Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R1794

    Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2020/1794, 16. september 2020, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/848 II lisa I osa seoses üleminekuaja ja mittemahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali kasutamisega (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2020/6224

    ELT L 402, 1.12.2020, p. 23–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 01/12/2020

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/1794/oj

    1.12.2020   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 402/23


    KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2020/1794,

    16. september 2020,

    millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/848 II lisa I osa seoses üleminekuaja ja mittemahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali kasutamisega

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrust (EL) 2018/848, mis käsitleb mahepõllumajanduslikku tootmist ja mahepõllumajanduslike toodete märgistamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 834/2007, (1) eriti selle artikli 12 lõike 2 punkti b,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määruses (EL) 2018/848 ja eelkõige selle II lisa I osas on sätestatud teatavad nõuded seoses üleminekuaja ja mittemahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali kasutamisega.

    (2)

    Võttes arvesse määruse (EL) 2018/848 artiklis 53 sätestatud, mahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali kasutamise suhtes lubatud erandite järkjärgulist kaotamist pikema aja jooksul, on oluline suurendada mahepõllumajandusliku ja üleminekuaja taimse paljundusmaterjali tootmist ja turulelaskmist.

    (3)

    Määruse (EL) 2018/848 artikli 10 lõike 4 kohaselt võib taimset paljundusmaterjali turustada üleminekuaja tootena, kui peetakse kinni vähemalt 12kuusest üleminekuajast. Määruse (EL) 2018/848 artikli 26 lõike 1 kohaselt peab iga liikmesriik tagama, et luuakse regulaarselt ajakohastatav andmebaas, kuhu kantakse tema territooriumil kättesaadav mahepõllumajanduslik ja üleminekuaja taimne paljundusmaterjal, välja arvatud seemikud, kuid hõlmates seemnekartulit. Peale selle on artikli 26 lõikega 2 ette nähtud, et liikmesriigid loovad süsteemid, mis võimaldavad mahepõllumajanduslikku või üleminekuaja taimset paljundusmaterjali turustavatel ettevõtjatel, kes suudavad seda tarnida piisavas koguses ja mõistliku aja jooksul, avaldada soovi korral, tasuta ning koos nimede ja kontaktandmetega järgmist teavet mahepõllumajandusliku ja üleminekuaja taimse paljundusmaterjali kohta: mahepõllumajanduslikust heterogeensest materjalist koosnev taimne paljundusmaterjal ja mahepõllumajanduslikuks tootmiseks sobivad mahepõllumajanduslikud sordid, välja arvatud seemikud, kuid hõlmates seemnekartulit; nimetatud materjali kogus (mass) ja ajavahemik aastas, millal see on kättesaadav. Artikli 26 lõikes 5 on siiski sätestatud, et liikmesriigid võivad jätkata juba olemasolevate asjakohaste teabesüsteemide kasutamist.

    (4)

    Seepärast on oluline eelistada üleminekuaja taimse paljundusmaterjali kasutamist mittemahepõllumajanduslikule taimsele paljundusmaterjalile, kui mahepõllumajanduslikku taimset paljundusmaterjali ei ole piisavalt saada ja seda olukorda tõendavad eespool nimetatud andmebaasis ja süsteemides kogutud andmed. Peale selle tuleks kooskõlas määruse (EL) 2018/848 artikli 6 punktiga i lubada kasutada oma põllumajandusettevõttest saadud mahepõllumajanduslikku ja üleminekuaja taimset paljundusmaterjali.

    (5)

    Võttes arvesse liikmesriikides praegu järgitavaid erinevaid tavasid, on samuti eriti oluline ühtlustada konkreetsed kriteeriumid ja tingimused, mille alusel väljastatakse lube mittemahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali kasutamiseks, kui mahepõllumajanduslikku ja üleminekuaja taimset paljundusmaterjali ei ole saadaval piisavas koguses või ei ole see piisava kvaliteediga. Selline ühtlustamine peaks võimaldama vältida võimalikku ebaausat konkurentsi mahepõllumajanduslikus tootmises ning tagama taimse paljundusmaterjali suhtes teatavate ettevaatusabinõude kohaldamist ning juhul, kui on ette nähtud fütosanitaartöötlus, vajaduse korral põllu üleminekuperioodi kohaldamist vastavalt määruse (EL) 2018/848 II lisa I osa punktides 1.7.3 ja 1.7.4 kirjeldatule.

