Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002R1011

Uredba Vijeća (EZ) br. 1011/2002 od 10. lipnja 2002. o uvođenju konačne antidampinške pristojbe na uvoz aktivnog ugljena u prahu podrijetlom iz Narodne Republike Kine

SL L 155, 14.6.2002, p. 1–10 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/06/2007

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/1011/oj

11/Sv. 054

HR

Službeni list Europske unije

121


32002R1011


L 155/1

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

10.06.2002.


UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 1011/2002

od 10. lipnja 2002.

o uvođenju konačne antidampinške pristojbe na uvoz aktivnog ugljena u prahu podrijetlom iz Narodne Republike Kine

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EZ) br. 384/96 od 22. prosinca 1995. o zaštiti od dampinškog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske zajednice (1), a posebno njezin članak 11. stavak 2.,

uzimajući u obzir prijedlog koji je podnijela Komisija nakon savjetovanja sa Savjetodavnim odborom,

budući da:

A.   PRETHODNI ISPITNI POSTUPAK

(1)

Vijeće je Uredbom (EZ) br. 1006/96 od 3. lipnja 1996. (2) uvelo konačnu antidampinšku pristojbu na uvoz aktivnog ugljena u prahu podrijetlom iz Narodne Republike Kine.

B.   SADAŠNJI ISPITNI POSTUPAK

(2)

Nakon objave obavijesti o skorom isteku (3) antidampinških mjera na snazi, Komisija je zaprimila zahtjev za reviziju nakon isteka mjera, koji je podnijelo Vijeće europske kemijske industrije (CEFIC) u ime dvaju proizvođača, koji zajedno predstavljaju većinski udio (više od 80 %) u ukupnoj proizvodnji aktivnog ugljena u prahu u Zajednici. U zahtjevu je navedeno da bi se štetni dampinški uvoz podrijetlom iz Narodne Republike Kine (Kina) vjerojatno ponovio ako bi mjere istekle.

(3)

Utvrdivši, nakon savjetovanja sa Savjetodavnim odborom, da postoje dostatni dokazi za pokretanje revizije, Komisija je pokrenula ispitni postupak (4) u skladu s člankom 11. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 384/96 (Osnovna uredba).

(4)

Ispitni postupak o vjerojatnosti nastavka ili ponavljanja dampinga obuhvatio je razdoblje od 1. lipnja 2000. do 31. svibnja 2001. (razdoblje ispitnog postupka). Ispitivanje kretanja bitnih za procjenu vjerojatnosti nastavka ili ponavljanja štete obuhvatilo je razdoblje od 1997. do kraja razdoblja ispitnog postupka (razdoblje analize).

(5)

Komisija je o pokretanju revizije službeno obavijestila proizvođače podnositelje zahtjeva iz Zajednice, izvoznike i proizvođače izvoznike iz Kine, uvoznike/trgovce, korisnike i dobavljače, za koje se znalo da su zainteresirani. Svim ovim strankama, kao i strankama koje su se javile u roku iz obavijesti o pokretanju postupka, Komisija je poslala upitnike. Komisija je, također, svim strankama kojih se to izravno tiče dala mogućnost da pisanim putem iznesu svoje stavove i da zatraže raspravu.

(6)

Komisija je poslala 26 upitnika nepovezanim uvoznicima/trgovcima i 49 upitnika izvoznicima i proizvođačima izvoznicima u Kini. Nadalje, s obzirom na vidljivo velik broj izvoznika i proizvođača izvoznika dotičnog proizvoda u Kini, Komisija je poslala upitnik u kojem je zatražila posebne podatke o prosječnom obujmu prodaje i cijenama aktivnog ugljena u prahu (upitnik za uzorak) od svakog zainteresiranog izvoznika i proizvođača izvoznika kako bi odredila je li potrebno uzorkovanje. Uvoznici/trgovci nisu dostavili nikakav odgovor, dok je jedan izvoznik iz Kine odgovorio na upitnik za uzorak, ali je nakon toga prestao surađivati.

(7)

Komisija je također poslala upitnike svim ostalim strankama za koje se znalo da su zainteresirane te zaprimila odgovore od dvaju proizvođača Zajednice u čije je ime podnesen zahtjev za reviziju, dvaju dobavljača sirovina i dvaju korisnika.

(8)

Komisija je prikupila i provjerila sve podatke koje je smatrala potrebnima za utvrđivanje vjerojatnosti nastavka ili ponavljanja dampinga i za utvrđivanje interesa Zajednice. Posjeti radi provjere obavljeni su u prostorijama sljedećih trgovačkih društava:

 

Proizvođač u analognoj državi – Sjedinjenim Američkim Državama:

NORIT Americas Inc. Atlanta, Georgia;

 

Proizvođači Zajednice:

Norit NV, Nizozemska,

Ceca SA, Francuska.

C.   DOTIČNI PROIZVOD I ISTOVJETNI PROIZVOD

(9)

Dotični proizvod isti je kao u izvornom ispitnom postupku, to jest aktivni ugljen u prahu koji trenutačno potpada pod oznaku KN ex 3802 10 00. To je mikroporozni oblik ugljena koji se dobiva od različitih sirovina kao što su ugljen, treset, drvo, lignit, koštice masline ili ljuska kokosa, koje se aktiviraju u dodiru s parom ili kemijskim postupkom. Aktivni ugljen u prahu je vrlo fini prah. Aktivni ugljen također se prodaje u granuliranom obliku (granulirani aktivni ugljen) koji nije obuhvaćen mjerama na snazi.

