EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R0923

Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/923 оd 25. ožujka 2021. o dopuni Direktive 2013/36/EU Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s regulatornim tehničkim standardima kojima se utvrđuju kriteriji za definiranje upravljačkih odgovornosti i kontrolnih funkcija, značajnih poslovnih jedinica i značajnog utjecaja na profil rizičnosti značajnih poslovnih jedinica te kojima se utvrđuju kriteriji za utvrđivanje zaposlenika ili kategorija zaposlenika čije profesionalne aktivnosti imaju utjecaj na profil rizičnosti institucije koji je usporediv s utjecajem zaposlenika ili kategorija zaposlenika iz članka 92. stavka 3. te direktive (Tekst značajan za EGP)

C/2021/1906

SL L 203, 9.6.2021, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/923/oj

9.6.2021   

HR

Službeni list Europske unije

L 203/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2021/923

оd 25. ožujka 2021.

o dopuni Direktive 2013/36/EU Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s regulatornim tehničkim standardima kojima se utvrđuju kriteriji za definiranje upravljačkih odgovornosti i kontrolnih funkcija, značajnih poslovnih jedinica i značajnog utjecaja na profil rizičnosti značajnih poslovnih jedinica te kojima se utvrđuju kriteriji za utvrđivanje zaposlenika ili kategorija zaposlenika čije profesionalne aktivnosti imaju utjecaj na profil rizičnosti institucije koji je usporediv s utjecajem zaposlenika ili kategorija zaposlenika iz članka 92. stavka 3. te direktive

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu 2013/36/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o pristupanju djelatnosti kreditnih institucija i bonitetnom nadzoru nad kreditnim institucijama i investicijskim društvima, izmjeni Direktive 2002/87/EZ te stavljanju izvan snage direktiva 2006/48/EZ i 2006/49/EZ (1), a posebno njezin članak 94. stavak 2.,

budući da:

(1)

Profesionalne aktivnosti zaposlenika iz članka 92. stavka 3. točaka (a), (b) i (c) Direktive 2013/36/EU mogu imati značajan utjecaj i na profil rizičnosti institucije i na profesionalne aktivnosti ostalih zaposlenika. To će posebno biti slučaj ako zaposlenici imaju upravljačke odgovornosti za značajne poslovne jedinice ili kontrolne funkcije jer mogu donositi strateške ili druge temeljne odluke koje utječu na poslovne aktivnosti ili primijenjeni kontrolni okvir. Takve kontrolne funkcije obično uključuju upravljanje rizicima, usklađenost s propisima i unutarnju reviziju. Rizici koje preuzimaju značajne poslovne jedinice i način na koji se njima upravlja najvažniji su čimbenici za profil rizičnosti institucije.

(2)

Stoga je potrebno utvrditi kriterije za utvrđivanje zaposlenika, osim zaposlenika iz članka 92. stavka 3. točaka (a), (b) i (c) Direktive 2013/36/EU, čije profesionalne aktivnosti imaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije. Tim bi se kriterijima trebale uzeti u obzir ovlasti i odgovornosti zaposlenika, profil rizičnosti institucije i pokazatelji uspješnosti, unutarnja organizacija institucije te priroda, opseg i složenost predmetne institucije. Nadalje, kriteriji bi trebali omogućiti institucijama da u svojim politikama primitaka utvrde odgovarajuće poticaje kako bi osigurale da predmetni zaposlenici u izvršavanju svojih zadataka postupaju razborito. Naposljetku, ti bi kriteriji trebali odražavati razinu rizika različitih aktivnosti unutar institucije.

(3)

Neki su zaposlenici odgovorni za pružanje interne potpore koja je ključna za poslovanje institucije. Njihove aktivnosti i odluke mogu značajno utjecati i na profil rizičnosti institucije jer instituciju mogu izložiti značajnim operativnim i drugim rizicima.

(4)

Kreditni i tržišni rizici obično se preuzimaju radi stvaranja poslovnih prilika. Ovisno o iznosima i uključenom riziku, takve poslovne aktivnosti mogu imati značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije. Stoga je za utvrđivanje zaposlenika čije aktivnosti mogu imati značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije primjereno koristiti kriterije koji se temelje na ograničenjima ovlasti. Ti bi se kriteriji trebali izračunavati najmanje jednom godišnje na temelju podataka o kapitalu i pristupa koji se upotrebljavaju u regulatorne svrhe. Međutim, kako bi se osigurala razmjerna primjena kriterija u malim institucijama, trebalo bi primijeniti prag de minimis za kreditni rizik.

