EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014AE4468

Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o širenju satelitskih podataka o promatranju Zemlje u komercijalne svrhe (COM(2014) 344 final – 2014/0176 (COD))

SL C 12, 15.1.2015, p. 60–63 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.1.2015   

HR

Službeni list Europske unije

C 12/60


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o širenju satelitskih podataka o promatranju Zemlje u komercijalne svrhe

(COM(2014) 344 final – 2014/0176 (COD))

(2015/C 012/09)

Izvjestitelj:

Thomas McDONOGH

Dana 17. i 18. srpnja 2014., Europski parlament, odnosno Vijeće Europske unije, sukladno članku 114. stavku 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, odlučili su savjetovati se s Europskim gospodarskim i socijalnim odborom o

Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o širenju satelitskih podataka o promatranju Zemlje u komercijalne svrhe

COM(2014) 344 – 2014/0176 (COD).

Stručna skupina za jedinstveno tržište, proizvodnju i potrošnju, zadužena za pripremu rada Odbora o toj temi, Mišljenje je usvojila 23. rujna 2014.

Europski gospodarski i socijalni odbor Mišljenje je usvojio na svom 502. plenarnom zasjedanju održanom 15. i 16. listopada 2014. (sjednica od 15. listopada), sa 151 glasom za, 1 protiv i 4 suzdržana.

1.   Zaključci i preporuke

1.1

Predmet Prijedloga direktive od ključne je važnosti za Europsku uniju. Nadzor i iskorištavanje podataka o svijetu u kojem živimo uvelike će odrediti svjetska pitanja u budućnosti te dobrobit europskih građana. Danas te podatke u velikoj mjeri stvaraju i nadziru Sjedinjene Države i druge zemlje izvan EU-a. Od iznimne je važnosti da Europa ojača svoj svemirski program te proizvodnju i širenje podataka dobivenih promatranjem Zemlje kako bi EU prestao zaostajati u ovoj silno važnoj industriji i preuzeo vodeću ulogu.

1.2

Odbor snažno podržava uvođenje jasnog regulatornog okvira za pospješivanje razvoja svemirske industrije u Europi i korištenje podataka dobivenih promatranjem Zemlje za poticanje održivog razvoja i dobrobiti građana Europe. Stoga pozdravljamo komunikaciju Komisije u vezi s Prijedlogom direktive o širenju satelitskih podataka o promatranju Zemlje u komercijalne svrhe.

1.3

Odbor također pozdravlja taj prijedlog u širem kontekstu europske svemirske politike, koja je od vitalnog značaja za blagostanje i sigurnost EU-a u budućnosti i za ostvarivanje vizije pametnog, održivog i uključivog rasta, kako je predviđeno strategijom Europa 2020 (1).

1.4

Osim toga, Odbor se slaže s Komisijom da je potrebna direktiva kako bi se uspostavio transparentan, pravedan i dosljedan pravni okvir za osiguravanje pravilnog funkcioniranja i razvoja unutarnjeg tržišta za proizvode i usluge svemirske industrije, a posebice kako bi se uspostavio zajednički okvir za distribuciju satelitskih podataka visoke razlučivosti (HRSD).

1.5

Odbor je zadovoljan odredbama direktive, čiji je cilj stvoriti normu Europske Unije za široku komercijalnu uporabu HRSD-a.

1.6

Međutim, EGSO smatra da je razvoj komercijalne svemirske industrije u Europi suviše spor i da su se na temelju svemirske tehnologije i podataka već mogla stvoriti nova radna mjesta i postići blagostanje. Odbor poziva Komisiju da ubrza razvoj politika i pravnog okvira za svemir radi promicanja sigurnosti, zaštite, održivosti i gospodarskog razvoja svemirskog sektora te radi osiguravanja pravilnog funkcioniranja unutarnjeg tržišta za proizvode i usluge svemirske industrije.

