Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sustav priznavanja stručnih kvalifikacija

Sustav priznavanja stručnih kvalifikacija

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2005/36/EZ o priznavanju stručnih kvalifikacija

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Njome se uspostavlja sustav uzajamnog priznavanja stručnih kvalifikacija u Europskoj uniji (EU), koji se također proširuje, uz određene prilagodbe, na druge zemlje Europskog gospodarskog prostora / Europskog udruženja slobodne trgovine (EGP/EFTA) i Švicarsku.
  • Cilj joj je omogućiti pristup tržištima rada za profesionalce u drugim državama članicama EU-a, dodatno olakšati pružanje prekograničnih usluga i pojednostaviti administrativne postupke.
  • Direktivom su uvedeni uzajamno ocjenjivanje nacionalnih propisa o stručnim kvalifikacijama i program transparentnosti (npr. pregled ograničenja pristupa zanimanjima i ocjena njihove nužnosti).
  • Sadržava i stalne obveze transparentnosti kojima se od svih država članica zahtijeva da izvješćuju o zanimanjima koja reguliraju i da Europskoj komisiji priopćavaju razloge zbog kojih smatraju da su postojeći ili novi zahtjevi u skladu s načelima nediskriminacije i proporcionalnosti.
  • Primjenjuje se na sve državljane zemalja EU-a i EGP-a/EFTA-e i Švicarske koji žele obavljati regulirano zanimanje, bilo u svojstvu samozaposlene ili zaposlene osobe, u zemlji različitoj od one u kojoj su stekli svoje stručne kvalifikacije.
  • Komisija je objavila interaktivnu kartu reguliranih zanimanja u EU-u. To su zanimanja kojima pristup, ili pravo na obavljanje, ovisi o posjedovanju određenih kvalifikacija. Ona uključuju i zanimanja kod kojih je zaštićena uporaba određenog naziva, primjerice, ovlašteni i certificirani računovođe (engl. chartered and certified accountants) u Irskoj.
  • Ne primjenjuje se na zanimanja obuhvaćena posebnim direktivama, kao što je Direktiva 2006/43/EZ o ovlaštenim revizorima. U slučaju odvjetnika, iako su njihove kvalifikacije obuhvaćene Direktivom 2005/36/EZ, na njih se također odnose dvije posebne direktive (77/249/EEZ i 98/5/EZ) koje uključuju dodatne načine na koje oni mogu pružati prekogranične usluge na privremenoj osnovi ili putem trajnog poslovnog nastana u ostalim državama članicama.

KLJUČNE TOČKE

Privremena mobilnost

  • Profesionalci mogu pružati svoje usluge u drugoj državi članici na privremenoj i povremenoj osnovi iz mjesta svojeg poslovnog nastana u svojoj matičnoj zemlji.
  • Odredišna zemlja može od njih zahtijevati prethodnu prijavu, ali ne moraju prolaziti kroz postupke priznavanja.
  • To se ne primjenjuje na zanimanja koja utječu na javno zdravlje i sigurnost, za koje države članice mogu zahtijevati prethodno priznavanje kvalifikacija u skladu s člankom 7. stavkom 4. Direktive.

Trajni nastan

Direktivom se predviđaju tri sustava priznavanja kvalifikacija

  • 1.

    automatsko priznavanje zanimanja za koje su minimalni uvjeti osposobljavanja usklađeni do određene granice na razini EU-a: liječnici, medicinske sestre za opću zdravstvenu njegu, zubari, veterinari, primalje, farmaceuti i arhitekti;

  • 2.

    automatsko priznavanje određenih zanimanja na temelju stručnog iskustva: stručnjaci u obrtničkim, trgovačkim i industrijskim zanimanjima;

  • 3.

    opći sustav za navedena zanimanja koja nisu obuhvaćena sustavom automatskog priznavanja zasniva se na načelu uzajamnog priznavanja kvalifikacija.

Opći sustav primjenjuje se i na ostala regulirana zanimanja, kojima je pristup zajamčen svakoj osobi koja može dokazati da je u potpunosti kvalificirana u svojoj zemlji.

Međutim, ako nadležna tijela matične zemlje pronađu značajne razlike između osposobljavanja stečenog u matičnoj zemlji i osposobljavanja koje je potrebno za istu aktivnost u njihovoj zemlji, mogu osobi ponuditi izbor da prođe razdoblje prilagodbe ili provjeru osposobljenosti. Pri razmatranju izricanja i opsega takvih kompenzacijskih mjera mora se uzeti u obzir stručno iskustvo podnositelja zahtjeva.

Djelomični pristup

  • Direktivom je uvedeno načelo djelomičnog pristupa profesiji kada se djelatnosti obuhvaćene reguliranom profesijom razlikuju od zemlje do zemlje.
  • To može biti korisno stručnjacima koji rade u realnom gospodarskom sektoru koji kao takav ne postoji kao profesija u državi članici u koju se žele preseliti.

Provjere znanja jezika

  • Direktivom se zemljama domaćinima omogućuje sustavna provjera znanja jezika samo za profesije koje utječu na sigurnost pacijenta.
  • Provjera znanja jezika trebala bi se provoditi tek nakon što je zemlja domaćin priznala kvalifikaciju, trebala bi biti ograničena na znanje jednog službenog ili administrativnog jezika zemlje domaćina i biti proporcionalna predmetnoj djelatnosti.