(10)

Nakon uvođenja konačnih mjera 1996., nastale su određene poteškoće u vezi s razlikovanjem aktivnog ugljena koji se prodaje u prahu i aktivnog ugljena koji se prodaje u granuliranom obliku. U tom pogledu, važno je napomenuti da se oba proizvoda izrađuju od skupina čestica ugljena različitih veličina, te da ne postoji međunarodna norma za aktivni ugljen u prahu. Stoga, za potrebe primjene mjera, Odbor za Carinski zakonik Zajednice definirao je aktivni ugljen u prahu kako slijedi: „aktivni ugljen u prahu sastoji se od najmanje 90 % masenog udjela (% m/m) čestica čija je veličina manja od 0,5 mm”. Ispitnim je postupkom potvrđena točnost ove definicije.

(11)

Opće primjene aktivnog ugljena u prahu su: pročišćavanje voda (postupak pročišćavanja pitke vode i obrada otpadnih voda), pročišćavanje plinova i zraka, organska otapala, dekolorizacija šećera, biljnih ulja i masnoća, deodoriranje i pročišćavanje različitih proizvoda u kemijskoj (tj. organske kiseline) ili farmaceutskoj (tj. gastrointestinalne kapsule) ili prehrambenoj (tj. alkoholna i bezalkoholna pića) industriji.

(12)

Kako je pokazao prethodni ispitni postupak, i kako potvrđuje sadašnji ispitni postupak, utvrđeno je da su aktivni ugljen u prahu, kojeg proizvode i prodaju proizvođači Zajednice, i aktivni ugljen u prahu koji se uvozi iz Kine, u svakom pogledu istovjetni te stoga imaju ista osnovna fizička i kemijska svojstva. Kina je država s gospodarstvom u tranziciji te se, kako je spomenuto u uvodnoj izjavi 18., uobičajena vrijednost morala utvrditi na temelju podataka dobivenih u trećoj zemlji tržišnog gospodarstva. Prema raspoloživim podacima, aktivni ugljen u prahu, koji se proizvodi i prodaje u trećoj zemlji tržišnog gospodarstva, tj. Sjedinjenim Američkim Državama, ima ista osnovna fizička i kemijska svojstva kao i aktivni ugljen u prahu koji se proizvodi u Kini i izvozi u Zajednicu. Stoga se smatraju istovjetnim proizvodima u smislu članka 1. stavka 4. Osnovne uredbe.

D.   VJEROJATNOST NASTAVKA ILI PONAVLJANJA DAMPINGA

1.   Uvodne napomene

(13)

U skladu s člankom 11. stavkom 2. Osnovne uredbe, svrha je revizije nakon isteka mjera, utvrditi je li vjerojatno da bi istek mjera doveo do nastavka ili ponavljanja dampinga.

(14)

S tim u vezi, provjeren je obujam izvezen u Zajednicu tijekom razdoblja ispitnog postupka. Potrebno je napomenuti da su podaci o izvozu utvrđeni u skladu s člankom 18. Osnovne uredbe, tj. na temelju raspoloživih podataka, budući da nijedan kineski izvoznik, kao nijedan uvoznik u Zajednici, nisu surađivali u sadašnjem ispitnom postupku. Od uvođenja konačnih antidampinških pristojbi u 1996., dostupni su statistički podaci Zajednice o uvozu aktivnog ugljena u prahu. Ove su podatke potvrdili podaci dobiveni istraživanjem tržišta, koje su dostavili proizvođači podnositelji zahtjeva iz Zajednice. Na temelju navedenoga, a budući da nije bilo nikakvih drugih pouzdanih podataka, upotrijebljeni su ovi statistički podaci. Oni su pokazali da su tijekom razdoblja ispitnog postupka u Zajednicu iz Kine uvezene 993 tone aktivnog ugljena u prahu.

(15)

Tijekom izvornog ispitnog postupka, uvoz kineskog aktivnog ugljena u prahu u Zajednicu iznosio je 4 008 tona, tj. oko 10 % potrošnje Zajednice. Uvoz se nakon uvođenja antidampinške pristojbe u 1996. smanjio na 960 tona te ostao relativno stabilan u narednim godinama, kada je dosegao 842 tone u 1999. i 811 tona u 2000.

(16)

Tržišni udio kineskog uvoza aktivnog ugljena u prahu u Zajednicu zabilježen u Eurostatu je manji od 3 %, ali ipak značajan, tj. iznad praga de minimis iz Osnovne uredbe (5).

2.   Vjerojatnost nastavka dampinga

(17)

U kontekstu vjerojatnosti nastavka dampinga ispitano je odvija li se trenutačno dampinški izvoz iz Kine. To je učinjeno s obrazloženjem da, ako se sada odvija damping, to bi mogao biti važan pokazatelj da bi se on vjerojatno nastavio i ubuduće ako bi se dopustio istek mjera.

(a)   Analogna država

(18)

Budući da je Kina država s gospodarstvom u tranziciji, stvarna se vrijednost odredila na temelju podataka dobivenih u primjerenoj trećoj zemlji tržišnog gospodarstva odabranoj sukladno članku 2. stavku 7. Osnovne uredbe.