1.7

Odbor se zalaže za veću potporu te politike u svih 28 država članica malim i srednjim poduzećima koja se nastoje natjecati i rasti na tržištu podataka dobivenih promatranjem Zemlje. Odbor se posebice zalaže za razvoj politika usmjerenih na uklanjanje nerazumnih prepreka na unutarnjem tržištu u vezi s minimalnim financijskim opsegom, koje naročito pogađaju mala i srednja poduzeća.

1.8

EGSO podupire izradu prijedloga europske politike za javnu nabavu na području svemirske industrije koja bi podupirala razvoj komercijalnog svemirskog sektora, koji u velikoj mjeri ovisi o institucijskoj javnoj nabavi.

1.9

Odbor se zalaže i za politike koje promiču obrazovanje više inženjera, stručnjaka na polju ICT-a i diplomiranih ekonomista za potrebe svemirske industrije, osobito na brzorastućim tržištima pružatelja podataka, preprodavatelja podataka, pružatelja usluga visoke dodane vrijednosti i pružatelja usluga na području geoinformacija.

1.10

Odbor prepoznaje vitalnu važnost sigurnosti za građane Unije. Međutim, EGSO smatra da bi, bez obzira na odredbe Prijedloga direktive, sveobuhvatnija europska zajednička sigurnosna politika između ostaloga pridonijela rješavanju pitanja prerestriktivnog nadzora satelitskih podataka visoke razlučivosti (HRSD) koji provode neke države članice.

1.11

EGSO također poziva Vijeće da skladno radi na razvoju i promicanju europske svemirske politike koja bi pospješila mir, sigurnost i gospodarski rast na temelju otvorenog i suradničkog pristupa razvoju i iskorištavanju svemirske tehnologije i podataka koje stvara.

1.12

Odbor Komisiji skreće pozornost na prethodna mišljenja EGSO-a o svemirskoj politici (2).

2.   Prijedlog direktive

2.1

Prijedlog direktive odnosi se na širenje satelitskih podataka dobivenih promatranjem Zemlje u komercijalne svrhe unutar Unije, a napose na pitanje definiranja i nadzora HRSD-a kao posebne kategorije podataka koja iziskuje zaseban regulatorni režim kada se podaci šire u komercijalne svrhe.

2.2

HRSD-i se koriste za pružanje geoprostornih proizvoda i usluga, čije je tržište u porastu. HRSD-i su postali neophodni za praćenje stanja okoliša, urbanističko planiranje, upravljanje prirodnim resursima te za upravljanje u slučaju katastrofa i izvanrednih situacija.

2.3

Međutim, HRSD-i su važni i za sigurnost i obranu država članica te samim time njihova proizvodnja i širenje od strane komercijalnih operatera podliježu pravnoj regulativi država u kojima su ti operateri registrirani. Stoga danas ne postoji zajednički pristup na nacionalnoj regulatornoj razini u pogledu tretmana HRSD-a te usluga i proizvoda koji se temelje na tim podacima. To dovodi do fragmentiranog regulatornog okvira širom Europe, koji karakterizira nedostatak dosljednosti, transparentnosti i predvidljivosti, što koči ostvarenje punog potencijala tržišta.

2.4

Prijedlogom direktive nastoji se osigurati pravilno funkcioniranje unutarnjeg tržišta usluga i proizvoda zasnovanih na satelitskim podacima visoke razlučivosti time što će se uspostaviti dosljedan pravni okvir za distribuciju tih podataka, zatim dobra i dostatna razina informiranja o raspoloživosti tih podataka za komercijalne svrhe, a također se nastoji pospješiti tržišno natjecanje na razini pružatelja podataka uspostavom transparentnog, predvidljivog i pravednog pravnog okvira u svim državama članicama te osiguravanjem slobodnog protoka podataka diljem EU-a.

