EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2434

Регламент (ЕС, Евратом) 2022/2434 на Европейския парламент и на Съвета от 6 декември 2022 година за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 по отношение на установяването на диверсифицирана стратегия за финансиране като общ метод на получаване на заеми

PE/62/2022/REV/1

OB L 319, 13.12.2022, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2434/oj

13.12.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 319/1


РЕГЛАМЕНТ (ЕС, Евратом) 2022/2434 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 6 декември 2022 година

за изменение на Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 по отношение на установяването на диверсифицирана стратегия за финансиране като общ метод на получаване на заеми

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 322, параграф 1 от него,

като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 106а от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Сметната палата (1),

в съответствие с обикновената законодателна процедура (2),

като имат предвид, че:

(1)

Съгласно член 220 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета (3) (наричан по-нататък „Финансовият регламент“), Комисията се оправомощава със съответния основен акт да заема от името на Съюза или Евратом съответните суми, които след това да бъдат отпуснати като заем на държавите членки бенефициери или трети държави при условията, приложими за получените заеми. В това отношение паричните потоци между заетите средства и заемите са съпоставени едно към едно. Това означава, че Съюзът трябва да извършва пазарни операции въз основа на нуждите от плащания за всеки конкретен случай на отпускане на заем, което ограничава възможността за съгласувано планиране на различните операции по получаване на заеми и за структуриране на падежите, така че да се постигнат най-благоприятните разходи.

(2)

Финансирането на отделни програми за финансова помощ чрез отделни методи на финансиране създава разходи и усложненост, тъй като различните програми за финансова помощ се конкурират за ограничен брой възможности за финансиране. То фрагментира предлагането на дългови ценни книжа на Съюза и намалява ликвидността и инвеститорския интерес към отделните програми, въпреки че всички дългови ценни книжа на Съюза имат едно и също високо кредитно качество. Поради това финансовата помощ следва да бъде организирана чрез единен метод на финансиране, който повишава ликвидността на облигациите на Съюза и привлекателността и разходната ефективност на емитирането от Съюза.

(3)

Неоходимостта от единен метод на финансиране е подчертана по-специално в контекста на финансовата подкрепа за Украйна предвид спешните ѝ нужди от финансиране. Неотдавнашният опит с нуждите от финансиране за Украйна извади наяве недостатъците на разпокъсания подход към организацията на дълга на Съюза. За да се укрепи позицията на Съюза като емитент на деноминиран в евро дълг, от първостепенно значение е всички нови емисии да се организират чрез единен метод на финансиране.

(4)

Моделът за единен метод на финансиране и повечето елементи на инфраструктурата, необходима за неговото прилагане, вече са установени под формата на диверсифицирана стратегия за финансиране съгласно Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета (4). Тази стратегия даде възможност за успешно мобилизиране на средства за безвъзмездна подкрепа и заеми съгласно Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета (5) и за редица други програми на Съюза, посочени в Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета (6). С оглед на очакваната сложност на операциите, необходими за задоволяване на неотложните нужди от финансиране на Украйна, и предвид евентуални бъдещи операции по получаване и отпускане на заеми е целесъобразно да се установи диверсифицирана стратегия за финансиране като единен метод на финансиране за изпълнението на операциите по получаване на заеми.

(5)

Използването на диверсифицирана стратегия за финансиране следва да осигури възможност за гъвкавото изпълнение на програмата за финансиране при пълно зачитане на принципите на бюджетна неутралност и бюджетен баланс, установени в член 310, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). Разходите за програмата за финансиране следва да се поемат изцяло от бенефициерите въз основа на единна методика за разпределяне на разходите, която гарантира прозрачното и пропорционално разпределение на разходите. Задълженията за погасяване следва да останат за бенефициерите на финансовата помощ в съответствие с член 220, параграф 5, буква д) от Финансовия регламент.

(6)

За прилагането на диверсифицирана стратегия за финансиране ще бъде необходимо да се следва единен набор от правила по отношение на всички програми за получаване и отпускане на заеми, които разчитат на нея. Поради това тези правила следва да бъдат добавени към хоризонталните финансови правила, предвидени във Финансовия регламент, приети от Европейския парламент и Съвета въз основа на член 322 от ДФЕС.

