EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0804

2006/804/EZ: Odluka Komisije od 23. studenoga 2006. o usklađivanju radiofrekvencijskog spektra za uređaje za radiofrekvencijsku identifikaciju (RFID) koji rade u području ultra visoke frekvencije (UHF) (priopćena pod brojem dokumenta C(2006) 5599)

SL L 329, 25.11.2006, p. 64–66 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
SL L 338M, 17.12.2008, p. 619–623 (MT)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2017; stavljeno izvan snage 32017D1483

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/804/oj

13/Sv. 047

HR

Službeni list Europske unije

157


32006D0804


L 329/64

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

23.11.2006.


ODLUKA KOMISIJE

od 23. studenoga 2006.

o usklađivanju radiofrekvencijskog spektra za uređaje za radiofrekvencijsku identifikaciju (RFID) koji rade u području ultra visoke frekvencije (UHF)

(priopćena pod brojem dokumenta C(2006) 5599)

(2006/804/EZ)

KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

uzimajući u obzir Odluku br. 676/2002/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 7. ožujka 2002. o regulatornom okviru za politiku radiofrekvencijskog spektra u Europskoj zajednici (Odluka o radiofrekvencijskom spektru) (1), a posebno njezin članak 4. stavak 3.

budući da:

(1)

Tehnologija radiofrekvencijske identifikacije (RFID), posebna vrsta uređaja malog dometa, nudi moguće značajne gospodarske i društvene koristi u Europi. RFID se može primjenjivati na različite načine, na primjer za automatsko prepoznavanje artikala, praćenje sredstava, sustave za sigurnost i uzbunjivanje, gospodarenje otpadom, senzore prisutnosti, protuprovalne sustave, lokacijske sustave, prijenos podataka na ručne uređaje i bežične nadzorne sustave. Razvoj uređaja koji se temelje na RFID-u u području ultra visoke frekvencije (UHF) u EZ-u doprinijet će razvoju informacijskog društva i promidžbi inovativnosti.

(2)

Usklađeni uvjeti i pravna sigurnost za dostupnost radiofrekvencijskog spektra za UHF RFID uređaje neophodni su kako bi se u cijeloj Europi omogućila primjena identifikacija proizvoda koji uključuju UHF RFID ili usluge povezane s RFID-om. Osiguravanje funkcioniranja unutarnjeg tržišta pomoći će uspješnom i brzom razvoju RFID tehnologije kroz podršku ekonomiji razmjera i prekograničnoj uporabi.

(3)

Svrha je ove Odluke ograničena na RFID sustave u kojima sustavi priključeni predmetima koje je potrebno identificirati nemaju vlastiti izvor energije za radioprijenos i prenose isključivo kroz ponovnu uporabu energije koju na njih zrače čitači. Prema tome, mogućnost ovih uređaja da prouzroče smetnje s drugim korisnicima spektra obično je ograničena. Stoga takvi uređaji mogu zajednički koristiti frekvencijske pojaseve s drugim uslugama koje podliježu ili ne podliježu ovlaštenju, a da pri tome ne izazivaju štetne smetnje, i mogu postojati istodobno s drugim uređajima malog dometa. Njihova uporaba stoga ne bi trebala ovisiti o pojedinačnom ovlaštenju na temelju Direktive o ovlaštenju 2002/20/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (2). K tome, radiokomunikacijske usluge, definirane u Radijskim propisima Međunarodne telekomunikacijske unije, imaju prednost u odnosu na te RFID uređaje i u njihovom slučaju nije potrebno osigurati zaštitu RFID uređaja od smetnji, dok RFID sustavi ne smiju uzrokovati smetnje u radu tih radiokomunikacijskih usluga. Budući da je, shodno tome, korisnicima RFID uređaja nemoguće jamčiti zaštitu od smetnji, proizvođači RFID uređaja odgovorni su za zaštitu takvih uređaja od štetnih smetnji uzrokovanih radiokomunikacijskim uslugama kao i drugim uređajima malog dometa koji rade u skladu s primjenljivim propisima Zajednice ili nacionalnim propisima. Temeljem Direktive 1999/5/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 1999. o radijskoj opremi i telekomunikacijskoj terminalnoj opremi te o uzajamnom priznavanju njihove usklađenosti (3) (Direktiva o RiTT opremi), proizvođači trebaju voditi računa da RFID uređaji učinkovito koriste radiofrekvencijski spektar na način kojim će se izbjeći štetne smetnje u radu drugih uređaja malog dometa.

(4)

Stoga je Komisija, na temelju članka 4. stavka 2. Odluke o radiofrekvencijskom spektru, 11. ožujka 2004. dala ovlast (4) Europskoj konferenciji poštanskih i telekomunikacijskih uprava (CEPT) za usklađivanje uporabe frekvencija za uređaje malog dometa, uključujući RFID uređaje. U okviru odgovora na te ovlasti, CEPT je u svom izvješću (5) od 15. studenoga 2004. utvrdio popis dobrovoljnih mjera za usklađivanje koje postoje u Europskoj zajednici za uređaje malog dometa i izjavio da države članice treba jače obvezati kako bi se osigurala pravna stabilnost u području usklađivanja frekvencija, a kakvu je postigao CEPT, posebno za UHF spektar koji koriste RFID uređaji.

