Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0050

    2005/50/EZ: Odluka Komisije od 17. siječnja 2005. o usklađivanju radiofrekvencijskog spektra u pojasu 24 GHz za vremenski ograničenu uporabu automobilske radarske opreme malog dometa u Zajednici (priopćena pod brojem dokumenta C(2005) 34) Tekst značajan za EGP

    SL L 21, 25.1.2005, p. 15–20 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    SL L 322M, 2.12.2008, p. 62–67 (MT)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 14/11/2017

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/50(1)/oj

    13/Sv. 038

    HR

    Službeni list Europske unije

    111


    32005D0050


    L 021/15

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

    17.01.2005.


    ODLUKA KOMISIJE

    od 17. siječnja 2005.

    o usklađivanju radiofrekvencijskog spektra u pojasu 24 GHz za vremenski ograničenu uporabu automobilske radarske opreme malog dometa u Zajednici

    (priopćena pod brojem dokumenta C(2005) 34)

    (Tekst značajan za EGP)

    (2005/50/EZ)

    KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

    uzimaju u obzir Odluku br. 676/2002/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 7. ožujka 2002. o regulatornom okviru za politiku radiofrekvencijskog spektra u Europskoj zajednici (Odluka o radiofrekvencijskom spektru) (1), a posebno njezin članak 4. stavak 3.,

    budući da:

    (1)

    Komisija je u komunikaciji Vijeću i Europskom parlamentu od 2. lipnja 2003. o „Europskom akcijskom programu za sigurnost na cestama – smanjenje broja žrtava nesreća na cestama na pola u Europskoj uniji do 2010.: zajednička odgovornost” (2) utvrdila dosljedan pristup po pitanju sigurnosti na cestama u Europskoj uniji. Nadalje, u svojoj Komunikaciji Vijeću i Europskom parlamentu od 15. rujna 2003. naslova „Informacijske i komunikacijske tehnologije za sigurna i inteligentna vozila” (3), Komisija je najavila namjeru da putem inicijative e-Sigurnost poboljša sigurnost na cestama u Europi korištenjem novih informacijskih i komunikacijskih tehnologija te inteligentnih sustava za sigurnost na cestama, kao što je automobilska radarska oprema malog dometa. U svojim zaključcima o sigurnosti na cestama (4) Komisija je 5. prosinca 2003. također zatražila poboljšanje sigurnosti vozila promicanjem novih tehnologija, kao što je elektronička sigurnost.

    (2)

    Brz i koordiniran razvoj te primjena automobilskih radara malog dometa u Zajednici zahtijevaju dostupnost usklađenog pojasa radiofrekvencijskog spektra za navedenu primjenu u Zajednici, bez odgode i na stabilnoj osnovi, kako bi se industriji pružila neophodna sigurnost za potrebna ulaganja.

    (3)

    Radi navedenog usklađivanja, Komisija je 5. kolovoza 2003. u skladu s člankom 4. stavkom 2. Odluke br. 676/2002/EZ izdala nalog Europskoj konferenciji poštanskih i telekomunikacijskih uprava (CEPT) da uskladi radiofrekvencijski spektar i olakša koordinirano uvođenje automobilskog radara malog dometa.

    (4)

    Kao rezultat navedenog naloga, CEPT je utvrdio da je radiofrekvencijski pojas u području 79 GHz najpogodniji za dugoročan razvoj i uporabu automobilskog radara malog dometa, pri čemu se navedena mjera mora provesti najkasnije do siječnja 2005. Stoga je Komisija donijela Odluku 2004/545/EZ od 8. srpnja 2004. o usklađivanju radiofrekvencijskog spektra u području 79 GHz za uporabu automobilske radarske opreme malog dometa u Zajednici (5).

    (5)

    Međutim, tehnologija automobilskog radara malog dometa u području 79 GHz još je uvijek u razvoju i nije odmah dostupna na ekonomičnoj osnovi, iako se podrazumijeva da će industrija promicati razvoj takve tehnologije kako bi što ranije omogućila njezinu dostupnost.

