Izberite preskusne funkcije, ki jih želite preveriti.

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 52020AE2765

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно механизма за отпускане на заеми в публичния сектор в рамките на Механизма за справедлив преход“ [COM(2020) 453 final – 2020/0100 (COD)] и относно „Изменено предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Фонда за справедлив преход“ [COM(2020) 460 final – 2020/0006 (COD)]

EESC 2020/02765

OB C 429, 11.12.2020, str. 240–244 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

11.12.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 429/240


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно механизма за отпускане на заеми в публичния сектор в рамките на Механизма за справедлив преход“

[COM(2020) 453 final – 2020/0100 (COD)]

и относно „Изменено предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Фонда за справедлив преход“

[COM(2020) 460 final – 2020/0006 (COD)]

(2020/C 429/30)

Докладчик:

Petr ZAHRADNÍK

Консултация

Съвет на Европейския съюз, 8.6.2020 г. и 10.6.2020 г.

Европейски парламент, 17.6.2020 г.

Правно основание

Член 175, параграф 3 и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“

Приемане от секцията

20.7.2020 г.

Приемане на пленарна сесия

18.9.2020 г.

Пленарна сесия №

554

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

219/0/1

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК категорично подкрепя и оценява голямото увеличение на разпределените финансови средства в рамките на Фонда за справедлив преход (ФСП) за улесняване на преминаването от икономика и общество с висок въглероден интензитет към такива, които са по-съвременни, устойчиви и диверсифицирани.

1.2.

ЕИСК е дълбоко убеден, че за постигането на оптимален резултат в процеса на справедлив преход от голямо значение са не само насочените към точно определени области на подкрепа достатъчни финансови ресурси от съвременен тип, но и гъвкавото тълкуване на правилата за държавна помощ.

1.3.

ЕИСК оценява високо предложението за механизъм за отпускане на заеми в публичния сектор и счита, че той е иновативен, оригинален и крайно необходим на субектите от публичния сектор по пътя им към климатичен преход.

1.4.

ЕИСК подчертава, че след новите предложения, свързани с плана за възстановяване и с инструмента Next Generation EU, ФСП има реален шанс да се превърне в много важен инструмент на бъдещата МФР за периода 2021 — 2027 г., като ползите от него ще бъдат не само за Зеления пакт на ЕС, но и за възстановяването и реконструкцията след COVID.

1.5.

ЕИСК призовава съответните институции на ЕС да ускорят, доколкото е възможно, работата, свързана с подготовката, одобрението и прилагането на коригирания ФСП, с цел той скоро да започне да функционира на практика. В този процес времето е параметър от съдбоносно значение.

1.6.

ЕИСК приветства специалното внимание, което се обръща в механизма за отпускане на заеми в публичния сектор на по-слабо развитите региони в справедливия преход.

1.7.

ЕИСК изразява убеждение, че новаторската идея, на която се основава механизмът за отпускане на заеми в публичния сектор, би могла да послужи за източник на вдъхновение и на подобен вид финансови продукти на равнището на държавите членки.

1.8.

ЕИСК счита, че критериите за допустимост и подбор, както и предложените области за инвестиции са изключително уместни за целта на един справедлив преход.

1.9.

Освен това ЕИСК приветства и подкрепя и допълнително финансиране в полза на програмата InvestEU и нейната специална схема за справедлив преход, която увеличава потенциала за използване на финансови инструменти в процеса на справедлив преход.

2.   Проблемът и контекстът

2.1.

На своето пленарно заседание през юни 2020 г. ЕИСК прие становището относно Фонда за справедлив преход (1), в което подробно се разяснява позицията на Комитета по темата относно процеса на справедлив преход и се разглежда ситуацията след COVID. Естествено остават валидни неговите общи резултати, заключения и препоръки.

2.2.

Въпреки това в края на май — през този несигурен период — Европейската комисия публикува своя план за възстановяване, като и трите стълба на Механизма за справедлив преход (МСП) представляват значителна част от програмата Next Generation EU. В сравнение с първоначалното предложение от януари 2020 г. МСП би следвало да функционира със значително повече финансови средства и с по-висока база. В предложения нов набор от документи се отразява симбиозата между целите на Зеления пакт на ЕС и плана за възстановяване и гъвкавост след COVID и очакваното им съвместно съществуване.

