Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R1194

    Komisjoni määrus (EL) nr 1194/2012, 12. detsember 2012 , millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/125/EÜ seoses suundvalguslampide, leedlampide ja nende lisaseadmete ökodisaini nõuetega EMPs kohaldatav tekst

    ELT L 342, 14.12.2012, p. 1–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/08/2021; kehtetuks tunnistatud 32019R2020

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/1194/oj

    14.12.2012   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 342/1


    KOMISJONI MÄÄRUS (EL) nr 1194/2012,

    12. detsember 2012,

    millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/125/EÜ seoses suundvalguslampide, leedlampide ja nende lisaseadmete ökodisaini nõuetega

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiivi 2009/125/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks, (1) eriti selle artikli 15 lõiget 1,

    olles konsulteerinud ökodisaini nõuandefoorumiga

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Direktiivi 2009/125/EÜ kohaselt kehtestab komisjon selliste energiamõjuga toodete ökodisaini nõuded, mille müügi- ja kaubandusmahud on suured ning millel on märkimisväärne keskkonnamõju, mida on võimalik kujunduse muutmisega ilma liigsete kuludeta oluliselt parandada.

    (2)

    Direktiivi 2009/125/EÜ artikli 16 lõike 2 punktis a on sätestatud, et komisjon võtab artikli 19 lõikes 3 sätestatud korras, täites artikli 15 lõikes 2 sätestatud kriteeriume ja olles konsulteerinud ökodisaini nõuandefoorumiga, vajaduse korral vastu rakendusmeetmed, alustades toodetest, mille puhul on võimalik oluliselt ja kulutõhusalt vähendada kasvuhoonegaaside heidet, näiteks nii koduses tarbimises kui ka teenindussektoris kasutatavad sellised valgustusseadmed nagu suundvalguslambid, leedlambid ja nende lisaseadmed.

    (3)

    Komisjon on teinud ettevalmistava uuringu, et analüüsida suundvalguslampide, leedlampide ja nende lisaseadmete tehnilisi, keskkonnaalaseid ja majanduslikke aspekte. Uuring tehti koostöös ELi ja kolmandate riikide sidusrühmade ja huvitatud isikutega ning selle tulemused on avaldatud. Välistoiteallikate ettevalmistavas uuringus tehti samalaadne analüüs halogeenlampide juhtimisseadmete kohta.

    (4)

    Ökodisaini nõuete rakendamine ei saa sõltuda toote kasutusvaldkonnast, sest liidu turule lastavate kaupade suhtes kohaldatakse kohustuslikke ökodisaini nõudeid, olenemata nende toodete paigaldamise või kasutamise kohast.

    (5)

    Käesoleva määrusega reguleeritavad tooted on projekteeritud peamiselt alade täielikuks või osaliseks valgustamiseks, et täiendada loomulikku valgust või asendada see kunstliku valgustusega, eesmärgiga parandada nähtavust kõnealustel aladel. Käesolevas määruses esitatud ökodisaini nõuded ei peaks kehtima selliste eriotstarbeliste lampide suhtes, mis on põhiliselt projekteeritud muude rakenduste (nagu liikluse korraldamiseks kasutatavad signaallambid, terraariumivalgustus või kodumajapidamisseadmete lambid) jaoks ja mille vastav otstarve on selgelt näidatud tooteteabes.

    (6)

    Käesoleva määruse sätted peaksid hõlmama turule ilmuvaid uusi lahendusi, nagu valgusdioodid.

    (7)

    Käesoleva määrusega hõlmatud toodete puhul on määruse eesmärkide seisukohast olulised keskkonnaaspektid energiakulu kasutusetapil, elavhõbedasisaldus ja elavhõbeda heide.

    (8)

    Hinnangute kohaselt moodustas paigaldatud lampide olelusringi eri etappide elavhõbedaheide, sealhulgas lampide elektriga varustamisest kasutamisetapil tulenev elavhõbedaheide ja 80 %st kompaktluminofoorlampidest, mida eeldatavalt uuesti ringlusse ei võeta, tulenev heide 2007. aastal 0,7 tonni. Prognoositakse, et kui meetmeid ei võeta, suureneb paigaldatud lampide elavhõbedaheide 2020. aastaks 0,9 tonnini, kuigi uuringute tulemused näitavad, et seda kogust on võimalik oluliselt vähendada.

    (9)

    Kuigi kompaktluminofoorlampide elavhõbedasisaldust peetakse oluliseks keskkonnaaspektiks, on asjakohane reguleerida seda Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 2011/65/EL (2). Lampide ultraviolettvalguse heidet ja muid tervist kahjustada võivaid parameetreid on asjakohane reguleerida Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiividega 2006/95/EÜ (3) ja 2001/95/EÜ (4).

    (10)

    Lampide energiatõhususe nõuete kindlaksmääramine peaks vähendama elavhõbeda koguheidet.

    (11)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2012/19/EL (5) artikli 14 lõike 2 punkti d kohaselt peavad liikmesriigid tagama, et kodumajapidamises elektri- ja elektroonikaseadmete kasutajatele antakse vajalik teave nendes seadmetes leiduvate ohtlike ainete võimaliku mõju kohta keskkonnale ja inimeste tervisele. Käesoleva määruse tooteteabe nõudeid tuleks täiendada sättega kompaktluminofoorlampide elavhõbedasisalduse kohta.

    (12)

    Käesoleva määrusega reguleeritavate toodete elektritarbimise vähenemine tuleks saavutada olemasoleva litsentsivaba kulutõhusa tehnika abil, tänu millele väheneks seadmete ostmise ja käitamise summaarne kulu.

    (13)

    Käesoleva määrusega reguleeritavate toodete ökodisaini nõuete määramisel tuleks arvestada vajadust parandada asjaomaste toodete keskkonnasäästlikkust, aidata kaasa siseturu toimimisele ning taotleda eesmärki, mille kohaselt tuleb aastaks 2020 vähendada ELi energiatarbimist 20 % võrra, võrreldes hinnangulise energiatarbimisega osutatud aastal, kui meetmeid ei rakendata.

    (14)

    Käesolevas määruses ja komisjoni delegeeritud määruses (EL) nr 874/2012 (6) sätestatud ökodisaini nõuded peaksid võimaldama suundvalguslampide puhul säästa 2020. aastal 25 TWh elektrienergiat, võrreldes olukorraga, kui ökodisaini meedet ei rakendata.

    (15)

    Ökodisaini nõuetega ei tohiks mõjutada toote kasutusomadusi kasutaja seisukohast ega avaldada kahjulikku mõju tervisele, ohutusele ega keskkonnale. Eelkõige peaks kasu, mis saadakse elektritarbimise vähenemisest sellise seadme kasutamisel, olema suurem kui käesoleva määrusega reguleeritavate toodete tootmise võimalik täiendav keskkonnamõju. Selleks et tarbijad oleksid rahul energiatõhusate lampidega ja eriti leedlampidega, tuleks kehtestada kasutusomaduste nõuded mitte ainult suundvalguslampidele, vaid ka suunamata valgusvooga leedlampidele, kuna need ei olnud komisjoni määruse (EÜ) nr 244/2009 (7) kasutusomaduste nõuetega hõlmatud. Tooteteabe nõuded peaksid tarbijatel võimaldama teha teadlikke otsuseid.

    (16)

    Leedlampidega valgustid, mille leedlampe või mooduleid ei saa eraldi testimiseks valgustist eemaldada, ei tohiks pakkuda leedlambitootjatele võimalust käesoleva määruse nõuetest mööda hiilida.

    (17)

    On asjakohane kehtestada erinõuded sellisel tasemel, millega jäetakse võimalus kasutada juba paigaldatud valgustusseadmetes alternatiivseid lampe. Paralleelselt tuleks kehtestada üldnõuded, mille rakendamisel arvestataks ühtlustatud standardeid ja millega uued valgustusseadmed muutuksid paremini ühilduvaks energiasäästlike lampidega ning energiasäästlikud lambid ühilduvaks suurema hulga valgustusseadmetega. Valgustusseadmete tooteteabe nõuded abistavad kasutajaid üksteisega sobivate lampide ja valgustite leidmisel.

    (18)

    Ökodisaininõuete järkjärguline kasutuselevõtmine peaks jätma tootjatele piisava ajavaru käesoleva määruse reguleerimisalasse kuuluvate toodete disaini muutmiseks. Etappide ajastus peaks olema selline, et välditaks negatiivset mõju turul olevate seadmete kasutamisvõimalustele ja võetaks arvesse mõju lõppkasutajate ning tootjate, eelkõige VKEde kuludele, kuid samas tagama käesoleva määruse eesmärkide õigeaegse saavutamise.

    (19)

    Toodete asjakohaste näitajate mõõtmisel tuleks kasutada usaldusväärseid, täpseid ja korratavaid mõõtmismeetodeid, mille puhul võetakse arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid, sh olemasolu korral Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 98/34/EÜ (8) I lisas loetletud ühtlustatud standardeid, mille on vastu võtnud Euroopa standardimisasutused.

    (20)

    Direktiivi 2009/125/EÜ artikli 8 kohaselt tuleks käesolevas määruses täpsustada kohaldatavad vastavushindamise menetlused.

