EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE1899

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A kulcsfontosságú alaptechnológiák európai stratégiája – híd a növekedéshez és a munkahelyteremtéshez (COM(2012) 341 final)

HL C 44., 2013.2.15, p. 88–94 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.2.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 44/88


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A kulcsfontosságú alaptechnológiák európai stratégiája – híd a növekedéshez és a munkahelyteremtéshez

(COM(2012) 341 final)

2013/C 44/15

Előadó: Peter MORGAN

2012. június 26-án az Európai Bizottság úgy határozott, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 304. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A kulcsfontosságú alaptechnológiák európai stratégiája – híd a növekedéshez és a munkahelyteremtéshez

COM(2012) 341 final.

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Egységes piac, termelés és fogyasztás” szekció 2012. december 4-én elfogadta véleményét.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság a 2012. december 12–13-án tartott, 485. plenáris ülésén (a december 12-i ülésnapon) 102 szavazattal 2 ellenében, 7 tartózkodás mellett elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések és ajánlások

1.1

Az Európai Bizottságnak ez már a második közleménye a kulcsfontosságú alaptechnológiák témájában. Az előző közleményről (1) az EGSZB 2010 szeptemberében készített véleményt (2). Ebben a véleményében az EGSZB támogatta, hogy az EU a kulcsfontosságú alaptechnológiákra összpontosítson, viszont az EU csúcstechnológia-gyártási ágazatában érezhető gyenge pontok miatt erős fenntartásai voltak a javaslatok hatékonyságával kapcsolatban.

1.2

Az említett vélemény 1.10. pontja tartalmazta az EGSZB ajánlásait:

szembe kell nézni azzal, hogy a belső piac nem képes ösztönözni a vállalkozásokat, és olyan ipari stratégiát kell kifejleszteni, amely orvosolni képes Európa súlyos hiányosságait a csúcstechnológiai vállalatok terén,

a gyártást vissza kell hozni Európába, és az új európai vállalkozásoknak növekedniük kell,

meg kell könnyíteni a vállalkozások számára, hogy pénzügyi támogatáshoz jussanak az innovatív technológiákkal kapcsolatban,

pénzügyi ösztönző eszközöket kell létrehozni annak érdekében, hogy az EU a kulcsfontosságú alaptechnológiákkal kapcsolatos innováció és vállalkozás jövedelmező helyszíne lehessen,

az iskolákban és az egyetemeken gyökeres reformra van szükség, hogy biztosítani tudják a szükséges készségeket,

ösztönözni kell az egyetemeken és a kutatóközpontokban az innovatív csúcstechnológiai cégek klasztereinek létrejöttét,

fel kell ismerni, hogy a világ megváltozott, és agresszív nemzetközi kereskedelempolitikát kell folytatni,

biztosítani kell, hogy a kezdeményezés átfogó legyen, és az összes európai bizottsági főigazgatóság valamennyi ide kapcsolódó kezdeményezését figyelembe vegye.

Az EGSZB megismétli ezeket az ajánlásokat.

1.3

Az Európai Bizottság a legutóbbi közleményében azt javasolja, hogy az EU K+F-törekvéseit alakítsák egy három pilléren nyugvó stratégiává, amely nemcsak a kutatást és fejlesztést támogatja, hanem a prototípusok és a fejlett gyártási rendszerek kifejlesztésére irányuló kísérleti projekteket is, hogy a technológiákat termékekre lehessen váltani. Ezzel kapcsolatban az EGSZB-nek két javaslata van. Az első: az, hogy a stratégia két új pillére került a középpontba, nem szabad, hogy elvonja a figyelmet az uniós kutatásról és fejlesztésről, és annak nagyságrendi csökkenését sem eredményezheti, mivel a kutatás, különösen az alapkutatás az a mag, amelyre ahhoz van szükség, hogy a jövő kulcsfontosságú alaptechnológiái kifejlődhessenek. A második: a rendszert, amely láthatólag azon alapul, hogy új technológiákat piacképessé tegyen, neves gyártók piaci húzóerejével kell kiegészíteni. Ennek megfelelően az EGSZB szeretné, ha nagyobb súlyt helyeznének a gyártással foglalkozó uniós vállalatok kapacitásainak fejlesztésére.

