Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE6737

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru Návrh nařízení Rady, kterým se mění nařízení Rady (EU) č. 904/2010 o správní spolupráci a boji proti podvodům v oblasti daně z přidané hodnoty [COM(2016) 755 final – 2016/0371 (CNS)] Návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2006/112/ES a směrnice 2009/132/ES, pokud jde o určité povinnosti v oblasti daně z přidané hodnoty při poskytování služeb a prodeji zboží na dálku [COM(2016) 757 final – 2016/0370 (CNS)] Návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o sazby daně z přidané hodnoty uplatňované na knihy, noviny a časopisy [COM(2016) 758 final – 2016/0374 (CNS)]

    Úř. věst. C 345, 13.10.2017, p. 79–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.10.2017   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 345/79


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru Návrh nařízení Rady, kterým se mění nařízení Rady (EU) č. 904/2010 o správní spolupráci a boji proti podvodům v oblasti daně z přidané hodnoty

    [COM(2016) 755 final – 2016/0371 (CNS)]

    Návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2006/112/ES a směrnice 2009/132/ES, pokud jde o určité povinnosti v oblasti daně z přidané hodnoty při poskytování služeb a prodeji zboží na dálku

    [COM(2016) 757 final – 2016/0370 (CNS)]

    Návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o sazby daně z přidané hodnoty uplatňované na knihy, noviny a časopisy

    [COM(2016) 758 final – 2016/0374 (CNS)]

    (2017/C 345/13)

    Zpravodaj:

    Amarjite SINGH

    Konzultace

    Rada Evropské unie, 20. 12. 2016 a 21. 12. 2016

    Právní základ

    Článek 113 Smlouvy o fungování Evropské unie

    Odpovědná sekce

    Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost

    Přijato ve specializované sekci

    5. 5. 2017

    Přijato na plenárním zasedání

    5. 7. 2017

    Plenární zasedání č.

    527

    Výsledek hlasování

    (pro/proti/zdrželi se hlasování):

    123/1/2

    1.   Závěry a doporučení

    1.1.

    EHSV vítá balíček týkající se modernizace DPH pro přeshraniční elektronické obchodování a schvaluje jeho cíle i jeho zaměření na řešení otázek relevantních pro malé a střední podniky. Tato navrhovaná pravidla budou mít podstatný dopad na společnosti, které prodávají zboží a služby on-line, neboť jim umožní těžit ze spravedlivějších pravidel, nižších nákladů na dodržování předpisů a ze stejných podmínek, jaké mají společnosti z oblastí mimo EU. Z dlouhodobého hlediska tyto návrhy rovněž pomohou zajistit, aby systém DPH Evropské unie obstál i v budoucnu.

    1.2.

    Zavedení systému zjednodušeného jednoho správního místa pro DPH mělo významný dopad na snížení nákladů na dodržování předpisů. Podniky různé velikosti však tyto úspory nemusely nutně zaznamenat ve stejné míře. Zejména malé a střední podniky měly potíže s různými prvky zjednodušeného jednoho správního místa týkajícími se dodržování předpisů a vyjádřily značné obavy. EHSV proto vítá skutečnost, že se navrhované změny systému zjednodušeného jednoho správního místa těmito obavami zabývají.

    1.3.

    Vzhledem k dosavadnímu úspěchu zjednodušeného jednoho správního místa pro DPH při snižování nákladů na dodržování předpisů pro podniky zapojené do přeshraničního obchodu je rozšíření jeho působnosti na jiné služby, než které jsou v současnosti zahrnuty, a na získávání zboží uvnitř EU a dovoz zboží přirozeným krokem vpřed. Kromě možného snížení nákladů na dodržování předpisů vytvoří rozšíření působnosti také rovné podmínky v rámci elektronického obchodování, což bude mít pravděpodobně pozitivní dopad zejména na malé a střední podniky. Rozšíření působnosti zjednodušeného jednoho správního místa na zboží vytvoří podmínky pro možné zrušení systému osvobození zásilek nízké hodnoty od DPH, který vedl k narušení hospodářské soutěže a jenž dává podnikům usazeným mimo EU konkurenční výhodu oproti podnikům usazeným v EU. EHSV tedy navrhované rozšíření působnosti zjednodušeného jednoho správního místa vítá.