    (21)

    Vastavuskontrolli hõlbustamiseks tuleks tootjatelt nõuda teabe esitamist direktiivi 2009/125/EÜ V ja VI lisas osutatud tehnilistes dokumentides selles ulatuses, mis on seotud käesolevas määruses sätestatud nõuetega.

    (22)

    Lisaks käesolevas määruses sätestatud õiguslikult siduvate nõuete kehtestamisele tuleks välja selgitada parimate võimalike tehniliste lahenduste soovituslikud võrdlustasemed, et teha laialdaselt ja kergesti kättesaadavaks teave, milles käsitletakse käesoleva määruse reguleerimisalasse kuuluvate toodete keskkonnasõbralikkust kogu nende olelusringi jooksul.

    (23)

    Käesoleva määruse läbivaatamisel tuleks eelkõige arvesse võtta eriotstarbeliste lampide müügi arengut, et olla kindel, et neid ei kasutata muudes kui eriotstarbelistes rakendustes, ning selliste uute tehnoloogialahenduste arengut nagu valgusdioodid ja orgaanilised valgusdioodid. Tuleks hinnata võimalust kehtestada võrgupingetoitega halogeensuundlampidele A-klassi taseme energiatõhususnõuded, mis on määratletud määruses (EL) nr 874/2012, või vähemalt B-klassi taseme tõhususnõuded (võttes arvesse III lisa punkti 1.1 tabelis 2 sätestatud kriteeriume). Ka tuleks hinnata võimalust tunduvalt karmistada muude hõõgniitlampide energiatõhususe nõudeid. Ülevaatamise käigus tuleks ka hinnata leedlampide värviesitusindeksi kasutusomadustele esitatavaid nõudeid.

    (24)

    Käesolevas määruses kavandatud meetmed on kooskõlas direktiivi 2009/125/EÜ artikli 19 lõike 1 alusel loodud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Reguleerimisese ja -ala

    Käesoleva määrusega kehtestatakse ökodisaininõuded järgmiste valgustusseadmete turule laskmiseks:

    a)

    suundvalguslambid;

    b)

    leedlambid (valgusdioodidel (LED) põhinevad lambid);

    c)

    seadmed, mis on ette nähtud elektrivõrgu ja lampide vahele paigaldamiseks, kaasa arvatud lampide liiteseadised, juhtimisseadised ja valgustid (välja arvatud luminofoorlampvalgustid ja suure valgustugevusega lahenduslampidega valgustid ning nende liiteseadised);

    ka juhul kui need on integreeritud muudesse toodetesse.

    Määrusega kehtestatakse ka tooteteabe nõuded eriotstarbeliste toodete jaoks.

    Leedmoodulid jäetakse käesoleva määruse reguleerimisalast välja, kui neid turustatakse selliste valgustite osana, mida lastakse turule vähem kui 200 tükki aastas.

    Artikkel 2

    Mõisted

    Lisaks direktiivi 2009/125/EÜ artiklis 2 sätestatud mõistetele kasutatakse käesolevas määruses järgmisi mõisteid:

    1)   „valgustus”– valguse kasutamine mingil alal, esemetel või nende ümbruses, nii et inimene saaks neid näha;

    2)   „aktsentvalgustus”– valgustus, mille puhul valgus on suunatud nii, et see tooks esile mingi objekti või osa alast;

    3)   „elektrivalgustusseade”– toode, mis toimib elektri abil ja on kavandatud valgustuseks;

    4)   „eriotstarbeline toode”– toode, milles kasutatakse käesoleva määrusega hõlmatud tehnoloogialahendusi, kuid mis on tehnilises dokumentatsioonis esitatud tehniliste näitajate poolest ette nähtud kasutamiseks eriotstarbelistes rakendustes; Eriotstarbelised rakendused on rakendused, millel peavad olema tehnilised näitajaid, mida ei ole vaja alade või esemete valgustamiseks tavapärastes tingimustes. Eriotstarbeliste rakenduste liigid on järgmised:

    i)

    valguse kiirgamine kasutamiseks mõjurina keemilistes või bioloogilistes protsessides (polümerisatsioon, kuivatamiseks/kõvendamiseks kasutatav ultraviolettkiirgus, fotodünaamiline ravi, aiandus- ja lemmikloomatooted ning putukatõrjetooted);

    ii)

    kujutiste salvestamine ja projekteerimine (fotovälklambid, koopiamasinad, videoprojektorid);

    iii)

    kütmine (nt infrapunalambid);

    iv)

    signaliseerimine (nt liikluskorralduseks ja lennuväljal kasutatavad lambid);

    i)

    valguse spektraaljaotuse eesmärk on muuta valgustatava ala või eseme välimust lisaks selle nähtavaks tegemisele (nt toiduvitriinide valgustus või I lisa punktis 1 määratletud värvilised lambid), v.a lähima värvustemperatuuri variatsioonid, või

    ii)

    valguse spektraaljaotus on kohandatud teatava tehnikaseadme konkreetsetele vajadustele lisaks ala või eseme inimestele nähtavaks tegemisele (nt stuudiovalgustus, valgusefektid, teatrivalgustus) või

    iii)

    valgustatav ala või ese eeldab erikaitset valgusallika negatiivse mõju vastu (nt erifiltriga valgustid valgustundlike patsientide või valgustundlike muuseumieksponaatide jaoks) või

    iv)

    valgustust on vaja üksnes avariiolukorras (nt avariivalgustid või avariivalgustite liiteseadised) või

    (v)

    valgustusseadmed peavad vastu pidama äärmuslikes keskkonnatingimustes (nt vibratsioon või temperatuur alla – 20 °C või üle 50 °C);

    5)   „valgusallikas”– pind või ese, mis on kavandatud emiteerima peamiselt nähtavat optilist kiirgust, mis saadakse energiamuundamisprotsessis. Termin „nähtav” vastab lainepikkusele 380-780 nm;

    6)   „lamp”– ühest või mitmest valgusallikast koosnev üksus, mille toimimist saab hinnata eraldi ja mis koosneb vähemalt ühest valgusallikast; seade võib sisaldada lisakomponente, mis on vajalikud seadme sisselülitamiseks, toiteks või stabiilseks toimimiseks või valguskiirguse jaotamiseks, filtreerimiseks või muundamiseks, juhul kui neid komponente ei saa seadmest eraldada ilma seadet püsivalt kahjustamata;

    7)   „lambi sokkel”– lambi osa, mille kaudu lamp on lambihoidja või liitmiku kaudu ühendatud elektritoitega ja mis võib ka hoida lampi lambihoidjas;

    8)   „lambihoidja” või „lambipesa”– seadis, mis hoiab lampi vajalikus asendis, enamasti nii, et sellesse on asetatud lambi sokkel, viimasel juhul on lamp selle kaudu ka ühendatud elektritoitega.

    9)   „suundvalguslamp”– lamp, mille valgusvoost vähemalt 80 % langeb ruuminurka π sr (see vastab koonusele avanemisnurgaga 120°);

    10)   „suunamata valgusvooga lamp”– lamp, mis ei ole suundvalguslamp;

    11)   „hõõgniitlamp”– lamp, milles valgus tekib niiditaolises elektrijuhis, mis on elektrivoolu läbijuhtimisega kuumutatud hõõgumiseni. Lamp võib sisaldada hõõgumist mõjutavaid gaase;

    12)   „hõõglamp”– hõõgniitlamp, milles hõõgniit asub õhutühjas kolvis või inertgaasi keskkonnas;

    13)   „(volfram)halogeenlamp”– hõõgniitlamp, mille hõõgniit on valmistatud volframist ja asub halogeene või halogeeniühendeid sisaldava gaasi keskkonnas; selliseid lampe võidakse tarnida koos integreeritud toiteallikaga;

    14)   „lahenduslamp”– lamp, milles valgus tekib otseselt või kaudselt elektrilahenduse tulemusel, mis toimub gaasis, metalliaurus või mitme gaasi või auru segus;

    15)   „luminofoorlamp”– madalrõhu-elavhõbe-lahenduslamp, milles enamik valgusest tekib ühes või mitmes luminofoorikihis, kui seda ergastatakse lahendusel tekkiva ultraviolettkiirgusega. Luminofoorlampe võidakse tarnida koos sisseehitatud liiteseadisega;

    16)   „sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlamp”– sisseehitatud liiteseadiseta ühe- või kahepoolse sokeldusega luminofoorlamp;

    17)   „suure valgustugevusega lahenduslamp”– elektrilahenduslamp, milles valgusallikana toimivat kaart stabiliseerib kolvi seina temperatuur, kusjuures kaarest kolvi seinale üle kantav võimsustihedus on üle 3 W/cm2;

    18)   „valgusdiood” ehk „leed”– valgusallikas, mis koosneb anorgaanilisest materjalist p-n-siirdega tahkisseadest, mis kiirgab valgust elektrivooluga ergastamisel;

    19)   „leedplokk”– koost ühest või mitmest leedlambist. Koost võib sisaldada ka optilisi elemente ja termilist, mehaanilist või elektrilist liidest;

