Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0198

    Решение за изпълнение (ЕС) 2017/198 на Комисията от 2 февруари 2017 година относно мерки за предотвратяване на въвеждането и разпространението в рамките на Съюза на Pseudomonas syringae pv. аctinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto (нотифицирано под номер С(2017) 460)

    C/2017/0460

    OB L 31, 4.2.2017, p. 29–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/03/2020

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/198/oj

    4.2.2017   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 31/29


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2017/198 НА КОМИСИЯТА

    от 2 февруари 2017 година

    относно мерки за предотвратяване на въвеждането и разпространението в рамките на Съюза на Pseudomonas syringae pv. аctinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto

    (нотифицирано под номер С(2017) 460)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 2000/29/ЕО на Съвета от 8 май 2000 г. относно защитните мерки срещу въвеждането в Общността на вредители по растенията или растителните продукти и срещу тяхното разпространение в Общността (1), и по-специално член 16, параграф 3, третото изречение от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    В Решение за изпълнение 2012/756/ЕС на Комисията (2) са предвидени мерки за предотвратяване на въвеждането и разпространението в рамките на Съюза на Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto, наричан по-долу „посоченият организъм“, който е причинителят на болестта по кивито. Срокът на действие на посоченото решение за изпълнение изтече на 31 март 2016 г.

    (2)

    Няколко държави членки поискаха мерките от Решение за изпълнение 2012/756/ЕС да продължат да се прилагат поради това, че посоченият организъм продължава да представлява фитосанитарен риск. Поради това следва да бъдат приети същите мерки като мерките, предвидени в посоченото решение за изпълнение, по отношение на въвеждането в Съюза на растения за засаждане от Actinidia Lindl. (по-долу „посочените растения“) от трети държави, както и за тяхното движение в рамките на Съюза.

    (3)

    Освен това опитът при прилагането на Решение за изпълнение 2012/756/ЕС сочи, че като равностойни на визуалните инспекции алтернативи, унищожаването на всички посочени растения или тяхното индивидуално изследване също представляват подходящи мерки за предотвратяване на разпространението на посочения организъм в някои зони и че тези мерки осигуряват равностоен по ефективност отговор в случай на поява на огнище на посочения организъм, поради което те следва да бъдат разрешени за посочени растения с произход от Съюза или от трети държави. Натрупаният опит сочи също така, че зона с широчина 100 m вместо 500 m около свободно от вредители място или свободен от вредители производствен обект със степен на изолация и защита от външната околна среда, която ефикасно недопуска посочения организъм, е достатъчна за постигане на целите на настоящото решение.

    (4)

    Държавите членки следва при необходимост да адаптират законодателството си, за да го приведат в съответствие с настоящото решение.

    (5)

    Настоящото решение следва да се прилага до 31 март 2020 г., за да се даде време за проследяване развитието на ситуацията.

    (6)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Забрана на вредителя Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto

    Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto (наричан по-долу „посоченият организъм“), не се въвежда или разпространява в рамките на Съюза.

    Член 2

    Въвеждане на Actinidia Lindl. в Съюза

    Жив цветен прашец и растения, предназначени за засаждане, но различни от семена, от Actinidia Lindl. (наричани по-долу „посочените растения“), с произход от трети държави, могат да се въвеждат в Съюза само ако отговарят на специфичните изисквания за въвеждане, определени в приложение I.

    Член 3

    Движение на посочените растения в рамките на Съюза

    Посочените растения могат да се придвижват на територията на Съюза само ако отговарят на изискванията, определени в приложение II.

    Член 4

    Наблюдения и уведомяване за наличие на посочения организъм

    1.   Държавите членки провеждат официални годишни наблюдения за наличието на посочения организъм в посочените растения.

    Държавите членки уведомяват Комисията и останалите държави членки за резултатите от наблюденията до 31 януари на годината, следваща тази на наблюдението.

    2.   Ако професионален оператор има съмнения или информация за наличието на посочения организъм в растения, растителни продукти или други обекти, върху които операторът има контрол, в област, в която наличието на посочения организъм не е било известно до тогава, той незабавно уведомява отговорния официален орган за това, за да може органът да предприеме подходящи действия. Когато е целесъобразно, професионалният оператор незабавно взема и предпазни мерки, за да предотврати установяването и разпространението на посочения организъм.

