EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AE0611

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Логистиката на превоза на товари в Европа — ключ към устойчивата мобилност COM(2006) 336 окончателен

OB C 168, 20.7.2007, p. 63–67 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

20.7.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 168/63


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Логистиката на превоза на товари в Европа — ключ към устойчивата мобилност“

COM(2006) 336 окончателен

(2007/C 168/13)

На 28 юни 2006 г., Европейската комисия реши, в съответствие с член 262 от Договора за създаване на Европейската Общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно предложение горе-поставено.

Специализирана секция „Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“, на която бе възложена подготовката на работата на Комитета по този въпрос, прие становището си на 22 март 2007 г. (Докладчик: г-н BARBADILLO LÓPEZ).

На 435-ата си пленарна сесия, проведена на 25 и 26 април 2007 г. (заседание на 26 април), Европейският икономически и социален комитет прие следното становище със 150 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 5 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1

Наличието на ефективен транспортен сектор е от съществено значение за поддържането и повишаването на конкурентоспособността на ЕС. Превозът на товари се счита за движеща сила за търговията и просперитета. Следователно е необходимо модерно управление на сложните транспортни потоци за постигане на голяма ефективност и сътрудничество между различните видове транспорт.

1.2

Логистиката играе ключова роля за гарантирането на устойчивата мобилност, като същевременно допринася и за подобряването както на условията на средата, така и на енергийната ефективност, като прави товарния превоз по-ефикасен, по-ефективен и по-конкурентоспособен. Не можем да разглеждаме логистиката като система, която контролира и управлява транспортната верига. Прилагането на съвременни логистични решения може да даде възможност за ефективно планиране, управление, контрол и използване на транспортните мрежи с комбиниран и еднороден превоз.

1.3

Инфраструктурата представлява необходимата материална мрежа за развитието на вътрешния транспортен пазар. Нейната оптимизация трябва да отговори на две предизвикателства: намаляване на претоварването и увеличаване на достъпността, чрез мобилизиране на всички източници на финансиране. Ефективното и рационално използване на инфраструктурите е гаранция за постигане на устойчива мобилност. Но всяка мярка, предприета за рационализирането на използването на инфраструктурите, трябва да включва и логистични мерки относно личния транспорт. Ключът към устойчивата мобилност не се намира единствено в товарния превоз.

1.4

Както доставчиците, така и потребителите на транспорт използват логистични инструменти за оптимизиране на транспорта и за осъществяване на търговските операции по най-ефикасен и ефективен начин, като свеждат до минимум километрите, изминати без товар.

1.5

Транспортната логистика изисква компетентни и добре подготвени работници и ръководители, обучени за своята професия и способни да спазват нормите за безопасност и здравните изисквания. Следователно ще трябва да се разработят програми за обучение по логистика, както основно, така и висше, с активното участие на социалните партньори.

1.6

За транспортни дейности се употребяват големи количества изкопаеми горива и следва да бъде даден приоритет на ограничаването на неговата зависимост от тях и на намаляването на емисиите на CO2. Поради това в областта на транспорта следва да бъде създадена специализирана програма за научни изследвания и развойна дейност, обезпечена с адекватно финансиране, като се насърчи използването на алтернативни енергийни източници. Освен това е редно да се приложи диференцирана политика, по-специално по отношение на данъчното облагане, която да подкрепи въвеждането и използването на нови, щадящи околната среда технологии.

1.7

Логистиката следва да се възприема като търговска дейност, провеждана от транспортния сектор. Властите носят отговорност за създаването на съвкупността от подходящи условия за възможно най-ефективното, ефикасно и конкурентоспособно движение на стоки.

1.8

В случая с морския транспорт на къси разстояния участието на сектора при идентифицирането на участъците с недостатъчен капацитет и решенията за тях беше изключително успешно. Тази практика следва да обхване и другите видове транспорт, за да се постигнат подобни резултати.

