Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006L0039

    Komisjoni direktiiv 2006/39/EÜ, 12. aprill 2006 , millega muudetakse nõukogu direktiivi 91/414/EMÜ, et lisada sellesse toimeained klodinafop, pirimikarb, rimsulfuroon, metüültolklofoss ja tritikonasool (EMPs kohaldatav tekst)

    ELT L 104, 13.4.2006, p. 30–35 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    ELT L 330M, 28.11.2006, p. 336–341 (MT)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/06/2011

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2006/39/oj

    13.4.2006   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 104/30


    KOMISJONI DIREKTIIV 2006/39/EÜ,

    12. aprill 2006,

    millega muudetakse nõukogu direktiivi 91/414/EMÜ, et lisada sellesse toimeained klodinafop, pirimikarb, rimsulfuroon, metüültolklofoss ja tritikonasool

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse nõukogu 15. juuli 1991. aasta direktiivi 91/414/EMÜ taimekaitsevahendite turuleviimise kohta, (1) eriti selle artikli 6 lõiget 1,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Komisjoni määrustega (EÜ) nr 451/2000 (2) ja (EÜ) nr 703/2001 (3) on sätestatud direktiivi 91/414/EMÜ artikli 8 lõikes 2 viidatud tööprogrammi teise etapi üksikasjalikud rakenduseeskirjad ning kehtestatud hindamisele kuuluvate toimeainete nimekiri nende võimalikuks kandmiseks direktiivi 91/414/EMÜ I lisasse. Selles nimekirjas on ka klodinafop, pirimikarb, rimsulfuroon, metüültolklofoss ja tritikonasool.

    (2)

    Nende toimeainete mõju inimese tervisele ja keskkonnale on hinnatud vastavalt määrustes (EÜ) nr 451/2000 ja (EÜ) nr 703/2001 sätestatud korrale mitmete teavitaja kavandatud kasutusalade puhul. Kõnealuste määrustega on määratud ka referentliikmesriigid, kes esitavad asjaomased hindamisaruanded ja soovitused Euroopa Toiduohutusametile (EFSA) vastavalt määruse (EÜ) nr 451/2000 artikli 8 lõikele 1. Klodinafopi puhul oli referentliikmesriik Madalmaad ja kogu asjaomane teave esitati 7. novembril 2003. Pirimikarbi puhul oli referentliikmesriik Ühendkuningriik ja kogu asjaomane teave esitati 4. novembril 2003. Rimsulfurooni puhul oli referentliikmesriik Saksamaa ja kogu asjaomane teave esitati 6. augustil 2003. Metüültolklofossi puhul oli referentliikmesriik Rootsi ja kogu asjaomane teave esitati 3. novembril 2003. Tritikonasooli puhul oli referentliikmesriik Austria ja kogu asjaomane teave esitati 29. septembril 2003.

    (3)

    Liikmesriikide ja Euroopa Toiduohutusameti eksperdid on hindamisaruanded läbi vaadanud ning esitanud need komisjonile 14. märtsil ja 10. augustil 2005. aastal Euroopa Toiduohutusameti teaduslike aruannetena klodinafopi, pirimikarbi, rimsulfurooni, metüültolklofossi ja tritikonasooli kohta. (4) Liikmesriigid ja komisjon on kõnealused aruanded läbi vaadanud toiduahela ja loomatervishoiu alalises komitees ning vormistanud 27. jaanuaril 2006. aastal komisjoni läbivaatamisaruannetena klodinafopi, pirimikarbi, rimsulfurooni, metüültolklofossi ja tritikonasooli kohta.

    (4)

