EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005IE0135

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu politika zaměstnanosti: Role EHSV po rozšíření a v perspektivě lisabonského procesu

Úř. věst. C 221, 8.9.2005, p. 94–107 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

8.9.2005   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 221/94


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu politika zaměstnanosti: Role EHSV po rozšíření a v perspektivě lisabonského procesu

(2005/C 221/18)

Evropský hospodářský a sociální výbor rozhodl dne 1. července 2004 v souladu s čl. 29 odst. 2 Jednacího řádu o vypracování stanoviska k tématu výše uvedenému.

Specializovaná sekce „Zaměstnanost, sociální věci, občanství“ pověřená pracemi k tomuto tématu přijala své stanovisko dne 20. ledna 2005. Zpravodajem byl pan GREIF.

Evropský hospodářský a sociální výbor schválil na svém 414. plenárním zasedání ve dnech 9. až 10. února 2005 (zasedání ze dne 9. února 2005) 138 hlasy pro, 1 hlasem proti a 4 se zdržely hlasování, toto stanovisko:

1.   Úvod

1.1

V březnu 2000 zveřejnila Evropská rada v Lisabonu ambiciózní reformní program, ve kterém stanovila odvážné cíle v oblasti růstu a zaměstnanosti. Zvyšování konkurenceschopnosti v ekonomice založené na znalostech a trvalý hospodářský růst vytvářející pracovní místa měly jít ruku v ruce se zlepšováním kvality práce a posilováním sociální soudržnosti. Na základě širokého souhlasu to vyvolalo naději, že splnění může projekt rozšířené Unie výrazně přiblížit občanům Evropy.

1.2

Na pozadí aktuální hospodářské situace existují obavy, že cíle stanovené pro rok 2010, zejména v oblasti zaměstnanosti, zůstanou nesplněné, což by mohlo mít za následek ztrátu důvěryhodnosti celého procesu. Evropský hospodářský a sociální výbor je toho názoru, že problém hodnověrnosti lze zmírnit pouze tehdy, budou-li lidé moci důvěřovat tomu, že všichni zodpovědní politici rázně a důsledně uskutečňují lisabonskou strategii s její harmonií a rovností priorit cílů (zlepšení konkurenceschopnosti, hospodářský růst s více a lepšími pracovními příležitostmi, posilování sociální soudržnosti a trvalý ekologický rozvoj).

1.3

Vycházeje z přesvědčení, že „Lisabon“ nepotřebuje žádnou novou agendu, nýbrž spíše politiku, jež chce cíle, které si sám vytýčil, rovněž dosáhnout prostřednictvím implementace vhodných opatření především v členských státech, by EHSV tímto doplňujícím stanoviskem z vlastní iniciativy ke svému Stanovisku k tématu „Zlepšené uskutečňování lisabonské strategie“ (1) rád demonstroval hlavní výzvy v oblasti politiky zaměstnanosti a předložil doporučení k dalšímu uskutečňování procesu do roku 2010.

2.   Bilance v polovině období lisabonského procesu: Evropa je značně vzdálena od cesty k vyšší a lepší zaměstnanosti

2.1

V rámci Lisabonské strategie tvoří zvýšení konkurenceschopnosti a trvale udržitelný růst základní nástroje, jejichž prostřednictvím EU vytvoří více a lepší pracovní místa a stabilnější systém sociální ochrany, a tak zaručí ochranu proti chudobě a exkluzi. EHSV považuje tento komplexní politický úkol za pozoruhodnou výhodu lisabonské strategie.

2.2

V oblasti politiky zaměstnanosti by z Lisabonu měly vzejít nové impulsy pro evropskou strategii zaměstnanosti, měl by se posílit přínos aktivní politiky zaměstnanosti k potírání chudoby, podpořeno by mělo být podnikání jako významný činitel růstu a zaměstnanosti a prostřednictvím kvantitativních cílů zvýšena účast na výdělečné činnosti v celé EU.

Do roku 2010 tak měla být v průměru EU zvýšena celková míra zaměstnanosti z 61 % na 70 % a u žen pak z 51 % na 60 %. Navíc byly o rok později ve Stockholmu vytyčeny dílčí cíle (celková míra zaměstnanosti ve výši 67 % a míra zaměstnanosti žen ve výši 57 % do roku 2005). Kromě toho byl stanoven nový cíl pro zvýšení míry zaměstnanosti u osob ve věku 55 – 64 let, která by se v roce 2010 měla pohybovat kolem 50 %.

Jednotlivé členské státy byly vyzvány, aby, vycházejíce ze svých rozdílných výchozích pozic, stanovily obdobně náročné národní cíle. Tedy i ty země, které v roce 2000 vykazovaly míru zaměstnanosti vyšší než 70 % (jako např. Švédsko, Nizozemsko, Dánsko a Spojené království) nebo se pohybovaly těsně pod ní (Rakousko, Portugalsko a Finsko), měly k lisabonským cílům obdobným způsobem přispět.

2.3

Lisabon však nepřišel pouze s perspektivou „vyšší zaměstnanosti“, ale také s tím, že výkonnosti a konkurenceschopnosti se má dosahovat především podporou inovace a lepší kvalitou práce: Investicím do lidských zdrojů, výzkumu, technologie a inovace tak byla dána stejná priorita jako orientaci na pracovní trh a politickou strukturu. V souladu s tím byly stanoveny další kvantitativní cíle, k nimž mj. patří zvyšování investic do lidských zdrojů na hlavu a podpora celoživotního učení (účast 12,5 % všech dospělých v produktivním věku na dalším vzdělávání, snížení počtu osob ve věku 18 – 24 let bez dalšího školního nebo odborného vzdělání na polovinu), zvýšení podílu výdajů na výzkum a vývoj na 3 % HDP (z toho dvě třetiny investic ze soukromého sektoru) nebo např. rozšíření péče o děti (poskytování pečovatelských míst pro 33 % dětí ve věku 0 – 3 roky a 90 % dětí do dosažení věku povinné školní docházky).

2.4

Přes některé počáteční úspěchy je Evropa na začátku roku 2005 vzdálena více než kdykoliv předtím od cesty za svými ambiciózními cíli. Evropské hospodářství zažívá již třetí rok po sobě velmi nízký růst, který výrazně zaostává za možnostmi. Hospodářské oživení je celkově váhavé a s ohledem na vysoké ceny ropy a mohutnou globální nerovnováhu málo odolné. Při bilancování v polovině období je třeba střízlivě konstatovat, že lisabonských cílů v oblasti zaměstnanosti nebude do roku 2010 téměř s jistotou dosaženo.

2.5

Všechny tři grafy 1 – 3 (viz níže: Udaná nejvyšší hodnota odpovídá vždy lisabonskému cíli) ukazují, jak je nepravděpodobné, že by do roku 2010 mohlo být cílů z Lisabonu dosaženo.