1.9

Новите технологии, особено от типа на сателитната навигационна система Галилео, която в бъдеще ще осигури възможности за наблюдение и проследяване на товари, допринасят съществено за развитието на ефикасна и ефективна съвременна логистика. Но технологичното развитие не трябва да се превръща в пречка за търговията, а напротив, трябва да стане оперативно съвместимо в целия ЕС и достъпно за МСП. Изследователската и развойната дейност трябва да бъдат приоритет в Седмата рамкова програма, тъй като технологичните иновации могат да открият нови пътища за този сектор.

1.10

Статистиката относно логистиката на транспорта трябва да обхване в дълбочина всички видове транспорт и свързаните с тях транспортни дейности, за да се получи надеждна картина на развитието на сектора и неговото състояние.

1.11

Проблемите, свързани с оперативната съвместимост на железопътния транспорт, трябва да бъдат решени, за да може да се изгради мрежа, определена за превоза на товари и да се подобрят системите за управление, с цел да се повиши неговата ефективност, ефикасност и конкурентоспособност спрямо другите видове транспорт.

1.12

Въвеждането на параметри за качество и „обслужване на едно гише“ ще допринесе за развитието на транспортната логистика в ЕС, тъй като, от една страна, измерването на качеството на ниво ЕС ще внесе известно уеднаквяване при оценката на ефективността на логистиката, а от друга, прилагането на административните процедури по уеднаквен и координиран начин ще опрости митническите формалности.

1.13

От съществено значение е различните видове транспорт да бъдат включени при изготвянето на бъдещия план за действие от Комисията, за да бъдат постигнати неговите цели.

2.   Въведение

2.1

Логистиката играе ключова роля за гарантирането на устойчива мобилност, а освен това допринася за осигуряване на по-чиста околна среда и за енергийна ефективност, като прави превоза на товари по-ефективен и ефикасен.

2.2

В средносрочния преглед на Бялата книга от 2001 г. Комисията призна имплицитно важността на сектора на превоза на товари като движеща сила за търговията и за икономическия просперитет в ЕС.

2.3

Опитът, натрупан от публикуването на Бялата книга през 2001 г. до нейния средносрочен преглед през лятото на 2006 г., показа, че не може да не се вземе под внимание автомобилният транспорт и че опитите за пренасочване на потоците към други видове транспорт се увенчаха с твърде незначителен успех.

2.4

Социалното и икономическо развитие на ЕС зависи до голяма степен от възможността за движение на хората и стоките, но със стремеж за опазване на околната среда. Би било немислимо да се говори за развитие, без да се обърне внимание на необходимостта от изграждане и поддържане на инфраструктура, която да съответства на нарастващите нужди на ЕС.

2.5

Устойчивата мобилност се гарантира в частност посредством рационално и ефективно използване на транспортните мрежи, както за превоза на пътници така и за превоза на стоки.

2.6

Превозът на товари играе основна роля за гарантирането на устойчива мобилност. Бързото разрастване на превоза на товари наистина допринася за икономическото развитие и заетостта. Независимо от това, съвсем не изглежда толкова сигурно, че превозът на товари е единственият причинител на претоварването, произшествията, шума, замърсяването, повишената зависимост от вносни изкопаеми горива и загубата на енергия.

2.7

Поради това всяка инициатива, насочена към рационализиране на използването на инфраструктурата, следва да включва и логистични мерки във връзка с използването на личен транспорт, така че да създава благоприятни условия за използването на обществения транспорт по естествен начин. Ключът към устойчивата мобилност не се съдържа единствено в превоза на товари.

2.8

От друга страна е доказано, че обществото не изисква автомобилен транспорт случайно, а защото той към настоящия момент е най-бързият, гъвкав и ефективен вид транспорт. Въпреки опитите да се пренасочи част от трафика към железопътния и морския транспорт, резултатите не бяха благоприятни, дори напротив, освен при морския транспорт на къси разстояния и речния транспорт.

2.9

Не изглежда много разумно да се приеме, че и доставчиците и потребителите на транспортни услуги все още не са използвали логистичните инструменти за оптимизиране на видовете и средствата за транспорт, необходими за повишаване на ефикасността и ефективността на техните операции. Но усъвършенстваните логистични решения ще помогнат да се подобри ефективността на различните видове транспорт и комбинациите между тях.

