Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008IE1206

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Европейска минна индустрия за неенергийни цели

    OB C 27, 3.2.2009, p. 82–87 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    3.2.2009   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 27/82


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Европейска минна индустрия за неенергийни цели“

    (2009/C 27/19)

    На 17 януари 2008 г. Европейският икономически и социален комитет реши, в съответствие с член 29, параграф 2 от своя Правилник за дейността, да изготви становище по собствена инициатива относно

    „Европейска минна индустрия за неенергийни цели“.

    Консултативната комисия по индустриални промени, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 24 юни 2008 г. (докладчик: г-н Fornea, съдокладчик: г-н Pop).

    На 446-та си пленарна сесия, проведена на 9 и 10 юли 2008 г. (заседание от 9 юли), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 135 гласа „за“, 1 глас „против“ и 10 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения и препоръки

    1.1

    Основните стълбове за бъдещата сигурност на доставките на суровини в Европа са: местни доставки, международни доставки, изграждане на капацитет и ефективно използване на ресурсите.

    Политиката спрямо местните доставки на суровини би трябвало да отчита индустрията, екологичната политика и планирането на земеползването като интегриран подход. Най-добрите практики в тази област би трябвало да се разпространяват в нови потенциални области. Следва да се насърчава достъпът до местни ресурси в държавите-членки, като се осигурява необходимият баланс между политиките в областта на околната среда и индустриалното развитие, а също и хармонизирани инициативи за развитие и защита при разширяване на съществуващите места за добив и откриването на нови, като тези инициативи, от една страна, да бъдат желателни и жизнеспособни от икономическа и социална гледа точка, и екологично устойчиви от друга.

    ЕС и държавите-членки би трябвало правилно да оценяват въздействието на глобализацията върху международните доставки на руди винаги когато вносът на суровини отвън преобладава. При разглеждането на инвестиционната политика и индустриалната делокализация трябва да се спазват европейските екологични и социални стандарти. На европейските потребители би трябвало да се гарантира достъпът до суровини, а стратегическата зависимост на ЕС — да се намали.

    Изграждането на капацитет в европейските добивни индустрии за неенергийни цели е свързано с разнообразни предизвикателства, като например административни бариери, необходимост от подобряване на имиджа на сектора, от квалифицирана работна сила, управленски техники, образование и обучение.

    Подобряването на ефективността на процесите, свързани с добив на ресурси, зависи от напредъка, постигнат в други сектори, участващи активно както в процеса на рудодобива, така и в други области, и изисква сътрудничество между Европейската комисия и държавите-членки.

    1.2

    Европейският икономически и социален комитет настоятелно приканва Комисията и държавите-членки да работят по следните препоръки (вж. параграф 3.2 за подробно изложение на препоръките):

    по-добра нормативна уредба чрез подобрена правна рамка и система на разрешителни; обмен на най-добри практики в областта на политиките за планиране; намаляване на прекомерната административна тежест при издаването на разрешителни; улесняване на проучвателните дейности; насърчаване на устойчивото развитие при разширяването на местата за добив и защитата на рудните залежи (1);

    подобряване на съвместимостта между рудодобива и опазването на околната среда посредством разпространяване на най-добрите практики във и около Натура 2000; отстояване на принципа за близост при транспортните процедури с цел намаляване на замърсяването и разходите и подобряване на достъпа до ресурси (2);

    активизиране на проучванията на залежите на равнище ЕС чрез създаване на Европейски геологически капацитет и Европейска информационна система за рудните ресурси, които следва да се изградят въз основа на националните геологически институти на държавите-членки.

    2.   Преглед на сектора

    2.1

    Рудите са от голямо значение за развитието и поради това — за качеството на живот и за създаването на устойчиви общности. Неенергийните руди (3) са основни материали в нашето ежедневие: една къща съдържа до 150 тона руди, които влизат в състава на: цимента, глината, гипса, калциевия карбонат, композитните материали, стъклото, боята, керамиката, плочките и тоновете метали; един лек автомобил съдържа до 150 килограма руди под формата на гума, пластмаси, стъкло и над един тон метали; 50 % от боите и хартията се изработват от руди; стъклото и керамиката също съдържат до 100 % руди (4). Планирането на рудодобива гарантира, че обществените и икономически нужди, а също и въздействието на процесите на добив и обработка върху хората и околната среда, се управляват по интегриран начин, като се взема предвид целият жизнен цикъл на кариерата от самото начало на добивния процес и се включва закриването и последващите го дейности в процеса на планиране. В светлината на глобализацията и засилената конкуренция на пазара на суровини стратегическото значение на минния сектор нараства непрестанно. В областта на добивните технологии Европа стана световен лидер, но това положение следва да се укрепи с оглед на бъдещите развития.