(5)

Kriterijima za utvrđivanje zaposlenika čije profesionalne aktivnosti imaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije trebalo bi uzeti u obzir i to da neke institucije mogu biti izuzete od odredbi koje se odnose na knjigu trgovanja u skladu s Uredbom (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (2) te da su u toj uredbi na različite načine određena ograničenja za institucije koje primjenjuju različite pristupe na izračun kapitalnih zahtjeva.

(6)

Odgovarajućim kvalitativnim kriterijima trebalo bi osigurati da se zaposlenici svrstaju u zaposlenike koji imaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije ako su odgovorni za skupine zaposlenika čije bi aktivnosti mogle imati značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije. To uključuje situacije u kojima aktivnosti pojedinih zaposlenika u njihovoj nadležnosti pojedinačno nemaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije, no ukupan opseg njihovih aktivnosti mogao bi imati takav utjecaj.

(7)

Ukupni primici zaposlenika obično ovise o njihovu doprinosu postizanju poslovnih ciljeva institucije. Ti primici stoga ovise o odgovornostima, dužnostima, sposobnostima i vještinama zaposlenika te o uspješnosti zaposlenika i institucije. Ako su zaposleniku dodijeljeni ukupni primici koji prelaze određeni prag, razumno je pretpostaviti da su povezani s njegovim doprinosom postizanju poslovnih ciljeva institucije, a stoga i s utjecajem njegovih profesionalnih aktivnosti na profil rizičnosti institucije. Stoga je primjereno koristiti kvantitativne kriterije povezane s ukupnim primicima zaposlenika, u apsolutnom smislu i u odnosu na ostale zaposlenike u istoj instituciji, kako bi se utvrdilo mogu li profesionalne aktivnosti takvog zaposlenika imati značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije.

(8)

Trebalo bi utvrditi jasne i odgovarajuće pragove za utvrđivanje zaposlenika čije profesionalne aktivnosti imaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije. Od institucija bi trebalo očekivati da pravovremeno primijene kvantitativne kriterije. Kako bi bili realistični, kvantitativni kriteriji trebali bi pratiti kretanje primitaka. Prema prvoj metodi koja prati to kretanje kriteriji se temelje na ukupnim primicima dodijeljenima u prethodnoj radnoj godini, što uključuje fiksne primitke plaćene za tu radnu godinu i varijabilne primitke dodijeljene u toj radnoj godini. Prema drugoj metodi koja prati to kretanje kriteriji se temelje na ukupnim primicima dodijeljenima u prethodnoj radnoj godini, što uključuje fiksne primitke plaćene za tu radnu godinu i varijabilne primitke dodijeljene u tekućoj radnoj godini za prethodnu financijsku godinu. Druga metoda omogućuje bolje usklađivanje postupka utvrđivanja sa stvarnim primicima dodijeljenima za radno razdoblje, ali se može primijeniti samo ako je i dalje moguć pravovremeni izračun za primjenu kvantitativnih kriterija. Ako takav izračun više nije moguć, trebalo bi upotrijebiti prvu metodu. Bez obzira na metodu varijabilni primici mogu uključivati iznose koji se dodjeljuju na temelju radnih razdoblja duljih od jedne godine, ovisno o kriterijima uspješnosti koje institucija primjenjuje.

(9)

Člankom 92. stavkom 3. Direktive 2013/36/EU određuje se kvantitativni prag od 500 000 EUR u kombinaciji s prosjekom primitaka članova upravljačkog tijela i višeg rukovodstva za utvrđivanje zaposlenika čije aktivnosti značajno utječu na profil rizičnosti značajne poslovne jedinice. Stoga se u slučaju primitaka koji su iznad tog kvantitativnog praga ili koji se po iznosu ubrajaju među najviše primitke u instituciji stvara čvrsta pretpostavka da aktivnosti zaposlenika s takvim primicima imaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije, a u tom slučaju trebalo bi primijeniti dodatnu nadzornu kontrolu kako bi se utvrdilo imaju li profesionalne aktivnosti takvih zaposlenika značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije.