2.10

В средносрочен и дългосрочен план определени видове транспорт ще трябва да станат много по-оперативни и конкурентоспособни, ако искаме политика за комбиниране на транспорта, която да се появи спонтанно, в резултат от убедеността на самите потребители на транспорта. Неефективността на определени видове транспорт трябва да бъде коригирана, за да се постигне по-голяма конкурентоспособност и да се повиши техният дял в разпределението между различните видове транспорт.

2.11

Транспортните паркове оптимизират максимално изминаваните километри с товар, като в ежедневната си дейност свеждат празните курсове без товар до минимум.

2.12

Липсата на баланс в предлагането на товари между началните и крайни точки ще си остане труден за решаване проблем въпреки прилагането на усъвършенствани логистични решения, поради факта, че винаги ще има несъответствие между количеството входящи и изходящи товари, независимо от транспортните решения. При никой вид транспорт не може да се избегне необходимостта от намиране на обратни товари.

2.13

Що се отнася до използването на по-щадящи околната среда видове транспорт, в съответствие с плана за действие за енергийната ефективност на Комисията (1), трябва да се отбележи, че в представените от Комисията проучвания относно транспорта и околната среда, при илюстрирането на негативните отражения, които интензивното и неограничено използване на автомобили оказва върху претоварването, замърсяването, консумацията на енергия и др., не се прави разграничение между обществен и личен транспорт по пътищата.

2.14

Включването на логистиката в транспортната политика не е новост. Силното развитие на логистичната дейност е до голяма степен резултат от адаптирането на традиционните транспортни предприятия към нуждите на пазара. Значителният напредък в логистиката се дължи предимно на способността за адаптиране и гъвкавостта, които показват транспортните предприятия, изправени пред външни фактори от други производствени сектори.

2.15

Клиентите и транспортните предприятия първи прилагат мерките за логистична подкрепа. Не можем да разглеждаме логистиката като едно цяло, което контролира и управлява транспортната верига: именно предприятията са тези, които предприемат логистични мерки в своите решения и действия в рамките на търговските си отношения.

2.16

Много често се изпада в склонност към преувеличаване на значението на логистичния сектор с отчитане на огромни продажби, като че ли е отделна дейност, без да се отчита, че по-голямата част от този оборот се дължи на самия транспортен сектор и свързаните с него дейности, и че секторът всъщност инвестира в дълготрайни материални активи, поема фиксираните разходи и движи стоките.

2.17

Комисията и Парламентът могат да предложат добавена стойност в процеса на разработването на логистиката на превоза на товари в Европа, ако успеят да изградят обща оперативна рамка без конфликти между видовете транспорт. Те трябва да създадат благоприятни условия за сближаване, като избягват мерки в ущърб на който и да е от видовете транспорт.

3.   Общи бележки

3.1

Както вече беше посочено, ключовият елемент в средносрочния преглед на Бялата книга е съ-модалността, с други думи, ефективното използване на различни видове транспорт, самостоятелно или в комбинация, което е най-добрата гаранция за постигането на висока степен на мобилност и същевременно на опазване на околната среда.

3.2

ЕИСК отбелязва с интерес, че в съобщението на Комисията се подчертава необходимостта от оптимизиране на възможността за допълване между различните видове транспорт в рамките на ефективна, безпроблемна европейска транспортна система, която да осигурява на потребителите възможно най-добрите транспортни услуги. Въпреки това, като се имат предвид днешните производствени системи, все още изглежда прибързано да се твърди, че съществуват конкурентни алтернативи на автомобилния превоз на стоки, освен по определени маршрути.

3.3

ЕИСК смята също, че е логично развитието на логистиката на превоза на товари да бъде разглеждана преди всичко като търговска дейност и задача пред транспортния сектор. Властите следва да поемат отговорност за създаване на адекватна рамка от условия, а вътрешната организация на търговската логистика следва да бъде оставена на самите предприятия.