    (6)

    U svom izvješću Europskoj komisiji od 9. srpnja 2004., u sklopu naloga izdanog 5. kolovoza 2003., CEPT je utvrdio da je radiofrekvencijski spektar u pojasu 24 GHz privremeno rješenje koje će, radi ostvarenja ciljeva inicijative e-Sigurnost, omogućiti rano uvođenje automobilskog radara malog dometa u Zajednicu, budući da se smatra kako je tehnologija dovoljno usavršena za rad u tom pojasu. Stoga bi države članice, u skladu sa svojom posebnom nacionalnom situacijom u vezi s radiofrekvencijskim spektrom, trebale poduzeti odgovarajuće mjere kojima bi na usklađenoj osnovi osigurale da je radiofrekvencijski spektar u dovoljnoj mjeri raspoloživ u radiofrekvencijskom spektru u pojasu 24 GHz (21,65 do 26,65 GHz) te zaštitile od štetnih smetnji postojeće službe koje djeluju u tom pojasu.

    (7)

    U skladu s bilješkom 5.340 Radijskih propisa ITU-a, zabranjene su sve emisije u pojasu od 23,6 to 24,0 GHz kako bi se zaštitila primarna uporaba ovog pojasa za službu radioastronomije, satelitsku službu istraživanja Zemlje i pasivnu službu istraživanja svemira. Zabrana je opravdana činjenicom da ove službe ne mogu tolerirati štetne smetnje izazvane emisijama u pojasu.

    (8)

    Bilješka 5.340 podliježe nacionalnoj provedbi i može se primjenjivati zajedno s člankom 4.4 Radijskih propisa, u skladu s kojima nije moguće dodijeliti nijednu frekvenciju postaji koja odstupa od Radijskih propisa, osim pod izričitim uvjetom da takva postaja, kod takve dodjele frekvencije, ne uzrokuje štetne smetnje za postaju koja radi u skladu s odredbama pravila ITU-a. Stoga je CEPT u svom izvješću Komisiji istaknuo da bilješka 5.340 izričito ne sprečava uprave da koriste pojaseve obuhvaćene fusnotom, pod uvjetom da time ne utječu na službe drugih uprava i ne pokušavaju dobiti međunarodno priznanje za takvu uporabu pod okriljem ITU-a.

    (9)

    Frekvencijski pojas od 23,6 do 24,0 GHz od primarnog je značenja za znanstvene i meteorološke zajednice za mjerenje sadržaja vodene pare, koji je ključan za mjerenja temperature za satelitsku službu istraživanja Zemlje. Ova frekvencija ima posebno važnu ulogu u inicijativi Globalno motrenje okoliša i sigurnost (GMES) koja za cilj ima operativni Europski sustav za upozoravanje. Frekvencijsko područje od 22,21 do 24,00 GHz također je potrebno za mjerenje spektralnih linija amonijaka i vode te službi radioastronomije za neprekidno promatranje.

    (10)

    U Radijskim su propisima ITU-a pojasevi od 21,2 do 23,6 GHz i od 24,5 do 26,5 GHz primarno dodijeljeni nepokretnim službama i u velikoj se mjeri koriste za nepokretno povezivanje za potrebe postojećih 2G i 3G pokretnih mreža vezanih uz infrastrukturu te za razvoj širokopojasnih nepokretnih bežičnih mreža.

    (11)

    Na osnovi studija kompatibilnosti automobilskog radara malog dometa s nepokretnim službama, satelitskom službom istraživanja Zemlje i službom radioastronomije, CEPT je zaključio da će neograničena uporaba automobilskih radarskih sustava malog dometa u radiofrekvencijskom spektru u pojasu 24 GHz uzrokovati neprihvatljive štetne smetnje za postojeće radijske aplikacije koje rade u ovom pojasu. Uzimajući u obzir Radijske propise ITU-a i važnost navedenih službi, svako uvođenje automobilskog radara malog dometa na 24 GHz moguće je samo uz dostatnu zaštitu navedenih službi u pojasu. U tom pogledu, iako je signal koji proizvodi automobilski radar malog dometa izuzetno slab u većem dijelu frekvencijskog područja 24 GHz, važno je u obzir uzeti kumulativni učinak uporabe velikog broja uređaja, koji pojedinačno možda ne uzrokuju štetne smetnje.