2.3.

Сега той функционира под наименованието Платформа за справедлив преход (ПСП), която следва да осигури техническа и консултантска помощ на заинтересованите страни от публичния и частния сектор във въгледобивните региони и в други региони с висок въглероден интензитет, за да разполагат с достатъчно информация относно възможностите за финансиране.

2.4.

Коригираният МСП ще функционира по-нататък със своите три стълба:

Фонд за справедлив преход;

схема за справедлив преход в рамките на програмата InvestEU;

механизъм за отпускане на заеми в публичния сектор.

От друга страна, пандемията от COVID доказа обосновката за продължаването на изпълнението на разумните цели на Зеления пакт и подкрепата за процеса на икономическо преструктуриране, особено в уязвимите регионите и територии. Ето защо МСП беше предложен с цел солидно увеличаване на неговите финансови средства и неговата база.

2.5.

Основните промени в сравнение с предложенията от януари 2020 г. са:

солидно увеличение на финансовите ресурси основно за ФСП — предлага се първоначалните базисни финансови ресурси да бъдат увеличени от 7,5oмилиарда евро на 40 милиарда евро (допълнителни 2,5oмилиарда евро в рамките на обикновената МФР и нови 30oмилиарда евро по линия на Next Generation EU; правилото за умножаване (от 1,5 до 3 пъти) на финансовата база на ФСП чрез трансфери от ЕФРР или ЕСФ+ е свързано само с източниците в рамките на МФР за периода 2021 — 2027 г., а не за тези в инструмента Next Generation EU;

повече източници в полза на InvestEU — гарантираната сума ще се удвои; компонентът за устойчива инфраструктура ще работи с 20oмилиарда евро, компонентът за научни изследвания, иновации и цифровизация — с 10oмилиарда евро, същата сума се отпуска за компонента за МСП, компонентът за социални инвестиции и умения разполага с 3,6oмилиарда евро, а финансовите средства за предложения нов компонент за стратегически европейски инвестиции е 31 милиарда евро;

чрез този пакет механизмът за отпускане на заеми получава правно основание за това предложение и представлява уникална и иновативна комбинация от практическо прилагане на финансови инструменти и субсидии.

2.6.

Другите предложени елементи в пакета на Европейската комисия от януари 2020 г. остават непроменени и са валидни в пълна степен. Те са свързани с подпомаганите (и изключените от помощта) дейности и области, с процесите на прилагане (няколко алтернативи на оперативните програми), с ролята на териториалните планове за справедлив преход като основните съпътстващи документи, които са от решаващо значение за помощта, както и видовете бенефициери.

2.7.

Уместно е предложенията, свързани с коригирания МСП, да се разглеждат като само един елемент от структурата на една всеобхватна и взаимносвързана мозайка, представена чрез пакета за програмата Next Generation EU, както и чрез коригирането на предложението за МФР за периода 2021 — 2027 г. за увеличаване на фискалната (бюджетната) база на ЕС, и той да се насочи към сегашните неотложни нужди. Предложените фискални мерки допълват и вече приетите спешни стъпки в паричните и структурните политики, както и в регулаторните рамки. Необходимо е те да бъдат подкрепени и от паралелни усилия за подобряване на банковия съюз и на съюза на капиталовите пазари.

2.8.

Пакетът за създаване на инструмент за възстановяване и за коригиране на МФР за периода 2021 — 2027 г. спрямо нуждите на ситуацията след COVID се считат за изключителна, но и за необходима и неотложна стъпка във финансирането на ЕС. Бюджетната политика на ЕС при сегашните обстоятелства и правила просто не би била достатъчно гъвкава и не би била в състояние да предприеме действия, които видимо биха помогнали за разрешаването на ситуацията с кризата. От друга страна, предложението може да изглежда твърде възможно в сегашната политическа ситуация.

3.   Общи бележки

3.1.

ЕИСК приветства това предложение, тъй като в него структурните реформи и подкрепа за икономическата диверсификация се признават като много важен дългосрочен приоритет на ЕС.

3.2.