(19)

U izvornom postupku Sjedinjene Američke Države odabrane su kao primjerena analogna država. Kako je navedeno u obavijesti o pokretanju ispitnog postupka, Komisija je i u sadašnjem postupku predvidjela korištenje Sjedinjenih Američkih Država kao primjerene analogne države. S tim u vezi, ispitni je postupak pokazao da su Sjedinjene Američke Države najprimjerenija analogna država zbog sljedećih razloga:

Sjedinjene Američke Države su jedan od najvećih proizvođača aktivnog ugljena u prahu u svijetu. Brojke koje je dostavio proizvođač iz Sjedinjenih Američkih Država, koji je surađivao u ispitnom postupku, i proizvođači Zajednice, koji su podnijeli zahtjev za reviziju, pokazale su da je obujam proizvodnje obiju država usporediv. Nadalje, kako je spomenuto u uvodnoj izjavi 12., utvrđeno je da je aktivni ugljen u prahu koji se proizvodio i prodavao u Sjedinjenim Američkim Državama istovjetan aktivnom ugljenu u prahu koji se proizvodio u Kini i izvozio u Zajednicu. Domaća prodaja koju je ostvario proizvođač iz SAD-a, koji je surađivao u ispitnom postupku (u smislu obujma) bila je reprezentativna u usporedbi s uvozom aktivnog ugljena u prahu iz Kine u Zajednicu. Naposljetku, utvrđeno je da je razina konkurencija u Sjedinjenim Američkim Državama vrlo visoka. Osim konkurencije između nekoliko proizvođača u Sjedinjenim Američkim Državama, postojala je i konkurencija uvoznog aktivnog ugljena u prahu (uglavnom iz Kine, s Filipina i iz Šri Lanke) koji se mogao uvoziti bez količinskog ograničenja i bez uvoznih pristojbi. Glavni američki proizvođač aktivnog ugljena u prahu je, pored toga, bio spreman surađivati.

(20)

S obzirom na gore navedeno, i s obzirom da nijedna zainteresirana stranka nije iznijela nikakve primjedbe na izbor analogne države, Sjedinjene Američke Države su izabrane kao najprimjerenija analogna država.

(b)   Uobičajena vrijednost

(21)

U skladu s člankom 2. stavkom 1. Osnovne uredbe, razmatralo se bi li se, s obzirom na zaračunatu cijenu, domaća prodaja aktivnog ugljena u prahu u Sjedinjenim Američkim Državama mogla smatrati ostvarenom u uobičajenom toku trgovine. U tu svrhu je Komisija ispitala je li domaća prodaja profitabilna. Radi toga je ukupni trošak proizvodnje po jedinici za svaki tip u razdoblju ispitnog postupka, uspoređen s prosječnom jediničnom cijenom za prodajne transakcije svakog tipa proizvoda obavljene tijekom istog razdoblja. Utvrđeno je da je svaka prodaja obavljena uz dobit. Ispitni je postupak također pokazao da su sve prodaje obavljene nezavisnim kupcima. Zbog toga su cijene koje su nezavisni kupci na američkom domaćem tržištu stvarno plaćali ili trebali platiti za aktivni ugljen u prahu u uobičajenom toku trgovine uporabljene za utvrđivanje uobičajene vrijednosti sukladno članku 2. stavku 1. Osnovne uredbe.

(c)   Izvozna cijena

(22)

Kao što je već spomenuto, u postupku nisu surađivali ni kineski izvoznici ni proizvođači izvoznici, kao ni uvoznici aktivnog ugljena u prahu u Zajednici. Stoga je izvozna cijena utvrđena na temelju raspoloživih činjenica u skladu s člankom 18. Osnovne uredbe. Kao što je već spomenuto u uvodnoj izjavi 14. ove Uredbe, i budući da nije bilo nikakvih drugih pouzdanijih podataka, izvozna je cijena određena pozivanjem na Eurostat.

(23)

Podaci Eurostata bilježe se na temelju granica CIF Europske zajednice. Ove su cijene preračunate na FOB, oduzimanjem troškova pomorske vozarine i osiguranja. Potrebne informacije o ovim troškovima dostavila je industrija Zajednice i oni su korišteni za izračun jer nije bilo nikakvih drugih pouzdanijih informacija.

(d)   Usporedba

(24)

Kako bi se osigurala primjerena usporedba između uobičajene vrijednosti i izvozne cijene, u obzir su uzete razlike u čimbenicima za koje je utvrđeno da utječu na cijene i usporedivost cijena, sukladno članku 2. stavku 10. Osnovne uredbe. U tom pogledu, izvršene su prilagodbe za razlike u razini trgovine, provizijama, troškovima pakiranja i troškovima unutarnjeg prijevoza.

(25)

Što se tiče uobičajene vrijednosti, ponderirani prosjek troškova unutarnjeg prijevoza i troškovi pakiranja po jedinici oduzeti su od domaće prodajne cijene. Troškovi unutarnjeg prijevoza uključivali su troškove osiguranja, utovara i istovara. S obzirom da kineski izvoznici ni proizvođači izvoznici nisu surađivali u postupku, i budući da nije bilo nikakvih pouzdanijih podataka, isti je iznos za unutarnji prijevoz i pakiranje oduzet od izvozne cijene FOB.

