EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0257

Регламент (ЕС) № 257/2010 на Комисията от 25 март 2010 година за създаване на програма за новата оценка на одобрените добавки в храните в съответствие с Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно добавките в храните (Текст от значение за ЕИП)

OB L 80, 26.3.2010, p. 19–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 27/03/2021

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/257/oj

26.3.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 80/19


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 257/2010 НА КОМИСИЯТА

от 25 март 2010 година

за създаване на програма за новата оценка на одобрените добавки в храните в съответствие с Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно добавките в храните

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно добавките в храните (1), и по-специално член 32 от него,

след като се консултира с Европейския орган за безопасност на храните,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 1333/2008 се предвижда Комисията да създаде програма за новата оценка, която да се извърши от Европейския орган за безопасност на храните (наричан по-нататък „ЕОБХ“) по отношение на безопасността на добавките в храните, които вече са разрешени в Съюза преди 20 януари 2009 г.

(2)

През 2007 г. Комисията представи на Европейския парламент и на Съвета доклад относно напредъка на повторното оценяване на хранителни добавки (2). В този доклад е представено обобщение на новите оценки на добавки, извършени в последно време от Научния комитет по храните (наричан по-нататък „НКХ“) и ЕОБХ, и се описват свързаните действия, предприети от Европейската комисия въз основа на научните становища.

(3)

Приоритетно започна новата оценка на оцветителите, тъй като НКХ оцени тези добавки в храните най-отдавна. Новата оценка на някои оцветители (а именно E 102 тартразин, E 104 хинолин жълто, Е 110 сънсет жълто FCF, E 124 понсо 4R, E 129 алура червено АС, E 122 кармоизин и E 160d ликопен) вече беше приключена. Освен това някои добавки в храните, като E 234 низин и Е 214—219 парахидроксибензоати, подлежаха на нова оценка през последните години, тъй като бяха поискани нови научни данни или такива данни вече бяха на разположение. Поради това не е необходимо тези добавки в храните да бъдат отново оценявани.

(4)

Като се има предвид, че подсладителите имат най-скорошни оценки, те следва последни да подлежат на нова оценка.

(5)

Редът на приоритетите за новата оценка на понастоящем одобрените добавки в храните следва да бъде определен въз основа на следните критерии: времето от последната оценка на съответната добавка в храните, извършена от НКХ или ЕОБХ, наличието на нови научни доказателства, степента на използване на добавката в храните в хранителни продукти и експозицията на човека на добавката в храните, като се вземат под внимание заключенията от публикувания през 2001 г. доклад на Комисията за консумацията на добавките в храните в ЕС (3). В доклада „Добавките в храните в Европа 2000 г.“ (4), който Северният съвет на министрите представи на Комисията, се съдържа допълнителна информация за приоритизирането на добавките за новата оценка.

(6)

С оглед на ефективността и поради практически съображения новата оценка следва да се извърши при възможност по група добавки в храните съгласно основния функционален клас, към който принадлежат. ЕОБХ обаче следва да може да започне новата оценка на съответна добавка в храните или група добавки в храните, която е с по-голям приоритет, по искане на Комисията или по собствена инициатива, ако се появят нови научни доказателства, според които има възможен риск за здравето на човека или които могат по някакъв начин да окажат въздействие върху оценката на безопасността на добавката в храните.

(7)

Сроковете за новата оценка следва да бъдат установени съгласно горепосочения ред на приоритетите. В надлежно обосновани случаи и само ако новата оценка може значително да забави тази на други добавки в храните, сроковете по настоящия регламент могат да бъдат преразгледани.

(8)

По-конкретни срокове за отделни добавки в храните или групи добавки в храните могат да бъдат установени в бъдеще с оглед на гладкото протичане на процеса на новата оценка или в случай на поява на нови опасения.

(9)

За да бъде ефективна процедурата за новата оценка, е от значение както ЕОБХ да получи от заинтересованите страни всички данни, релевантни за тази процедура, така и заинтересованите страни да бъдат информирани достатъчно по-рано за случаите, когато са необходими допълнителни данни за извършване на новата оценка на добавката в храните.