2.5

Predviđa se da će provedba predložene direktive imati pozitivan gospodarski učinak zbog veće transparentnosti, pravne sigurnosti i poslovne predvidljivosti u vezi sa širenjem podataka dobivenih iz svemira. Pozitivni učinci predviđaju se za osnivanje i rast poduzeća, prodaju podataka dobivenih promatranjem Zemlje i međunarodnu konkurentnost. Pored izravnog povećanja broja radnih mjesta u sektoru preprodaje podataka/usluga visoke dodane vrijednosti i u sektoru pružanja podataka, vjerojatno će doći i do povećanja broja radnih mjesta na drugim razinama vrijednosnog lanca (tj. kod poduzeća koja koriste HRSD-e, proizvođača satelita i operatera), zbog kvalitetnijih usluga i konkurentnijih cijena. Očekuje se i dodatno neizravno povećanje broja radnih mjesta jer stvaranje jednog novog radnog mjesta u svemirskoj industriji dovodi do stvaranja i do pet novih radnih mjesta u drugim sektorima.

2.6

Ovo su glavne odredbe Prijedloga direktive:

a)

jasna definicija HRSD-a zasnovana na tehničkim parametrima ključnima za proizvodnju takvih podataka;

b)

specifikacija postupka koji trebaju primijeniti države članice pri pregledu i puštanju u promet HRSD-a u komercijalne svrhe;

c)

režim izvještavanja koji trebaju primjenjivati države članice kako bi Komisija mogla na primjeren način nadzirati provedbu direktive.

2.7

Države članice morat će prenijeti direktivu u nacionalno zakonodavstvo do 31. prosinca 2017.

3.   Opće napomene

3.1

Razvoj tehnologije, proizvoda i usluga svemirske industrije od presudne je važnosti za budućnost Europe. Kako je Odbor prethodno ustvrdio, „važnost svemira za povećanje znanja, blagostanja, gospodarske moći i inovativnosti ne može se precijeniti” (3). Gospodarska, društvena i ekološka korist od uspješnog tržišta za europske svemirske aplikacije bila bi vrlo velika.

3.2

Europa ima jedinstvenu sposobnost da razvije i promiče svemirsku politiku koja bi pospješila mir, sigurnost i gospodarski rast na temelju otvorenog i suradničkog pristupa razvoju i iskorištavanju svemirske tehnologije i podataka koje stvara.

3.3

Iako prepoznaje vitalnu važnost sigurnosti za Uniju, EGSO smatra da bi, bez obzira na odredbe Prijedloga direktive, sveobuhvatnija europska zajednička sigurnosna politika između ostaloga pridonijela rješavanju pitanja prerestriktivnog nadzora satelitskih podataka visoke razlučivosti (HRSD) koji provode neke države članice.

3.4

Europa treba živu komercijalnu svemirsku industriju u svim sektorima vrijednosnog lanca (4) kako bi zadržala neovisan pristup svemirskoj tehnologiji i satelitskim podacima dobivenim promatranjem Zemlje te razvila snažnu i neovisnu svemirsku industriju.

3.5

EU suviše sporo razvija politike i pravne okvire za osiguravanje pravilnog funkcioniranja unutarnjeg tržišta za proizvode i usluge svemirske industrije i za poticanje žive industrije u stvaranju i korištenju podataka dobivenih iz svemira. Taj spori razvoj poduzetništva na području sekundarnih aplikacija svemirske industrije u Europi znači gubitak u pogledu inovacija, stvaranja bogatstva i pozicije na globalnom tržištu u raznim svemirskim sektorima u odnosu na SAD, Rusiju, Kinu i druge zemlje.

3.6

Europa treba proaktivnu komercijalnu strategiju za razvoj tehnologije, proizvoda i usluga svoje svemirske industrije na brzorastućem globalnom tržištu. Ta strategija mora biti ugovorena i usklađena na europskoj razini kako bi se osiguralo uklanjanje internih prepreka razvoju.

3.7

Ta komercijalna strategija mora obuhvaćati dosljedan i stabilan regulatorni okvir, jaku industrijsku bazu uz solidnu bazu sektora malih i srednjih poduzeća, konkurentnost i troškovnu učinkovitost, tržišta za aplikacije i usluge te neovisni tehnološki pristup svemiru i tehnologiji, proizvodima i uslugama svemirske industrije. Ti su uvjeti čvrsto ugrađeni u politiku svemirske industrije EU-a (5).