(26)

Što se tiče troškova pakiranja, industrija Zajednice koja je podnositelj zahtjeva dostavila je Komisiji dokaz koji je pokazao da je barem dio proizvoda izvezenih u Zajednicu bio pakiran u vreće, dok je uobičajena vrijednost ustanovljena na temelju troška izlaznog pakiranja. Stoga je izvozna cijena prilagođena prema dolje za primjereni iznos troškova pakiranja.

(27)

Domaća prodaja u Sjedinjenim Američkim Državama uglavnom je obavljana krajnjim korisnicima, dok je kineski izvoz aktivnog ugljena u prahu, prema raspoloživim podacima, uglavnom obavljan trgovcima/distributerima. Stoga je uobičajena vrijednost prilagođena za distributerski popust koji se primjenjuje na domaćem tržištu Sjedinjenih Američkih Država.

(28)

Nadalje, i prema dokazima koje je dostavila industrija Zajednice, skoro je sva izvozna prodaja iz Kine obavljena putem izvoznih agencija zbog traženih izvoznih dozvola. Stoga je od izvozne cijene oduzeta provizija od 1 %.

(e)   Dampinška marža

(29)

Ponderirani prosjek uobičajene vrijednosti i ponderirani prosjek izvozne cijene svih tipova uspoređeni su na istoj razini trgovine, tj. na razini distributera/trgovaca. Usporedba je pokazala postojanje značajne dampinške marže pri izvozu aktivnog ugljena u prahu u Zajednicu tijekom razdoblja ispitnog postupka. Dampinška marža bila je jednaka iznosu za koji je uobičajena vrijednost premašila cijene izvoza u Zajednicu. Ponderirana prosječna dampinška marža premašila je 40 %.

3.   Razvoj uvoza u slučaju isteka mjera

(30)

Također je ispitano kako bi se uvoz aktivnog ugljena u prahu razvijao ako bi mjere istekle. Stoga je ispitan slobodni proizvodni kapacitet u Kini, obujam izvoza i domaće tržište u Kini, kao i kineske cijene u odnosu na ostale treće zemlje. Budući da proizvođači izvoznici nisu surađivali u postupku, korišteni su podaci o istraživanju tržišta koje je dostavila industrija Zajednice.

(a)   Proizvodni kapacitet, domaće tržište u Kini i obujam izvoza

(31)

Podaci dostupni Komisiji pokazali su da je Kina, zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama, najveći svjetski proizvođač i izvoznik aktivnog ugljena (u granuliranom obliku i u prahu). Prema statističkom industrijskom popisu, koji je dostavila industrija Zajednice, stvarna proizvodnja aktivnog ugljena u Kini iznosila je oko 100 000 tona u 1998., od čega je 40 % ili 40 000 tona bilo u prahu. Proizvodni kapacitet procijenjeni je na 140 000 tona tijekom istog razdoblja na temelju kapaciteta najvažnijih kineskih proizvođača, koji predstavljaju 31 % u ukupnom kineskom kapacitetu, od čega se najmanje polovica može namijeniti za proizvodnju aktivnog ugljena u prahu, tj. 70 000 tona. Stoga je u 1998. za proizvodnju aktivnog ugljena u prahu, raspoloživo bilo oko 30 000 tona slobodnog kapaciteta.

(32)

Na temelju raspoloživih podataka za prethodne godine uključenih u gore spomenuti statistički industrijski popis, procijenjeno je da je godišnji porast stope potrošnje, proizvodnje i proizvodnog kapaciteta aktivnog ugljena u prahu u Kini iznosio najmanje 5 %. S obzirom na to, slobodni kapaciteti za proizvodnju aktivnog ugljena dosegnut će do 36 000 tona u 2003. Zbog posebnog položaja na domaćem tržištu (vidjeti u nastavku) ukupni slobodni kapaciteti bili bi na raspolaganju za izvoz.

(33)

Nadalje, prema gore spomenutom statističkom industrijskom popisu, domaće kinesko tržište karakterizirala je značajna prekomjerna ponuda, što je za posljedicu imalo nestabilne cijene. Stoga su se kineski proizvođači aktivnog ugljena u prahu sve više okretali k izvoznim tržištima, što je često bila jedina mogućnost da uopće održe proizvodnju. Važno je napomenuti da u Kini nije bilo nikakvih ograničenja izvoza (osim izvoznih dozvola) za aktivni ugljen u prahu. S obzirom na stanje na kineskom domaćem tržištu, značajne slobodne kapacitete i posljedičnu potrebu da se istraže izvozna tržišta, smatralo se vjerojatnim da bi izvozne cijene bile na niskoj razini i dampinške.

(34)

Glavna izvozna tržišta za kineski aktivni ugljen u prahu bila su jugoistočna Azija, Japan, Republika Koreja, Sjedinjene Američke Države i Europa. Međutim, prema dokazima koje je dostavila industrija Zajednice, dodatna potreba za uvoznim aktivnim ugljenom u prahu u trećim državama bila bi minimalna te bi, stoga, mogućnost prihvaćanja dodatnog kineskog izvoza bila skoro zanemariva. Nadalje, potrebno je napomenuti da određeni broj mogućih izvoznih tržišta u azijskoj regiji, kao što su Indija i Indonezija, primjenjuje visoke carine za aktivni ugljen u prahu.

