Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0825

    2014/825/EU: A Bizottság végrehajtási határozata ( 2014. november 20. ) az Európai Vidékfejlesztési Hálózat és az Európai Innovációs Partnerségi Hálózat szervezeti felépítésének és működésének megállapításáról és a 2008/168/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

    HL L 334., 2014.11.21, p. 98–103 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 08/10/2022; hatályon kívül helyezte: 32022D1864

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/825/oj

    21.11.2014   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 334/98


    A BIZOTTSÁG VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    (2014. november 20.)

    az Európai Vidékfejlesztési Hálózat és az Európai Innovációs Partnerségi Hálózat szervezeti felépítésének és működésének megállapításáról és a 2008/168/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

    (2014/825/EU)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról és az 1698/2005/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 52. cikke (4) bekezdésére és 53. cikke (4) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az Európai Vidékfejlesztési Hálózat az 1305/2013/EU rendelet 52. cikke (1) bekezdése értelmében a vidékfejlesztés területén uniós szinten szerepet vállaló nemzeti hálózatok, szervezetek és közigazgatási szervek közötti hálózatépítés céljából jött létre.

    (2)

    Az Európai Innovációs Partnerségi Hálózat („EIP-hálózat”) az 1305/2013/EU rendelet 53. cikke (1) bekezdésének értelmében jött létre, a rendelet 55. cikkében említett, a mezőgazdaság termelékenységével és fenntarthatóságával foglalkozó EIP támogatása, valamint az operatív csoportok, tanácsadói szolgáltatások és kutatók hálózatépítése céljából.

    (3)

    Ebből következik, hogy szükséges az Európai Vidékfejlesztési Hálózat (ENRD) és az EIP-hálózat szervezeti felépítésére és működésére vonatkozó szabályok megállapítása.

    (4)

    Az 1305/2013/EU rendelet 52. cikke (2) bekezdésében és 53. cikke (2) bekezdésében az európai szintű vidékfejlesztési hálózatépítésre vonatkozóan meghatározott célkitűzések elérése, továbbá a rendelet 52. cikke (3) bekezdésében és 53. cikke (3) bekezdésében meghatározott, az ENRD és az EIP-hálózat által ellátandó feladatok megvalósítása érdekében, az Európai Bizottság európai kormányzásról szóló fehér könyvének (2), valamint a Bizottsághoz címzett, a bizottsági szakértői csoportokra vonatkozó horizontális szabályokról és a szakértői csoportok nyilvántartásáról szóló elnöki közleménynek (3) („A bizottsági szakértői csoportok kerete”) megfelelően fel kell állítani a Vidékfejlesztési Hálózatok Közgyűlését, és meg kell állapítani feladatait és felépítését.

    (5)

    A Közgyűlésnek a vidékfejlesztésben és a mezőgazdaság termelékenységét és fenntarthatóságát célzó innováció terén szerepet vállaló állami és magánszervezetek közötti tapasztalatcsere és hálózatépítés előmozdítása a feladata. Emellett biztosítania kell az ENRD és az EIP-hálózat közötti koordinációt, a tevékenységük – beleértve a tematikus munkát – stratégiai keretét, valamint a tevékenységek megfelelő ellenőrzését és értékelését, továbbá tagokat kell javasolnia az irányítócsoportba.

    (6)

    A testületet nemzeti vidéki hálózatoknak, irányító hatóságoknak, kifizető ügynökségeknek, a vidékfejlesztés területén uniós szinten szerepet vállaló szervezeteknek, a LEADER helyi akciócsoportoknak, az operatív csoportokhoz kapcsolódó innovációt támogató szolgáltatások terén szerepet vállaló mezőgazdasági tanácsadási szolgáltatást nyújtóknak, valamint az operatív csoportokhoz kapcsolódó innovációt támogató szolgáltatások terén tevékenykedő kutatóintézeteknek kell alkotniuk.

