Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Международна търговия с опасни химични вещества (Ротердамска конвенция)

Международна търговия с опасни химични вещества (Ротердамска конвенция)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Ротердамска конвенция

Решение 2003/106/ЕО относно одобряването на Ротердамската конвенция

Решение 2006/730/ЕО относно сключването на Ротердамската конвенция

КАКВА Е ЦЕЛТА НА КОНВЕНЦИЯТА И НА РЕШЕНИЯТА?

  • Конвенцията предвижда процедура по предварително обосновано съгласие (PIC) за определени опасни химични вещества и пестициди, които се търгуват на международните пазари.
  • По силата на решенията ЕС одобрява, сключва и участва в преговорите за Ротердамската конвенция, тъй като Съдът на Европейския съюз отмени първоначалното законодателно решение по същество.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Конвенцията:

  • регулира вноса и износа на 52 опасни химични вещества и пестициди;
  • изисква за всяко от включените в нея химични вещества да се получи предварително съгласие на вносителя, преди да може то да се изнесе;
  • установява процедура за обмен на информация относно решенията, взети от държавите вносители;
  • изисква всяка страна, подписала конвенцията, да назначи национален орган, който да гарантира пълното прилагане на конвенцията;
  • изисква да се отправя питане към всяка страна, подписала конвенцията, дали е готова да приеме вноса на включените в конвенцията химични вещества и пестициди;
  • изисква износителите да гарантират, че включените в конвенцията химични вещества няма да се изнасят, ако внасящата държава не е дала официалното си одобрение;
  • изисква страните, които са забранили или са наложили строги ограничения на дадено химично вещество, да уведомят за това Секретариата на конвенцията;
  • предвижда обмен на научна, техническа, икономическа и правна информация относно обхванатите от конвенцията химични вещества и възможност за техническа помощ за развиващите се държави относно регулирането на химичните вещества;
  • разрешава страна, подписала конвенцията, да се оттегли от конвенцията една година, след като бъде получено нейното уведомление за това;
  • не обхваща наркотични вещества, радиоактивни материали, отпадъци, химически оръжия, храни и добавки в храните, генетично модифицирани организми или химични вещества, изнасяни за изследователски цели.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Конвенцията влезе в сила на 24 февруари 2004 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • На 10 януари 2006 г. Съдът на Европейския съюз постанови решение по дело C-94/03. Европейската комисия заведе дело срещу Съвета с искане Съдът да отмени Решение 2003/106/EО на Съвета, с което Ротердамската конвенция беше одобрена от името на ЕС.
  • Според довода на Комисията решението е следвало да се основава изключително на този член от Договора, който се отнася до общата търговска политика (по това време член 133 от Договора от Амстердам), а не на члена, на който е направено позоваване и който обхваща политиката за околната среда (член 175 от същия договор).
  • Съдът определи, че и двата члена са необходими, за да се осигури необходимото правно основание, и той отмени първоначалното решение на Съвета. Новото решение, което влезе в сила на датата на приемане на неговия предшественик, гарантира, че няма правен пропуск.

За повече информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Конвенция относно процедурата по предварително обосновано съгласие при международната търговия с определени опасни химични вещества и пестициди (Ротердамска конвенция) (ОВ L 63, 6.3.2003 г., стр. 29—47)

Решение 2003/106/EО на Съвета от 19 декември 2002 година относно одобрението от името на Европейската общност на Ротердамската конвенция относно процедурата за „предварително обосновано съгласие“ (PIC процедура) за определени опасни химични вещества и пестициди в международната търговия (ОВ L 63, 6.3.2003 г., стр. 27—28)

Решение 2006/730/EО на Съвета от 25 септември 2006 година относно сключването от името на Европейската общност на Ротердамската конвенция относно процедурата по предварително обосновано съгласие при международната търговия с определени опасни химични вещества и пестициди (ОВ L 299, 28.10.2006 г., стр. 23—25)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 649/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 година относно износа и вноса на опасни химикали (преработен текст) (ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 60—106)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 649/2012 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 06.08.2020

Top