Jak celková míra zaměstnanosti, tak i míra zaměstnanosti žen stoupaly velmi rychle ke konci devadesátých let, kdy evropské hospodářství rostlo poměrně rychle. Oslabení konjunktury, které se dostavilo v důsledku toho, že makroekonomická politika nedostatečně zachycovala externí šoky, prakticky v roce 2001 zastavilo rozvoj celkové míry zaměstnanosti. Míra zaměstnanosti žen stoupala dále o půl procenta ročně. Při rychlém hospodářském růstu by byl tento cíl – alespoň pro evropskou patnáctku – do roku 2010 splnitelný.

Nejčastěji a nejobtížněji budou tuto propast, která v evropské patnáctce činí 8 % a v evropské pětadvacítce téměř 10 %, překonávat starší zaměstnanci. (2) Zdá se ovšem, že zvyšující se míry přírůstku naznačují i přes oslabení konjunktury, že opatření k zabránění předčasných odchodů do důchodu a k podpoře aktivního stárnutí v rámci lisabonské strategie měla jistý účinek. Zvýšil se tak např. průměrný věk ukončení výdělečné činnosti ze 60,4 let v roce 2001 na 60,8 let v roce 2002. (3) U obou zbývajících hlavních indikátorů zaměstnanosti byl naproti tomu paradoxně před oznámením lisabonské strategie zaznamenán růst pohybující se v cílovém koridoru, od té doby však již nikoliv. To svědčí o tom, jak důležité jsou cyklické a makroekonomické faktory, které však byly zanedbávány ve prospěch koncentrace na tzv. „strukturální“ opatření. Důležité je však obojí.

Grafy 1 – 3: Vývoj cílů zaměstnanosti lisabonské strategie: (4)

Image Image Image

2.6

Pro dosažení cílové značky 70 % stanovené v Lisabonu by do roku 2010 muselo být vytvořeno asi 15 milionů nových pracovních míst v evropské patnáctce a 22 milionů v evropské pětadvacítce, více než 3 miliony za rok, tedy tolik jako v evropské patnáctce v roce 2000, což byl pro zaměstnanost nejlepší rok za více než jedno desetiletí.

2.7

Rozšíření EU s sebou do celé Evropy přináší novu hospodářskou dynamiku, formuje však také vývoj zaměstnanosti. Jak ukazují grafy, pohybují se míry zaměstnanosti v nových členských státech výrazně pod úrovní zemí evropské patnáctky. Ještě koncem devadesátých let tomu tak nebylo především u žen. Na druhé straně je v současné době dynamika hospodářského vývoje v nových členských státech výrazně vyšší, s ročními přírůstky, které částečně značně převyšují 4 %. EU musí věnovat potřebám nových členských států při utváření strategie zaměstnanosti zvláštní pozornost, aby tyto země mohly rovněž splnit cíle zaměstnanosti platné pro celé Společenství. Např. konvergenční kritéria musejí být přitom s ohledem na úsilí o vstup do eurozóny taková, aby nebránila hospodářskému růstu a zvyšování zaměstnanosti, nýbrž je podporovala. EHSV toto již podrobně projednal v rámci Společných poradních výborů se zástupci organizované občanské společnosti z přistupujících zemí.

3.   Politika zaměstnanosti musí být víc než strukturální reformy pracovních trhů

3.1

Naznačenou situaci slabé zaměstnanosti ovlivnil bezpochyby velkou měrou hospodářský vývoj. Lisabon vycházel z předpokladu ročního reálného růstu HDP v průměrné výši 3 %. Namísto očekávaného vzestupu se však hospodářská situace od roku 2000 rapidně zhoršila. V následujících letech bylo dosaženo výrazně nižších přírůstků: 1,7 % v roce 2001, 1 % v roce 2002 a v roce 2003 dokonce jen 0,8 %.

3.2

Na tomto pozadí je zřejmá tato skutečnost: Cílů v oblasti politiky zaměstnanosti lze dosáhnout jedině tehdy, podaří-li se zajistit trvalý vzestup konjunktury. Je třeba vytvořit vhodné rámcové podmínky, které podporují vnější, ale také vnitřní poptávku, aby se zvýšil růstový potenciál a dosáhlo se plné zaměstnanosti EHSV poukázal v této souvislosti v poslední době na to, že to vyžaduje „zdravý makroekonomický kontext“ na evropské úrovni. K tomu patří především makropolitika, která při hospodářském růstu ponechává členským státům prostor pro konjunkturně-politické jednání na úseku hospodářské a finanční politiky.

Výbor v této souvislosti vítá reformní návrhy Komise k Paktu stability a růstu jako krok správným směrem, především v tom smyslu, že posuzování fiskálních deficitů má být učiněno závislé na specifických rámcových podmínkách dané země (např. konjunktura, zadluženost, inflace). Také požadavek, aby členské státy a národní parlamenty byly více zapojeny do uskutečňování konsolidace rozpočtu, odpovídá silnější růstové orientaci reformovaného paktu. Mimoto je nutné věnovat zvláštní pozornost kvalitě státních výdajů, např. prostřednictvím explicitního vyjmutí strategických investic z výpočtu deficitu do růstu. Rada spolu s Komisí rozhodne, které výdaje budou označeny za strategické investice evropského zájmu. (5)

To by mělo být podporováno pragmaticky orientovanou měnovou politikou zohledňující celkové hospodářství a tím i účinek zaměstnanosti. EHSV v tomto smyslu již několikrát požadoval, aby se vážně přemýšlelo o tom, jaká opatření je třeba učinit, aby ECB dodržela „v širším smyslu“ cíl stability, který má při stabilitě kupní síly měny na zřeteli i stabilitu růstu, plnou zaměstnanost a systémy sociální soudržnosti. Proto je trvalý dialog s evropskými institucemi (Radou, Komisí) a sociálními partnery nutnou podmínkou.

3.3

Příčinou oslabení růstu v posledních třech letech (poté, co ještě v roce 2000 dosáhla evropská patnáctka růstu 3 %) byly především makroekonomické, méně pak strukturálně-politické důvody. Proto Výbor již několikrát poukázal důrazně na to, že základní rysy evropské hospodářské politiky mají ve svých doporučeních tuto skutečnost respektovat. (6) Musí dojít k citelnému oživení velkých komponent poptávky, tedy spotřeby a investic (jak soukromých, tak i veřejných), aby došlo k vyrovnání slabé kupní síly v Evropě. Evropa – s kladnou obchodní bilancí a zvyšujícím se exportem – je zcela konkurenceschopná. Co naopak stagnuje, je domácí poptávka. Strukturální reformy jsou úspěšné pouze v příznivém makroekonomickém prostředí. Na mzdy se nesmí pohlížet jako na nákladový faktor na straně nabídky, protože též významně určují stranu poptávky a tím i tržní vyhlídky podniků, zejména malých a středních, které jsou vázány na svá stanoviště. Příklad Německa ukazuje, že výrazná mzdová zdrženlivost sice může stranu nabídky posílit, avšak oslabením poptávky současně zabraňuje oživení konjunktury. Orientace reálného růstu mezd, mimo jiné, podle makroekonomického přírůstku produktivity příslušné země garantuje na straně jedné dostatečný rozvoj poptávky a na straně druhé zajišťuje orientaci Evropské centrální banky na stabilitu. Toto hospodářsko-politické směřování může vést k tomu, že Evropa dospěje k trvale udržitelnému růstu orientovanému na stabilitu.