(10)

Ako institucije na temelju dodatnih objektivnih kriterija, uzimajući u obzir sve rizike kojima je institucija izložena ili bi mogla biti izložena, utvrde da aktivnosti tih zaposlenika zapravo nemaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije, na te se zaposlenike ne bi trebao primjenjivati članak 94. Direktive 2013/36/EU. Da bi se osigurala učinkovita i dosljedna primjena tih objektivnih kriterija, nadležna tijela trebala bi odobriti izuzeće najviše plaćenih zaposlenika koji su utvrđeni prema kvantitativnim kriterijima. Kad je riječ o zaposlenicima kojima je isplaćeno više od 1 000 000 EUR (osobe s visokim primanjima), nadležna tijela trebala bi prije odobravanja izuzeća obavijestiti Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo („EBA”) kako bi ono moglo procijeniti dosljednu primjenu tih kriterija.

(11)

Da bi nadležna tijela i revizori mogli pregledati procjene koje provode institucije kako bi utvrdile svoje zaposlenike čije profesionalne aktivnosti imaju značajan utjecaj na njihov profil rizičnosti, presudno je da institucije vode evidenciju o izvršenim procjenama i njihovim rezultatima, uključujući za zaposlenike koji su utvrđeni prema kriterijima na temelju ukupnih primitaka, ali za čije se profesionalne aktivnosti procjenjuje da nemaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije.

(12)

Delegiranu uredbu Komisije (EU) br. 604/2014 (3) trebalo bi staviti izvan snage. Međutim, investicijska društva kako su definirana u članku 4. stavku 1. točki 2. Uredbe (EU) br. 575/2013 ne bi trebala snositi neopravdane troškove pri usklađivanju s ovom Uredbom. Delegirana uredba (EU) br. 604/2014 trebala bi se stoga i dalje primjenjivati na takva poduzeća do 26. lipnja 2021., do kada države članice moraju donijeti i objaviti mjere u skladu s Direktivom (EU) 2019/2034 Europskog parlamenta i Vijeća (4).

(13)

Ova se Uredba temelji na nacrtu regulatornih tehničkih standarda koji je EBA dostavila Komisiji.

(14)

EBA je provela otvorena javna savjetovanja o nacrtu regulatornih tehničkih standarda na kojem se temelji ova Uredba, analizirala moguće povezane troškove i koristi te zatražila mišljenje Interesne skupine za bankarstvo osnovane u skladu s člankom 37. Uredbe (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća (5),

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Definicije

Za potrebe ove Uredbe primjenjuju se sljedeće definicije:

1.

„upravljačka odgovornost” znači situacija u kojoj se zaposlenik:

(a)

nalazi na čelu poslovne jedinice ili kontrolne funkcije i izravno odgovara upravljačkom tijelu u cjelini ili članu upravljačkog tijela ili višem rukovodstvu;

(b)

nalazi na čelu jedne od funkcija utvrđenih u članku 5. točki (a);

(c)

nalazi na čelu podređene poslovne jedinice ili podređene kontrolne funkcije u velikoj instituciji, kako je definirana u članku 4. stavku 1. točki 146. Uredbe (EU) br. 575/2013, i odgovara zaposleniku koji ima odgovornosti iz točke (a);

2.

„kontrolna funkcija” znači funkcija koja je neovisna o poslovnim jedinicama koje kontrolira i koja je odgovorna za davanje objektivne ocjene rizika institucije, pregled ili izvješćivanje o njima, uključujući, ali ne ograničavajući se na, funkciju upravljanja rizicima, funkciju praćenja usklađenosti i funkciju interne revizije;

3.

„značajna poslovna jedinica” znači poslovna jedinica kako je definirana u članku 142. stavku 1. točki 3. Uredbe (EU) br. 575/2013 koja ispunjava bilo koji od sljedećih kriterija:

(a)

dodijeljen joj je interni kapital od najmanje 2 % internog kapitala institucije u smislu članka 73. Direktive 2013/36/EU ili je institucija za nju na drugi način procijenila da ima značajan utjecaj na interni kapital institucije;

(b)

radi se o temeljnoj liniji poslovanja kako je definirana u članku 2. stavku 1. točki 36. Direktive 2014/59/EU Europskog parlamenta i Vijeća (6).

Članak 2.

Primjena kriterija

1.   Ako se ova Uredba primjenjuje na pojedinačnoj osnovi u skladu s člankom 109. stavkom 1. Direktive 2013/36/EU, poštovanje kriterija utvrđenih u člancima od 3. do 6. ove Uredbe procjenjuje se u odnosu na pojedinačni profil rizičnosti institucije.