    Pirimikarbi ohuanalüüsi hindamisel ilmnes mitu vastamata küsimust, mida käsitles Euroopa Toiduohutusameti taimetervise, taimekaitsevahendite ja nende jääkide teaduskomisjon. Teaduskomisjonilt küsiti, kuidas suhtuda “ajaga normeerimise meetodi” kasutamisse, kui hinnatakse ägedat mürgisust lindude suhtes, ja mida arvata läbiviidud ägeda mürgisuse hindamisest. Oma arvamuses esimese küsimuse kohta leidis teaduskomisjon, et OECD soovitatud “ajaga normeerimise meetod” on võrdväärne praegu kasutatava Euroopa esimese tasandi meetodiga lindude suhtes ägeda mürgisuse määramiseks, kuid erinevus seisneb selles, et direktiivi 91/414/EMÜ VI lisas on sätestatud konkreetne ohutustegur 10. Seepärast oleks vaja üksikasjalikku teaduslikku analüüsi, et hinnata, kas praeguse ohutusteguri puhul võetakse arvesse kõiki asjakohaseid küsimusi. Kuna see nõuaks suurt lisatööd, mis ületaks arvamuse avaldamise piirid, soovitab teaduskomisjon käsitleda iga juhtumit eraldi. Teisele küsimusele vastamiseks viis teaduskomisjon läbi ohu süvahindamise ja järeldas, et isegi kokkupuute mõeldava ülempiiri korral ei ole tõenäoline, et linnud võiksid põllul putukatest toitudes saada surmava annuse pirimikarbi. (5)

    (5)

    Klodinafopi, rimsulfurooni, metüültolklofossi ja tritikonasooli ohuanalüüsi hindamisel ei ilmnenud küsimusi, mida oleks pidanud lahendama Euroopa Toiduohutusameti taimetervise, taimekaitsevahendite ja nende jääkide teaduskomisjon.

    (6)

    Hindamistel on leitud, et klodinafopi, rimsulfurooni, metüültolklofossi ja tritikonasooli sisaldavaid taimekaitsevahendeid võib üldiselt pidada vastavaks direktiivi 91/414/EMÜ artikli 5 lõike 1 punktides a ja b sätestatud nõuetele, eelkõige komisjoni aruandes käsitletud ja kirjeldatud kasutusalade puhul. Seetõttu on asjakohane lisada kõnealused toimeained I lisasse, et kõigis liikmesriikides oleks võimalik kõnealuse direktiivi sätete alusel anda välja load neid toimeaineid sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamiseks.

    (7)

    Ilma et see piiraks seda järeldust, on pirimikarbi ja tritikonasooli puhul vaja koguda edasist teavet üksikute küsimuste kohta. Direktiivi 91/414/EMÜ artikli 6 lõikes 1 on sätestatud, et toimeaine kandmine I lisasse võib sõltuda teatud tingimuste täitmisest. Seetõttu on asjakohane nõuda, et pirimikarbi ja tritikonasooli tuleks veel edasi uurida, et kinnitada ohuhinnangu mõnesid punkte, ja teavitajad peaksid esitama vastavad uuringud.

    (8)

    Tuleks ette näha mõistlik ajavahemik enne toimeaine I lisasse kandmist, et liikmesriigid ja huvitatud isikud saaksid valmistuda sellest tulenevate uute tingimuste täitmiseks.

    (9)

    Ilma et see piiraks direktiivis 91/414/EMÜ määratletud kohustusi, mis tulenevad toimeaine I lisasse kandmisest, tuleks liikmesriikidele anda pärast lisamist kuus kuud aega, et nad vaataksid läbi klodinafopi, pirimikarbi, rimsulfurooni, metüültolklofossi ja tritikonasooli sisaldavate taimekaitsevahendite kehtivad kasutusload selleks, et tagada direktiivis 91/414/EMÜ, eriti selle artiklis 13, sätestatud nõuete ja I lisas sätestatud tingimuste täitmine. Liikmesriigid peaksid kehtivaid kasutuslube direktiivi 91/414/EMÜ kohaselt muutma, need asendama või tühistama. Ülalesitatud tähtaja erandina tuleks ette näha pikem ajavahemik täieliku III lisas ettenähtud toimiku esitamiseks iga taimekaitsevahendi iga kavandatud kasutusviisi kohta ja nende toimikute hindamiseks direktiivis 91/414/EMÜ sätestatud ühtsete põhimõtete alusel.

    (10)

    Kogemused komisjoni määruse (EMÜ) nr 3600/92 (6) raames hinnatud toimeainete direktiivi 91/414/EMÜ I lisasse kandmisega näitavad, et võib tekkida raskusi küsimuses, kuidas tõlgendada kehtiva kasutusloa valdaja kohustust võimaldada juurdepääs andmetele. Et raskusi edaspidi vältida, on vaja täpsustada liikmesriikide kohustused, eelkõige kohustus kontrollida, kas loa valdajal on juurdepääs toimikule, mis vastab kõnealuse direktiivi II lisa nõuetele. Käesolev selgitus ei kehtesta siiski I lisa muutvate seni vastuvõetud direktiividega võrreldes liikmesriikidele või kasutuslubade valdajatele uusi kohustusi.