    1.4.

    Změny sazeb DPH vztahující se na pravidla pro elektronické publikace by odstranily rozdíl mezi fyzickými a nefyzickými publikacemi a zajistily neutralitu na tomto trhu. Avšak ačkoli EHSV vítá odstranění tohoto narušení hospodářské soutěže, je si vědom rizika, které toto odstranění znamená pro základ DPH. EHSV také konstatuje, že Evropská komise vnímá navrhovaná opatření jako úvod k širší reformě struktury sazeb DPH v Evropské unii, a je znepokojen dopadem, který by toto odstranění harmonizace mělo na podniky zapojené do přeshraničního obchodu, zejména malé a střední podniky.

    2.   Obecné souvislosti

    2.1.

    Komise navrhla praktická nová opatření jako součást balíčku týkajícího se modernizace DPH pro přeshraniční elektronické obchodování mezi podnikem a spotřebitelem. Opatření jsou zaměřena na podporu přeshraničního elektronického obchodování, pokud jde o dodržování souladu s předpisy v oblasti DPH, prostřednictvím odstranění překážek týkajících se DPH pro podniky působící on-line, zejména začínající podniky a malé a střední podniky, a prostřednictvím boje proti on-line podvodům v oblasti DPH ze strany podniků z oblastí mimo EU.

    2.2.

    K těmto opatřením patří zejména:

    2.2.1.

    změny stávajícího systému zjednodušeného jednoho správního místa, který umožňuje některým podnikům, aby plnily své povinnosti ohledně DPH v jakémkoli členském státě pomocí digitálního internetového portálu umístěného na stránkách jejich vlastní daňové správy a ve vlastním jazyce. Tyto změny zahrnují zavedení přeshraniční prahové hodnoty DPH uvnitř EU a nové zjednodušené požadavky na dodržování předpisů;

    2.2.2.

    rozšíření působnosti stávajícího zjednodušeného jednoho správního místa na jiné služby, než na které se v současnosti vztahuje, uvnitř EU a na prodej zboží na dálku jak uvnitř EU, tak ze třetích zemí;

    2.2.3.

    zrušení současných prahových hodnot pro prodej na dálku uvnitř EU a výjimky v oblasti DPH pro dovoz malých zásilek z oblastí mimo EU;

    2.2.4.

    změna stávajících předpisů, jež členským státům umožní uplatňovat sníženou sazbu DPH na elektronické publikace, jako jsou elektronické knihy a elektronické noviny, jak tomu již je v případě jejich tištěných ekvivalentů.

    Změny týkající se zjednodušeného jednoho správního místa pro DPH

    2.3.

    Systém zjednodušeného jednoho správního místa je plně funkční od 1. ledna 2015 a byl zaveden s cílem zjednodušit povinnosti týkající se dodržování předpisů v oblasti DPH pro podniky zapojené do přeshraničního obchodu v rámci Evropské unie. Díky zjednodušenému jednomu správnímu místu se podniky nemusejí registrovat v každém členském státě, v němž prodávají zboží nebo poskytují služby, a hlásit a odvádět zde DPH, ale stačí, aby podávaly čtvrtletní přiznání k DPH v EU on-line u svého příslušného vnitrostátního orgánu.

    2.4.

    Navrhovaným změnám předcházely intenzivní konzultace, které Komise pořádala od února do září 2015. Postup, který zahrnoval hodnocení, konzultace, semináře a posouzení dopadu, se zaměřil zejména na dopad současných pravidel pro zjednodušené jedno správní místo pro DPH na malé a střední podniky. Odhalil, že malé a střední podniky zajímají zejména některé specifické otázky – jako je například nutnost stanovení prahové hodnoty, využívání pravidel domovské země pro některé zvláštní povinnosti týkající se DPH, např. fakturace a vedení záznamů, a koordinace auditu –, a tyto záležitosti se tedy odráží v navrhovaných změnách.

