Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R0608

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/608 на Комисията от 19 април 2018 година за определяне на технически критерии за електронните етикети за морско оборудване (Текст от значение за ЕИП. )

    C/2018/2274

    OB L 101, 20.4.2018, p. 64–67 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/608/oj

    20.4.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 101/64


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2018/608 НА КОМИСИЯТА

    от 19 април 2018 година

    за определяне на технически критерии за електронните етикети за морско оборудване

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 2014/90/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно морското оборудване и за отмяна на Директива 96/98/ЕО на Съвета (1), и по-специално член 11, параграф 4 от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Директива 2014/90/ЕС са предоставени на Комисията изпълнителни правомощия за определяне на подходящи технически критерии за проектирането, работните показатели, полагането и използването на съответните електронни етикети.

    (2)

    Проведен бе анализ на разходите и ползите (2), в резултат от който бе дадена положителна оценка на използването на електронни етикети в допълнение към маркировката „щурвал“.

    (3)

    За реализирането на електронно етикетиране на морско оборудване не са необходими значителни инвестиции, а в същото време то осигурява значителни ползи за производителите, корабособствениците и операторите на кораби, както и за органите за пазарен надзор.

    (4)

    Дадените в настоящия регламент спецификации се основават на сравнение на наличните технологии, направено в рамките на анализа на разходите и ползите, както и на направените при това сравнение предложения за подходящи структури на кодовете, използвани за идентифициране на морско оборудване.

    (5)

    В резултат от сравнението на съществуващите носители на данни и архитектури за обмен на данни в рамките на анализа на разходите и ползите бе направена препоръка за използване като най-подходящи технологии на матрични кодове (двумерни баркодове) и на радиочестотна идентификация („RFID“).

    (6)

    Анализът на разходите и ползите показа също, че поради ограничения капацитет за съхранение на данни в електронния етикет е уместно електронният етикет да осигурява линк към бази данни, съдържащи по-подробна информация. Специфицираните в настоящия регламент матрични кодове (двумерни баркодове) и радиочестотна идентификация („RFID“) съдържат ключовата информация, необходима за осигуряване на такъв линк.

    (7)

    Поради това следва да се използва уникално идентифициране на морското оборудване, базиращо се на стандартизирана структура на кодовете, която да е независима от вида на електронния етикет. Това идентифициране следва да бъде достатъчно гъвкаво, за да дава възможност за пряк достъп на потребителите до най-релевантните бази данни за морско оборудване.

    (8)

    Форматът за кодиране на необходимата информация върху носителя на данни следва да се базира на стандарти на ISO. Този формат следва да дава също възможност за кодиране на допълнителна информация, използвана от производителите, като по-специално производителите следва да могат да включват в носителя на данни допълнителни защитни елементи, така че да могат по-добре да се идентифицират фалшифицирани продукти.

    (9)

    За да може по-лесно да се открива чрез визуално инспектиране, морското оборудване, което има електронни етикети, заменящи знака тип „щурвал“, следва да е обозначено с подходящ символ.

    (10)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по морската безопасност и предотвратяването на замърсяването от кораби („COSS“),

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

    1)

    „електронен етикет“ („electronic tag“) означава маркировка с радиочестотна идентификация („RFID“) или с матричен код (двумерен баркод);

    2)

    „идентификатор на приложението“ („application identifier“) означава цифрова представка, използвана за дефиниране на смисъла и формата на кодираните елементи от данни.

    Член 2

    Производителите на морско оборудване могат да използват следните видове електронни етикети, както са специфицирани в приложението:

    а)

    етикети с радиочестотна идентификация (RFID), фиксирани трайно върху елемент от морското оборудване;

    б)

    оптично четими етикети, съдържащи матрични кодове (двумерни баркодове), фиксирани трайно върху съответното съоръжение, представляващо съставна част от морско оборудване; или

    в)

    оптично четими етикети, съдържащи матрични кодове (двумерни баркодове), маркирани трайно върху елемент от морско оборудване.

