Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R1794

    A Bizottság (EU) 2020/1794 felhatalmazáson alapuló rendelete (2020. szeptember 16.) az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendelet II. melléklete I. részének az átállási és a nem ökológiai növényi szaporítóanyagok felhasználása tekintetében történő módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2020/6224

    HL L 402., 2020.12.1, p. 23–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 01/12/2020

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/1794/oj

    2020.12.1.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 402/23


    A BIZOTTSÁG (EU) 2020/1794 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

    (2020. szeptember 16.)

    az (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendelet II. melléklete I. részének az átállási és a nem ökológiai növényi szaporítóanyagok felhasználása tekintetében történő módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek jelöléséről, valamint a 834/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2018. május 30-i (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 12. cikke (2) bekezdésének b) pontjára,

    mivel:

    (1)

    Az (EU) 2018/848 rendelet és különösen II. mellékletének I. része megállapít bizonyos, az átállási és a nem ökológiai növényi szaporítóanyagok használatára vonatkozó követelményeket.

    (2)

    Tekintettel az (EU) 2018/848 rendelet 53. cikkében az ökológiai növényi szaporítóanyagok használata tekintetében megállapított eltérések fokozatos megszüntetésére, fontos növelni az ökológiai és átállási növényi szaporítóanyagok előállítását és ezen termékek forgalomba hozatalát.

    (3)

    Az (EU) 2018/848 rendelet 10. cikke (4) bekezdésének megfelelően a növényi szaporítóanyagok azzal a feltétellel forgalmazhatók „átállási termékként”, hogy legalább 12 hónapos átállási időszakot tartottak. Az (EU) 2018/848 rendelet 26. cikkének (1) bekezdése alapján valamennyi tagállam gondoskodik a területén rendelkezésre álló – a palántákat nem tartalmazó, de a burgonya-vetőgumót magában foglaló – ökológiai és átállási növényi szaporítóanyagok rendszeresen frissített adatbázisának létrehozásáról. A rendelet 26. cikkének (2) bekezdése értelmében a tagállamoknak továbbá rendelkezniük kell olyan rendszerekkel, amelyek lehetővé teszik az ökológiai vagy átállási növényi szaporítóanyagokat forgalmazó, és azokat elegendő mennyiségben és észszerű határidőn belül szállítani képes gazdasági szereplők számára, hogy önkéntes alapon, térítésmentesen, nevük és elérhetőségük megadásával közzétegyék az alábbi információkat: a rendelkezésre álló ökológiai és átállási növényi szaporítóanyag, például az ökológiai heterogén anyag növényi szaporítóanyaga vagy az ökológiai termelésre alkalmas ökológiai fajták, a burgonya-vetőgumókkal együtt és a palánták kivételével; az említett anyag tömegben kifejezett mennyisége; és az év azon időszaka, amelyben az említett anyag rendelkezésre áll. Mindazonáltal a rendelet 26. cikkének (5) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a tagállamok továbbra is használhatják a már meglévő, vonatkozó információs rendszereket.

    (4)

    Ennélfogva, amennyiben ökológiai növényi szaporítóanyag nem áll elegendő mértékben rendelkezésre, és ezt a hiányt a fent említett adatbázisban és rendszerekben tárolt nyilvántartások is bizonyítják, a felhasználás során fontos előnyben részesíteni az átállási növényi szaporítóanyagot a nem ökológiai növényi szaporítóanyaggal szemben. Továbbá az (EU) 2018/848 rendelet 6. cikkének i) pontjával összhangban lehetővé kell tenni a mezőgazdasági termelők számára a saját gazdaságukból származó ökológiai és átállási növényi szaporítóanyagok használatát is.

    (5)

    Tekintettel a tagállamok jelenlegi eltérő gyakorlataira, különösen fontos harmonizálni azon konkrét kritériumokat és feltételeket, amelyek mellett engedélyezhető a nem ökológiai növényi szaporítóanyagok felhasználása azokban az esetekben, amikor nem áll rendelkezésre megfelelő minőségű vagy elegendő mennyiségű ökológiai és átállási növényi szaporítóanyag. E harmonizációnak lehetővé kell tennie az esetleges tisztességtelen verseny elkerülését az ökológiai termelésben, és biztosítania kell bizonyos elővigyázatossági rendelkezések alkalmazását a növényi szaporítóanyagokra vonatkozóan, valamint azt, hogy a növényegészségügyi célból előírt vegyszeres kezelések esetében a parcellákra adott esetben az (EU) 2018/848 rendelet II. melléklete I. részének 1.7.3. és 1.7.4. pontjában előírt átállási időszak vonatkozzon.