3.4

ЕИСК смята, че при въвеждането на логистичната перспектива в транспортната политика трябва да се отдаде дължимото зачитане на различните видове транспорт; като логистичните съображения бъдат просто фактор за осигуряване на информация при вземането на решенията.

3.5

Също така ЕИСК смята, че правилното допълване на видовете транспорт и прилагането на усъвършенствани логистични решения позволяват ефективно планиране, управление, контрол и изпълнение в транспортните вериги с комбиниран и еднороден превоз.

3.6

Комисията трябва да постави по-голямо ударение върху усилията, които трябва да се положат за оптимизиране на ефективността и ефикасността на всички видове транспорт. Поради това е необходимо да се насърчат както морският, така и железопътният транспорт, на основата на конкурентоспособността (а не чрез дерегулация) на тези сектори, вместо да се санкционират останалите видове транспорт. На автомобилния транспорт трябва да се гледа като на незаменим съюзник на останалите видове транспорт, като се подобри координацията и интермодалността и се въведат подходящи мерки, с цел той да може да продължи да осигурява услуги с подходящата гъвкавост и цени.

3.7

Транспортната политика трябва да залага на качеството, безопасността, околната среда и на ефективността и ефикасността на транспорта, като осигури на потребителя свободата да реши кой вид транспорт най-добре отговаря на неговите нужди.

3.8

Както се посочва в съобщението на Комисията, през последните години се появиха някои интересни тенденции, като например възлагането на подизпълнители в областта на логистичните дейности. Това сътрудничество между превозвачи и доставчици на услуги е придружено от висока степен на интеграция на организационните ИТ (информационни технологии) структури.

4.   Области на действие

4.1   Идентифициране на участъците с недостатъчен капацитет и решенията за тях

4.1.1

ЕИСК счита, че за да се определят и отстранят потенциалните участъци с недостатъчен капацитет, от съществено значение е да се осигури участието на заинтересованите участници, както и споделянето на знанията и разпространяването на добрите практики и сътрудничеството при изготвянето на политиките.

4.1.2

Участъците с недостатъчен капацитет в сектора на морския превоз на къси разстояния бяха успешно идентифицирани и управлявани. Въпреки това засега, както се посочва в съобщението, в областта на превоза на товари в Европа не съществува обща картина на конкретните препятствия, които пречат на бързото развитие на свързаната с него логистика.

4.1.3

Все пак е общопризнато, че съществуват редица аспекти, оказващи пряко влияние върху сектора на товарния превоз, които ограничават неговата оперативност и че липсва хармонизирано законодателство по въпроси от значение за създаването на конкурентоспособен пазар, основан на лоялната конкуренция, в разширения ЕС.

4.2   Информационни и комуникационни технологии (ИКТ)

4.2.1

Интелигентните транспортни системи допринасят за по-ефективното и рационално използване на инфраструктурите и по този начин и за намаляването на произшествията и претоварването, и за опазването на околната среда.

4.2.2

Европейската спътникова навигационна система Галилео, която ще влезе в експлоатация през 2010 г., ще предложи приложения за всички видове транспорт, като например наблюдение и проследяване на товари; инициативата „интелигентният автомобил“ (2), която ще насърчи внедряването на нови технологии в превозните средства; програмата SESAR, която ще допринесе за подобряване на управлението на въздушния трафик в общото европейско небе и системата ERTMS, която ще повиши оперативната съвместимост между националните железопътни мрежи. Всички тези приложения ще окажат положително влияние върху логистиката.

4.2.3

Идеята, че за да се гарантира целостта на единния пазар, наложените технологични решения не трябва да се превръщат в препятствия за търговията изглежда разумна. Напротив, те трябва да се развиват, като се допълват, на територията на ЕС, въз основа на оперативно съвместими стандарти. Общите стандарти, приети и от производители и от оператори и синергиите между различните системи са от първостепенно значение за повишаването на ефективността на логистиката.