    Член 5

    Съответствие

    Държавите членки незабавно уведомяват Комисията за предприетите от тях мерки с оглед да се съобразят с настоящото решение.

    Член 6

    Прилагане

    Настоящото решение се прилага до 31 март 2020 г.

    Член 7

    Адресати

    Адресати на настоящото решение са държавите членки.

    Съставено в Брюксел на 2 февруари 2017 година.

    За Комисията

    Vytenis ANDRIUKAITIS

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 169, 10.7.2000 г., стр. 1.

    (2)  Решение за изпълнение 2012/756/ЕС на Комисията от 5 декември 2012 г. относно мерки за предотвратяване на въвеждането и разпространението в рамките на Съюза на Pseudomonas syringae pv. actinidiae Takikawa, Serizawa, Ichikawa, Tsuyumu & Goto (ОВ L 335, 7.12.2012 г., стр. 49).


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Специфични изисквания за въвеждане в Съюза, както е посочено в член 2

    РАЗДЕЛ I

    Фитосанитарен сертификат

    1)

    Посочените растения с произход от трети държави се придружават от фитосанитарен сертификат, както е посочено в член 13, параграф 1, подточка ii), първа алинея от Директива 2000/29/ЕО (наричан по-долу „сертификатът“), който под рубриката „Допълнителна декларация“ включва посочената в точки 2 и 3 информация.

    2)

    Сертификатът съдържа информация за това, че изискванията в една от точките по-долу са изпълнени:

    а)

    Посочените растения са отглеждани през целия им живот в държава, за която е известно, че посоченият организъм не се среща в нея;

    б)

    Посочените растения са отглеждани през целия им живот в свободна от вредители зона, установена по отношение на посочения организъм от националната организация за растителна защита (наричана по-долу „НОРЗ“) на държавата на произход в съответствие с Международния стандарт за фитосанитарни мерки на ФАО (наричан по-долу „МСФМ“) № 4 (1);

    в)

    Посочените растения са произведени в свободно от вредители място или в свободен от вредители производствен обект, определени по отношение на посочения организъм от НОРЗ в съответствие с ФАО МСФМ № 10 (2). Посочените растения са отглеждани в структура със степен на изолация и защита от външната околна среда, която е ефикасно средство за изключване на посочения организъм. На това място или в този обект посочените растения са преминали официална инспекция два пъти в най-подходящото време за откриване на симптомите на заразата по време на последния пълен вегетационен цикъл преди износа и е установено, че са свободни от посочения организъм.

    Посоченото място или обект на производство е заобиколено от зона с радиус от най-малко 100 m, където е изпълнено едно от следните условия:

    i)

    два пъти са извършени официални инспекции в най-подходящото време за откриване на симптомите на заразата по време на последния пълен вегетационен цикъл преди износа, а всички посочени растения, които са показвали симптоми на зараза, открити по време на тези инспекции, са били незабавно унищожени;

    ii)

    всички посочени растения са били незабавно унищожени;

    iii)

    всяко посочено растение е било изследвано редовно в най-подходящото време и е установено, че е свободно от посочения организъм;

    г)

    Посочените растения са произведени в свободно от вредители място на производство, установено по отношение на посочения организъм от НОРЗ в съответствие с ФАО МСФМ № 10. На това място посочените растения са преминали официална инспекция, от тях са взети проби и са изследвани два пъти в най-подходящото време по време на последния пълен вегетационен цикъл преди износа и е установено, че са свободни от посочения организъм.

    Посоченото място на производство е заобиколено от зона с радиус от 4 500 m, в която е изпълнено едно от следните условия:

    i)

    в посочената зона са извършени два пъти официални инспекции, вземания на проби и изследвания в най-подходящото време по време на последния пълен вегетационен цикъл преди износа. По време на официалните инспекции, вземания на проби и изследвания не е открито наличие на посочения организъм;

    ii)

    всички посочени растения в радиус от 500 m от това място на производство са били незабавно унищожени;

    iii)

    всяко посочено растение в радиус от 500 m от това място на производство е било изследвано редовно в най-подходящото време и е установено, че е свободно от посочения организъм.