3.4

V posledních letech převažovalo v politických doporučeních stanovisko, že strukturální faktory (jako je např. platová politika sociálních partnerů, tuhá regulace pracovního trhu, příliš krátká pracovní doba, imobilita a nepružnost pracovních sil) jsou příčinou problémů evropského trhu práce. Ve většině členských států byl v posledních letech při provádění politiky zaměstnanosti skutečně kladen důraz právě na tyto aspekty. Podpora vytváření zaměstnanosti nebo odstraňování kvalifikačních deficitů ustoupily stejně jako integrace znevýhodněných skupin do trhu práce naopak výrazně do pozadí.

3.5

EHSV v této souvislosti již několikrát upozornil na to, že krácení sociálních dávek a příjmů zaměstnanců a nedostatečné investice do lidských zdrojů vedou k oslabení vnitřní poptávky, což hospodářské problémy spíše vyostřuje a zhoršuje vývoj produktivity práce. Tato jednostranná orientace na nabídku je ostatně v rozporu s celkovými cíly Lisabonu, zejména ve vztahu ke zvyšování produktivity a kvality zaměstnanosti. V každém případě platí: Politika na trhu práce, která příliš málo podporuje další zvyšování kvalifikace a nutí kvalifikované nezaměstnané přijmout méně kvalifikovanou práci, bude mít negativní dopad na produktivitu práce. EHSV je toho názoru, že pouze souběžné zvyšování zaměstnanosti a produktivity práce – jak rovněž nedávno požadovala Komise – představuje přiměřenou strategii. Je přirozené, že vzniknou i méně kvalifikovaná pracovní místa. Zde je třeba dbát na respektování legislativy v oblasti pracovního práva a v sociální oblasti.

3.6

V evropské debatě o zaměstnanosti je dnes v centru pozornosti nutnost zvyšování míry zaměstnanosti. Strategický cíl Lisabonu spočívá v podpoře zaměstnanosti jako nejlepší prevence před chudobou a vyloučením ze společnosti. To vylučuje strategii vytváření pracovních míst za každou cenu a požaduje tak především i „zlepšování kvality pracovních míst“. V tomto smyslu musí být evropská cesta k plné zaměstnanosti spojená s přiměřenými mzdami, sociálními jistotami a vysokými pracovněprávními standardy. EHSV vyzývá k tomu, aby se při dalším uskutečňování lisabonské strategie přikládal zvýšený význam kvalitě práce, zejména jde-li o realizaci reformních strukturálních opatření.

3.7

EHSV tím v žádném případě nechce naznačit, že reformy pracovního trhu nebo reformy v jiných oblastech nemají při zajišťování zaměstnanosti žádný význam. Aby zůstal zachován cíl vytvořit více pracovních příležitosti s vyšší kvalitou, je však přesvědčen, že v dnešní situaci jde především o to, aby se nastartovalo hospodářství a podpořil inteligentní vzhled strukturálních reforem. Jen tak lze zvýšit účinnost a všeobecné přijetí reforem. Makropolitika a strukturální reformy se musejí vzájemně doplňovat, aniž by se nahrazovaly.

4.   Nové cesty v politice zaměstnanosti: Inovační schopnost podniků – investice do práce – vědomosti jako klíčový zdroj

4.1

Inovační schopnost evropských podniků je rozhodující pro hospodářskou dynamiku. Bez nových a vylepšených výrobků, bez přírůstku produktivity se Evropa dostane hospodářsky a v politice zaměstnanosti do nevýhodného postavení. Pokrok v produktivitě znamená i proměnu ve světě práce, ne vždy a okamžitě s kladným znaménkem. Avšak rezignace na sociální a hospodářskou inovaci vede s určitostí do sestupné spirály. Důsledky této změny pro pracovní trh musejí být provázeny a zmírňovány sociálními opatřeními.

4.2

Hospodářský růst a příznivé klima pro investice jsou významnými předpoklady pro vytváření nových pracovních míst a pro udržení stávající zaměstnanosti, což na evropském vnitřním trhu zajišťují značnou měrou podniky nové, jakož i podniky malé a střední. (7) Malé a nejmenší firmy jsou ve značné míře spjaty i s místní ekonomikou, těží proto výrazně i ze stabilní a rostoucí domácí poptávky. EHSV proto již několikrát upozornil na to, aby v otázkách zaměstnanosti byla zvláštní pozornost věnována i rozvoji podnikatelského ducha, politice pokračování podniků a podpoře zakládání takových podniků, které prostřednictvím inovace vytvářejí dodatečná pracovní místa. (8) Často jsou to právě malé a střední podniky, které jsou z nutnosti obstát na trhu obzvlášť inovační. Pozornost by se zde měla věnovat i podpoře nejmenších podniků. V tomto smyslu je třeba podnikům umožnit plné rozvíjení jejich inovačního potenciálu, především zlepšením podmínek přístupu k financování, zjednodušením administrativy při řízení podniku a posilováním opatření ke zvyšování kvalifikace.

4.3

EHSV dále několikrát poukázal na to, že lidé se svými vědomostmi a schopnostmi jsou nejvýznamnějším zdrojem inovace a pokroku ve vědecké společnosti (9). Evropa musí najít cesty, jak rozšířit svůj potenciál kvalifikovaných lidí, vědy, výzkumu a technologie a přeměnit jej na nové, dobře prodejné výrobky a služby a tím na zaměstnanost. To vyžaduje vysokou účast všech skupin obyvatelstva na vzdělání, dobrou odbornou přípravu a lepší uplatnění vyššího vzdělání ve světě práce. Společenské klima musí být vyvinuté tak, aby se vzdělání stalo samozřejmostí a vyšší vzdělání nebylo chápáno jako privilegium. Aktuální studie OECD opět ukázaly slabiny ve vzdělávacím a učebním systému mnohých členských států. (10) Nedostatek vysokoškoláků a odborníků se ukazuje jako hospodářský úzký profil a je současně zrcadlovým obrazem znemožněného přístupu ke vzdělání. Potřeba jednat překročila v politice vzdělávání a zvyšování kvalifikace dobu splatnosti. Kde zůstaly příslušné investice

na drastické snížení míry nedokončení vzdělání, na zvýšení počtu absolventů vysokých škol a na skutečné zajištění možnosti celoživotního učení pro všechny;

na zlepšené uplatnění vyššího a univerzitního vzdělání v ekonomice, zejména v oblasti malých a středních podniků;

na zajištění kvalitní prvotní a odborné přípravy jako významného preventivního opatření v politice zaměstnanosti, které dovolí mladistvým maximálně bezproblémový vstup na pracovní trh a setrvání v něm?

na to, aby co největšímu počtu zaměstnanců byla prostřednictvím poskytnutí jednoho týdne studijního volna za rok umožněna širší účast na vzdělávání.

