Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004D0833

    Rozhodnutí Rady 2004/833/SZBP ze dne 2. prosince 2004 o provádění společné akce 2002/589/SZBP s ohledem na příspěvek Evropské unie Hospodářskému společenství států západní Afriky (ECOWAS) v rámci moratoria na ruční palné a lehké zbraně

    Úř. věst. L 359, 4.12.2004, p. 65–67 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    Úř. věst. L 153M, 7.6.2006, p. 244–246 (MT)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2005

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2004/833/oj

    4.12.2004   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 359/65


    ROZHODNUTÍ RADY 2004/833/SZBP

    ze dne 2. prosince 2004

    o provádění společné akce 2002/589/SZBP s ohledem na příspěvek Evropské unie Hospodářskému společenství států západní Afriky (ECOWAS) v rámci moratoria na ruční palné a lehké zbraně

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na společnou akci Rady 2002/589/SZBP ze dne 12. července 2002 o příspěvku Evropské unie k boji proti destabilizujícímu hromadění a šíření ručních palných a lehkých zbraní (1), a zejména na článek 3 uvedené společné akce ve spojení s čl. 23 odst. 2 Smlouvy o Evropské unii,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Nadměrné a nekontrolované hromadění a šíření ručních palných a lehkých zbraní ohrožuje mír a bezpečnost a omezuje perspektivy udržitelného rozvoje, což je skutečností zejména v západní Africe.

    (2)

    Při prosazování cílů stanovených v článku 1 společné akce 2002/589/SZBP Evropská unie zamýšlí jednat na příslušných mezinárodních fórech za účelem podpory opatření k nastolení důvěry. V tomto smyslu je uvedené rozhodnutí určeno k provádění společné akce 2002/589/SZBP.

    (3)

    Evropská unie se domnívá, že finanční příspěvek a technická pomoc by mohly přispět ke konsolidaci iniciativy Hospodářského společenství států západní Afriky v oblasti ručních palných a lehkých zbraní.

    (4)

    Evropská unie proto zamýšlí poskytnout Hospodářskému společenství států západní Afriky finanční a technickou pomoc v souladu s hlavou II společné akce 2002/589/SZBP,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článek 1

    1.   Evropská unie přispívá k uskutečňování projektů v rámci moratoria Hospodářského společenství států západní Afriky na dovoz, vývoz a výrobu ručních palných a lehkých zbraní.

    2.   Za tímto účelem Evropská unie poskytne finanční příspěvek a technickou pomoc na vytvoření jednotky lehkých zbraní v rámci technického sekretariátu Hospodářského společenství států západní Afriky a na přeměnu moratoria v úmluvu o ručních palných a lehkých zbraních mezi státy Hospodářského společenství států západní Afriky. Podrobný popis této pomoci je stanoven v příloze.

    Článek 2

    1.   Za účelem dosažení cílů uvedených v článku 1 určí předsednictví ředitele projektu, který bude působit v Abuji v Nigérii.

    2.   Ředitel projektu plní své úkoly pod vedením předsednictví.

    3.   Ředitel projektu podává pravidelně zprávy Radě nebo jejím orgánům určeným prostřednictvím předsednictví, jemuž je nápomocen generální tajemník, vysoký představitel pro SZBP.

    4.   Ředitel projektu při plnění svých činností v případě potřeby spolupracuje s misemi členských států a Komise na místě.

    Článek 3

    Provádění finančních opatření tohoto rozhodnutí je svěřeno Komisi. Komise za tímto účelem uzavře s Hospodářským společenstvím států západní Afriky finanční dohodu o podmínkách použití příspěvku Evropské unie, který bude ve formě grantu. Tato pomoc bude během dvanáctiměsíčního období použita zejména k uhrazení platů, cestovních nákladů, potřeb a zařízení nezbytných ke zřízení jednotky lehkých zbraní v rámci technického sekretariátu Hospodářského společenství států západní Afriky a na přeměnu moratoria v úmluvu o ručních palných a lehkých zbraních mezi státy Hospodářského společenství států západní Afriky. V této finanční dohodě, která bude muset být uzavřena, bude ujednáno, že Hospodářské společenství států západní Afriky zajistí, aby příspěvek Evropské unie na projekt byl podle jeho rozsahu dostatečně zviditelněn.