4.2.4

Целесъобразно е да се оценят първоначалните разходи във връзка с технологиите и софтуера за МСП, така че това да не попречи на участието им в пазара.

4.2.5

ЕИСК е на мнение, че логистиката на превоза на товари трябва да остане приоритет за изследователка дейност по Седмата рамкова програма, тъй като технологичните иновации могат да открият нови перспективи за сектора.

4.3   Професионална подготовка в областта на логистиката

4.3.1

ЕИСК застъпва становището, че подготовката не трябва да се ограничава само до логистиката на транспорта. Всъщност нейният обхват трябва да бъде разширен така, че да обхване транспорта и логистиката като отделни, но допълващи се дисциплини.

4.3.2

Би било уместно да се работи за постигане на ясно определяне на компетенциите в областта на логистиката, тъй като в тази област засега все още няма статистически данни или ясни определения. Поради това на социалните партньори предстои да играят ключова роля при изготвянето на подходяща рамка за подготовка.

4.4   Статистически данни

4.4.1

ЕИСК смята, че не трябва да се задоволяваме с ограничена, основаваща се на статистически данни визия за логистиката, без да разглеждаме в дълбочина дейностите на различните видове транспорт и свързаните с тях дейности.

4.4.2

Би било полезно да разполагаме с надеждна картина на ситуацията и нейното развитие във времето, но ролята на транспорта и съхранението не трябва да се пренебрегват. Статистическата програма на Общността за периода 2008-2012 г. (3) посочва, че един от аспектите, които трябва да се подобрят в статистиките на ЕС, е разпределянето по видове транспорт и по-специално автомобилният транспорт.

4.5   Използване на инфраструктурата

4.5.1

Качеството на инфраструктурата е от първостепенно значение за логистиката на превоза на товари.

4.5.2

Според ЕИСК социално-икономическото развитие зависи много от способността за движение на хора и стоки.

4.5.3

Трансевропейските транспортни мрежи (TEN-T) са съществен фактор в развитието на вътрешния пазар в областта на транспорта, но стартовата ситуация при тези мрежи не е еднаква във всички държави-членки на ЕС. В този контекст трябва да се отбележи също и че не всички трансевропейски транспортни мрежи са засегнати от претоварване и следователно трябва да бъдат решавани различни проблеми.

4.5.4

ЕИСК е съгласен, че съ-модалните логистични структури могат да допринесат за отстраняването на претоварването на определени коридори, така че да оптимизират използването на инфраструктурите на различните видове транспорт, както за един така и при комбинирани превози.

4.5.5

ЕИСК смята за целесъобразно да се вземе под внимание проблемът, свързан със ситуацията в определени периферни и най-отдалечените региони и държави. За да се осигури адекватно покритие за тези зони, от съществено значение е да се смекчат сроковете и да се увеличат финансираните от ЕС фондове, предназначени за изграждането на трансевропейските мрежи, с отделяне на специално внимание на преминаването през Пиренеите и Алпите, наред с други области. С повишаването на достъпността като цяло ще се подобрят перспективите за регионално развитие, като с това ще се увеличи и конкурентоспособността.

4.5.6

Успоредно с увеличаването на бюджетните средства, Европейският съюз трябва да разгледа и възможността за развиване на схема за смесено финансиране за изграждането и поддържането на инфраструктурите, като осигури стабилност и правни гаранции за участието на частен капитал, при условие, че политиките по ценообразуването са съобразени с интересите на всички участници.

4.5.7

Когато някоя пречка се дължи на липса на подходяща инфраструктура или неправилното й използване, трябва да се вземат необходимите мерки за отстраняването й.

4.6   Ефективност на услугите

4.6.1   Признаване на качеството

4.6.1.1

Въвеждането на референтни параметри, свързани с логистиката на превоза на товари за оценка и контрол на качеството на услугите на европейско ниво може да се окаже полезна за сектора, при условие, че те останат инструмент за сравнение, който може да бъде използван и от предприятия и от потребители.