    (12)

    Prema CEPT-u, postojeće aplikacije koje rade u pojasu 24 GHz ili njegovoj blizini bile bi u većoj mjeri izložene znatnim razinama štetnih smetnji ako bi došlo do prekoračenja određene razine penetracije vozila koja koriste radiofrekvencijski spektar u pojasu 24 GHz za automobilske radare malog dometa. CEPT je posebno zaključio da bi satelitska služba istraživanja Zemlje i automobilski radari malog dometa mogli zajednički koristiti pojas samo privremeno, ako bi na svakom nacionalnom tržištu postotak vozila opremljenih automobilskim radarom malog dometa u području 24 GHz bio ograničen na 7,0 %. Iako je ovaj postotak izračunan na temelju piksela satelita za istraživanje Zemlje, nacionalna se tržišta koriste kao referenca pomoću koje se izračunava prag, budući da je to najučinkovitije sredstvo za provedbu ovog praćenja.

    (13)

    Nadalje, CEPT je u svom izvješću zaključio da bi u svrhu zaštite zahtjeva nepokretne službe zajednička uporaba s automobilskim radarom malog dometa bila privremeno izvediva ako bi postotak vozila opremljenih automobilskim radarom malog dometa u vidnom polju prijamnika nepokretne službe bio ograničen na manje od 10 %.

    (14)

    Na temelju posla koji je obavio CEPT pretpostavlja se da ne bi trebalo doći do pojavljivanja štetnih smetnji za druge korisnike pojasa ako ukupan broj registriranih vozila koja su stavljena na tržište ili stavljena u uporabu i opremljena automobilskim radarom malog dometa u području 24 GHz ne prekoračuje razinu od 7 % od ukupnog broja vozila u opticaju u svakoj državi članici.

    (15)

    U sadašnjem se trenutku ne očekuje da će se taj prag doseći prije referentnog datuma 30. lipnja 2013.

    (16)

    Nekoliko država članica koristi se radiofrekvencijskim spektrom u pojasu 24 GHz također i za radarsku kontrolu brzine, što doprinosi sigurnosti u prometu. Na temelju studija kompatibilnosti automobilskog radara malog dometa i određenog broja takvih uređaja koji se koriste u Europi, CEPT je zaključio da je kompatibilnost moguće postići pod određenim uvjetima, u prvom redu odvajanjem središnjih frekvencija dvaju sustava za najmanje 25 MHz te uz uvjet da je rizik od štetnih smetnji nizak i da neće prouzročiti netočna mjerenja brzine. Proizvođači vozila koja se koriste automobilskim radarskim sustavom malog dometa također su se obvezali da će nastaviti poduzimati odgovarajuće korake kojima će osigurati minimalan rizik od smetnji za radare za mjerenje brzine. Pouzdanost radarske opreme za mjerenje brzine stoga neće u znatnoj mjeri ovisiti o radu automobilskog radara malog dometa.

    (17)

    Neke će države članice u budućnosti koristi pojas od 21,4 do 22,0 GHz za satelitsku službu radiodifuzije u smjeru svemir-Zemlja. Na osnovi studija kompatibilnosti, nadležne nacionalne uprave zaključile su da ne postoje problemi vezani uz kompatibilnost ako su emisije automobilskog radara malog dometa ograničene na najviše – 61,3 dBm/MHz za frekvencije ispod 22 GHz.

