Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1033

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2022/1033, 29. juuni 2022, millega muudetakse määrust (EL) nr 1305/2013 seoses erimeetmega Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi (EAFRD) raames erakorralise ajutise toetuse andmiseks, et reageerida mõjule, mis tuleneb Venemaa sissetungist Ukrainasse

    PE/25/2022/REV/1

    ELT L 173, 30.6.2022, p. 34–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/1033/oj

    30.6.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 173/34


    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) 2022/1033,

    29. juuni 2022,

    millega muudetakse määrust (EL) nr 1305/2013 seoses erimeetmega Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi (EAFRD) raames erakorralise ajutise toetuse andmiseks, et reageerida mõjule, mis tuleneb Venemaa sissetungist Ukrainasse

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 42 ja artikli 43 lõiget 2,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

    olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

    võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust (1),

    toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (2)

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Venemaa Ukrainasse sissetungi tagajärjed on mõjutanud liidu põllumajandustootjaid ja -ettevõtteid enneolematul viisil. Sisendihindade tõus, eelkõige energia, väetiste ja loomasööda puhul, on põhjustanud majandushäireid liidu põllumajandussektoris ja maakogukondades ning tekitanud likviidsusprobleeme põllumajandustoodete töötlemise, turustamise või arendamisega tegelevatele põllumajandustootjatele ja väikestele maapiirkondade ettevõtetele. See on loonud erandliku olukorra, mis tuleb lahendada uue erakorralise meetmega.

    (2)

    Et reageerida mõjule, mida Venemaa sissetung Ukrainasse avaldab liidu põllumajandus- ja toidusektorile, tuleks käesoleva määrusega ette näha uus erakorraline ja ajutine meede, mille abil tegeleda likviidsusprobleemidega, mis ohustavad põllumajandustegevuse ning põllumajandustoodete töötlemise, turustamise või arendamisega tegelevate väikeettevõtjate tegevuse jätkuvust.

    (3)

    Käesoleva määrusega ette nähtud meetme kohase toetuse eesmärk on tagada põllumajandusliku toidutööstuse ettevõtete konkurentsivõime ja põllumjandusettevõtete elujõulisus liidus ning seda tuleks anda objektiivsete ja mittediskrimineerivate kriteeriumide alusel, et suunata olemasolevad vahendid sellistele toetusesaajatele, keda Venemaa sissetung Ukrainasse kõige enam mõjutab. Põllumajandustootjate puhul peaks olema võimalik selliste kriteeriumidega hõlmata tootmissektoreid, põllumajandustootmise viise või põllumajandusettevõtte struktuure ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate (VKEd) puhul sektoreid, tegevusliike, piirkondade liike või muid eripiiranguid.

    (4)

    Praegusene tõsisene kriis liidu põllumajandussektoris kinnitab, et tulevasteks kriisideks paremini valmistumiseks on vaja kiirendada üleminekut kestlikkusele. Seega ei tohiks käesoleva määrusega ette nähtud meetme kohane toetus vähendada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1305/2013 (3) artikli 59 lõikes 6 osutatud meetmete jaoks ette nähtud Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi (EAFRD) osaluse üldist osakaalu.

    (5)

    Käesoleva määrusega ette nähtud meetme kiireloomulisuse ning ajutise ja erakorralise iseloomu tõttu tuleks kehtestada ühekordne makse ja meetme kohaldamise lõppkuupäev. Samuti tuleks järgida põhimõtet, et komisjon teeb makseid kooskõlas eelarveassigneeringutega ja vabade vahendite olemasolul.

    (6)

    Selleks et anda suuremat toetust kõige rängemini mõjutatud põllumajandustootjatele või VKEdele, on asjakohane lubada liikmesriikidel kohandada kindlasummalisi makseid teatavate toetuskõlblike toetusesaajate kategooriate puhul, näiteks kehtestades teatavad vahemikud või suured kategooriad, objektiivsete ja mittediskrimineerivate kriteeriumide alusel.

    (7)

    Selleks et tagada käesoleva määgusega ette nähtud meetme piisav rahastamine, seadmata ohtu maaelu arengu programmide muid eesmärke, tuleks kindlaks määrata liidu maksimaalne toetus kõnealusele meetmele.

    (8)

    Seepärast tuleks määrust (EL) nr 1305/2013 vastavalt muuta.

    (9)

    Võttes arvesse Venemaa sissetungi Ukrainasse ja pakilist vajadust tegeleda kõnealuse sissetungi mõjuga liidu põllumajandus- ja toidusektorile, peetakse asjakohaseks teha erand Euroopa Liidu lepingule (ELi leping), Euroopa Liidu toimimise lepingule ja Euroopa Aatomienergiaühenduse asutamislepingule lisatud protokolli nr 1 (riikide parlamentide rolli kohta Euroopa Liidus) artiklis 4 sätestatud kaheksa nädala pikkusest tähtajast.