1.4

Az EGSZB általánosságban támogatja a cselekvési tervet, amelynek tartalmát a 3. pont foglalja össze. Emellett a tagállamok közötti eltéréseket figyelembe véve az EGSZB azt is szeretné, hogy készítsenek cselekvési terveket az egyes térségek szakmai készségeinek és képességeinek megfelelően.

1.5

A cselekvési terv bizonyos összetevői valószínűleg nagyobb ösztönző erőt kívánnak majd, különösen az állami támogatások korszerűsítése, a kockázati tőke, a szellemi tulajdonjogokra vonatkozó tárgyalások globális szemszögből, a csúcstechnológiai iparágakon belüli kereskedelmi tárgyalások, valamint az oktatás és képzés javítása valamennyi szinten, külön hangsúlyt helyezve a mérnöki és tudományos képzésre.

1.6

A cselekvési terv ugyan kitér a KAT-projekt irányítására, de annak feltételei nem világosak, így a programhoz esetleg nem lesz meg a kellő ösztönző erő.

2.   Bevezetés

2.1

Az Európai Bizottság „magas szintű csoportot” hívott össze az első közleményére adott válaszok elemzésére. Az erről készített jelentést (3) 2011 júniusában tettek közzé. A mostani, második közlemény ennek alapján ismerteti „a kulcsfontosságú alaptechnológiák európai stratégiáját”.

2.2

A magas szintű csoport meghatározta, melyek azok a nehézségek, amelyekkel Európának szembe kell néznie akkor, amikor elképzeléseit értékesíthető termékekre akarja váltani – azaz át akarja vészelni a világszerte jól ismert, „a halál völgyének” is nevezett kritikus időszakot. Az átkeléshez a csoport egy három pilléren nyugvó stratégiát javasol. A pillérek:

a technológiai kutatás pillére, amelynek alapját a technológiai létesítmények képezik, kutatási és technológiai szervezetek támogatásával;

a termékfejlesztés pillére, amelynek alapját a próbaváltozatok és a termékdemonstráció képezi, ipari konzorciumok támogatásával;

a versenyképes gyártás pillére, amelynek alapját a világszinten versenyképes gyártóüzemek képezik, elismert, követendő példát jelentő technológiai vállalkozások támogatásával.

2.3

A javaslat arról szól, hogy olyan, fejlett gyártási iparágat kellene kifejleszteni, amely exportbevételi forrásokat hoz létre, és támogatni kell a lehető legfejlettebb gyártási technológiák létrehozására képes végfelhasználói eszközöket (gépeket, szoftvereket, szolgáltatásokat stb.) előállító európai termelőket, valamint a gyártási rendszerek (technológiák és folyamatok) fejlesztését és tökéletesítését, hogy hatékony, korszerű és csúcstechnológiát alkalmazó gyártóüzemek épüljenek Európában.

2.4

A jelentésben megfogalmazott tizenegy ajánlás a következő:

A kulcsfontosságú alaptechnológiáknak Európa számára technológiai prioritássá kell válniuk.

Az EU-nak a K+F-tevékenységek meghatározásakor alkalmaznia kellene a technológiai készenléti szint skáláját.

Teljes mértékben ki kell használni a megfelelő K+F-definíciók nyújtotta lehetőségeket.

Az uniós K+F-finanszírozási programokban át kell csoportosítani a forrásokat.

A KAT-programokban stratégiai megközelítést kell alkalmazni.

A KAT-programok végrehajtásához megfelelő szabályokat kell kialakítani.

Kombinált finanszírozási mechanizmusokat kell bevezetni.

Az állami támogatásokra irányuló rendelkezésekben figyelembe kell venni a kulcsfontosságú alaptechnológiákat.

Világszinten versenyképes szellemitulajdon-politikára van szükség Európában.

A kulcsfontosságú alaptechnológiákkal kapcsolatos készségeket ki kell alakítani, meg kell erősíteni és meg kell tartani.

