EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011IE1395

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Насърчаването на представителни граждански общества в Евро-средиземноморския регион“ (становище по собствена инициатива)

OB C 376, 22.12.2011, p. 32–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.12.2011   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 376/32


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Насърчаването на представителни граждански общества в Евро-средиземноморския регион“ (становище по собствена инициатива)

2011/C 376/06

Докладчик: г-н DIMITRIADIS

На 16 юни 2011 г. Европейският икономически и социален комитет реши, в съответствие с член 29, параграф 2 от Правилника за дейността си, да изготви становище по собствена инициатива относно:

Насърчаването на представителни граждански общества в Евро-средиземноморския регион“.

Специализирана секция „Външни отношения“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 8 септември 2011 г.

На 474-ата си пленарна сесия, проведена на 21 и 22 септември 2011 г. (заседание от 21 септември 2011 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 163 гласа „за“, 6 гласа „против“ и 17 гласа „въздържал се“.

1.   Обобщение и заключения

1.1   От края на 2010 г. в страните от Северна Африка и Близкия изток протичат безпрецедентни политически промени от исторически мащаб, предизвикани от бурните народни въстания, в които активно се включиха всички социални слоеве и многобройни организации на гражданското общество.

1.2   Във връзка с това ЕИСК категорично осъжда употребата на сила срещу протестиращото население в някои страни от Южното и Източното Средиземноморие (по-специално Сирия и Либия) и отправя искане към европейските и международните организации да вземат всички необходими мерки за прекратяване на нарушенията на правата на човека, включително и на синдикалните права.

1.3   Преди арабските въстания на европейските политики им липсваше необходимото въображение и те не познаваха спецификите на местните общества; те пренебрегваха местните нрави, обичаи, традиции и установени практики. Органите на ЕС не се възползваха от възможностите на ЕИСК и КР, които можеха да послужат като проводник на влиянието на ЕС към местните организации на гражданското общество и органите за местно самоуправление.

1.4   Ако се съди по това, което се случва в гражданското общество в Евро-средиземноморския регион, там има потенциал за поява на ново общество, което изисква диверсифициран, гъвкав и интелигентен отговор от страна на ЕС. Във връзка с това ЕИСК приветства прегледа и актуализирането на Европейската политика за съседство, по-специално ударението, което се поставя понастоящем върху принципите на обвързаност с условия и диференциране, както и върху мерките за подкрепа на гражданското общество (1).

1.5   ЕС, който е най-големият донор в региона, трябва да настоява не само за включването на клаузи за зачитане на демократичните свободи и индивидуалните права в двустранните си споразумения, но най-вече и за тяхното прилагане. В миналото политиката на ЕС по прилагането им не беше целесъобразна. Освен това ЕИСК настоява в оценката на управлението на дадена страна да се включват критерии за отношението спрямо гражданското общество (законодателна рамка, изграждане на капацитет, диалог и др.), права на човека, както и икономическите, социалните и културните права.

1.6   ЕИСК призовава Европейската комисия да подкрепи местните правни институции и да разработи обучителни и образователни програми за съдии и юристи. Постигането на прозрачно правосъдие е условие за демокрацията.

1.7   ЕИСК счита, че подрегионалното развитие и развитието на сътрудничеството Юг-Юг с подкрепата на ЕС са от първостепенно значение. Ето защо той призовава Комисията да инициира процедури и да представи в най-кратки срокове практически предложения, почерпени от опита на европейските страни или на други райони по света.

1.8   ЕИСК одобрява също и предефинирането на ролята и мисията на Съюза за Средиземноморието (СзС). Като регионален орган СзС ще може да бъде полезен само ако, в съответствие с първоначалния план, му бъдат възложени конкретни и прозрачни програми, предназначени за конкретни бенефициери, включително участието на местните граждански общества, и ако поеме координацията на различните европейски регионални политики и начини на финансиране в сътрудничество с публичния и частния сектор и финансовите институции на местно равнище. Освен това той следва да осигури постоянни механизми за включване на гражданското общество в неговите инициативи. ЕИСК призовава да бъдат взети незабавни решения относно ролята, мисията, организацията и финансирането на СзС.