(35)

Nasuprot tomu, ako bi se uklonila antidampinška pristojba, tržište Zajednice bi moglo prihvatiti velike količine kineskog aktivnog ugljena u prahu zbog značajne potrošnje Zajednice. S tim u vezi, također je potrebno napomenuti da su kineski izvoznici još uvijek prisutni na tržištu Zajednice preko povezanih uvoznika, što olakšava povećanje uvoza i distribuciju aktivnog ugljena u prahu.

(36)

Zaključno, ako bi se mjere ukinule, vjerojatno bi kineski proizvođači povećali iskorištenost svojih kapaciteta budući da bi Zajednica postala privlačno izvozno tržište.

(b)   Ponašanje cijena

(37)

Analiza ponašanja kineskih izvoznika u vezi s cijenama za ostale treće zemlje, kao što su Sjedinjene Američke Države i Japan, pokazala je da se izvoz aktivnog ugljena u prahu u ove zemlje obavljao po vrlo niskim cijenama te da je bio dampinški u usporedbi s uobičajenom vrijednosti utvrđenom u ovom ispitnom postupku. Što se tiče Sjedinjenih Američkih Država i prema dokazima koje je pružila industrija Zajednice, kao i podacima koje je pružio proizvođač iz Sjedinjenih Američkih Država, koji je surađivao u ispitnom postupku, razina dampinga prelazila bi 40 %, dok bi dampinška marža za izvoz u Japan bila preko 90 %.

(38)

Uzimajući u obzir ogromni rezervni kapacitet raspoloživ za izvoz, te izvozno orijentiranu kinesku proizvodnju aktivnog ugljena u prahu, razumno se može pretpostaviti da bi moguća dampinška marža u Zajednici vjerojatno bila najmanje na istoj razini kao marže na drugim glavnim izvoznim tržištima kineskog aktivnog ugljena u prahu, ako bi antidampinške mjere istekle.

4.   Zaključak o vjerojatnosti nastavka dampinga

(39)

Uvoz kineskog aktivnog ugljena u prahu tijekom razdoblja ispitnog postupka bio je iznad razine de minimis i još uvijek dampinški. Utvrđeno je da se damping nastavio i da postoji velika vjerojatnost da bi se nastavio ako bi se dopustilo da mjere isteknu. Osim toga, vjerojatno je da će izvoz kineskog aktivnog ugljena u prahu u Zajednicu značajno porasti (i vratiti se barem na razinu utvrđenu u izvornom razdoblju ispitnog postupka) te da će cijene ovih dodatnih uvoznih količina vjerojatno biti na značajnim razinama dampinga ako bi antidampinške mjere istekle.

E.   DEFINICIJA INDUSTRIJE ZAJEDNICE

(40)

Dva proizvođača Zajednice u čije je ime podnesen zahtjev surađivala su u ispitnom postupku. Oni su predstavljali više od 80 % proizvodnje aktivnog ugljena u prahu u Zajednici te, prema tomu, čine industriju Zajednice u smislu članka 4. stavka 1. i članka 5. stavka 4. Osnovne uredbe.

F.   STANJE TRŽIŠTA ZAJEDNICE

1.   Potrošnja Zajednice

(41)

Vidljiva potrošnja aktivnog ugljena u prahu u Zajednici utvrđena je na temelju obujma prodaje industrije Zajednice na tržištu Zajednice, podataka iz zahtjeva za reviziju u vezi s drugim proizvođačima Zajednice i podataka Eurostata o uvozu aktivnog ugljena u prahu.

(42)

Na temelju navedenoga, potrošnja Zajednice bila je tijekom razdoblja analize praktično stabilna, neznatno niža od 40 000 tona godišnje.

2.   Uvoz iz Kine

(a)   Obujam, tržišni udio i cijene

(43)

Na temelju podataka Eurostata, obujam uvezen iz Kine tijekom razdoblja analize neznatno se povećao, ali je ostao ispod 3 % potrošnje, dok je njegov tržišni udio u prethodnom ispitnom postupku bio iznad 10 %.

(44)

U razdoblju analize, cijene uvoza iz Kine povećale su se za 28 %, uglavnom zbog dva razloga. Prvo, zbog razvoja tečaja euro/dolar, posebno između 1999. i 2000. Drugo, svjetske cijene ugljena su porasle kako su pokazali podaci o istraživanju tržišta.

Uvoz iz Kine

1997.

1998.

1999.

2000.

Razdoblje ispitnog postupka

Obujam (u tonama)

818

647

842

811

993

Indeksirano

100

79

103

99

121

Cijena (EUR/tona)

832

834

863

1 089

1 067

Indeksirano

100

100

104

131

128

(b)   Ponašanje uvozne cijene

(45)

Čak i nakon uvođenja antidampinške pristojbe u 1996., cijene aktivnog ugljena u prahu podrijetlom iz Kine ostale su niže od cijena industrije Zajednice. Razlika u odnosu na cijene industrije Zajednice bila je 15 % tijekom razdoblja ispitnog postupka. Razlika je utvrđena na temelju prosječnih prodajnih cijena (franko tvornica) industrije Zajednice, kineskih uvoznih cijena dobivenih s Eurostata i koje su prilagođene za troškove nastale nakon uvoza, carine i antidampinške pristojbe.

3.   Gospodarsko stanje industrije Zajednice

(a)   Uvodne napomene

(46)

Budući da industriju Zajednice čine dva trgovačka društva, radi zaštite povjerljivosti, informacije o industriji Zajednice morale su se indeksirati, dok je tržišni udio za sve sudionike na tržištu bio zaokružen.