    2.2

    Понастоящем 70 % от европейската производствена индустрия зависи от добити вещества, ЕС-27 е изправен пред широкомащабно преструктуриране на минната индустрия, а цената на металите на световния пазар непрестанно расте. За да се справят с тази тенденция, европейските индустриални политики трябва да отчетат факта, че сигурността на доставките и търсенето на суровини би трябвало да вземат превес в контекста на силите, действащи на свободния пазар.

    2.3

    Европейските добивни индустрии за неенергийни цели предоставят работа на 295 000 служители в около 18 300 предприятия с оборот от 45,9 млрд. EUR, сред които има и много МСП (5). Секторът допринася за екологичната отговорност и устойчивото развитие чрез съответните браншови организации и е ангажиран с корпоративната социална отговорност.

    2.4

    Много европейци не признават значението на минната индустрия, но в бъдеще устойчивият ръст на Европа ще зависи в голяма степен от местно добиваните вещества, докато голямото търсене на руди от страни като Китай и Индия може наистина да се отрази върху сигурността на доставките за ЕС (6). В контекста на един глобален подход тенденцията е тези региони да вземат лъвския дял от суровините и финансовите ресурси, като резултатът от това е индустриално преструктуриране и делокализация на инвестициите в международен мащаб.

    2.5

    Енергийната политика на ЕС и Интегрираната минна политика са стратегически елементи от жизненоважно значение с оглед на глобализацията и изменението на климата. Този факт беше признат още в самото начало на изграждането на Европа (7). Тъй като държавите-членки са поели ангажимента да подкрепят усилията на ЕС за популяризиране на възобновяемите източници на енергия и ефективното използване на енергията, е важно да се разбере, че това може да бъде постигнато само ако европейските индустрии имат сигурен достъп до неенергийни руди, най-вече неблагородни и високотехнологични метали и руди, които са от жизненоважно значение за „зелените икономики“. Променящите се модели на поведение, енергийната ефективност и възобновяемите източници доведоха до създаването на повече технологии и повече НИРД. Признат факт е, че за изработката на технологичното оборудване се използват големи количества метал, като голяма част от тези метали са редки и ценни, които — това трябва да се разбира — почти не се намират в Европа (8).

    2.6

    Европейският икономически и социален комитет приветства предложението на Европейската комисия през 2008 г. да публикува съобщение относно подобряването на устойчивия достъп до суровини. Съобщението би трябвало да препоръча осъществими, реалистични и полезни мерки, чрез които индустриите могат да получат подобрен и устойчив достъп до ресурсите. Това е от особено значение, тъй като индустриите са изправени пред важни предизвикателства, свързани с доставките:

    намаляване на достъпните залежи, подходящи за рудодобив, в резултат на недостатъчно или краткосрочно планиране на земеползването, или поради недостатъчна интеграция на геологичните познания;

    голяма административна тежест и висока цена за получаването на разрешителни за добив поради допълнителни регламенти и изискващи време предварителни проучвания;

    трудности при получаването на разрешителни за добив както за нови кариери и нови операции в мините, така и за продължаването на вече съществуващи такива.

    2.7

    Европейският икономически и социален комитет оценява приноса на специалистите на Комисията за работния документ на службите на Комисията „Анализ на конкурентоспособността на добивната индустрия в ЕС за неенергийни цели“ (9) и подчертава, че въпреки разширяването на ЕС, капацитетът на Европа за обезпечаване на свои собствени доставки на метални руди чрез местен добив остава ограничен.

    2.7.1

    Възможно е сигурността на доставките за европейските индустрии да бъде подобрена посредством значителни допълнителни инвестиции в минния сектор на новите държави-членки с геологичен потенциал, като бъдат използвани и подобрени съществуващите механизми за подпомагане на ЕС.