1.9   Жизнено важна роля в процесите, довели до тези исторически промени, изиграха жените и младите хора, които, използвайки най-модерни средства за комуникация като социалните мрежи, успяха да влеят енергия в местните общества и да ги подтикнат към действие. Важно е да се запази натрупаната инерция и да се гарантира, че и двете групи не само се ползват от пълния обем политически, граждански, икономически и социални права, но и играят пълноценна роля във всички аспекти на обществото.

1.10   ЕИСК призовава за повишаване на ефективността на финансираните от ЕС проекти и помощта на ЕС, така че в бъдеще да може да се постигне по-голям напредък. Сложността на процедурите за финансиране от страна на ЕС не дава възможност да се включат много от неправителствените участници, които имат най-голям потенциал, но и най-голяма нужда от подкрепа и които понастоящем не разполагат с необходимите знания и опит, за да могат да кандидатстват за финансиране. Подпомагането на организациите в усилията им да получат финансиране, например посредством обучение, организирано от делегациите на ЕС, следва да бъде една от целите на инициативата.

1.11   ЕИСК е съгласен по принцип с политиките на Комисията в областта на имиграцията, убежището и свободното движение на хора. Той обаче счита, че са необходими конкретни строги мерки за справяне с нелегалната имиграция и трафика на хора, включително мерки за насърчаване на регионалното развитие и социалното сближаване в страните партньорки.

1.12   Комитетът призовава държавите-членки да демонстрират солидарност с държавите-членки на ЕС от Средиземноморието, които са подложени на миграционен натиск.

1.13   ЕИСК счита, че притокът на имигранти към страните от ЕС може да бъде намален само ако бъде оказана реална подкрепа на обществата в Северна Африка и Близкия изток чрез конкретни програми за икономическо и социално подпомагане, насочени към укрепване на конкурентоспособността на техните икономики, подкрепа на местните малки и средни предприятия (МСП), селското стопанство, регионалното развитие и социалното сближаване и отварянето на отдалечените региони.

1.14   Освен това ЕИСК смята, че именно селското стопанство, както и развитието на селските райони по принцип, имат първостепенна роля в икономиките на страните партньорки от Южното Средиземноморие за предоставяне на решения за местното развитие и осигуряване на заетост на младата работна сила. Секторът има ключово значение и за разрешаване на настоящата продоволствена криза в тези страни и затова следва да бъде разглеждан като приоритет. Същевременно секторът на производството на енергия от възобновяеми източници има огромен потенциал, който може да донесе големи ползи по отношение на заетостта, социалното развитие и смекчаването на изменението на климата и по двата бряга на Средиземно море.

1.15   ЕИСК смята, че следва да се укрепи социалният диалог между работодатели и работници в Средиземноморския регион и че група „Работодатели“ и група „Работници“ могат да допринесат за постигането на тази цел. Освен това ЕИСК призовава за развиване на структуриран социален диалог посредством Социален форум. ЕИСК ще продължи тясното си сътрудничество с МОТ за насърчаване на социалния диалог в региона.

1.16   ЕИСК приветства плана на Комисията за осигуряване на допълнителни средства от над 1 млрд. евро до 2013 г. за посрещане на неотложните нужди на региона. В същото време той отправя искане към Комисията да обвърже финансирането с конкретна политическа и социална рамка за страните бенефициери, която да укрепва демократичните принципи и политическите и синдикалните свободи, и да насърчава развитието на образованието и ученето през целия живот, опазването на околната среда и разширяването и задълбочаването на политическото сътрудничество с държавите-членки от Средиземноморието.