    (6)

    A növényi szaporítóanyagok előállításában részt vevő gazdasági szereplők erőfeszítései ellenére még mindig sok olyan növényfaj, -alfaj és -fajta létezik, amelyek esetében nem áll rendelkezésre ökológiai és átállási növényi szaporítóanyag. Ezekre vonatkozóan az adminisztrációs terhek csökkentése által egyszerűsíteni kell az engedélyezési eljárás folyamatát úgy, hogy a termékek ökológiai jellege megmaradjon. Ebből adódóan, valamint annak érdekében, hogy csökkenteni lehessen az egyedi engedélyek iránti kérelmek számát, helyénvaló rendelkezni bizonyos feltételek mellett a növényfajokra, -alfajokra vagy -fajtákra vonatkozó éves általános nemzeti engedélyekről, valamint azon fajok vagy alfajok nemzeti jegyzékének elfogadásáról, amelyek esetében az ökológiai vagy átállási növényi szaporítóanyagok megfelelő fajtái elegendő mennyiségben állnak rendelkezésre. Ennek a lépésnek lehetővé kell tennie az egyedi engedélyek igénybevételének korlátozását. E nemzeti jegyzékek továbbá olyan releváns információkat tartalmaznak, amelyek várhatóan gyarapítják majd az ökológiai növényi szaporítóanyagok ágazatában az ismereteket és növelik a biztonságot, ezáltal pedig elősegítik a további fejlődést mind ebben a rendkívül szakosodott termelési ágazatban, mind pedig az ökológiai növényi szaporítóanyagok felhasználása tekintetében.

    (7)

    Ezért az (EU) 2018/848 rendelet II. mellékletének I. részét ennek megfelelően módosítani kell.

    (8)

    Az egyértelműség és a jogbiztonság érdekében ezt a rendeletet az (EU) 2018/848 rendelet alkalmazásának kezdőnapjától kell alkalmazni,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az (EU) 2018/848 rendelet II. mellékletének I. része e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ezt a rendeletet 2021. január 1-től kezdődően kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2020. szeptember 16-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 150., 2018.6.14., 1. o.


    MELLÉKLET

    Az (EU) 2018/848 rendelet II. mellékletének I. része a következőképpen módosul:

    1.

    az 1.8.5.1.–1.8.5.5. pont helyébe az alábbi szöveg lép:

    „1.8.5.1.

    Az 1.8.1. ponttól eltérve, amennyiben a 26. cikk (1) bekezdésében említett adatbázisban vagy a 26. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett rendszerben gyűjtött adatok azt mutatják, hogy a gazdasági szereplőnek az ökológiai növényi szaporítóanyaggal kapcsolatos minőségi vagy mennyiségi igényei nem teljesülnek, a gazdasági szereplő használhat a rendelet 10. cikke (4) bekezdése második albekezdésének a) pontja szerinti átállási növényi szaporítóanyagot.

    Amennyiben a gazdasági szereplő igényeit tekintve nem áll rendelkezésre megfelelő minőségű vagy elegendő mennyiségű ökológiai és átállási növényi szaporítóanyag, az illetékes hatóságok engedélyezhetik a nem ökológiai növényi szaporítóanyagoknak az 1.8.5.3.–1.8.5.7. pontban meghatározott feltételek melletti felhasználását.