    2.7.2

    В страните от Източна Европа, където геологичната структура винаги е позволявала развиването на минна дейност, има големи количества рудни ресурси. В тези нови държави-членки на ЕС обаче държавното финансиране за сектора беше недостатъчно, така че състоянието му днес не показва истинския потенциал на минната индустрия за неенергийни цели. От тази гледна точка е изключително важно в тези минни предприятия да се инвестира частен капитал, за да бъдат осигурени финансови ресурси, които досега са били предоставяни най-вече от държавата.

    2.7.3

    За да бъдат осигурени доставките на суровини за европейската индустрия и за да бъде повишена нейната конкурентоспособност, от съществено значение е да се разгледат предизвикателствата, произтичащи от неравностойните условия по отношение на устойчивост на доставките и достъп до рудни ресурси. Тези предизвикателства трябва да бъдат разгледани на високо равнище и към тях трябва да се приложи изчерпателен подход, включващ широк кръг от области на политика, като търговия, развитие, енергетика, инфраструктура и транспорт, стопанска инициатива и политики за потребителя.

    2.7.4

    Добивната индустрия взаимодейства с ред други индустрии, като доставчици на технологии и оборудване, научни, консултантски, финансови, екологични и др. служби (10). Поради тази причина всяка свързана с добива операция обикновено създава средно четири пъти повече непреки, отколкото преки работни места в региона, в който се извършва. Регионалният потенциал за растеж е значителен, най-вече в районите, където друго икономическо развитие би било трудно.

    2.7.5

    Европейският икономически и социален комитет настоятелно приканва Комисията да преразгледа добрите практики и примерни операции на равнището на държавите-членки, за да ги развие и насърчи на равнище ЕС, като отчита не само техническите въпроси, свързани с технологията, но също и опита на държавите-членки в организирането на геологически проучвания, в управлението на мините и кариерите с оглед на рудите (11).

    В международен план беше разработен проектът „Ресурсен фонд“ (12), който предоставя ръководство и изследвания на отделни случаи на използване на най-добрите рудни ресурси за икономическо развитие. Такова изследване на отделен случай би могло да бъде разработено и в ЕС.

    3.   Основни стълбове и препоръки за бъдещите доставки на суровини

    3.1   Местни доставки

    3.1.1

    Ограниченият достъп до ресурси, голямата административна тежест и растящите цени за кандидатстване за издаване на разрешителни водят до намаляване на инвестициите в неенергийния индустриален сектор на ЕС, дори в области, в които има високо търсене. Една европейска политика за доставките на суровини трябва да вземе предвид индустриалната и екологична политика, както и планирането на земеползването, за да осигури по-добра координация между националните правомощия в планирането и европейските политически равнища.

    3.1.2

    Някои национални инициативи за планиране на рудодобива за общините и местното самоуправление могат да дадат добри примери за това как по интегриран начин да се управляват нуждите на обществото и икономиката от руди, а също и въздействието на добива и преработването върху хората и околната среда.

    3.2

    Европейският икономически и социален комитет настоятелно приканва Комисията да препоръча следните мерки в предложеното от нея съобщение:

    3.2.1

    Подобряване на правната рамка и на системата за издаване на разрешителни (по-добра уредба) чрез:

    подобряване на политиките за планиране на рудодобива посредством обмена на добри практики в Групата за доставки на суровини на ЕС (13); по-специално с оглед на включването на геологични институти, техния опит и знания за залежите, от една страна, и консултации с оператори, които вече работят в райони, засегнати от инфраструктурното и природозащитно планиране, от друга страна;

    развитие на система за „обслужване на едно гише“ (една-единствена контактна точка за всички страни, участващи в издаването на разрешителни, която да бъде в състояние да дава оценки по икономически, социални и екологични въпроси), с оглед подобряване на процесите на планиране на земеползването и издаване на разрешителни. Разработването на такава система е в компетенцията на всяка държава-членка на ЕС;

    улесняване на проучванията чрез тяхното насърчаване в цяла Европа с помощта на по-добра национална уредба като:

    се предоставят стимули на проучвателните предприятия за извършената от тях работа;

    се предоставят по-добри гаранции за владеене върху местата за добив с цел повишаване на доверието от страна на инвеститорите;

    се намалява времето за придобиване на места за добив;

    се провеждат рекламни кампании за насърчаване на създаването на проучвателни предприятия и за привличане на предприятия отвън, които да осъществяват геоложки проучвания в рамките на ЕС (14);