    20)   „leedmoodul”– koost, millel ei ole soklit ja mis koosneb ühest või mitmest leedplokist trükkplaadil. Koost võib sisaldada elektrilisi, optilisi, mehaanilisi ja termilisi osi, liideseid ning liiteseadist;

    21)   „leedlamp”– lamp, mis koosneb ühest või mitmest leedmoodulist. Lamp võib olla varustatud sokliga;

    22)   „lambi liiteseadis”– seadis, mis paikneb toitevõrgu ja ühe või mitme lambi vahel, võimaldab lambi (või lampide) talitluseks vajalikke parameetreid muuta, nagu näiteks muuta toitepinget, piirata soovitud väärtuseni lambi (lampide) voolu, tekitada käivituspinget ja eelküttevoolu, vältida külmkäivitust, parandada võimsustegurit ja vähendada raadiohäireid. Nende eesmärkide saavutamiseks võib liiteseadis olla kavandatud ühendamiseks muude liiteseadistega. Mõiste ei hõlma:

    juhtimisseadmeid,

    komisjoni määruse (EÜ) nr 278/2009 (9) reguleerimisalasse kuuluvaid toiteallikaid;

    23)   „juhtimisseadis”– elektrooniline või mehaaniline seadis lambi valgusvoo juhtimiseks ja seireks muul viisil kui lambi võimsuse muutmisega, nagu taimerid, kohalolekuandurid, valgusandurid ja päevavalgusel põhinevad reguleerimisseadised; Lisaks käsitatakse juhtimisseadmena ka faasilõikehämardeid;

    24)   „lambi väline liiteseadis”– mitte lambi sisse ehitatud liiteseadis, mis on kavandatud paigaldamiseks väljapoole lambi või valgusti korpust või mida on võimalik korpusest eemaldada, sealjuures lampi või valgustit püsivalt kahjustamata;

    25)   „ballast”– toitevõrgu ja ühe või mitme lahenduslambi vahele paigaldatav liiteseadis, mis oma induktiivsuse, mahtuvuse või induktiivsuse ja mahtuvuse kombinatsiooniga piirab lambi (lampide) töövoolu nõutava väärtuseni;

    26)   „halogeenlambi pingemuundur”– liiteseadis, mis muundab võrgupinge halogeenlampide jaoks väikepingeks;

    27)   „kompaktluminofoorlamp”– luminofoorlamp, mis sisaldab kõiki lambi süttimiseks ja stabiilseks toimimiseks vajalikke komponente;

    28)   „valgusti”– seade, mis hajutab, filtreerib või muundab ühest või mitmest lambist pärinevat valgust ja mis hõlmab lambi hoidmiseks, kinnitamiseks ja kaitsmiseks vajalikke osi ning vajaduse korral ka vooluahela abiseadmeid ja vahendeid nende ühendamiseks elektritoitega;

    29)   „lõppkasutaja”– füüsiline isik, kes ostab või eeldatavasti ostab toote eesmärgil, mis on väljaspool tema kaubanduslikku, ärialast, käsitöö- või kutsealast tegevust;

    30)   „lõppomanik”– isik või juriidiline isik, kes on toote olelusringi kasutusfaasis toote omanik, või isik või juriidiline isik, kes tegutseb omaniku nimel.

    III-V lisas kasutatakse lisaks II lisas defineeritud mõisteid.

    Artikkel 3

    Ökodisaini nõuded

    1.   Artiklis 1 loetletud elektrivalgustusseaded vastavad III lisas sätestatud ökodisaini nõuetele, v.a siis, kui tegemist on eriotstarbeliste toodetega.

    Iga ökodisaini nõuet kohaldatakse vastavalt järgmistele etappidele:

     

    1. etapp: 1. september 2013,

     

    2. etapp: 1. september 2014,

     

    3. etapp: 1. september 2016.

    Nõude kohaldamist jätkatakse, kui hakatakse kohaldama nõudeid, mille kohaldamise algusaeg on hilisem, välja arvatud juhul, kui endine nõue asendatakse või endise nõude kohaldamist täpsustatakse muul viisil.

    2.   Alates 1. septembrist 2013 vastavad eriotstarbelised tooted I lisas sätestatud tooteteabe nõuetele.

    Artikkel 4

    Vastavushindamine

    1.   Direktiivi 2009/125/EÜ artiklis 8 osutatud vastavushindamise menetlus on kõnealuse direktiivi IV lisas sätestatud sisemine projekti või kavandi kontroll või V lisas sätestatud juhtimissüsteem.

    2.   Direktiivi 2009/125/EÜ artikli 8 kohaseks vastavushindamiseks tuleb tehnilises dokumentatsioonis

    a)

    esitada vastavalt käesoleva määruse III lisa 3. osale esitatava tooteteabe koopia;

    b)

    esitada kogu teave, mis I, III ja IV lisa kohaselt on tehnilises dokumentatsioonis nõutav;

    c)

    esitada vähemalt üks võimalik toote seadistuse ja tingimuste kombinatsioon, mille puhul toode vastab käesolevale määrusele.

    Artikkel 5

    Turujärelevalve eesmärgil teostatav kontrollimenetlus

    Direktiivi 2009/125/EÜ artikli 3 lõikes 2 osutatud turujärelevalve kontrollimisel kohaldavad liikmesriigid käesoleva määruse IV lisas sätestatud kontrollimenetlust.

    Artikkel 6

    Soovituslikud võrdlusandmed

    Käesoleva määruse jõustumise ajal turul olevate parimate toodete ja tehnoloogia soovituslikud võrdlusandmed on esitatud V lisas.

    Artikkel 7

    Läbivaatamine

    Tehnika arengu arvessevõtmiseks vaatab komisjon käesoleva määruse läbi hiljemalt siis, kui möödub kolm aastat selle jõustumisest, ja esitab läbivaatamise tulemused ökodisaini nõuandefoorumile.

    Artikkel 8

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 12. detsember 2012

    Komisjoni nimel

    president

    José Manuel BARROSO


    (1)  ELT L 285, 31.10.2009, lk 10.

    (2)  ELT L 174, 1.7.2011, lk 88.

    (3)  ELT L 374, 27.12.2006, lk 10.

    (4)  EÜT L 11, 15.1.2002, lk 4.

    (5)  ELT L 197, 24.7.2012, lk 38.

    (6)  ELT L 258, 26.9.2012, lk 1.

    (7)  ELT L 76, 24.3.2009, lk 3.

    (8)  EÜT L 204, 21.7.1998, lk 37.

    (9)  ELT L 93, 7.4.2009, lk 3.


    I LISA

    Eriotstarbeliste toodete tooteteabe nõuded

    1.

    Kui lambi värvsuskoordinaadid jäävad alati järgmisse vahemikku:

    x < 0,270 või x > 0,530

    Formula või Formula,

    esitatakse direktiivi 2009/125/EÜ artikli 8 kohaselt vastavushindamise jaoks koostatavas tehnilises dokumentatsioonis värvsuskoordinaadid, osutades, et selliste koordinaatidega toode on eriotstarbeline toode.

    2.

    Kõigi eriotstarbeliste toodete puhul näidatakse iga liiki tooteteabes nende ettenähtud otstarve ja märgitakse, et asjaomane toode ei ole ette nähtud kasutamiseks muudes rakendustes.

    Direktiivi 2009/125/EÜ artikli 8 kohaselt vastavushindamise jaoks koostatavas tehnilises dokumentatsioonis loetletakse tehnilised parameetrid, mille tõttu sellise disainiga toode vastab üksnes kavandatud otstarbele. Vajaduse korral võivad parameetrid olla loetletud viisil, millega välditakse tootja intellektuaalomandi õigustega seotud ärisaladuste ja tundliku teabe avaldamist.

    Kui toode lastakse turule pakendis, millel on lõpptarbijale enne ostmist nähtav teave, esitatakse pakendil ja iga liiki tooteteabes selgelt ja silmatorkavalt järgmine teave:

    a)

    ettenähtud otstarve ning

    b)

    et lamp ei ole sobiv kodumajapidamise siseruumide valgustamiseks.