ЕИСК разглежда коригирането на МСП от гледна точка на целия инструмент за възстановяване и счита, че той е справедлив, иновативен, приобщаващ и ефективен инструмент за подкрепа на регионите и териториите, изправени пред екологичния преход от въгледобивни промишлени отрасли и промишлени отрасли с висок въглероден интензитет към съвременни и устойчиво диверсифицирани икономически дейности. В съчетание с възможно най-гъвкавото тълкуване на правилата за държавна помощ той вече предлага реална възможност за подпомагане на постиженията на един справедлив преход в тези области.

3.3.

ЕИСК подкрепя идеята за ускорено използване на допълнителното финансиране от ФСП в рамките на Next Generation EU (30oмилиарда евро), за да се помогне за солидното ускоряване на инвестициите в екологичния преход най-късно до 2024 г.

3.4.

ЕИСК призовава Европейската комисия да създаде съответната рамка, за да може увеличеният инструмент ФСП да е готов още в началото на 2021 г., когато конкретни региони биха могли да пострадат сериозно от последиците от кризата върху техните икономически показатели и социални и екологични условия. Също така ЕИСК призовава държавите членки да ускорят работата по териториалните планове за справедлив преход — документът sine qua non за стратегическо планиране, необходим за осигуряването на достъп до финансиране и от трите стълба на МСП.

3.5.

ЕИСК приветства също и допълнителните средства по програмата Invest EU, които са от полза за отделни региони, за да посрещнат нуждите си, свързани с екологичния преход. Комитетът приветства факта, че чрез някой от компонентите на политиката на InvestEU ще бъде възможна подкрепа в рамките на схемата за справедлив преход в полза на инвестициите в регионите в справедлив преход в зависимост от конкретните инвестиционни потребности, установени от държавите членки в техните териториални планове за справедлив преход. ЕИСК подкрепя и участието на предложения нов компонент за стратегически европейски инвестиции в дейностите, обхванати от МСП.

3.6.

ЕИСК оценява факта, че включването на проектите от InvestEU във втория стълб на МСП е насочено към икономически жизнеспособните и пазарно изпитаните инвестиции от субекти от публичния и частния сектор посредством иновативно финансиране.

3.7.

ЕИСК категорично подкрепя и оценява идеята за механизъм за отпускане на заеми в публичния сектор, който представлява изключително иновативно решение за публичния сектор, включващо продукт, разработен съвместно от Европейската комисия и ЕЦБ, като целта е да се съчетае компонент за заеми с безвъзмездни средства. Този микс трябва да мобилизира приблизително 30oмилиарда евро публични инвестиции в полза на енергийната и транспортната инфраструктура, районните отоплителни мрежи, обществения транспорт, мерките за енергийна ефективност, социалната инфраструктура и други видове проекти за подкрепа на засегнатите общности и региони и подобряване на тяхното благосъстояние и конкурентоспособност.

3.8.

ЕИСК подчертава иновативния и оригинален характер на механизма за отпускане на заеми в публичния сектор, който на равнището на проектите подпомага прилагането на финансови инструменти с допълнителни безвъзмездни средства. ЕИСК подкрепя предложената идея този инструмент да допълва ФСП и хоризонталната финансова схема в рамките на InvestEU. На този фон изглежда логично изискването проектите, подпомагани от механизма за отпускане на заеми в публичния сектор, да не могат да получават други източници на финансиране от ЕС.

3.9.

ЕИСК зачита факта, че компонентът за безвъзмездни средства ще се управлява директно от Европейската комисия и че до края на 2024 г. ще се преразпределя посредством система от национални пакети. В този контекст ЕИСК призовава Комисията да продължи бързо със стартирането на поканите за представяне на предложения веднага щом бъдат приети териториалните планове за справедлив преход, а държавите членки да продължат с подготовката на проектите, както досега. Това би могло да гарантира, че заделените за държавите членки ресурси ще бъдат изразходвани с поканите за представяне на предложения, стартирали до края на 2024 г.

3.10.

ЕИСК напълно осъзнава изключителността и оригиналността на иновативния инструмент „механизъм за отпускане на заеми в публичния сектор“ за подкрепа на инвестициите на публичните субекти, които отговарят на изискванията на климатичния преход и не гарантират достатъчно приходи. Ето защо компонентът за безвъзмездни средства е решаващ за практическото осигуряване на икономическите, социалните и екологичните проекти, които не са достатъчно жизнеспособни във финансово отношение и следователно не могат да бъдат финансирани само с финансовите инструменти.

