This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2006/285E/01
MINUTES#Wednesday 30 November 2005
PÖYTÄKIRJA
Keskiviikko 30. marraskuuta 2005
PÖYTÄKIRJA
Keskiviikko 30. marraskuuta 2005
EUVL C 285E, 22.11.2006, p. 1–13
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
22.11.2006 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
CE 285/1 |
PÖYTÄKIRJA
(2006/C 285 E/01)
ISTUNNON KULKU
Puhetta johti Josep BORRELL FONTELLES
puhemies
1. Istuntokauden uudelleen avaaminen
Istunto avattiin klo 15.05.
2. Edellisen istunnon pöytäkirjan hyväksyminen
Umberto Pirilli on ilmoittanut olleensa läsnä 17.11.2005 pidetyssä istunnossa, mutta hänen nimensä ei ole läsnäololistassa.
*
* *
Äänestyskäyttäytymistä koskevat ilmoitukset, jotka on jätetty määräajan (kaksi viikkoa äänestyksestä) jälkeen ja joita ei näin ollen voida sisällyttää kyseisen istunnon pöytäkirjan lopulliseen versioon:
Istunto 26.10.2005
Yhteinen päätöslauselmaesitys RC-B6-0551/2005: Bioteknologisten keksintöjen patentoiminen
— |
johdanto-osan M kappale vastaan: Nathalie Griesbeck |
Istunto 27.10.2005
Esitys yleiseksi talousarvioksi 2006
— |
tarkistus 460, 2. osa puolesta: Lars Wohlin |
*
* *
Edellisen istunnon pöytäkirja hyväksyttiin.
3. Puhemiehen julkilausumat
Puhemies antoi julkilausuman Irakissa tapahtuneista sieppauksista, äskettäiset kahden Euroopan unionin kansalaisen sieppaukset mukaan luettuna. Hän katsoi, että parlamentin olisi osallistuttava aktiivisesti kampanjointiin heidän vapauttamisensa puolesta.
Puhemies antoi julkilausuman myös huomenna vietettävästä maailman aids-päivästä. Hän korosti, että myös Euroopan parlamentin on ryhdyttävä toimiin, jotta unionin kansalaiset saadaan tietoisiksi siitä, että tämä laajalle levinnyt tauti vain jatkaa leviämistään.
4. Valiokuntien ja valtuuskuntien kokoonpano
Parlamentti vahvisti PPE-DE-ryhmän pyynnöstä seuraavan nimityksen:
Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta: Iles Braghetto.
5. Tiettyjä asiakirjoja koskevat päätökset
Lupa laatia valiokunta-aloitteisia mietintöjä (työjärjestyksen 45 artikla)
BUDG-valiokunta:
— |
Toimielinten välinen sopimus talousarvion kurinalaisuudesta ja talousarviomenettelyn parantamisesta (2005/2237(INI)) (lausuntoa varten: AFCO) |
6. Määrärahojen siirrot
Budjettivaliokunta käsitteli komission määrärahasiirtoesitystä DEC34/2005 (C6-0308/2005 — SEC(2005)1188 lopullinen).
Budjettivaliokunta päätti 25. kesäkuuta 2002 annetun varainhoitoasetuksen 24 artiklan 3 kohdan mukaisesti hyväksyä siirron kokonaisuudessaan.
*
* *
Budjettivaliokunta käsitteli komission määrärahasiirtoesitystä DEC38/2005 (C6-0325/2005 — SEC(2005)1274 lopullinen).
Neuvoston lausunnon saatuaan budjettivaliokunta päätti 25. kesäkuuta 2002 annetun varainhoitoasetuksen 24 artiklan 3 kohdan mukaisesti hyväksyä siirron kokonaisuudessaan.
*
* *
Budjettivaliokunta käsitteli komission määrärahasiirtoesitystä DEC 39/2005 (C6-0325/2005 — SEC(2005)1274 lopullinen).
Neuvoston lausunnon saatuaan budjettivaliokunta päätti 25. kesäkuuta 2002 annetun varainhoitoasetuksen 24 artiklan 3 kohdan mukaisesti hyväksyä siirron kokonaisuudessaan.