    В случаите на подточки ii) и iii) всички посочени растения в посочената зона на разстояние от 500 m до 4 500 m от мястото на производство са били унищожени или изследвани съгласно схема за вземане на проби, която може да потвърди с 99 % сигурност, че наличието на посочения организъм в посочените растения е под 0,1 %.

    3)

    Когато се посочва информацията, определена в точка 2, буква в) или г), в допълнение към нея в сертификата се включва информация за това, че изискванията в една от точките по-долу са изпълнени:

    а)

    Посочените растения произхождат пряко от майчини растения, отглеждани при условия в съответствие с точка 2, буква а), б) или в).

    б)

    Посочените растения произхождат пряко от майчини растения, които са били обект на предварително индивидуално изследване, което е потвърдило, че са свободни от посочения организъм;

    в)

    Посочените растения са изследвани съгласно схема за вземане на проби, която може да потвърди с 99 % сигурност, че наличието на посочения организъм в посочените растения е по-ниско от 0,1 %.

    4)

    Когато се посочва информацията, определена в точка 2, буква б), в допълнение към нея в сертификата се включва под рубриката „Място на произход“ името на свободната от вредители зона.

    РАЗДЕЛ II

    Проверка

    Посочените растения, въведени в Съюза и придружени от фитосанитарен сертификат в съответствие с раздел I, се проверяват внимателно и, ако е целесъобразно, се изследват за наличието на посочения организъм на входния пункт или на местоназначението, определени в съответствие с Директива 2004/103/ЕО на Комисията (3).

    Когато посочените растения са въведени в Съюза през държава членка, различна от държавата членка по местоназначение на тези растения, компетентният официален орган на държавата членка на влизане уведомява компетентния официален орган на държавата членка по местоназначение.


    (1)  Изисквания за създаване на зони, свободни от вредители. МСФМ № 4 (1995), Рим, IPPC, ФАО 2016.

    (2)  Изисквания за изграждането на места на производство и производствени обекти, свободни от вредители. МСФМ № 10 (1999), Рим, IPPC, ФАО 2016.

    (3)  Директива 2004/103/ЕО на Комисията от 7 октомври 2004 г. относно контрола за идентичност и проверките на фитосанитарното състояние на растенията, растителните продукти и други предмети, изброени в част Б от приложение V към Директива 2000/29/ЕО на Съвета, които могат да бъдат извършвани на място, различно от входния пункт на Общността, или на място в непосредствена близост до него, и за определяне на условията, свързани с тези проверки (ОВ L 313, 12.10.2004 г., стр. 16).


    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    Изисквания за движение в рамките на Съюза, както е посочено в член 3

    1)

    Посочените растения с произход от Съюза могат да бъдат придвижвани в рамките на Съюза само ако се придружават от фитосанитарен паспорт, изготвен и издаден в съответствие с Директива 92/105/ЕИО на Комисията (1), и ако отговарят на изискванията, посочени в точка 2.

    2)

    Посочените растения отговарят на изискванията в една от точките по-долу:

    а)

    Посочените растения са отглеждани през целия им живот в държава членка, за която е известно, че посоченият организъм не се среща в нея;

    б)

    Посочените растения са отглеждани през целия им живот в защитена зона, призната по отношение на посочения организъм в съответствие с член 2, параграф 1, буква з) от Директива 2000/29/ЕО;

    в)

    Посочените растения са отглеждани през целия им живот в свободна от вредители зона, установена по отношение на посочения организъм от компетентния официален орган на държава членка в съответствие с ФАО МСФМ № 4 (2);

    г)

    Посочените растения са произведени в свободно от вредители място или в свободен от вредители производствен обект, определени по отношение на посочения организъм от компетентния официален орган на държавата членка на произход в съответствие с ФАО МСФМ № 10 (3). Посочените растения са отглеждани в структура със степен на изолация и защита от външната околна среда, която е ефикасно средство за изключване на посочения организъм. На това място или в този обект посочените растения са преминали официална инспекция два пъти в най-подходящото време за откриване на симптомите на заразата по време на последния пълен вегетационен цикъл преди придвижването им, и е установено, че са свободни от посочения организъм.