    2.5.

    Podle navrhovaných pravidel bude zavedena nová přeshraniční prahová hodnota DPH uvnitř EU ve výši 10 000 EUR. V případě společností fungujících on-line, jejichž přeshraniční prodej je pod prahovou hodnotou, bude tento prodej považován za domácí prodej a DPH bude odváděno jejich vlastní daňové správě. Co se týče dodržování předpisů, byl zmírněn požadavek pro poskytovatele elektronických služeb s obratem menším než 100 000 EUR vydávat dva doklady. Kromě toho budou moci prodejci on-line uplatnit pravidla domovské země v oblastech, jako je fakturace a vedení záznamů, čímž se usnadní dodržování předpisů týkajících se DPH, a budou zavedeny nové koordinované audity, které zabrání tomu, aby se na tyto prodejce vztahovaly samostatné vnitrostátní požadavky v oblasti auditu.

    Rozšíření působnosti zjednodušeného jednoho správního místa pro DPH

    2.6.

    V současnosti se zjednodušené jedno správní místo vztahuje pouze na telekomunikační služby, služby rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytované služby. V souladu s navrhovanými změnami by se jeho působnost rozšířila na další dodávky služeb uvnitř EU a na prodej zboží na dálku jak uvnitř EU, tak ze třetích zemí. Podle navrhovaných pravidel by toto rozšíření bylo postupně zaváděno poté, co vstoupí v platnost změny stávajících pravidel pro zjednodušené jedno správní místo, přičemž vstup v platnost byl navržen ke dni 1. ledna 2021.

    2.7.

    Navrhované rozšíření působnosti zjednodušeného jednoho správního místa na dovážené zboží objednané on-line významně zjednoduší výběr DPH. Komise je proto přesvědčena, že toto rozšíření vytvoří podmínky pro zrušení systému osvobození malých zásilek od DPH (anglicky „Low Value Consignment Relief“ – LVCR), v jehož rámci je dovoz zboží nepatrné hodnoty, která nepřesahuje celkovou hodnotu ve výši 22 EUR, osvobozen od DPH. Návrh tedy počítá s tím, že tato výjimka bude zrušena ke dni 1. ledna 2021.

    Změny sazeb DPH na elektronické publikace

    2.8.

    Podle současných pravidel mají členské státy možnost zdaňovat publikace na jakýchkoli fyzických nosičích při snížené sazbě DPH. Směrnice o DPH však členským státům neumožňuje uplatňovat na elektronické publikace stejné sazby DPH, které v současnosti platí pro fyzické publikace. Tento názor potvrdil v řadě nedávných rozsudků Soudní dvůr v souvislosti s uplatněním snížených sazeb na elektronické publikace několika členskými státy (1).

    2.9.

    Podle navrhovaných pravidel budou členské státy moci uvést sazbu DPH na elektronické publikace do souladu s aktuálně platnou sazbou DPH na publikace tištěné, a to bez ohledu na to, jakou sazbu uplatňují. Tento návrh přichází po zvážení různých možností, jak uvést nakládání s elektronickými publikacemi do souladu s nakládáním s publikacemi fyzickými, a umožnil by členským státům uplatňovat snížené sazby nižší, než je 5 % minimum, pokud takovouto nižší než minimální sazbu uplatňují na fyzické knihy.

    2.10.

    Výše uvedené návrhy by změnily tři legislativní nástroje, konkrétně:

    směrnici Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty (směrnice o DPH) (2);

    nařízení Rady (EU) č. 904/2010 ze dne 7. října 2010 o správní spolupráci a boji proti podvodům v oblasti daně z přidané hodnoty (3);

    směrnici Rady 2009/132/ES ze dne 19. října 2009, kterou se vymezuje oblast působnosti čl. 143 písm. b) a c) směrnice 2006/112/ES, pokud se jedná o osvobození některých druhů zboží od daně z přidané hodnoty při konečném dovozu (4).