4.4

EHSV poukázal v této souvislosti vícekrát na význam převzetí všeobecné zodpovědnosti v oblasti vzdělávání a zvyšování kvalifikace a konstatoval přitom také, že investice do kvalifikace jsou věcí nejen veřejného sektoru, ale také podniků a jednotlivců samotných; vždyť výhody celoživotního učení jsou jak zaměstnancům, tak podnikům a společnosti celkově prospěšné (11). Na odborné vzdělávání a celoživotní učení a zvyšování kvalifikace nelze pohlížet izolovaně, spíše musejí tvořit základní prvky při plánování kariéry pracovníků. Nezávisle na věkové skupině nebo vzdělání by mělo být k dispozici dostatek motivace a možností k účasti na opatřeních ke zvyšování kvalifikace. Zvyšování odborné kompetence a ochoty k inovacím předpokládá tak i na podnikové úrovni příslušné investice do vzdělávání a zvyšování kvalifikace a kultivaci podnikové kultury nakloněné inovacím.

4.5.

Dnes ovšem nestačí, aby byl jednotlivec kreativní a schopný se učit. Podnik sám musí být schopen se učit, což znamená, že je nutné přijímat nové vědomosti a přeměňovat je v dobře prodejné výrobky a služby. Schopnost inovace je významným konkurenčním faktorem. Aby byla zajištěna základna pro budoucí inovace, je třeba dát vědě a výzkumu vysokou prioritu. Je důležité obsáhle vyčerpat a efektivně uplatnit potenciál spočívající jak ve veřejném, tak i soukromém systému výzkumu. V tomto smyslu má podpora inovace a výzkumu a přitom zvýšení výdajů na výzkum a vývoj v souladu s lisabonským cílem na 3 % HDP – přičemž dvě třetiny této částky by měl investovat soukromý sektor – velký význam (12). Veřejná podpora výzkumu a vývoje by se na evropské a národní úrovni měla zintenzívnit, především u klíčových prorůstových technologií, aby se rozšířila vědecká základna a zvýšil pákový účinek na investice do výzkumu a vývoje soukromého sektoru. Současně by se členské státy a Evropská komise měly pokusit využít přidělování veřejných zakázek pro nové výrobky a služby s vysokou výzkumnou a inovační náročností.

4.6.

Inovační uspořádání práce a systém řízení inovací je také tématem pro malé a střední podniky. Mnohé z nich vyvinuly specifická řešení a jsou „globálními hráči“, jiné potřebují v oblasti inovací speciální poradenství, zaměřené kromě systému řízení inovací i na vytváření pracovního prostředí nakloněného vzdělávání a na speciální potřeby zaměstnanců. Propojení a znalostní management může malé a střední podniky podporovat při společném odhalování nových možností získávání znalostí. (13) Tuto kulturní mezeru je nutné uzavřít, aby malé a střední podniky mohly výrazněji těžit ze základního výzkumu. Aby mohly být inovační, potřebují malé a střední podniky kromě toho solidní základní financování a přístup k rizikovému kapitálu. Konkrétně to také znamená, že se kontrolují a eventuálně vylepšují směrnice v oblasti vnitřního trhu EU s ohledem na jejich dopady na malé a střední podniky (např. směrnice pro liberalizaci finančních trhů nebo směrnice z konference Basel II).

4.7.

Vysoce produktivní průmyslové jádro je a zůstane i v EU základnou prosperujícího hospodářství. Průmysl a služby jsou na sobě vzájemně závislé. Inovace též znamená cílenou orientaci výzkumu a vývoje na potřeby společnosti znalostí a služeb, přičemž zvláštního zřetele zasluhuje využití nových možností zaměstnanosti nejen v tradičních oblastech výrobního průmyslu. Lisabon požaduje kromě podpory špičkových technologií i koncentraci na sektor služeb. Předpokladem toho je nutnost přehodnocení společenských služeb, zmírnění tlaku na veřejné rozpočty a ocenění významu výkonných veřejných správ pro rozvoj ekonomiky. Hesla jako je vzdělání, mobilita, individualizace, požadavky na demografický vývoj, na péči a zdraví, slučitelnost rodiny a povolání, stejně jako změněné komunikační a volno časové návyky poukazují na dodatečnou a novou potřebu sociálních, osobních, ale také komerčních služeb. Ty jsou často teprve na počátku profesionálního vývoje. (14) V této souvislosti EHSV již několikrát upozornil na význam sociální oblasti a třetího sektoru pro inovaci a zaměstnanost. (15)

4.8.

Při inovaci záleží v první řadě na lidech, na prostoru pro kreativitu, kvalifikaci, znalostech, schopnosti se učit a organizaci práce. Kritické jsou přitom samostatnost, sebeurčení a účastnická práva. Z tohoto hlediska má nové uspořádání pracovních vztahů a spolu rozhodovacích struktur prvořadý význam. Stabilní průmyslové vztahy podporují inovaci. Kdo proto nyní sází na to, že hájení zájmů a utváření pracovních vztahů, tedy základních práv pracujících, je třeba omezovat namísto posilovat, ten vytváří nové brzdy inovace. V této souvislosti upozorňuje EHSV na to, že tento návrh rámcové směrnice o službách na vnitřním trhu nesmí vést ke snížení stávajících sociálních, mzdových a bezpečnostních standardů.

5.   Změna vyžaduje trvale konkurenceschopný sociální stát, aktivní a preventivní politiku na pracovním trhu stejně jako modernizaci a zlepšení systémů sociální ochrany

5.1

Kdo chce mít odvahu inovovat a měnit, potřebuje kromě vlastní iniciativy i podporu společnosti. Ochota nést riziko a sociální jistoty jdou ruku v ruce. Mnozí jsou přitom odkázáni na společenské služby, které umožňují pustit se do nových věcí a realizovat je. Organizace sociální soudržnosti jakožto důležitého znaku evropského sociálního modelu a inovace patří k sobě. Sociální stát ovšem musí respektovat nové požadavky. EHSV je v této souvislosti přesvědčen, že lisabonských cílů v oblasti zaměstnanosti lze dosáhnout jedině tehdy, jestliže se posílí sociální politika jako pole činnosti a bude pokračovat alespoň politika minimálních sociálních předpisů za účelem vyrovnání pracovních a životních podmínek v Evropě. V rozšířené Unii je to obzvlášť naléhavé, neboť rozdíly v blahobytu se v EU zvětšují.