(b)   Proizvodnja, kapacitet i stope iskorištenosti kapaciteta

(47)

Proizvodnja aktivnog ugljena u prahu industrije Zajednice smanjena je u razdoblju analize za 5 %, na jedva iznad 30 000 tona. Ukupni proizvodni kapacitet industrije Zajednice je od 1998. do razdoblja ispitnog postupka ostao stabilan, na oko 35 000 tona, uz visoku stopu iskorištenosti.

(c)   Prodaja u Zajednici i tržišni udio

(48)

Obujam prodaje industrije Zajednice smanjio se za 11 % između 1997. i 1999. Neznatno se povećao u 2000. i u razdoblju ispitnog postupka, ali je ostao 6 % ispod razine u 1997. Kako je potrošnja bila praktično stabilna, tržišni je udio pokazao isto kretanje kao i prodaja. Ukupno je u analiziranom razdoblju pao za 7 postotnih bodova te je dosegao približno 60 % u razdoblju ispitnog postupka.

Prodaja u tonama

1997.

1998.

1999.

2000.

Razdoblje ispitnog postupka

Indeksirano

100

91

89

92

94

(d)   Zalihe

(49)

U razdoblju analize, godišnje zalihe aktivnog ugljena u prahu industrije Zajednice povećale su se za 15 % kako se smanjivala prodaja, a strojevi su stalno bili u radu kako bi se izbjegli vrlo visoki troškovi ponovnog paljenja peći.

(e)   Prodajne cijene u Zajednici

(50)

Prosječna neto prodajna cijena industrije Zajednice povećana je za 7 % u razdoblju analize. Cijene su u 1999. i 2000. bile više nego u razdoblju ispitnog postupka.

Cijene aktivnog ugljena u prahu

1997.

1998.

1999.

2000.

Razdoblje ispitnog postupka

Indeksirano

100

103

111

110

107

(f)   Profitabilnost i povrat ulaganja

(51)

Nakon zabilježenih gubitaka od 10 % u 1993., u razdoblju ispitnog postupka prethodnog ispitnog postupka, industrija Zajednice ostvarila je dobit u 1997. Izuzev 2000., za koju je dobit bila zadovoljavajuća zahvaljujući kombinaciji visoke razine cijene i prilično niskih jediničnih troškova, stopa dobiti, međutim, koju je ostvarivala industrija Zajednice nikad nije prelazila 6 %. Povrat ulaganja bio je stabilan i pozitivan tijekom razdoblja analize.

Profitabilnost

1997.

1998.

1999.

2000.

Razdoblje ispitnog postupka

Indeksirano

100

94

85

198

131

(g)   Novčani tok

(52)

Industrija Zajednice pokazala je da može održati novčani tok tijekom cijelog razdoblja, s istim kretanjem kao kod profitabilnosti.

(h)   Sposobnost prikupljanja sredstava

(53)

Tijekom razdoblja analize industrija Zajednice nije imala posebnih problema s prikupljanjem sredstava ili dobivanjem zajmova.

(i)   Zaposlenost i nadnice

(54)

U razdoblju analize zaposlenost u industriji Zajednice pala je za 9 %, na manje od 350 zaposlenika, dok su ukupni troškovi radne snage povećani za 11 % (povećanje za oko 20 % po zaposleniku).

(j)   Ulaganje

(55)

Tijekom razdoblja analize industrija Zajednice ostvarila je održiva ulaganja kako bi povećala svoju proizvodnost i racionalizirala proizvodni postupak. Iznosi koji su svake godine uloženi bili su prilično stabilni.

(k)   Proizvodnost

(56)

Proizvodnost industrije Zajednice, koja se temeljila na tonama po zaposleniku za proizvodnju i prodaju aktivnog ugljena u prahu, u razdoblju analize povećala se za 7 %.

(l)   Opseg dampinga i oporavak od prošlog dampinga

(57)

Što se tiče učinka opsega stvarne dampinške marže na stanje industrije Zajednice, utvrđenog tijekom razdoblja ispitnog postupka, potrebno je napomenuti da je marža utvrđena za Kinu značajna. Međutim, zbog postojanja antidampinških mjera, industrija Zajednice mogla se oporaviti od prošlog dampinga.

4.   Izvozna djelatnost industrije Zajednice

(58)

Izvoz aktivnog ugljena u prahu industrije Zajednice neznatno se povećao tijekom razdoblja analize te predstavlja nešto više od trećine ukupne proizvodnje.

5.   Obujam uvoza i cijene iz ostalih trećih zemalja

(59)

Ukupni uvoz aktivnog ugljena u prahu iz trećih zemalja osim Kine smanjio se tijekom razdoblja analize, s oko 7 600 tona u 1997. na 5 400 tona u razdoblju ispitnog postupka, što odgovara tržišnom udjelu od oko 20 % u 1997. i 15 % u razdoblju ispitnog postupka. Glavni izvoznici u Zajednicu bile su Sjedinjene Američke Države, Malezija i Indonezija. Dok se uvoz iz Sjedinjenih Američkih država prepolovio, uvoz iz ovih drugih dviju država povećao se s oko 1 100 tona u 1997. na 1 900 tona u razdoblju ispitnog postupka. Prosječne cijene uvoza iz Malezije i Indonezije bile su niže od cijena industrije Zajednice, i na jednakoj razini kao cijene uvoza podrijetlom iz Kine.