1.17   ЕИСК подчертава, че в това начинание социалните партньори, организациите на гражданското общество и икономическите и социални съвети на държавите-членки имат жизненоважна роля посредством споделяне на опит и знания, разпространяване на информация, бенчмаркинг, трансфер на ноу-хау и административни ресурси. ЕИСК е готов да поеме изпълнението на конкретни проекти за подпомагане и укрепване на гражданското общество в сътрудничество с Комисията и с върховния представител/заместник-председателя.

1.18   Като орган, представляващ европейското гражданско общество, ЕИСК може да участва активно в новата Европейска рамка за сътрудничество с обществата в Средиземноморието посредством:

документиране на положението на гражданското общество в страните от региона посредством открит, демократичен и редовен диалог с широк кръг участници;

съдействие при определянето на специфични критерии и процедури за приемането на дадена организация като истински представител на даден сектор от обществото;

подкрепа на усилията от страна на независимо и представително гражданско общество за изграждането на капацитет посредством опита си в широк кръг области, в това число социалния диалог, икономическите и социалните права;

подпомагане на местните икономически и социални съвети чрез предоставяне на експертен опит в областта на демокрацията на участието;

участие в програмите на Комисията за укрепване на социално-икономическите организации.

1.19   ЕИСК смята, че е от първостепенно значение да се работи съвместно с институциите на ЕС за подкрепа на нововъзникващите организации на гражданското общество в страните от Южното Средиземноморие. ЕИСК ще адаптира мрежата си от икономически и социални съвети и сродни институции от Евро-средиземноморския регион и ще продължи да насърчава регионалното сътрудничество посредством тази мрежа, като се придържа към принципите на обвързаност с условия и диференциране, заложени в преразгледаната Европейската политика за съседство (ЕПС).

2.   Поуки от миналото

2.1   Критичен анализ на досегашните действия на Европейския съюз

2.1.1   Пълната липса на демократична среда, с някои изключения, принуди ЕС да адаптира политиките си – не във всички случаи оправдано – от прагматични съображения и да приеме да води разговори с партньори, които далеч не могат да се нарекат демократични представители на своите народи.

2.1.2   Ограничен от официалните европейски политики и официалните позиции на останалите европейски органи по отношение на управляващите режими в Северна Африка и Близкия изток, от политическите и икономическите насоки на Барселонския процес, както и от изключително ограничения си бюджет, ЕИСК възприе прагматична позиция и си сътрудничеше с икономическите и социални съвети и официалните организации на гражданското общество, които невинаги имаха достатъчно демократична легитимност, нито представляваха по адекватен начин гражданското общество.

2.1.3   През целия период от началото на Барселонския процес ЕС поддържаше твърде ограничена комуникация и сътрудничество с непризнатите от официалните режими организации на гражданското общество, с което изгуби възможността да повлияе на политическите и социалните процеси. Въпреки това ЕС остава единствената голяма сила, на която местните общества възлагат надеждите си за възстановяване на мира, утвърждаване и задълбочаване на демократичните свободи и подпомагане на местните икономики.

2.1.4   Преди арабските въстания вижданията на политиците от държавите-членки на ЕС за страните от Северна Африка и Близкия изток бяха прагматични, но разпокъсани и в тях се наблюдаваше разнобой; поради това те не можаха да си дадат сметка за изключително важните процеси, които протичаха на политическо, икономическо и социално равнище, и бяха напълно изненадани от дълбочината и мащаба на събитията, които доведоха до тези непредвидени промени.

2.1.5   След промените ЕС трябва да се приближи към местните общества, да извлече поуки от миналото, да се запознае с местните нрави, обичаи и традиции, да разбере културата на всяко общество (която е различна във всяка отделна страна), да поддържа сътрудничество и да оказва подкрепа на режимите, които ще възникнат в хода на истински свободни и демократични процеси.