Európai KAT-megfigyelőközpontot és konzultatív szervet kell létrehozni.

3.   A közlemény összefoglalása

3.1

„A jelenlegi kutatási eredmények, a piaci tendenciák és a társadalmi kihívások megoldásához nyújtott hozzájárulásuk gazdasági elemzése alapján az EU kulcsfontosságú alaptechnológiái a mikro-/nanoelektronika, a nanotechnológia, a fotonika, a korszerű anyagok, az ipari biotechnológia és a fejlett gyártási technológiák”.

3.2

A közlemény a helyzet elemzésekor a következőket emeli ki:

A kulcsfontosságú alaptechnológiák kifejlesztése terén az EU világszinten vezető szerepet tölt be.

Az EU nem kovácsol magának tőkét a tudásbázisából.

Az EU gyenge pontja abban rejlik, hogy tudásbázisát nemigen tudja fogyasztói javakká és szolgáltatásokká konvertálni.

A kulcsfontosságú alaptechnológiákra épülő gyártás hiánya két okból is ártalmas: rövid távon növekedési és munkahely-teremtési lehetőségektől esünk el, hosszú távon pedig szűkül a tudásbázis.

3.3

A közlemény szerint a fenti hiányosságoknak a következők az okai:

nincs olyan közös fogalommeghatározás, amely valamennyi kulcsfontosságú alaptechnológiát lefedné;

hiányzó szakpolitikák a kulcsfontosságú alaptechnológiák szinergetikus hatásának kihasználására és a piacra jutáshoz szükséges idő lerövidítésére;

termékdemonstrációs és „proof of concept”-projektek hiánya;

a közforrások nem hatékony felhasználása és koordinálása;

elégtelen hozzáférés a megfelelő kockázatitőke-forrásokhoz;

az EU belső piacának szétaprózódása, valamint szabályozási különbségek a különböző régiók és tagállamok között;

nincs elég megfelelően képzett munkaerő és vállalkozó.

3.4

A közleményben felvázolt stratégia célja az, hogy:

a következő többéves pénzügyi keretben az uniós szakpolitikákat a kutatás és az innováció, valamint a kohéziós politika felé orientálja, és az EBB kulcsfontosságú alaptechnológiák hasznosítása érdekében folytatott hiteltevékenységét prioritások köré rendezze;

gondoskodjon az uniós és a tagállami tevékenységek koordinációjáról, valamint szükség esetén a források egyesítéséről, hogy szinergiák alakuljanak ki, és a tevékenységek kiegészítsék egymást;

létrehozzon egy külső tanácsadó csoportot, amelyik támogatja az Európai Bizottságot a kulcsfontosságú alaptechnológiákkal kapcsolatos politikai döntések meghozatalában;

a meglévő kereskedelmi eszközöket a tisztességes verseny és az egyenlő nemzetközi versenyfeltételek biztosítására fordítsa.

3.5

Az alábbiakban összefoglaljuk az Európai Bizottság cselekvési tervét:

3.5.1

Az uniós eszközök kiigazítása

Horizont 2020

6,7 milliárd euró elkülönítése

Több forrás kísérleti projektekre és demonstrációs tevékenységekre

Több területet érintő projektek

Kiválasztási kritériumok

Európai Regionális Fejlesztési Alap

Intelligens szakosodás

Klaszterekre vonatkozó intézkedések

Az állami támogatásra vonatkozó szabályok korszerűsítése

Megállapodás az Európai Beruházási Bankkal

A szükséges multidiszciplináris készségek támogatása

3.5.2

Koordináció

Szinergiák a nemzeti ipari innovációs politikákkal

Egyetértési megállapodás az ágazat érdekelt felei között

3.5.3

Irányítás

Kulcsfontosságú alaptechnológiákkal foglalkozó koordinációs csoport a Horizont 2020 programon belül