5.2

Pro potlačení rizika soupeření o sociální standardy je proto v sociální legislativě EU zapotřebí lépe provádět a dále rozvíjet stávající předpisy v oblastech pracovních podmínek, ochrany práce a zdraví, práv zaměstnanců, rovnosti pohlaví a dodržování osobnostních práv. To platí i pro otázky pracovní doby.

5.3

EHSV již vícekrát, např. ve svém Stanovisku k tématu Opatření při provádění politiky zaměstnanosti pro Pracovní skupinu „Zaměstnanost“, zmínil nutné a proveditelné inovace v následujících oblastech (16):

Sociální zabezpečení na široké základně – zřídit bariéry proti chudobě;

Schopnost se přizpůsobit vyžaduje skutečnou rovnováhu mezi flexibilitou a jistotou na trhu práce; nové formy organizace práce potřebují nové formy jistoty;

Podpora aktivních a preventivních opatření v politice trhu práce, především pro znevýhodněné skupiny na trhu práce, jakož i zlepšení integrace migrantek;

Integrace mladistvých do trhu práce a boj proti nezaměstnanosti mládeže;

Ofenzíva vzdělání – zlepšení předškolní výchovy – celodenní péče vysoké kvality – kolektivní smlouvou zajištěné nabídky na zvyšování kvalifikace pro celoživotní učení;

Investice do uspořádání práce v souladu s věkem – zúročit znalosti a zkušenosti starších;

Zvýšit zaměstnanost žen – zajistit slučitelnost zaměstnání a rodiny.

5.4

Zvláštní význam přitom Výbor připisuje mj. těmto výrokům:

Podpora aktivních a preventivních opatření pro nezaměstnané a nevýdělečné musí být uznána jako důležitý cíl a politické nástroje na trhu práce musejí být důsledně zaměřeny na opětné začlenění nezaměstnaných do původního pracovního trhu.

Především mladiství musejí být dostatečně podporováni, aby se mohli uchytit na trhu práce, aniž by jim však bylo bráněno v možnostech dalšího studia v rámci vyššího vzdělávání. Bude velmi záležet na kvalitě odborné přípravy, zda se tím zaručí i trvalé setrvání na pracovním trhu a postup vpřed. S ohledem na zmíněnou skutečnost jsou všichni aktéři na trhu práce vyzýváni, aby prověřili své současné přínosy a politiky, zejména v boji proti nezaměstnanosti mládeže. (17)

Pro specifické skupiny, např. osoby se změněnou pracovní schopností nebo s nízkou kvalifikací, které jsou na trhu práce konfrontovány s dodatečnými obtížemi, je třeba – zejména v oblasti zvyšování kvalifikace – vytvořit nutné předpoklady, které by usnadnily přístup, setrvání a postup na pracovním trhu.

S ohledem na prognózy předpovídající úbytek výdělečně činného obyvatelstva v Evropě mohou při zajišťování dostatečného potenciálu kvalifikovaných pracovních sil na trhu práce hrát důležitou roli přistěhovalci, což předpokládá příslušná opatření (18).

Aby vzhledem k ubývajícímu a stárnoucímu produktivnímu obyvatelstvu mohlo být skutečně podporováno aktivní stárnutí, je třeba vytvořit hospodářské a politické rámcové podmínky, posílit pobídky k prodloužení výdělečné činnosti a současně umožnit podnikům, aby zaměstnávaly i starší zaměstnance.

5.5

EHSV přitom rovněž zdůraznil nutnost učinit více pro zvýšení míry zaměstnanosti žen a odstranit ty překážky, které ženám i nadále brání v účasti na trhu práce, a zároveň se důsledně zabývat existujícími nerovnostmi (především při odměňování). Vzhledem k tomu, že vyšší zapojení žen do výdělečné činnosti ve vysoké míře závisí na slučitelnosti rodiny a zaměstnání – a to stejnou měrou pro muže i pro ženy – je třeba uskutečnění právě tohoto lisabonského cíle důsledně urychlit. EHSV proto vítá výzvy členským státům, aby na všech úrovních, tedy i prostřednictvím veřejných institucí, byla široké veřejnosti v dostatečném počtu a kvalitě zpřístupněna pečovatelská místa pro děti a osoby na pečovatelské služby odkázané (např. starší občané, nemocní) a aby tato místa byla i cenově dostupná. Členské státy dostojí příslušným doporučením aktuálních směrnic k provádění politiky zaměstnanosti tím, že si stanoví konkrétní cíle a vytvoří příslušné akční plány pro jejich splnění.

5.6

Je třeba, aby specifické odkazy na znevýhodněné skupiny, jež jsou na okraji společnosti a jsou sociálně slabší, byly explicitně zahrnuty do Společných cílů pro hlavní směry zaměstnanosti a strategii sociální inkluze během revize Lisabonského procesu. Členským státům by se mělo doporučit, aby zahrnuly strategie pro potírání všech forem diskriminace do národních akčních plánů pro strategii zaměstnanosti a strategii sociální inkluze.

5.7

Zpráva odborníků k budoucnosti sociální politiky nedávno upozornila na to, že společně sdílený názor, že sociální ochrana pohřbí konkurenceschopnost, hospodářský růst a vysokou úroveň zaměstnanosti, je empiricky neudržitelný, a v zemích, jako je Švédsko, Dánsko, Rakousko, Lucembursko a Nizozemsko, jde vysoká hospodářská výkonnost ruku v ruce s vysokou úrovní sociální ochrany (19). Země, které stojí v konkurenceschopnosti na čelných místech, vynakládají bez výjimky poměrně vysoké investice do sociální politiky a sociálních systémů a vykazují zároveň vysoké míry zaměstnanosti a nízkou míru chudoby po sociálních transferech. Dnes jde o vyvážené spojení modernizace a zlepšování sociálních pojistných systémů, aby je bylo možné při zachování jejich sociálních ochranných funkcí přizpůsobit aktuálním skutečnostem (např. demografickému vývoji). Zajišťování dlouhodobé financovatelnosti musí v tomto smyslu respektovat i kritéria sociální přiměřenosti, všeobecné dostupnosti a vysoké kvality služeb.

5.8

Ve většině evropských zemí se financování sociálního zabezpečení uskutečňuje převážně prostřednictvím příspěvků na sociální zabezpečení od zaměstnanců a zaměstnavatelů. Tyto příspěvky vzrostly zčásti na úroveň, která může mít negativní dopad na tvorbu pracovních míst.

