EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0229

Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/229 оd 7. siječnja 2022. o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2016/1675 o dopuni Direktive (EU) 2015/849 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu dodavanja Burkine Faso, Kajmanskih Otoka, Haitija, Jordana, Malija, Maroka, Filipina, Senegala i Južnog Sudana u tablicu iz točke I. Priloga i brisanju Bahama, Bocvane, Gane, Iraka i Mauricijusa iz te tablice (Tekst značajan za EGP)

C/2021/4335

SL L 39, 21.2.2022, p. 4–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/229/oj

21.2.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 39/4


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/229

оd 7. siječnja 2022.

o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2016/1675 o dopuni Direktive (EU) 2015/849 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu dodavanja Burkine Faso, Kajmanskih Otoka, Haitija, Jordana, Malija, Maroka, Filipina, Senegala i Južnog Sudana u tablicu iz točke I. Priloga i brisanju Bahama, Bocvane, Gane, Iraka i Mauricijusa iz te tablice

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu (EU) 2015/849 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. svibnja 2015. o sprečavanju korištenja financijskog sustava u svrhu pranja novca ili financiranja terorizma, o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive 2005/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i Direktive Komisije 2006/70/EZ (1), a posebno njezin članak 9. stavak 2.,

budući da:

(1)

Unija mora osigurati učinkovitu zaštitu cjelovitosti i pravilnog funkcioniranja svojeg financijskog sustava i unutarnjeg tržišta od pranja novca i financiranja terorizma. Stoga se Direktivom (EU) 2015/849 propisuje da bi Komisija trebala utvrditi zemlje sa strateškim nedostacima u svojem režimu sprečavanja pranja novca i borbe protiv financiranja terorizma (SPNFT) koje predstavljaju znatnu prijetnju financijskom sustavu Unije.

(2)

Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2016/1675 (2) utvrđene su visokorizične treće zemlje sa strateškim nedostacima. Tu bi uredbu trebalo u odgovarajućim intervalima revidirati s obzirom na napredak koji su te visokorizične treće zemlje ostvarile u uklanjanju strateških nedostataka u svojim režimima sprečavanja pranja novca i borbe protiv financiranja terorizma. Komisija bi u svojim procjenama trebala uzeti u obzir nove informacije međunarodnih organizacija i stručnjaka zaduženih za određivanje standarda, kao što su one koje izdaje Radna skupina za financijsko djelovanje (FATF).

(3)

Uzimajući u obzir visoku razinu integriranosti međunarodnog financijskog sustava, veliku povezanost tržišnih subjekata, velik broj prekograničnih transakcija iz Unije i prema Uniji, kao i stupanj otvorenosti tržišta, smatra se da je svaka prijetnja za međunarodni financijski sustav, povezana sa suzbijanjem pranja novca i financiranja terorizma, ujedno i prijetnja za financijski sustav Unije.

(4)

U skladu s kriterijima utvrđenima u Direktivi (EU) 2015/849 Komisija uzima u obzir novije dostupne informacije, a posebice novije javne izjave FATF-a, FATF-ov popis „jurisdikcija pod pojačanim praćenjem” te izvješća Skupine FATF-a za preispitivanje međunarodne suradnje u vezi s rizicima koje predstavljaju pojedine treće zemlje u skladu s člankom 9. stavkom 4. Direktive (EU) 2015/849.

(5)