    Посоченото място или обект на производство е заобиколено от зона с радиус от най-малко 100 m, където е изпълнено едно от следните условия:

    i)

    два пъти са извършени официални инспекции в най-подходящото време за откриване на симптомите на заразата по време на последния пълен вегетационен цикъл преди придвижването им, а всички посочени растения, които са показвали симптоми на зараза, открити по време на тези инспекции, са били незабавно унищожени;

    ii)

    всички посочени растения са били незабавно унищожени;

    iii)

    всяко посочено растение е било изследвано редовно в най-подходящото време и е установено, че е свободно от посочения организъм.

    д)

    Посочените растения са произведени в свободно от вредители място на производство, установено по отношение на посочения организъм от компетентния официален орган на държавата членка по произход в съответствие с ФАО МСФМ № 10. На това място посочените растения са преминали официална инспекция, от тях са взети проби и са изследвани два пъти в най-подходящото време по време на последния пълен вегетационен цикъл преди придвижването им и е установено, че са свободни от посочения организъм.

    Това място на производство е заобиколено от зона с радиус от 500 m, наричана по-долу „околна зона“, където е изпълнено едно от следните условия:

    i)

    в околната зона са извършени два пъти официални инспекции, вземания на проби и изследвания в най-подходящото време по време на последния пълен вегетационен цикъл преди придвижването. По време на официалните инспекции, вземания на проби и изследвания не е открито наличие на посочения организъм;

    ii)

    всички посочени растения в околната зона са били незабавно унищожени;

    iii)

    всяко посочено растение в околната зона е било изследвано редовно в най-подходящото време и е установено, че е свободно от посочения организъм.

    Околната зона е заобиколена от зона с широчина 4 km, където е изпълнено едно от следните условия:

    i)

    след официалните проверки, вземания на проби и изследвания, проведени в тази зона два пъти в най-подходящото време за откриване на симптомите на заразата по време на последния пълен вегетационен цикъл преди придвижването, са предприети мерки за ликвидиране във всички случаи, в които посоченият организъм е идентифициран в посочените растения. Тези мерки включват незабавното унищожаване на заразените посочени растения;

    ii)

    всички посочени растения в посочената зона са били незабавно унищожени;

    iii)

    всички посочени растения в тази зона са изследвани съгласно схема за вземане на проби, която може да потвърди с 99 % сигурност, че наличието на посочения организъм в посочените растения е под 0,1 %.

    3)

    Когато са изпълнени изискванията, съдържащи се в точка 2, буква г) или д), в допълнение посочените растения трябва да отговарят на едно от следните изисквания:

    а)

    Посочените растения произхождат пряко от майчини растения, отглеждани при условия, които са в съответствие с точка 2, буква а), б), в) или г).

    б)

    Посочените растения произхождат пряко от майчини растения, които са били обект на предварително индивидуално изследване, което е потвърдило, че са свободни от посочения организъм;

    в)

    Посочените растения са изследвани съгласно схема за вземане на проби, която може да потвърди с 99 % сигурност, че наличието на посочения организъм в посочените растения е по-ниско от 0,1 %.

    4)

    Посочените растения, въведени от трети държави в Съюза в съответствие с приложение I, могат да бъдат придвижвани в рамките на Съюза само ако се придружават от фитосанитарния паспорт, посочен в точка 1.


    (1)  Директива 92/105/ЕИО на Комисията от 3 декември 1992 г. относно установяване на степен на стандартизация за фитосанитарните паспорти за използване при движението на някои растения, растителни продукти или други предмети вътре в Общността и за определяне на условията и реда за издаването на такива фитосанитарни паспорти, както и във връзка с условията и подробните процедури за тяхната смяна(ОВ L 4, 8.1.1993 г., стр. 22).

    (2)  Изисквания за създаване на зони, свободни от вредители. МСФМ № 4 (1995), Рим, IPPC, ФАО 2016.

    (3)  Изисквания за изграждането на места на производство и производствени обекти, свободни от вредители. МСФМ № 10 (1999), Рим, IPPC, ФАО 2016.


    Top