6.   Prodaja ostalih proizvođača Zajednice

(60)

Ostali proizvođači aktivnog ugljena u prahu u Zajednici uglavnom su prerađivači granuliranog aktivnog ugljena koji ne podliježe antidampinškim mjerama. Oni su u razdoblju analize počeli uvoziti više granuliranog aktivnog ugljena iz Kine da bi ga samljeli u aktivni ugljen u prahu. Stoga su mogli dobiti tržišni udio s 10 % u 1997. na više od 20 % u razdoblju ispitnog postupka. Ova konkurencija, međutim, nije spriječila industriju Zajednice da prodaje svoj aktivni ugljen u prahu po cijeni koja je omogućavala razumnu profitabilnost.

7.   Zaključak

(61)

Mjere su industriji Zajednice omogućile da se vrati na dobit i ublažile su pritisak na cijene od strane dampinškog uvoza podrijetlom iz Kine. Međutim, industrija Zajednice i dalje je gubila tržišni udio budući da su drugi proizvođači Zajednice počeli prodavati aktivni ugljen u prahu proizveden od granuliranog aktivnog ugljena podrijetlom iz Kine. Prema tome, premda je njezino financijsko stanje zadovoljavajuće, njezin položaj na tržištu ostaje osjetljiv.

G.   VJEROJATNOST PONAVLJANJA ŠTETE

(62)

Podsjeća se da je u uvodnoj izjavi 39. zaključeno da bi istek mjera vjerojatno doveo do značajnog povećanja dampinškog uvoza iz Kine u Zajednicu.

(63)

Zaista, vjerojatno je da će se u slučaju isteka mjera, znatne količine otpremati na tržište Zajednice po vrlo niskim cijenama koje će značajno sniziti cijene industrije Zajednice. Trenutna razlika od 15 % između cijena uvezenog proizvoda i cijena proizvoda Zajednice (vidjeti uvodnu izjavu 45.) mogla bi se povećati i prijeći 30 % (iznos pristojbe u odnosu na sadašnje uvozne cijene) ako se dopusti istek mjera. Potrebno je napomenuti da je trenutačna kineska izvozna cijena u Zajednicu (na paritetu CIF) u skladu s kineskom izvoznom cijenom u ostale treće zemlje.

(64)

Procjenjuje se da bi se najmanje 10 000 tona aktivnog ugljena podrijetlom iz Kine moglo izvesti u Zajednicu čim istekne pristojba. To bi predstavljalo više od četvrtine tržišta Zajednice. Kako su u ovoj vrsti industrije fiksni troškovi visoki, kao i troškovi ponovnog paljenja peći u slučaju zaustavljanja proizvodnje, prispijeće takve količine dampinškog uvoza odmah bi prouzročilo ozbiljno snižavanje cijena na tržištu budući da bi industrija Zajednice najprije pokušala održati svoj tržišni udio umjesto smanjiti proizvodnju. To bi zatim potpuno potkopalo profitabilnost industrije Zajednice pa bi industrija opet poslovala s gubitkom sličnim gubitku koji je pretrpjela u 1993. Srednjoročno bi industrija Zajednice mogla biti istisnuta s tržišta budući da nema dovoljno prostora za značajne dobitke u proizvodnosti koji bi joj omogućili poslovanje po nižoj jediničnoj cijeni.

(65)

Navedeno treba promatrati u sljedećem kontekstu. Stanje industrije Zajednice nedvojbeno se poboljšalo (premda je ova industrija još uvijek osjetljiva). Na primjer, industrija Zajednice zabilježila je gubitak od 10,8 % u izvornom razdoblju ispitnog postupka, koji je prerastao u dobit od oko 6 %. Vjerojatni učinak povećanog uvoza po dampinškim cijenama, kako je utvrđeno u prethodnom stavku, također se potvrđuje kada se promatraju glavne promjene koje su se dogodile na tržištu u razdoblju između izvornog i sadašnjeg ispitnog razdoblja.

Tijekom sadašnjeg razdoblja ispitnog postupka, tržišni udio uvoza iz Kine bio je značajno niži nego tijekom izvornog razdoblja.

Razlika u cijeni između cijena u Zajednici i cijena kineskog uvoza značajno se smanjila zbog postojanja pristojbe.

Tijekom sadašnjeg razdoblja ispitnog postupka obavljan je uvoz iz Indonezije i Malezije po niskim cijenama, ali su količine još uvijek ostale znatno ispod razina utvrđenih za Kinu u izvornom razdoblju ispitnog postupka. Također treba podsjetiti da je uvoz iz Malezije već bio prisutan na tržištu Zajednice tijekom izvornog razdoblja ispitnog postupka.

Tržišni udio proizvođača u Zajednici, koji nisu dio industrije Zajednice, povećao se.

Na temelju navedenoga, zaključuje se da je glavna promjena, koja je dovela da poboljšanja stanja industrije Zajednice, bila obnova jednakih uvjeta za sve sudionike na tržištu što se tiče uvoza aktivnog ugljena u prahu iz Kine. Stoga bi se pozitivno stanje industrije Zajednice brzo pogoršalo ako bi kineski proizvođači izvoznici mogli ponovno izvoziti značajne povećane količine po dampinškim cijenama na tržište Zajednice.

(66)

Na temelju navedenoga, zaključuje se da postoji vjerojatnost ponavljanja štete ako bi se dopustilo da mjere isteknu.