    Ilyen egyedi engedélyek csak az alábbi esetekben adhatók:

    a)

    amennyiben a gazdasági szereplő által termeszteni kívánt fajoknak egyetlen fajtája sincs nyilvántartva a 26. cikk (1) bekezdésében említett adatbázisban vagy a 26. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett rendszerben;

    b)

    amennyiben egyetlen szállító, azaz növényi szaporítóanyagot forgalmazó gazdasági szereplő sem tudja a vetéshez vagy az ültetéshez szükséges ökológiai vagy átállási növényi szaporítóanyagot időben leszállítani annak ellenére, hogy a felhasználó a növényi szaporítóanyagot olyan észszerű időpontban rendelte meg, amely lehetővé tette volna az ökológiai vagy átállási növényi szaporítóanyag előállítását és szállítását;

    c)

    amennyiben a gazdasági szereplő által termeszteni kívánt fajta nincs ökológiai vagy átállási növényi szaporítóanyagként nyilvántartva a 26. cikk (1) bekezdésében említett adatbázisban vagy a 26. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett rendszerben, és a gazdasági szereplő bizonyítani tudja, hogy ugyanannak a fajnak egyetlen bejegyzett alternatívája sem megfelelő, különösen az agronómiai, illetve talaj- és éghajlati adottságok, valamint az előállításhoz szükséges technológiai tulajdonságok figyelembevételével, és ennek következtében a mezőgazdasági tevékenységéhez fontos az engedély megléte;

    d)

    amennyiben a felhasználás kutatás, kisparcellás szántóföldi kísérlet során történő vizsgálat, valamint fajtamegőrzés vagy termékinnováció céljából indokolt, és azt az érintett tagállam illetékes hatóságai jóváhagyták.

    Valamely említett engedélyre irányuló kérelem benyújtása előtt a gazdasági szereplőnek ellenőriznie kell a 26. cikk (1) bekezdésében említett adatbázisban vagy a 26. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett rendszerben, hogy rendelkezésre áll-e megfelelő ökológiai vagy átállási növényi szaporítóanyag, tehát indokolt-e a kérelme.

    A 6. cikk i) pontjának megfelelően a gazdasági szereplők a saját gazdaságukból származó ökológiai és átállási növényi szaporítóanyagot egyaránt felhasználhatják, tekintet nélkül a 26. cikk (1) bekezdésében említett adatbázis vagy a 26. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett rendszer szerinti minőségi és mennyiségi rendelkezésre állásra.

    1.8.5.2.

    Az 1.8.1. ponttól eltérve, a 10. cikk (4) bekezdése második albekezdésének a) pontjával összhangban a harmadik országbeli gazdasági szereplők használhatnak átállási növényi szaporítóanyagot, amennyiben a gazdasági szereplő helye szerinti harmadik ország területén igazoltan nem áll rendelkezésre megfelelő minőségű vagy elegendő mennyiségű ökológiai növényi szaporítóanyag.

    A vonatkozó nemzeti szabályok sérelme nélkül a harmadik országbeli gazdasági szereplők a saját mezőgazdasági üzemükből származó ökológiai és átállási növényi szaporítóanyagot egyaránt használhatják.

    A 46. cikk (1) bekezdésének megfelelően elismert ellenőrző hatóságok vagy ellenőrző szervezetek engedélyezhetik a harmadik országbeli gazdasági szereplők számára, hogy nem ökológiai növényi szaporítóanyagot használjanak fel az ökológiai termelőegységekben, amennyiben a gazdasági szereplő helye szerinti harmadik ország területén nem áll rendelkezésre megfelelő minőségű vagy elegendő mennyiségű ökológiai vagy átállási növényi szaporítóanyag, valamint ha teljesülnek az 1.8.5.3., az 1.8.5.4. és az 1.8.5.5. pontban meghatározott feltételek.

    1.8.5.3.

    A betakarítást követően a nem ökológiai növényi szaporítóanyagot kizárólag az e rendelet 24. cikke (1) bekezdésének megfelelően növényi szaporítóanyag kezelésére engedélyezett növényvédő szerekkel lehet kezelni, kivéve, ha az (EU) 2016/2031 rendeletnek megfelelően az érintett tagállam illetékes hatóságai növényegészségügyi célból egy adott faj valamennyi fajtája és heterogén anyaga tekintetében vegyszeres kezelést írnak elő azon a területen, ahol a növényi szaporítóanyagot felhasználni tervezik.

    Amennyiben az első bekezdésben említett, előírt vegyszeres kezeléssel kezelt nem ökológiai növényi szaporítóanyagot használnak, a parcellára, amelyen a kezelt növényi szaporítóanyagot termesztik, adott esetben az 1.7.3. és 1.7.4. pontban előírt átállási időszak vonatkozik.