Külső tanácsadó csoport létrehozása

3.5.4

Készségek – az Európai Bizottság a következőket tervezi:

a Horizont 2020 program keretében folytatja és fokozza az arra irányuló intézkedéseket, hogy a kulcsfontosságú alaptechnológiákat vonzóvá tegye a fiatalok számára;

az Európai Innovációs és Technológiai Intézetet a hozzáadott értéket előállító gyártással foglalkozó tudományos és innovációs társulás létrehozására ösztönzi, amely magában foglalná az üzleti világot, a kutatást és a felsőoktatást;

legkésőbb 2012 végén közleményt ad ki, amelyben a folyamatosan és gyorsan változó kihívásoknak megfelelő uniós készségkínálat jelentette nehézségekre próbál megoldást találni;

az oktatás és az üzleti világ között partnerségeket épít ki, mint pl. a felsőoktatási tudásfejlesztési szövetségek; továbbá

körbejárja azt a kérdést, hogy miként lehetne a kulcsfontosságú alaptechnológiákkal kapcsolatos területeken a szakképzettmunkaerő-kínálatot növelni, többek között a magas szinten képzett tehetségek harmadik országokból való idevonzásával.

3.5.5

Kereskedelem

Az Európai Bizottság kedvező kereskedelmi környezet és világszerte egyenlő versenyfeltételek biztosítására törekszik. Ide tartozik a piacra jutás és a beruházási lehetőségek megkönnyítése, a nemzetközi piac torzulásainak megakadályozása, a szellemitulajdon-jogok védelmének fokozása, a kölcsönösség elvének előmozdítása, különösen a közbeszerzés terén, a támogatások, valamint a vámjellegű és nem vámjellegű akadályok használatának visszaszorítása globális szinten, csakúgy mint a hatályos uniós és WTO-szabályoknak való megfelelés ellenőrzése.

4.   Európai csúcstechnológia-gyártással foglalkozó vállalatok

4.1

A kulcsfontosságú alaptechnológiák stratégiájának célja az, hogy előmozdítsa az európai polgárok és vállalkozások hétköznapjaiban elengedhetetlen csúcstechnológiai termékek Unióban történő gyártását 2020-ig és azon túl. A csúcstechnológiai termékek Európában történő gyártása jelenleg nem elég versenyképes a világpiacokon, pedig az európai kutatás és fejlesztés világszínvonalúnak tekinthető. A problémát nem az európai csúcstechnológia-gyártási kapacitás és képesség hiányosságaként kell felfogni, hanem úgy, hogy nem működik a K+F és a gyártás közötti átmenet. Az Európai Bizottság stratégiája gyakorlatilag abban áll, hogy a technológiát el kell juttatni a gyártókhoz. Valójában az EGSZB úgy véli, hogy a sikeres átvitelhez olyan gyártókra van szükség, akik képesek sikerre vinni a technológiát, és az EGSZB véleménye szerint Európában nincs elegendő világszinten versenyképes vállalkozás a csúcstechnológia-gyártási ágazatokban.

4.2

Az alábbi táblázatok forrása a Financial Times 2012. évi elemzése a világ 500 vezető globális vállalatáról és a legjelentősebb térségek 500 vezető vállalkozásáról. Az elemzés csak a csúcstechnológia-gyártási ágazatokra terjed ki.

4.3

Bár a vállalatok felsorolása korántsem árul el mindent, az EGSZB elégedetten állapítja meg, hogy a lista pontosan mutatja a világ térségeinek relatív gyártási erejét.

A világ 500 vezető vállalkozását összefoglaló alábbi táblázatban az egyes csúcstechnológia-gyártási ágazatokban működő vállalkozások száma látható. A feltörekvő piacok (FP) többek között Brazíliát, Oroszországot, Indiát és Kínát (a BRIC-országokat) foglalják magukban. Ezen a szinten Európa csak az ipari technológiai ágazatokban tölt be vezető szerepet, viszont a regionális táblázat teljesebb képet nyújt.