4.6.1.2

В действителност установяването на европейски референтни параметри би позволило постигане на известно уеднаквяване при оценката на ефективността на логистиката.

4.6.1.3

Въпреки това ЕИСК смята, че създаването на нови знакове за качество не би трябвало да води до допълнителна бюрокрация и нови ненужни разходи за сектора.

4.6.2   Мрежа за железопътни превози на товари

4.6.2.1

ЕИСК подкрепя идеята, че мярката за създаване на ориентирана към превоз на товари железопътна мрежа, която да позволява използването на специализирани транспортни коридори, сама по себе си няма да реши проблемите, свързани с липсата на надеждност и ефективност, дължащи се на недостатъчна техническа и административна оперативна съвместимост, въпреки че може да доведе до подобрение.

4.7   Развиване и опростяване на структурата на комбинираните транспортни вериги

4.7.1   „Обслужване на едно гише“ и „Общо европейско морско пространство“

4.7.1.1

ЕИСК подкрепя създаването на „обслужване на едно гише“ (единно административно обслужване) за логистичните потоци, особено при комбинирания превоз, където всички митнически и други формалности да се извършват по координиран начин.

4.7.2   Насърчаване на комбинирания превоз

4.7.2.1

ЕИСК подкрепя развитието на мрежата от центрове за насърчаване на морския транспорт на къси разстояния с цел развиване на логистичните решения, свързани с комбиниран превоз, в транспортните вериги.

4.7.3   Отговорност при комбинирания превоз

4.7.3.1

Независимо от решението, което бъде намерено относно отговорността в ЕС, ЕИСК подкрепя идеята Комисията да анализира добавената стойност от изготвянето на документ за стандартизиране на транспорта при комбинираните превози.

4.8   Стандарти за натоварването

4.8.1

Инициативата на Комисията да предложи общи европейски стандарти за интермодалните товарни единици, използвани при превоза на товари на територията на ЕС (4), е средство за хармонизиране на текущата ситуация по отношение на теглото и размерите на товарните единици, но за това ще бъде необходимо да се отчетат сегашните характеристики на транспортните мрежи и възможността тези мерки да се използват, без да се влоши безопасността по пътищата.

5.   Бъдещи действия

5.1

В плана за действие в областта на логистиката на превоза на товари, който трябва да се изготви през 2007 г., трябва да се вземат под внимание предложенията от различните видове транспорт, преди Комисията да предприеме каквато и да е регулаторна инициатива.

Брюксел, 26 април 2007 г.

Председател

на Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  COM (2006) 545 окончателен: Съобщение на Комисията относно плана за действие за енергийната ефективност: осъществяване на потенциала (Бел. пр.: Неофициален вътрешен превод на заглавието).

(2)  Съобщение относно инициативата за интелигентния автомобил — „Привличане на общественото внимание към информационните и комуникационни технологии в услуга на по-интелигентни, по-безопасни и по-чисти превозни средства“ — COM(2006) 59 окончателен.

(3)  COM(2006) 687 окончателен: Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета относно Статистическата програма на Общността за 2008-2012 г. (Бел. пр. Неофициален вътрешен превод на заглавието).

(4)  COM(2003) 155 окончателен, изменен с COM(2004) 361 окончателен.


ДОПЪЛНЕНИЕ

Следното становище на секцията бе отхвърлено в полза на изменения, приети в пленарна зала, но събра най-малко една четвърт от подадените гласове:

Параграф 4.5.8:

„4.5.8

ЕИСК предлага временните ограничения на движението, налагани от националните власти, да бъдат заменени с ограничения, координирани на ниво ЕС, което налага приемане на общностни разпоредби в тази област. Тази мярка трябва да се координира с обявяването на минимална трансевропейска пътна мрежа, освободена от подобни ограничения, която да осигурява безпрепятственото осъществяване на пътния транспорт, като същевременно се гарантира съвместимостта с нуждите на потребителите на пътната мрежа, различни от превозвачите.“

Резултат:

93 гласа„за“ заличаване на текста, 49 гласа „против“ и 10 гласа „въздържал се“.


Top