2.   Ako se ova Uredba primjenjuje na konsolidiranoj ili potkonsolidiranoj osnovi u skladu s člankom 109. stavcima od 2. do 6. Direktive 2013/36/EU, usklađenost s kriterijima utvrđenima u člancima od 3. do 6. ove Uredbe ocjenjuje se u odnosu na profil rizičnosti relevantne matične institucije, financijskog holdinga ili mješovitog financijskog holdinga na konsolidiranoj ili potkonsolidiranoj osnovi.

3.   Ako se članak 6. stavak 1. točka (a) primjenjuje na pojedinačnoj osnovi, razmatraju se primici koje je dodijelila institucija. Ako se članak 6. stavak 1. točka (a) primjenjuje na konsolidiranoj ili potkonsolidiranoj osnovi, konsolidacijska institucija razmatra primitke koje je dodijelio bilo koji subjekt koji spada u opseg konsolidacije.

4.   Članak 6. stavak 1. točka (b) primjenjuje se samo na pojedinačnoj osnovi.

Članak 3.

Kriteriji za utvrđivanje imaju li profesionalne aktivnosti zaposlenika značajan utjecaj na profil rizičnosti značajne poslovne jedinice iz članka 94. stavka 2. točke (b) Direktive 2013/36/EU

Kako bi utvrdile imaju li profesionalne aktivnosti zaposlenika značajan utjecaj na profil rizičnosti značajne poslovne jedinice, institucije u okviru svojih politika primitaka primjenjuju sve sljedeće kriterije:

(a)

profil rizičnosti značajne poslovne jedinice;

(b)

raspodjelu internog kapitala za pokrivanje vrste i razine rizika, kako je navedeno u članku 73. Direktive 2013/36/EU;

(c)

ograničenja rizika značajne poslovne jedinice;

(d)

pokazatelje rizika i uspješnosti koje institucija upotrebljava za utvrđivanje i praćenje rizika značajne poslovne jedinice te upravljanje rizicima u skladu s člankom 74. Direktive 2013/36/EU;

(e)

relevantne kriterije uspješnosti koje je postavila institucija u skladu s člankom 94. stavkom 1. točkama (a) i (b) Direktive 2013/36/EU;

(f)

dužnosti i ovlasti zaposlenika ili kategorija zaposlenika u predmetnoj značajnoj poslovnoj jedinici.

Članak 4.

Zaposlenici ili kategorije zaposlenika čije profesionalne aktivnosti imaju utjecaj na profil rizičnosti institucije usporediv s utjecajem profesionalnih aktivnosti zaposlenika iz članka 92. stavka 3. Direktive 2013/36/EU

Institucije utvrđuju zaposlenike ili kategorije zaposlenika kao one koji imaju utjecaj na profil rizičnosti institucije usporediv s utjecajem zaposlenika iz članka 92. stavka 3. Direktive 2013/36/EU ako ti zaposlenici ili kategorije zaposlenika ispunjavaju bilo koji od kriterija utvrđenih u člancima 5. ili 6. ove Uredbe.

Članak 5.

Kvalitativni kriteriji

Osim zaposlenika utvrđenih prema kriterijima iz članka 92. stavka 3. točaka (a), (b) i (c) Direktive 2013/36/EU, smatra se da zaposlenici imaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije i ako je ispunjen jedan ili više kvalitativnih kriterija u nastavku:

(a)

zaposlenik ima upravljačku odgovornost za:

i.

pravna pitanja;

ii.

ispravnost računovodstvenih politika i postupaka;

iii.

financije, uključujući oporezivanje i izradu proračuna;

iv.

provođenje ekonomske analize;

v.

sprečavanje pranja novca i financiranja terorizma;

vi.

ljudske potencijale;

vii.

razvoj ili provedbu politike primitaka;

viii.

informacijsku tehnologiju;

ix.

sigurnost informacija;

x.

upravljanje sporazumima o izdvajanju nužnih ili važnih poslovnih procesa iz članka 30. stavka 1. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2017/565 (7);

(b)

zaposlenik ima upravljačku odgovornost za sve kategorije rizika navedene u člancima od 79. do 87. Direktive 2013/36/EU ili je član s pravom glasa u odboru koji je odgovoran za upravljanje svim kategorijama rizika navedenima u tim člancima;

(c)

u odnosu na izloženost kreditnom riziku nominalnog iznosa po transakciji koji čini 0,5 % redovnog osnovnog kapitala institucije i iznosi barem 5 milijuna EUR, zaposlenik ispunjava jedan od sljedećih kriterija:

i.