U veljači 2021. Burkina Faso preuzela je političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i Skupinom za sprečavanje pranja novca u zapadnoj Africi (GIABA) kako bi ojačala učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Od dovršetka izvješća o uzajamnoj evaluaciji 2019. (MER) Burkina Faso ostvarila je napredak u nizu preporučenih mjera iz MER-a za poboljšanje tehničke usklađenosti i učinkovitosti, među ostalim donošenjem nacionalne strategije za sprečavanje pranja novca i borbu protiv financiranja terorizma u prosincu 2020. Burkina Faso provodit će taj akcijski plan, među ostalim: (1) donošenjem i provedbom mehanizama praćenja za aktivnosti praćenja u nacionalnoj strategiji; (2) traženjem uzajamne pravne pomoći (MLA) i drugih oblika međunarodne suradnje u skladu s svojim profilom rizika; (3) jačanjem resursnih kapaciteta svih nadzornih tijela za sprečavanje pranja novca i borbu protiv financiranja terorizma te provedbom nadzora financijskih institucija i određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanja koji se temelji na procjeni rizika; (4) čuvanjem sveobuhvatnih i ažurnih osnovnih informacija i informacija o stvarnom vlasništvu te jačanjem sustava sankcija za kršenje obveza transparentnosti; (5) povećanjem raznolikosti izvješća o sumnjivim transakcijama (STR); (6) jačanjem ljudskih resursa financijsko-obavještajnih jedinica dodatnim zapošljavanjem, osposobljavanjem i proračunom; (7) provedbom osposobljavanja tijela kaznenog progona, tužitelja i drugih relevantnih tijela; (8) dokazivanjem da se oduzimanje provodi kao cilj politike; (9) jačanjem kapaciteta i potpore tijelima kaznenog progona i tužiteljskim tijelima uključenima u borbu protiv financiranja terorizma, u skladu s nacionalnom strategijom borbe protiv financiranja terorizma; i (10) provedbom učinkovitog režima ciljanih financijskih sankcija povezanih s financiranjem terorizma i širenja oružja te praćenjem i nadzorom neprofitnih organizacija koji se temelji na procjeni rizika. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Burkinu Faso trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(6)

U veljači 2021. Kajmanski Otoci preuzeli su političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i Karipskom stručnom skupinom za financijsko djelovanje (CFATF) kako bi ojačali učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Kajmanski Otoci trebali bi nastaviti raditi na provedbi svojeg akcijskog plana za uklanjanje strateških nedostataka, među ostalim: (1) nametanjem odgovarajućih i učinkovitih sankcija u slučajevima kada relevantne stranke (uključujući pravne osobe) ne podnesu točne, primjerene i ažurne informacije o stvarnom vlasništvu u skladu s tim zahtjevima; i (2) dokazivanjem da progone sve vrste pranja novca u skladu s profilom rizika te jurisdikcije i da takav kazneni progon dovodi do primjene odvraćajućih, učinkovitih i proporcionalnih sankcija. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Kajmanske Otoke trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(7)

U lipnju 2021. Haiti je preuzeo političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i CFATF-om kako bi ojačao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Haiti će provoditi taj akcijski plan, među ostalim: (1) razvojem postupka procjene rizika od pranja novca/financiranja terorizma i objavljivanjem rezultata; (2) olakšavanjem razmjene informacija s relevantnim stranim partnerima; (3) uklanjanjem tehničkih nedostataka u svojem pravnom i regulatornom okviru koji otežavaju primjenu preventivnih mjera SPFNT-a i provedbu nadzora SPFNT-a na temelju rizika za sve financijske institucije i određena nefinancijska poduzeća i zanimanja za koja se smatra da predstavljaju viši rizik od pranja novca i financiranja terorizma; (4) osiguravanjem čuvanja i pravodobne dostupnosti osnovnih informacija i informacija o stvarnom vlasništvu; (5) osiguravanjem bolje uporabe financijskih obavještajnih podataka i drugih relevantnih informacija od strane nadležnih tijela za suzbijanje pranja novca i financiranja terorizma; (6) uklanjanjem tehničkih nedostataka u progonu kaznenih djela povezanih s pranjem novca i dokazivanjem da nadležna tijela utvrđuju, istražuju i kazneno progone slučajeve pranja novca u skladu s profilom rizika Haitija; (7) dokazivanjem da se povećalo utvrđivanje, praćenje i povrat imovinske koristi ostvarene kaznenim djelima; (8) uklanjanjem tehničkih nedostataka u progonu kaznenih djela povezanih s financiranjem terorizma i režimu ciljanih financijskih sankcija; (9) provođenjem odgovarajućeg praćenja neprofitnih organizacija podložnih financiranju terorizma koje se temelji na riziku, bez ometanja ili obeshrabrivanja njihovih zakonitih aktivnosti. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Haiti trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(8)