A Financial Times 500-as világranglistája

Ágazat

Vállalatok száma

 

 

Világszinten

USA

Japán

FP

EU

 

Gyógyszerészet és

biotechnológia

22

11

2

0

6

Novartis (4), Roche (4), GSK, Sanofi- Aventis, AstraZeneca, Novo Nordisk Shire

Technológiai eszközök

16

10

1

2

3

ASML, Ericsson, Nokia

Szoftver és számítástechnikai szolgáltatások

13

7

1

4

1

SAP

Gépjárművek, alkatrészek

17

3

5

5

4

Daimler, VW, BMW, Continental

Vegyipar

18

7

1

4

5

Bayer, BASF, Air Liquide, Syngenta (4), Linde

Egészségügyi berendezések

13

10

0

0

3

Fresenius, Synthes (4), Essilor

Általános iparcikkek

12

5

1

5

1

Siemens

Ipari technológia

13

4

3

1

5

ABB (4), Volvo, Atlas Copco, MAN, Sandvik

Repüléstechnika és honvédelem

7

5

0

0

2

Rolls Royce, EADS

Olajipari berendezések és szolgáltatások

11

7

0

0

2

Sarpem, Transocean (4)

Szabadidős termékek

4

0

3

0

1

Philips Electrical

Elektronika és elektromos berendezések

4

1

1

1

1

Schneider Electric

4.4

A regionális táblázat a vállalatok számát és összesített piaci kapitalizációját mutatja. Ez mélyebb szintű rálátást ad az egyes térségek erejére, a piaci tőke pedig az egyes regionális ágazatok méretének és viszonylagos sikerességének mércéje.

4.5

Európa világszinten vezető helyen áll a vegyipari és az ipartechnológiai ágazatokban. Nagy erőt képvisel továbbá a gyógyszerészeti és biotechnológiai, valamint a gépjárműágazatban. Az egészségügyi berendezések, a technológiai eszközök és a szoftverek ágazatát az Egyesült Államok uralja, és a hardverágazatban mind Japán, mind a feltörekvő piacok erősebbek az EU-nál.

4.6

Az elemzésből világosan látszik, hogy a KAT-programnak olyan stratégiával kell rendelkeznie, amely erősíti azokat az ágazatokat, ahol Európa gyengén teljesít, és kiaknázza azokat, amelyekben Európa ereje viszonylag nagy. Külön erőfeszítésre van szükség az orvostechnológiai és az egészségügyi berendezések terén.

A Financial Times 500-as regionális ranglistája – technológiai gyártási ágazatok

Ágazat

Vállalatok száma (db) és piaci értéke (milliárd $)

 

Egyesült Államok

Japán

FP

Európa

 

db

mrd $

db

mrd $

db

mrd $

db

mrd $

Gyógyszerészet és biotechnológia

21

948

27

176

8

48

15

708

Technológiai eszközök

33

1,391

18

146

9

146

7

111

Szoftver és számítástechnikai szolgáltatások

25

1,083

12

58

5

109

7

126

Gépjárművek, alkatrészek

9

161

38

446

10

115

13

290

Vegyipar

16

286

32

133

16

262

22

384

Egészségügyi berendezések

29

495

5

20

1

4

10

114

Általános iparcikkek

7

409

8

36

9

87

5

125

Ipari technológia

13

247

34

217

15

143

21

275

Repüléstechnika és honvédelem

12

269

0

0

1

5

9

115

Olajipari berendezések és szolgáltatások

16

324

0

0

1

10

2

119

Szabadidős termékek

2

25

14

118

0

0

1

20

Elektronika és elektromos berendezések

10

125

27

153

7

77

6

61

Alternatív energia

0

0

0

0

1

4

0

0

5.   Az EGSZB álláspontja

5.1

1957 óta az EU-ban mindössze három világszintű csúcstechnológiai vállalat jött létre: az ASML, a Nokia és az SAP. Az EU folyamatosan le volt maradva. Ez, úgy tűnik, azt jelenti, hogy a kapitalizmus és a vállalkozói szemléletmód együttesen vallottak kudarcot, összehasonlítva az egyesült államokbeli vállalatok ugyanebben az időszakban elért eredményeivel, illetve a Távol-Kelet – Japán, Tajvan, Korea, valamint újabban Kína – folyamatos előretörésével.