    II LISA

    III–V lisas kasutatavad mõisted

    III–V lisas kasutatakse järgmisi mõisteid:

    a)   „valgusvoog (Φ)”– kiirgusvoost tuletatud suurus, mis arvestab inimsilma spektraaltundlikkust. Kui ei ole täpsustatud teisiti, vastab see algsele valgusvoole;

    b)   „algne valgusvoog”– lambi valgusvoog pärast lühikest tööaega;

    c)   „kasulik valgusvoog (Φuse)”– lambi valgusvoo osa, mis langeb III lisa punktis 1.1 lambi energiatõhususe arvutamiseks kasutatavasse koonusesse;

    d)   „valgustugevus (kandela või cd)”– valgusallikast antud ruuminurka kiiratava valgusvoo ja selle ruuminurga jagatis;

    e)   „kiirgusnurk”– optilise kiire telje tasapinnal asuva kahe kujuteldava sirge vaheline nurk; sirged läbivad lambi esipinna keskpunkti ja punkte, milles valgustugevus on kiire optilise telje valgustugevusest 50 %, kusjuures kiire optilise telje valgustugevus on valgustugevus, mis on mõõdetud kiire optilisel teljel.

    f)   „värvsus”– värvistiimuli omadus, mis on kindlaks määratud tema värvsuskoordinaatidega või tema dominant- või komplementaarlainepikkuse ja puhtusega;

    g)   „lähim värvustemperatuur (Tc [K])”– Plancki kiirguri (mustkiirguri) temperatuur, mille puhul selle kiirguri värvus kõige rohkem sarnaneb samasuguse heleduse ja samade vaatlustingimuste puhul teatava stiimuli värvusega;

    h)   „värviesitus (Ra)”– mõju, mida valgusallikas avaldab eseme näivale värvusele, kui niisugust värvust teadlikult või alateadlikult võrreldakse eseme näiva värvusega valgustamisel standardvalgusallikaga;

    i)   „värvuse konstantsus”– üksiku lambi värvsuskoordinaatide (x ja y) maksimaalne erinevus värvsuse keskpunktist (cx ja cy), väljendatuna värvsuse keskpunkti (cx and cy) ümber moodustatud MacAdami ellipsi suurusena (astmetes);

    j)   „lambi valgusvoo säilivustegur (Lamp Lumen Maintenance Factor, LLMF)”– lambi mis tahes ajahetkel kiiratava valgusvoo ja lambi algse valgusvoo suhe;

    k)   „lampide säilivustegur (Lamp Survival Factor, LSF)”– kindlaksmääratud töötingimustes ja lülitamissageduse juures teatavaks ajaks töökorda jäävate lampide osatähtsus lampide koguarvust;

    l)   „lambi kasutusiga”– tööaeg pärast mida töökorras olevate lampide osa lampide koguarvust vastab lampide säilivustegurile kindlaksmääratud töötingimustes ja lülitamissageduse juures. Leedlampide puhul tähendab lambi kasutusiga tööaega alates lampide kasutamise algusest kuni hetkeni, mil üksnes 50 % kõigist lampidest töötavad või mil valimi keskmine valgusvoo säilivustegur jääb alla 70 %, olenevalt sellest, kumb toimub enne;

    m)   „lambi käivitusaeg”– ajavahemik, mis kulub pärast toitepinge sisselülitamist lambi täielikuks käivitumiseks ja püsiva tööoleku saavutamiseks;

    n)   „lambi soojenemisaeg”– ajavahemik, mis kulub pärast lambi käivitamist, et lamp jõuaks kindlaksmääratud osani oma stabiilselt kiiratavast valgusvoost;

    o)   „võimsustegur (Power Factor, PF)”– aktiivvõimsuse absoluutväärtuse ja näivvõimsuse suhe perioodiliselt muutuvates tingimustes;

    p)   „lambi elavhõbedasisaldus”– lambis sisalduva elavhõbeda kogus;

    q)   „normväärtus”– toote kirjeldamiseks kasutatava suuruse väärtus, mis on kindlaks määratud teatavate töötingimuste jaoks. Kui ei ole öeldud teisiti, on kõik nõuded esitatud normväärtustes;

    r)   „nimiväärtus”– toote määratlemiseks või identifitseerimiseks kasutatava suuruse väärtus;

    s)   „koormamata seisund”– seisund, milles lambi liiteseadise sisend on ühendatud toitevõrku ja väljund on tavalistel käitamistingimustel sihtotstarbelise lüliti abil lahti ühendatud kõigist primaarkoormusseadmetest (defektset või puuduvat lampi või kaitselüliti abil koormuse väljalülitamist ei käsitada tavaliste käitamistingimustena);

    t)   „ooteseisund”– lampide liiteseadise seisund, milles lambid on normaaltalitlustingimustes juhtsignaali abil välja lülitatud. Seda kasutatakse normaaltalitluses pidevalt toitevõrku ühendatud ja sisseehitatud lülitusfunktsiooni omavate liiteseadiste korral;

    u)   „juhtsignaal”– analoog- või digitaalsignaal, mis kantakse liiteseadisele üle kas juhtmevabalt või pinge muutmisega eraldiseisvas juhtkaablis või signaali muutmisega toitepinges;

    v)   „ooteseisundis tarbitav võimsus”– võimsus, mida lambi liiteseadis tarbib ooteseisundis;

    w)   „koormamata seisundis tarbitav võimsus”– võimsus, mida lambi liiteseadis tarbib koormamata seisundis;

    x)   „lülitamistsükkel”– lambi järjestikune sisse- ja väljalülitamine kindlaksmääratud ajavahemiku järel;

    y)   „enneaegne rike”– lambi jõudmine oma kasutusea lõpuni pärast tööaega, mis on lühem kui tehnilises dokumentatsioonis määratud normtööiga;

    z)   „pimestamisvastane kaitse”– mehhaaniline või optiline peegeldav või mittepeegeldav valgust mitteläbilaskev varje, mis on kavandatud tõkestama suundvalguslambi valgusallika poolt kiiratavat otse nähtavat kiirgust, eesmärgiga vältida seda otse vaatava vaatleja ajutist osalist pimedaks jäämist (pimestumist). See ei hõlma suundvalguslambi valgusallika pinnakatet;

    aa)   „ühilduvus”– tähendab, et kui toode on ette nähtud paigaldisse paigaldamiseks, lisamiseks teise tootesse või on ühendatud sellega füüsilise kontakti või traadita ühendusega, siis


    III LISA

    Ökodisaini nõuded

    1.   ENERGIATÕHUSUSE NÕUDED

    1.1.   Suundvalguslampide energiatõhususe nõuded

    Energiatõhususe indeks (EEI) arvutatakse järgmiselt ja ümardatakse teise kümnendkohani:

    Formula

    kus

    Pcor on nimitoitepingel mõõdetud ja vajaduse korral vastavalt tabelile 1 korrigeeritud normvõimsus. Parandustegurid on vajaduse korral kumulatiivsed.

    Tabel 1

    Parandustegurid

    Paranduse kohaldamisala

    Korrigeeritud võimsus (Pcor)

    Välise halogeenlampide pingemuunduriga toimivad lambid

    Formula

    Välise leedlampide liiteseadisega toimivad lambid

    Formula

    Välise liiteseadisega toimivad 16 mm läbimõõduga (T5) luminofoorlambid ja neljasõrmelised ühe sokliga luminofoorlambid

    Formula

    Välise luminofoorlampide liiteseadisega toimivad muud lambid

    Formula

    Välise suure valgustugevusega lahenduslampide liiteseadisega toimivad lambid

    Formula

    Kompaktluminofoorlambid värviesitusindeksiga Ra ≥ 90

    Formula

    Pimestamisvastase kaitsega lambid

    Formula

    Pref on võrdlusvõimsus, mis saadakse lambi kasuliku valgusvoo (Φuse) põhjal, kasutades järgmist valemit:

    mudelid, mille Φuse < 1 300 luumenit: Formula

    mudelid, mille Φuse ≥ 1 300 luumenit: Formula

    Φuse on määratletud järgmiselt:

    suundvalguslambid (muud kui hõõgniitlambid) kiirgusnurgaga ≥ 90°, mille pakendil on käesoleva lisa punkti 3.1.2 alapunktile j vastav hoiatus: normvalgusvoog 120° koonuses (Φ120°);

    muud suundvalguslambid: normvalgusvoog 90° koonuses (Φ90°).

    Suundvalguslampide maksimaalsed energiatõhususindeksid (EEI) on esitatud tabelis 2.

    Tabel 2

    Kohaldamisaeg

    Maksimaalne energiatõhususindeks (EEI)

    Võrgupingetoitega hõõgniitlambid

    Muud hõõgniitlambid

    Suure valgustugevusega lahenduslambid

    Muud lambid

    1. etapp

    Kui Φuse > 450 lm: 1,75

    Kui Φuse ≤ 450 lm: 1,20

    Kui Φuse > 450 lm: 0,95

    0,50

    0,50

    2. etapp

    1,75

    0,95

    0,50

    0,50

    3. etapp

    0,95

    0,95

    0,36

    0,20

    3. etappi kohaldatakse võrgupingetoitega hõõgniitlampide puhul üksnes siis, kui hiljemalt 30. septembriks 2015 koostab komisjon turu põhjaliku hindamise ja edastab nõuandefoorumile tõendid, et turul on võrgupingetoitega hõõgniitlampe, mis

    vastavad 3. etapi maksimaalse energiatõhususindeksi nõuetele;

    on taskukohased, st nendega ei kaasne enamikule lõpptarbijatele liigseid kulusid;

    on oma tarbimisomadustelt üldiselt samaväärsed käesoleva määruse jõustumise kuupäeval kättesaadavate võrgupingetoitega hõõgniitlampidega, sh tabelis 6 loetletud võrdlusvalgusvoogude kogu ulatust hõlmavate valgusvoogude osas;

    ühilduvad toitevõrgu ja käesoleva määruse jõustumise kuupäeval kättesaadavate hõõgniitlampide vahele paigaldamiseks kavandatud seadmetega uusimate ühildumisnõuete kohaselt.

    1.2.   Lampide liiteseadiste energiatõhususnõuded

    2. etapist alates ei ületa toitevõrgu ja lambi koormuse sisse-/väljalülitamiseks kasutatava lüliti vahelise ühe liiteseadise koormamata seisundi sisendvõimsus 1,0 W. Alates 3. etapist on see piirväärtus 0,50 W. Liiteseadise puhul, mille väljundvõimsus (P) on suurem kui 250 W, korrutatakse koormamata seisundi sisendvõimsuse piirväärtus teguriga P/250.