U listopadu 2021. Jordan je preuzeo političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i Stručnom skupinom Bliskog istoka i sjeverne Afrike za financijsko djelovanje (MENAFATF) kako bi ojačao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Od dovršetka izvješća o uzajamnoj evaluaciji u studenome 2019. (MER) Jordan je ostvario napredak u nizu preporučenih mjera iz MER-a za poboljšanje sustava, među ostalim dovršetkom nacionalne procjene rizika. Jordan će raditi na provedbi akcijskog plana FATF-a na sljedeći način: (1) dovršavanjem i širenjem procjena rizika od pranja novca/financiranja terorizma neprofitnih organizacija, pravnih osoba i virtualne imovine; (2) poboljšavanjem nadzora koji se temelji na procjeni rizika i primjenom učinkovitih, proporcionalnih i odvraćajućih sankcija za neusklađenost; (3) provođenjem programa osposobljavanja i informiranja određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanja o njihovim obvezama u pogledu SPNFT-a, posebno u smislu podnošenja izvješća o sumnjivim transakcijama; (4) održavanjem sveobuhvatnih i ažuriranih osnovnih informacija i informacija o stvarnom vlasništvu pravnih osoba i pravnih aranžmana; (5) provođenjem istraga i kaznenih progona u vezi s pranjem novca, među ostalim usporednim financijskim istragama, za predikatna kaznena djela u skladu s rizikom utvrđenim u nacionalnoj procjeni rizika; (6) uvođenjem pravne obveze za oduzimanje predmeta koji se upotrebljavaju ili se namjeravaju upotrebljavati za kaznena djela povezana s pranjem novca; (7) razvojem i provedbom pravnog i institucionalnog okvira za ciljane financijske sankcije; i (8) razvojem i provedbom pristupa u nadzoru neprofitnih organizacija koji se temelji na riziku kako bi se spriječila zlouporaba za potrebe financiranja terorizma. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Jordan trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(9)

U listopadu 2021. Mali je preuzeo političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i GIABA-om kako bi ojačao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Od dovršetka izvješća o uzajamnoj evaluaciji u studenome 2019. (MER) Mali je ostvario napredak u nizu preporučenih mjera iz MER-a za poboljšanje sustava, među ostalim donošenjem nacionalne procjene rizika. Mali će raditi na provedbi akcijskog plana FATF-a na sljedeći način: (1) dostavljanjem rezultata nacionalne procjene rizika svim relevantnim dionicima, među ostalim podizanjem svijesti o sektorima najvećeg rizika; (2) razvojem i početkom provedbe pristupa koji se temelji na riziku u nadzoru SPNFT-a svih financijskih instrumenata i rizičnijih određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanja te dokazivanjem da se provode učinkovite, proporcionalne i odvraćajuće sankcije za neusklađenost; (3) provođenjem sveobuhvatne procjene rizika od pranja novca/financiranja terorizma povezanih sa svim vrstama pravnih osoba; (4) povećanjem kapaciteta financijsko-obavještajnih jedinica i tijela kaznenog progona te jačanjem njihove suradnje u pogledu uporabe financijskih obavještajnih podataka; (5) osiguravanjem da su relevantna nadležna tijela uključena u istragu i kazneni progon pranja novca; (6) jačanjem kapaciteta relevantnih tijela nadležnih za istragu i kazneni progon slučajeva financiranja terorizma; (7) uvođenjem pravnog okvira i postupaka za provedbu ciljanih financijskih sankcija; i (8) provedbom pristupa u nadzoru neprofitnih organizacija koji se temelji na riziku kako bi se spriječila zlouporaba za potrebe financiranja terorizma. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Mali trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(10)

U veljači 2021. Maroko je preuzeo političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i MENAFATF-om kako bi ojačao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Maroko je poduzeo korake za poboljšanje svojeg režima SPNFT-a, među ostalim pružanjem financijskih i ljudskih resursa financijsko-obavještajnoj jedinici za jačanje analitičkih sposobnosti kako bi ispunila svoj temeljni mandat operativne i strateške analize. Maroko bi trebao nastaviti raditi na provedbi svojeg akcijskog plana za uklanjanje strateških nedostataka, među ostalim: (1) poboljšavanjem nadzora koji se temelji na procjeni rizika i poduzimanjem korektivnih mjera te primjenom učinkovitih, proporcionalnih i odvraćajućih sankcija za neusklađenost; (2) osiguravanjem da su informacije o stvarnom vlasništvu, uključujući informacije o pravnim osobama i stranim pravnim aranžmanima, primjerene, točne i provjerene; (3) povećanjem raznolikosti izvješća o sumnjivim transakcijama (STR); (4) davanjem prednosti utvrđivanju, istrazi i progonu svih vrsta pranja novca u skladu s profilom rizika zemlje; i (5) praćenjem i učinkovitim nadzorom usklađenosti financijskih instrumenata i određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanja ciljanim obvezama financijskih sankcija. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Maroko trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(11)