5.2

Amerikában sok területre a szabadpiaci kapitalizmus jellemző, viszont a világranglista élén álló egyetemeihez kapcsolódó katonai/ipari komplexuma rendkívül termékeny talajt biztosít a találmányokhoz, és olyan elképzelések születtek tömegével, amelyek csak kiaknázásra várnak az alapvetően vállalkozói jellegű kultúrában és a hatalmas piacon.

5.3

A kelet-ázsiai országokban a még kifejlődőben lévő iparágak aktív állami támogatásban és védelemben részesülnek, amíg meg nem állnak a saját lábukon. Ezek az országok nyitva állnak az oda irányuló csúcstechnológiai befektetések előtt, és vonzóak is ezek számára. A befektetésekkel együtt érkező technológiákat magukévá tették, és ki is használják.

5.4

Európában a helyzet ettől nagyban különbözik. A legfontosabb tényező a homogenitás hiánya. Szinte minden szempontból – legyen az akár egy főre eső GDP, munkanélküliségi arányok, vállalati infrastruktúrák, egyetemi infrastruktúrák, iskolai teljesítmény, tőkepiacok, a munkaerőpiac rugalmassága, az internet elterjedése stb. – igen nagy eltérések mutatkoznak az EU-nak a Világbank által megkülönböztetett hat fő térsége között. Ezek az EU–15 északi térsége (Brit-szigetek, skandináv országok), az EU–15 középső térsége (a hat alapító tagállam Olaszország nélkül, de Ausztriával együtt), az EU–15 déli térsége (a Földközi-tenger partján fekvő 4 ország), az EU–12 északi térsége (a balti államok), az EU–12 középső térsége (PL, CZ, HU, SI, SK), valamint az EU–12 déli térsége (RO és BG).

5.5

Ha azt akarjuk, hogy a kulcsfontosságú alaptechnológiák ágazata képes legyen világszinten működni, logikus lenne az említett hat csoport számára külön-külön úgy alakítani ki politikákat és programokat, hogy az figyelembe vegye egyetemeik és kutatóintézeteik színvonalát, a munkaerő tudományos és technológiai ismereteit, a gyártó cégek képességeit és meglévő piacait stb. Ha ez meglenne, akkor az erőfeszítések elsőbbségi sorrendjét térségek szerint lehetne megállapítani, és a legjobban álló térségek lehetnének az éllovasok. Ennek során a közleményben javasolt kohéziós politikákat is figyelembe kellene venni.

5.6

Az Európai Bizottság az EU-t jogszabályokkal és pénzösszegek kifizetésével irányítja, ebben megfigyelőközpontok és ügynökségek segítik. Mindez hatékony lehet az olyan területeken, ahol egy kezdeményezésért egyetlen biztos vállalhatja a teljes felelősséget. A kulcsfontosságú alaptechnológiák projektjében viszont legalább hat biztos vesz részt, és az EGSZB úgy véli, hogy ez a hatáskörök összpontosítása és egy közvetlenebb irányítási mód nélkül nem vihető sikerre.

5.7

Számos hagyományos megközelítésmódot felül kell vizsgálni. Ilyen például a regionális megközelítés. A magas szintű csoport és a közlemény is felismerte, hogy az állami támogatási mechanizmusokat a KAT-projektek esetében újra kell gondolni. A közlemény a szellemi tulajdonjogokra vonatkozó javaslatokkal nem foglalkozik olyan nagy lelkesedéssel, mint a magas szintű csoport jelentése (5). Az EGSZB örömmel fogadja ugyan, amit a közlemény ír a kereskedelemről, de nem érzi úgy, hogy a jelenlegi kereskedelempolitikák kellően védenék az EU érdekeit. Ez is egy olyan terület, amelyen hasznos lenne az új irányítás és az uniós érdekek következetes előtérbe helyezése.

