Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az euro és a részt vevő nemzeti valuták közötti árfolyam-mechanizmus

Az euro és a részt vevő nemzeti valuták közötti árfolyam-mechanizmus

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Az Európai Tanács állásfoglalása az árfolyam-mechanizmus bevezetéséről

Megállapodás az Európai Központi Bank és az euroövezeten kívüli tagállamok nemzeti központi bankjai között a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszában az árfolyam-mechanizmus eljárási szabályainak meghatározásáról (2006)

Megállapodás az Európai Központi Bank és az euroövezeten kívüli tagállamok nemzeti központi bankjai között a 2006. évi megállapodás módosításáról (2020)

Megállapodás az Európai Központi Bank és az euroövezeten kívüli tagállamok nemzeti központi bankjai között a 2006. évi megállapodás módosításáról (2022)

MI AZ ÁLLÁSFOGLALÁS ÉS A MEGÁLLAPODÁSOK CÉLJA?

  • Az állásfoglalás célja az volt, hogy egy olyan rendszert hozzon létre az euroövezeti országok és az euroövezethez nem tartozó európai uniós (EU) tagállamok között, amely árfolyam-stabilitást biztosít a különböző pénznemek között a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszának 1999. január 1-jén történt életbe lépése után.
  • A 2006. évi megállapodás (az ERM II-ről szóló központi banki megállapodás) az állásfoglalásra épített, valamint hatályon kívül helyezett egy 1998-ban elfogadott hasonló megállapodást és annak helyébe lépett. A megállapodás az eredeti Európai Monetáris Rendszert felváltó, stabil árfolyam-mechanizmust (ERM II) hozott létre, amely az euro és az euroövezethez nem tartozó (vagyis az eurót nem bevezető, de a megállapodásban részt vevő) tagállamok nemzeti valutái közötti viszonyt szabályozza. Az ERM II jelenleg Bulgária és Dánia valutáit foglalja magában, mivel Horvátország 2023. január 1-jén csatlakozott az euroövezethez, miután teljesítette az árfolyamkritériumot a 2022. május 18-án véget érő kétéves időszakban.
  • Az állásfoglalás és a 2006. évi megállapodás célja az uniós egységes piacot megzavaró túlzott árfolyam-ingadozások elkerülése.
  • A 2020. évi módosító megállapodás figyelembe vette az Egyesült Királyságnak az EU-ból való kilépését. A Bank of England 2020. február 1.óta nem részes fele az ERM II-ról szóló központi banki megállapodásnak. A megállapodás II. mellékletét („A központi banki megállapodás 8., 10. és 11. cikkében említett nagyon rövid távú finanszírozási eszközhöz való hozzáférés felső határai”) cserélték, hogy a tükrözze az Egyesült Királyság kilépését.
  • A 2022. évi módosító megállapodás figyelembe veszi, hogy Horvátország 2023. január 1-jén bevezette az eurót. Ugyanezen naptól kezdődően a horvát nemzeti bank (Hrvaska narodna banka) már nem részes fele az ERM II-ről szóló központi banki megállapodásnak. A megállapodás II. mellékletének helyébe új melléklet lépett, hogy tükrözze az euro horvátországi bevezetését.

FŐBB PONTOK

  • A 2006. évi megállapodás:
    • megerősíti, hogy az ERM II-ben való részvétel önkéntes az euroövezeten kívüli tagállamok számára, amelyek választhatják a kívülmaradást (opt-out) a közös valuta tekintetében, ugyanakkor hozzáteszi, hogy elvárják az országok részvételét;
    • az Európai Központi Bank és az érintett nemzeti központi bank közötti megállapodás alapján középárfolyamot biztosít az euro és a részt vevő nemzeti valuta között, amely mindkét irányban 15 %-os mértékben ingadozhat;
    • a 15 %-os határérték túllépése esetén az EKB és a nemzeti központi bank automatikus és korlátlan beavatkozását teszi lehetővé;
    • részletes eljárásokat állapít meg a következők tekintetében:
      • egy euroövezeti nemzeti központi bank érintettsége bármilyen beavatkozás során;
      • nagyon rövid távú finanszírozási eszközök az EKB és az euroövezethez nem tartozó nemzeti központi bank között;
      • a kinnlévő nagyon rövid távú finanszírozási egyenlegek visszafizetése;
      • bármely finanszírozási művelet bővítése;
      • szorosabb árfolyam-együttműködés az EKB és euroövezethez nem tartozó nemzeti központi bankok között;
      • az ERM II rendszer általános figyelemmel kísérése;
      • a középárfolyamok és a 15%-os árfolyam-ingadozási határok lehetséges módosításai.
  • A 2006. évi megállapodást módosítani kell, valahányszor egy új nemzeti központi bank lesz a megállapodás tagja lesz vagy kilép abból.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ ÁLLÁSFOGLALÁS ÉS A MEGÁLLAPODÁS?

  • Az állásfoglalás 1997. június 16-án lépett hatályba.
  • A 2006. évi megállapodás 2006. április 1-je óta hatályos.
  • A 2020. évi megállapodás 2020. február 1-jei hatállyal módosítja az ERM II-ről szóló központi banki megállapodást.
  • A 2022. évi megállapodás 2023. január 1-jei hatállyal módosítja az ERM II-ről szóló központi banki megállapodást.

HÁTTÉR

  • Az alapvető gazdasági teljesítmény konvergenciája létfontosságú a stabil árfolyam fenntartásához. Az egységes piac megfelelő működéséhez, valamint a nagyobb beruházások, a növekedés és a foglalkoztatás ösztönzéséhez stabil gazdasági környezet szükséges.
  • Az árfolyam-mechanizmus stabil gazdaságpolitikai mintát ad az euroövezethez nem tartozó uniós tagállamoknak, elősegítve az euro bevezetésére történő felkészülésüket.

FŐ DOKUMENTUMOK

Az Európai Tanács állásfoglalása a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszában bevezetésre kerülő árfolyam-mechanizmusról, Amszterdam, 1997. június 16. (HL C 236., 1997.8.2., 5–6. o.)

Megállapodás (2006. március 16.) az Európai Központi Bank és az euroövezeten kívüli tagállamok nemzeti központi bankjai között a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszában az árfolyam-mechanizmus eljárási szabályainak meghatározásáról (HL C 73., 2006.3.25., 21–27. o.)

A 2006. évi megállapodás 2020. évi módosítását belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Megállapodás (2022. december 12.), amely létrejött az Európai Központi Bank és az euroövezeten kívüli tagállamok nemzeti központi bankjai között a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszában az árfolyam-mechanizmus eljárási szabályainak meghatározásáról szóló, az Európai Központi Bank és az euroövezeten kívüli tagállamok nemzeti központi bankjai közötti, 2006. március 16-i megállapodás módosításáról (HL C 12., 2023.1.13., 3–6. o.)

utolsó frissítés 21.03.2023

Top