    (11)

    Seepärast on direktiivi 91/414/EMÜ vaja vastavalt muuta.

    (12)

    Käesoleva direktiiviga ette nähtud meetmed on kooskõlas toiduahela ja loomatervishoiu komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

    Artikkel 1

    Direktiivi 91/414/EMÜ I lisa muudetakse vastavalt käesoleva direktiivi lisale.

    Artikkel 2

    Liikmesriigid võtavad vastu ja avaldavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud normid hiljemalt 31. juuliks 2007. Nad edastavad kõnealuste normide teksti ning kõnealuste normide ja käesoleva direktiivi vahelise vastavustabeli viivitamata komisjonile.

    Liikmesriigid kohaldavad neid norme alates 1. augustist 2007.

    Kui liikmesriigid need normid vastu võtavad, lisavad nad nendesse või nende ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

    Artikkel 3

    1.   Direktiivi 91/414/EMÜ kohaselt muudavad või tühistavad liikmesriigid vajaduse korral 31. juuliks 2007 toimeaineid klodinafopi, pirimikarbi, rimsulfurooni, metüültolklofossi või tritikonasooli sisaldavate taimekaitsevahendite kehtivad kasutusload.

    Eelkõige kontrollivad nad selleks kuupäevaks, kas direktiivi I lisas esitatud tingimused, välja arvatud kande B-osas määratletud tingimused, on klodinafopi, pirimikarbi, rimsulfurooni, metüültolklofossi ja tritikonasooli puhul täidetud, ja kas kasutusloa valdajal on kõnealuse direktiivi artikli 13 kohaselt olemas toimik, mis vastab kõnealuse direktiivi II lisas esitatud nõuetele, või on tal juurdepääs sellisele toimikule.

    2.   Erandina lõikest 1 viivad liikmesriigid iga lubatud taimekaitsevahendi puhul, mis sisaldab ainsa või ühe toimeainena klodinafopi, pirimikarbi, rimsulfurooni, metüültolklofossi ja tritikonasooli, mis kõik on hiljemalt 31. jaanuariks 2007 kantud direktiivi 91/414/EMÜ I lisasse, läbi uue hindamise direktiivi 91/414/EMÜ VI lisas sätestatud ühtsete põhimõtete alusel, tuginedes toimikule, mis vastab direktiivi III lisa nõuetele, ja võttes arvesse direktiivi I lisas klodinafopi, pirimikarbi, rimsulfurooni, metüültolklofossi ja tritikonasooli käsitlevate kannete B-osa. Kõnealuse hindamise põhjal määravad nad kindlaks, kas toode vastab direktiivi 91/414/EMÜ artikli 4 lõike 1 punktides b, c, d ja e sätestatud tingimustele.

    Olles selle kindlaks määranud, toimivad liikmesriigid järgmiselt:

    a)

    ainsa toimeainena klodinafopi, pirimikarbi, rimsulfurooni, metüültolklofossi või tritikonasooli sisaldava toote puhul muudavad vajaduse korral kasutusloa või tühistavad selle hiljemalt 31. jaanuariks 2011 või

    b)

    ühena mitmest toimeainest klodinafopi, pirimikarbi, rimsulfurooni, metüültolklofossi ja tritikonasooli sisaldava toote puhul muudavad vajaduse korral kasutusloa või tühistavad selle 31. jaanuariks 2011 või kuupäevaks, mis selle muudatuse või tühistamise jaoks on kehtestatud asjaomas(t)es direktiivi(de)s, millega toimeaine(d) on kantud direktiivi 91/414/EMÜ I lisasse, olenevalt sellest, kumb kuupäev on hilisem.

    Artikkel 4

    Käesolev direktiiv jõustub 1. veebruaril 2007.

    Artikkel 5

    Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

    Brüssel, 12. aprill 2006

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Markos KYPRIANOU


    (1)  EÜT L 230, 19.8.1991, lk 1. Direktiivi on viimati muudetud komisjoni direktiiviga 2006/19/EÜ (ELT L 44, 15.2.2006, lk 15).

