Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1033

    Uredba (EU) 2022/1033 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. lipnja 2022. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1305/2013 u pogledu posebne mjere za pružanje izvanredne privremene potpore u okviru Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) kao odgovor na učinke invazije Rusije na Ukrajinu

    PE/25/2022/REV/1

    SL L 173, 30.6.2022, p. 34–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/1033/oj

    30.6.2022   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 173/34


    UREDBA (EU) 2022/1033 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    od 29. lipnja 2022.

    o izmjeni Uredbe (EU) br. 1305/2013 u pogledu posebne mjere za pružanje izvanredne privremene potpore u okviru Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) kao odgovor na učinke invazije Rusije na Ukrajinu

    EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 42. i članak 43. stavak 2.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

    uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora (1),

    u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom (2),

    budući da:

    (1)

    Posljedice invazije Rusije na Ukrajinu pogodile su poljoprivrednike i ruralna poduzeća u Uniji na dosad nezabilježen način. Rastuće ulazne cijene, osobito za energiju, gnojivo i hranu za životinje, uzrokovale su ekonomski poremećaj u poljoprivrednom sektoru i ruralnim zajednicama Unije te dovele do problema s likvidnošću za poljoprivrednike i mala ruralna poduzeća koja se bave preradom, plasiranjem na tržište ili razvojem poljoprivrednih proizvoda. To je dovelo do izvanredne situacije na koju je potrebno reagirati novom izvanrednom mjerom.

    (2)

    Kako bi se odgovorilo na učinke koje invazija Rusije na Ukrajinu ima za poljoprivredni sektor i prehrambeni sektor Unije, u ovoj bi Uredbi trebalo predvidjeti novu izvanrednu i privremenu mjeru radi rješavanja problema s likvidnošću koji ugrožavaju kontinuitet poljoprivrednih aktivnosti i malih poduzeća koja se bave preradom, plasiranjem na tržište ili razvojem poljoprivrednih proizvoda.

    (3)

    Potporom u okviru mjere predviđene u ovoj Uredbi, koja ima za cilj osigurati konkurentnost poljoprivredno-prehrambenih poduzeća i isplativost poljoprivrednih gospodarstava u Uniji, trebalo bi fokusirati dostupne resurse na korisnike najpogođenije posljedicama invazije Rusije na Ukrajinu te bi je trebalo dodjeljivati na temelju objektivnih i nediskriminirajućih kriterija. Kad je riječ o poljoprivrednicima, trebalo bi biti moguće da takvi kriteriji uključuju proizvodne sektore, vrste poljoprivredne djelatnosti ili strukturu poljoprivrednih gospodarstava i, u slučaju malih i srednjih poduzeća (MSP-ovi), sektore, vrste djelatnosti, vrste regija ili druga posebna ograničenja.

    (4)

    Sadašnja ozbiljna kriza u poljoprivrednom sektoru Unije potvrđuje potrebu ubrzavanja prelaska na održivost radi boljeg pripremanja za buduće krize. Potpora u okviru mjere predviđene u ovoj Uredbi stoga ne bi trebala dovesti do smanjenja ukupnog udjela doprinosa Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) rezerviranog za mjere iz članka 59. stavka 6. Uredbe (EU) br. 1305/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (3).

    (5)

    Zbog hitnosti te privremene i izvanredne naravi mjere predviđene u ovoj Uredbi trebalo bi odrediti jednokratno plaćanje i datum završetka primjene mjere. Trebalo bi također poštovati načelo prema kojem Komisija treba izvršavati plaćanja u skladu s odobrenim proračunskim sredstvima i podložno dostupnom financiranju.

    (6)

    Kako bi se pružila veća potpora najpogođenijim poljoprivrednicima ili najpogođenijim MSP-ovima, primjereno je dopustiti državama članicama da prilagode razinu jednokratnih iznosa za određene kategorije prihvatljivih korisnika, primjerice utvrđivanjem određenih raspona ili širokih kategorija, na temelju objektivnih i nediskriminirajućih kriterija.

    (7)

    Kako bi se osiguralo odgovarajuće financiranje mjere predviđene u ovoj Uredbi a da se pritom ne ugrožavaju drugi ciljevi programâ ruralnog razvoja, trebalo bi utvrditi maksimalni udio doprinosa Unije toj mjeri.

    (8)

    Uredbu (EU) br. 1305/2013 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

    (9)

    Uzimajući u obzir invaziju Rusije na Ukrajinu i hitnost rješavanja učinaka te invazije na poljoprivredni sektor i prehrambeni sektor Unije, smatra se primjerenim pozvati se na iznimku od roka od osam tjedana predviđenu u članku 4. Protokola br. 1 o ulozi nacionalnih parlamenata u Europskoj uniji, priloženog Ugovoru o Europskoj uniji (UEU), Ugovoru o funkcioniranju Europske unije i Ugovoru o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju.