    2.11.

    Odhaduje se, že celkově soubor opatření zvýší příjmy členských států z DPH do roku 2021 o 7 miliard EUR ročně a sníží administrativní zatížení podniků o 2,3 miliardy EUR ročně.

    3.   Obecné připomínky

    3.1.

    DPH je jedním z hlavních zdrojů příjmů členských států EU – v současnosti představuje více než 20 % těchto příjmů, přičemž od roku 1995 došlo ke zvýšení o více než 10 % (5). Poměrný význam této daně pro příjmy členských států se zvýšil v důsledku hospodářské a finanční krize, neboť členské státy začaly politiku v oblasti DPH využívat k řešení rozpočtových otázek. Mezi lety 2008 a 2014 zvýšilo 23 členských států sazby DPH a/nebo rozšířilo základ DPH (6). DPH hraje významnou a rostoucí úlohu, pokud jde o udržitelnost veřejných financí členských států a zachování výdajů na sociální zabezpečení.

    3.2.

    Je zásadní, aby byl základ DPH chráněn jak před možnými případy podvodu, tak před vlastní erozí v důsledku rozsáhlého využívání snížených sazeb. V roce 2014 se výpadek příjmů z DPH v EU-27 odhadoval na 159,5 miliardy EUR, což je 14 % celkového příjmu z DPH (7). I když tento výpadek zahrnuje ztrátu DPH například v důsledku chyb, úpadku a vyhýbání se daňovým povinnostem, jeho hlavní složkou je daňový únik. Eroze základu DPH v EU-27 je rovněž vysoká – téměř 50 % veškeré spotřeby je nezdaněno nebo zdaněno nižšími sazbami DPH.

    3.3.

    EHSV tudíž vítá balíček týkající se modernizace DPH pro přeshraniční elektronické obchodování a schvaluje jeho cíle i jeho zaměření na řešení otázek relevantních pro malé a střední podniky. Tato navrhovaná pravidla budou mít podstatný dopad na společnosti, které prodávají zboží a služby on-line, neboť jim umožní těžit ze spravedlivějších pravidel, nižších nákladů na dodržování předpisů a ze stejných podmínek, jaké mají společnosti z oblastí mimo EU. Z dlouhodobého hlediska tyto návrhy rovněž pomohou zajistit, aby systém DPH Evropské unie obstál i v budoucnu.

    Změny týkající se zjednodušeného jednoho správního místa pro DPH

    3.4.

    Postupné zavádění systému zjednodušeného jednoho správního místa pro DPH, jehož poslední fáze vstoupila v platnost dne 1. ledna 2015, bylo jednou z nejvýznamnějších změn systému DPH Evropské unie od odstranění daňových hranic v roce 1993. Systém zjednodušeného jednoho správního místa umožňuje podnikům působícím v různých členských státech zvolit si jeden členský stát, svůj domovský stát, jako své jedno správní místo pro identifikaci pro účely DPH, pro podání přiznání k DPH a pro odvod DPH dlužné ve všech členských státech.

    3.5.

    Posouzení zavádění systému zjednodušeného jednoho správního místa pro DPH, které provedla Evropská komise, potvrzuje, že toto opatření mělo významný dopad na snížení nákladů na dodržování předpisů. Zjednodušené jedno správní místo ušetřilo podnikům 500 milionů EUR – v průměru 41 000 EUR na podnik – oproti alternativě přímé registrace a platby, což představuje 95 % snížení těchto nákladů.

    3.6.

    Podniky různé velikosti však tyto úspory nemusely nutně zaznamenat ve stejné míře. Konzultace, které uspořádala Komise, naznačují, že ačkoli by malé a střední podniky mohly těžit ze snížení požadavků na registraci, v praxi měly potíže s několika prvky zjednodušeného jednoho správního místa týkajícími se dodržování předpisů. Tyto potíže naléhavěji pociťovaly malé a střední podniky usazené v členských státech, ve kterých je prahová hodnota pro registraci DPH nejvyšší, jako je Spojené království.