EHSV souhlasí v této souvislosti s doporučeními Vysoké skupiny k budoucnosti sociální politiky v rozšířené Unii, kdy by rozšířením základny financování systémů sociálního zabezpečení bylo ulehčeno faktoru práce (20).

Současně je třeba učinit opatření, aby se předešlo hrozícímu oslabení daňové a odvodové soustavy. EHSV i zde již několikrát upozornil na to, že důležitým krokem tímto směrem by mohl být pro celou EU jednotný vyměřovací základ u podnikových daní. U daní na mobilní faktory a též v oblasti životního prostředí by se měla vést diskuse o minimálních daňových sazbách.

EHSV kromě toho již vícekrát vyzval členské státy, aby pro zlepšení zaměstnanosti zintenzívnily úsilí o modernizaci a zlepšení svých ochranných sociálních systémů. (21)

5.9

K lisabonským úkolům patří i zvyšování podílu zaměstnanosti starších zaměstnanců. Podle Komise by muselo být vytvořeno 7 milionů pracovních míst, aby se dosáhlo cíle 50 %. EHSV již poukázal na to, že za adekvátních ekonomických a politických podmínek v rámci aktivního stárnutí považuje zvýšení efektivního věku odchodu z pracovního života zásadně za cíl smysluplný. Mnohé členské státy však ve svých důchodových reformách měly jako ústřední bod svých snah pouhé zvýšení zákonného penzijního věku, přičemž se stále více omezoval, nebo dokonce rušil odchod do předčasného starobního důchodu. Stojí za tím jednostranná domněnka, že příčinou toho, proč starší zaměstnanci nezůstávají v zaměstnání déle, je v prvé řadě individuální vůle postižených a chybějící pobídky v právní úpravě penzijního pojištění. Jiné důležité aspekty se potlačují. Členské státy by měly pobízet a povzbuzovat tyto pracovníky, aby dobrovolně oddálili svůj odchod z pracovního života, dosáhnou-li věku, kdy mají nárok na odchod do důchodu a měly by také podporovat podniky, aby těmto pracovníkům přizpůsobili pracovní místa a pracovní podmínky

5.10

EHSV hájí v souladu s Vysokými skupinami „Zaměstnanost“, „Budoucnost sociální politiky v rozšířené Unii“ a „Lisabonská strategie pro růst a zaměstnanost“ podněty – jak je praktikováno v jednotlivých členských státech (Finsko, Švédsko), které spočívají v kvalitě práce a v dalším vzdělávání. Aby totiž věková skupina 55 – 64 letých mohla být v roce 2010 výdělečně činná, je v první řadě požadován takový trh práce, který umožní i zaměstnávání starších pracovníků, což od všech aktérů vyžaduje aktivní přístup, k němuž patří i zvyšování kvalifikace. K tomu jsou nutné investice do dalšího produktivního vzdělávání, pro zachování pracovní schopnosti je to prevence v oblasti ochrany a podpory zdraví. Politika, která chce situaci starších pracovníků měnit, však přichází příliš pozdě, začíná-li teprve u věkové skupiny 40 – 50-ti letých. Z tohoto důvodu je personální management, který zohledňuje věk od počátku výdělečné činnosti, stejně žádoucí jako modely utváření pracovního prostředí pro stárnoucí osazenstva (především přiměřené modely pracovní doby, které snižují fyzickou a psychickou zátěž.) (22)

6.   Politická doporučení EHSV

6.1   Obsahové skloubení koordinace hospodářské a zaměstnanecké politiky

Od doby lisabonské konference bylo zaznamenáno úsilí o časovou synchronizaci při koordinaci zaměstnanecké politiky s politikou hospodářskou. Problémem zůstává i nadále nedostatek při obsahovém skloubení, přičemž musí zůstat zaručeno, aby byly směrnice v politice zaměstnanosti a směrnice hospodářské politiky vzájemně konzistentní .

Efektivní koordinace mezi aktéry (vládami, ECB, sociálními partnery) nastane jen tehdy, převezme-li i měnová a rozpočtová politika zodpovědnost za růst a zaměstnanost a stane-li se to součástí základních zásad hospodářské politiky.

V tomto ohledu je třeba více přihlížet k reformním návrhům Komise na intenzivnější růstovou orientaci Paktu stability a růstu, jak to též požadovala vysoká expertní skupina ustavená k Lisabonské strategii, mj. vynětím strategických investic do růstu a zaměstnanosti z výpočtu deficitu. Rada spolu s Komisí rozhodne, které výdaje budou označeny za strategické investice evropského zájmu.

6.2   Lepší zapojení sociálních partnerů a zvýšení hodnoty makroekonomického dialogu

Toto se musí uskutečňovat na národní a evropské úrovni. Reálně politicky zhodnocený makroekonomický dialog tak např. může výrazně přispět k lepšímu „řízení“ při zapojení stanoviska sociálních partnerů a tím k úplnému zdaru procesu. Je to jediné místo, v němž se všichni aktéři v oblasti hospodářské a zaměstnanecké politiky scházejí v otevřeném dialogu nad tím, jak lze v EU co nejlépe dosáhnout „politického mixu“ podporujícího růst a zaměstnanost.

Na úrovni členských států je třeba s přihlédnutím k jejich plné autonomii zajistit obsáhlou participaci sociálních partnerů v národních diskusích, zejména jde-li o strukturální reformy, o kvalifikaci a inovaci, ale platí to i pro všechny fáze realizace evropské strategie zaměstnanosti (vypracování, realizace, vyhodnocení národních akčních plánů) (23).

6.3   Efektivní spolupráce příslušných útvarů Rady

Aby bylo v EU možné úspěšně uskutečňovat celkovou strategii zaměstnanosti, je třeba zintenzívnit spolupráci několika „lisabonských“ útvarů Rady. Nutné je zejména skloubení Rady ministrů hospodářství a financí s Radou ministrů pro hospodářskou soutěž, zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele.

Takováto lepší koordinace je nutná zvláště též při přípravě jarní vrcholné konference: Lisabon je horizontální proces a nesmí být samotný vkládán do rukou Rady ministrů hospodářství a financí.

6.4   Makropolitika a strukturální reformy se musejí vzájemně doplňovat

Poté, co ještě v roce 2000 bylo v evropské patnáctce dosaženo 3 % míry růstu, zbývá konstatovat, že za oslabením růstu posledních let stojí především makroekonomické a v menší míře strukturálně politické důvody. Touto skutečností by se ve svých doporučeních měly řídit základní směry evropské hospodářské politiky.

Aby se vyrovnalo oslabení kupní síly v Evropě, musí dojít k citelnému oživení komponenty poptávky spotřeba jakož i soukromých a veřejných investic. Za tohoto předpokladu mohou k inteligentnímu pojetí strukturálních reforem, které by domácí poptávku ještě více neoslabilo, přistoupit důležité impulsy při tvorbě zaměstnanosti.