3.   Настояща ситуация и перспективи

3.1   ЕИСК смята, че известен брой назряващи от години въпроси, които будят недоволство сред местните общества, трябва да бъдат разгледани неотложно: използването на производствената инфраструктура (средствата за производство) в страните от Северна Африка и Близкия изток от конкретни групи, имащи интереси и връзки с бившите режими, които нямаха демократична легитимност, неравномерното разпределение на богатството и просперитета, рязкото повишаване на цените на основните хранителни продукти, които в крайна сметка ги направиха недостъпни за обикновените хора, необходимостта от защита на индивидуалните, социалните и синдикалните права и искането за икономическо и социално благоденствие и образование.

3.2   Днешната политическа ситуация в повечето средиземноморски страни в Северна Африка и Близкия изток се характеризира с:

i.

надежда за установяване на свободни демократични режими;

ii.

нужда от помощ за съживяване на икономиките;

iii.

първи признаци за това че вече функционират някои свободни организации на гражданското общество и социално-икономически структури, както установени, така и новосъздадени;

iv.

необходимост от координирана и добре организирана международна подкрепа както от страна на ЕС – който след Договора от Лисабон разполага с всички необходими механизми за провеждане на обща външна политика в лицето на върховния представител и заместник-председател на Комисията и Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) – така и от страна на останалите международни организации (ООН, Международната организация по труда (МОТ), Международният валутен фонд (МВФ), Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и т.н.). Във връзка с това много полезни биха били контактите с изследователски институции, специализирани в Евро-средиземноморския регион (например Института за икономическо прогнозиране на Средиземноморието (IPEMED), Евро-средиземноморския форум на институтите за икономически изследвания (FEMISE).

ЕИСК смята, че ЕС трябва да говори „с глас“.

3.3   Общи теми за целия регион на Южното Средиземноморие са необходимостта от установяване и укрепване на демокрацията, от ускоряване на икономическия и социалния прогрес и осигуряване на образование и заетост за младите поколения.

3.4   Повечето страни от Северна Африка и Близкия изток са изправени пред предизвикателството да имат население, състоящо се предимно от млади хора, което означава, че трябва спешно да намерят решение за тази високо производителна част от своето население, като повишат заетостта. За тази цел следва да се насърчат подходящи програми за обучение и образование, като същевременно се утвърждават гражданските права и равнопоставеността между половете.

3.5   Демократични ценности и процеси могат да се въведат само като се приемат принципите на представителната демокрация, основаваща се на свободни избори, независими политически партии, и се окаже помощ и подкрепа на организациите на гражданското общество и социално-икономическите организации, работещи в сигурна, свободна и независима среда.

3.6   Комитетът призовава държавите-членки да демонстрират солидарност с държавите-членки на ЕС от Средиземноморието, които са подложени на миграционен натиск:

а)

чрез сътрудничество в рамките на Европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници (FRONTEX);

б)

чрез въвеждане и подкрепа на специални икономически мерки;

в)

чрез подпомагане на страните партньорки в региона за облекчаване на човешкото страдание в определени страни или региони.

3.7   ЕИСК приветства назначаването на испанския дипломат Bernardino León Gross от Съвета на министрите на ЕС за специален представител на ЕС за региона на Южното Средиземноморие в отговор на събитията, свързани с арабските въстания. Назначаването му е ясен сигнал за това, че ЕС иска да запази инициативата си в този регион. ЕИСК призовава специалния представител да работи в тясно сътрудничество с гражданското общество, което играе първостепенна роля в региона, и да използва за тази цел всички налични канали в ЕС.

4.   Нови европейски политики за съседство

4.1   ЕИСК приветства двете съвместни съобщения на Комисията и ЕСВД (2), в които се прави оценка на досегашния ход на евро-средиземноморските отношения и пръв преглед на възможностите и перспективите, възникващи след арабските въстания. ЕИСК би искал да изтъкне по-специално следното:

4.1.1

ЕС в никакъв случай не трябва да остава свидетел на събитията.

4.1.2

ЕИСК проучи подробно съвместните съобщения на Европейската комисия и върховния представител и одобрява всички предложени в текста мерки за развитие, като в същото време отбелязва, че ЕС на Барселонския процес през 1995 г., преди да оцени и разработи отново тези мерки.