    (7)

    A nyílt, átlátható és kiegyensúlyozott képviselet biztosítása érdekében a Közgyűlés azon tagjait, amelyek a vidékfejlesztés területén uniós szinten szerepet vállaló szervezetek, a 2013/767/EU bizottsági határozatnak (4) megfelelően a vidékfejlesztésről folytatott civil párbeszédben részt vevő csoporton belül kijelölt szervezetek közül kell kijelölni (a továbbiakban: a vidékfejlesztésről folytatott civil párbeszédben részt vevő csoport).

    (8)

    Az ENRD és az EIP-hálózat tevékenysége eredményes és hatékony megszervezésének biztosítása érdekében – a Közgyűlés véleményének figyelembevétele mellett – fel kell állítani a Vidéki Hálózatok Irányítócsoportját, és meg kell állapítani annak feladatait és felépítését.

    (9)

    Az Irányítócsoportnak elő kell készítenie, végre kell hajtania és ellenőriznie kell az ENRD és az EIP-hálózat tevékenységét. El kell látnia továbbá a hálózatok tematikus munkájának koordinációját, valamint a Közgyűlés tevékenységének a vidékfejlesztés területével foglalkozó szakértői csoportok, bizottságok és az Európai strukturális és beruházási alapok munkájával történő összehangolását.

    (10)

    Az Irányítócsoportnak irányítóhatóságokból és/vagy nemzeti vidékfejlesztési hálózatokból, a vidékfejlesztés területén szerepet vállaló uniós szervezetekből, a vidékfejlesztési programok értékeléséért felelős nemzeti hatóságokból, mezőgazdasági szaktanácsadói szolgáltatásokat nyújtó szervezetekből és/vagy mezőgazdasági kutatóintézetekből kell állnia.

    (11)

    Az ENRD, az EIP-hálózat, valamint a vidékfejlesztésről folytatott civil párbeszédben részt vevő csoport közötti nyílt és rendszeres eszmecsere fenntartása érdekében ez utóbbi elnökének és alelnökének lehetőséget kell biztosítani, hogy megfigyelőként részt vehessen az Irányítócsoport ülésein.

    (12)

    Meg kell határozni az információk nyilvánosságra hozatala tekintetében a Közgyűlésre és az Irányítócsoportra irányadó szabályokat.

    (13)

    A személyes adatokat a 45/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (5) összhangban kell feldolgozni.

    (14)

    A 2008/168/EK bizottsági határozat (6) rendelkezik az európai vidékfejlesztési hálózat szervezeti felépítéséről a 2007 és 2013 közötti időszakban. Az említett határozatot ennek megfelelően hatályon kívül kell helyezni.

    (15)

    Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a vidékfejlesztési bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    I. FEJEZET

    TÁRGY

    1. cikk

    Tárgy

    Ez a határozat egy közgyűlés és egy irányítócsoport felállítása, valamint összetételük, feladataik és működési szabályaik meghatározása révén megállapítja az Európai Vidékfejlesztési Hálózat (ENRD) és a mezőgazdaság termelékenységét és fenntarthatóságát célzó Európai Innovációs Partnerségi Hálózat (EIP-hálózat) szervezeti felépítését és működését.

    II. FEJEZET

    A VIDÉKFEJLESZTÉSI HÁLÓZATOK KÖZGYŰLÉSE

    2. cikk

    A Vidékfejlesztési Hálózatok Közgyűlése

    E határozattal létrejön az ENRD és az EIP-hálózat Közgyűlése (a továbbiakban: Közgyűlés).