zaposlenik ima ovlasti donositi odluke o takvoj izloženosti kreditnom riziku, odobriti ih ili uložiti veto na takve odluke;

ii.

zaposlenik je član s pravom glasa u odboru koji ima ovlasti donositi odluke iz točke (c) podtočke i.;

(d)

u odnosu na instituciju na koju se ne primjenjuje odstupanje za mali obujam poslova iz knjige trgovanja predviđeno u članku 94. Uredbe (EU) br. 575/2013, zaposlenik ispunjava jedan od sljedećih kriterija:

i.

zaposlenik ima ovlasti donijeti odluke, odobriti ili uložiti veto na odluke o transakcijama iz knjige trgovanja koje zajedno čine jedan od sljedećih pragova:

ako se koristi standardizirani pristup, kapitalni zahtjev za tržišni rizik koji čini 0,5 % redovnog osnovnog kapitala ili više te institucije,

ako je u regulatorne svrhe odobren pristup zasnovan na internom modelu, 5 % ili više iznad granice interne rizične vrijednosti institucije za izloženost knjige trgovanja na 99. percentilu (jednostrani interval pouzdanosti);

ii.

zaposlenik je član s pravom glasa u odboru koji ima ovlasti donositi odluke navedene u podtočki i. ove točke;

(e)

zaposlenik se nalazi na čelu skupine zaposlenika koji imaju pojedinačne ovlasti obvezati instituciju na transakcije i ako je ispunjen jedan od sljedećih uvjeta:

i.

zbroj tih ovlasti jednak je pragu ili prelazi prag iz točke (c) podtočke i. ili točke (d) podtočke i. prve alineje;

ii.

ako je u regulatorne svrhe odobren pristup zasnovan na internom modelu, te ovlasti iznose 5 % ili više iznad granice unutarnje rizične vrijednosti institucije za izloženost knjige trgovanja na 99. percentilu (jednostrani interval pouzdanosti); ako institucija ne izračunava rizičnu vrijednost na razini tog zaposlenika, rizična vrijednost zaposlenikâ u nadležnosti tog zaposlenika zbraja se;

(f)

zaposlenik ispunjava jedan od sljedećih kriterija u vezi s odlukom o odobravanju ili ulaganju veta na uvođenje novih proizvoda:

i.

zaposlenik ima ovlasti donositi takve odluke;

ii.

zaposlenik je član s pravom glasa u odboru koji ima ovlasti donositi takve odluke.

Članak 6.

Kvantitativni kriteriji

1.   Osim zaposlenika utvrđenih u skladu s kriterijima iz članka 92. stavka 3. točaka (a) i (b) Direktive 2013/36/EU, smatra se da zaposlenici imaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije i ako je ispunjen bilo koji od sljedećih kvantitativnih kriterija:

(a)

zaposlenicima, uključujući zaposlenike iz članka 92. stavka 3. točke (c) Direktive 2013/36/EU, u prethodnoj financijskoj godini ili za nju dodijeljeni su ukupni primici koji su jednaki ili veći od 750 000 EUR;

(b)

ako institucija ima više od 1 000 zaposlenika, zaposlenici se nalaze među 0,3 % zaposlenika, zaokruženo na prvi sljedeći veći cijeli broj, kojima su unutar institucije dodijeljeni najveći ukupni primici u prethodnoj financijskoj godini ili za nju na pojedinačnoj osnovi.

2.   Kriteriji utvrđeni u stavku 1. ne primjenjuju se ako institucija utvrdi da profesionalne aktivnosti zaposlenika nemaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije jer zaposlenik ili kategorija zaposlenika kojoj zaposlenik pripada ispunjava bilo koji od sljedećih uvjeta:

(a)

zaposlenik ili kategorije zaposlenika obavljaju profesionalne aktivnosti i imaju ovlasti samo u poslovnoj jedinici koja nije značajna poslovna jedinica;

(b)

profesionalne aktivnosti zaposlenika ili kategorije zaposlenika nemaju značajan utjecaj na profil rizičnosti značajne poslovne jedinice uzimajući u obzir kriterije iz članka 3.

3.   Za primjenu stavka 2. institucija mora pribaviti prethodno odobrenje nadležnog tijela odgovornog za bonitetni nadzor te institucije. Nadležno tijelo daje prethodno odobrenje samo ako institucija može dokazati da je ispunjen jedan od uvjeta iz stavka 2.