*
* *
Budjettivaliokunta käsitteli komission määrärahasiirtoesitystä DEC 45/2005 (C6-0370/2005 — SEC(2005)1360 lopullinen).
Budjettivaliokunta päätti 25. kesäkuuta 2002 annetun varainhoitoasetuksen 24 artiklan 2 kohdan mukaisesti hyväksyä siirron kokonaisuudessaan, jos oikeusperusta hyväksytään.
7. Vastaanotetut asiakirjat
Seuraavat asiakirjat on vastaanotettu
1) |
neuvostolta ja komissiolta:
|
2) |
parlamentin valiokunnilta:
|
3) |
jäseniltä:
|
8. Parlamentin kantojen ja päätöslauselmien johdosta toteutetut toimet
Komission ilmoitus toimista, joihin on ryhdytty parlamentin syyskuun 2005 I ja II istuntojakson aikana hyväksymien kantojen ja päätöslauselmien johdosta, on jaettu.
9. Esityslista
Käsittelyjärjestys on vahvistettu (istunnon pöytäkirja 17.11.2005, kohta 16) ja esityslistaa koskeva oikaisu on jaettu (PE 364.133/OJ/COR) ja siihen on ehdotettu seuraavia muutoksia:
torstai
— |
37 jäsentä on esittänyt pyynnön palauttaa valiokuntakäsittelyyn työjärjestyksen 168 artiklan mukaisesti Mitchellin mietintö (A6-0060/2005 — Kehitysyhteistyön ja taloudellisen yhteistyön rahoitusväline) (esityslistan kohta 68). Tästä pyynnöstä äänestetään samalla kun kyseisestä mietinnöstä toimitetaan äänestys. |
Parlamentti hyväksyi tämän menettelyn.
— |
Martin Schulz pyysi PSE-ryhmän puolesta ottamaan esityslistalle komission julkilausuman Slovakian hallituksen päätöksestä myöntää poliisille uudestaan tietyillä aloilla sotilasvaltuudet. |
Tätä pyyntöä koskevat puheenvuorot: Peter Mandelson (komission jäsen), joka huomautti, että näistä kysymyksistä vastaava komission varapuheenjohtaja Frattini ei voi huomenna tulla paikalle antamaan julkilausumaa, mutta mikäli parlamentti näin toivoo, Frattini voi antaa julkilausuman jollain muulla istuntojaksolla, Monika Beňová ja Peter Šťastný sekä Hannes Swoboda Peter Mandelsonin puheenvuorosta.
Parlamentti hyväksyi pyynnön KÄ:ssä (181 puolesta, 130 vastaan, 5 tyhjää).
Tämä kohta lisätään torstain esityslistalle.
Jean-Marie Cavada käytti puheenvuoron ja pyysi, että suullisesta kysymyksestä O-0085/rev.2 (Yhteisön oikeuden rikkomisesta aiheutuvat rikosoikeudelliset seuraamukset (B6-0336/2005)) (esityslistan kohta 5) käytävän keskustelun päätteeksi voitaisiin jättää päätöslauselmaesityksiä ja että niistä äänestettäisiin tammikuun istuntojaksolla (puhemies merkitsi pyynnön muistiin ja toimittaa sen poliittisten ryhmien puheenjohtajille).
Esityslista vahvistettiin.
*
* *
Puhemies ilmoitti, että minuutin puheenvuorot ovat vuorossa urheilua koskevan yhteiskeskustelun jälkeen (esityslistan kohdat 52 ja 82).
10. WTO:n ministerikokouksen valmistelu (keskustelu)
Neuvoston ja komission julkilausumat: WTO:n kuudes ministerikokous (Hongkong, 13.-18. joulukuuta 2005)
Ian Pearson (neuvoston puheenjohtaja) ja Peter Mandelson (komission jäsen) antoivat julkilausumat.
Georgios Papastamkos käytti puheenvuoron PPE-DE-ryhmän puolesta.