    3. cikk

    A Közgyűlés feladatai

    A Közgyűlés a következő feladatokat látja el:

    a)

    előmozdítja a vidékfejlesztés és a mezőgazdaság termelékenységét és fenntarthatóságát célzó innováció terén szerepet vállaló állami és magánszervezetek közötti tapasztalatcserét és hálózatépítést;

    b)

    biztosítja az ENRD és az EIP-hálózat közötti koordinációt;

    c)

    biztosítja az ENRD és az EIP-hálózat tevékenységének – beleértve a tematikus munkát – stratégiai keretét;

    d)

    az 1305/2013/EU rendelet 52. cikke (2) bekezdésében és 53. cikke (2) bekezdésében meghatározott célkitűzések, valamint a rendelet 52. cikke (3) bekezdésében és 53. cikke (3) bekezdésében megjelölt célkitűzések vonatkozásában gondoskodik az ENRD és az EIP-hálózat tevékenységének megfelelő ellenőrzéséről és értékeléséről;

    e)

    javaslatot tesz az irányítócsoport tagjaira a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság főigazgatója (a továbbiakban: a főigazgató) számára.

    4. cikk

    A Közgyűlés tagsága

    (1)   A Közgyűlés tagjai a következők:

    a)

    az 1305/2013/EU rendelet 54. cikkében említett nemzeti vidékfejlesztési hálózatok (tagállamonként egy tag);

    b)

    az 1305/2013/EU rendelet 66. cikkében említett irányító hatóságok (tagállamonként egy tag);

    c)

    az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) 7. cikkében említett kifizető ügynökségek (tagállamonként egy tag);

    d)

    a közös európai átláthatósági nyilvántartásba bejegyzett, a 2013/767/EU határozat értelmében a vidékfejlesztésről folytatott civil párbeszédben részt vevő csoport tagjainak jelölt, a Közgyűlésben való részvételi szándékukat jelző uniós szintű nem kormányzati szervezetek (legfeljebb 29 tag);

    e)

    a vidékfejlesztésben – beleértve a vidéki és városi területek összekapcsolódásával foglalkozó területeken – szerepet vállaló, a regionális és/vagy helyi hatóságokat képviselő uniós szintű szervezetek (legfeljebb 3 tag);

    f)

    az 1305/2013/EU rendelet 42. cikkében említett LEADER helyi akciócsoportok (tagállamonként egy tag);

    g)

    az operatív csoportokhoz kapcsolódó innovációt támogató szolgáltatások terén tevékenykedő, mezőgazdasági szaktanácsadási szolgáltatást nyújtó szervezetek (tagállamonként egy tag);

    h)

    az operatív csoportokhoz kapcsolódó innovációt támogató szolgáltatások terén szerepet vállaló mezőgazdasági kutatóintézetek (tagállamonként egy tag).

    (2)   Az (1) bekezdés a), b), c), f), g) és h) pontjában említett tagokat az egyes tagállamok jelölik ki.

    Az (1) bekezdés e) pontjában hivatkozott tagokat a főigazgató jelöli ki pályázati felhívás alapján.

    (3)   A tagállami hatóságok az (1) bekezdés a), b), c), f), g) és h) pontjában meghatározott kategóriák esetében kinevezik az állandó tagokat.

    Az (1) bekezdés d) és e) pontjaiban említett szervezetek kinevezik állandó képviselőiket.

    (4)   A Közgyűlés tagjainak névsorát közzéteszik a bizottsági szakértői csoportok és más hasonló testületek nyilvántartásában (a továbbiakban: nyilvántartás), valamint az ENRD és az EIP-hálózat honlapjain.

    (5)   A személyes adatok összegyűjtése, feldolgozása és közzététele a 45/2001/EK rendelettel összhangban történik.

    5. cikk

    A Közgyűlés működése

    (1)   A Közgyűlés elnöke a Bizottság képviselője. Az elnök évente legalább egy ülést összehív.

    (2)   A Közgyűlés a Bizottsággal egyetértésben az ENRD és az EIP-hálózat célkitűzéseihez és feladataihoz kapcsolódó kérdésekkel foglalkozó alcsoportokat is felállíthat, beleértve az alábbi állandó alcsoportokat:

    a)

    a mezőgazdaság termelékenységével és fenntarthatóságával foglalkozó alcsoport;

    b)

    LEADER és a közösségek szintjén irányított helyi fejlesztés; valamint

    c)

    a vidékfejlesztési programok értékelése.