    (6)

    Hoolimata mahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali tootmisega tegelevate ettevõtjate jõupingutustest, leidub ikka veel palju liike, alamliike ja sorte, mille puhul mahepõllumajanduslikku ja üleminekuaja taimset paljundusmaterjali ei ole saada ning mille puhul on vaja lihtsustada lubade andmise korda, vähendades halduskoormust ilma toodete mahepõllumajanduslikku olemust rikkumata. Seepärast ja üksiklubade taotluste arvu vähendamiseks on asjakohane näha teatavatel tingimustel ette iga-aastased üldised riiklikud load liikide, alamliikide või sortide jaoks, samuti on asjakohane ette näha nende liikide ja alamliikide riiklike loendite vastuvõtmine, mille jaoks on piisavas koguses saadaval asjakohast sorti mahepõllumajanduslikku või üleminekuaja taimset paljundusmaterjali. Selline lähenemisviis peaks võimaldama üksiklubade arvu piirata. Peale selle sisaldavad nimetatud riiklikud loendid asjakohast teavet, mis peaks suurendama mahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali alaseid teadmisi ja vähendama ebakindlust ning hõlbustama seega edasist arengut nii väga spetsialiseerunud tootmissektoris kui ka mahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali kasutamisel.

    (7)

    Seepärast tuleks määruse (EL) 2018/848 II lisa I osa vastavalt muuta.

    (8)

    Selguse ja õiguskindluse huvides tuleks käesolevat määrust kohaldada alates määruse (EL) 2018/848 kohaldamise kuupäevast,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määruse (EL) 2018/848 II lisa I osa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2021.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 16. september 2020

    Komisjoni nimel

    eesistuja

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ELT L 150, 14.6.2018, lk 1.


    LISA

    Määruse (EL) 2018/848 II lisa I osa muudetakse järgmiselt.

    1)

    Punktid 1.8.5.1–1.8.5.5 asendatakse järgmistega:

    „1.8.5.1.

    Erandina punktist 1.8.1 võib ettevõtja kasutada üleminekuaja taimset paljundusmaterjali kooskõlas artikli 10 lõike 4 teise lõigu punktiga a, kui artikli 26 lõikes 1 osutatud andmebaasist saadud andmetest või artikli 26 lõike 2 punktis a osutatud süsteemist nähtub, et ettevõtja kvalitatiivsed või kvantitatiivsed vajadused asjaomase mahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali, välja arvatud seemikute järele, ei ole rahuldatud.

    Kui mahepõllumajanduslikku ja üleminekuaja taimset paljundusmaterjali ei ole saada ettevõtja vajaduste rahuldamiseks piisava kvaliteediga või piisavas koguses, võivad pädevad asutused lubada kasutada mittemahepõllumajanduslikku taimset paljundusmaterjali kooskõlas punktidega 1.8.5.3–1.8.5.7.

    Selline üksikluba antakse välja ainult ühes järgmistest olukordadest:

    a)

    kui artikli 26 lõikes 1 osutatud andmebaasis või artikli 26 lõike 2 punktis a osutatud süsteemis ei ole registreeritud ühtegi sorti liigist, mida ettevõtja soovib omandada;

    b)

    kui ükski tarnija, st taimset paljundusmaterjali turustav ettevõtja, ei saa pakkuda asjaomast mahepõllumajanduslikku või üleminekuaja taimset paljundusmaterjali õigeaegselt külvamiseks või istutamiseks olukorras, kus kasutaja on tellinud taimse paljundusmaterjali piisavalt aegsasti, et võimaldada mahepõllumajandusliku või üleminekuaja taimse paljundusmaterjali ettevalmistamist ja tarnimist;