    3.7.

    EHSV vítá skutečnost, že se navrhované změny systému zjednodušeného jednoho správního místa těmito otázkami zabývají.

    Rozšíření působnosti zjednodušeného jednoho správního místa pro DPH

    3.8.

    Rozšíření působnosti zjednodušeného jednoho správního místa považuje Komise za přední prioritu od roku 2011 (8). Vzhledem k dosavadnímu úspěchu zjednodušeného jednoho správního místa při snižování nákladů na dodržování předpisů pro podniky zapojené do přeshraničního obchodu je rozšíření jeho působnosti na jiné služby, než které jsou v současnosti zahrnuty, a na získávání zboží uvnitř EU a jeho dovoz přirozeným krokem vpřed.

    3.9.

    Kromě možného snížení nákladů na dodržování předpisů vytvoří rozšíření působnosti také rovné podmínky v rámci elektronického obchodování, což bude mít pravděpodobně pozitivní dopad zejména na malé a střední podniky. Rozšíření působnosti odstraní nesoulad mezi podniky v oblasti elektronického obchodování, které podle současných pravidel mohou využívat zjednodušeného jednoho správního místa, a podniky, jež jsou rovněž zapojeny do přeshraničního elektronického obchodování, avšak kvůli povaze zboží nebo služeb, které dodávají, dosud těchto výhod v oblasti dodržování předpisů využívat nemohly. Z rozšíření působnosti budou těžit rovněž podniky v oblasti elektronického obchodování zapojené do různých druhů přeshraničního obchodu, na něž se dosud, pokud jde o dodržování předpisů, vztahovaly dva soubory povinností – konkrétně povinnosti v rámci systému zjednodušeného jednoho správního místa a povinnosti v rámci běžného režimu –, a nyní se na ně bude vztahovat pouze jeden soubor pravidel v rámci systému zjednodušeného jednoho správního místa.

    3.10.

    Rozšíření působnosti zjednodušeného jednoho správního místa na zboží vytvoří podmínky pro možné zrušení systému osvobození zásilek nízké hodnoty od DPH. Zatímco v minulosti tento systém představoval vítané zjednodušení, objem zboží, jež z něj těží, údajně v letech 1999–2013 vzrostl o 286 %, což lze pravděpodobně vysvětlit zvýšením nákupů po internetu ze strany jednotlivců (9). Tento nárůst zase vedl ke zvýšení ušlých příjmů z DPH ve všech členských státech.

    3.11.

    Systém osvobození zásilek nízké hodnoty od DPH také vedl k narušení hospodářské soutěže tím, že dává podnikům usazeným mimo EU konkurenční výhodu oproti podnikům usazeným v EU. Tato konkurenční výhoda rovněž přinesla další dva nechtěné důsledky, a to zneužívání systému osvobození zásilek nízké hodnoty od DPH a narušení vzorců obchodu a dovozu.

    3.12.

    EHSV tedy navrhované rozšíření působnosti zjednodušeného jednoho správního místa vítá.

    Změny sazeb DPH na elektronické publikace

    3.13.

    Seznam výrobků, na které se mohou vztahovat snížené sazby DPH, stanovený ve směrnici o DPH, pochází z roku 1992. Technologický vývoj a vývoj chování spotřebitelů během posledních 25 let vedly k mnoha právním obtížím s výkladem položek uvedených na tomto seznamu. Tyto právní obtíže měly za následek rozsáhlé právní spory na úrovni Soudního dvora Evropské unie.

    3.14.

    V několika nedávných rozhodnutích dospěl Soudní dvůr Evropské unie k závěru, že položky zahrnuté na seznam fyzických publikací nelze vztáhnout na elektronické publikace pomocí právního výkladu. Tohoto cíle tak mohly dosáhnout jen právní změny stávajících pravidel ve směrnici o DPH.

    3.15.