    (18)

    Uz pomoć država članica Komisija treba stalno nadzirati gore navedene pretpostavke i mjere opreza na objektivan i razmjeran način, kako bi prije referentnog datuma na temelju konkretnih dokaza ocijenila je li na nekom nacionalnom tržištu prekoračen prag od 7 %, jesu li prouzročene ili postoji li vjerojatnost da će ubrzo biti prouzročene štetne smetnje drugim korisnicima pojasa zbog prekoračenja praga od 7 % na nekom nacionalnom tržištu, ili je li došlo do pojave štetnih smetnji za druge korisnike pojasa, čak i ispod praga.

    (19)

    Stoga, na temelju podataka koji postanu dostupni u okviru procesa revizije, izmjene sadašnje Odluke mogu postati neophodne, posebno kako bi se osigurao izostanak štetnih smetnji prouzročenih drugim korisnicima pojasa.

    (20)

    Sukladno tomu, ako se u bilo kojem trenutku pokaže da je neka od gore navedenih pretpostavki nevažeća, ne može se očekivati daljnja raspoloživost pojasa 24 GHz za automobilski radar malog dometa do referentnog datuma.

    (21)

    Kako bi lakše i učinkovitije pratile uporabu pojasa 24 GHz i provodile proces revizije, države članice mogu odlučiti na neposredniji način zatražiti od proizvođača i uvoznika podatke potrebne za proces revizije.

    (22)

    U skladu s izvješćem CEPT-a, zajedničko djelovanje automobilskog radara malog dometa i službe radioastronomije unutar pojasa od 22,21 do 24,00 GHz moglo bi dovesti do štetnih smetnji za potonju ako je vozilima koja su opremljena radarom malog dometa dozvoljeno da nesmetano djeluju unutar određene udaljenosti od pojedinačne radioastronomske postaje. Stoga, imajući na umu da je Direktivom 1999/5/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 1999. o radijskoj opremi i telekomunikacijskoj terminalnoj opremi te o uzajamnom priznavanju njihove sukladnosti (6) predviđeno da radijska oprema mora biti izrađena na način kojim će se izbjeći štetne smetnje, potrebno je isključiti automobilske radarske sustave malog dometa koji djeluju u pojasevima koje koristi služba radioastronomije u području od 22,21 do 24,00 GHz tijekom kretanja kroz ova područja. Nacionalne uprave trebaju utvrditi i opravdati odgovarajuće radioastronomske postaje i njihove pripadajuće zone zabrane.

    (23)

    Isključivanje je najučinkovitije i najpouzdanije ako se obavlja automatski. Međutim, kako bi se omogućilo rano uvođenje automobilskog radara malog dometa u području 24 GHz, može se dozvoliti ograničeni broj odašiljača s ručnim isključivanjem jer se očekuje da će, uz tako ograničenu uporabu, vjerojatnost pojave štetnih smetnji za radioastronomsku službu ostati mala.

    (24)

    Privremeno uvođenje automobilskog radara malog dometa u radiofrekvencijskom spektru u pojasu 24 GHz je izuzetak i ne smije se smatrati presedanom za moguće uvođenje drugih vrsta aplikacija u pojaseve na koje se primjenjuje bilješka 5.340 Radijskih propisa ITU-a, bilo da se radi o privremenoj ili trajnoj uporabi. Štoviše, automobilski radar malog dometa ne smije se smatrati službom zaštite i sigurnosti života u smislu Radijskih propisa ITU-a te mora raditi bez smetnji i zaštite. Nadalje, automobilski radar malog dometa ne bi trebao sprečavati budući razvoj aplikacija koje se koriste pojasom 24 GHz i koje su zaštićene fusnotom 5.340.