(7)

Диверсифицираната стратегия за финансиране следва да осигури на Комисията по-голяма гъвкавост по отношение на графика и срока до падежа на отделните операции по финансиране, както и да позволи редовни и стабилни плащания към различните държави бенефициери. Тази стратегия следва да се основава на обединяването на инструменти за финансиране. Това би предоставило на Комисията гъвкавост да организира плащанията към бенефициерите независимо от пазарните условия по време на изплащането като същевременно би намалило риска Комисията да трябва да набира фиксирани суми при нестабилни или неблагоприятни условия.

(8)

За предоставянето на такава гъвкавост на Комисията е необходимо да бъде създаден общ пул за ликвидност. Подобна централизирана функция за осигуряване на ликвидност ще направи капацитета за финансиране на Съюза по-стабилен и способен да устои на временни несъответствия между всички входящи и изходящи потоци въз основа на солиден капацитет за прогнозиране на ликвидността.

(9)

Комисията следва да извършва всички необходими трансакции, насочени към редовно присъствие на капиталовия пазар, към постигане на възможно най-благоприятните разходи за финансиране и към улесняване на трансакциите с дългови ценни книжа на Съюза и Евратом.

(10)

Следователно при разширяването на обхвата на диверсифицираната стратегия за финансиране, така тя че да включва по-широк кръг от програми, е целесъобразно Комисията да създаде необходимите ред и условия за нейното прилагане. Тези ред и условия следва да включват рамка за управление, процедури за управление на риска и методика за разпределяне на разходите, която следва да отговаря на изискването на член 220, параграф 5, буква д) от Финансовия регламент. За да гарантира прозрачност, Комисията следва да информира редовно и изчерпателно Европейския парламент и Съвета за всички аспекти на своята стратегия за получаване на заеми и управление на дълга.

(11)

Поради това Финансовият регламент следва да бъде изменен.

(12)

В интерес на правната сигурност и яснота по отношение на вече предоставената финансова помощ и по отношение на финансовата помощ, предоставена съгласно Регламент (EС) 2022/… на Европейския парламент и на Съвета за създаване на инструмент за предоставяне на подкрепа на Украйна през 2023 г. (макрофинансова помощ +) (7), настоящият регламент следва да се прилага само за програми за финансова помощ, за които основните актове влизат в сила на или след 9 ноември 2022 г.

(13)

Поради неотложността, предизвикана от извънредните обстоятелства вследствие на непровокираната и неоправдана агресивна война на Русия срещу Украйна, е уместно да се прибегне до изключението от срока от осем седмици, предвидено в член 4 от Протокол № 1 относно ролята на националните парламенти в Европейския съюз, приложен към Договора за Европейския съюз, към ДФЕС и към Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия.

(14)

Предвид ситуацията в Украйна настоящият регламент следва да влезе в сила по спешност в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 се изменя, както следва:

1)

В член 220 параграфи 2 и 7 се заличават.

2)

Вмъква се следният член:

„Член 220a

Диверсифицирана стратегия за финансиране

1.   Комисията прилага диверсифицирана стратегия за финансиране, включваща получаване на заемите, разрешени съгласно член 5, параграф 1 от Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета (*1), и, освен в надлежно обосновани случаи, операции по получаване на заеми и по управление на дълга за финансиране на програми за финансова помощ. Диверсифицираната стратегия за финансиране се прилага чрез всички необходими трансакции, насочени към редовно присъствие на капиталовия пазар, основава се на обединяване на инструменти за финансиране и използва общ пул за ликвидност.

2.   Комисията установява необходимите ред и условия за прилагането на диверсифицираната стратегия за финансиране. Комисията информира редовно и изчерпателно Европейския парламент и Съвета за всички аспекти на своята стратегия за получаване на заеми и управление на дълга.

(*1)  Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом (OВ L 424, 15.12.2020 г., стр. 1).“."

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага за програмите за финансова помощ, за които основните актове влизат в сила на или след 9 ноември 2022 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 6 декември 2022 година.

За Европейския парламент

Председател

R. METSOLA

За Съвета

Председател

Z. STANJURA


(1)  Становище от 22 ноември 2022 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(2)  Позиция на Европейския парламент от 24 ноември 2022 г. (все още непубликувана в Официален вестник) и решение на Съвета от 6 декември 2022 г.

(3)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (OB L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).

(4)  Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом (OВ L 424, 15.12.2020 г., стр. 1).

(5)  Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост (ОВ L 57, 18.2.2021 г., стр. 17).

(6)  Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета от 14 декември 2020 г. за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след кризата, предизвикана от COVID-19 (ОВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 23).

(7)  Все още непубликувано в Официален вестник.


Top