Puhetta johti Antonios TRAKATELLIS
varapuhemies
Puheenvuorot: Harlem Désir PSE-ryhmän puolesta, Johan Van Hecke ALDE-ryhmän puolesta, Caroline Lucas Verts/ALE-ryhmän puolesta, Francis Wurtz GUE/NGL-ryhmän puolesta, Kathy Sinnott IND/DEM-ryhmän puolesta, Seán Ó Neachtain UEN-ryhmän puolesta, sitoutumaton James Hugh Allister, Zbigniew Zaleski, Erika Mann, Sajjad Karim, Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf, Helmuth Markov, Nigel Farage, Roberta Angelilli, Jan Tadeusz Masiel, Daniel Varela Suanzes-Carpegna ja Glenys Kinnock.
Puhetta johti Dagmar ROTH-BEHRENDT
varapuhemies
Puheenvuorot: Danutė Budreikaitė, Margrete Auken, Jonas Sjöstedt, Bastiaan Belder, Peter Baco, Christofer Fjellner, Stéphane Le Foll, Carl Schlyter, Giuseppe Castiglione, Javier Moreno Sánchez, Béla Glattfelder, Paul Rübig, Albert Jan Maat, Ian Pearson ja Peter Mandelson.
Työjärjestyksen 103 artiklan 2 kohdan mukaisesti keskustelun päätteeksi käsiteltäväksi jätetyt päätöslauselmaesitykset:
— |
Harlem Désir ja Erika Mann PSE-ryhmän puolesta Hong Kongissa järjestettävän Maailman kauppajärjestön kuudennen ministerikokouksen valmisteluista (B6-0619/2005) |
— |
Robert Sturdy, Georgios Papastamkos, Joseph Daul, Maria Martens ja Paul Rübig PPE-DE-ryhmän puolesta Hongkongissa järjestettävän Maailman kauppajärjestön kuudennen ministerikokouksen valmisteluista (B6-0620/2005) |
— |
Cristiana Muscardini UEN-ryhmän puolesta Hongkongissa järjestettävän Maailman kauppajärjestön kuudennen ministerikokouksen valmisteluista (B6-0621/2005) |
— |
Caroline Lucas, Marie-Hélène Aubert, Pierre Jonckheer, Alain Lipietz, Frithjof Schmidt ja Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf Verts/ALE-ryhmän puolesta Hongkongissa järjestettävän Maailman kauppajärjestön kuudennen ministerikokouksen valmisteluista (B6-0623/2005) |
— |
Sajjad Karim ALDE-ryhmän puolesta WTO:n kokouksen valmistelusta (B6-0624/2005) |
— |
Helmuth Markov, Vittorio Agnoletto, Jacky Henin ja Jonas Sjöstedt GUE/NGL-ryhmän puolesta Hongkongissa järjestettävän Maailman kauppajärjestön kuudennen ministerikokouksen valmisteluista (B6-0628/2005). |
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Äänestys: istunnon pöytäkirja 1.12.2005, kohta 6.16.
11. Ihmisoikeudet Kambodžassa, Laosissa ja Vietnamissa (keskustelu)
Neuvoston ja komission julkilausumat: Ihmisoikeudet Kambodžassa, Laosissa ja Vietnamissa
Ian Pearson (neuvoston puheenjohtaja) ja Ján Figeľ (komission jäsen) antoivat julkilausumat.
Puheenvuorot: Charles Tannock PPE-DE-ryhmän puolesta, María Elena Valenciano Martínez-Orozco PSE-ryhmän puolesta, Jules Maaten ALDE-ryhmän puolesta, Raül Romeva i Rueda Verts/ALE-ryhmän puolesta, sitoutumaton Ryszard Czarnecki ja Simon Coveney.
Puhetta johti Sylvia-Yvonne KAUFMANN
varapuhemies
Puheenvuorot: Glyn Ford, James Hugh Allister, Antonio Tajani, Eluned Morgan, Ursula Stenzel, Eija-Riitta Korhola, Patrick Gaubert, Ian Pearson ja Ján Figeľ.