    (25)

    Stavljanje na tržište i rad opreme za automobilski radar malog dometa u području 24 GHz, bilo samostalno ili naknadnom ugradnjom u vozila koja su već na tržištu, ne bi bilo u skladu s ciljem izbjegavanja štetnih smetnji za postojeće radijske aplikacije koje rade u ovom pojasu, budući da bi to moglo dovesti do nekontroliranog širenja takve opreme. Nasuprot tome, uporabu automobilskih radarskih sustava malog dometa u pojasu 24 GHz bilo bi jednostavnije kontrolirati isključivo kao dio složene integracije elektroničke opreme, automobilskog oblikovanja i paketa programske opreme vozila te kao dio opreme izvorno ugrađene u novo vozilo ili kao zamjenu za izvorno ugrađenu automobilsku radarsku opremu malog dometa.

    (26)

    Ova će se Odluka primjenjivati uzimajući u obzir i ne dovodeći u pitanje Direktivu Vijeća 70/156/EEZ od 6. veljače 1970. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na homologaciju tipa motornih vozila i njihovih prikolica (7) te na Direktivu 1999/5/EZ.

    (27)

    Mjere predviđene ovom Odlukom u skladu su s mišljenjem Odbora za radiofrekvencijski spektar,

    DONIJELA JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Svrha ove Odluke je usklađivanje uvjeta za dostupnost i učinkovitu uporabu radiofrekvencijskog spektra u pojasu 24 GHz za automobilsku radarsku opremu malog dometa.

    Članak 2.

    Za potrebe ove Odluke primjenjuju se sljedeće definicije:

    1.

    „radiofrekvencijski spektar u pojasu 24 GHz” znači frekvencijski pojas 24,15 +/– 2,50 GHz;

    2.

    „automobilska radarska oprema malog dometa” znači oprema koja cestovnim vozilima omogućava radarske funkcije za izbjegavanje sudara i aplikacije vezane uz sigurnost u prometu;

    3.

    „automobilska radarska oprema malog dometa koja je stavljena u uporabu u Zajednici” znači automobilska radarska oprema malog dometa koja je izvorno ugrađena ili koja zamjenjuje izvorno ugrađenu opremu u vozilu koje je registrirano ili će biti registrirano, stavljeno na tržište ili stavljeno u uporabu u Zajednici;

    4.

    „bez smetnji i zaštite” znači da za druge korisnike pojasa ne mogu nastati smetnje te da se ne može tražiti zaštita od štetnih smetnji koje nastaju od drugih sustava ili službi koje djeluju u tom pojasu;

    5.

    „referentni datum” znači 30. lipnja 2013.;

    6.

    „datum prijelaza” znači 30. lipnja 2007.;

    7.

    „vozilo” znači svako vozilo u skladu s definicijom iz članka 2. Direktive 70/156/EEZ;

    8.

    „isključenje” znači prekid emisije automobilske radarske opreme malog dometa;

    9.

    „zona zabrane” znači područje oko radioastronomske postaje definirano polumjerom koji odgovara određenoj udaljenost od postaje;

    10.

    „radni ciklus” znači udio vremena tijekom kojeg oprema aktivno odašilje u bilo kojem razdoblju od jednog sata.

    Članak 3.

    Radiofrekvencijski spektar u pojasu 24 GHz dodjeljuje se i što prije stavlja na raspolaganje, a najkasnije do 1. srpnja 2005., bez smetnji i zaštite, za automobilsku radarsku opremu malog dometa koja je stavljena u uporabu u Zajednici i koja je u skladu s uvjetima predviđenim člancima 4. i 6.

    Radiofrekvencijski spektar u pojasu 24 GHz ostaje dostupan do referentnog datuma u skladu s odredbama članka 5.

    Nakon tog datuma radiofrekvencijski spektar u pojasu 24 GHz prestaje biti dostupan za automobilsku radarsku opremu malog dometa koja je ugrađena u bilo koje vozilo, osim ako je takva oprema bila izvorno ugrađena u vozilo ili zamjenjuje izvorno ugrađenu opremu u vozilu koje je registrirano, stavljeno na tržište ili stavljeno u uporabu u Zajednici prije tog datuma.

    Članak 4.