    (10)

    S obzirom na to da cilj ove Uredbe, odnosno rješavanje izvanredne situacije koju su u poljoprivrednom sektoru i prehrambenom sektoru Unije uzrokovali učinci invazije Rusije na Ukrajinu, ne mogu dostatno ostvariti države članice, nego se zbog opsega i učinaka djelovanja, on na bolji način može ostvariti na razini Unije, Unija može donijeti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti utvrđenim u članku 5. UEU-a. U skladu s načelom proporcionalnosti utvrđenim u tom članku, ova Uredba ne prelazi ono što je potrebno za ostvarivanje tog cilja.

    (11)

    S obzirom na hitnost situacije povezane s učincima invazije Rusije na Ukrajinu na poljoprivredni sektor i prehrambeni sektor Unije, ova bi Uredba trebala stupiti na snagu na dan objave u Službenom listu Europske Unije,

    DONIJELI SU OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Uredba (EU) br. 1305/2013 mijenja se kako slijedi:

    1.

    umeće se sljedeći članak:

    „Članak 39.c

    Izvanredna privremena potpora poljoprivrednicima i MSP-ovima koji su posebno pogođeni učincima invazije Rusije na Ukrajinu

    1.   Potporom u okviru ove mjere pruža se hitna pomoć poljoprivrednicima i MSP-ovima koji su posebno pogođeni učincima invazije Rusije na Ukrajinu s ciljem osiguranja kontinuiteta njihova poslovanja, podložno uvjetima utvrđenima u ovom članku.

    2.   Potpora se dodjeljuje poljoprivrednicima ili MSP-ovima koji se bave preradom, plasiranjem na tržište ili razvojem poljoprivrednih proizvoda obuhvaćenih Prilogom I. UFEU-u ili pamuka, uz iznimku proizvodâ ribarstva. Rezultat proizvodnog procesa može biti proizvod koji nije obuhvaćen tim prilogom.

    3.   Države članice usmjeravaju potporu na korisnike najpogođenije učincima invazije Rusije na Ukrajinu tako što na temelju dostupnih dokaza utvrđuju uvjete prihvatljivosti i, ako dotična država članica to smatra primjerenim, kriterije odabira, koji moraju biti objektivni i nediskriminirajući. Potpora koju pružaju države članice pridonosi sigurnosti opskrbe hranom ili rješavanju problema tržišne neravnoteže te se njome podupiru poljoprivrednici ili MSP-ovi koji radi ostvarivanja tih ciljeva sudjeluju u jednoj ili više sljedećih aktivnosti:

    (a)

    kružno gospodarstvo;

    (b)

    upravljanje hranjivim tvarima;

    (c)

    učinkovito korištenje resursa;

    (d)

    primjena ekološki i klimatski prihvatljivih metoda proizvodnje.

    4.   Potpora ima oblik plaćanja jednokratnog iznosa koji se mora isplatiti do 15. listopada 2023. na temelju zahtjeva za potporu koje je nadležno tijelo odobrilo do 31. ožujka 2023. Naknadna nadoknada od strane Komisije izvršava se u skladu s odobrenim proračunskim sredstvima i podložno dostupnom financiranju. Razina plaćanja može se razlikovati prema kategorijama korisnika u skladu s objektivnim i nediskriminirajućim kriterijima.

    5.   Maksimalni iznos potpore ne smije premašiti 15 000 EUR po poljoprivredniku i 100 000 EUR po MSP-u.

    6.   Pri dodjeli potpore na temelju ovog članka države članice uzimaju u obzir potporu dodijeljenu u okviru drugih nacionalnih instrumenata potpore ili drugih instrumenata potpore Unije ili privatnih programa za pružanje odgovora na učinke invazije Rusije na Ukrajinu.”;

    2.

    u članku 49. stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

    „2.   Tijelo države članice odgovorno za odabir djelatnosti dužno je osigurati da su djelatnosti, uz iznimku djelatnosti iz članka 18. stavka 1. točke (b), članka 24. stavka 1. točke (d) i članaka od 28. do 31., članaka 33. i 34. te članaka od 36. do 39.c, odabrane u skladu s kriterijima odabira iz stavka 1. ovog članka i na temelju transparentnog i dobro dokumentiranog postupka.”;

    3.

    u članku 59. umeće se sljedeći stavak:

    „6.b   Potpora u okviru EPFRR-a koja se pruža na temelju članka 39.c ne smije premašiti 5 % ukupnog doprinosa EPFRR-a programu ruralnog razvoja za razdoblje 2021.–2022., kako je utvrđeno u dijelu drugom Priloga I.”.

    Članak 2.

    Ova Uredba stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 29. lipnja 2022.

    Za Europski parlament

    Predsjednica

    R. METSOLA

    Za Vijeće

    Predsjednik

    F. RIESTER


    (1)  Mišljenje od 16. lipnja 2022. (još nije objavljeno u Službenom listu).

    (2)  Stajalište Europskog parlamenta od 23. lipnja 2022. (još nije objavljeno u Službenom listu) i odluka Vijeća od 28. lipnja 2022.

    (3)  Uredba (EU) br. 1305/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o potpori ruralnom razvoju iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1698/2005 (SL L 347, 20.12.2013., str. 487.).


    Top