Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009H1020

    2009/1020/EU: Preporuka Komisije od 21. prosinca 2009. o sigurnoj provedbi uporabe goriva s niskim sadržajem sumpora u brodovima na vezu u lukama Zajednice Tekst značajan za EGP

    SL L 348, 29.12.2009, p. 73–74 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2009/1020/oj

    12/Sv. 003

    HR

    Službeni list Europske unije

    122


    32009H1020


    L 348/73

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

    21.12.2009.


    PREPORUKA KOMISIJE

    od 21. prosinca 2009.

    o sigurnoj provedbi uporabe goriva s niskim sadržajem sumpora u brodovima na vezu u lukama Zajednice

    (Tekst značajan za EGP)

    (2009/1020/EU)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 292.,

    budući da:

    (1)

    Člankom 4.b Direktive Vijeća 1999/32/EZ od 26. travnja 1999. o smanjenju sadržaja sumpora u određenim tekućim gorivima (1), kako je izmijenjena, predviđen je maksimalan sadržaj sumpora u brodskim gorivima koja se koriste u brodovima na vezu u lukama Zajednice, uključujući, od 1. siječnja 2010., obveze država članica da osiguraju da plovila ne koriste brodska goriva sa sadržajem sumpora čiji je maseni udjel veći od 0,1 % i da se na tržište na njihovom državnom području ne stavljaju brodska plinska ulja ako sadržaj sumpora tih brodskih plinskih ulja ima maseni udjel veći od 0,1 %.

    (2)

    Člankom 6. te Direktive također je predviđeno da države članice uzorkovanjem provjeravaju je li sadržaj sumpora brodskih goriva u skladu s odgovarajućom odredbom članka 4.b i da uzorkovanje počinje danom stupanja tog zahtjeva na snagu.

    (3)

    Kako je navedeno u Komunikaciji Komisije o obavijestima o produljenju rokova za ispunjavanje odredaba i izuzećima od obveza primjenjivanja određenih graničnih vrijednosti sukladno s člankom 22. Direktive 2008/50/EZ o kakvoći okolnog zraka i čišćem zraku za Europu (2), koncentracije u više od 40 % zona i aglomeracija u Zajednici trenutačno prelaze dnevnu graničnu vrijednost PM10. Provedba ograničenja niskog sadržaja sumpora na goriva u brodovima dok su na vezu u lukama Zajednice nužna je za poboljšanje kakvoće okolnog zraka, kako je istaknuto u Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o strategiji EU-a za smanjivanje atmosferskih emisija iz pomorskih brodova (3) i u Tematskoj strategiji o onečišćenju zraka usvojenoj 2005. godine. (4)

    (4)

    Međunarodna pomorska organizacija (MPO) usvojila je u listopadu 2008., u kontekstu revizije Međunarodne konvencije o sprječavanju onečišćenja s brodova (Konvencija Marpol), zahtjeve za brodove koji plove unutar područja kontrole emisija kao što je određeno člankom 2. točkom 3.e Direktive 1999/32/EZ i koji će se provoditi od 1. siječnja 2015.

    (5)

    Uzimajući u obzir sigurnosne rizike, Komisija smatra potrebnim izdati odgovarajuće smjernice državama članicama kako bi se osigurala visoka razina sigurnosti i učinkovita prevencija onečišćenja s brodova u provedbi odredaba te Direktive u čitavoj Zajednici.

    (6)

    Od 1. siječnja 2010. brodovi koji u plovidbi koriste teško loživo ulje trebaju prijeći na lakša brodska goriva kao što su brodski dizel ili plinsko ulje kada su na vezu u lukama Zajednice, s obzirom na to da teško loživo ulje s dovoljno niskim sadržajem sumpora nije općenito dostupno.