    улесняване на проучванията и добива чрез преразглеждане на съществуващото законодателство и осигуряване на по-добро приложение чрез по-ефективни процеси и срокове;

    гарантиране на последователно прилагане с оглед на съвместимостта на целите за опазване на околната среда с добива на рудни ресурси;

    оценяване на аспектите, свързани с устойчивостта, при разширяването на съществуващ обект за добив на суровини, което е за предпочитане пред отварянето на нов такъв обект на друго място за задоволяване на търсенето и постигането на икономически, социални и екологични цели;

    опростяване на съществуващото законодателство и отстраняване на излишната административна тежест, като например многократното отчитане;

    защита на рудните залежи чрез даването на по-голям приоритет на рудните ресурси в политиките на ЕС в областта на конкурентоспособността, околната среда, научните изследвания, индустрията, регионалното развитие, така че доказани ресурси да не бъдат ненужно замразявани поради развитието на несвързани с мините дейности. Това би могло да бъде постигнато като:

    се гарантира, че всяка държава-членка има национална политика на доставките, която редовно и изцяло да се публикува на английски език;

    се посочи настоящият и бъдещият руден потенциал на ЕС и тази информация бъде осъвременявана и лесно достъпна;

    се посочат стратегическите за ЕС руди и се координират националните политики на доставки.

    3.2.2

    Подобряване на съвместимостта между рудодобива и опазването на околната среда чрез:

    разработване на информационна система, основана на ГИС (15) за местонахождението, характера и запасите на рудните ресурси на ЕС на континента и на островите за улесняване на интеграцията на рудния потенциал в планирането на земеползването, в частност с оглед на избора и определянето на защитените области;

    осъществяване на проучвания на отделни случаи с цел прилагане на член 6 от директивата относно „Натура 2000“;

    подобряване на ефективността и ефикасността на оценките за въздействието върху околната среда и обществото чрез разработването на по-добри и по-ясни насоки за приложение, предназначени за държавите-членки с цел:

    гарантиране на хармонизиран подход в целия ЕС;

    съкращаване на сроковете за изготвянето на такива оценки, както и времето за отговор от страна на властите, с което да бъде постигната по-голяма правна стабилност и предвидимост за инвеститорите;

    насърчаване на използването на най-добрите практики за спиране на упадъка на биологичното разнообразие;

    препоръчване на принципа за близост при доставките на руди в рамките на ЕС, където това е възможно, за да бъде намален превозът и свързаните с него емисии и шум;

    осигуряване на достъп до отдалечени райони чрез включване на достъпа до рудни залежи в осъществяваното от Европейската комисия и държавите-членки планиране на инфраструктурата, като същевременно се предоставя по-екологичен превоз на големи обемни материали, напр. железопътен транспорт, шлепове и морски транспорт там, където това е подходящо;

    морски съоръжения;

    намаляване на ефекта „след мен и потоп“ чрез изследователска програма за намаляването на вредите, причинени от рудодобива, и по този начин подобряване на приемливостта му за общностите;

    3.2.3

    Активизиране на проучването на рудните залежи на равнището на ЕС чрез:

    предоставяне на лицата, които отговарят за разработването на политики, на достъп до по-изчерпателни данни за ресурсите: производство, служители, получени приходи, земя, използвана за добив на руди, и земя, възстановена за други цели, за да се гарантира, че при вземането на решения ще бъдат ползвани най-добрите налични данни;

    отделяне на по-голямо внимание както на европейско, така и на национално равнище на нарастващото значение на европейските метали, промишлени руди и съоръжения на политическо и законодателното ниво;

    гарантиране, че геологическата информация се взима предвид при планиране на земеползването, и като приоритетен въпрос — предоставянето на информация за наличните рудни залежи, която да бъде включена в базите данни за земеползването и сериозно обмисляне на създаването на Европейски геологичен капацитет на основата на съществуващите национални и регионални геологически институти и техните възможности. Неговият предмет на дейност би могъл да включва:

    установяване на стратегически ресурси и препоръчването им на държавите-членки като ключови приоритети при планирането на земеползването;

    интегриране в Европейската перспектива за териториално развитие (16) (политическа рамка, която е в застой от 1999 г.) на перспективата на ЕС за достъпа до рудни ресурси, която да препраща към политиките по планиране на рудодобива на държавите-членки;

    анализ на въздействието на политиките в областта на изменението на климата върху доставките на руди и аспектите на самодостатъчността;