Työjärjestyksen 103 artiklan 2 kohdan mukaisesti keskustelun päätteeksi käsiteltäväksi jätetyt päätöslauselmaesitykset:
— |
Inese Vaidere ja Konrad Szymański UEN-ryhmän puolesta Kambodžan, Laosin ja Vietnamin ihmisoikeustilanteesta (B6-0622/2005) |
— |
Graham Watson ja István Szent-Iványi ALDE-ryhmän puolesta Kambodžan, Laosin ja Vietnamin ihmisoikeustilanteesta (B6-0625/2005) |
— |
Pasqualina Napoletano PSE-ryhmän puolesta Kambodžan, Laosin ja Vietnamin ihmisoikeustilanteesta (B6-0626/2005) |
— |
Vittorio Agnoletto ja Jonas Sjöstedt GUE/NGL-ryhmän puolesta Kambodžan, Laosin ja Vietnamin ihmisoikeustilanteesta (B6-0627/2005) |
— |
Charles Tannock, Jas Gawronski, Mario Mauro, Antonio Tajani ja Marcello Vernola PPE-DE-ryhmän puolesta Kambodžan, Laosin ja Vietnamin tilanteesta kolmekymmentä vuotta vuoden 1975 kommunististen vallankumousten jälkeen (B6-0629/2005) |
— |
Hélène Flautre, Monica Frassoni, Raül Romeva i Rueda ja Frithjof Schmidt Verts/ALE-ryhmän puolesta (B6-0631/2005). |
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Äänestys: istunnon pöytäkirja 1.12.2005, kohta 6.17.
12. Olympiarauha — Kehitysyhteistyö ja urheilu (keskustelu)
Nikolaos Sifunakisin CULT-valiokunnan puolesta neuvostolle laatima suullinen kysymys (O-0084/2005): Olympiarauha (B6-0335/2005)
Maria Martensin DEVE-valiokunnan puolesta neuvostolle laatima suullinen kysymys (O-0078/2005): Kehitysyhteistyö ja urheilu (B6-0340/2005)
Maria Martensin DEVE-valiokunnan puolesta komissiolle laatima suullinen kysymys (O-0079/2005): Kehitysyhteistyö ja urheilu (B6-0341/2005)
Nikolaos Sifunakis ja Maria Martens esittelivät suulliset kysymykset.
Ian Pearson (neuvoston puheenjohtaja) vastasi kysymyksiin.
Christopher Beazley käytti puheenvuoron esittääkseen neuvostolle lisäkysymyksen.
Ján Figeľ (komission jäsen) vastasi kysymyksiin.
Puheenvuorot: Manolis Mavrommatis PPE-DE-ryhmän puolesta, Margrietus van den Berg PSE-ryhmän puolesta, Hannu Takkula ALDE-ryhmän puolesta, Georgios Karatzaferis IND/DEM-ryhmän puolesta, Eoin Ryan UEN-ryhmän puolesta, Pál Schmitt, Glyn Ford, Jas Gawronski, Maria Badia I Cutchet ja Ivo Belet.
Puhetta johti Edward McMILLAN-SCOTT
varapuhemies
Puheenvuorot: Pier Antonio Panzeri, Vito Bonsignore, Gyula Hegyi, Stavros Lambrinidis, Ján Figeľ ja Ian Pearson
Työjärjestyksen 108 artiklan 5 kohdan mukaisesti keskustelun päätteeksi käsiteltäväksi jätetyt päätöslauselmaesitykset:
— |
Nikolaos Sifunakis CULT-valiokunnan puolesta olympiarauhasta Torinon talviolympialaisten 2006 aikana (B6-0618/2005) |
— |
Maria Martens, Manolis Mavrommatis PPE-DE-ryhmän puolesta, Miguel Angel Martínez Martínez PSE ryhmän puolesta, Fiona Hall, Thierry Cornillet, Danutė Budreikaitė ALDE-ryhmän puolesta, Margrete Auken Verts/ALE-ryhmän puolesta, Ģirts Valdis Kristovskis, Rolandas Pavilionis UEN-ryhmän puolesta, Luisa Morgantini, Feleknas Uca ja Gabriele Zimmer GUE/NGL-ryhmän puolesta kehityksestä ja urheilusta (B6-0633/2005). |
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Äänestys: istunnon pöytäkirja 1.12.2005, kohta 6.18 ja istunnon pöytäkirja 1.12.2005, kohta 6.19.