4.   Ako su zaposleniku dodijeljeni ukupni primici od 1 000 000 EUR ili više u prethodnoj financijskoj godini ili za nju, nadležno tijelo daje prethodno odobrenje iz stavka 3. samo u iznimnim okolnostima. Kako bi osiguralo dosljednu primjenu ovog stavka, nadležno tijelo prije davanja odobrenja za takvog zaposlenika obavješćuje o tome EBA-u.

Postojanje izvanrednih okolnosti dokazuje institucija, a procjenjuje ga nadležno tijelo. Iznimne okolnosti su situacije koje su neobične i vrlo rijetke ili daleko od onoga što je uobičajeno. Iznimne okolnosti odnose se na zaposlenika.

Članak 7.

Izračun prosječnih ukupnih primitaka za članove upravljačkog tijela i višeg rukovodstva te dodijeljenih varijabilnih primitaka

1.   Prosječni ukupni primici svih članova upravljačkog tijela i višeg rukovodstva izračunavaju se tako što se uzimaju u obzir ukupni fiksni i varijabilni primici svih članova upravljačkog tijela u upravljačkoj i nadzornoj funkciji, kao i svih zaposlenika koji su dio višeg rukovodstva, kako je definirano u članku 3. stavku 1. točki 9. Direktive 2013/36/EU.

2.   Za potrebe ove Uredbe varijabilni primici koji su dodijeljeni, ali još nisu isplaćeni, utvrđuju se prema vrijednosti na datum dodjele, ne uzimajući u obzir primjenu diskontne stope iz članka 94. stavka 1. točke (g) podtočke iii. Direktive 2013/36/EU ili smanjenje isplata u obliku povrata primitaka, malusa ili na drugi način.

3.   Svi iznosi fiksnih i varijabilnih primitaka izračunavaju se u bruto iznosu i na temelju ekvivalenata punog radnog vremena.

4.   U politikama primitaka institucije određuje se referentna godina za varijabilne primitke koje institucija uzima u obzir pri izračunu ukupnih primitaka. Ta referentna godina je godina koja prethodi financijskoj godini u kojoj se dodjeljuju varijabilni primici ili godina koja prethodi financijskoj godini za koju su dodijeljeni varijabilni primici.

Članak 8.

Stavljanje izvan snage Delegirane uredbe (EU) br. 604/2014

Delegirana uredba (EU) br. 604/2014 stavlja se izvan snage. Međutim, ta se delegirana uredba i dalje primjenjuje na investicijska društva kako su definirana u članku 4. stavku 1. točki 2. Uredbe (EU) br. 575/2013, do 26. lipnja 2021.

Članak 9.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu petog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 25. ožujka 2021.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 176, 27.6.2013., str. 338.

(2)  Uredba (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o bonitetnim zahtjevima za kreditne institucije i investicijska društva i o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 (SL L 176, 27.6.2013., str. 1.).

(3)  Delegirana uredba Komisije (EU) br. 604/2014 od 4. ožujka 2014. o dopuni Direktive 2013/36/EU Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s regulatornim tehničkim standardima u odnosu na kvalitativne i odgovarajuće kvantitativne kriterije za utvrđivanje kategorija zaposlenika čije profesionalne aktivnosti imaju značajan utjecaj na profil rizičnosti institucije (SL L 167, 6.6.2014., str. 30.).

(4)  Direktiva (EU) 2019/2034 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o bonitetnom nadzoru nad investicijskim društvima i izmjeni direktiva 2002/87/EZ, 2009/65/EZ, 2011/61/EU, 2013/36/EU, 2014/59/EU i 2014/65/EU (SL L 314, 5.12.2019., str. 64.).

(5)  Uredba (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za bankarstvo), kojom se izmjenjuje Odluka br. 716/2009/EZ i stavlja izvan snage Odluka Komisije 2009/78/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 12.).

(6)  Direktiva 2014/59/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o uspostavi okvira za oporavak i sanaciju kreditnih institucija i investicijskih društava te o izmjeni Direktive Vijeća 82/891/EEZ i direktiva 2001/24/EZ, 2002/47/EZ, 2004/25/EZ, 2005/56/EZ, 2007/36/EZ, 2011/35/EU, 2012/30/EU i 2013/36/EU te uredbi (EU) br. 1093/2010 i (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 173, 12.6.2014., str. 190.).

(7)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/565 od 25. travnja 2016. o dopuni Direktive 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s organizacijskim zahtjevima i uvjetima poslovanja investicijskih društava te izrazima definiranima za potrebe te Direktive (SL L 87, 31.3.2017., str. 1.).


Top