5.8

Az EGSZB örömmel fogadja, hogy a magas szintű csoport szemléletmódot váltott, és a K+F támogatása helyett egy kiegyensúlyozott hárompilléres megközelítésre helyezte a hangsúlyt. E tekintetben a 7. keretprogram most eléggé hiányosnak tűnik. Az EGSZB azonban még így is aggódik amiatt, hogy az EU-ban esetleg nincs elegendő olyan vállalat, amelynek megvan a kellő képessége, megfelelő termékeket állít elő és világszinten eléggé ismert ahhoz, hogy a kutatási és fejlesztési pillér eredményeit sikerre vigye és eladhatóvá tegye. A javaslat egésze azon a feltételezésen alapul, hogy a második és a harmadik pillér a kulcsfontosságú alaptechnológiákat piacképessé tudja tenni. A valóságban a kulcsfontosságú alaptechnológiákat többnyire az olyan csúcstechnológia-gyártó cégek viszik sikerre, mint az Apple, a BMW, a Bayer, a Rolls Royce vagy az Airbus. Az EU-nak a tagállamokkal együtt stratégiát kell kidolgoznia arra, hogy még több világszínvonalú, késztermékeket előállító vállalatot tudjon támogatni és fejleszteni. A már működő vállalatokat pedig arra kell ösztönözni, hogy termékválasztékukat a világpiacot megcélozva sok kulcsfontosságú alaptechnológia felhasználásával készült új termékekkel bővítsék. A közlemény többször is említi, hogy a kulcsfontosságú alaptechnológiák elősegíthetik a növekedést és a munkahelyteremtést. Az EGSZB ezt más szemszögből látja: inkább a kulcsfontosságú alaptechnológiákat használó vállalatok serkenthetik a növekedést és teremthetnek munkahelyeket. Az EU-nak több vállalatra van szüksége, olyan termékekkel és piacokkal, amelyek ki tudják használni a kulcsfontosságú alaptechnológiákat.

5.9

Ha egyes kulcsfontosságú alaptechnológiákat neves, késztermékeket gyártó cégek nem tesznek piacképessé, akkor ezt megteszik vállalkozók. A vállalkozók legtöbbje is vagy kockázatitőke-befektetők, vagy neves vállalatok révén jutott sikerre, vonzerejének köszönhetően. Az IBM szponzorálta a Microsoftot és mentette meg az Intelt; az Apple az ARM Holdings szponzora volt, amely ma az Intel riválisa; a Google és a Facebook egyaránt gazdag technológiai ágazati befektetőktől kapott tőkét; a Google-t ezután kockázatitőke-befektetők támogatták, a Facebookot pedig a Microsoft. Európában a Skype és az Angry Birds mögött álló skandináv vállalkozók Londonból és Kaliforniából kaptak kockázatitőke-támogatást.

5.10

A KAT-projekt mikrokozmoszt képez az EU előtt álló jólétteremtési kihíváson belül. Az Egyesült Államokban alkalmazott módszert a piac irányítja, Ázsiában pedig állami politikák működnek. Az olyan EU-tagállamoknak, mint Németország és a skandináv országok, sikeres politikáik vannak, másoknak viszont nincsenek. Az EU egészére vetítve a közlemény az Unió korlátozott erőforrásait helyezi a KAT-program hátterébe, az EGSZB viszont attól tart, hogy ez a jólétteremtési modell nem lesz kellően hatékony a globális versennyel szemben.

6.   Részletes megjegyzések

6.1

Az EGSZB aggódik amiatt, hogy az „egyensúlynak” a második és harmadik „pillérre” való „áthelyezése” esetleg az uniós K+F nagyságrendjének csökkenését vonja maga után. Az EGSZB ezt nem támogatná. Ahhoz, hogy az innovációk következő generációja megvalósulhasson, erőteljes alapkutatásra van szükség. A modern technológiák többnyire az alapkutatások váratlan eredményein alapulnak.

6.2

Mivel az EU-nak nincs olyan léptékű katonai, illetve ipari komplexuma, mint az Amerikai Egyesült Államoknak (vagy Kínának), más módon kell a tudományos kutatást ösztönözni és kihívások elé állítani. Ez teszi értékessé az olyan projekteket, mint a Galileo és az ITER.