V tomto smyslu je třeba podpoře zaměstnanosti, odstraňování kvalifikačních deficitů a integraci znevýhodněných skupin na trhu práce přidělit obzvláštní důležitost.

EU jako celek se v současné době prosazuje v globální konkurenci s vyrovnanou obchodní bilancí, avšak při nedostatečné míře růstu. V globální konkurenci se Evropa musí rozpomenout na své silné stránky. Nesmí soutěžit se zeměmi v Asii a Africe o co nejnižší mzdy. Namísto toho musí i nadále sázet na široce založenou inovační politiku a na výrobu náročného zboží a služeb s vysokou mírou přidané hodnoty.

Předpokladem pozitivních účinků volného obchodu je režim směnného kurzu, který nevytváří deformaci cen obchodovatelného zboží, společně s dělbou práce všech na obchodu zúčastněných zemí, která umožňuje zvyšování mezd v poměru ke zvyšování produktivity. Oba předpoklady nejsou v současnosti splněny a měly by být cílem odpovědných politiků v EU.

EHSV vyzývá k tomu, aby se při dalším uskutečňování lisabonské strategie dostalo většího významu kvalitě práce, zejména jde-li o realizaci strukturálních reformních opatření.

6.5   Podpora role malých a středních podniků, která ovlivňuje zaměstnanost

Jsou to právě malé a střední podniky, které se na vnitřním evropském trhu starají o hospodářský růst a nová pracovní místa. Proto je třeba podporovat podnikatelského ducha a plně rozvíjet podnikatelský potenciál, především prostřednictvím zlepšených podmínek přístupu k financování, zjednodušením administrativy při řízení podniků a zintenzivněním opatření pro zvyšování kvalifikace. (24)

Podpory by se mělo dostat především těm podnikům, které prostřednictvím inovace zajišťují růst a zaměstnanost. To je mnohem důležitější než pouhé zvyšování počtu podniků.

6.6   Implementaci v členských státech optimalizovat vlastními silami

V souladu se zprávou Vysoké expertní skupiny pod předsednictvím Wima Koka k lisabonské strategii z listopadu 2004 je EHSV přesvědčen, že k dosažení lisabonských cílů je třeba se postarat o to, aby členské státy více než dosud přebíraly povinnosti. Nejsou-li dnes jednotlivé cíle plněny, nemá to na utváření politiky v národních státech téměř žádný dopad. Veřejné „postavení na pranýř“ plní svou funkci pouze podmíněně.

Všeobecné cíle zaměstnanosti je třeba přenést na příslušně ctižádostivé národní cíle, vytvořit větší transparentnost a zajistit širší národní debatu kolem národní lisabonské realizační zprávy (resp. akčního plánu).

„Testování“ by mělo být upraveno tak, aby bylo možné ukázat relativní pozici jednotlivých členských států a učinit smysluplné politické závěry.

Vycházejíce ze svých specifických výchozích hodnot roku 2000 musejí jednotlivé členské státy vyvinout větší úsilí než jiné, aby dosáhly všeobecného lisabonského cíle zaměstnanosti. Na státy, jejichž míra zaměstnanosti přesahuje nebo se blíží 70 %, se kladou stejné nároky jako na ty, které se pohybují pod touto hranicí. V tomto smyslu by vývoji zaměstnanosti měla být věnována větší pozornost než pouhému srovnávání kvót samých.

Ke zdaru procesu je třeba při zapojení sociálních partnerů podpořit vhodným způsobem skutečná národní reformní partnerství – k čemuž dala v březnu 2004 podnět Evropská rada – a požadovat také od národních parlamentů větší zodpovědnost.

6.7   Větší zřetel na rozsah rozšíření

Zvláštní pozornost by EU měla věnovat potřebám nových členských zemí při utváření jejich strategie zaměstnanosti, aby tyto země také mohly splnit celounijní cíle zaměstnanosti.

Zvláštní zřetel je třeba právě zde brát na adekvátní a efektivní zapojení sociálních partnerů do všech fází strategie zaměstnanosti.

S výhledem na možný vstup do eurozóny musejí být konvergenční kritéria stanovena tak, aby nebránila růstu a zaměstnanosti, nýbrž je podporovala.

6.8   „Lisabonizace rozpočtu EU“

Dosažení cílů zaměstnanosti EU potřebuje i evropské prorůstové iniciativy, které se neomezují pouze na přednostní realizaci již dohodnutých projektů EIB. Sapirova zpráva z roku 2003 poskytla již některé důležité podněty pro hospodářský rozpočet.

Také předloha Komise k finančnímu výhledu na léta 2006 – 2013 obsahuje zajímavé návrhy, jako je např. zřízení prorůstového fondu. V těchto úvahách by se mělo pokračovat a vsadit vše na to, aby z budoucího rozpočtu EU mohly vycházet účinné evropské iniciativy týkající se růstu a zaměstnanosti.

Přitom je třeba zajistit, aby poskytnuté prostředky byly především také v přistupujících zemích použity efektivním způsobem pro důsledné uskutečňování lisabonských cílů v oblasti růstu a zaměstnanosti.

6.9   Zesílený dialog s občanskou společností a role EHSV

Lisabon žije i z toho, jak o něm lidé v Evropě přemýšlejí. EHSV je v rámci Evropské politiky zaměstnanosti připraven nabídnout své odborné znalosti a přispět k expertize a k nutnému zprostředkování Lisabonské strategie občanům Evropy.

V této souvislosti spatřuje EHSV v lisabonském procesu hlavní prioritu své práce, a aby mohl být v úzké součinnosti s Komisí a jinými orgány EU a v intenzivním operativním styku s občanskou společností jak na evropské úrovni, tak i v členských státech, pokládá vhodné interní struktury za nutné.

Vzhledem ke své odbornosti a reprezentativnosti se EHSV domnívá, že by se mohl účastnit vypracování analýz účinků, které Komise hodlá systematizovat. Jak ukázaly probíhající diskuse, je nezbytné, aby legislativní návrhy odrážely pluralitu názorů a byly přesněji a objektivněji založeny. Přednostní předání analýz účinků EHSV a možnost EHSV podat k němu komentáře před odesláním Evropským institucím by umožnila ve smyslu partnerství pro obnovení Evropy lepší akceptanci iniciativ evropského zákonodárství.

V Bruselu dne 9. února 2005.

Předsedkyně

Evropského hospodářského a sociálního výboru

Anne-Marie SIGMUND


(1)  Stanovisko EHSV k tématu Zlepšené uskutečňování lisabonské strategie (zpravodaj: pan VEVER, další zpravodajové: pan EHNMARK a SIMPSON), Úř. věst. C 120, 20.5.2005.