U lipnju 2021. Filipini su preuzeli političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i Azijsko-pacifičkom skupinom za sprečavanje pranja novca (APG) kako bi ojačali učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Od tada su Filipini poduzeli mjere za poboljšanje svojeg režima SPNFT-a izradom i provedbom smjernica o uklanjanju s popisa i odmrzavanju imovine za ciljane financijske sankcije u slučaju financiranja širenja oružja. Filipini bi trebali provoditi taj akcijski plan, među ostalim: (1) dokazivanjem da se provodi učinkovit nadzor određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanja koji se temelji na riziku; (2) dokazivanjem da nadzorna tijela primjenjuju kontrole SPNFT-a kako bi ublažila rizike povezane s kockarskim turizmom; (3) provedbom novih zahtjeva za registraciju za usluge prijenosa novca ili vrijednosti te primjenom sankcija na neregistrirane i nezakonite operatore doznaka; (4) poboljšanjem i pojednostavnjenjem pristupa tijela kaznenog progona informacijama o stvarnom vlasništvu te poduzimanjem mjera kako bi se osiguralo da su te informacije točne i ažurirane; (5) dokazivanjem da se povećala uporaba financijskih obavještajnih podataka te broj istraga i kaznenih progona u vezi s pranjem novca u skladu s rizikom; (6) dokazivanjem da su se intenzivirali utvrđivanje, istrage i kazneni progon slučajeva financiranja terorizma; (7) dokazivanjem da su poduzete odgovarajuće mjere u sektoru neprofitnih organizacija (uključujući neregistrirane neprofitne organizacije) bez narušavanja njihovih zakonitih aktivnosti; i (8) povećanjem učinkovitosti okvira za ciljane financijske sankcije za financiranje terorizma i širenja oružja. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Filipine trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(12)

U veljači 2021. Senegal je preuzeo političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i GIABA-om kako bi ojačao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Senegal bi trebao nastaviti raditi na provedbi svojeg akcijskog plana za uklanjanje strateških nedostataka, među ostalim: (1) osiguravanjem ujednačenog razumijevanja rizika od pranja novca/financiranja terorizma (posebno u vezi sa sektorom određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanja) u relevantnim tijelima, putem osposobljavanja i informiranja; (2) traženjem uzajamne pravne pomoći (MLA) i drugih oblika međunarodne suradnje u skladu s svojim profilom rizika; (3) osiguranjem da financijski instrumenti i određena nefinancijska poduzeća i zanimanja podliježu odgovarajućem i učinkovitom nadzoru; (4) ažuriranjem i čuvanjem sveobuhvatnih informacija o stvarnom vlasništvu, uključujući informacije o pravnim osobama i aranžmanima, i jačanjem sustava sankcija za kršenje obveza transparentnosti; (5) daljnjim jačanjem ljudskih resursa financijsko-obavještajnih jedinica kako bi one održavale učinkovite kapacitete za operativnu analizu; (6) dokazivanjem da se dosljedno provode napori usmjereni na jačanje mehanizama za otkrivanje i jačanje sposobnosti za provedbu istraga i progon kaznenih djela povezanih s pranjem novca ili predikatnih kaznenih djela, u skladu s profilom rizika Senegala; (7) uspostavom sveobuhvatnih i standardiziranih politika i postupaka za utvrđivanje, praćenje, zapljenu i oduzimanje imovinske koristi ostvarene kaznenim djelima i predmeta upotrijebljenih za počinjenje kaznenih djela u skladu s njegovim profilom rizika; (8) boljim upoznavanjem nadležnih tijela s rizicima od financiranja terorizma i jačanjem kapaciteta i potpore tijelima kaznenog progona i tužiteljskim tijelima uključenima u borbu protiv financiranja terorizma u skladu s nacionalnom strategijom borbe protiv financiranja terorizma iz 2019.; i (9) provedbom učinkovitog režima ciljanih financijskih sankcija zbog financiranja terorizma i financiranja širenja oružja te praćenjem i nadzorom neprofitnih organizacija koji se temelji na procjeni rizika. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Senegal trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(13)