    Navrhovaná pravidla by odstranila rozdíl mezi fyzickými a nefyzickými publikacemi a zajistila neutralitu na tomto trhu. Avšak ačkoli EHSV vítá odstranění tohoto narušení hospodářské soutěže, je si vědom rizika, které toto odstranění znamená pro základ DPH. Zahrnutí elektronických publikací na seznam položek, na něž se může vztahovat snížená sazba, povede nejen k okamžité ztrátě příjmů, ale může jím také vzniknout příležitostí pro použití argumentu, aby na seznam byly zahrnuty rovněž další položky, což by znamenalo další erozi základu. Kromě toho rozšíření uplatňování snížených sazeb nižších, než je 5 % minimum, na elektronické publikace v případě, že se tyto sazby uplatňují na fyzické knihy, může vést k dalším požadavkům na uplatňování nižších než minimálních sazeb. Tento vývoj by oslabil existenci minimální sazby, což by též vedlo k další erozi základu.

    3.16.

    EHSV také konstatuje, že Evropská komise vnímá navrhovaná opatření jako úvod k širší reformě struktury sazeb DPH v Evropské unii (10). I když se v současnosti zvažují dvě možnosti, tato širší reforma by obecně dala členským státům větší svobodu a flexibilitu při uplatňování snížených sazeb tím, že by v podstatě zrušila harmonizaci sazeb DPH.

    3.17.

    EHSV je znepokojen dopadem, který by toto zrušení harmonizace mělo na podniky zapojené do přeshraničního obchodu, zejména malé a střední podniky, pro něž by bylo obtížné určit sazby DPH platné pro jejich výrobky v jednotlivých zemích EU.

    3.18.

    EHSV si je také vědom skutečnosti, že článek 113 SFEU, který představuje právní základ pro schválení legislativy EU v oblasti DPH, svěřuje orgánům EU pravomoc schválit legislativu harmonizující DPH pouze za účelem ustavení a zlepšení vnitřního trhu.

    4.   Zvláštní připomínky

    Změny týkající se zjednodušeného jednoho správního místa pro DPH

    4.1.

    U malých a středních podniků usazených v zemích s vysokou prahovou hodnotou vedlo zavedení zjednodušeného jednoho správního místa k tomu, že se poprvé musely zaregistrovat pro účely DPH a musely začít dodržovat předpisy v této oblasti. Mnohým z nich hrozilo riziko, že budou kvůli výsledným novým nákladům na dodržování předpisů nuceny ukončit obchodní činnost, a proto skupina mikropodniků, z nichž velké množství bylo usazeno ve Spojeném království, vytvořila nátlakovou skupinu (11) s cílem upozornit na své obavy orgány EU a daňové orgány Spojeného království.

    4.2.

    Stanovení prahové hodnoty 10 000 EUR, jež malým a středním podnikům dává možnost řídit se pravidly pro DHP platnými v jejich zemi, dokud této hodnoty nedosáhnou, je vítaným krokem, jenž bezpochyby zjednoduší operace pro malé podniky a podniky s částečnou pracovní dobou. EHSV tuto úpravu v zájmu mikropodniků vítá, má nicméně na paměti skutečnost, že začínající a rostoucí podniky mohou tuto prahovou hodnotu rychle překročit.

    Rozšíření působnosti zjednodušeného jednoho správního místa pro DPH

    4.3.

    Ve Spojeném království (Normanské ostrovy) a ve Finsku (Ålandské ostrovy) byly zaznamenány závažné případy zneužívání systému osvobození zásilek nízké hodnoty od DPH, kdy společnosti přemisťovaly svůj provoz mimo EU, aby tohoto systému využily (12). Toto zneužívání vytváří další konkurenční nevýhodu pro společnosti v EU a zejména pro malé a střední podniky, které jsou obvykle postiženy výrazněji. V roce 2010 vytvořily malé a střední podniky usazené ve Spojeném království skupinu za účelem vedení kampaně proti údajnému zneužívání systému osvobození zásilek nízké hodnoty od DPH na Normanských ostrovech (13).