    подобряване на знанията за разположението и качеството на рудните ресурси в ЕС и тяхното стратегическо значение и оценка на потенциала по Глобално наблюдение за околна среда и сигурност (GMES);

    развитие на паневропейска геологическа база данни на основата на принципа на INSPIRE (17) и оценката на потенциала на скритите рудни и метални залежи в основните металогенни/богати на руди области;

    използване на информация и услуги, получени чрез наземно наблюдение, като GMES, инициатива на Общността, лансирана на срещата на върха в гр. Гьотеборг през 2001 г. заедно с Европейската стратегия за устойчивост. Като една от тях, от 2008 г. „Основна служба за наблюдение на земята (LMCS)“ на GMES ще предоставя цифрови векторни карти на действителното земеползване/земна покривка в цяла Европа (38 страни, включително Турция) непрекъснато и с постепенно нарастваща точност (1 ha минимална картографска единица, като бъде преустановена употребата на използваната понастоящем Corine Land-cover с 25 ha). Друга част от LMCS избира големи градове и други „горещи точки“ с дори по-голяма точност (0,25 ha), и предоставя съдържание, приспособено към управлението на райони, подлежащи на интензивно използване и промени.

    Също така получаване на повече знания за рудния потенциал на по-дълбоките части на основните металогенни райони на Европа: за по-голямата част от Европа геологическата информация и геологическите знания за находищата, които се намират на не повече от 100 метра под повърхността, са добри, но знанията и пространствената информация за по-дълбоките части на тези райони са ограничени, независимо от това, че в тях по всяка вероятност има рудни залежи, от които Европа се нуждае, за да задоволява своите потребности в бъдеще. Проучването на дълбоките залежи има редица предимства: изключително слабо отражение върху повърхността и като резултат от това по-голяма приемливост за обществото и по-ограничено въздействие върху околната среда;

    В процес на разработка е и глобален компонент, с който се цели подкрепа на външните политики на ЕС. Такава информация ще позволява:

    да се събират достатъчно пространствено представителни и предсказуеми данни за рудодобива;

    да се установяват и количествено да се измерват районите на открит рудодобив и/или добивни инфраструктури;

    да се установяват потенциални райони на конфликт (например защитени природни местности) или на компенсация;

    да се наблюдава въздействието върху водата за домашни нужди и вредите от замърсяването;

    да се наблюдава процесът на възстановяване на природата след закриване на даден обект;

    да се предприемат спешни действия в случай на аварии.

    4.   Международни доставки

    4.1

    Пълното въздействие на глобализацията върху търсенето и предлагането на рудни ресурси не е оценено от ЕС или от държавите-членки (18). Европейският икономически и социален комитет разбира, че има много причини за внос на суровини от други държави. Но фактът, че внасяните продукти може да не са съобразени с европейските екологични и социални стандарти при производствения процес, би могъл да доведе не само до загуба на конкурентоспособност за икономиката на ЕС, но и до делокализация на екологичните и социални проблеми.

    4.2

    Европейският икономически и социален комитет настоятелно приканва Комисията да препоръча следните мерки в предложеното от нея съобщение:

    установяване на стратегическите ресурси и препоръчването им на държавите-членки като ключови приоритети при планиране на земеползването;

    създаване на условия, стимулиращи конкурентоспособността на европейската добивна индустрия посредством максимално използване на изследователските и иновационните постижения и насърчаване на инвестициите;

    установяване и документиране на внос-износните потоци на суровини и оценка на дългосрочната им политическа и икономическа надеждност;

    създаване на нови програми чрез фондове на Европейската комисия за подобрена устойчивост на добива, транспортирането и употребата на руди в регионите с добър ресурсен потенциал;

    гарантиране чрез Европейската комисия, ОИСР и Форума за устойчиви суровини на Програмата на ООН за околната среда (ЮНЕП), че внасяните материали се произвеждат по устойчив начин;

    насърчаване на инвестициите на ЕС в страни извън Европейския съюз, като се обръща особено внимание на страните от Латинска Америка, Африка и Централна Азия и на Русия (19);

    поощряване на прилагането на европейските стандарти в страните на произход чрез програми за сътрудничество;

    подобряването на достъпа и дългосрочната стабилност на потоците на доставки трябва да бъде включено в дневния ред, когато се оформят международните политики на ЕС, и би трябвало да бъде повдигано като въпрос от представителите на ЕС на важни двустранни срещи и срещи на върха.