(10)

Стопанските субекти, които проявяват интерес от запазване на одобрението на съответна добавка в храните по процедурата за новата оценка, следва да предоставят всички релевантни данни за новата оценка на добавката в храните. При възможност стопанските субекти следва да предприемат постъпки за съвместно предоставяне на информация.

(11)

ЕОБХ следва да публикува една или повече отворени покани за предоставяне на данни за всички добавки в храните, които трябва да подлежат на нова оценка. В рамките на сроковете заинтересованите страни следва да предоставят на ЕОБХ всяка техническа и научна информация относно съответна добавка в храните, която е необходима за нейната нова оценка и, по-специално, токсикологични данни и информация, релевантна за преценка на експозицията на човека на добавката в храните.

(12)

Добавките в храните, които трябва да подлежат на нова оценка от страна на ЕОБХ, бяха оценени от НКХ по-рано от гледна точка на безопасността им и много от тях се използват от дълго време. Информацията, която трябва да бъде предоставена за тяхната нова оценка, следва да включва съществуващите данни, на които се основаваше предходната оценка на добавката в храните, и всяка нова релевантна информация за добавката в храните, която се е появила след последната ѝ оценка от НКХ. Тази информация следва да бъде възможно най-всеобхватна, за да може ЕОБХ да извърши новата оценка и да изготви актуално становище, и информацията следва да бъде предоставена при възможност съгласно приложимите указания за предоставянето на данни за оценката на добавките в храните (понастоящем указанията, установени от НКХ на 11 юли 2001 г. (5).

(13)

ЕОБХ може да поиска допълнителна информация, за да извърши новата оценка на съответна добавка в храните. В такъв случай ЕОБХ следва да поиска своевременно необходимите данни чрез открита покана за предоставяне на данни или като установи контакт със страните, които са предоставили данни за добавката в храните. Заинтересованите страни следва да предоставят поисканата информация в рамките на срока, определен от ЕОБХ, който при необходимост взема под внимание мнението на заинтересованите страни по отношение на този срок.

(14)

В Регламент (ЕО) № 1333/2008 се предвижда при одобрението на добавките в храните да се отчитат и екологичните фактори. Поради тази причина в рамките на новата оценка на съответна добавка в храните заинтересованите страни следва да информират Комисията и ЕОБХ за всяка информация, която е релевантна за екологичните рискове от производството, използването или унищожаването на тази добавка.

(15)

Ако поисканата информация, необходима за извършване на новата оценка на конкретна добавка в храните не е предоставена, добавката в храните може да бъде извадена от списъка на Съюза на одобрените добавки в храните.

(16)

Процедурата за новата оценка на добавките в храните трябва да отговаря на изискванията за прозрачност и информиране на обществеността, като едновременно с това се гарантира поверителността на някои данни.

(17)

До датата на влизане в сила на настоящия регламент Комисията ще предостави на обществеността списък на одобрените добавки в храните, които се оценяват отново, като ще посочи датата на последната им оценка от НКХ или ЕОБХ.

(18)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните и срещу тях не изказаха възражение нито Европейският парламент, нито Съветът,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет и приложно поле

1.   С настоящия регламент се създава програма за новата оценка, която да се извърши от Европейския орган за безопасност на храните (наричан по-нататък „ЕОБХ“) на одобрените добавки в храните, както е предвидено в член 32 от Регламент (ЕО) № 1333/2008.

2.   Одобрените добавки в храните, за които новата оценка от страна на ЕОБХ е приключена към момента на приемане на настоящия регламент, няма да подлежат на повторна оценка. Тези добавки в храните са посочени в приложение I.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

а)

„одобрена добавка в храните“ означава добавка в храните, която е разрешена преди 20 януари 2009 г. и е посочена в Директива 94/35/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 30 юни 1994 г. относно подсладители за влагане в храни (6), в Директива 94/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 30 юни 1994 г. относно оцветители за влагане в храни (7) или в Директива 95/2/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 февруари 1995 г. относно добавките в храни, различни от оцветители и подсладители (8);

б)

„стопански субект“ означава всяко физическо или юридическо лице, което отговаря за съблюдаването на изискванията по Регламент (ЕО) № 1333/2008 в рамките на хранително-вкусовото предприятие, което е под негов контрол;

в)

„заинтересован стопански субект“ означава стопански субект, който проявява интерес от запазване на разрешението на една или повече одобрени добавки в храните;

г)

„първоначално досие“ означава досие, въз основа на което добавката в храните е била оценена и разрешена за използване в хранителни продукти преди 20 януари 2009 г.