H.   INTERES ZAJEDNICE

1.   Uvodne napomene

(67)

U skladu s člankom 21. Osnovne uredbe, ispitivalo se bi li produljenje postojećih antidampinških mjera bilo protivno interesu Zajednice kao cjeline. Određivanje interesa Zajednice temeljilo se na pravednoj procjeni svih različitih uključenih interesa, to jest interesa industrije Zajednice, ostalih proizvođača Zajednice, uvoznika/trgovaca, kao i korisnika i dobavljača dotičnog proizvoda.

(68)

Potrebno je podsjetiti da se u prethodnom ispitnom postupku smatralo da usvajanje mjera nije protivno interesu Zajednice. Nadalje, sadašnji ispitni postupak je revizija kojom se analizira stanje u kojem su antidampinške mjere već bile na snazi, što bi omogućilo procjenu svih neopravdanih negativnih učinaka sadašnjih antidampinških mjera na zainteresirane strane.

(69)

Na temelju toga ispitano je postoje li, usprkos zaključku o koristi mjera za industriju Zajednice i o vjerojatnosti ponavljanja štetnog dampinga ako bi mjere istekle, snažni razlozi koji bi doveli do zaključka da, u ovom slučaju, zadržavanje mjera nije u interesu Zajednice.

2.   Interesi industrije Zajednice

(70)

Industrija Zajednice dokazala je da je strukturno održiva industrija, koja je sposobna prilagođavati se promjenjivim uvjetima na tržištu. To je posebno potvrđeno pozitivnim razvojem njezinog stanja u vrijeme kada je obnovljena djelotvorna konkurencija nakon uvođenja antidampinških mjera na uvoz podrijetlom iz Kine i ulaganja industrije u najnovije proizvodne kapacitete. Međutim, može se zaključiti da će se stanje industrije vjerojatno ozbiljno pogoršati ako antidampinške mjere ne ostanu na snazi.

3.   Interesi ostalih proizvođača

(71)

Uzimajući u obzir vjerojatne količine i cijene kineskog aktivnog ugljena u prahu, koji bi se vjerojatno izvozio u Zajednicu ako bi se dopustilo da mjere isteknu, također bi se pogoršali tržišni udio i gospodarsko stanje ostalih proizvođača aktivnog ugljena u prahu, uključujući i one koji proizvode granulirani aktivni ugljen podrijetlom iz Kine.

4.   Interesi nepovezanih uvoznika/trgovaca

(72)

Komisija je poslala upitnike za 26 nepovezanih uvoznika/trgovaca. Nije zaprimila nikakav odgovor.

(73)

U tim okolnostima je zaključeno da nastavljanje mjera ne bi utjecalo na nepovezane uvoznike/trgovce.

5.   Interesi korisnika

(74)

Komisija je poslala upitnike za 42 korisnika. Primljena su dva nepotpuna odgovora iz kojih je bilo očito da aktivni ugljen u prahu ima vrlo mali učinak na troškove (manji od 0,1 %).

6.   Interesi dobavljača

(75)

Komisija je poslala upitnike za 11 dobavljača sirovina za proizvođače aktivnog ugljena u prahu na koje je zaprimila samo dva odgovora. Odgovori su podržavali zadržavanje mjera na snazi jer bi to značilo nastavak sigurne prodaje u Zajednici.

7.   Zaključak

(76)

S obzirom na gore navedeno, zaključuje se da na temelju interesa Zajednice ne postoje nikakvi snažni razlozi protiv produljenja antidampinških mjera.

I.   ANTIDAMPINŠKE MJERE

(77)

Sve su stranke obaviještene o bitnim činjenicama i razmatranjima na temelju kojih se namjerava preporučiti zadržavanje postojećih mjera. Također im je dan rok za iznošenje prigovora nakon objave nalaza. Nisu primljene nikakve primjedbe.

(78)

Iz gore spomenutog slijedi da bi se, sukladno članku 11. stavku 2. Osnovne uredbe, trebale zadržati antidampinške mjere koje se primjenjuju na uvoz aktivnog ugljena u prahu podrijetlom iz Kine, a koje su uvedene Uredbom (EZ) br. 1006/96,

DONIJELO JE OVU UREDBU:

Članak 1.

1.   Ovim se uvodi konačna antidampinška pristojba na uvoz aktivnog ugljena u prahu koji potpada pod oznaku KN ex 3802 10 00 (oznaka TARIC 38021000*20) podrijetlom iz Narodne Republike Kine.

2.   Konačna antidampinška pristojba iznosi 323 EUR po toni (neto masa).

Članak 2.

Osim ako je drukčije određeno, primjenjuju se važeće odredbe o carinskim pristojbama.

Članak 3.

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europskih zajednica.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Luxembourgu 10. lipnja 2002.

Za Vijeće

Predsjednik

J. PIQUÉ I CAMPS


(1)  SL L 56, 6.3.1996., str. 1. Uredba kako je zadnje izmijenjena Uredbom (EZ) br. 2238/2000 (SL L 257, 11.10.2000., str. 2.).

(2)  SL L 134, 5.6.1996., str. 20.

(3)  SL C 349, 6.12.2000., str. 5.

(4)  Obavijest o pokretanju ispitnog postupka: SL C 163, 6.6.2001., str. 7.

(5)  Članak 5. stavak 7. i članak 9. stavak 3.


Top