(2)  K tomuto tématu viz aktuální Stanovisko EHSV ke Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Zvýšení míry zaměstnanosti starších pracovních sil a zvýšení věku pro ukončení výdělečné činnosti (zpravodaj: pan DANTIN), Úř. věst. C 157, 28.6.2005.

(3)  Viz sdělení Komise: Zvýšení míry zaměstnanosti starších pracovních sil a zvýšení věku ukončení výdělečné činnosti COM(2004) 146 final.

(4)  Údaje Eurostatu jsou nyní k dispozici pouze pro rok 2003. Vzhledem k velmi pomalému růstu zaměstnanosti budou čísla pro rok 2004 nepatrně vyšší než v roce 2003.

(5)  K tomuto tématu viz mj. též Stanovisko EHSV z vlastní iniciativy ze dne 26.2.2004 k tématu Rozpočtová politika a investice (zpravodajka: paní FLORIOVÁ) (Úř. věst. 322 ze dne 25.2.2004 – ECO/105).

(6)  Viz mj. Stanovisko EHSV ze dne 11.12.2003k tématu Základní směry hospodářské politiky v letech 2003 - 2005 (zpravodaj: pan DELAPINA) (Úř. věst. C 80 ze dne 30.3.2004).

(7)  Viz Stanovisko EHSV ze dne 30.6.2004 k Návrhu pro rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady na změnu Rozhodnutí 200/819/ES o víceletém programu pro podniky a podnikatelskou iniciativu, zejména pro malé a střední podniky (MSP)(2001 - 2005) (zpravodaj: pan DIMITRIADIS) (CESE 950/2004) a Stanovisko EHSV ze dne 31.3.2004 ke Sdělení Komise Radě, Parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Aktualizace a zjednodušení acquis communautaire (zpravodaj: pan RETUREAU) (Úř. věst. C 112 ze dne 30.4.2004) a Stanovisko EHSV z vlastní iniciativy ze dne 18.6.2004 k tématu Role malých a nejmenších podniků v hospodářském životě a v evropské výrobní struktuře (zpravodaj: pan PEZZINI) (Úř. věst. C 220 ze dne 16.9.2003)

(8)  Viz především též Stanovisko EHSV ze dne 24.9.2003k Zelené knize Podnikatelský duch v Evropě (zpravodaj: pan BUTTERS) (Úř. věst. C 10 ze dne 14.1.2004).

(9)  K tomuto tématu viz též aktuální Sondovací stanovisko EHSV ze dne 28.10.2004k tématu Vzdělání a produktivita (zpravodaj: pan KORYFIDIS) (CESE 1435/2004)

(10)  K tomuto tématu viz aktuálně PISA 2003: OECD Programme for International Assessment (PISA).

(11)  Stanovisko EHSV z vlastní iniciativy ze dne 26. února 2004 na téma Politická opatření k zajištění zaměstnanosti(zpravodajka: paní HORNUNG-DRAUSOVÁ, druhý zpravodaj: pan GREIF) (Úř. věst. C 110 ze dne 30.4.2004).

(12)  K tématu viz aktuální Stanovisko EHSV (INT 246) ke Sdělení Komise: Věda a technologie: klíč k budoucnosti Evropy – směrnice pro podporu výzkumu v Evropské unii (zpravodaj: pan WOLF), Úř. věst. C 157, 28.6.2005.

(13)  Společná studie Cambridgeské univerzity a Massachusetts Institute of Technology (USA) vypátrala, že asi 2/3 britských malých a středních podniků sahá po expertizách vysokých škol, zatímco v USA je to jen 1/3. Na druhé straně považuje pouze 13 % britských malých a středních podniků silné propojení univerzitního vzdělání za důležité, zatímco v USA to je 30 % malých a středních podniků (viz k tomuto tématu: Financial Times, Londýn, úterý 30. listopadu 2004).

(14)  K tomuto tématu viz Zpráva Vysoké skupiny o budoucnosti sociální politiky v rozšířené Evropské unii z května 2004.

(15)  Viz též Stanovisko EHSV ze dne 10. prosince 2003 ke Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů Přezkum sociálněpolitické agendy v polovině období (SOC 148 – zpravodaj: pan JAHIER – Úř. věst. C 80 ze dne 30.3.2004), Stanovisko EHSV z vlastní iniciativy ze dne 12. září 2001 k tématu Soukromé neziskové sociální služby v kontextu zajištění existenčního minima v Evropě (SOC 67 – zpravodaj pan BLOCH-LAINÉ – Úř. věst. C 311 ze dne 7.11.2001) a Stanovisko EHSV ze dne 2. března 2000 k tématu Sociální hospodářství a vnitřní trh (INT 29 – zpravodaj: pan OLSSON – Úř věst. C 155 ze dne 29.5.2001).

(16)  Stanovisko EHSV z vlastní iniciativy ze dne 26. února 2004 k tématu Opatření v politice zaměstnanosti (zpravodajka: paní HORNUNG-DRAUSOVÁ, druhý zpravodaj: pan GREIF) (Úř. věst. C 110 ze dne 30.4.2004).

(17)  Viz také: Evropský pakt pro mládež představený na zasedání Evropské rady dne 5. listopadu 2004 Francií, Německem, Španělskem a Švédskem kromě jiných iniciativ zabývajících se nezaměstnaností mládeže a vyloučením ze společnosti.

(18)  Stanovisko EHSV ze dne 10. prosince 2003 ke Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru pro regiony o přistěhovalectví, integraci a zaměstnanosti (zpravodaj: pan PARIZA CASTAÑOS) (Úř. věst. C 80 ze dne 30.3.2003).

(19)  Viz Evropské politické centrum (2004): Opět Lisabon – Nalezení nové cesty k evropskému růstu (dokument cituje Zprávu Vysoké skupiny o budoucnosti sociální politiky v rozšířené Evropské unii z května 2004, str. 53).

(20)  Viz k tomuto tématu Zpráva Vysoké skupiny o budoucnosti sociální politiky v rozšířené Evropské unii z května 2004.

(21)  Stanovisko EHSV ze dne 1.7.2004ke Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – modernizace sociální ochrany pro zvýšení počtu a zlepšení kvality pracovních míst:Obsáhlý podnět, jehož úkolem je přispět k tomu, aby se práce vyplácela (zpravodajka: paní HILLOVÁ) (CESE 966/2004)

(22)  K tomuto tématu viz především Stanovisko EHSV (SOC 178) ke Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Zvýšení míry zaměstnanosti starších pracovníků a věku ukončení výdělečné činnosti (zpravodaj: pan DANTIN), Úř. věst. C 157, 28.6.2005.

(23)  K tomuto tématu viz Zpráva o iniciativách sociálních partnerů v členských zemích za účelem implementace směrnic o zaměstnanosti, ETUC, UNICE, UEAPME, 2004.

(24)  K tomuto tématu viz též Stanovisko EHSV v poznámce 7 a 8.


Top