operatív program minden elemének jóváhagyásáról – beleértve az említett program minden későbbi módosítását is –, kivéve a (2) bekezdés első albekezdése b) pontja vi. alpontjának, c) pontja v. alpontjának és e) pontjának hatálya, a (4) és az (5) bekezdés hatálya, a (6) bekezdés a) és c) pontjának hatálya, valamint a (7) bekezdés hatálya alá tartozó elemeket, amelyek tagállami hatáskörben maradnak.”

    7.

    A 98. cikk (4) bekezdése a következőképpen módosul:

    a)

    a szöveg az első albekezdés után a következő albekezdéssel egészül ki:

    „Ezenkívül az ilyen műveletek a Kohéziós Alapból is finanszírozhatók az ERFA-ra vagy az ESZA-ra alkalmazandó szabályok alapján.”;

    b)

    a szöveg a második albekezdés után a következő albekezdéssel egészül ki:

    „Amennyiben egy célzott prioritási tengely esetében élnek az első vagy a második albekezdésben meghatározott lehetőséggel, az adott prioritási tengely pénzügyi támogatásának legalább 30 %-át olyan műveletekhez kell rendelni, amelyek kedvezményezettjei helyi hatóságok, és/vagy helyi közösségekben működő civil társadalmi szervezetek. A tagállamok az említett feltétel teljesüléséről az 50. cikk (1) bekezdésében és a 111. cikkben előírt záró végrehajtási jelentésben számolnak be. Amennyiben az említett feltétel nem teljesül, a Bizottság arányosan csökkenti az érintett prioritási tengely esetében teljesített visszatérítést annak érdekében, hogy az említett feltétel a program számára kifizetendő végső egyenleg kiszámításakor teljesüljön.”;

    c)

    a harmadik albekezdés helyébe a következő albekezdés lép:

    „Amennyiben a harmadik albekezdésben említett prioritási tengely szerinti műveletek esetében a résztvevőkre vonatkozó adatokat jelenteni kell, az említett adatoknak megalapozott becsléseken kell alapulniuk, és a támogatott személyek teljes számára és a 18 év alatti gyermekek számára kell korlátozódniuk. Ugyanezeket a jelentéstételi követelményeket kell alkalmazni az ESZA által támogatott azon egyéb prioritási tengelyekre is, amelyek kizárólag az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelésére irányuló műveleteket támogatnak.”

    8.

    A 120. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

    „(9)   Az operatív programokon belül létre lehet hozni egy, a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító külön prioritási tengelyt, amely akár 100 %-os társfinanszírozási aránnyal rendelkezhet. Az ilyen prioritási tengely – beleértve a 98. cikk (4) bekezdésének harmadik albekezdésében említett célzott prioritási tengelyt is – irányulhat teljes egészében az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelését célzó műveletekre.”

    9.

    A 130. cikk (3) bekezdése első albekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

    „A (2) bekezdéstől eltérve az utolsó számviteli évben az alapokból vagy az ETHA-ból az egyes prioritásoknak alaponként és régiókategóriánként a végsőegyenleg-kifizetések révén nyújtott hozzájárulás nem haladhatja meg 15 %-nál nagyobb mértékben az alapokból vagy az ETHA-ból az egyes prioritásoknak alaponként és régiókategóriánként az operatív program jóváhagyásáról szóló bizottsági határozatban meghatározott hozzájárulást.”

    2. cikk

    Az (EU) 2021/1060 rendelet módosításai

    Az (EU) 2021/1060 rendelet a következőképpen módosul:

    1.

    A 90. cikk (2) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:

    „2022-ben, közvetlenül e rendelet hatálybalépését követően további 0,5 %-os előfinanszírozást, 2023-ban pedig további 0,5 %-os előfinanszírozást kell kifizetni a „Beruházás a munkahelyteremtésbe és a növekedésbe” célkitűzés keretében az ERFA-ból, az ESZA+-ból vagy a Kohéziós Alapból támogatott programok esetében. Ha egy programot 2022. december 31. után fogadnak el, a 2022-ben esedékes részletet az elfogadás évében kell kifizetni.”