    3. etapis ei ületa lambi liiteseadise ooteseisundi võimsus 0,50 W.

    2. etapis on halogeenlambi pingemuunduri kasutegur 100 % koormusel vähemalt 0,91.

    2.   KASUTUSOMADUSTE NÕUDED

    2.1.   Muude suundvalguslampide kui leedlambid kasutusomaduste nõuded

    Tabelis 3 on esitatud suunatud valgusvooga kompaktluminofoorlampide ja tabelis 4 muude suundvalguslampide kui kompaktluminofoorlambid ja leedlambid kasutusomaduste nõuded.

    Tabel 3

    Suunatud valgusvooga kompaktluminofoorlampide kasutusomaduste nõuded

    Kasutusomaduse näitaja

    1. etapp,

    kui ei ole näidatud teisiti

    3. etapp

    Lampide säilivustegur 6 000 töötunni järel

    Alates 1. märtsist 2014: ≥ 0,50

    ≥ 0,70

    Valgusvoo säilivustegur

    2 000 töötunni järel: ≥ 80 %

    2 000 töötunni järel: ≥ 83 %

    6 000 töötunni järel: ≥ 70 %

    Lülitamistsüklite arv enne rikkiminekut

    ≥ pool lampide tundides väljendatud kasutuseast;

    ≥ 10 000, kui lampide käivitusaeg > 0,3 s

    ≥ lampide tundides väljendatud kasutusiga;

    ≥ 30 000, kui lampide käivitusaeg > 0,3 s

    Käivitusaeg

    < 2,0 s

    < 1,5 s, kui P < 10 W

    < 1,0 s, kui P ≥ 10 W

    Aeg lambi soojenemiseks, kuni saavutatakse 60 % Φ-st

    < 40 s

    või < 100 s elavhõbedat amalgaamina sisaldavate lampide puhul

    < 40 s

    või < 100 s elavhõbedat amalgaamina sisaldavate lampide puhul

    Enneaegsete rikete määr

    ≤ 5,0 % pärast 500 töötundi

    ≤ 5,0 % pärast 1 000 töötundi

    Sisseehitatud liiteseadisega lampide võimsustegur

    ≥ 0,50, kui P < 25 W

    ≥ 0,90, kui P ≥ 25 W

    ≥ 0,55, kui P < 25 W

    ≥ 0,90, kui P ≥ 25 W

    Värviesitusindeks (Ra)

    ≥ 80

    ≥ 65, kui lamp on käesoleva lisa punkti 3.1.3 alapunkti l kohaselt ette nähtud kasutamiseks välisvalgustus- või tööstusrakendustes

    ≥ 80

    ≥ 65, kui lamp on käesoleva lisa punkti 3.1.3 alapunkti l kohaselt ette nähtud kasutamiseks välisvalgustus- või tööstusrakendustes

    Kui lambil on standardne, ka hõõgniitlampide puhul kasutatav sokkel, peab see lamp alates 2. etapist vastama ka võrgu ja hõõgniitlampide vahele ühendatavate liiteseadistega ühildumise ajakohastele nõuetele.

    Tabel 4

    Muude suundvalguslampide (v.a leedlambid, kompaktluminofoorlambid ja suure valgustugevusega lahenduslambid) kasutusomaduste nõuded

    Kasutusomaduse näitaja

    1. ja 2. etapp

    3. etapp

    Lambi normkasutusiga 50 % lampide säilivusel

    ≥ 1 000 h (2. etapis ≥ 2 000 h); ≥ 2 000 h väikepingelampide puhul, mis ei vasta käesoleva lisa punktis 1.1 hõõgniitlampidele 3. etapis esitatavatele tõhususnõuetele

    ≥ 2 000 h;

    ≥ 4 000 h väikepingelampide puhul

    Valgusvoo säilivustegur

    ≥ 80 % pärast 75 % möödumist lambi normkasutuseast

    ≥ 80 % pärast 75 % möödumist lambi normkasutuseast

    Lülitamistsüklite arv

    ≥ neljakordne lambi normkasutusiga tundides

    ≥ neljakordne lambi normkasutusiga tundides

    Käivitusaeg

    < 0,2 s

    < 0,2 s

    Aeg lambi soojenemiseks, kuni saavutatakse 60 % Φ-st

    ≤ 1,0 s

    ≤ 1,0 s

    Enneaegsete rikete määr

    ≤ 5,0 % pärast 100 töötundi

    ≤ 5,0 % pärast 200 töötundi

    Sisseehitatud liiteseadisega lampide võimsustegur

    võimsus > 25W: ≥ 0,9

    võimsus ≤ 25 W: ≥ 0,5

    võimsus > 25W: ≥ 0,9

    võimsus ≤ 25 W: ≥ 0,5

    2.2.   Suunamata ja suunatud valgusvooga leedlampide kasutusomaduste nõuded

    Suunamata ja ka suunatud valgusvooga leedlampide kasutusomaduste nõuded on esitatud tabelis 5.

    Tabel 5

    Suunamata ja suunatud valgusvooga leedlampide kasutusomaduste nõuded

    Kasutusomaduse näitaja

    Nõuded nagu 1. etapis, kui ei ole teisiti näidatud

    Lampide säilivustegur 6 000 töötunni järel

    Alates 1. märtsist 2014: ≥ 0,90

    Valgusvoo säilivustegur 6 000 töötunni järel

    Alates 1. märtsist 2014: ≥ 0,80

    Lülitamistsüklite arv enne rikkiminekut

    ≥ 15 000, kui lambi normkasutusiga ≥ 30 000 h;

    muul juhul: ≥ pool lambi normkasutuseast tundides väljendatuna

    Käivitusaeg

    < 0,5 s

    Aeg lambi soojenemiseks, kuni saavutatakse 95 % Φ-st

    < 2 s

    Enneaegsete rikete määr

    ≤ 5,0 % pärast 1 000 töötundi

    Värviesitusindeks (Ra)

    ≥ 80

    ≥ 65, kui lamp on käesoleva lisa punkti 3.1.3 alapunkti l kohaselt ette nähtud kasutamiseks välisvalgustus- või tööstusrakendustes

    Värvuse konstantsus

    Valgusallika värvsuskoordinaatide erinevus jääb kuueastmelisse MacAdami ellipsisse või on sellest parem

    Sisseehitatud liiteseadisega lampide võimsustegur (PF)

    P ≤ 2 W: nõue puudub

    2 W < P ≤ 5 W: PF >0,4

    5 W < P ≤ 25 W: PF >0,5

    P > 25 W: PF >0,9

    Kui lambil on standardne, ka hõõglampide puhul kasutatav sokkel, peab see lamp alates 2. etapist vastama ka võrgu ja hõõglampide vahele ühendatavate liiteseadistega ühildumise ajakohastele nõuetele.

    2.3.   Toitevõrgu ja lambi vahele paigaldamiseks kavandatud seadmete kasutusomadustele esitatavad nõuded

    2. etapist alates vastavad toitevõrgu ja lambi vahele paigaldamiseks kavandatud seadmed ajakohastele ühilduvusnõuetele lampidega, mille energiatõhususindeks (arvutatuna vastavalt käesoleva lisa punktis 1.1 sätestatud meetodile nii suunatud kui ka suunamata valgusvooga lampidele) on kuni

    0,24 suunamata valgusvooga lambil (eeldusel, et Φuse = kogu normvalgusvoog);

    0,40 suundvalguslambil.

    Kui hämardi on sisse lülitatud kõige madalamale seadistusele, mille puhul töötavad lambid tarbivad võimsust, kiirgavad töötavad lambid täiskoormusel vähemalt 1 % oma valgusvoost.

    Kui turule lastav valgusti on ette nähtud müümiseks lõppkasutajale ja koos valgustiga tarnitakse ka lambid, mida lõppkasutaja saab vahetada, peavad lambid vastavalt määrusele (EL) nr 874/2012 kuuluma ühte mõlemast kõrgeimast energiaklassist, kuhu valgusti märgise kohaselt kuulub.

    3.   TOOTETEABE NÕUDED

    3.1.   Suundvalguslampide tooteteabe nõuded

    Alates 1. etapist esitatakse järgmine teave (kui ei ole sätestatud teisiti).

    Kõnealune nõue esitada teavet ei kehti

    2. etapi valgusviljakusnõudeid mittetäitvate hõõglampide puhul;

    leedmoodulite puhul, kui neid turustatakse koos valgustiga, mille puhul lõppkasutaja ei peaks neid vahetama.

    Terminit „säästulamp” või muud samalaadset tootega seotud reklaamväidet lambi valgusviljakuse kohta võib kasutada mis tahes tooteteabes ainult juhul, kui lambi energiatõhususindeks on (arvutatuna vastavalt käesoleva lisa punktis 1.1 sätestatud meetodile) 0,40 või alla selle.