    5.   Изграждане на капацитет

    5.1

    Европейските добивни индустрии за неенергийни цели са изправени пред разнообразни предизвикателства по отношение на изграждането на капацитет, което включва развитие на съществуващи мощности и създаване на нови. Подобряването на имиджа на сектора е важен елемент. Но това не е единствената мярка, която трябва да се вземе за привличането на нови и млади хора, за поддържането на съществуващата европейска работна сила в този сектор и за подобряването на способността й да се справя с модернизацията на сектора.

    5.2

    Европейският икономически и социален комитет настоятелно приканва Комисията в своето съобщение да насърчи следните дейности:

    разработване на програма на ЕС или възприемане на приложима програма за подобряване на професионалните умения на съществуващата обучена работна сила, нуждаеща се от допълнително обучение и образование, и ефективна политика за учене през целия живот;

    поставяне началото на специални програми на ЕС за максимално използване на европейско равнище на съществуващата квалифицирана работна сила с оглед на бъдещите предложения за работа и инвестициите в потенциалните глобални минни области като един от основните фактори (технология, ноу-хау, проучване на рудните залежи) при осигуряването на достъп до големите рудни залежи по света;

    инвестиране в университети и образователни програми, за да се увеличи цялостният капацитет в тази област, като бъде преразгледана настоящата национална подкрепа за рудодобива и обработката на руди, както и за катедрите, свързани с геологията, с цел привличане на все повече студенти в тази област и в изследователски дейности в тези дисциплини;

    насърчаване от страна на лицата, отговорни за взимането на политически решения, на развитието на клъстери и технологични паркове в минните области, тъй като добивната индустрия взаимодейства силно с други индустрии и доставчици на услуги и ние знаем, че едно работно място, създадено в рудодобива, осигурява и други работни места;

    повишаване на информираността относно ролята на рудите и устойчивостта на индустриите чрез образователни курсове, работни срещи, дебати, конференции — интердисциплинарен подход, който например популяризира в училищата и университетите концепции като екологичен рудодобив, икономична геология, отговорна употреба на рудните ресурси и т. н.;

    популяризиране и провеждане на проучвания по въпросите, свързани със здравето и безопасността, като неизбежна необходимост от устойчивост на сектора на рудните ресурси;

    специално ударение върху предотвратяването на професионалните рискове и профилактичните медицински мерки.

    6.   Ефективно използване на ресурсите

    6.1

    Ангажирането на други сектори, които участват в процеса на рудодобив, е от жизнено значение за ефективното използване на ресурсите. Подчертава се, че една активна добивна индустрия в Европа е двигател за развитието в Европа на технология и доставчици на услуги на световно равнище.

    6.2

    Европейският икономически и социален комитет настоятелно приканва Комисията да препоръча следните мерки в предложеното от нея съобщение:

    насърчаване на Комисията да окаже пълна подкрепа за Европейската технологична платформа за устойчиви рудни ресурси (20), която съвсем наскоро получи официално признание;

    подкрепяне на участието на индустрията в програми на ЕС и на държавите-членки за НИРД, провеждани в сътрудничество с Европейската комисия и насочени към по-устойчив добив, и в програмата за употребата на суровини чрез технологично усъвършенстване;

    привличане на производителите на машини в такава програма с цел по-нататъшното намаляване на:

    шума, като при това бъде увеличена безопасността;

    праха, в сътрудничество с производителите на филтри;

    нивата на CO2 и потреблението на енергия, също в сътрудничество с енергийните предприятия;

    вибрациите на работното място;

    потреблението на вода навсякъде в индустрията.

    подобряване на управлението и оперативната приемливост чрез:

    рециклиране;

    преработване на рудите за подобряване на ефективността (т. е. да се постига максимален ефект с минимални усилия);

    използване на руди с цел запазване на ценни и редки ресурси;

    използване на алтернативни суровини, включително вторични суровини и отпадни материали, където е уместно;

    подкрепяне на приноса на индустриите към жизнения цикъл.