13. Minuutin puheenvuorot poliittisesti tärkeistä asioista
Puhemies myönsi työjärjestyksen 144 artiklan nojalla minuutin puheenvuoron seuraaville jäsenille, jotka halusivat kiinnittää parlamentin huomion poliittisesti tärkeään asiaan:
Laima Liucija Andrikienė, Hannes Swoboda, Marian Harkin, David Hammerstein Mintz, Roberto Musacchio, Bernard Piotr Wojciechowski, James Hugh Allister, Tunne Kelam, David Martin, Derek Roland Clark, Erna Hennicot-Schoepges, Gyula Hegyi, Sylwester Chruszcz, Eluned Morgan, Marios Matsakis, Bogusław Sonik, Andrzej Tomasz Zapałowski, Proinsias De Rossa, Gerard Batten, Csaba Sándor Tabajdi, Milan Gaľa, Georgios Karatzaferis ja Ryszard Czarnecki.
14. Yhteisön toimet lintuinfluenssan torjumiseksi * — Eläinlääkintäalan menot * (keskustelu)
Mietintö: Ehdotus neuvoston direktiiviksi yhteisön toimenpiteistä lintuinfluenssan torjumiseksi [KOM(2005)0171 — C6-0195/2005 — 2005/0062(CNS)] — Maatalouden ja maaseudun kehittämisen valiokunta.
Esittelijä: Neil Parish (A6-0327/2005)
Mietintö: Ehdotus neuvoston päätökseksi tietyistä eläinlääkintäalan kustannuksista tehdyn neuvoston päätöksen 90/424/ETY muuttamisesta [KOM(2005)0171 — C6-0196/2005 — 2005/0063(CNS)] — Maatalouden ja maaseudun kehittämisen valiokunta.
Esittelijä: Ilda Figueiredo (A6-0326/2005)
Markos Kyprianou (komission jäsen) käytti puheenvuoron.
Neil Parish esitteli laatimansa mietinnön (A6-0327/2005).
Ilda Figueiredo esitteli laatimansa mietinnön (A6-0326/2005).
Puheenvuorot: Jan Mulder (BUDG-valiokunnan lausunnon valmistelija) ja Robert Sturdy (ENVI-valiokunnan lausunnon valmistelija).
Keskustelu keskeytettiin tässä vaiheessa.
Sitä jatkettiin klo 21.00.
(Istunto keskeytettiin klo 20.15 ja sitä jatkettiin klo 21.00.)
Puhetta johti Manuel António dos SANTOS
varapuhemies
15. Yhteisön toimet lintuinfluenssan torjumiseksi * — Eläinlääkintäalan menot * (jatkoa keskustelulle)
Puheenvuorot: Albert Jan Maat PPE-DE-ryhmän puolesta, Bogdan Golik PSE-ryhmän puolesta, Marios Matsakis ALDE-ryhmän puolesta, Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf Verts/ALE-ryhmän puolesta, Diamanto Manolakou GUE/NGL-ryhmän puolesta, Brian Crowley UEN-ryhmän puolesta, sitoutumaton Irena Belohorská, Péter Olajos, Phillip Whitehead, Michl Ebner, Thijs Berman, Karsten Friedrich Hoppenstedt ja Markos Kyprianou.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Äänestys: istunnon pöytäkirja 1.12.2005, kohta 6.10 ja istunnon pöytäkirja 1.12.2005, kohta 6.11.
16. Kansanterveysongelmista kärsiviin maihin vietävien lääkkeiden patentit *** I (keskustelu)
Mietintö: Ehdotus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi kansanterveysongelmista kärsiviin maihin vietävien lääkkeiden valmistusta koskeviin patentteihin liittyvästä pakkolisensoinnista [KOM(2004)0737 — C6-0168/2004 — 2004/0258(COD)] — Kansainvälisen kaupan valiokunta.
Esittelijä: Johan Van Hecke (A6-0242/2005)
Charlie McCreevy (komission jäsen) käytti puheenvuoron.
Johan Van Hecke esitteli laatimansa mietinnön.
