11.5.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 140/18


SKLEP EVROPSKEGA ODBORA ZA SISTEMSKA TVEGANJA

z dne 25. marca 2011

o sprejetju Kodeksa ravnanja za Evropski odbor za sistemska tveganja

(ESRB/2011/3)

2011/C 140/10

SPLOŠNI ODBOR EVROPSKEGA ODBORA ZA SISTEMSKA TVEGANJA JE –

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 1092/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o makrobonitetnem nadzoru nad finančnim sistemom Evropske unije in ustanovitvi Evropskega odbora za sistemska tveganja (1), in zlasti členov 5(8), 7 in 8 Uredbe,

ob upoštevanju Sklepa Evropskega odbora za sistemska tveganja z dne 20. januarja 2011 o sprejetju Poslovnika Evropskega odbora za sistemska tveganja (ESRB/2011/1) (2), in zlasti člena 26 Sklepa –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Edini člen

Kodeks ravnanja za Evropski odbor za sistemska tveganja

1.   S tem sklepom se sprejme Kodeks ravnanja za Evropski odbor za sistemska tveganja v Prilogi k temu sklepu; kodeks predstavlja sestavni del tega sklepa.

2.   Ta sklep začne veljati na datum sprejetja.

3.   Ta sklep se objavi v Uradnem listu Evropske unije in na spletni strani ESRB.

V Frankfurtu na Majni, 25. marca 2011

Predsednik ESRB

Jean-Claude TRICHET


(1)  UL L 331, 15.12.2010, str. 1.

(2)  UL C 58, 24.2.2011, str. 4.


PRILOGA

Kodeks ravnanja za Evropski odbor za sistemska tveganja

1.

Člani splošnega odbora, pripravljalnega odbora, svetovalnega tehničnega odbora in svetovalnega znanstvenega odbora (slednja sta v nadaljnjem besedilu skupaj poimenovana svetovalna odbora) Evropskega odbora za sistemska tveganja (ESRB) morajo spoštovati najvišje standarde etičnega ravnanja, v skladu z načeli, ki zanje veljajo po pravilih v institucijah, iz katerih prihajajo. Pričakuje se, da upoštevajo javni značaj svoje funkcije in ravnajo na način, ki ohranja in spodbuja zaupanje javnosti v ESRB. Od članov se pričakuje, da ravnajo pošteno, neodvisno, nepristransko in izključno v interesu Unije kot celote, diskretno in ne oziraje se na lastno korist ter da se izognejo kakršni koli situaciji, ki bi lahko vodila v osebno navzkrižje interesov. Navzkrižje interesov nastane, kadar imajo člani zasebne ali osebne finančne ali nefinančne interese, ki lahko vplivajo ali za katere se zdi, da vplivajo na nepristransko in objektivno opravljanje njihovih dolžnosti. Zasebni ali osebni interesi članov pomenijo kakršno koli potencialno korist za njih same, njihove družine, druge sorodnike ali za njihov krog prijateljev in znancev.

2.

Člani svetovalnega znanstvenega odbora morajo upoštevati tudi vsa dodatna pravila ravnanja, ki se lahko določijo v aktu o imenovanju in v njihovi pogodbi z Evropsko centralno banko.

3.

Pri javnih govorih ali izjavah ter v odnosih z mediji glede zadev v povezavi z ESRB morajo člani splošnega odbora, pripravljalnega odbora in svetovalnih odborov: (a) pojasniti, ali govorijo v svojem imenu ali v imenu ESRB, in se v primeru slednjega predhodno posvetovati s predsednikom ali enim od podpredsednikov ESRB; (b) spoštovati predstavniško vlogo predsednika; (c) popolnoma spoštovati zaupnost; in (d) primerno upoštevati svojo vlogo in dolžnosti pri ESRB.

4.

Člani splošnega odbora, pripravljalnega odbora in svetovalnih odborov lahko opravljajo pedagoško in znanstveno delo ter druge nepridobitne dejavnosti v lastnem imenu. Pri znanstvenih ali akademskih prispevkih o zadevah v zvezi z ESRB morajo jasno izraziti, da so jih ustvarili v lastnem imenu in da ne predstavljajo stališč ESRB.

5.

S pravili o poslovni skrivnosti se prepoveduje razkritje informacij o dejavnosti in odločitvah ESRB, ki niso bile zakonito razkrite javnosti.

6.

Člani splošnega odbora, pripravljalnega odbora in svetovalnih odborov ne smejo uporabiti nejavnih informacij v lastne zasebne namene ali zasebne namene drugih. Zlasti se morajo vzdržati uporabe tovrstnih informacij pri kakršnih koli zasebnih finančnih transakcijah, bodisi neposredno ali posredno prek tretjih oseb, na lastno tveganje in za njihov račun bodisi na tveganje in za račun tretje osebe.

7.

Spoštovanje načela neodvisnosti ni združljivo s potegovanjem za kakršne koli koristi, nagrade, honorarje ali darila iz katerega koli vira oziroma s prejemanjem ali sprejemanjem takšnih koristi, nagrad, honorarjev ali daril, če njihova vrednost presega običajni znesek, v finančni ali nefinančni obliki, in so na kakršen koli način povezani s funkcijo ali dejavnostjo, opravljeno za ESRB.

8.

Odstavki od 5 do 7 se uporabljajo za člane splošnega odbora, pripravljalnega odbora in svetovalnih odborov tudi po zaključku njihovega mandata pri ESRB.

9.

Ta kodeks ravnanja se uporablja tudi za namestnike članov splošnega odbora, osebe, ki te člane nadomeščajo, in njihove spremljevalce ter namestnike članov pripravljalnega odbora in svetovalnega tehničnega odbora.