Член 3

Приоритети за новата оценка на одобрените добавки в храните

1.   Одобрените добавки в храните подлежат на нова оценка при спазване на следния ред и срокове:

а)

новата оценка на всички одобрени оцветители, посочени в Директива 94/36/ЕО, се приключва до 31 декември 2015 г.;

б)

новата оценка на всички одобрени добавки в храните, различни от оцветители и подсладители, които са посочени в Директива 95/2/ЕО, се приключва до 31 декември 2018 г.;

в)

новата оценка на всички одобрени подсладители, посочени в Директива 94/35/ЕО, се приключва до 31 декември 2020 г.

2.   За определени добавки в храните от функционалните класове по параграф 1 са посочени по-конкретни срокове в приложение II към настоящия регламент. Тези добавки в храните първи подлежат на оценка измежду другите добавки в храните от същия функционален клас.

3.   Чрез дерогация от параграфи 1 и 2 ЕОБХ може във всеки един момент да започне нова оценка на съответна добавка в храните или група добавки в храните, която е с приоритетно значение, било по искане на Комисията, било по собствена инициатива, ако се появят нови научни доказателства:

а)

според които има възможен риск за здравето на човека или

б)

които могат по някакъв начин да окажат въздействие върху оценката на безопасността на тази добавка в храните или група добавки в храните.

Член 4

Процедура за новата оценка

При новата оценка на одобрена добавка в храните ЕОБХ:

а)

разглежда първоначалното становище и работните документи на Научния комитет по храните („НКХ“) или ЕОБХ;

б)

проучва първоначалното досие, ако има такова;

в)

проучва данните, предоставени от заинтересования(ите) стопански субект(и) и/или която и да е друга заинтересована страна;

г)

проучва данните, които са предоставени от Комисията и държавите-членки;

д)

набелязва релевантните публикации след последната оценка на всяка добавка в храните.

Член 5

Покана за предоставяне на данни

1.   За да получи данните от заинтересованите стопански субекти и/или други заинтересовани страни, ЕОБХ пристъпва към открита(и) покана(и) за предоставяне на данни за добавките в храните в рамките на новата оценка. При уточняване на сроковете за предоставяне на данните ЕОБХ предвижда разумен период след влизането в сила на настоящия регламент, за да даде възможност на заинтересования стопански субект и/или която и да е друга заинтересована страна да изпълнят(и) това задължение.

2.   Наред с другото данните по параграф 1 могат да обхващат:

а)

доклади от проучвания от първоначалното досие при оценката на НКХ, ЕОБХ или Съвместния експертен комитет на ФАО/СЗО по добавките в храните (СЕКДХ);

б)

информация за данните относно безопасността на съответната добавка в храните, която не е разгледана по-рано от НКХ или СЕКДХ;

в)

информация за спецификациите на добавките в храните, които понастоящем се използват, включително информация за размера на частиците и съответните физикохимични характеристики и свойства;

г)

информация за производствения процес;

д)

информация за аналитичните методи, които съществуват за определяне на добавката в хранителните продукти;

е)

информация за експозицията на човека на добавките в храните от хранителни продукти (напр. навици при консумация и използване, действителни и максимални нива на използване, честота на консумация и други фактори с въздействие върху експозицията);

ж)

сведения за реакциите и стабилността на добавката в хранителните продукти.

Член 6

Предоставяне на данните

1.   Заинтересованият(те) стопански субект(и) и всяка друга заинтересована страна предоставят данните, свързани с новата оценка на съответна добавка в храните и посочени в член 5, параграф 2, в рамките на срока, определен от ЕОБХ в поканата му за предоставяне на данни. При предоставяне на данните заинтересованият стопански субект и другите заинтересовани страни включват данните, поискани от ЕОБХ, като в рамките на възможното следват приложимите указания за предоставянето на данни за оценката на добавките в храните (9).

2.   Ако има няколко заинтересовани стопански субекти, при възможност те могат съвместно да предоставят данните.