3.11.

ЕИСК подчертава голямото значение на териториалните планове за справедлив преход, които са еднакво значими и за трите стълба на МСП. ЕИСК изразява съгласие, че само държавите членки с вече одобрени териториални планове за справедлив преход могат да получат достъп до финансирането. Тези планове действително са ключово средство за ускоряване на поетите от държавите членки ангажименти за напредване към неутрална по отношение на климата икономика.

3.12.

ЕИСК приветства идеята проектите в по-слабо развитите региони (т.e. с БВП на глава от населението, ненадвишаващ 75 % от средния за ЕС) да получат безвъзмездни средства върху заема с 5 процентни пункта повече от проектите в други територии (до 20 % спрямо 15 %). ЕИСК обаче е загрижен от факта, че ефективното равнище на предоставяне на безвъзмездни средства може да бъде едва 5 — 7 % в сравнение с общата стойност на проекта. Това може да не доведе до достатъчно стимули за получаване на финансиране за проектите.

3.13.

ЕИСК също така счита, че участието на други финансови партньори освен ЕИБ би било от полза за усвояването на предложените за механизма ресурси. То би създало възможност за други финансови институции, базирани в държавите членки, да развият този оригинален и иновативен продукт и да го предлагат на съответните си клиенти.

3.14.

ЕИСК счита, че ПСП е важна, особено за предлагането на бенефициерите на подходяща и еднаква информация и технически консултации, които допринасят за ефикасността на отпуснатото финансиране. В този контекст ЕИСК подчертава също и значението на предоставената помощ на държавите членки за разработването на техните териториални планове за справедлив преход чрез съответните покани за представяне на предложения и подкрепа, които Комисията стартира.

4.   Конкретни бележки

4.1.

ЕИСК настоява Европейската комисия да прецизира обхвата на схемата за справедлив преход в рамките на коригираната програма InvestEU, както и допустимостта на основаните на Зеления пакт проекти в компонента за стратегически европейски инвестиции.

4.2.

Що се отнася до механизма за отпускане на заеми в публичния сектор, ЕИСК оценява предложението за подкрепа на публичните инвестиции чрез преференциални условия за отпускане на заеми, насочени към най-неблагоприятно засегнатите от климатичния преход територии, които отговарят на териториалните планове за справедлив преход.

4.3.

ЕИСК зачита изискванията към критериите за подбор на проекти и тяхното приоритетно определяне и изразява съгласие с идеята те да бъдат подробно посочени в поканите за представяне на предложения на национално равнище.

4.4.

ЕИСК препоръчва Европейската комисия да определи и да прецизира областите на полезно взаимодействие с другите инструменти на Next Generation EU, за да се подкрепи интегрираният подход и едновременно с това да се премахнат припокриванията.

4.5.

ЕИСК оценява високо факта, че отговарящите на условията бенефициери са заинтересованите страни от всички съответни области, а именно институциите от публичния сектор (държавата, регионите, градовете и общините), предприятията, научноизследователските институции и университетите, училищата, учебните заведения, консултантите относно пазара на труда и НПО.

4.6.

ЕИСК призовава Съвета и държавите членки да приключат възможно най-скоро цялата необходима подготвителна работа за въвеждането на МСП. От Европейската Комисия се изисква да одобри възможно най-бързо при ускорена процедура програмите на държавите членки в рамките на МСП. Само по този начин ще бъде възможно да се сведат до минимум забавянията при усвояването на финансирането и да се постигнат желаните положителни ефекти върху икономическото положение в ЕС.

4.7.

ЕИСК подчертава, че планираният трансфер от ЕСФ+ в полза на ФСП не следва да излага на риск осъществяването на редовните проекти по линия на ESF+. Целта е да се създаде достатъчна финансова база за социално ориентирани проекти (преквалификация, образование, обучение и т.н.) в рамките на ФСП.

4.8.

По отношение на механизма за отпускане на заеми в публичния сектор ЕИСК счита за уместна широката гама от области, които ще се подпомагат, и оценява неговата съвместимост с другите стълбове на МСП, както и с някои други финансови механизми и инструменти в рамките на МФР.

Брюксел, 18 септември 2020 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Luca JAHIER


(1)  ОВ C 311, 18.9.2020, стр. 55.


Na vrh