    (7)

    Mogući su operativni problemi i sigurnosni rizici povezani s korištenjem brodskog dizela i plinskog ulja u brodovima koji nisu konstruirani za korištenje takvih goriva ili nisu podvrgnuti nužnoj tehničkoj prilagodbi. Komisija je uzela u obzir rizike povezane s promjenom goriva i zaključila da se glavni sigurnosni rizik odnosi na korištenje u kotlovima brodova koji još nisu ispitani i certificirani za korištenje sa zahtijevanom vrstom goriva. Iako kotlovi mogu koristiti teško loživo ulje ili destilirana goriva, rizik nastaje zbog toga što su brodski dizel i plinska ulja manje viskozni i više hlapivi, a zagrijavanje sustava goriva koje se zahtijeva za teško loživo ulje nije nužno za destilirana goriva. Teško je precizno procijeniti broj zahvaćenih brodova i vjerojatnost takvih pojava.

    (8)

    Direktiva 1999/32/EZ omogućila je pomorskoj industriji dovoljno vremena za provođenje tehničke prilagodbe na maksimalno ograničenje od 0,1 % masenog udjela sumpora za brodska goriva koja koriste brodovi na vezu u lukama Zajednice. Dostupna su tehnička rješenja za ograničavanje rizika. Međutim, do danas još uvijek postoje brodovi koji nisu podvrgnuti nužnoj prilagodbi i vrlo je malo brodova podvrgnuto potrebnom postupku ispitivanja i certifikacije.

    (9)

    Dostupna su tehnička rješenja za ublažavanje mogućih posljedica zamjene goriva na vezu. Ograničena potražnja u pomorskoj industriji odgodila je razvoj potrebnih tehničkih rješenja, što je pak rezultiralo odgodama u postupku ispitivanja i certifikacije.

    (10)

    Iz informacija dostupnih Komisiji proizlazi da za one brodove koji nisu podvrgnuti tehničkim prilagodbama završetak cijelog postupka ne bi trebao trajati dulje od osam mjeseci.

    (11)

    Postoji potreba da proizvođači kotlova i motora razviju specifične preporuke i postupke za naknadnu ugradnju tih rješenja, dok bi brodovlasnici trebali razviti i provesti specifične operativne postupke i osigurati odgovarajuću obuku posada,

    DONIJELA JE OVU PREPORUKU:

    1.

    U sklopu provedbenih mjera država članica protiv brodova koji ne ispunjavaju obvezu korištenja goriva s maksimalno dozvoljenim sadržajem sumpora od 0,1 % dok su na vezu, države članice trebale bi zahtijevati od tih brodova da osiguraju detaljne dokaze o koracima koje poduzimaju da bi postigli usklađenost. To bi trebalo uključivati ugovor s proizvođačem i odobreni plan naknadne ugradnje koji bi trebalo odobriti klasifikacijsko društvo broda ili, za brodove koji viju zastavu države članice, organizacija priznata u skladu s Uredbom (EZ) br. 391/2009 Europskog parlamenta i Vijeća (5). U planu naknadne ugradnje trebao bi biti jasno naveden datum završetka postupka prilagodbe i certifikacije.

    2.

    Države članice mogu uzeti u obzir postojanje odobrenog plana naknadne ugradnje pri ocjenjivanju stupnja sankcija koje će se primijeniti na brodove koji nisu usklađeni.

    3.

    Države članice trebale bi odgovarajućim mjerama među vlasnicima, operatorima i pomorcima podizati svijest o tome da je zamjena goriva bez potrebne tehničke prilagodbe sustava goriva broda povezana sa sigurnosnim rizikom te da je potrebna odgovarajuća obuka posade.

    Sastavljeno u Bruxellesu 21. prosinca 2009.

    Za Komisiju

    Antonio TAJANI

    Potpredsjednik


    (1)  SL L 121, 11.5.1999., str. 13.

    (2)  COM(2008) 403.

    (3)  COM(2002) 595.

    (4)  COM(2005) 446.

    (5)  SL L 131, 28.5.2009., str. 11.


    Top