    (2)  EÜT L 55, 29.2.2000, lk 25. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1044/2003 (ELT L 151, 19.6.2003, lk 32).

    (3)  EÜT L 98, 7.4.2001, lk 6.

    (4)  EFSA Scientific Report (2005) 34, 1-78, Conclusion regarding the Peer review of the pesticide risk assessment of the active substance clodinafop (valmimiskuupäev: 10. august 2005).

    EFSA Scientific Report (2005) 43, 1-76, Conclusion regarding the Peer review of the pesticide risk assessment of the active substance pirimicarb (valmimiskuupäev: 10. august 2005).

    EFSA Scientific Report (2005) 45, 1-61, Conclusion regarding the Peer review of the pesticide risk assessment of the active substance rimsulfuron (valmimiskuupäev: 10. august 2005).

    EFSA Scientific Report (2005) 28, 1-77, Conclusion regarding the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance triticonazole (valmimiskuupäev: 14. märts 2005).

    EFSA Scientific Report (2005) 28, 1-77, Conclusion regarding the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance tolclofos-methyl (valmimiskuupäev: 14. märts 2005).

    (5)  Taimetervise, taimekaitsevahendite ja nende jääkide teaduskomisjoni arvamus pirimikarbi hindamise kohta, esitatud Euroopa Toiduohutusameti tellimusel, EFSA Journal (2005) 240, 1-21.

    (6)  EÜT L 366, 15.12.1992, lk 10. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 2266/2000 (EÜT L 259, 13.10.2000, lk 27).


    LISA

    Direktiivi 91/414/EMÜ I lisas oleva tabeli lõppu lisatakse järgmised kanded:

    “Nr

    Tavanimetus, tunnusnumbrid

    Rahvusvahelise Puhta Keemia ja Rakenduskeemia Liidu (IUPAC) nimetus

    Puhtusaste (1)

    Jõustumiskuupäev

    Loetellu kuulumise lõpptähtaeg

    Erisätted

    125

    Klodinafop

    CASi nr 114420-56-3

    CIPACi nr 683

    (R)-2-[4-(5-kloro-3-fluoro-2-püridüüloksü)-fenoksü]-propioonhape

    ≥ 950 g/kg (väljendatult klodinafop-propargüülina)

    1. veebruar 2007

    31. jaanuar 2017

    A-OSA

    Lubatakse kasutada ainult herbitsiidina.

    B-OSA

    VI lisa ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse 27. jaanuaril 2006 alalises toiduahela ja loomatervishoiu komitees klodinafopi kohta koostatud hindamisaruande järeldusi, eelkõige selle I ja II lisa.

    126

    Pirimikarb

    CASi nr 23103-98-2

    CIPACi nr 231

    2-dimetüülamino-5,6-dimetüülpürimidiin-4-üül-dimetüülkarbamaat

    ≥ 950 g/kg

    1. veebruar 2007

    31. jaanuar 2017

    A-OSA

    Lubatud kasutada ainult insektitsiidina.

    B-OSA

    VI lisa ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse 27. jaanuaril 2006 alalises toiduahela ja loomatervishoiu komitees pirimikarbi kohta koostatud hindamisaruande järeldusi, eelkõige selle I ja II lisa.

    Liikmesriigid peavad pöörama erilist tähelepanu käitajate turvalisusele ja tagama, et kasutustingimustega nähtaks ette piisavad isikukaitsevahendid.

    Liikmesriigid peavad erilist tähelepanu pöörama veeorganismide kaitsele ning tagama, et kasutusloaga nõutaks vajaduse korral riskide vähendamise meetmete võtmist, näiteks puhvervööndi jätmist.

    Asjaomased liikmesriigid nõuavad lisauuringuid selle kohta, kas on õigesti hinnatud riski, mis tekib lindudele pikaajalisel kokkupuutel selle ainega või selle aine sattumisel põhjavette; eriti tuleb uurida metaboliit R35140ga seotud riske. Nad tagavad, et teavitajad, kelle taotlusel pirimikarb on kantud käesolevasse lisasse, esitavad komisjonile sellised uuringud kahe aasta jooksul pärast selle direktiivi jõustumist.