    Az alcsoportok a Közgyűlés által megfogalmazott megbízás alapján végzik tematikus munkájukat.

    A nem állandó alcsoportok feloszlanak, amint megbízatásukat teljesítették.

    (3)   A Bizottság képviselője a Közgyűlés vagy bármely alcsoport munkájában való részvételre eseti alapon olyan külső szakértőket és megfigyelőket is felkérhet, akik egy adott napirendi kérdésben különös jártassággal rendelkeznek.

    (4)   A Közgyűlés tagjai, valamint a felkért szakértők és megfigyelők betartják a Szerződésekben és azok végrehajtási szabályaiban előírt szakmai titoktartási követelményeket, valamint az EU minősített információinak védelmével kapcsolatban a 2001/844/EK, ESZAK, Euratom bizottsági határozat (8) mellékletében meghatározott bizottsági biztonsági szabályokat. E kötelezettségeik elmulasztása esetén a Bizottság meghozza a szükséges intézkedéseket.

    (5)   Amennyiben az elnök másként nem rendelkezik, a Közgyűlés és az alcsoportok a Bizottság helyiségeiben üléseznek. A titkársági feladatok ellátásáról a Bizottság gondoskodik. A megbeszélésekben érdekelt bizottsági tisztviselők is részt vehetnek a Közgyűlés és alcsoportjai ülésein.

    (6)   A Közgyűlés a Bizottság által elfogadott, a szakértői csoportokra vonatkozó egységes eljárási szabályzat alapján elfogadja saját eljárási szabályzatát.

    (7)   A Bizottság a Közgyűlés tevékenységére vonatkozó valamennyi lényeges dokumentumot – így a napirendeket, a jegyzőkönyveket és a résztvevők beadványait – a nyilvántartásban vagy a nyilvántartásból elérhető, külön erre a célra létrehozott weboldalon közzéteszi.

    (8)   A Közgyűlés munkáját össze kell hangolni a vidékfejlesztésről folytatott civil párbeszéd, az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (9), valamint az említett rendelet szerinti, az egyes alapokra vonatkozó rendelkezések összefüggésében létrejött szakértői csoportok és bizottságok munkájával.

    6. cikk

    Költségtérítés

    (1)   A Közgyűlés tagjai az elvégzett munkájukért nem részesülnek díjazásban.

    (2)   A Közgyűlés tagjainak a Közgyűlés ülésein – beleértve az alcsoportok üléseit – való részvételéből adódó költségeit a Bizottság a hatályos bizottsági rendelkezéseknek megfelelően megtéríti.

    (3)   A (2) bekezdésben említett költségeket az éves forráselosztási eljárás keretében megállapított rendelkezésre álló előirányzatok erejéig kell megtéríteni.

    III. FEJEZET

    A VIDÉKI HÁLÓZATOK IRÁNYÍTÓCSOPORTJA

    7. cikk

    A Vidéki Hálózatok Irányítócsoportja

    E határozattal létrejön az ENRD és az EIP-hálózat Irányítócsoportja (a továbbiakban: Irányítócsoport).

    8. cikk

    Az Irányítócsoport feladatai

    Az Irányítócsoport a következő feladatokat látja el:

    a)

    az ENRD és az EIP-hálózat tevékenységeinek előkészítése, végrehajtása és ellenőrzése a Közgyűlés által biztosított stratégiai keretnek megfelelően;

    b)

    a tematikus munka összehangolása és a végrehajtás ellenőrzése, a Közgyűlés által biztosított stratégiai keretnek megfelelően;

    c)

    az ENRD és az EIP-hálózat hatékonyságának és eredményességének folyamatos értékelése;

    d)

    a Közgyűlés munkájának összehangolása a vidékfejlesztésről folytatott civil párbeszéddel, az 1303/2013/EU rendelettel, valamint az említett rendelet szerinti, az egyes alapokra vonatkozó rendelkezésekkel összefüggésben létrejött szakértői csoportok és bizottságok munkájával;

    e)

    beszámolás tevékenységéről a Közgyűlésnek.