    Член 3

    При използване на електронни етикети с радиочестотна идентификация (RFID), които заменят знака тип „щурвал“, е необходимо по ясен, четим и неизтриваем начин да е показан символът, посочен в точки 3.1 и 3.2 от приложението, било върху самите етикети или в съседство с тях.

    При използване на оптично четими етикети, съдържащи матрични кодове (двумерни баркодове), които заменят знака тип „щурвал“, е необходимо по ясен, четим и неизтриваем начин да е показан символът, посочен в точки 3.3 от приложението, било върху самите етикети или в съседство с тях.

    Член 4

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 19 април 2018 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 146.

    (2)  „Възможното въвеждане на електронен етикет като допълнение или вместо знака тип „щурвал“ върху морското оборудване“, покана за тръжни оферти № MOVE/D2/2015-372 V1.0 на Европейската комисия, ГД „Мобилност и транспорт“.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    1.   Идентификация на морското оборудване

    1.1.

    Електронните етикети за морско оборудване трябва да включват електронно четима идентификация, представляваща радиочестотна идентификация („RFID“), или оптично четим матричен код (двумерен баркод), съдържащи следната информация:

    а)

    подходящ идентификатор на приложението в съответствие със стандартите ISO/IEC 15434:2006 и ISO/IEC 15418:2016, като се използва или идентификатор на данни ASC MH10, или идентификатор на приложението GS1;

    б)

    типа на модула (типовете на модулите) за оценяване на съответствието, посочен (посочени) в приложение II към Директива 2014/90/ЕС, който се използва (които са използвани) за оценяване на съответствието [един буквен знак];

    в)

    идентификационният номер на нотифицирания орган, определен от Комисията в съответствие с точка 3.1 от приложение IV към Директива 2014/90/ЕС [4 знака];

    г)

    номерът (номерата) на проверката на изделието (Модул Ж — Module G) или на изследването на ЕО за типа и на сертификатите за съответствие с типа (Модул Б и Модули Г, Д или Е — Module B и Modules D, E или F) [максимум 20 буквено-цифрови знака].

    1.2.

    В допълнение към информацията, включена съгласно точка 1.1, електронните етикети могат да съдържат също информация, отнасяща се за фабричния номер, кода на продукта, серийния номер и/или допълнителна информация, формулирана от производителя в съответствие със стандарта ISO/IEC 15434:2006 [с използване или на идентификатори на данни ASC MH10, или на идентификатори на приложението GS1]

    1.3.

    Примери:

     

    Модули Б + Г(Modules B+D): [вж. точка 1.2.] + ([идентификатор на приложението]) B 0575 40123 + D 0038 040124

     

    Модули Б + Д (Modules B+E): [вж. точка 1.2.] + ([идентификатор на приложението]) B 0575 40123 + E 0038 040125

     

    Модули Б + Е (Modules B+F): [вж. точка 1.2.] + ([идентификатор на приложението]) B 0575 40123 + F 0038 040126

     

    Модул Ж (Module G): [вж. точка 1.2.] + ([идентификатор на приложението]) G 0575 040126.

    2.   Електронни етикети

    2.1.   Етикети за радиочестотна идентификация (RFID)

    Транспондерите за радиочестотна идентификация трябва да работят в честотния интервал от 860 MHz до 960 MHz в съответствие с тип С от стандарта ISO/IEC 18000-6:2004.

    Електронният етикет трябва да бъде здраво фиксиран за съответното морско оборудване по траен начин, така че да е осигурена възможност той да бъде разчитан по предназначение през по време на целия прогнозен живот на морското оборудване.

    2.2.   Матрични кодове (двумерни баркодове)

    Матричните кодове (двумерните баркодове) трябва да са в съответствие със стандарта ISO/IEC 16022:2006.

    Електронният етикет трябва да бъде маркиран върху или здраво фиксиран за съответното морско оборудване по траен начин, така че да е осигурена възможност той да бъде разчитан по предназначение през целия прогнозен живот на морското оборудване.

    3.   Символи

    3.1.

    Image

    3.2.

    Image

    3.3.

    Image

    Top