    2.

    A 90. cikk (5) bekezdésének első albekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

    „(5)   A 2021-re és 2022-re előfinanszírozásként kifizetett összeget – az e cikk (2) bekezdésének harmadik albekezdésében említett további előfinanszírozás kivételével – minden évben ki kell vezetni a Bizottság számláiról. Minden egyéb, előfinanszírozásként kifizetett összeget a 100. cikknek megfelelően legkésőbb az utolsó számviteli évvel ki kell vezetni a Bizottság számláiról.”

    3.

    A 112. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

    „(7)   Amennyiben egy programon belül külön prioritást állapítanak meg a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi-gazdasági integrációját előmozdító műveletek támogatására, a 2024. június 30-án végződő számviteli év végéig a kifizetési kérelmekben bejelentett kiadásokra legfeljebb 100 %-os társfinanszírozási arányt kell alkalmazni. Ezen időpontot követően a programban a (3) és a (4) bekezdésben felsorolt maximális társfinanszírozási arányoknak megfelelően meghatározott társfinanszírozási arányt kell alkalmazni.

    Az ilyen prioritások keretében egy tagállamban programozott teljes összeg nem haladhatja meg az ERFA-ból és az ESZA+-ból együttesen nyújtott kezdeti nemzeti allokáció 5 %-át.

    A Bizottság 2024. június 30-ig felülvizsgálja a társfinanszírozási arányt.

    Az ilyen külön prioritásra elkülönített pénzügyi előirányzat legalább 30 %-át olyan műveletekre kell fordítani, amelyek kedvezményezettjei helyi hatóságok vagy helyi közösségekben működő civil társadalmi szervezetek. A tagállamok az említett feltétel teljesüléséről a 43. cikkben előírt záró teljesítményjelentésben számolnak be. Amennyiben ez a feltétel nem teljesül, a Bizottság arányosan csökkenti az érintett prioritás esetében teljesített visszatérítést annak érdekében, hogy az említett feltétel a program számára kifizetendő végső egyenleg kiszámításakor teljesüljön.”

    4.

    A szöveg a következő cikkel egészül ki:

    „118a. cikk

    Az 1303/2013/EU rendelet alapján 2022. június 29. előtt támogatásra kiválasztott, szakaszokban végrehajtott műveletekre vonatkozó feltételek

    (1)   A 118. cikk ellenére, ha egy 1 000 000 EUR-t meghaladó összköltségű műveletet az 1303/2013/EU rendelet, illetve az alapspecifikus rendeletek, azaz az 1301/2013/EU (*3), az 1304/2013/EU (*4) az 1300/2013/EU (*5), az 1299/2013/EU (*6) és a 508/2014/EU (*7) európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján 2022. június 29. előtt választottak ki támogatásra és kezdtek el megvalósítani, az említett művelet a 2021–2027-es programozási időszakban e rendelet és a megfelelő alapspecifikus rendeletek alapján támogatásra jogosultnak tekintendő.

    A 73. cikk (1) és (2) bekezdésétől eltérve az irányító hatóság dönthet úgy, hogy e rendelet alapján közvetlenül nyújt támogatást az ilyen műveletekhez, amennyiben teljesülnek a következő feltételek:

    a)

    a művelet pénzügyi szempontból két azonosítható szakasszal rendelkezik, külön-külön auditnyomvonallal;

    b)

    a művelet egy releváns egyedi célkitűzés keretében programozott fellépések keretébe tartozik, és be van sorolva valamely, az I. mellékletnek megfelelő beavatkozástípusba;

    c)

    az első szakaszra vonatkozó kifizetési kérelemben szereplő kiadások nem szerepelnek a második szakaszra vonatkozó egyetlen kifizetési kérelemben sem;

    d)

    a tagállam – az 1303/2013/EU rendelet 141. cikkének megfelelően benyújtott záró végrehajtási jelentésben vagy az Európai Tengerügyi és Halászati Alap esetében az utolsó éves végrehajtási jelentésben – kötelezettséget vállal arra, hogy a programozási időszak alatt befejezi és működőképessé teszi a második és utolsó szakaszt.