4.1.3

ЕС следва незабавно да приложи новото „Партньорство за демокрация и споделен просперитет“ в Средиземноморието.

4.1.4

Към всяка страна трябва да се приложи различен подход в рамките на ново партньорство, съобразен с политическите и социални процеси. По-напредналите страни следва да имат възможност за повече финансиране и по-голямо задълбочаване на политическото и икономическото сътрудничество с ЕС. Определянето на конкретен набор от принципи (демокрация, защита на индивидуалните права и т.н.) и предоставянето на конкретни стимули, обвързани с конкретни политически цели (борба с корупцията, независима съдебна власт, независими медии и т.н.), трябва да стоят в основата на отношенията на ЕС с всички тези страни. Следва да се определят и конкретни предпазни механизми, чрез които да се намалява или съответно преустановява финансирането в случай на неспазване на задълженията или сроковете.

4.1.5

Провеждането на свободни и честни избори е неподлежаща на компромис предпоставка за сключването на партньорство.

4.1.6

Подкрепата по места от страна на организираното гражданско общество е основна предпоставка за укрепването на новите демократични режими и гарантирането на икономическите и социалните права, опазването на околната среда и социалното и икономическото развитие. ЕИСК е готов да се притече на помощ със своя опит, придобит в резултат на дейността, която развива по целия свят, както и с експертните знания на членовете си и с конкретни действия за подкрепа в сътрудничество с Комисията, Европейския парламент и Комитета на регионите.

4.1.7

Арабските въстания до голяма степен се дължат на специфичната роля, която изиграха младите хора и жените. С оглед на това следва да се постави специален акцент върху гарантирането на техните права и засилването на ролята им в новите демократични режими. Във връзка с това ЕИСК призовава всички страни в Евро-средиземноморския регион да ратифицират Конвенцията на ООН за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените.

4.1.8

Свободният социален диалог между работодатели и работници, който е условие за поддържане на икономическата и социалната стабилност, ще изиграе особено важна роля за укрепването на демокрацията и утвърждаването на синдикалните права.

4.1.9

Борбата с корупцията, доброто управление и създаването на ефективна държавна администрация са подходящи и необходими условия за икономическо благоденствие и привличане на жизнено необходимите преки чуждестранни инвестиции, които ще укрепят демократичните режими и ще осигурят нови работни места.

4.1.10

Създаването на партньорства за мобилност и изграждане на инфраструктура в страните от Средиземноморието в области като защитата на границите, миграцията и убежището ще повиши сигурността в региона.

4.1.11

Създаването на малки и средни предприятия (МСП) в страните от Средиземноморието е основна предпоставка за икономическото развитие и откриването на нови работни места при здрава регулаторна рамка и в благоприятна финансова среда. В това отношение специална роля трябва да изиграе Механизмът за евро-средиземноморски инвестиции и партньорство (FEMIP), както и Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ).

4.1.12

Неграмотността е един от големите социални проблеми в страните от Северна Африка и Близкия изток, за чието преодоляване следва да се положат специални усилия. ЕС може и трябва да изиграе подпомагаща роля в това отношение. Освен това той следва да осигури подкрепа за бизнес обучение и развиване на умения.

4.1.13

ЕИСК подкрепя създаването на „Европейски фонд за демокрация“, който ще има задачата да подпомага с целеви мерки демократичните процеси в страните от Южното Средиземноморие, оказвайки подкрепа за създаването на политически партии и свободни медии и най-вече за укрепването на гражданското общество (организации на работници/работодатели, неправителствени организации, селскостопански производители, женски асоциации и други социални партньори). Съдейки от опита си, ЕИСК счита, че е необходим специален механизъм за подкрепа на гражданското общество, като предложения механизъм за гражданско общество на Европейския инструмент за съседство и партньорство (ENPI), и настоява финансирането за този механизъм да бъде увеличено. ЕИСК изразява пълна готовност да участва в механизма в сътрудничество с останалите европейски органи и да предложи своя опит. Освен това ЕИСК призовава Комисията да признае специалната роля, която социално-професионалните организации могат да изиграят в ENPI (Инструмент на европейската политика за съседство и партньорство), по-конкретно по отношение на механизма за гражданското общество, който предстои да бъде създаден.