    127

    Rimsulfuroon

    CASi nr 122931-48-0 (rimsulfuroon)

    CIPACi nr 716

    1-(4,6-dimetoksüpürimidiin-2-üül)-3-(3-etüülsulfonüül-2-püridüülsulfonüül)-karbamiid

    ≥ 960 g/kg (väljendatud rimsulfuroonina)

    1. veebruar 2007

    31. jaanuar 2017

    A-OSA

    Lubatakse kasutada ainult herbitsiidina.

    B-OSA

    VI lisa ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse 27. jaanuaril 2006 alalises toiduahela ja loomatervishoiu komitees rimsulfurooni kohta koostatud hindamisaruande järeldusi, eelkõige selle I ja II lisa.

    Liikmesriigid peavad pöörama erilist tähelepanu muude kui sihtrühma taimede ja põhjavee kaitsele tundlikes paikades. Loa tingimustes peab olema nõutud riskide vähendamise meetmete võtmist vajaduse korral.

    128

    Metüültolklofoss

    CASi nr 57018-04-9

    CIPACi nr 479

    O-2,6-dikloro-p-tolüül-O,O-dimetüül-fosforotioaat

    O-2,6-dikloro-4-metüülfenüül-O,O-dimetüül-fosforotioaat

    ≥ 960 g/kg

    1. veebruar 2007

    31. jaanuar 2017

    A-OSA

    Lubatakse kasutada üksnes fungitsiidina.

    B-OSA

    Kui liikmesriigid hindavad taotlust, et metüültolklofossi sisaldavat toodet lubataks kasutada muul otstarbel kui seemnekartuli töötlemiseks enne mahapanemist või lehtsalati kasvuhoonemulla töötlemiseks, pööravad nad erilist tähelepanu artikli 4 lõike 1 punktis b esitatud kriteeriumidele ja tagavad, et enne kasutusloa andmist oleks esitatud kogu vajalik teave.

    VI lisa ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse 27. jaanuaril 2006 alalises toiduahela ja loomatervishoiu komitees metüültolklofossi kohta koostatud hindamisaruande järeldusi, eelkõige selle I ja II lisa.

    129

    Tritikonasool

    CASi nr 131983-72-7

    CIPACi nr 652

    (±)-(E)-5-(4-klorobensülideen)-2,2-dimetüül-1-(1H-1,2,4-triasool-1-üülmetüül)-tsüklopentanool

    ≥ 950 g/kg

    1. veebruar 2007

    31. jaanuar 2017

    A-OSA

    Lubatakse kasutada üksnes fungitsiidina.

    B-OSA

    Kui liikmesriigid hindavad taotlust lubada kasutada tritikonasooli sisaldavat taimekaitsevahendit muuks otstarbeks kui seemnete töötlemiseks, pööravad nad erilist tähelepanu artikli 4 lõike 1 punktis b nimetatud kriteeriumidele ja tagavad, et enne kasutusloa andmist oleks esitatud kogu vajalik teave.

    VI lisa ühtsete põhimõtete rakendamisel võetakse arvesse 27. jaanuaril 2006 alalises toiduahela ja loomatervishoiu komitees tritikonasooli kohta koostatud hindamisaruande järeldusi, eelkõige selle I ja II lisa. Sellisel üldisel hindamisel pööravad liikmesriigid erilist tähelepanu järgmisele:

    käitajate ohutus. Loa tingimustes peaks olema nõutud kaitsemeetmete kasutamist vajaduse korral;

    võimalus, et ohualtis piirkonnas satub see väga püsiv aine või selle metaboliit RPA 406341 põhjavette;

    seemnetoiduliste lindude kaitse (risk pikaajalisel kokkupuutel).

    Kasutusloa tingimustes peaks olema nõutud riski vähendamise meetmete võtmist vajaduse korral.

    Asjaomased liikmesriigid nõuavad lisauuringuid selle kohta, kas on õigesti hinnatud riski seemnetoidulistele lindudele. Nad tagavad, et teavitaja, kelle palvel tritikonasool on kantud käesolevasse lisasse, esitab komisjonile sellised uuringud kahe aasta jooksul pärast selle direktiivi jõustumist.


    (1)  Lisaandmed toimeainete identifitseerimiseks ja piiritlemiseks on esitatud hindamisaruandes.”


    Top