    4.4.

    Později jiná skupina zřízená malými a středními podniky usazenými ve Spojeném království a nazvaná VAT Fraud (14) upozornila na problém údajných podvodů, kterých se dopouštějí on-line obchodníci z oblastí mimo EU a jež jsou spojeny se systémem osvobození zásilek nízké hodnoty od DPH. I když se podvody týkají zboží o hodnotě, na niž se tento systém nevztahuje, existence tohoto systému prý vytváří překážky prosazování DPH, neboť celní úředníci obtížně určují, které dodávky do něj spadají.

    4.5.

    Systém osvobození zásilek nízké hodnoty od DPH údajně také ovlivnil vzorce obchodu a chování v oblasti dovozu mezi spotřebiteli v několika členských státech, konkrétně ve Slovinsku, Německu, Švédsku, Dánsku a Spojeném království (15).

    Změny sazeb DPH na elektronické publikace

    4.6.

    S právními obtížemi ohledně výkladu položek zahrnutých na seznam těch, na něž se může vztahovat snížená sazba, je spojeno základní dilema systému DPH v Evropské unii: zda odstranit možné narušení hospodářské soutěže pomocí rozšíření seznamu položek, na něž se může vztahovat snížená sazba, což by vedlo k další erozi základu, nebo zda nadále rozsah seznamu těchto položek omezovat, a chránit tak daňový základ, ale umožnit narušení hospodářské soutěže.

    4.7.

    Soudní dvůr Evropské unie zaujímá k těmto obtížím s výkladem individuální přístup. V rozhodnutích týkajících se zahrnutí elektronických publikací na tento seznam však Soudní dvůr došel k závěru, že tento seznam není možné na tyto položky vztáhnout, čímž přijal přísný právní výklad daných pravidel.

    V Bruselu dne 5. července 2017.

    předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Georges DASSIS


    (1)  Věci C-219/13, K Oy; C-479/13, Komise proti Francii; C-502/13, Komise proti Lucembursku; C-390/15, RPO.

    (2)  Úř. věst. L 347, 11.12.2006, s. 1.

    (3)  Úř. věst. L 268, 12.10.2010, s. 1.

    (4)  Úř. věst. L 292, 10.11.2009, s. 5.

    (5)  R. de la Feria, „Blueprint for Reform of VAT Rates in Europe“ (2015), Intertax 43(2), 154–171.

    (6)  Tamtéž.

    (7)  CASE, Study and Reports on the VAT Gap in the EU-28 Member States: 2016 Final Report (Studie a zprávy týkající se výpadku příjmů z DPH v 28 členských státech EU: Závěrečná zpráva z roku 2016), TAXUD/2015/CC/131, 2016.

    (8)  Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru o budoucnosti DPH – Pro jednodušší, stabilnější a účinnější systém DPH uzpůsobený jednotnému trhu, COM(2011) 851 final, 6. prosince 2011.

    (9)  E&Y, Assessment of the Application and Impact of the VAT Exemption for Importation of Small Consignment, Specific Contract No 7 TAXUD/2013/DE/334, závěrečná zpráva, květen 2015.

    (10)  Evropská komise, otevřená veřejná konzultace k reformě sazeb DPH (návrh směrnice Rady, kterou se mění směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, pokud jde o pravidla upravující uplatňování sazeb DPH).

    (11)  S názvem EU VAT Action (www.euvataction.org).

    (12)  E&Y, Assessment of the Application and Impact of the VAT Exemption for Importation of Small Consignment, Specific Contract No 7 TAXUD/2013/DE/334, závěrečná zpráva, květen 2015.

    (13)  S názvem RAVAS – Retailers Against VAT Avoidance Schemes (www.ravas.org.uk).

    (14)  www.vatfraud.org

    (15)  E&Y, Assessment of the Application and Impact of the VAT Exemption for Importation of Small Consignment, Specific Contract No 7 TAXUD/2013/DE/334, závěrečná zpráva, květen 2015.


    Top