4.1.14

ЕИСК е съгласен с институциите на ЕС, че регионът на Средиземноморието от дълги години е под непрекъснато напрежение заради израелско-палестинския конфликт, който възпрепятства всеки опит за диалог или общи действия, и призовава върховния представител/заместник-председателя да продължи интензивните си усилия за намиране на взаимноприемливо решение. ЕС трябва да има единна позиция по този изключително деликатен въпрос.

4.1.15

ЕИСК подкрепя позицията на Комисията за облекчаване на издаването на визи за избрани партньори от Средиземноморието и за либерализиране, в подходящ момент, на визовия режим за страните, които могат да си сътрудничат по-тясно с ЕС в областта на мобилността, убежището, връщането в страната на произход и борбата с нелегалната имиграция и трафика на хора.

4.1.16

ЕИСК смята, че зачитането на религиозните и гражданските свободи в регион, който се характеризира с религиозно и политическо разнообразие, е основно право на човека, което трябва да се защитава безусловно, и призовава страните, които все още не са ратифицирали действащите всеобщи и регионални конвенции и споразумения относно политическите, граждански и културни свободи и икономическите и социалните права, основаващи се на Всеобщата декларация за правата на човека, да направят това незабавно.

4.1.17

Медиите в Евро-средиземноморския регион имат първостепенна роля за разпространяването и представянето на резултатите от протичащите промени. Подкрепата от страна на ЕС трябва да се съсредоточи върху инициативи, насочени към повишаване на професионализма и независимостта на съществуващите медии и подобряване на условията, благоприятстващи многообразието и свободата на медиите.

5.   Засилване на сътрудничеството между ЕС и гражданското общество в Средиземноморието

5.1   След арабските въстания всички европейски органи, изненадани от събитията и без да разполагат с алтернативен план за бърза реакция освен хуманитарната помощ, приеха, че в бъдеще ЕС трябва да обърне специално внимание на организациите на гражданското общество и на останалите независими социални и професионални структури.

5.2   Двете съобщения на Комисията и на върховния представител/заместник-председателя съдържат специални раздели с мерки в подкрепа на гражданското общество в рамките на Европейската политика за съседство (ЕПС) и Съюза за Средиземноморието.

6.   Ролята на Комисията

6.1   Трябва да се помогне на страните от Южното Средиземноморие да създадат и да укрепят механизмите, които спомагат за доброто организиране и функциониране на гражданското общество и социално-икономическите организации (законодателство, изготвяне на критерии за дейността, укрепване на институциите, стартиране на открит и приобщаващ демократичен диалог и т.н.).

6.2   Сътрудничеството с държавите-членки е от първостепенно значение и трябва да се предефинира ролята и мисията на Съюза за Средиземноморието (3) и да се осигури дейно участие на признатите организации на гражданското общество в неговите програми.

7.   Конкретната роля на ЕИСК

7.1   Като орган, представляващ европейското гражданско общество, ЕИСК може да участва активно в новата Европейска рамка за сътрудничество с обществата в Средиземноморието посредством:

документиране на положението на гражданското общество в страните от Южното Средиземноморие посредством открит, демократичен и редовен диалог с широк кръг участници;

съдействие при определянето на специфични критерии и процедури за приемането на дадена организация като истински представител на даден сектор от обществото, която функционира демократично и независимо и си сътрудничи с други органи;

подкрепа на усилията от страна на независимо и представително гражданско общество за изграждането на капацитет посредством опита си в области като социалния диалог, икономическите и социалните права, професионалното обучение, доброто управление, равнопоставеността на пазара на труда, устойчивото развитие, социалното сближаване, защитата на потребителите, кооперативите, МСП, капацитета за защита на интересите, миграцията, развитието на селските райони и правата на жените;

подпомагане на местните икономически и социални съвети чрез предоставяне на експертен опит в областта на демокрацията на участието;

участие в програмите на Комисията за укрепване на социално-икономическите организации.