Europska strukovna iskaznica

  • Ovom Direktivom, kako je izmijenjena Direktivom 2013/55/EU, predviđa se mogućnost izrade europske strukovne iskaznice (EPC) za odabrane profesije. Ona omogućuje stručnjacima da jednostavnije i brže dobiju priznanje svojih kvalifikacija putem standardiziranog elektroničkog postupka. Iskaznica se temelji na uporabi Informacijskog sustava unutarnjeg tržišta i izdaje se u obliku elektroničke potvrde.
  • EPC se u početku izdavala za medicinske sestre opće zdravstvene njege, fizioterapeute, farmaceute, gorske vodiče i posrednike za nekretnine.

Pristup informacijama i postupcima na internetu

  • Države članice moraju pružiti sve informacije o priznavanju kvalifikacija za sve regulirane profesije putem jedinstvenih kontaktnih točaka.
  • Stručnjaci bi trebali biti u mogućnosti dovršiti postupke i formalnosti obuhvaćene Direktivom na internetu putem jedinstvene kontaktne točke ili tijela nadležnih za profesiju.
  • Centri za pomoć u svakoj državi članici moraju pružiti savjete i pomoć za pojedinačne slučajeve.

Provedbeni i delegirani akti

Komisija je 2015. donijela Provedbenu uredbu (EU) 2015/983 u kojoj se utvrđuje postupak za:

  • izdavanje europske strukovne kartice; i
  • primjenu mehanizma upozorenja uvedenog Direktivom 2005/36/EZ koji osigurava da su pacijenti i potrošači u EU-u na odgovarajući način zaštićeni od stručnjaka kojima je zabranjeno ili ograničeno bavljenje tom profesijom u jednoj zemlji ili su upotrebljavali krivotvorene diplome za prijavu za priznavanje svojih kvalifikacija.

Komisija je 2020. donijela Provedbenu uredbu (EU) 2020/1190 kojom se ispravlja Uredba (EU) 2015/983 i pojašnjava da će nadležno tijelo države članice domaćina odlučiti hoće li produljiti privremene EPC-ove izdane nakon prethodne provjere kvalifikacija prema članku 7. stavku 4. Direktive.

Komisija je donijela i provedbene odluke kojima se izmjenjuje Prilog V. Direktivi 2005/36/EZ i ažurira popis dokaza o automatski priznatoj formalnoj osposobljenosti i tečajevima usavršavanja.

Delegiranom uredbom (EU) 2019/907 kojom se uspostavlja zajednički test osposobljenosti za učitelje skijanja stvorena je dodatna i dobrovoljna shema automatskog priznavanja za učitelje skijanja u cijelom EU-u u 2019. Učitelji skijanja koji nisu obuhvaćeni zajedničkim testom osposobljenosti svejedno imaju koristi od općeg sustava za međusobno priznavanje kvalifikacija utvrđenog u Direktivi.

Pandemija bolesti COVID-19

Nakon izbijanja pandemije bolesti COVID-19 i uvođenja mjera za suočavanje s učinkom krize, Komisija je donijela Komunikaciju koja sadrži smjernice za izvanrednu pomoć EU-a u području prekogranične suradnje u zdravstvenoj zaštiti u kontekstu krize izazvane bolešću COVID-19.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

  • Direktiva 2005/36/EZ trebala se prenijeti u nacionalno pravo 20. listopada 2007.
  • Direktiva 2013/55/EZ o izmjeni trebala se prenijeti u nacionalno pravo do 18. siječnja 2016.

POZADINA

Budući da broj radno sposobnog stanovništva opada u mnogim državama članicama, potražnja za visokokvalificiranim ljudima vjerojatno će se povećati, pa bi se njihove kvalifikacije trebale priznavati u cijelom EU-u na brz, jednostavan i pouzdan način.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2005/36/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 7. rujna 2005. o priznavanju stručnih kvalifikacija (SL L 255, 30.9.2005., str. 22.–142.).

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2005/36/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Provedbena uredba Komisije (EU) 2015/983 оd 24. lipnja 2015. o postupku za izdavanje europske strukovne iskaznice i primjeni mehanizma upozoravanja u skladu s Direktivom 2005/36/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 159, 25.6.2015., str. 27.–42.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Provedbena uredba Komisije (EU) 2020/1190 оd 11. kolovoza 2020. o ispravku Provedbene uredbe Komisije (EU) 2015/983 o postupku za izdavanje europske strukovne iskaznice i primjeni mehanizma upozoravanja u skladu s Direktivom 2005/36/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 262, 12.8.2020., str. 4.–5.).

Komunikacija Komisije – Smjernice za izvanrednu pomoć EU-a u području prekogranične suradnje u zdravstvenoj zaštiti u kontekstu krize izazvane bolešću COVID-19 (SL L 111, 3.4.2020., str. 1.–5.).

Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/907 оd 14. ožujka 2019. o uspostavljanju zajedničkog testa osposobljenosti za učitelje skijanja na temelju članka 49.b Direktive 2005/36/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o priznavanju stručnih kvalifikacija (SL L 145, 4.6.2019., str. 7.–18.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Odluka Komisije 2007/172/EZ od 19. ožujka 2007. o osnivanju skupine koordinatora za priznavanje stručnih kvalifikacija (SL L 79, 20.3.2007., str. 38.–39.).

Direktiva 98/5/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 1998. o olakšavanju stalnog obavljanja odvjetničke djelatnosti u državi članici različitoj od one u kojoj je stečena kvalifikacija (SL L 77, 14.3.1998., str. 36.–43.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Direktiva Vijeća 77/249/EEZ od 22. ožujka 1977. o olakšavanju učinkovitog ostvarivanja slobode pružanja odvjetničkih usluga (SL L 78, 26.3.1977., str. 17.–18.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 10.08.2022

Top