Puheenvuorot: Kader Arif PSE-ryhmän puolesta, Thomas Ulmer (ENVI-valiokunnan lausunnon valmistelija), Maria Martens PPE-DE-ryhmän puolesta, Marios Matsakis ALDE-ryhmän puolesta, Carl Schlyter Verts/ALEryhmän puolesta, Helmuth Markov GUE/NGL-ryhmän puolesta, Godelieve Quisthoudt-Rowohl, Hans-Peter Mayer ja Giuseppe Gargani (JURI-valiokunnan lausunnon valmistelija).
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Äänestys: istunnon pöytäkirja 1.12.2005, kohta 6.9.
17. Euroopan komission hyväksyminen (keskustelu)
Mietintö: Euroopan komission hyväksymistä koskevat suuntaviivat [2005/2024(INI)] — Perussopimus-, työjärjestys- ja toimielinasioiden valiokunta.
Esittelijä: Andrew Duff (A6-0179/2005)
Andrew Duff esitteli laatimansa mietinnön.
Franco Frattini (komission varapuheenjohtaja) käytti puheenvuoron.
Puheenvuorot: Maria da Assunção Esteves PPE-DE-ryhmän puolesta, Richard Corbett PSE-ryhmän puolesta ja Sylvia-Yvonne Kaufmann GUE/NGL-ryhmän puolesta.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Äänestys: istunnon pöytäkirja 1.12.2005, kohta 6.20.
18. Yhteisön oikeuden rikkomisesta aiheutuvat rikosoikeudelliset seuraamukset (keskustelu)
Martine Rouren ja Maria Bergerin PSE-ryhmän puolesta, Kathalijne Maria Buitenwegin Verts/ALE-ryhmän puolesta sekä Diana Wallisin ja Sarah Ludfordin ALDE-ryhmän puolesta komissiolle laatima suullinen kysymys (O-0085/2005/rév.2): Yhteisön oikeuden rikkomisesta aiheutuvat rikosoikeudelliset seuraamukset (B6-0336/2005)
Martine Roure ja Kathalijne Maria Buitenweg esittelivät suullisen kysymyksen.
Franco Frattini (komission varapuheenjohtaja) vastasi suulliseen kysymykseen.
Puheenvuorot: Carlos Coelho PPE-DE-ryhmän puolesta, Maria Berger PSE-ryhmän puolesta, Patrick Louis IND/DEM-ryhmän puolesta, Giuseppe Gargani, Gerard Batten, Timothy Kirkhope ja Franco Frattini.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
19. EU:n kilpailusääntöjen soveltaminen meriliikenteeseen (keskustelu)
Mietintö: EU:n kilpailusääntöjen soveltaminen meriliikenteeseen [2005/2033(INI)] — Liikenneja matkailuvaliokunta.
Esittelijä: Rodi Kratsa-Tsagaropoulou (A6-0314/2005)
Charlie McCreevy (komission jäsen) käytti puheenvuoron.
Rodi Kratsa-Tsagaropoulou esitteli laatimansa mietinnön.
Puheenvuorot: Georg Jarzembowski PPE-DE-ryhmän puolesta, Robert Navarro PSE-ryhmän puolesta, Jeanine Hennis-Plasschaert ALDE-ryhmän puolesta, Margrete Auken Verts/ALE-ryhmän puolesta, Georgios Toussas GUE/NGL-ryhmän puolesta, Sylwester Chruszcz IND/DEM-ryhmän puolesta, Marta Vincenzi ja Charlie McCreevy.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Äänestys: istunnon pöytäkirja 1.12.2005, kohta 6.21.
20. Euroopan sähköisen viestinnän sääntely ja markkinat vuonna 2004 (keskustelu)
Mietintö: Euroopan sähköisen viestinnän sääntely ja markkinat vuonna 2004 [2005/2052(INI)] — Teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunta.
Esittelijä: Patrizia Toia (A6-0305/2005)
Patrizia Toia esitteli laatimansa mietinnön.
Viviane Reding (komission jäsen) käytti puheenvuoron.