    9. cikk

    Az Irányítócsoport tagjai

    (1)   Az Irányítócsoportot a Közgyűlés következő tagjai alkotják:

    a)

    irányítóhatóságok és/vagy nemzeti vidékfejlesztési hálózatok (tagállamonként egy tag);

    b)

    a 4. cikk (1) bekezdésének d) és e) pontjában hivatkozott uniós szintű szervezetek (legfeljebb 12 tag);

    c)

    a vidékfejlesztési programok értékeléséért felelős nemzeti hatóságok (legfeljebb 4 tag);

    d)

    a 4. cikk (1) bekezdésének g) és h) pontjában említett mezőgazdasági szaktanácsadási szolgáltatást nyújtó szervezetek és/vagy mezőgazdasági kutatóintézetek (legfeljebb 4 tag).

    (2)   Az Irányítócsoport tagjait a Közgyűlés javaslata alapján a főigazgató nevezi ki. A Közgyűlés az ENRD és az EIP-hálózat tagjai közül, a földrajzi és tematikus sokféleséget szem előtt tartva, önkéntes kötelezettségvállalás alapján tesz javaslatot a tagokra.

    Az (1) bekezdésben említett valamennyi kategória esetén a Közgyűlés javaslatot tehet az Irányítócsoport tagjainak rotációs sorrendjére.

    (3)   A Közgyűlés javaslatára a főigazgató leválthatja az Irányítócsoport tagját, amennyiben a szóban forgó tag:

    a)

    kilép az Irányítócsoportból;

    b)

    nem képviselteti magát rendszeresen az Irányítócsoport ülésein;

    c)

    nem járul hozzá hatékonyan az Irányítócsoport munkájához;

    d)

    nem felel meg a Szerződés 339. cikke értelmében a szolgálati titoktartási kötelezettség alá eső információk tekintetében a titoktartásra vonatkozó követelménynek.

    (4)   A vidékfejlesztésről folytatott civil párbeszédben részt vevő csoport elnöke és alelnökei megfigyelőként részt vehetnek az Irányítócsoport ülésein.

    10. cikk

    Az Irányítócsoport működésének és üléseinek költségei

    Az Irányítócsoport működésének és üléseinek költségeire az 5. és 6. cikk mutatis mutandis alkalmazandó.

    IV. FEJEZET

    VÉGSŐ RENDELKEZÉSEK

    11. cikk

    Hatályon kívül helyezés

    A 2008/168/EK határozat hatályát veszti.

    12. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, 2014. november 20-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  HL L 347., 2013.12.20., 487. o.

    (2)  A Bizottság fehér könyve – Európai kormányzás, 2001. július 25., COM(2001) 428 végleges.

    (3)  Az elnök közleménye a Bizottságnak: A bizottsági szakértői csoportokra vonatkozó horizontális szabályokról és a szakértői csoportok nyilvántartásáról, 2012. november 10., C(2010) 7649 végleges.

    (4)  A Bizottság 2013. december 16-i 2013/767/EU határozata a civil párbeszéd keretének a közös agrárpolitika területét érintő ügyekben történő megteremtéséről és a 2004/391/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 338., 2013.12.17., 115. o.).

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2000. december 18-i 45/2001/EK rendelete a személyes adatok közösségi intézmények és szervek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről, valamint az ilyen adatok szabad áramlásáról (HL L 8., 2001.1.12., 1. o.).

    (6)  A Bizottság 2008. február 20-i 2008/168/EK határozata az európai vidékfejlesztési hálózat szervezeti felépítésének megállapításáról (HL L 56., 2008.2.29., 31. o.).

    (7)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1306/2013/EU rendelete a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 549. o.).

    (8)  A Bizottság 2001. november 29-i 2001/844/EK, ESZAK, Euratom határozata eljárási szabályzatának módosításáról (HL L 317., 2001.12.3., 1. o.).

    (9)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. december 17-i 1303/2013/EU rendelete az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o.).


    Top