Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011Y0511(01)

    Rozhodnutí Evropské rady pro systémová rizika ze dne 25. března 2011 , kterým se přijímá kodex chování Evropské rady pro systémová rizika (ESRB/2011/3)

    Úř. věst. C 140, 11.5.2011, p. 18–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (HR)

    Legal status of the document In force

    11.5.2011   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 140/18


    ROZHODNUTÍ EVROPSKÉ RADY PRO SYSTÉMOVÁ RIZIKA

    ze dne 25. března 2011,

    kterým se přijímá kodex chování Evropské rady pro systémová rizika

    (ESRB/2011/3)

    2011/C 140/10

    GENERÁLNÍ RADA EVROPSKÉ RADY PRO SYSTÉMOVÁ RIZIKA,

    s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1092/2010 ze dne 24. listopadu 2010 o makroobezřetnostním dohledu nad finančním systémem na úrovni Evropské unie a o zřízení Evropské rady pro systémová rizika (1), a zejména na čl. 5 odst. 8 a články 7 a 8 uvedeného nařízení,

    s ohledem na rozhodnutí ESRB/2011/1 ze dne 20. ledna 2011, kterým se přijímá jednací řád Evropské rady pro systémová rizika (2), a zejména na článek 26 tohoto jednacího řádu,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Jediný článek

    Kodex chování Evropské rady pro systémová rizika

    1.   Přijímá se kodex chování Evropské rady pro systémová rizika, jehož text je uveden v příloze tohoto rozhodnutí; kodex je nedílnou součástí tohoto rozhodnutí.

    2.   Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem svého přijetí.

    3.   Toto rozhodnutí bude zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie a na webových stránkách ESRB.

    Ve Frankfurtu nad Mohanem dne 25. března 2011.

    předseda ESRB

    Jean-Claude TRICHET


    (1)  Úř. věst. L 331, 15.12.2010, s. 1.

    (2)  Úř. věst. C 58, 24.2.2011, s. 4.


    PŘÍLOHA

    Kodex chování Evropské rady pro systémová rizika

    1.

    Členové generální rady, řídícího výboru, poradního technického výboru a poradního vědeckého výboru (oba výbory společně dále jen „poradní výbory“) Evropské rady pro systémová rizika (ESRB) se řídí nejpřísnějšími pravidly etického chování v souladu se zásadami, které se na ně vztahují podle pravidel platných v institucích, z nichž tito členové pocházejí. Očekává se od nich, že zohlední veřejnou povahu své funkce a budou se chovat tak, aby byla zachována a posílena důvěra veřejnosti v ESRB. Očekává se, že budou jednat čestně, nezávisle, nestranně a výlučně v zájmu Unie jako celku, rozvážně a bez ohledu na vlastní zájem a že se vyhnou jakékoli situaci, která by mohla vést k osobnímu střetu zájmů. Ke střetu zájmů dochází, jestliže členové mají soukromé či osobní finanční nebo nefinanční zájmy, které mohou ovlivnit nebo budí dojem, že ovlivňují, nestranný a objektivní výkon jejich povinností. Za soukromé nebo osobní zájmy členů se považuje každá potenciální výhoda pro ně samotné, jejich rodiny a jiné příbuzenstvo nebo pro okruh jejich přátel a známých.

    2.

    Členové poradního vědeckého výboru se rovněž řídí i dalšími pravidly chování, která případně upravuje jejich jmenovací listina a jejich smlouva s Evropskou centrální bankou.

    3.

    Pokud jde o záležitosti týkající se ESRB, jsou členové generální rady, řídícího výboru a poradních výborů povinni ve svých veřejných projevech a prohlášeních a ve vztahu k médiím: a) jasně uvést, zda hovoří svým vlastním jménem nebo jménem ESRB; a v druhém případě sdělované informace předem konzultovat s předsedou ESRB nebo jedním z místopředsedů ESRB, b) usilovat o respektování reprezentativní úlohy předsedy; c) v plném rozsahu dodržovat důvěrnost a d) náležitě zohlednit svou úlohu a své povinnosti v ESRB.

    4.

    Členové generální rady, řídícího výboru a poradních výborů mohou osobně vykonávat pedagogické a vědecké činnosti, jakož i další neziskové činnosti. Při výkonu vědecké či akademické činnosti, která se dotýká záležitostí, jež souvisejí s ESRB, jsou povinni jasně uvést, že takovou činnost vykonávají jako soukromé osoby a že při ní nevyjadřují názory ESRB.

    5.

    Služební tajemství vyžaduje zachování mlčenlivosti ohledně informací, které se týkají činnosti a rozhodnutí ESRB, jež nebyly zákonným způsobem zveřejněny.

    6.

    Členové generální rady, řídícího výboru a poradních výborů nesmí využívat neveřejné informace k podpoře svých vlastních nebo cizích soukromých zájmů. Zejména jsou povinni zdržet se využívání takových neveřejných informací při jakýchkoli soukromých finančních transakcích bez ohledu na to, zda jsou tyto transakce prováděny přímo nebo nepřímo prostřednictvím třetích osob nebo zda jsou prováděny na jejich vlastní nebezpečí a vlastní účet nebo na nebezpečí a účet třetí osoby.

    7.

    Není slučitelné se zásadou nezávislosti, aby vyžadovali, dostávali nebo přijímali z jakýchkoli zdrojů jakékoli výhody, odměny, náhrady nebo dary, jejichž hodnota přesahuje běžnou částku, ať už ve formě finanční či nefinanční, a které jakkoli souvisejí s funkcí nebo činností vykonávanou pro ESRB.

    8.

    Odstavce 5 až 7 se na členy generální rady, řídícího výboru a poradních výborů nadále vztahují i po skončení jejich mandátu v ESRB.

    9.

    Tímto kodexem chování jsou vázáni rovněž náhradníci a zástupci členů generální rady a jejich doprovod, náhradníky členů řídícího výboru a poradního technického výboru.


    Top