    3.1.1.   Lambil esitatav teave

    Muude lampide kui suure valgusvooga lahenduslambid puhul lisatakse lambi pinnale loetavas kirjas lambi kasuliku nimivalgusvoo, värvsustemperatuuri ja nimikiirgusnurga väärtus ja ühik („lm”, „K” ja „°”), kui selleks on pärast ohutusega seotud teabe (nagu näiteks võimsus ja pinge) esitamist piisavalt ruumi.

    Kui seal on ruumi vaid ühe väärtuse jaoks kolmest, esitatakse kasulik valgusvoog. Kui seal on ruumi vaid kahe väärtuse jaoks, esitatakse kasulik valgusvoog ja värvsustemperatuur.

    3.1.2.   Teave, mis tuleb esitada lõppkasutajale enne ostmist selgesti lambi pakendil ja vaba juurdepääsuga veebisaitidel

    Järgnevates lõigetes a–o näidatud teave esitatakse vaba juurdepääsuga veebisaitidel või muul tootja poolt sobivaks peetaval viisil.

    Kui toode lastakse turule pakendis, mis sisaldab lõpptarbijale enne ostmist näidatavat teavet, esitatakse see teave selgelt ja silmatorkavalt ka pakendi peal.

    Teabe esitamisel ei tule täpselt kasutada järgneva loetelu sõnastust. Selle võib teksti asemel esitada graafikute, numbrite või sümbolitena.

    a)

    Kasulik nimivalgusvoog esitatakse vähemalt kaks korda suuremas kirjas kui lambi nimivõimsus;

    b)

    lambi nimikasutusiga tundides (ei ole pikem kui normkasutusiga);

    c)

    värvustemperatuuri väärtus Kelvini kraadides ja väljendatuna ka graafiliselt või sõnades;

    d)

    lülitamistsüklite arv enne enneaegset rikkiminekut;

    e)

    soojenemisaeg, kuni lamp saavutab 60 % täielikust valgusvoost (kui kõnealune aeg on alla 1 sekundi, võib kirjutada „Saavutab kohe täisvalguse”);

    f)

    hoiatus juhul, kui lampi ei ole võimalik hämardada või kui hämardamiseks on vaja konkreetset hämardit; viimasel juhul esitatakse ühilduvate hämardite loetelu ka tootja veebisaidil;

    g)

    kui lamp on kavandatud optimaalseks tööks mittestandardsetes tingimustes (näiteks muul ümbritseva keskkonna temperatuuril kui 25 °C või kui on vajalik erijahutus), esitatakse teave kõnealuste tingimuste kohta;

    h)

    lambi mõõtmed millimeetrites (pikkus ja suurim läbimõõt);

    i)

    nimikiirgusnurk kraadides;

    j)

    kui lambi kiirgusnurk on ≥ 90° ja vastavalt käesoleva lisa punktile 1.1 tuleb tema kasulik valgusvoog mõõta 120° koonuses, hoiatus, et lamp ei sobi aktsentvalgustuseks;

    k)

    kui lambil on standardne, ka hõõgniitlampide puhul kasutatav sokkel, kuid lambi mõõtmed erinevad selliste hõõgniitlampide mõõtmetest, mida see lamp on ette nähtud asendama, esitatakse lambi ja asendatava(te) hõõgniitlambi/-lampide mõõtmeid võrdlev joonis;

    l)

    märge, et lamp kuulub tabeli 6 esimeses veerus loetletud tüüpi, esitatakse ainult juhul, kui lambi valgusvoog 90-kraadise avanemisnurgaga koonuses (Φ90°) ei ole väiksem kui tabelis 6 märgitud asjaomase lambitüübi vähima võimsusega lambi võrdlusvalgusvoog. Võrdlusvalgusvoog korrutatakse parandusteguriga tabelist 7 muude kui leedlampide korral. Leedlampide puhul korrutatakse seda veel lisaks tabelis 8 esitatud parandusteguriga;

    m)

    võimsuslikku samaväärsust asendatava lambiga võib väita ja näidata ainult siis, kui lambi tüüp on loetletud tabelis 6 ja lambi valgusvoog 90-kraadise avanemisnurgaga koonuses (Φ90°) ei ole väiksem kui vastav võrdlusvalgusvoog tabelis 6. Võrdlusvalgusvoog korrutatakse parandusteguriga tabelist 7 muude kui leedlampide korral. Leedlampide puhul korrutatakse seda veel lisaks parandusteguriga tabelist 8. Valgusvoo ja väidetavalt samaväärse lambi võimsuse vahepealsed väärtused (ümardatult lähima 1 W-ni) arvutatakse kahe lähima väärtuse vahelise lineaarse interpolatsiooniga.

    Tabel 6

    Võrdlusvalgusvoog samaväärsuse tõendamise korral

    Väikepingetoitega peegellambid

    Tüüp

    Võimsus (W)

    Võrdlusvalgusvoog Φ90°(lm)

    MR11 GU4

    20

    160

     

    35

    300

    MR16 GU 5.3

    20

    180

     

    35

    300

     

    50

    540

    AR111

    35

    250

     

    50

    390

     

    75

    640

     

    100

    785

    Puhutud klaasist võrgupingetoitega peegellambid

    Tüüp

    Võimsus (W)

    Võrdlusvalgusvoog Φ90°(lm)

    R50/NR50

    25

    90

     

    40

    170

    R63/NR63

    40

    180

     

    60

    300

    R80/NR80

    60

    300

     

    75

    350

     

    100

    580

    R95/NR95

    75

    350

     

    100

    540

    R125

    100

    580

     

    150

    1 000

    Pressklaasist võrgupingetoitega peegellambid

    Tüüp

    Võimsus (W)

    Võrdlusvalgusvoog Φ90°(lm)

    PAR16

    20

    90

     

    25

    125

     

    35

    200

     

    50

    300

    PAR20

    35

    200

     

    50

    300

     

    75

    500

    PAR25

    50

    350

     

    75

    550

    PAR30S

    50

    350

     

    75

    550

     

    100

    750

    PAR36

    50

    350

     

    75

    550

     

    100

    720

    PAR38

    60

    400

     

    75

    555

     

    80

    600

     

    100

    760

     

    120

    900

    Tabel 7

    Valgusvoo säilivuse korrutustegurid

    Lambi tüüp

    Valgusvoo korrutustegur

    Halogeenlambid

    1

    Kompaktluminofoorlambid

    1,08

    Leedlambid

    Formula

    kus LLMF on valgusvoo säilivustegur nimikasutusea lõpul

    Tabel 8

    Leedlampide korrutustegurid

    Leedlambi kiirgusnurk

    Valgusvoo korrutustegur

    20° ≤ kiirgusnurk

    1

    15° ≤ kiirgusnurk < 20°

    0,9

    10° ≤ kiirgusnurk < 15°

    0,85

    kiirgusnurk < 10°

    0,80

    Kui lamp sisaldab elavhõbedat:

    n)

    lambi elavhõbedasisaldus (X,X mg);

    o)

    viide veebisaidile, mida tuleks külastada, kui lamp on kogemata purunenud, et leida juhendid, kuidas koristada lambi killud.

    3.1.3.   Teave, mis tehakse avalikkusele kättesaadavaks vaba juurdepääsuga veebisaidi kaudu või muul tootja poolt sobivaks peetaval viisil

    Esitatakse vähemalt järgmine teave arvväärtuste kujul:

    a)

    punktis 3.1.2 märgitud teave;

    b)

    normvõimsus (0,1 W täpsusega);

    c)

    kasulik normvalgusvoog;

    d)

    lambi normkasutusiga;

    e)

    lambi võimsustegur;

    f)

    valgusvoo säilivustegur nimikasutusea lõpul (v.a hõõgniitlampide puhul);

    g)

    käivitusaeg (X,X sekundit);

    h)

    värviesitus;

    i)

    värvuse konstantsus (üksnes leedlampide puhul);

    j)

    normtippvalgustugevus kandelates (cd);

    k)

    normkiirgusnurk;

    l)

    märge selle kohta, kui lamp on ette nähtud kasutamiseks välis- või tööstusrakendustes;

    m)

    spektraaljaotus vahemikus 180–800 nm;

    Kui lamp sisaldab elavhõbedat:

    n)

    juhendid, kuidas koristada lambi killud, kui lamp kogemata puruneb;

    o)

    soovitused lambi kõrvaldamise kohta selle kasutusea lõpul kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2012/19/EL (1) kohase ringlusse võtmisega.

    3.2.   Integreeritud ballastita luminofoorlampe asendavate leedlampide täiendavad tooteteabe nõuded

    Lisaks määruse (EÜ) nr 244/2009 II lisa punkti 3.1 ja käesoleva määruse II lisa punkti 3.1 tooteteabe nõuetele avaldavad integreeritud ballastita luminofoorlampide asendamiseks ettenähtud leedlampide tootjad alates 1. etapist avalikkusele kättesaadaval veebisaidil või mõnel muul tootja poolt sobivaks peetaval viisil hoiatuse, et üldine energiatõhusus ja valguse jaotumine igas paigaldises, milles selliseid lampe kasutatakse, on määratud konkreetse paigaldise kujundusega.