    c)

    kui sort, mida ettevõtja soovib omandada, ei ole artikli 26 lõikes 1 osutatud andmebaasis või artikli 26 lõike 2 punktis a osutatud süsteemis mahepõllumajandusliku või üleminekuaja taimse paljundusmaterjalina registreeritud ning ettevõtja suudab tõendada, et ükski sama liigi registreeritud alternatiivsort ei ole kavandatud tootmise jaoks asjakohane eelkõige agronoomiliste, mullastiku- ja kliimatingimuste ning vajalike tehnoloogiliste omaduste tõttu, mistõttu on luba asjaomase ettevõtja toodangu jaoks oluline;

    d)

    kui see on õigustatud kasutamiseks teadusuuringutes, väikesemahulistes välikatsetes, sordikaitse eesmärgil või tooteuuenduseks ning asjaomase liikmesriigi pädevad asutused on selleks nõusoleku andnud.

    Enne sellise loa taotlemist kasutab ettevõtja artikli 26 lõikes 1 osutatud andmebaasi või artikli 26 lõike 2 punktis a osutatud süsteemi, et kontrollida, kas asjakohane mahepõllumajanduslik või üleminekuaja taimne paljundusmaterjal on kättesaadav ja kas tema taotlus on seega põhjendatud.

    Olenemata artikli 26 lõikes 1 osutatud andmebaasi või artikli 26 lõike 2 punktis a osutatud süsteemi järgi sobiva kvaliteediga või sobivas koguses paljundusmaterjali kättesaadavusest, on ettevõtjal õigus artikli 6 punkti i järgides kasutada nii mahepõllumajanduslikku kui ka üleminekuaja taimset paljundusmaterjali, mis on saadud oma põllumajandusettevõttest.

    1.8.5.2.

    Erandina punktist 1.8.1 võivad kolmandate riikide ettevõtjad kasutada üleminekuaja taimset paljundusmaterjali kooskõlas artikli 10 lõike 4 teise lõigu punktiga a, kui on põhjendatud, et mahepõllumajanduslik taimne paljundusmaterjal ei ole kolmanda riigi territooriumil, kus ettevõtja asub, piisava kvaliteediga või piisavas koguses kättesaadav.

    Ilma et see piiraks asjakohaste siseriiklike õigusnormide kohaldamist, võivad kolmandate riikide ettevõtjad kasutada nii mahepõllumajanduslikku kui ka üleminekuaja taimset paljundusmaterjali, mis on saadud nende oma põllumajandusettevõttest.

    Kolmandates riikides asuvate ettevõtjate puhul võivad artikli 46 lõike 1 kohaselt tunnustatud kontrolliasutused või kontrollorganid anda loa kasutada mahepõllumajanduslikus tootmisüksuses mittemahepõllumajanduslikku taimset paljundusmaterjali, kui üleminekuaja või mahepõllumajanduslik taimne paljundusmaterjal ei ole kolmanda riigi territooriumil, kus ettevõtja asub, kättesaadav piisava kvaliteediga või piisavas koguses, ja järgitakse punktides 1.8.5.3, 1.8.5.4 ja 1.8.5.5 sätestatud tingimusi.

    1.8.5.3.

    Mittemahepõllumajanduslikku taimset paljundusmaterjali ei töödelda pärast saagikoristust muude taimekaitsevahenditega kui käesoleva määruse artikli 24 lõike 1 kohaselt taimse paljundusmaterjali töötlemisel kasutada lubatud taimekaitsevahendid, välja arvatud juhul, kui asjaomase liikmesriigi pädevad asutused on määruse (EL) 2016/2031 kohaselt ette näinud asjaomase liigi kõigi sortide ja heterogeense materjali keemilise töötlemise taimetervise eesmärgil piirkonnas, kus taimset paljundusmaterjali kavatsetakse kasutada.