Puheenvuorot: Piia-Noora Kauppi (JURI-valiokunnan lausunnon valmistelija), Lorenzo Cesa PPE-DE-ryhmän puolesta, Catherine Trautmann PSE-ryhmän puolesta, András Gyürk, Reino Paasilinna ja Viviane Reding.
Keskustelu julistettiin päättyneeksi.
Äänestys: istunnon pöytäkirja 1.12.2005, kohta 6.22.
21. Seuraavan istunnon esityslista
Huomisen istunnon esityslista on vahvistettu (ks. ”Esityslista” PE 364.133/OJJE).
22. Istunnon päättäminen
Istunto päättyi klo 00.05.
Julian Priestley
Pääsihteeri
Pierre Moscovici
Varapuhemies
LÄSNÄOLOLISTA
Allekirjoittaneet:
Adamou, Allister, Andersson, Andrejevs, Andria, Andrikienė, Angelilli, Antoniozzi, Arif, Arnaoutakis, Ashworth, Assis, Atkins, Aubert, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Baco, Badia I Cutchet, Barón Crespo, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beaupuy, Beazley, Becsey, Beer, Beglitis, Belder, Belet, Belohorská, Bennahmias, Berend, Berès, van den Berg, Berger, Berlato, Berman, Bertinotti, Bielan, Blokland, Bobošíková, Böge, Bösch, Bonde, Bonino, Bono, Bonsignore, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bourlanges, Bourzai, Bowis, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Breyer, Březina, Brie, Brok, Brunetta, Budreikaitė, Buitenweg, Bullmann, van den Burg, Bushill-Matthews, Busk, Busquin, Busuttil, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Carlotti, Carlshamre, Carnero González, Carollo, Casa, Casaca, Cashman, Caspary, Castex, Castiglione, Catania, Cavada, Cederschiöld, Cercas, Cesa, Chatzimarkakis, Chichester, Chiesa, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Claeys, Clark, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Correia, Costa, Cottigny, Coûteaux, Coveney, Cramer, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, Daul, Degutis, De Keyser, Demetriou, De Michelis, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Didžiokas, Díez González, Dillen, Dimitrakopoulos, Dionisi, Di Pietro, Dobolyi, Dombrovskis, Doorn, Douay, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Dührkop Dührkop, Duff, Duka-Zólyomi, Ebner, Ehler, Ek, El Khadraoui, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Jillian Evans, Jonathan Evans, Robert Evans, Fajmon, Falbr, Farage, Fava, Ferber, Fernandes, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Flasarová, Florenz, Foglietta, Fontaine, Fourtou, Fraga Estévez, Frassoni, Friedrich, Fruteau, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gargani, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gawronski, Gebhardt, Gentvilas, Geringer de Oedenberg, Gewalt, Gierek, Giertych, Gill, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomes, Gomolka, Grabowska, Grabowski, Graça Moura, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, Grech, Griesbeck, Gröner, de Groen-Kouwenhoven, Groote, Grosch, Grossetête, Guardans Cambó, Guellec, Guerreiro, Guidoni, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hammerstein Mintz, Hamon, Handzlik, Hannan, Harangozó, Harbour, Harkin, Hasse Ferreira, Hassi, Hatzidakis, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Hennicot-Schoepges, Hennis-Plasschaert, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hökmark, Honeyball, Hoppenstedt, Howitt, Hudacký, Hudghton, Hughes, Hutchinson, Ilves, in 't Veld, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Janowski, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jensen, Joan i Marí, Jöns, Jørgensen, Jonckheer, Jordan Cizelj, Juknevičienė, Kacin, Kaczmarek, Kallenbach, Karas, Karatzaferis, Karim, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Tunne Kelam, Kilroy-Silk, Kindermann, Kinnock, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Klinz, Knapman, Koch, Kohlíček, Konrad, Korhola, Kósáné Kovács, Koterec, Kozlík, Krahmer, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kudrycka, Kuhne, Kułakowski, Kušķis, Kusstatscher, Lagendijk, Laignel, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Landsbergis, Lang, Langen, Laperrouze, La