3.8

Kako bi se osigurala jaka komercijalna europska svemirska industrija, EU mora poticati kritičnu masu europskih poduzeća, od MSP-a do velikih globalnih organizacija, koja se bave razvojem i korištenjem proizvoda i usluga zasnovanih na satelitskim podacima.

3.9

Potrebne su politike koje promiču obrazovanje više inženjera, stručnjaka na polju ICT-a i diplomiranih ekonomista za potrebe svemirske industrije, osobito na brzorastućim tržištima pružatelja podataka, preprodavatelja podataka, pružatelja usluga visoke dodane vrijednosti i pružatelja usluga na području geoinformacija.

3.10

Razvoj komercijalnog svemirskog sektora izrazito je ovisan o javnim nabavama institucija. Industrija bi imala koristi od zakonodavstva koje bi uvelo politiku javnih nabava za svemirski sektor, koju bi se nadziralo na razini EU-a.

4.   Posebne napomene

4.1

Odbor prepoznaje vitalnu važnost sigurnosne politike za građane Unije. Međutim, prerestriktivni nadzor satelitskih podataka visoke razlučivosti (HRSD) koji provode neke države članice u velikoj mjeri koči razvoj europskog komercijalnog tržišta za podatke dobivene promatranjem Zemlje te omogućava konkurentima izvan EU-a da iskoriste tu situaciju.

4.2

Primjetan je nedostatak kvalitetnih informacija o veličini i djelatnostima europske industrije koja se bavi razvojem aplikacija i usluga u vezi sa satelitskim podacima. Trebalo bi izraditi studiju o raznim segmentima vrijednosnog lanca koji se tiču razvoja sekundarnih aplikacija svemirske industrije. Kvalitetni podaci o potencijalu stvaranja novih radnih mjesta i bogatstva u raznim sektorima potaknuli bi tržište i doveli do veće potpore ovoj politici.

4.3

Tržište EU-a za satelitske podatke visoke razlučivosti (HRSD) nedovoljno je razvijeno u usporedbi sa SAD-om, gdje postoji jedinstveno tržište. Snažan položaj industrija SAD-a na području promatranja Zemlje temelji se na tehnički naprednim satelitskim sustavima, jasnom regulatornom okviru i velikoj potražnji javnosti za komercijalnim HRSD-ima i uslugama. Konkurenti iz SAD-a imaju ktome koristi od vrlo učinkovitih sinergija između civilnog i vojnog/obrambenog sektora u pogledu istraživanja i razvoja. Osim snažne konkurencije iz SAD-a, tu su i ozbiljni konkurenti iz Indije, Kine, Kanade, Koreje i Tajvana koji europskom tržištu nude HRSD-e putem preprodavača podataka.

Bruxelles, 15. listopada 2014.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Henri MALOSSE


(1)  Europa 2020. – Strategija za pametan, održiv i uključiv rast, COM(2010) 2020.

(2)  SL C 67, 6.3.2014., str. 88.; SL C 327, 12.11.2013., str. 38.; SL C 341, 21.11.2013., str. 29.; SL C 299, 4.10.2012., str. 72.; SL C 43, 15.2.2012., str. 20.; SL C 44, 11.2.2011., str. 44.; SL C 339, 14.12.2010., str. 14.; SL C 162, 25.6.2008., str. 24.

(3)  CCMI/115 – CES2861-2013, točka 3.1.

(4)  Vrijednosni lanac obuhvaća operatere satelita, pružatelje podataka, preprodavatelje podataka (koji prodaju HRSD-e dobivene od operatera satelita i pružatelja podataka iz EU-a i izvan EU-a), pružatelje usluga visoke dodane vrijednosti, pružatelje usluga na području geoinformacija, istraživačke institute, vlade i kupce.

(5)  COM(2013) 108 final.


Top