    Väidet, et leedlamp asendab konkreetse võimsusega integreeritud ballastita luminofoorlampi, võib kasutada vaid juhul, kui

    valgustugevus üheski suunas ümber toru ei erine rohkem kui 25 % keskmisest valgustugevusest ümber toru ja

    leedlambi valgusvoog ei ole väiksem kui väidetavalt asendatava võimsusega luminofoorlambi valgusvoog. Luminofoorlambi valgusvoog leitakse nii, et väidetavalt asendatav võimsus korrutatakse komisjoni määruses (EÜ) nr 245/2009 (2) esitatud vähima valgusviljakuse väärtusega; ja

    leedlambi võimsus ei ole suurem kui luminofoorlambi võimsus, mida see väidetavalt asendab.

    Tehnilises dokumentatsioonis esitatakse kõnealuseid väiteid toetavad andmed.

    3.3.   Toitevõrgu ja lampide vahele paigaldamiseks projekteeritud muude seadmete kui valgustite tooteteabe nõuded

    Kui alates 2. etapist seade ei ühildu ühegi energiatõhusa lambiga vastavalt käesoleva lisa punktile 2.3, avaldatakse hoiatus, et seade ei ole ühilduv energiatõhusate lampidega, avalikkusele kättesaadaval vaba juurdepääsuga veebisaidil või tootja poolt sobivaks peetaval muul viisil.

    3.4.   Lampide liiteseadiste tooteteabe nõuded

    2. etapis avaldatakse järgmine teave avalikkusele kättesaadaval vaba juurdepääsuga veebisaidil või tootja poolt sobivaks peetaval muul viisil:

    märge, et toode on ette nähtud lambi liiteseadisena kasutamiseks;

    vajaduse korral märge, et toodet võib kasutada koormamata seisundis.


    (1)  ELT L 197, 24.7.2012, lk 38.

    (2)  ELT L 76, 24.3.2009, lk 17.


    IV LISA

    Turujärelevalve eesmärgil teostatav kontrollimenetlus

    Liikmesriigi ametiasutus kohaldab direktiivi 2009/125/EÜ artikli 3 lõikes 2 osutatud turujärelevalve teostamisel käesolevas lisas loetletud kontrollimenetlusi. Turujärelevalveasutus esitab kontrollitulemuste kohta teistele liikmesriikidele ja komisjonile asjakohase teabe.

    Liikmesriigi ametiasutus kasutab usaldusväärset, täpset ja korratavat mõõtmismenetlust, võttes arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid, sealhulgas sellistes dokumentides sätestatud meetodeid, mille viitenumbrid on sel eesmärgil avaldatud Euroopa Liidu Teatajas.

    1.   LÕPPKASUTAJA POOLT VALGUSTIS VAHETATAVATE LEEDLAMPIDE JA MUUDE LAMPIDE KUI LEEDLAMPIDE VASTAVUSHINDAMISE MENETLUS

    Liikmesriigi ametiasutus katsetab valimit, mis sisaldab ühe tootja ühe mudeli vähemalt 20 lampi, mis võimaluse korral on võrdsel arvul saadud neljast juhuslikult valitud allikast, kui tabelis 9 ei ole täpsustatud teisiti.

    Mudel loetakse käesolevas määruses sätestatud nõuetele vastavaks, kui

    a)

    valimis sisalduvate lampidega on kaasas nõuetele vastav tooteteave ja

    b)

    valimis olevad lambid leitakse vastavat III lisa punktides 2.1 ja 2.2 esitatud ühilduvusnõuetele; vastavuse kindlakstegemiseks kasutatakse uusimaid vastavushindamise meetodeid ja kriteeriume, sealhulgas neid, mis on kehtestatud dokumentides, mille viitenumbrid on sel eesmärgil avaldatud Euroopa Liidu Teatajas, ja

    c)

    valimisse kuuluvate lampide puhul ei leita tabelis 9 loetletud parameetrite katsetamisel ühegi parameetri puhul mittevastavust.

    Tabel 9

    Parameeter

    Menetlus

    Lampide säilivus 6 000 töötunni järel (ainult leedlambid)

    Katsetatakse, kuni

    on möödunud nõutud arv tunde või

    rohkem kui kaks lampi on läinud rikki,

    olenevalt sellest, kumb toimub enne.

    Vastavus: katsevalimisse kuuluvast igast 20 lambist võib enne nõutud arvu tundide möödumist minna rikki ainult kaks lampi.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Lülitamistsüklite arv enne rikkiminekut

    Katse lõpeb, kui on saavutatud nõutud lülitamistsüklite arv või kui katsevalimisse kuuluvast 20 lambist läheb rikki rohkem kui üks lamp, olenevalt sellest, kumb toimub enne.

    Vastavus: pärast nõutud lülitamistsüklite arvu saavutamist on katsevalimisse kuuluvast igast 20 lambist töökorras veel vähemalt 19 lampi.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Käivitusaeg

    Vastavus: katsevalimisse kuuluvate lampide keskmine käivitusaeg ei tohi olla pikem kui nõutud käivitusaeg pluss 10 % ning ühegi katsevalimisse kuuluva lambi käivitusaeg ei tohi olla pikem kui kahekordne nõutud käivitusaeg.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Aeg lambi soojenemiseks, kuni saavutatakse 60 % Φ-st

    Vastavus: katsevalimisse kuuluvate lampide keskmine soojenemisaeg ei tohi olla pikem kui nõutud soojenemisaeg pluss 10 % ning ühegi katsevalimisse kuuluva lambi soojenemisaeg ei tohi olla pikem kui nõutud käivitusaeg korrutatuna 1,5-ga.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Enneaegsete rikete määr

    Katsetatakse, kuni

    on möödunud nõutud arv tunde või

    läheb rikki enam kui üks lamp, olenevalt sellest, kumb toimub enne.

    Vastavus: katsevalimisse kuuluvast igast 20 lambist võib enne nõutud arvu tundide möödumist minna rikki ainult üks lamp.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Värviesitusindeks (Ra)

    Vastavus: katsevalimisse kuuluvate lampide keskmine värviesitusindeks ei jää rohkem kui kolm punkti alla nõutava väärtuse ning ühegi katsevalimisse kuuluva lambi värviesitusindeks ei jää rohkem kui 3,9 punkti alla nõutava väärtuse.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Valgusvoo säilivustegur kasutusea lõpus ja normkasutusiga (ainult leedlambid)

    Siin „kasutusea lõpp” on hetk, mil ainult 50 % lampidest on prognoosi kohaselt veel töökorras või kui valimi keskmine valgusvoo säilivustegur langeb prognoosi kohaselt madalamale kui 70 %, olenevalt sellest, kumb sündmus saabub prognoosi kohaselt varem.

    Vastavus: kui valimisse kuuluvate lampide säilivusteguri ja keskmise valgusvoo säilivusteguri ekstrapoleerimisel saadud valgusvoo säilivustegur kasutusea lõpus ja kasutusea väärtused ei erine 6 000 töötunni järel tooteteabes esitatud valgusvoo säilivustegurist ja normkasutuseast rohkem kui 10 %.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Asenduslampide samaväärsuse väited vastavalt III lisa punkti 3.1.2 alapunktidele l ja m

    Kui kontrollitakse ainult samaväärsuse väidet, piisab ligikaudu kümne sellise lambi katsetamisest, mis võimaluse korral on enam-vähem võrdsel arvul saadud neljast juhuslikult valitud allikast.

    Vastavus: kui katsevalimisse kuuluvate lampide keskmised tulemused ei erine piirmäärast, künnisest või deklareeritud väärtustest rohkem kui 10 %.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Kiirenurk

    Vastavus: kui katsevalimisse kuuluvate lampide keskmised tulemused ei erine deklareeritud kiirenurgast rohkem kui 25 % ja iga üksiku katsevalimisse kuuluva lambi kiirenurga väärtus ei erine normväärtusest rohkem kui 25 %.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Valgustugevuse tippväärtus

    Vastavus: kui katsevalimisse kuuluva iga üksiku lambi valgustugevuse tippväärtus on vähemalt 75 % mudeli normvalgustugevusest.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Muud parameetrid (sh energiatõhususindeks)

    Vastavus: kui katsevalimisse kuuluvate lampide keskmised tulemused ei erine piirmäärast, künnisest või deklareeritud väärtustest üle 10 %.

    Nõuete täitmata jätmine: muul juhul.

    Muul juhul loetakse mudel nõuetele mittevastavaks.

    2.   VASTAVUSHINDAMISE MENETLUS SELLISTE LEEDLAMPIDE JA LEEDMOODULITE PUHUL, MIS EI OLE ETTE NÄHTUD LÕPPKASUTAJA POOLT VALGUSTIS VAHETAMISEKS

    Allpool kirjeldatud katse tegemiseks hangivad liikmesriikide ametiasutused sama (leedmoodulite või valgustite) tootja sama mudeli katsetatavad eksemplarid, mis võimaluse korral on enam-vähem võrdsel arvul saadud juhuslikult valitud allikatest. Punktide 1, 3 ja 5 puhul kasutatakse võimaluse korral vähemalt nelja allikat. Punkti 2 puhul kasutatakse võimaluse korral vähemalt nelja allikat, v.a juhul, kui samasse mudelisse kuuluva 20 leedmooduli hankimiseks läheb vaja vähem kui nelja valgustit; viimasel juhul on kasutatavate allikate arv võrdne vajaminevate valgustite arvuga. Kui punkti 4 puhul kukuvad kaks esimest valgustit katsetamisel läbi, kasutatakse kolme järgmise valgusti katsetamisel võimaluse korral muudest allikatest pärinevaid valgusteid.