    Kui kasutatakse esimeses lõigus osutatud ettenähtud keemilise töötluse läbinud mittemahepõllumajanduslikku taimset paljundusmaterjali, kohaldatakse selle põllu suhtes, kus töödeldud taimne paljundusmaterjal kasvab, vajaduse korral üleminekuaega vastavalt punktidele 1.7.3 ja 1.7.4.

    1.8.5.4.

    Luba kasutada mittemahepõllumajanduslikku taimset paljundusmaterjali antakse enne kultuuri külvamist või istutamist.

    1.8.5.5.

    Luba kasutada mittemahepõllumajanduslikku taimset paljundusmaterjali antakse üksikkasutajatele üheks hooajaks korraga ning lubade andmise eest vastutav pädev asutus, kontrolliasutus või -organ dokumenteerib loa saanud taimse paljundusmaterjali kogused.“

    2)

    Lisatakse punktid 1.8.5.6 ja 1.8.5.7:

    „1.8.5.6.

    Liikmesriikide pädevad asutused koostavad ametliku loendi liikidest, alamliikidest ja sortidest (vajaduse korral rühmitatud), mille puhul on kindlaks tehtud, et mahepõllumajanduslik või üleminekuaja taimne paljundusmaterjal on nende liikmesriikide territooriumil piisavas koguses ja sobivate sortidena kättesaadav. Sellesse loendisse kuuluvate liikide, alamliikide või sortide puhul ei väljastata asjaomase liikmesriigi territooriumil punkti 1.8.5.1 kohaseid lube, välja arvatud juhul, kui see on põhjendatud ühel punkti 1.8.5.1 alapunktis d loetletud põhjustest. Kui loendis oleva liigi, alamliigi või sordi puhul osutub mahepõllumajandusliku või üleminekuaja taimse kättesaadava paljundusmaterjali kogus või kvaliteet erandlike asjaolude tõttu ebapiisavaks, võivad liikmesriikide pädevad asutused liigi, alamliigi või sordi loendist eemaldada.

    Liikmesriikide pädevad asutused ajakohastavad oma loendit igal aastal ning teevad selle üldsusele kättesaadavaks.

    Liikmesriikide pädevad asutused edastavad iga aasta 30. juuniks ja esimest korda 30. juuniks 2022 komisjonile ja teistele liikmesriikidele lingi veebisaidile, kus ajakohastatud loend on avalikult kättesaadav. Komisjon avaldab lingid riiklikele ajakohastatud loenditele selleks ettenähtud veebisaidil.

    1.8.5.7.

    Erandina punktist 1.8.5.5 võivad liikmesriikide pädevad asutused anda igal aastal kõigile asjaomastele ettevõtjatele üldise loa kasutada:

    a)

    teatavat liiki või alamliiki, kui artikli 26 lõikes 1 osutatud andmebaasis või artikli 26 lõike 2 punktis a osutatud süsteemis ei ole registreeritud ühtegi sorti;

    b)

    teatavat sorti, kui punkti 1.8.5.1 alapunktis c sätestatud tingimused on täidetud.

    Üldist luba kasutades peavad ettevõtjad arvestust kasutatud koguste üle ning lubade andmise eest vastutav pädev asutus dokumenteerib lubatud mittemahepõllumajandusliku taimse paljundusmaterjali kogused.

    Liikmesriikide pädevad asutused ajakohastavad igal aastal nende liikide, alamliikide ja sortide loendit, mille kohta antakse välja üldine luba, ning teevad selle loendi üldsusele kättesaadavaks.

    Liikmesriikide pädevad asutused edastavad iga aasta 30. juuniks ja esimest korda 30. juuniks 2022 komisjonile ja teistele liikmesriikidele lingi veebisaidile, kus ajakohastatud loend on avalikult kättesaadav. Komisjon avaldab lingid riiklikele ajakohastatud loenditele selleks ettenähtud veebisaidil.“


    Top