3.   Ако при новата оценка е необходима допълнителна информация, счетена за релевантна за конкретна добавка в храните, чрез открита покана за предоставяне на данни ЕОБХ иска от заинтересованите стопански субекти да я предоставят и приканва другите заинтересовани страни да предприемат аналогични постъпки. Той определя срок, в рамките на който тази информация се предоставя, като взема предвид, ако е релевантно, мнението на заинтересованите стопански субекти и/или другите заинтересовани страни за необходимото за целта време. В такива случаи ЕОБХ иска допълнителната информация достатъчно по-рано така, че общите срокове по член 3, параграф 1 и по приложение II за новата оценка да не бъдат засегнати.

4.   Информацията, която не е била предоставена в определения от ЕОБХ срок, няма да се взема предвид при новата оценка. В изключителни случаи и със съгласието на Комисията ЕОБХ обаче може да реши да вземе под внимание информацията, предоставена след изтичане на срока, ако тази информация е от значение за новата оценка на съответна добавка в храните.

5.   Ако поисканата информация не е била предоставена на ЕОБХ в определените срокове, добавката в храните може да бъде извадена от списъка на Съюза в съответствие с процедурата по член 10, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 1333/2008 (10).

Член 7

Друга информация

В рамките на новата оценка на съответна добавка в храните заинтересованият(те) стопански субект(и) или всяка друга заинтересована страна информира(т) Комисията и ЕОБХ за всяка налична информация във връзка с каквито и да са екологични рискове от производството, използването или унищожаването на тази добавка в храните.

Член 8

Поверителност

1.   Информация, чието разгласяване би могло значително да навреди на конкурентоспособността на стопанските субекти или другите заинтересовани страни, може да подлежи на обработка като поверителна.

2.   При никакви обстоятелства следната информация не се счита за поверителна:

а)

името и адресът на заинтересования стопански субект;

б)

химическото наименование и точното описание на веществото;

в)

информацията за използването на веществото в конкретни храни или категории храни или върху тях;

г)

информацията, която е релевантна за оценката на безопасността на веществото;

д)

методът(ите) за анализ в хранителните продукти.

3.   За целите на параграф 1 заинтересованият(те) стопански субект(и) и другите заинтересовани страни посочват предоставените данни, които искат да бъдат обработвани като поверителни. В такива случаи се предоставя доказуема обосновка.

4.   По предложение на ЕОБХ и след като се консултира със заинтересования стопански субект и/или другите заинтересовани страни, Комисията взема решение, коя информация може да остане поверителна, и съответно уведомява ЕОБХ и държавите-членки.

5.   Комисията, ЕОБХ и държавите-членки предприемат необходимите мерки за гарантиране на целесъобразната поверителност на информацията, получена по настоящия регламент, с изключение на информацията, която трябва да бъде обществено достъпна, ако това се налага от обстоятелствата с оглед на защитата на здравето на хората и животните или опазването на околната среда, в съответствие с Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (11).

6.   Прилагането на параграфи 1—5 не засяга обмена на информация между Комисията, ЕОБХ и държавите-членки.

Член 9

Мониторинг на напредъка

Всяка година през декември ЕОБХ информира Комисията и държавите-членки за напредъка по програмата за новата оценка.

Член 10

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 25 март 2010 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  ОВ L 354, 31.12.2008 г., стр. 16.

(2)  COM(2007) 418 окончателен.

(3)  COM(2001) 542 окончателен.

(4)  Добавките в храните в Европа 2000 г., състояние на оценките на безопасността на добавките в храните, понастоящем разрешени в ЕС (Food Additives in Europe 2000, Status of safety assessments of food additives presently permitted in the EU), Северен съвет на министрите, TemaNord 2002:560.

(5)  Указания за предоставянето на данни за оценката на добавките в храните от Научния комитет по храните (Guidance on submissions for food additive evaluations by the Scientific Committee on Food). Становище от 11 юли 2001 г. SCF/CS/ADD/GEN/26 окончателен.

(6)  ОВ L 237, 10.9.1994 г., стр. 3.

(7)  ОВ L 237, 10.9.1994 г., стр. 13.

(8)  ОВ L 61, 18.3.1995 г., стр. 1.

