Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62018CN0092

    Дело C-92/18: Жалба, подадена на 7 февруари 2018 г. — Френска република/Европейски парламент

    OB C 44, 4.2.2019, p. 6–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    4.2.2019   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 44/6


    Жалба, подадена на 7 февруари 2018 г. — Френска република/Европейски парламент

    (Дело C-92/18)

    (2019/C 44/08)

    Език на производството: френски

    Страни

    Жалбоподател: Френска република (представители: F. Alabrune, D. Colas, E. de Moustier, B. Fodda)

    Ответник: Европейски парламент

    Искания на жалбоподателя

    Да се отмени: дневният ред на пленарното заседание на Европейския парламент от сряда 29 ноември 2017 г. (документ P8_OJ (2017)11-29), доколкото в него са предвидени разисквания по общия проект на общия бюджет на Съюза за финансовата 2018 г., дневният ред на заседанието от четвъртък 30 ноември 2017 г. (документ P8_OJ (2017)11-30), доколкото в него е предвидено гласуване, последвано от обяснения на вот по общия проект на общия бюджет, законодателната резолюция на Европейския парламент от 30 ноември 2017 г. по общия проект на общия бюджет (документ P8_TA(2017)0458, P8_TA-PROV(2017)0458 във временната ѝ редакция), както и актът, с който съгласно предвидената в член 314, параграф 9 ДФЕС процедура председателят на Европейския парламент обявява, че общият бюджет на Съюза за финансовата 2018 г. е окончателно приет,

    да се запази правното действие на акта, с който председателят на Европейска парламент обявява, че общият бюджет на Съюза за финансовата 2018 г. е окончателно приет, докато бюджетът бъде окончателно приет с акт, съответстващ на Договорите, в разумен срок след обявяването на съдебното решение,

    да се осъди Европейския парламент да заплати съдебните разноски.

    Основания и основни доводи

    С жалбата си френското правителство иска да се отменят четири акта, приети от Европейския парламент при упражняване на бюджетните му правомощия по време на допълнителните пленарни заседания, които са се провели на 29 и 30 ноември в Брюксел.

    Първият и вторият акт, чиято отмяна иска френското правителство, са дневният ред на заседанията на Европейския парламент от сряда 29 и четвъртък 30 ноември 2017 г., доколкото предвиждат съответно разисквания по общия проект на общия бюджет за финансовата 2018 г. и гласуване, последвано от обяснения на вот по общия проект на общия бюджет.

    Третият обжалван акт е законодателната резолюция на Европейския парламент от 30 ноември 2017 г. по общия проект на общия бюджет.

    Накрая френското правителство иска да се отмени актът, с който съгласно член 314, параграф 9 ДФЕС председателят на Европейския парламент обявява, че общият бюджет на Съюза за финансовата 2018 г. е окончателно приет. Както става ясно, по-специално от протокола от заседанието на Европейския парламент от четвъртък 30 ноември 2017 г., става въпрос за декларацията на председателя на Европейския парламент, а после и за подписания от него общ бюджет след гласуването на законодателната резолюция по общия проект на общия бюджет.

    С единственото си основание френското правителство поддържа, че четирите обжалвани актове трябва да бъдат отменени, тъй като нарушават Протокол № 6, приложен към ДЕС и ДФЕС, и Протокол № 3, приложен към Договора за ЕОАЕ, които се отнасят до местоположението на седалищата на институциите и някои органи, служби и агенции на Европейския съюз.

    Всъщност, както от протоколите за местоположението на седалищата на институциите, така и от практиката на Съда става ясно, че Европейският парламент не може да упражнява бюджетните си правомощия, които член 314 ДФЕС му предоставя, по време на допълнителните пленарни заседания, които се провеждат в Брюксел, а трябва да ги упражни по време на редовните пленарни заседания, които се провеждат в Страсбург.

    Въпреки това, доколкото законосъобразността на обжалвания акт на председателя на Европейския съюз е оспорена, не заради целта или съдържанието му, а единствено защото актът е трябвало да бъде приет по време на редовните пленарни заседания в Страсбург, необходимостта да се осигури непрекъснатостта на европейската публична служба, както и важни причини, свързани с правната сигурност, обосновават според френското правителство да се запази правното действие на този акт до приемането на нов такъв, който съответства на Договорите.


    Top