U lipnju 2021. Južni Sudan preuzeo je političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om kako bi ojačao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Južni Sudan provodit će taj akcijski plan, među ostalim: (1) podnošenjem zahtjeva za članstvo i suradnju sa Skupinom za sprečavanje pranja novca u istočnoj i južnoj Africi (ESAAMLG) te obvezivanjem na uzajamno ocjenjivanje koje provodi ESAAMLG ili drugo tijelo za procjenu; (2) provođenjem sveobuhvatnog preispitivanja Akta o SPNFT-u iz 2012. uz potporu međunarodnih partnera, uključujući tehničku pomoć, radi usklađivanja sa standardima FATF-a; (3) imenovanjem tijela zaduženih za koordinaciju nacionalnih procjena rizika od pranja novca/financiranja terorizma; (4) pristupom Bečkoj konvencije iz 1988., Konvenciji iz Palerma iz 2000. i Konvenciji o financiranju terorizma iz 1999. te njihovom provedbom; (5) poboljšanjem primjerenosti strukture i kapaciteta nadležnih tijela radi provedbe pristupa u nadzoru SPNFT-a financijskih institucija koji se temelji na riziku; (6) razvojem sveobuhvatnog pravnog okvira za prikupljanje i provjeru točnosti informacija o stvarnom vlasništvu pravnih osoba; (7) operacionalizacijom potpuno funkcionalnih i neovisnih financijsko-obavještajnih jedinica; (8) uvođenjem i provedbom pravnog i institucionalnog okvira za provedbu ciljanih financijskih sankcija u skladu s rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda o financiranju terorizma i širenja oružja; i (9) početkom provedbe ciljanog nadzora/praćenja neprofitnih organizacija na temelju rizika koje su podložne financiranju terorizma. Stoga bi na temelju članka 9. Direktive (EU) 2015/849 Južni Sudan trebalo smatrati zemljom sa strateškim nedostacima u režimu SPNFT-a.

(14)

Prema najnovijim relevantnim podacima Komisija je u procjeni zaključila da bi Burkinu Faso, Kajmanske Otoke, Haiti, Jordan, Mali, Maroko, Filipine, Senegal i Južni Sudan trebalo smatrati jurisdikcijama trećih zemalja sa strateškim nedostacima u svojem režimu SPNFT-a koji predstavljaju znatnu prijetnju financijskom sustavu Unije u skladu s kriterijima iz članka 9. Direktive (EU) 2015/849. Napominje se da su te zemlje u pisanom obliku iskazale visoku razinu političke spremnosti na uklanjanje utvrđenih nedostataka i izradile akcijski plan s FATF-om.

(15)

Od iznimne je važnosti da Komisija stalno prati treće zemlje i procjenjuje promjene njihova pravnog i institucionalnog okvira, ovlasti i postupke nadležnih tijela te učinkovitost njihova režima SPNFT-a s ciljem ažuriranja Priloga Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675.

(16)

Komisija je odlučna u pružanju tehničke pomoći, ovisno o slučaju, trećim zemljama uvrštenima u Prilog Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675 kako bi im pomogla pri uklanjanju utvrđenih strateških nedostataka.

(17)

Komisija je preispitala napredak u uklanjanju strateških nedostataka zemalja navedenih u Uredbi (EU) 2016/1675 koje je FATF uklonio s popisa u lipnju ili listopadu 2021. ili ih je preispitala u skladu sa svojom revidiranom metodologijom za utvrđivanje visokorizičnih trećih zemalja na temelju novih zahtjeva Direktive (EU) 2015/849, kako je izmijenjena Direktivom (EU) 2018/843 Europskog parlamenta i Vijeća (3). Komisija je zaključila provjeru napretka Bahama, Bocvane, Gane, Iraka i Mauricijusa.

(18)

U procjeni Komisije zaključeno je da su Bahami uklonili strateške nedostatke u svojem režimu SPNFT-a koje je Komisija utvrdila u skladu s metodologijom za utvrđivanje visokorizičnih trećih zemalja. Bahami su nedavno poduzeli niz mjera kako bi ojačali svoj okvir SPNFT-a, a posebno aspekte transparentnosti režima stvarnog vlasništva. Te se mjere odnose na dodatne referentne parametre koje je utvrdila Komisija. Komisija će nastaviti surađivati s FATF-om i CFATF-om na praćenju razvoja režima SPNFT-a u Bahamima.