    Liikmesriikide ametiasutused kohaldavad järgmist menetlust allpool esitatud järjestuses seni, kuni nad saavad teha järelduse leedmoodulite mudelite vastavuse kohta või teevad järelduse, et katset ei ole võimalik teha. „Valgusti” osutab leedmooduleid sisaldavale valgustile ja „katse” osutab käesoleva lisa 1. osas (v.a punkt 4) kirjeldatud menetlusele. Kui tehnilise dokumentatsiooni kohaselt on lubatud katsetamine nii punkti 1 kui ka punkti 2 kohaselt, võivad ametiasutused valida kõige sobivama meetodi.

    1)

    Kui valgusti vastavushindamise tehnilises dokumentatsioonis on ette nähtud, et valgustit tervikuna katsetatakse lambina, katsetab ametiasutus 20 valgustit lambina. Kui leitakse, et valgusti mudel vastab nõuetele, vastab leedmooduli mudel (vastavad leedmooduli mudelid) käesoleva määruse nõuetele. Kui leitakse, et valgusti mudel ei vasta nõuetele, ei vasta ka leedmooduli mudel/mudelid nõuetele.

    2)

    Kui valgusti vastavushindamise tehnilise dokumentatsiooni kohaselt on lubatud leedmooduleid katsetamiseks eemaldada, hangib ametiasutus piisava hulga valgusteid, et saada valgustis sisalduvast igast leedmooduli mudelist 20 eksemplari. Valgustite lahtivõtmisel järgivad ametiasutused tehnilises dokumentatsioonis esitatud juhiseid ning katsetavad iga leedmooduli mudelit eraldi. Leedmoodulite mudelite vastavuse üle otsustatakse katsete põhjal.

    3)

    Kui valgustitootja hankis valgusti tehnilise dokumentatsiooni kohaselt valgustis sisalduvad leedmoodulid eraldiseisvate CE-vastavusmärgisega toodetena liidu turult, hangivad ametiasutused katsetamiseks liidu turult 20 eksemplari igast leedmooduli mudelist ning katsetavad iga leedmooduli mudelit eraldi. Leedmoodulite mudelite vastavuse üle otsustatakse katsete põhjal. Kui mudelid ei ole liidu turul enam saadaval, ei saa turujärelevalvet teostada.

    4)

    Kui valgustitootja ei hankinud valgustis sisalduvaid leedmooduleid eraldiseisvate CE-vastavusmärgisega toodetena liidu turult, paluvad ametiasutused, et valgustitootja esitaks leedmoodulite katsetamise originaalandmed, mis näitavad, et leedmoodulid vastavad järgmistele nõuetele:

    kõikide leedmoodulite puhul: käesoleva määruse tabelis 5 esitatud nõuded;

    suunatud valgusvooga leedmoodulite puhul: käesoleva määruse tabelites 1 ja 2 esitatud nõuded;

    suunamata valgusvooga leedmoodulite puhul: määruse (EÜ) nr 244/2009 tabelites 1, 2 ja 3 osutatud nõuded.

    Kui katseandmete põhjal leitakse, et mõni valgustis sisalduv leedmooduli mudel ei vasta nõuetele, ei vasta leedmoodulite mudelid käesoleva määruse nõuetele.

    Muul juhul võtavad ametiasutused lahti ühe valgusti, et kontrollida, kas valgustis sisalduvad leedmoodulid on sama tüüpi, nagu katseandmetes kirjeldatud. Kui mõni leedmoodul erineb või seda ei ole võimalik identifitseerida, ei vasta leedmoodulite mudelid nõuetele.

    Muul juhul kontrollitakse tabelis 5 esitatud lülitamistsükleid, enneaegset riket, käivitus- ja soojenemisaega hõlmavaid nõudeid normvõimsusel töötava teise valgusti peal. Valgusti töötamisel normväärtustel kontrollitakse ka leedmoodulite temperatuuri kindlaksmääratud piirväärtuste suhtes. Kui katsetulemused (v.a enneaegne rike) ületavad piirväärtusi rohkem kui 10 % või valgusti läheb enneaegselt rikki, katsetatakse kolme täiendavat valgustit. Kui järgmise kolme katse keskmised tulemused (v.a enneaegne rike ja töötemperatuur) ei erine piirväärtustest rohkem kui 10 %, kui ükski valgusti ei lähe enneaegselt rikki ja töötemperatuur (°C) ei erine kindlaksmääratud piirmäärast 10 % kõigi kolme valgusti puhul, vastavad leedmoodulite mudelid nõuetele. Muul juhul loetakse need mittevastavaks.

    5)

    Kui katsetamine punktide 1–4 kohaselt ei ole võimalik, sest valgustis ei ole võimalik kindlaks teha eraldi katsetatavaid leedmooduleid, kontrollivad ametiasutused tabelis 5 esitatud lülitamistsükleid, enneaegset riket, käivitus- ja soojenemisaega üheainsa valgusti peal. Kui katsetulemused erinevad piirväärtustest rohkem kui 10 % või valgusti läheb enneaegselt rikki, katsetatakse kolme täiendavat valgustit. Kui järgmise kolme katse keskmised tulemused (v.a enneaegne rike) ei erine piirväärtustest rohkem kui 10 % ja ükski valgusti ei lähe enneaegselt rikki, vastavad valgustis sisalduvad leedmoodulid käesolevas määruses sätestatud nõuetele. Muul juhul loetakse need mittevastavaks.

    3.   TOITEVÕRGU JA LAMPIDE VAHELE PAIGALDAMISEKS KAVANDATUD SEADMETE KONTROLLIMENETLUS

    Liikmesriigi pädev asutus katsetab ühte seadet.

    Seade loetakse käesolevas määruses esitatud nõuetele vastavaks, kui see vastab III lisa punktis 2.3 esitatud ühilduvusnõuetele; vastavuse kindlakstegemiseks kasutatakse uusimaid vastavushindamise meetodeid ja kriteeriume, sealhulgas neid, mis on kehtestatud dokumentides, mille viitenumbrid on sel eesmärgil avaldatud Euroopa Liidu Teatajas. Ühildamatuse ilmnemisel loetakse mudel siiski nõuetele vastavaks, kui see täidab III lisa punktis 3.3 või määruse (EL) nr 874/2012 artikli 3 lõikes 2 esitatud tooteteabe nõudeid.

    Lisaks ühilduvusnõuete katsetamisele tuleb katsetada ka lampide liiteseadiste vastavust III lisa punktis 1.2 esitatud energiatõhususnõuetele. Katsetatakse ühte lambi liiteseadist, mitte mitme liiteseadise kogumit, isegi juhul, kui mudel on kavandatud konkreetses paigaldises tuginema teise lambi (teiste lampide) liiteseadistele. Mudel vastab käesoleva määruse nõuetele, kui tulemused ei ületa piirväärtusi rohkem kui 2,5 %. Kui tulemused ületavad piirväärtusi rohkem kui 2,5 %, katsetatakse kolme täiendavat seadet. Mudel vastab käesoleva määruse nõuetele, kui nende kolme järjestikuse katsetamise keskmine tulemus ei ületa piirväärtusi rohkem kui 2,5 %.

    Lõpptarbijatele turustatavate valgustite puhul tuleb lisaks ühilduvusnõuetele kontrollida ka lampide olemasolu nende pakendis. Mudel vastab nõuetele, kui pakendis ei ole lampe või kui pakendis on III lisa punktis 2.3 nõutud energiaklassiga lambid.

    Hämardid ei pea vastama mitte ainult ühilduvusnõuetele, vaid neid tuleb ka katsetada hõõgniitlampidega, kusjuures hämardi on seatud kõige madalamale seadistusele. Mudel vastab nõuetele, kui tootja juhiste kohaselt paigaldatuna kiirgavad töötavad lambid täiskoormusel vähemalt 1 % oma valgusvoost.

    Kui mudel ei vasta kohaldatavatele vastavuskriteeriumidele, loetakse see nõuetele mittevastavaks.


    V LISA

    Artiklis 6 osutatud indikatiivsed võrdlusalused

    Allpool on näidatud käesoleva määruse jõustumise ajal oluliste ja mõõdetavate keskkonnaaspektide seisukohast parim turul olev tehnika. Teatavates rakendustes nõutavad omadused (nagu suur värviesitus) võivad takistada selliseid omadusi pakkuvatel toodetel nimetatud võrdlusväärtusi saavutada.

    1.   SUUNDVALGUSLAMPIDE TÕHUSUS

    Tõhusaimate lampide energiatõhususindeks on 0,16.

    2.   LAMBI ELAVHÕBEDASISALDUS

    On olemas elavhõbedavabu lampe, mis kuuluvad kõige energiatõhusamate hulka.

    3.   HALOGEENLAMBI PINGEMUUNDURI KASUTEGUR

    Halogeenlambi tõhusaima pingemuunduri kasutegur on 0,93.


    Top