    (2)   Ez a cikk nem alkalmazandó az Oroszországi Föderáció által elkövetett katonai agresszió eredményezte migrációs kihívások kezelésére irányuló olyan műveletekre, amelyek az 1303/2013/EU rendelet 98. cikke (4) bekezdésének első és második albekezdésében biztosított lehetőség alapján kerülnek támogatásra.

    (*3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1301/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapról és a „Beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe” célkitűzésről szóló egyedi rendelkezésekről, valamint az 1080/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 289. o.)."

    (*4)  Az Európai Parlament és a Tanács 1304/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Szociális Alapról és az 1081/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 470. o.)."

    (*5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1300/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a Kohéziós Alapról és az 1084/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 281. o.)."

    (*6)  Az Európai Parlament és a Tanács 1299/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alap által az európai területi együttműködési célkitűzésnek nyújtott támogatásra vonatkozó egyedi rendelkezésekről (HL L 347., 2013.12.20., 259. o.)."

    (*7)  Az Európai Parlament és a Tanács 508/2014/EU rendelete (2014. május 15.) az Európai Tengerügyi és Halászati Alapról, valamint a 2328/2003/EK, a 861/2006/EK, az 1198/2006/EK és a 791/2007/EK tanácsi rendelet, valamint az 1255/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 149., 2014.5.20., 1. o.).”"

    5.

    Az I. mellékletben az 1. táblázat a következő sorokkal egészül ki: ”

    BEAVATKOZÁSI TERÜLET 3

    Az éghajlatváltozással kapcsolatos célkitűzések támogatási összegeinek kiszámítására vonatkozó együttható

    A környezetvédelemmel kapcsolatos célkitűzések támogatási összegeinek kiszámítására vonatkozó együttható

    „A 118a. cikk szerint szakaszokban végrehajtott műveletekhez kapcsolódó egyéb kódok

    183

    Háztartási hulladékok kezelése: hulladéklerakóban való elhelyezés

    0  %

    100  %

    184

    Villamos energia tárolása és átvitele

    100  %

    40  %

    185

    Földgáz: tárolás, szállítás és elosztás

    0  %

    0  %

    186

    Repülőterek

    0  %

    0  %

    187

    Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdasághoz kapcsolódó termelő beruházások nagyvállalatokban

    40  %

    0  %”

    3. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Strasbourgban, 2022. október 19-én.

    az Európai Parlament részéről

    az elnök

    R. METSOLA

    a Tanács részéről

    az elnök

    M. BEK


    (1)  Az Európai Parlament 2022. október 4-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2022. október 13-i határozata.

    (2)  A Tanács (EU, Euratom) 2020/2093 rendelete (2020. december 17.) a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről (HL L 433. I, 2020.12.22., 11. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/562 rendelete (2022. április 6.) az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendeletnek az Európában lévő menekültekre irányuló kohéziós fellépés (CARE) tekintetében történő módosításáról (HL L 109., 2022.4.8., 1. o.).

    (4)  Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o.).

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács 223/2014/EU rendelete (2014. március 11.) a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapról (HL L 72., 2014.3.12., 1. o.).

    (6)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/613 rendelete (2022. április 12.) az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendeletnek a REACT-EU forrásokból származó előfinanszírozás növelése és egy egységköltség megállapítása tekintetében történő módosításáról (HL L 115., 2022.4.13., 38. o.).

    (7)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/1060 rendelete (2021. június 24.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alap Pluszra, a Kohéziós Alapra, az Igazságos Átmenet Alapra és az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alapra vonatkozó közös rendelkezések, valamint az előbbiekre és a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra, a Belső Biztonsági Alapra és a határigazgatás és a vízumpolitika pénzügyi támogatására szolgáló eszközre vonatkozó pénzügyi szabályok megállapításáról (HL L 231., 2021.6.30., 159. o.).


    Top