(9)  Понастоящем представени в становището на НКХ от 11 юли 2001 г. SCF/CS/ADD/GEN/26 окончателен.

(10)  ОВ L 354, 31.12.2008 г., стр. 16.

(11)  ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Списък на добавките в храните, които са били одобрени преди 20 януари 2009 г. и чиято нова оценка от ЕОБХ е приключена към момента на приемане на настоящия регламент

E №

ВЕЩЕСТВО

Година на последната оценка от НКХ или ЕОБХ

Етап, на който се намира новата оценка от ЕОБХ

E 102

Тартразин

2009 г.

Новата оценка е приключена на 23 септември 2009 г.

E 104

Хинолин жълто

2009 г.

Новата оценка е приключена на 23 септември 2009 г.

E 110

Сънсет жълто FCF, жълто-оранжев S

2009 г.

Новата оценка е приключена на 24 септември 2009 г.

E 122

Азорубин, кармоизин

2009 г.

Новата оценка е приключена на 24 септември 2009 г.

E 124

Понсо 4R, кохинил червено А

2009 г.

Новата оценка е приключена на 23 септември 2009 г.

E 129

Алура червено АС

2009 г.

Новата оценка е приключена на 23 септември 2009 г.

E 160d

Ликопен

2008 г.

Новата оценка е приключена на 30 януари 2008 г.

E 234

Низин

2006 г.

Новата оценка е приключена на 26 януари 2006 г.

E 173

Алуминий

2008 г.

Новата оценка е приключена на 22 май 2008 г.

E 214

Етил р-хидроксибензоат

2004 г.

Новата оценка е приключена на 13 юли 2004 г.

E 215

Натриев етил р-хидроксибензоат

2004 г.

Новата оценка е приключена на 13 юли 2004 г.

E 218

Метил р-хидроксибензоат

2004 г.

Новата оценка е приключена на 13 юли 2004 г.

E 219

Натриев метил р-хидроксибензоат

2004 г.

Новата оценка е приключена на 13 юли 2004 г.

E 235

Натамицин

2009 г.

Новата оценка е приключена на 26 ноември 2009 г.

E 473

Захарозни естери на мастни киселини

2006 г.

Новата оценка е приключена на 23 ноември 2004 г.; преразгледана на 26 януари 2006 г.

E 474

Захароглицериди

2006 г.

Новата оценка е приключена на 23 ноември 2004 г.; преразгледана на 26 януари 2006 г.

E 901

Пчелен восък, бял и жълт

2007 г.

Новата оценка е приключена на 27 ноември 2007 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Конкретни приоритети за определени добавки в храните в рамките на функционалните класове на добавките в храните по член 3, параграфи 1 и 2

ЧАСТ I:   ОЦВЕТИТЕЛИ

В рамките на общия срок (31.12.2015 г.), определен за новата оценка на оцветителите в член 3, параграф 1, се установяват следните конкретни срокове за долупосочените оцветители:

1.

Следните оцветители трябва да бъдат оценени до 15.4.2010 г.

E 123

Амарант

E 151

Брилянтно черно BN, черно РN

E 154

Кафяво FK

E 155

Кафяво НТ

E 180

Литолрубин ВК

2.

Следните оцветители трябва да бъдат оценени до 31.12.2010 г.

E 100

Куркумин

E 127

Еритрозин

E 131

Патент синьо V

E 132

Индиготин, индигокармин

E 133

Брилянтно синьо FCF

E 142

Зелено S

E 150a

Карамел (обикновен)

E 150b

Карамел (основен сулфит)

E 150c

Карамел (амониев)

E 150d

Карамел (амониев сулфит)

E 161b

Лутеин

E 161g

Кантаксантин

E 170

Калциев карбонат

3.

Следните оцветители трябва да бъдат оценени до 31.12.2015 г.