    1.8.5.4.

    A nem ökológiai növényi szaporítóanyagok felhasználására vonatkozó engedélyt a vetést vagy az ültetést megelőzően kell megszerezni.

    1.8.5.5.

    A nem ökológiai növényi szaporítóanyagok felhasználására vonatkozó engedély egyéni felhasználóknak adható, egyszerre csak egy idényre, és az engedélyezésért felelős illetékes hatóságoknak, ellenőrző hatóságnak vagy ellenőrző szervezetnek jegyzékbe kell foglalnia az engedélyezett növényi szaporítóanyagok mennyiségét.”

    2.

    a szöveg kiegészül a következő 1.8.5.6. és 1.8.5.7. ponttal:

    „1.8.5.6.

    A tagállamok illetékes hatóságainak hivatalos jegyzéket kell létrehozniuk, amelyben fel kell tüntetniük azokat a növényfajokat, -alfajokat vagy -fajtákat (adott esetben csoportosítva), amelyeket illetően megállapították, hogy a területükön megfelelő növényfajtákhoz elegendő mennyiségben áll rendelkezésre ökológiai vagy átállási növényi szaporítóanyag. Az e jegyzékben szereplő növényfajokra, -alfajokra vagy -fajtákra az érintett tagállam területén kizárólag akkor adható ki az 1.8.5.1. pont szerinti engedély, ha azt az 1.8.5.1. pont d) alpontjában felsorolt célok valamelyike indokolja. Amennyiben a jegyzékben szereplő valamely növényfajhoz, -alfajhoz vagy -fajtához rendelkezésre álló ökológiai vagy átállási növényi szaporítóanyag mennyisége és minősége kivételes körülmények miatt elégtelennek vagy nem megfelelőnek bizonyul, a tagállamok illetékes hatóságai eltávolíthatják az adott fajt, alfajt vagy fajtát a jegyzékből.

    A tagállamok illetékes hatóságai évente frissítik a jegyzéküket, és azt nyilvánosan elérhetővé teszik.

    A tagállamok illetékes hatóságai minden év június 30-ig, az első alkalommal pedig 2022. június 30-ig továbbítják a Bizottságnak és a többi tagállamnak azt az internetes honlapra mutató linket, amelyen a naprakész jegyzékük nyilvánosan elérhető. A Bizottság az e célból létrehozott honlapon közzéteszi az egyes naprakész nemzeti jegyzékekre mutató hivatkozásokat.

    1.8.5.7.

    Az 1.8.5.5. ponttól eltérve a tagállamok illetékes hatóságai évente általános engedélyt adhatnak ki valamennyi érintett gazdasági szereplő részére az alábbiak szerint:

    a)

    adott fajra vagy alfajra, amennyiben annak egyetlen fajtája sincs nyilvántartva a 26. cikk (1) bekezdésében említett adatbázisban vagy a 26. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett rendszerben;

    b)

    adott fajtára, amennyiben arra vonatkozóan teljesülnek az 1.8.5.1. c) pontban rögzített feltételek.

    Általános felhatalmazás alkalmazása esetén a gazdasági szereplőknek nyilván kell tartaniuk a felhasznált anyag mennyiségét, az engedélyezésért felelős illetékes hatóságnak pedig jegyzékbe kell foglalnia az engedélyezett nem ökológiai növényi szaporítóanyagok mennyiségét.

    A tagállamok illetékes hatóságai évente frissítik azoknak a növényfajoknak, -alfajoknak és -fajtáknak a jegyzékét, amelyekre általános engedélyt adtak ki, és ezt a jegyzéket nyilvánosan elérhetővé teszik.

    A tagállamok illetékes hatóságai minden év június 30-ig, az első alkalommal pedig 2022. június 30-ig továbbítják a Bizottságnak és a többi tagállamnak azt az internetes honlapra mutató linket, amelyen a naprakész jegyzékük nyilvánosan elérhető. A Bizottság az e célból létrehozott honlapon közzéteszi az egyes naprakész nemzeti jegyzékekre mutató hivatkozásokat.”


    Top