Russa, Lavarra, Lechner, Le Foll, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Le Rachinel, Letta, Lévai, Lewandowski, Liberadzki, Libicki, Lichtenberger, Lienemann, Liese, Liotard, Locatelli, Lombardo, López-Istúriz White, Louis, Lucas, Ludford, Lulling, Lynne, Maat, Maaten, McAvan, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Manders, Maňka, Erika Mann, Thomas Mann, Manolakou, Markov, Marques, Martens, David Martin, Hans-Peter Martin, Martinez, Martínez Martínez, Masiel, Masip Hidalgo, Mastenbroek, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsouka, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Meijer, Menéndez del Valle, Meyer Pleite, Miguélez Ramos, Mikko, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Morgantini, Morillon, Moscovici, Mote, Mulder, Musacchio, Muscat, Musotto, Mussolini, Musumeci, Myller, Napoletano, Nassauer, Nattrass, Navarro, Newton Dunn, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Obiols i Germà, Öger, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Ortuondo Larrea, Őry, Ouzký, Oviir, Paasilinna, Pack, Pafilis, Pahor, Paleckis, Panayotopoulos-Cassiotou, Pannella, Panzeri, Papadimoulis, Papastamkos, Patrie, Pavilionis, Peillon, Pęk, Alojz Peterle, Pflüger, Piecyk, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Pirilli, Piskorski, Pistelli, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Pleštinská, Podestà, Podkański, Poettering, Poignant, Polfer, Poli Bortone, Pomés Ruiz, Portas, Posdorf, Prets, Procacci, Prodi, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ransdorf, Rapkay, Remek, Resetarits, Reul, Reynaud, Ribeiro e Castro, Ries, Riis-Jørgensen, Rivera, Rizzo, Rocard, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Rosati, Roszkowski, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rübig, Rühle, Rutowicz, Ryan, Sacconi, Saïfi, Sakalas, Salafranca Sánchez-Neyra, Salinas García, Salvini, Samaras, Sánchez Presedo, dos Santos, Saryusz-Wolski, Savary, Savi, Sbarbati, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schlyter, Schmitt, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schroedter, Schulz, Schuth, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Siekierski, Sifunakis, Sinnott, Siwiec, Sjöstedt, Skinner, Škottová, Smith, Sommer, Sonik, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Spautz, Speroni, Staes, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stenzel, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Strejček, Strož, Stubb, Sturdy, Sudre, Sumberg, Surján, Svensson, Swoboda, Szájer, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Thomsen, Titley, Toia, Tomczak, Toussas, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Turmes, Tzampazi, Uca, Ulmer, Väyrynen, Vakalis, Valenciano Martínez-Orozco, Vanhecke, Van Hecke, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Vergnaud, Vernola, Vidal-Quadras Roca, Vincenzi, Virrankoski, Vlasák, Vlasto, Voggenhuber, Wallis, Walter, Henri Weber, Westlund, Whittaker, Wiersma, Wijkman, Wise, Bernard Piotr Wojciechowski, Janusz Wojciechowski, Wuermeling, Wurtz, Wynn, Yañez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zapałowski, Zappalà, Zatloukal, Ždanoka, Železný, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zingaretti, Zvěřina, Zwiefka.
Tarkkailijat:
Ali Nedzhmi, Arabadjiev Alexander, Athanasiu Alexandru, Bărbuleţiu Tiberiu, Bliznashki Georgi, Buruiană Aprodu Daniela, Christova Christina Velcheva, Corlăţean Titus, Coşea Dumitru Gheorghe Mircea, Creţu Gabriela, Dîncu Vasile, Duca Viorel Senior, Hogea Vlad Gabriel, Husmenova Filiz, Ivanova Iglika, Kazak Tchetin, Kirilov Evgeni, Morţun Alexandru Ioan, Nicolae Şerban, Paparizov Atanas Atanassov, Parvanova Antonyia, Paşcu Ioan Mircea, Podgorean Radu, Popa Nicolae Vlad, Popeangă Petre, Sârbu Daciana Octavia, Severin Adrian, Silaghi Ovidiu Ioan, Sofianski Stefan, Stoyanov Dimitar, Szabó Károly Ferenc, Tîrle Radu, Zgonea Valeriu Ştefan.