7.2   ЕИСК смята, че следва да се укрепи социалният диалог между работодатели и работници в Средиземноморския регион и че група „Работодатели“ и група „Работници“ могат да допринесат за постигането на тази цел чрез създаването на комуникационна мрежа със съответните заинтересовани страни. Освен това ЕИСК призовава за развиване на структуриран социален диалог посредством Социален форум.

7.3   ЕИСК смята, че е от първостепенно значение да се работи съвместно с институциите на ЕС в подкрепа на нововъзникващите организации на гражданското общество в страните от Южното Средиземноморие, особено на тези, участвали пряко във въстанията, които дадоха начало на революциите, така че те да получат политическото признание и финансовата подкрепа, от която се нуждаят, за да продължат да изпълняват ролята си в демократичните процеси.

7.4   ЕИСК вече започна поредица от мисии в страните от Южното Средиземноморие (Тунис и Мароко) и се готви да организира форум на неправителствените организации от Евро-средиземноморския регион (септември 2011 г.), както и ежегодна среща на високо равнище с широко участие на гражданското общество (ноември 2011 г., Истанбул). Освен това той отправи препоръки в своите становища и резолюции относно Евро-средиземноморското сътрудничество (4) и в заключителната декларация на Срещата на върха на икономическите и социални съвети и сродните им институции от Евро-средиземноморския регион, проведена през 2010 г. в Рим. Тази декларация съдържа редица препоръки относно наболели за гражданското общество в Евро-средиземноморския регион въпроси: създаване на Асамблея на икономическите и социални съвети и сродните им институции, които се вписват в институционалния дух на СзС. Останалите въпроси от дневния ред бяха свързани с достойния труд и устойчивото развитие на Средиземноморския регион, с професионалното обучение като двигател на конкурентоспособността и създаването на работни места, с установяването на по-справедливо общество в Евро-средиземноморския регион, както и с политиките в областта на селското стопанство в страните от СзС. Освен това ЕИСК работи в тясно сътрудничество с националните икономически и социални съвети на държавите-членки на ЕС от Средиземноморския регион.

7.5   ЕИСК ще направи съответните промени в мрежата си от икономически и социални съвети и сродни институции от Евро-средиземноморския регион и ще продължи да насърчава регионалното сътрудничество посредством тази мрежа, която може да действа като форум за обмен между партньори от гражданското общество в Севера и Юга.

Брюксел, 21 септември 2011 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Staffan NILSSON


(1)  Съвместно съобщение до Европейския съвет, Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: „Партньорство за демокрация и споделен просперитет с Южното Средиземноморие“ (COM(2011) 200 окончателен, 8.3.2011 г.) и Съвместно съобщение до Европейския съвет, Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: „Нов отговор на промените в съседните държави (COM(2011) 303 окончателен, 25.5.2011 г.).

(2)  Вж. бел. 1 по-горе.

(3)  Вж. Резолюция на Комитета на регионите „Управление на въздействието и на последиците от революциите в Средиземноморието“ от 12 май 2011 г. (ОВ C 192, 1.7.2011 г., стр. 1-3).

(4)  Резолюция на ЕИСК относно „Положението в страните от Южното Средиземноморие“, ОВ C 132, 3.5.2011 г., стр. 1-2); становище относно „Европейски инструмент за демокрация и права на човека“ (ЕИДПЧ), ОВ C 182, 4.8.2009 г., стр. 13-18); становище относно „Свободата на сдружаване в страните партньори от Средиземноморския регион“ (ОВ C 211, 19.8.2008 г., стр. 77-81).


Top