    Článek 4

    1.   Finanční referenční částka pro účely uvedené v článku 1 činí 515 000 eur.

    2.   Předsednictví a Komise předkládají příslušným útvarům Rady pravidelné zprávy o soudržnosti činností Evropské unie v oblasti ručních palných a lehkých zbraní, zejména s ohledem na její politiku rozvoje, v souladu s čl. 9 odst. 1 společné akce 2002/589/SZBP. Komise předkládá zejména zprávy o hlediscích uvedených v první větě článku 3. Tyto informace musí být zejména založeny na pravidelných zprávách poskytnutých Hospodářským společenstvím států západní Afriky v rámci jeho smluvního vztahu s Komisí.

    Článek 5

    Toto rozhodnutí nabývá účinku dnem jeho přijetí. Jeho použitelnost končí dnem 31. prosince 2005.

    Článek 6

    Toto rozhodnutí bude přezkoumáno ve lhůtě šesti měsíců ode dne jeho přijetí.

    Článek 7

    Toto rozhodnutí bude zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie.

    V Bruselu dne 2. prosince 2004.

    Za Radu

    J. P. H. DONNER

    předseda


    (1)  Úř. věst. L 191, 19.7.2002, s. 1.


    PŘÍLOHA

    PROJEKT POMOCI EU HOSPODÁŘSKÉMU SPOLEČENSTVÍ STÁTŮ ZÁPADNÍ AFRIKY (ECOWAS)

    Cíl projektu: přeměna moratoria Hospodářského společenství států západní Afriky na dovoz, vývoz a výrobu ručních palných a lehkých zbraní v regionální právně závaznou úmluvu v prosinci roku 2005, s ohledem na operativní příspěvek západní Afriky ke konferenci o přezkoumání Akčního programu Organizace spojených národů na rok 2006.

    Časový harmonogram a provádění projektu: předložení návrhu regionální úmluvy o ručních palných a lehkých zbraních hlavám států Hospodářského společenství států západní Afriky v prosinci 2005.

    Leden–červen 2005: zhodnocení právního a správního systému v oblasti ručních palných a lehkých zbraní 15 zemí Hospodářského společenství států západní Afriky:

    využití poznatků získaných v rámci Akčního plánu pro provádění Programu koordinace a pomoci pro bezpečnost a rozvoj (PECASED) (březen 1999–listopad 2004) v této oblasti během zřizování národních komisí s pomocí občanské společnosti;

    určení afrického odborníka pověřeného hodnocením, jenž bude mít k dispozici poznatky v oblasti ručních palných a lehkých zbraní v oblasti Hospodářského společenství států západní Afriky (z řad zaměstnanců PECASED) a bude podléhat kontrole výkonného tajemníka Hospodářského společenství států západní Afriky. Týdenní pobyt v každé zemi Hospodářského společenství států západní Afriky s cílem zjistit konkrétní národní postoje k problematice lehkých zbraní;

    zohlednění zkušeností dalších afrických regionálních organizací v této oblasti (Jihoafrické společenství pro rozvoj (SADC), Východoafrické společenství):

    protokol Jihoafrického společenství pro rozvoj o střelných zbraních (2001);

    koordinovaný akční program z Nairobi (2004) o problému šíření lehkých zbraní;

    přípravné zasedání v rámci jednotky lehkých zbraní Hospodářského společenství států západní Afriky s cílem zorganizovat seminář nebo jednání (v Abuji). Předložení výsledků regionálního hodnocení odborníkem PECASED jednotce lehkých zbraní.

    Červenec–září 2005:

    vypracování návrhu regionální úmluvy jednotkou lehkých zbraní;

    propagace návrhu úmluvy výkonným sekretariátem Hospodářského společenství států západní Afriky mezi státy tohoto společenství.

    Říjen–listopad 2005:

    uspořádání semináře nebo jednání v Abuji za účasti zástupců států a národních odborníků 15 států Hospodářského společenství států západní Afriky;

    finalizace návrhu regionální úmluvy jednotkou lehkých zbraní.

    Prosinec 2005:

    předložení konečného návrhu úmluvy hlavám států Hospodářského společenství států západní Afriky při příležitosti řádného summitu tohoto společenství a zahájení procesu jejího přijetí.


    Top