    (10)

    Kuna käesoleva määruse eesmärki, nimelt tegeleda erandliku olukorraga liidu põllumajandus- ja toidusektoris, mille on põhjustanud Venemaa sissetung Ukrainasse, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada, küll aga saab seda meetme ulatuse ja toime tõttu paremini saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas ELi lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale.

    (11)

    Võttes arvesse olukorra kiireloomulisust, mis on seotud mõjuga, mida Venemaa sissetungi Ukrainasse avaldab liidu põllumajandus- ja toidusektorile, peaks käesolev määrus jõustuma selle Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määrust (EL) nr 1305/2013 muudetakse järgmiselt.

    1)

    Lisatakse järgmine artikkel:

    „Artikkel 39c

    Erakorraline ajutine toetus põllumajandustootjatele ja VKEdele, keda Venemaa sissetung Ukrainasse on eriti mõjutanud

    1.   Käesoleva meetme kohase toetusega antakse erakorralist abi Venemaa sissetungist Ukrainasse eriti mõjutatud põllumajandustootjatele ja VKEdele, et tagada nende äritegevuse jätkuvus käesolevas artiklis sätestatud tingimustel.

    2.   Toetust antakse põllumajandustootjatele või VKEdele, kes töötlevad, turustavad või arendavad ELi toimimise lepingu I lisaga hõlmatud põllumajandustooteid või puuvilla, välja arvatud kalandustooted. Tootmisprotsessi väljund võib olla kõnealuse lisaga hõlmamata toode.

    3.   Liikmesriigid suunavad toetuse toetusesaajatele, keda Venemaa sissetung Ukrainasse kõige rohkem mõjutab, ning määravad olemasolevate tõendite alusel kindlaks toetuskõlblikkuse tingimused ja, kui asjaomane liikmesriik peab seda asjakohaseks, siis valikukriteeriumid, mis peavad olema objektiivsed ja mittediskrimineerivad. Liikmesriikide antava toetusega aidatakse kaasa toiduga kindlustatusele või turu tasakaalustamatuse leevendamisele ning toetatakse põllumajandustootjaid või VKEsid, kes tegelevad ühe või mitme järgmise tegevusega, mille eesmärk on:

    a)

    ringmajandus;

    b)

    toitainete majandamine;

    c)

    ressursside tõhus kasutamine;

    d)

    keskkonna- ja kliimasõbralikud tootmismeetodid.

    4.   Toetus antakse ühekordse kindlasummalise maksena, mis makstakse välja 15. oktoobriks 2023 toetustaotluste põhjal, mille pädev asutus on heaks kiitnud 31. märtsiks 2023. Komisjon hüvitab selle hiljem vastavalt eelarveassigneeringutele ja vabade vahendite olemasolul. Toetus võib kehtestada eri suuruse toetusesaajate kategooriate kaupa vastavalt objektiivsetele ja mittediskrimineerivatele kriteeriumidele.

    5.   Toetuse maksimumsumma ei tohi ületada 15 000 eurot põllumajandustootja kohta ja 100 000 eurot VKE kohta.

    6.   Käesoleva artikli alusel toetuse andmisel võtavad liikmesriigid arvesse muude riiklike või liidu toetusvahendite või erasektori kavade alusel antud toetust, mis on mõeldud reageerimiseks mõjule, mida Venemaa sissetung Ukrainasse avaldab.“

    2)

    Artikli 49 lõige 2 asendatakse järgmisega:

    „2.   Tegevuste valiku eest vastutav liikmesriigi ametiasutus tagab, et tegevused valitakse vastavalt käesoleva artikli lõikes 1 osutatud valikukriteeriumidele ning läbipaistvale ja hästi dokumenteeritud menetlusele, välja arvatud artikli 18 lõike 1 punktis b, artikli 24 lõike 1 punktis d ning artiklites 28–31, 33, 34 ja 36–39c sätestatud tegevuste puhul.“

    3)

    Artiklile 59 lisatakse järgmine lõige:

    „6b.   Artikli 39c alusel antav EAFRD toetus ei tohi ületada 5 % EAFRD kogu toetusest maaelu arengu programmile aastateks 2021–2022, nagu on sätestatud I lisa teises osas.“

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 29. juuni 2022

    Euroopa Parlamendi nimel

    president

    R. METSOLA

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    F. RIESTER


    (1)  16. juuni 2022. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

    (2)  Euroopa Parlamendi 23. juuni 2022. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 28. juuni 2022. aasta otsus.

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1305/2013 Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) antavate maaelu arengu toetuste kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1698/2005 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 487).


    Top