(19)

U procjeni Komisije zaključeno je da je Irak uklonio strateške nedostatke u svojem režimu SPNFT-a koje je Komisija utvrdila u skladu s metodologijom za utvrđivanje visokorizičnih trećih zemalja. Irak je nedavno poduzeo niz mjera kako bi ojačao svoj okvir SPNFT-a. Te se mjere odnose na probleme koje je Komisija utvrdila u svojoj preliminarnoj procjeni. Komisija će nastaviti surađivati s FATF-om i MENAFATF-om na praćenju razvoja režima SPNFT-a u Iraku.

(20)

FATF je pozdravio znatan napredak koji su Bocvana, Gana i Mauricijus ostvarili u vezi s poboljšanjem svojeg režima SPNFT-a te je istaknuo da su te zemlje uspostavile pravni i regulatorni okvir za ispunjavanje obveza iz svojih akcijskih planova u pogledu strateških nedostataka koje je utvrdio FATF. Bocvana, Gana i Mauricijus stoga više nisu predmet FATF-ova praćenja u okviru njegova neprekidnog procesa poboljšanja globalne usklađenosti s mjerama SPNFT-a. Bocvana, Gana i Mauricijus nastavit će surađivati s regionalnim tijelima sličnima FATF-u kako bi dodatno poboljšali svoj režim SPNFT-a.

(21)

Komisija je u svojoj analizi na temelju dostupnih informacija zaključila da Bahami, Bocvana, Gana, Irak i Mauricijus u svojem sustavu SPFNT-a više nemaju strateških nedostataka. Bahami, Bocvana, Gana, Irak i Mauricijus povećali su djelotvornost svojeg sustava SPFNT-a i uklonili povezane tehničke nedostatke kako bi ispunili obveze iz svojeg akcijskog plana o strateškim nedostacima koje je FATF utvrdio te dodatne referentne parametre ili preliminarne probleme koje je utvrdila Komisija.

(22)

Delegiranu uredbu (EU) 2016/1675 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

U Prilogu Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675 u tablici iz točke „I. Visokorizične treće zemlje koje su u pisanom obliku iskazale visoku razinu političke spremnosti na uklanjanje utvrđenih nedostataka i koje su razvile akcijski plan s FATF-om” dodaju se sljedeći redci:

„Burkina Faso

Kajmanski Otoci

Haiti

Jordan

Mali

Maroko

Filipini

Senegal

Južni Sudan”

Članak 2.

U Prilogu Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675 u tablici iz točke „I. Visokorizične treće zemlje koje su u pisanom obliku iskazale visoku razinu političke spremnosti na uklanjanje utvrđenih nedostataka i koje su razvile akcijski plan s FATF-om” brišu se sljedeći redci:

„Bahami

Bocvana

Gana

Irak

Mauricijus”

Članak 3.

U Prilogu Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675 tablica iz točke „I. Visokorizične treće zemlje koje su u pisanom obliku iskazale visoku razinu političke spremnosti na uklanjanje utvrđenih nedostataka i koje su razvile akcijski plan s FATF-om” zamjenjuje se sljedećim:

„Broj

Visokorizična treća zemlja

1.

Afganistan

2.

Barbados

3.

Burkina Faso

4.

Kambodža

5.

Kajmanski Otoci

6.

Haiti

7.

Jamajka

8.

Jordan

9.

Mali

10.

Maroko

11.

Mjanmar

12.

Nikaragva

13.

Pakistan

14.

Panama

15.

Filipini

16.

Senegal

17.

Južni Sudan

18.

Sirija

19.

Trinidad i Tobago

20.

Uganda

21.

Vanuatu

22.

Jemen

23.

Zimbabve”

Članak 4.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 7. siječnja 2022.

Za Komisiju

Mairead MCGUINNESS

Članica Komisije


(1)  SL L 141, 5.6.2015., str. 73.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/1675 оd 14. srpnja 2016. o dopuni Direktive (EU) 2015/849 Europskog parlamenta i Vijeća utvrđivanjem visokorizičnih trećih zemalja sa strateškim nedostacima (SL L 254, 20.9.2016., str. 1.).

(3)  Direktiva (EU) 2018/843 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2018. o izmjeni Direktive (EU) 2015/849 o sprečavanju korištenja financijskog sustava u svrhu pranja novca ili financiranja terorizma i o izmjeni direktiva 2009/138/EZ i 2013/36/EU (SL L 156, 19.6.2018., str. 43.).


Top