6.3

Az EGSZB örömmel fogadja az oktatásra és a készségekre helyezett hangsúlyt. Megjegyzi azonban, hogy a közlemény kiemeli, hogy az EU-ban csökken a tudományos és mérnöki diplomát szerzők száma. Az, hogy az EU-ban minden oktatási szinten elmaradás tapasztalható a tudományos és mérnöki tárgyak terén, általában az EU versenyképességének, és konkrétan a KAT-projektnek is az Achilles-sarka. A közleményben vázolt tervek a probléma nagyságrendjét és sürgősségét tekintve messze nem elegendőek.

6.4

Az EGSZB nemrégiben fogalmazta meg véleményét az állami támogatások uniós szabályozásának korszerűsítéséről szóló közleményre (6) adott válaszként. Ebből a kulcsfontosságú alaptechnológiák kontextusába illenek az 1.5.1. (a „piaci hiányosságok” fogalmának meghatározása), az 1.6.3. és az 1.6.4. (egyenlő versenyfeltételek) pontban kifejtett aggodalmak. A belső piaci versenyképesség megtartására való törekvéssel az EU a világpiaci versenyképességét tette kockára.

6.5

A közlemény megjegyzi, hogy az EU-ban az elmúlt évtizedben kevésbé volt élénk a kockázatitőke-piac, és azt javasolja, hogy a kockázati tőkéből származó pénzeket uniós forrásokkal váltsák fel. Ez üdvözlendő, de nem elégséges. Az EGSZB azt ajánlja, hogy az EU a tagállamokkal együttműködve teremtse meg a kockázati tőkéhez szükséges előfeltételeket Európában.

6.6

Az Európai Bizottság tájékoztatta az EGSZB-t a magas szintű csoportot felváltó KAT külső tanácsadó csoporttal kapcsolatos szándékairól. „A csoportban a hat kulcsfontosságú alaptechnológia (nanotechnológia, mikroelektronika, biotechnológia, fotonika, korszerű anyagok és fejlett gyártási technológiák) mindegyikét képviseli majd technológiai szakember, ezenkívül javasoljuk, hogy a csoportban olyan szakértők is vegyenek részt, akik egyszerre több alaptechnológiát képviselnek (a legtöbb innovatív termék ugyanis különböző kulcsfontosságú alaptechnológiákat ötvöz), és több felhasználó-ágazati képviselő legyen benne (pl. a repüléstechnika, a gépjárműipar, az űrrepülés, az építés, az energetika, az élelmiszeripar, az orvosi eszközök, a berendezések, az ipari formatervezés stb. területéről), mint az eredeti magas szintű csoportban (mivel a KAT-stratégia célja a KAT-alapú termékek ipari termelésének fokozása)”.

6.7

Sok minden múlik majd a képviselt vállalatokon; azon, hogy milyen befolyást tudnak gyakorolni a nagyobb (sokkal nagyobb) külső tanácsadó csoportra; azon, hogy a csoportnak sikerül-e elősegítenie, hogy a csúcstechnológia-gyártási ágazatban működő több mint 118 regionális vállalat világszintűvé váljon; és ami a legfontosabb: sikerül-e hozzájárulnia ahhoz, hogy a térségben újabb 118 vállalat növekedjen és erősödjön meg.

Kelt Brüsszelben, 2012. december 12-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

Staffan NILSSON


(1)  COM(2009) 512 final.

(2)  HL C 48., 2011.2.15., 112. o.

(3)  http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/ict/files/kets/hlg_report_final_en.pdf (angol nyelven).

(4)  A csillaggal (*) jelölt vállalatok svájciak (nem EU-beliek).

(5)  A magas szintű csoport azt ajánlja, hogy az EU úgy alakítsa át az állami támogatások rendszerét, hogy megkönnyítse a kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységeket és a kulcsfontosságú alaptechnológiákba való nagyszabású befektetéseket, mégpedig az uniós állami támogatási keret teljes egészére vonatkozóan a kutatási-fejlesztési keretben lévővel egyenértékű záradék bevezetésével, a nagyobb befektetések érdekében a csökkentési mechanizmus felülvizsgálatával, a bejelentési küszöbértékek megemelésével, az eljárások gyorsításával és közös európai érdekű projektek használatával.

(6)  Az állami támogatások korszerűsítése (HL C 11., 2013.1.15.)


Top