    Radiofrekvencijski spektar u pojasu 24 GHz dostupan je za širokopojasni dio automobilske radarske opreme malog dometa čija je najveća srednja gustoća snage – 41,3 dBm/MHz efektivne izotropno izračene snage (e.i.r.p.), a vršna gustoća snage 0 dBm/50MHz e.i.r.p., osim za frekvencije ispod 22 GHz kod kojih je najveća srednja gustoća snage ograničena na – 61,3 dBm/MHz e.i.r.p.

    Radiofrekvencijski spektar u pojasu od 24,05 do 24,25 GHz dodjeljuje se za uskopojasnu vrstu/komponentu emisije, koja se može sastojati od nemoduliranog nositelja s najvećom vršnom snagom od 20 dBm e.i.r.p. i radnim ciklusom ograničenim na 10 % za vršne emisije veće od – 10 dBm e.i.r.p.

    Emisije automobilske radarske opreme malog dometa unutar pojasa 23,6-24,0 GHz ili pod kutom od 30° ili više u odnosu na vodoravnu ravninu moraju se smanjiti za najmanje 25 dB ako je oprema stavljena na tržište prije 2010., a nakon toga za najmanje 30 dB.

    Članak 5.

    1.   Aktivno će se pratiti stalna dostupnost radiofrekvencijskog spektra u pojasu 24 GHz za primjenu automobilskog radara malog dometa kako bi se osigurala valjanost glavne pretpostavke za otvaranje ovog pojasa za takve sustave, a to je da ne smije doći do pojave štetnih smetnji za druge korisnike pojasa, osobito pravovremenom provjerom:

    (a)

    ukupnog broja vozila koja su registrirana, stavljena na tržište ili stavljena u uporabu i opremljena automobilskim radarom malog dometa u području 24 GHz u svakoj od država članica kako bi se potvrdilo da navedeni broj ne prekoračuje razinu od 7 % od ukupnog broja vozila u opticaju u svakoj od država članica;

    (b)

    jesu li države članice ili proizvođači i uvoznici dostavili odgovarajuće podatke u vezi s brojem vozila opremljenih radarom malog dometa u pojasu 24 GHz u svrhu praćenja učinkovite uporabe pojasa 24 GHz za automobilsku radarsku opremu malog dometa;

    (c)

    uzrokuje li ili postoji li mogućnost da će pojedinačna ili kumulativna uporaba automobilskog radara malog dometa u pojasu 24 GHz ubrzo prouzročiti štetne smetnje drugim korisnicima pojasa 24 GHz ili susjednim pojasevima u najmanje jednoj državi članici, bez obzira je li dosegnut prag iz točke (a) ili ne;

    (d)

    daljnju primjenjivost referentnog datuma.

    2.   Osim procesa revizije iz stavka 1., provest će se i temeljna revizija najkasnije do 31. prosinca 2009. kako bi se utvrdio daljnji značaj početnih pretpostavki o djelovanju automobilskog radara malog dometa u radiofrekvencijskom spektru u pojasu 24 GHz te kako bi se utvrdilo napreduje li razvoj tehnologije automobilskog radara malog dometa u pojasu 79 GHz na način kojim će se osigurati raspoloživost aplikacija za automobilski radar malog dometa u ovom pojasu radiofrekvencijskog spektra do 1. srpnja 2013.

    3.   Temeljnu reviziju može uz opravdani zahtjev potaknuti član Odbora za radiofrekvencijski spektar ili sama Komisija.

    4.   Države članice pomažu Komisiji pri provedbi revizija iz stavaka 1. i 2. tako što će osigurati pravovremeno prikupljanje i dostavu informacija Komisiji, a posebno informacija navedenih u Prilogu.

    Članak 6.

    1.   Automobilska radarska oprema malog dometa koja je ugrađena u vozilo smije raditi samo kada je vozilo u aktivnom stanju.