E 101

i) Рибофлавин; ii) рибофлавин-5′-фосфат

E 120

Кохинил, карминова киселина, кармини

E 140

Хлорофили и хлорофилини: i) хлорофили; ii) хлорофилини

E 141

Медни комплекси на хлорофилите и хлорофилините: i) медни комплекси на хлорофилите; ii) медни комплекси на хлорофилините

E 153

Растителен въглен

E 160b

Анато, биксин, норбиксин

E 160a

Каротини: i) смесени каротини; ii) бета-каротин

E 160c

Паприка екстракт, капсантин, капсорубин

E 160e

Бета-апо-8′-каротенал (С30)

E 160f

Етилов естер на бета-апо-8′-каротенова киселина (С30)

E 162

Оцветител от червено цвекло, бетанин

E 163

Антоцианини

E 171

Титаниев диоксид

E 172

Железни оксиди и хидроксиди

E 174

Сребро

E 175

Злато

ЧАСТ II:   ДОБАВКИ В ХРАНИТЕ, РАЗЛИЧНИ ОТ ОЦВЕТИТЕЛИ И ПОДСЛАДИТЕЛИ

В рамките на общия срок (31.12.2018 г.), определен за новата оценка на добавките в храните, различни от оцветители и подсладители, в член 3, параграф 1, се установяват следните конкретни срокове за определени добавки в храните и групи добавки в храните:

1.

Консервантите и антиоксидантите Е 200—203, E 210—215, E 218—252, E 280—285, E 300—E 321 и E 586 трябва да бъдат оценени до 31.12.2015 г.,

като в рамките на тази група се отдава по-голям приоритет на:

E 310—312

Галати

E 320

Бутилхидрокси анизол (БХА)

E 321

Бутилхидрокси толуол (БХТ)

E 220—228

Серен диоксид и сулфити

E 304

Естери на аскорбиновата киселина с мастни киселини: i) аскорбил палмитат; ii) аскорбил стеарат

E 200—203

Сорбинова киселина и сорбати

E 284

Борна киселина

E 285

Натриев тетраборат (боракс)

E 239

Хексаметилен тетрамин

E 242

Диметил дикарбонат

E 249

Калиев нитрит

E 250

Натриев нитрит

E 251

Натриев нитрат

E 252

Калиев нитрат

E 280—283

Пропионова киселина и нейните натриеви, калциеви и калиеви соли

E 306

Токоферол — обогатен екстракт

E 307

Алфа-токоферол

E 308

Гама-токоферол

E 309

Делта-токоферол

2.

Емулгаторите, стабилизаторите и желиращите агенти E 322, E 400—E 419; E 422—E 495 и E 1401—E 1451 трябва да бъдат оценени до 31.12.2016 г.,

като в рамките на тази група се отдава по-голям приоритет на:

E 483

Стеарил тартарат

E 491—495

Сорбитанови естери

E 431

Полиоксиетилен (40) стеарат

E 432—436

Полисорбати

E 444

Захароза ацетат изобутират

E 481

Натриев стеароил-2-лактилат

E 482

Калциев стеароил-2-лактилат

E 414

Гума арабика (акациева гума) (1)

E 410

Гума локуст бийн (гума от плодове на рожково дърво) (1)

E 417

Гума тара (1)

E 422

Глицерол

E 475

Полиглицеролови естери на мастни киселини

3.

E 551 силициев диоксид, E 620—625 глутамати, E 1105 лизозим и E 1103 инвертаза трябва да бъдат оценени до 31.12.2016 г.

4.

Останалите добавки в храните, различни от оцветители и подсладители, трябва да бъдат оценени до 31.12.2018 г.,

като се отдава по-голям приоритет на:

E 552

Калциев силикат

E 553a

Магнезиев силикат и трисиликат

E 553b

Талк

E 558

Бентонит

E 999

Куилая екстракт

E 338—343

Фосфорна киселина и фосфати

E 450—452

Ди-, три- и полифосфати

E 900

Диметил полисилоксан

E 912

Естери на монтанова киселина

E 914

Окислен полиетиленов восък

E 902

Канделилов восък

E 904

Шеллак

E 626—629

Гуанилова киселина, динатриев гуанилат, дикалиев гуанилат и калциев гуанилат

E 630—633

Инозинова киселина, динатриев инозинат; дикалиев инозинат и калциев инозинат

E 634—635

Калциеви 5′-рибонуклеотиди и динатриеви 5′-рибонуклеотиди

E 507—511

Солна киселина, калиев хлорид, калциев хлорид, магнезиев хлорид

E 513

Сярна киселина


(1)  Всички естествени гуми от E 400—418 и E 425 могат да бъдат оценени по същото време.


Top