(5)

Pojasevi koje je CEPT predložio za usklađivanje obuhvaćeni su, u pogledu njihove uporabe za RFID uređaje, usklađenom normom EN 302 208 koja je donesena u skladu s Direktivom 1999/5/EZ. U toj je normi opisana tehnika slušanja prije govorenja čija je svrha osigurati odgovarajuću razinu smanjenja kako bi se izbjegle štetne smetnje za druge korisnike pojasa. Usklađenost s bitnim zahtjevima iz Direktive o RiTT opremi pretpostavka je za uporabu te norme ili drugih mjerodavnih usklađenih normi.

(6)

Usklađivanjem na temelju ove Odluke nije isključena mogućnost da država članica, ako je to opravdano, primjeni prijelazna razdoblja ili sporazume o zajedničkoj uporabi radiofrekvencijskog spektra sukladno članku 4. stavku 5. Odluke o radiofrekvencijskom spektru.

(7)

Uporaba spektra podliježe zahtjevima prava Zajednice u vezi sa zdravstvenom zaštitom, a posebno Direktive 2004/40/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (6) te Preporuke Vijeća 1999/519/EZ (7). Zdravstvena zaštita u vezi s radijskom opremom osigurana je kroz usklađivanje opreme s bitnim zahtjevima na temelju Direktive o RiTT opremi.

(8)

Zahvaljujući brzim tehnološkim promjenama, pojavit će se novi UHF RFID i slični uređaji koji će zahtijevati dopunu uvjeta u vezi s usklađivanjem spektra, uzimajući u obzir njihove gospodarske koristi i zahtjeve industrije i korisnika. Stoga će dopune ove Odluke biti neophodne kao odgovor na nova kretanja na tržištu i u području tehnologije. Ako se preispitivanjem utvrdi potreba za prilagođavanjem Odluke, o promjenama će se odlučivati u skladu s postupcima za donošenje provedbenih mjera koji su posebno navedeni u Odluci o radiofrekvencijskom spektru. Dopune mogu uključivati prijelazna razdoblja za prilagodbu postojećih situacija.

(9)

Mjere predviđene ovom Odlukom u skladu su s mišljenjem Odbora za radiofrekvencijski spektar,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Svrha je ove Odluke uskladiti uvjete za dostupnost i učinkovitu uporabu radiofrekvencijskog spektra za RFID uređaje koji rade u području ultra visoke frekvencije (UHF).

Članak 2.

U smislu ove Odluke:

1.

„RFID uređaji” znači uređaji za, između ostalog, praćenje i identifikaciju predmeta pomoću radijskog sustava, koji se s jedne strane sastoji od pasivnih uređaja (oznaka) kojima su predmeti opremljeni i, s druge strane, jedinica za odašiljanje/prijem (čitača) kojima se aktiviraju oznake i zaprimaju povratni podaci;

2.

„bez smetnji i zaštite” znači da se svim ostalim radiokomunikacijskim uslugama ne smiju prouzročiti štetne smetnje te da nije moguće uložiti zahtjev za zaštitu tih uređaja od štetnih smetnji prouzročenih radiokomunikacijskim uslugama.

Članak 3.

1.   U roku šest mjeseci nakon stupanja na snagu ove Odluke te bez smetnji i zaštite i na neisključivoj osnovi, države članice dodjeljuju i stavljaju na raspolaganje frekvencijske pojaseve za RFID uređaje, poštujući pri tome posebne uvjete određene u Prilogu ovoj Odluci.

2.   Bez obzira na stavak 1., države članice mogu zatražiti prijelazna razdoblja i/ili sporazume o zajedničkoj uporabi radiofrekvencijskog spektra na temelju članka 4. stavka 5. Odluke o radiofrekvencijskom spektru.

3.   Ovom se Odlukom ne dovodi u pitanje pravo države članice da omogući uporabu frekvencijskih pojaseva pod manje restriktivnim uvjetima od uvjeta posebno određenih u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 4.

Države su članice drže relevantne pojaseve pod nadzorom i izvješćuju Komisiju o nalazima te na taj način omogućuju pravovremeno preispitivanje Odluke.

Članak 5.

Ova je Odluka upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 23. studenoga 2006.

Za Komisiju

Viviane REDING

Članica Komisije


(1)  SL L 108, 24.4.2002., str. 1.

(2)  SL L 108, 24.4.2002., str. 21.

(3)  SL L 91, 7.4.1999., str. 10.

(4)  Ovlasti CEPT-u za analizu daljnjeg usklađivanja frekvencijskih pojaseva u kojima rade uređaji malog dometa.

(5)  Završno izvješće Odbora za elektroničke komunikacije (ECC) kao odgovor na ovlasti koje je EZ izdao CEPT-u u vezi s usklađivanjem radijskog spektra za radiofrekvencijsku identifikaciju.

(6)  SL L 159, 30.4.2004., str. 1.

(7)  SL L 199, 30.7.1999., str. 59.


PRILOG

UHF frekvencijski pojas

Posebni uvjeti

Najveća snaga/jakost polja

Širina kanala

Potpojas A: 865-865,6 MHz

100 mW e.r.p.

200 kHz

Potpojas B: 865,6-867,6 MHz

2 W e.r.p.

200 kHz

Potpojas C: 867,6-868 MHz

500 mW e.r.p.

200 kHz

Središnje frekvencije kanala su 864,9 MHz + (0,2 MHz × broj kanala).

Raspoloživi brojevi kanala za svaki potpojas:

 

Potpojas A: brojevi kanala od 1 do 3;

 

Potpojas B: brojevi kanala od 4 do 13;

 

Potpojas C: brojevi kanala od 14 do 15.

Napomena:

Ista oprema može raditi u nekoliko potpojaseva.


Top