    2.   Automobilska radarska oprema malog dometa koja je stavljena u uporabu u Zajednici mora osigurati zaštitu radioastronomskih postaja koje rade u pojasu radiofrekvencijskog spektra od 22,21 do 24,00 GHz i koje su definirane u članku 7. automatskim isključivanjem u utvrđenoj zoni zabrane ili na neki drugi način kojim se osigurava jednaka razina zaštite ovih postaja bez posredovanja vozača.

    3.   Iznimno od odredaba stavka 2., prihvaća se ručno isključivanje automobilske radarske opreme malog dometa koja je stavljena u uporabu u Zajednici i koja radi u radiofrekvencijskom spektru u pojasu 24 GHz prije datuma prijelaza.

    Članak 7.

    Svaka će država članica utvrđuje odgovarajuće nacionalne radioastronomske postaje koje je potrebno zaštiti na svom području u skladu s člankom 6. stavkom 2. te svojstva zona zabrane koje pripadaju odgovarajućoj stanici. Obavijest o tim informacijama, zajedno s odgovarajućim obrazloženjem, šalje se Komisiji u roku od šest mjeseci od donošenja ove Odluke i objavljuje u Službenom listu Europske unije.

    Članak 8.

    Ova je Odluka upućena državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 17. siječnja 2005.

    Za Komisiju

    Viviane REDING

    Članica Komisije


    (1)  SL L 108, 24.4.2002., str. 1.

    (2)  COM(2003) 311.

    (3)  COM(2003) 542.

    (4)  Zaključci Vijeća Europske unije o sigurnosti na cestama, 15058/03 TRANS 307.

    (5)  SL L 241, 13.7.2004., str. 66.

    (6)  SL L 91, 7.4.1999., str. 10. Direktiva kako je zadnje izmijenjena Uredbom (EZ) br. 1882/2003 (SL L 284, 31.10.2003., str. 1.).

    (7)  SL L 42, 23.2.1970., str. 1. Direktiva kako je zadnje izmijenjena Direktivom Komisije 2004/104/EZ (SL L 337, 13.11.2004., str. 13.).


    PRILOG

    Informacije potrebne za praćenje uporabe radiofrekvencijskog spektra u pojasu 24 GHz za automobilski radar malog dometa

    U ovom su Prilogu utvrđeni podaci potrebni za provjeru stope penetracije vozila opremljenih automobilskim radarom malog dometa u svakoj od država članica Europske unije u skladu s člankom 5. Ovi se podaci koriste za izračun udjela vozila opremljenih radarom kratkog dometa koji koristi radiofrekvencijski spektar u pojasu 24 GHz u ukupnom broju vozila koja su u opticaju u svakoj od država članica.

    Sljedeći se podaci prikupljaju na godišnjoj osnovi:

    (1)

    broj vozila koja su opremljena radarom malog dometa koji koristi radiofrekvencijski spektar u pojasu 24 GHz i koja su proizvedena i/ili stavljena na tržište i/ili registrirana prvi put u Zajednici u referentnoj godini;

    (2)

    broj vozila koja su opremljena radarom malog dometa koji koristi radiofrekvencijski spektar u pojasu 24 GHz i koja su uvezena u Zajednicu u referentnoj godini;

    (3)

    ukupan broj vozila u opticaju u referentnoj godini.

    Svi podaci moraju biti popraćeni ocjenom nesigurnosti u vezi s informacijama.

    Uz gore navedene podatke, potrebno je pravovremeno dostaviti sve druge važne informacije koje bi pomogle Komisiji da zadrži odgovarajući pregled nad stalnom uporabom radiofrekvencijskog spektra u pojasu 24 GHz za automobilske radarske uređaje malog dometa, uključujući informacije o:

    sadašnjim i budućim tržišnim trendovima, kako u Zajednici, tako i izvan nje,

    prodaji na tržištima rezervnih dijelova i opreme i naknadnoj ugradnji opreme,

    stanju napredovanja alternativnih tehnologija, a posebno automobilskih radara malog dometa u radiofrekvencijskom spektru u pojasu 79 GHz u skladu s Odlukom 2004/545/EZ.


    Top