    подкрепяне на екологичните синергии, например производство на място, с цел избягване на транспортни проблеми;

    насърчаване чрез Европейската комисия на оценката на текущата ситуация с цените на товарния превоз (железопътен превоз, шлепове и кораби) и тяхната конкурентоспособност в международен контекст, както е направено в енергийния сектор;

    насърчаване на проучванията на биологичното разнообразие в минна и каменоломна среда;

    поощряване на употребата на вторични материали в съответствие с устойчивото развитие.

    Брюксел, 9 юли 2008 г.

    Председател

    на Европейския икономически и социален комитет

    Dimitris DIMITRIADIS


    (1)  Вж. параграф 3.2.1 за подробно изложение на препоръките.

    (2)  Вж. параграф 3.2.2 за подробно изложение на препоръките.

    (3)  В SEC(2007) 771 неенергийните руди са класифицирани като: метални руди (мед, желязо, сребро, и др.); промишлени руди (сол, фелдшпат, каолин и др.) и строителни руди. Според IP—07—767 относно металните руди Европа има много ограничена способност да осигурява доставки чрез местен добив. За илюстрация, през 2004 г. в ЕС са били внесени 177 милиона тона метални руди на обща стойност 10,4 млрд. EUR, а европейският добив е бил приблизително 30 милиона тона.

    (4)  Euromines.

    (5)  Евростат.

    (6)  „China's commodity hunger. Implications for Africa and Latin America“ („Гладът на Китай за суровини, последици за Африка и Латинска Америка“) — Deutsche Bank Research.

    (7)  Договор за създаване на Европейска общност за въглища и стомана, подписан през 1951 г.

    (8)  Този подход може да бъде открит в четвъртия доклад на Групата на високо равнище за конкурентоспособността, енергията и околната среда от 27 ноември 2007 г. и Срещата на върха на Г8 в Хайлигендам на 6-8 юни 2007 г. Групата на високо равнище за конкурентоспособността, енергията и околната среда предоставя платформа за стимулиране на политическия ангажимент, необходим за стартирането на съгласувана стратегия за улесняване на достъпа до суровини.

    (9)  SEC(2007) 771.

    (10)  Например, в модерния рудодобив, финансовите услуги са много важни за развитието на една мина. Финансовите продукти се различават в зависимост от етапа: сондажи, предпроектно проучване, разработване на мината, експлоатация, закриване на мината.

    (11)  Намират се при проучванията на отделни случаи във Финландия, Швеция, Обединеното кралство и други европейски държави.

    (12)  Инициатива, лансирана през 2004 г. от Международния съвет за минно дело и метали, която има за цел да установи добрите политически практики при инвестициите в минното дело и производството на метали на национално/регионално и корпоративно равнища в развиващите се страни.

    (13)  Групата за доставки на суровини е група на заинтересовани участници от индустрията, екологични НПО, синдикати, държави-членки и Комисията.

    (14)  Според публикуваното от Metals Economic Group осемнадесето издание на Corporate Exploration Strategies, високите цени на стоките са повишили световните неметални сондажи до общо 10,5 млрд. щ.д. през 2007 г. Първите десет страни с най-големи бюджети за минни сондажи са: Канада 19 %, Австралия 12 %, САЩ 7 %, Русия 6 %, Мексико 6 %, Перу 5 %, Чили 4 %, ЮАР 4 %, Китай 3 %, Бразилия 3 %.

    (15)  Географска информационна система.

    (16)  Целта на политиките за териториално развитие, както беше определена от неофициалния Съвет на министрите на ЕС, отговорни за териториалното развитие, проведен в гр. Потсдам на 10-11 май 1999 г., е да се работи за балансирано и устойчиво развитие на територията на Европейския съюз с цел постигане икономическо и социално сближаване, запазване и управление на природните ресурси и културното наследство, по-балансирана конкурентоспособност на ЕС.

    (17)  Директива 2007/2/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за създаване на инфраструктура за пространствена информация в Европейската общност.

    (18)  На световно ниво Конференцията на ООН за търговията и развитието направи оценка на този въпрос в Част втора от своя Доклад за световните инвестиции през 2007 г.

    (19)  Според „Raw Materials Data“ („Данни за суровините“), Стокхолм, януари 2008 г., в края на 2007 г. общият обем на инвестициите в световната минна индустрия е 308 милиарда щ. д. Това е с до 50 % повече спрямо 2006 г., когато инвестициите бяха с 20 % повече спрямо 2005 г.

    (20)  ETP SMR, Интернет-страница: http://www.etpsmr.org/


    Top