EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62011CN0052

Kohtuasi C-52/11 P: Fernando Marcelino Victoria Sánchez’e 4. veebruaril 2011 esitatud apellatsioonkaebus Üldkohtu (neljas koda) 17. novembri 2010 . aasta määruse peale kohtuasjas T-61/10: Fernando Marcelino Victoria Sánchez versus Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon

ELT C 103, 2.4.2011, p. 17–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2.4.2011   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 103/17


Fernando Marcelino Victoria Sánchez’e 4. veebruaril 2011 esitatud apellatsioonkaebus Üldkohtu (neljas koda) 17. novembri 2010. aasta määruse peale kohtuasjas T-61/10: Fernando Marcelino Victoria Sánchez versus Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon

(Kohtuasi C-52/11 P)

2011/C 103/31

Kohtumenetluse keel: hispaania

Pooled

Apellant: Fernando Marcelino Victoria Sánchez (esindaja: advokaat P. Suarez Plácido)

Teised menetlusosalised: Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon

Apellandi nõuded

Tühistada Üldkohtu neljanda koja 17. novembri 2010. aasta määrus, tunnistada, et F. M. Victoria Sànchez’e esitatud tegevusetushagi on vastuvõetav, kuna ei puudu ilmselgelt alus, ja muuta otsus mõista kohtukulud temalt välja.

Eelnevast järelduvalt peaks Euroopa Kohus lahendama hagi sisuliselt, või teise võimalusena, olles selle vastuvõetavaks ja põhjendatuks tunnistanud, saatma selle tagasi Üldkohtusse sisuliseks lahendamiseks, mõistes kohtukulud välja kostjaks olevatelt institutsioonidelt.

Väited ja peamised argumendid

Apellatsioonkaebuse esitaja esitab järgmised väited:

1.

Üldkohtu kodukorra artikli 44 rikkumine, kuna menetluse aluseks olnud hagiavalduses on sitatud vaidluse ese ja esitatud väidete kokkuvõte ja lõpuks hagiavalduse nõuded, kusjuures need nõuded on ülima selgusega esitatud hagiavalduses, kus on märgitud: „teha otsus, millega tuvastatakse, et Euroopa Parlamendi ja komisjoni poolt 6. oktoobri 2009. aasta kirjades esitatud taotlusele vastamata jätmine on vastuolus ühenduse õigusega, ja kohustada neid institutsioone olukorda heastama”.

2.

Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELTL) artikli 20 lõike 2 punkti d (endine EÜ artikkel 17), ELTL artikli 24 (endine EÜ artikkel 21) ja ELTL artikli 227 (endine EÜ artikkel 194) rikkumine koostoimes Euroopa Kohtu põhikirja artikliga 58. Kõik see toimus seoses F. M. Victoria Sánchez’e petitsiooniga, mille ta saatis 2008. aastal Euroopa Parlamendile, juhtides selle tähelepanu ohule, mis ähvardab Hispaania kodanikku, kes julgeb avalikuks teha poliitilist korruptsiooni ja maksupettust selles liikmesriigis. Koos parlamendile saadetud petitsiooniga saatis ta lepingu, millele olid alla kirjutanud tema riigi olulised isikud — sh Hispaania ja Portugali suurime advokaadibüroo omanikuks olev advokaat — ja milles on esitatud see, kuidas kõik need osapooled on petnud maksuametit ning kodanikke fiktiivsete ja riigi eest varjatud ettevõtjate kaudu. Petitsioonile ei järgnenud mingit menetlust ja ükski Hispaaniast pärit parlamendiliige ei vastanud järgmistele abitaotlustele, mille hageja saatis (10 e-kirja) ja milles ta palus oma esindajata koostööd, et tagada talle saadetud ähvarduste valguses oma isikupuutumatust.

3.

Kostjaks olevad institutsioonid on rikkunud EL artiklis 6 ja Euroopa Liidu põhiõiguste harta artiklites 20 ja 21 esitatud põhiõigusi. Kuna Euroopa Komisjoni tegevusetus seoses 6. oktoobri 2009. aasta kirjaga kujutab endast EL artikli 6 tõsist rikkumist, sest sellel institutsioonil on kohustus luua demokraatliku kooseksisteerimise ruum kõigile eurooplastee, tagada kodanike võrdne juurdepääs liidu institutsioonidele ja tõhus õiguslik kaitse, välja arvatud juhul, kui on tegu maksupettusega, mille kohta peab otsuse tegema Euroopa Inimõiguste Kohus, kes leiab, et see kahjustab maksukohustuslast kaudselt. Apellant juhib tähelepanu ka õiguskindlusetusele, mille on ühenduse õiguses tekitanud Hispaania kohtute järjestikused otsused, milles jäetakse arvestamata apellandi juriidiliste esindajate hoiatustega täita Euroopa õigust ja konkreetselt Euroopa Kohtu otsust liidetud kohtuasjades C-570/07 ja C-571/07, (1) mis käsitleb apteekide asutamisvabadust Hispaanias.

4.

ELTL artiklite 265 ja 266 rikkumine, kuna Üldkohtule esitatud hagiavalduses paluti tunnistada, et parlamendi ja komisjoni tegevusetus 6. oktoobril 2009 esitatud petitsioonile vastamisel on vastuolus ühenduse õigusega, ning kohustada neid institutsioone heastama see olukord, ja see peab olema nii ex lege ELTL artikli 266 kohaldamise tõttu — organ, kes on andnud tühistatud akti või on süüdi lepingutega vastuolus olevas tegevusetuses, peab vastu võtma vajalikud meetmed Euroopa Liidu Kohtu otsuse täitmiseks; siinses asjas heastama oma tegevusetuse, vastates 6. oktoobri 2009. aasta kirjas esitatud petitsioonile.


(1)  1. juuni 2010. aasta otsus, kohtulahendite kogumikus veel avaldamata.


Top